Weinrebs bittere lijdensweg Getuigen aan het woord DE MEMOIRES YAN EEN VERGUISD MAN ZATERDAG 22 NOVEMBER 1969 LEIDSCB DAGBLAD PAGINA 7 iiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiitHiiitiiHuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiHiiiiiiiiiiiitiniiiitiiniiiifiiiiiiiHimtfliiiiiiiiiiitHiiiiiiHii Uittreksels uit enkele brieven, gericht aan het eerste Weinreb-comité, over de houding en de activiteiten van drs. Friedrich Weinreb tijdens de oorlogsjaren. De brieven werden geschreven in de jaren 1947-'48. „In november 1942 werd ik tezamen met mijn ffouw en drie kinderen gearresteerd en naar Westerbork gedeporteerd. Dankzij de Weinreb lijst zijn wij gespaard gebleven. Indien wij niet op de Weinreblijst gestaan hadden, waren wij sonder meer naar Auschwitz gedeporteerd. Bij de eerste inschrijving heb ik voor mij en mijn rrouw f 100 moeten betalen. Voor de tweede in- ichrijving echter heeft de heer Weinreb geen jeld gevraagd". D. S. Sonnenberg, Amsterdam. „dat ik met mijn kind door de actie van Frederik Weinreb gespaard ben voor deportatie en daardoor mijn leven heb kunnen redden. Ook heeft hij mij van valse persoonsbewijzen gratis voorzien, met geld en levensmiddelen gesteund. Ik weet dat ik alleen aan zijn hulp mijn leven te danken heb". Paula Fenichel, (in '47 in Palestina woonachtig). „Mijn man, mijn zoontje en ikzelf waren op de twee lijsten van de Heer Weinreb ingeschreven. Toen de emigratie echter te lang duurde, werden we gewaarschuwd door de Heer Weinreb om in tussen onder te duiken daar we de volgende dag gehaald zouden worden. Onze straat was toen namelijk aan de beurt. Mr. Weinreb zorgde voor een persoon die ons naar Amsterdam bracht naar een onderduikadres. Ook zorgde hij voor valsche p.b.. bonkaarten enz. Hij heeft ons tijdelijk ge steund met bedragen van f 2.000, 500 en 100". Mevr. E. Stiel. „Hiermee verklaar ik. dat toen de heer F. Wein reb onze familie in 1942 op zijn z.g. Weinreblijst plaatste, hij van ons per persoon 100 gulden vroeg. Ik meen zelfs dat voor de kinderen minder of in het geheel niets betaald is. De heer Weinreb wist dat wij indertijd zeer welgesteld waren, doch heeft niettemin niet meer gevraagd". L. Wijier. Rotterdam. „Weinreb heeft veel meer gedaan dan hij be loofd heeft: hij heeft als de mensen opgepakt werden en in Westerbork kwamen, hen daar een half jaar weten te beschermen tegen doorzending naar Auschwitz. Nadat ik zes maanden in de ge vangenis in A'dam had gezeten, werd ik in sep tember '43 in Westerbork in de strafbarak ge plaatst. Weer was het Weinreb. die toen 1500 personen in Westerbork sperde, waaronder ik zelf, de heer S. Becker, de familie Heller. Flora Pfeiffer en nog vele anderen, die allen in de straf barak waren geplaatst en anders onvoorwaardelijk doorgestuurd zouden zijn". H. v. Leeuwen (New York, voorheen Rotterdam „ik vergeet het nooit, hoe toen door toedoen van de Heer Weinreb een heele groep van op transport gestelde kinderen van de transportlijst geschrapt werden H. Birnbaum, i leider van het „weee huis" in Westerbork). Bovenstaande fragmenten zijn een keuze uit het door Renate Rubinstein, samenstelster van Weinrebs memoires, geschreven laatste hoofd stuk: „De getuigen" .Zij voegt er dit aan toe: „Volledigheid beoogt deze korte samenvatting van het enorme getuigenmateriaal niet te geven, alleen al een lijst van de namen van mensen die verklaren aan Weinrebs Sperre hun behoud te danken te hebben, zou ettelijke pagina's vullen. Steeds weer bekroop mij bij het lezen van deze verklaringen de gedachte: een SS-er, die slechts een of twee van dergelijke verklaringen te zijner verdediging had kunnen tonen, zou er met een zeer milde straf vanaf gekomen zijn. Alleen Wein reb zag zijn angst en zijn afjakkering. zijn ge vangenisstraf en zijn mishandeling gedurende de oorlog, beloond met een veroordeling tot zes jaar gevangenisstraf na de oorlog". iiiiiiiiiiHiiintiiiiiiiiHHtiiiiiiiiiiiiHiiiiiiniiiiiniiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiniiiiiii LEIDEN „Hoe kunnen de leden van de Bijzondere Raad ran Cassatie, voor zover zij nog in leven zijn, hun sententie mrlezen zonder te trillen van schaamte? Het is onvergeeflijk." Dat is het oordeel van Aad Nuis in een analyse van de in 1947- '48 gehouden rechtszaak tegen Friedrich Weinreb. Deze, des tijds in Scheveningen wonende. Joodse econoom leidde in de mlogsjaren de Dxdtse en ook Nederlandse autoriteiten om de tuin met een geraffineerde, louter op bedrog berustende Sper- Hij wist daarmee honderden Joden