|CALLEY VOOR KRIJGSRAAD Xf L a Astronauten veilig thuis Nederlanders in Oostduitse gevangenis u 0LGA SI kalfsfricandeau met ananas StNicolaas- geschenkenop Shell-/ Stations! Rumoer om massamoorden in Zuidvietnamese dorpen f V.P.R.O. (Sue/ QUeuwo V erwarrilltf een °Penbaar onderzoek instelt. „Te- :eei |)klaringen Op de Noordzee BOOREILAND GEKAPSEISD Na 1,5 miljoen km in 10 etmalen Ondersteboven Smokkel van verloofde mislukte Olie duurder OORLOG KAN NOG HEEL LANG DUREN eiectra Opgericht 1 maart 1230 DINSDAG 25 NOVEMBER 19S9 No. 32952 EIDSCH I rtcteur: E. A. E. van Dishoeck ofdredacteur: Drs. J. R. Soetenhorst DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 14,85 per kwartaal (postabonnementen f 17,25). f4,95 per maand (by vooruitbetaling), losse nummers f 0,25 Witte Singel 1, Lelden - Giro 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21501 j Na scheermes-scène WASHINGTON (GPD) Het Amerik. ministerie in Defensie en het leger hebben bekendgemaakt, dat rste luitenant William L. Calley voor een militair ge- htshof terecht zal staan. de aanklacht staat, dat hij in maart 1968 in het Zuidviet- _iese dorp My Lai 109 burgers met geweerschoten heeft ge- od. Voorts is sergeant Mitchell in staat van beschuldiging ge ld wegens het beramen van een overval op een Vietnamees rp met het voorop gezette doel de inwoners daarvan te ver orden. wr nachtmerrie" voor, dat het Congres fc gelijkertijd zouden de Verenigde Sta ten ook een harde blik moeten wer pen op andere aspecten van het oor- logsbeleid in Vietnam, dat al geruime tijd talrijke Amerikanen en buiten landse vrienden heeft verontrust. Moreel gezien is het neerschieten, man tegenover man. in een dorps straat niet ver verwijderd zo het dat al is van het bestoken met granaten en bombarderen van bur gers uit de verte en zonder enige discriminatie, zoals dat geregeld ge beurt in de z.g. vrije-vuurzones". uitenant-genëraal William R. ers is belast met het onderzoek, onafhankelijk staat van een al- ieen onderzoek, dat door de Rechtelijke afdeling van het erikaanse leger wordt onderno- i Ten tijde van het incident van Lai was generaal Peers waarne- jd bevelhebber van de eerste erikaanse strijdmacht te velde in mam, die niets uitstaande had de operatie in Song My en de rbij behorende gehuchten. Indien ley schuldig wordt bevonden, kan veroordeeld worden tot de dood- A ii of tot levenslange gevangenis- ^ALtusse: ^Kerwar Hrs, ov K dor] _jn bestaat er nog steeds gro aning over het aantal slacht- over het aantal Zuitvietna- dorpen dat by dit incident be ken is en over het aantal mili- dat zich aan een oorlogsmis- d schuldig zou hebben gemaakt, elk geval is er sprake van twee pen: My Lai en Song My. Het ital burger-slachtoffers varieert in de dagvaarding tegen ley genoemd tot ruim vijfhon- d, een getal dat door een van de ligen is gemeld. Pro en contra én duidelijk beeld wordt voorts ïoeilijkt door verklaringen vari Zuidvietnamese regering. Eeh r haar ingesteld onderzoek heeft !s opgeleverd. De Zuidvietnamese elhebber van de vijf noordelijkste rfneies, generaal Lam, heeft de :rde slachtpartij „een operatio- ongeluk" genoemd. Hij acht het niet uitgesloten, dat de dorpelin- hebben overdreven teneinde schadevergoeding te krijgen, betrokken gebied was sinds 1964 de Vietcong bezet en de Ame- n stuitten op zware tegenstand zy er binnendrongen, aldus de Vietnamese generaal, die de icong verwijt de dorpelingen te- de Amerikanen te hebben opge- fct. Om hun zware verliezen te lullen, heeft de Vietcong het ge it in de wereld gebracht, dat de htoffers burgers en geen militai- waren. Voor de CBS-televisie !t Paul Meadlo. een oud-militair, sren meegedeeld destijds op bevel luitenant Calley tien tot vijftien uamese burgers te hebben ge- L Volgens Meadlo zouden die dag iet dorp circa 370 personen zijn ad. Kapitein Medina, ter plaatse rezlg, had volgens Meadlo een aan de slachtpartij kunnen ma maar hy deed het niet. Meadlo oft, dat hij voor zijn daad is ge it: hy trapte de volgende och- op een landmijn en verloor een van een van zyn benen, n andere ex-soldaat, Graver, lult in een dagblad in Tulsa in ihoma. dat ook hy aanwezig was het incident. Over luitenant Cal- zei Gruver: „Hy was slechts een de drie pelotonscommandanten orders van bovenaf hadden". Een Ie ex-soldaat. West, verklaarde in iterview met de Chicago Sun- „niet te hebben gezien, dat it Calley ook maar iemand neergeschoten". West zei dit rechter te zullen meede- Hy verklaarde verder, dat zyn idant, kapitein Medina, op had gegeven het dorpje in len. „Song My was volgens in handen van zwaargewapen- tetcong-eenheden". aldus West. New York Times stelt in een dartikel „Een Amerikaanse lo: n d&m ooo Bilt verwacht van heden tot "KJagavond: opklaringen, maar takel yk in hoofdzaak in de kust- "ten hier en daar enkele buien, k nacht en ochtend overwegend «vorst, morgen in het algemeen ^temperaturen enkele graden het vriespunt. Zwakke tot ma id draaiend naar richtingen oost en noord. opgemaakt te 12.40 uur). 26 NOVEMBER 1969 l op: 08.18, onder: 16.36, maan onder: 11.21. rater in Katwyk 4.25 en 16.38 r 0.18 en 12.34. ner bestaat uit 20 pagina's ROTTERDAM (GPD) Door nog onbekende oorzaak is vanochtend op de Noordzee, ongeveer 100 myi ten noord-westen van Texel, het Engelse booreiland „fidftötellation" omgesla gen en later in de ochtend gezonken. Alle bemanningsleden waren reeds eerder van boord gegaan. De ..Constellation", eigendom van the Oil Producing Company te Don- den, heeft boorwerkzaamheden ver richt op het Engelse deel van het continentale plat. Het eiland zou een dezer dagen voor een onderhouds beurt naar Rotterdam zijn gekomen en het is waarschynlyk dat bij het sleepklaar maken de moeilykheden zyn ontstaan. Op het moment van de ramp was alleen het Engelse bevoorradingsvaar tuig Norfolk Shore by de „Constella tion" aanwezig. Waarschynlyk is het eiland al eerder scheef gaan han gen waardoor de bemanning tydig van boord kon worden gehaald. Het weer op de plaats van de ramp is niet zo slecht, maar er staat een flinke deining. Het gevaarte staat nu, met de 110 meter langen poten, op de bodem van de Noordzee en moet als verlo ren beschouwd worden. Ullllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Richard. Gordon klimt (op ae joio ooven) uit de Apollo 12 in het wankele rubberbootje, waarin Alan Bean reeds heeft plaatsgenomen. Nadat Charles Conrad zich bij hen had gevoegd werd het trio door een helikopter overgevlogen naar de ,flornet", waar zij in de isola tie-caravan lachend de gelukwensen in ontvangst namen van de be velvoerend officier Seiberlich (onderste foto). V.l.n.r. Conrad, Gor don en Bean. PACIFIC-HOUSTON (AP/ANP) in het zicht van het bergings schip Hornet plofte gisteravond tegen tien uur de Apollo-12 met de maanreizigers Conrad, Bean en Gordon op de vrij woelige Pa cific ten oosten van Samoa. Een ruimtevlucht van 244 uur, 36 mi nuten en 25 seconden met als hoogtepunten de tweede maan landing en twee uitstapjes op de maan werd met die plons afgeslo ten met een precisielanding. Wel iswaar geen nauwkeurigheids record, maar toch nadrukkelijk „in de roos", zoals een enthou siaste Conrad meldde, toen de Yankee Clipper nog aan zijn enorme parachutes naar de Oceaan zweefde. De Apollo heeft in totaal meer dan anderhalf miljoen kilometer in de ruimte afgelegd. Het draaiboek van de landingsope ratie werd feilloos afgewerkt. Na dat de servicemodule was afgestoten en de Yankee Clipper in de juiste stand was gebracht, volgde de wit gloeiende terugtocht door de hoog ste lagen van de atmosfeer, waarby de temperatuur van het hitteschild opliep tot 2204 graden celsius. Nog voordat de „radiostilte" van onge veer vyf minuten was afgelopen had de radar van een der bergingsheli- kopters de snel dalende vurige cap sule al op het scherm, de parachutes ontplooiden zich op tijd en om 21.58 uur spoot het water, van de Pacific hoog op toen de Apollo met een snel heid van 35 km per uur op aarde te rugkeerde. Op dat moment deed zich het enige „schoonheidsfoutje" in de landings- operatie voor. Weer duikelde zoals ook by de meeste vorige Apollo- iandingen de capsule ondersteboven, waardoor ballonnen moesten worden opgeblazen om de zaak weer over eind te krygen en voorts werden de paraschutes niet op tyd gekapt waar door de stabiliteit aanvankelyk niet al te best was. ADVERTENTIE BERLIJN (AP) Twee jonge Ha genaars zyn door een rechtbank in Oost-Duitsland veroordeeld, omdat ze hebben geprobeerd de verloofde van een van de twee naar het Westen te smokkelen. Hans Willem van Til burg kreeg anderhalf Jaar en Hans Arthur van Beek een Jaar en vier maanden. Ook de verloofde van Van Tilburg, Heide Marie Philipp is door een rechtbank in Potsdam tot een ge vangenisstraf veroordeeld, zy kreeg een jaar. Van Tilburg is volgens zegslieden reeds vyf jaar verloofd met het meisje Philipp, dat uit Dresden komt. De drie moeten reeds in sep tember gearresteerd zyn in de om geving van Potsdam en op 18 no vember voor het gerecht zyn ge bracht. Voor zover bekend zitten er nu vier Nederlanders in Oostduitse gevangenissen. De andere twee zyn Frans Fedde- ma en Georg Bouwman. Feddema is in september gearresteerd in Oost- Berlyn. Tegen hem is nog geen offi ciële aanklacht ingediend. Zyn ar restatie zou verband houden met de arrestatie van twee Amerikanen die een Oostduitser zouden hebben wil len helpen vluchten. Bouwman zou in Maagdenburg ge vangen zitten. Hy is in augustus ge arresteerd toen hij met zyn vracht wagen een Oostduitse lifster mee wilde smokkelen naar het Westen. zie pagina 20 ROTTERDAM (ANP) Als ge volg van gewijzigde marktomstan digheden zullen de netto verbrui- kersprijzen van gas- diesel- en huisbrandolie met ingang van mor gen worden verhoogd met fl -.50 per 100 liter. Deze verhoging geldt niet voor dieselolie voor het wegverkeer aan de pomp. Deze maatregel past in de prijsstructuur welke dit jaar met het ministerie van Economische Za ken is overeengekomen, zo deelt de Nederlandse organisatie van olie handelaren mee. ADVERTENTIE AMSTELVEEN (GPD) De Am- stelveense huisvrouw Lia van de Broek moeder van twee dochtertje» van 7 en 9 Jaar is een handtekenin genactie begonnen tegen het VPRO- programma .Surprise, .surprise" waarin vorige week donderdag avond om half acht zonder aankon diging vooraf met een scheermes in een oog werd gesneden. Zy zegt op het ogenblik *al ruim 2000 handte keningen binnen te hebben. Aan allen die tot nu toe gerea geerd hebben, heeft mevrouw Van de Broek een stencil toegestuurd. Hel» is de bedoeling dat hiermee mee* handtekeningen worden verzameld. De tekst van het stencil luidt: „On dergetekenden protesteren heftig te gen het VPRO- televisieprogramma ..Surprise, surprise" van 20 novem ber. De titel deed denken aan Sint Nicolaas en de eerste filmpjes ver sterkten nog de indruk dat dit leuk was voor de kinderen, mede gezien het tydstip van de uitzending. De scène van het snydende scheermes in het oog van het meisje kwam to taal onverwacht en op dat moment hebben duizenden kinderen gegild van ontzetting. Voor ons ouders was de vertoning walgelyk. Voor onze kinderen was het afschuweiyk en niet te verwerken, wy protesteren met klem tegen het opzetteiyk ver tonen van in zo'n hoge mate zieke- ïyke taferelen op de televisie". Mevrouw Van de Broek wil met haar actie bereiken dat er van de zijde van minister Klompé maat regelen tegen de VPRO worden geno men. Wanneer aantoonbaar zou zyn dat de uitzending geestelyk of licha- melyk letsel teweeg heeft gebracht, wil zy maatregelen van de kant van het ministerie van Justitie genomen zien. De VPRO-leiding trekt overigeni duidelyk het boetekleed in deze kwestie aan. Men geeft toe, dat er een grote fout is begaan door de kykers vooraf niet te vertellen wat hun in de film te wachten stond. Snelle berging De bergingsoperatie nadien ver liep veel vlotter dan by vorige gele genheden. ten dele doordat minder stringente isolatie-maatregelen wa ren getroffen maar ook doordat men langzamerhand meer routine krijgt. Om 10.47 werd Gordon aan boord van de helikopter gehesen, twee minuten later volgde Bean en weer twee minuten later de vluchtcom- mandant Conrad. De bergingshelikop ter was dezelfde die ook de beman ningen van de Apollo's X en XI uit het water oppikte. De eerste medische controle a an boord van de helikopter toonde, dat de astronauten in prima conditie wa ren ondanks de noeiiykheden met het maanstof tydens vrywel de ge hele thuisreis. Die indruk werd be vestigd door de arts in het quaran- taineverblyf aan boord van het vlieg- dekschip Hornet, waarin de astro nauten direct na hun aankomst plaats nemen. Hun quarantaine tot 10 december wordt gedeeld door die arts en een technicus. De vlucht heeft byna vyf minuten korter geduurd dan in het oorspron- kelyke vluchtschema was voorzien. Merkwaardig genoeg komt dit door de fantastische precisie, waardoor een reeks voorgenomen vertraging gevende koerscorrecties kon verval len. LONGBINH (by Saigon) 'AFP> Generaal Julian Johnson Ewell, die zes Amerikaanse en geallieerde divi sies in elf provincies rondom Saigon onder z'n bevel heeft, is van mening, dat de oorlog in Zuidoost-Azië nog wel 50 tot 150 Jaar zal duren. Op de vraag, of hy van oordeel is, dat de oorlog in zyn gebied als ge wonnen kan worden beschouwd, antwoordde de generaal: „Ik ga niet zover om dat te zeggen. Ik zeg liever, dat de oorlog „onder controle" is en dat hy gevoerd gaat worden op èen wyze, die voor de Verenigde Staten en de regering van Saigon voordelig De generaal zei verder nog: „wy zyn bezig de communistische troepen vast te nagelen en naarmate de Zuidvietnamese troepen sterker wor den, kunnen Amerikaanse eenheden zonder gevaar worden teruggetrok ken". De Amerikaanse generaal is verder van mening, dat de bevolking van de communisten wordt gescheiden en dat de kracht en de kwaliteit van de communistische eenheden geleidel yk vermindert. ADVERTENTIE ADVERTENTIE lekker eten tips 60 modellen in onze ti Hoge Rijndijk 2S LEIDEN Dagelijks geopend van 9.00-17.00 uur Zaterdags van 10.00-14.00 uui Kalfsfricandeau op normale manier aanbraden. Plakjes ananas 1 minuut in de jus verwarmen. Fricandeau opdienen met ananas. Jus hieroverheen gieten. Aardappelen en groente naar keuze. DE ZOMER IN UW SLAAPKAMER een goed stuk vlees hoort erbij Uit het Leidsch Dagblad van 24 November 1869: Arnhem, 21 November. Gisteravond hield Dr. D. de Loos, van Leiden, in eene vergadering van het departe ment Arnhem der Ned. Maatschappij ter bevorde- dering van Nijverheid, eene voordracht over de Beetwor telsuiker fabrikatie, die met veel belangstelling werd aan gehoord. De hoogleeraar Van Geer, welke de spreekbeurt vervul de in de Stadsgehoorzaal be handelde in breede trekken: het lot van den werkman en wel: a. zijn grieven, b. de aanwijzing der middelen waardoor z.i. alleen de werk lieden zeiven hun lot konden verbeteren.

Leidsch Dagblad | 1969 | | pagina 1