gedurende lange tijd vrijwaren van deportatie naar Auschwitz e.d. Zeer velen hebben aan zijn Sperre het leven te danken (zestig procent van iegenen die op de Weinreb-lijst stonden kwam de oorlog door tegen een landelijk percentage van 15 procent). Na de oorlog werd Weinreb des- ïidanks tot zes jaar gevangenisstraf reroordeeld, na een lang en pijnlijk proces. Hij zou volgens de rechter .een groot aantal personen door be wegelijke middelen geld afhandig ïebben gemaakt om dit te bezigen ioor andere doeleinden dan waar- -oor het hem was gegeven": hij zou, snmaal in gevangenschap geraakt, ïlspionage ten behoeve van de SD :ebben bedreven en daardoor ande ra hebben blootgesteld aan opspo- ing en vrijheidsberoving; hij zou ook net zijn Sperre mensen ten on- ichte hebben gerustgesteld, waar- ioor zy niet onderdoken en een prooi terden voor de SD toen zijn immers niets steunende Sperre „platz- en treinoomitè hadden geloofd, in j al weg was. Als hij dan zichzelf en hun trots en eigenwaan had geraakt, i zijn gezin voorop stelde, waarom Zij hadden vertrouwd op een nepge- j dook hij dan niet meteen onder toen neraal. op helemaal niets. Men zijn vrouw en kinderen terug uit wordt niet graag voor het lapje ge- Westerbork kwamen? Waarom ging houden, zelfs al blijkt later dat men bij nog maanden door met dat le- aan dat briljante bedrog het leven dankt. Zij, de gekwetsten, zetten ook in niet geringe mate hun tanden in Weinreb. Nuis schrijft dat Weinreb in de ge vangenis een slechtere behandeling kreeg dan menig NSB-er. Bijna een jaar na zijn arrestatie werd hij voor het eerst gehoord in zijn zaak; na twee jaar voorarrest stond hij voor het eerst voor zijn rechters. Hij moet toen de wanhoop nabij zijn ge weest: hijzelf als verrader getekend, zijn gezin gedesorganiseerd, zijn vrouw ten prooi aan een zware ze nuwinzinking. Eind 1948 kregen alle gedetineerden verkorting van straf tijd. maar voor Weinreb moesten er in de Tweede Kamer eerst vragen aan de minister worden gesteld voor ook hij van deze regering kon profi teren. Het trieste voor Weinreb was vensgevaarlijke werk? Nuis zegt dat daar maar èèn antwoord op past: be zorgdheid om het lot van de mensen in Westerbork. Maar zelfs als dat lot van andere joden bij hem op de tweede plaats zou zijn gekomen, dan nog was hier iemand die zich om anderen bekom merde. Te velen dachten louter en alleen aan zichzelf. Geruststelling Een ander punt was: tn hoeverre waren joden zo door de Weirreb- Sperre gerustgesteld dat zij geen an dere pogingen deden om zich in vei ligheid te stellen (de z.g. valse gerust stelling). Uit blieven aan het Wein- reb-comitè is herhaaldelijk gebleken dat Weinreb bij zijn mensen sterk op dat de waarheid verpakt zat in zo'n onderduiken aandrong. De opmer- ingewikkeld verhaal, dat niemand king van de rechter: „dat de Sper- het kon geloven. Bij stukje en beet je bleek wel dat de lezing die hij gaf juist was. maar de indruk in die chaotische Jaren vlak na de oorlog was dat hij veel meer ren van de ingeschrevenen op de Weinreblijst die ziob in het kamp be vonden (Westerbork), (vervolgens) ongeldig zijn verklaard, hetgeen de deportatie en de dood van een aantal kwaad dan goed had gedaan. De j hunner tengevolge heeft gehad", ge- kranten hadden hem al afgeschil- (tuigt van een ontstellend slecht in- derd als een verrader van het ^en zicht in de gang van zaken. Wie volk. Men was door het ongewone, ja eenmaal in Westerbork zat. was in absurde van het verhaal, niet in feite ten dode opgeschreven. Zo'n ernietigend Aan de hand van het enorme, op wrlogsdocumentatie liggende pak- et documenten heeft Nuis het hele yoces nog eens doorgenomen. Fei- zn. argumenten en documenten zijn aast de sententies van het Byzon- Ser Gerechtshof en de Raad van Cas- itie geplaatst. Nuis komt nu, twin- ig jaar later, tot dit vernietigende ordeel: „De rechter heeft een man üe door geweldige inspanningen en ersoonlijke risico's mensen voor nige tijd uit handen van de beul leeft gehouden, verantwoordelijk ge teld voor hun dood. Ondanks Wein- ebs bemoeiingen kwamen zij om, - de rechter doet het voorkomen ilsof zy dankzy zyn bemoeiingen de Jood vonden. Hy heeft deze man hoogmoedig vertrouwen in eigen ntelligentie en zijn zelfgenoemzame tdelijke oordeel" durven verwijten, naar hy heeft niet eens dr moeite «nomen zich de elementaire ken nis van de feiten en omstandighe- eigen te maken, die hem voor de Khandelyke onzin van deze beschul- llging had kunnen behoeden". Het ■tuk van Nuis vormt de afsluiting !an Weinrebs met spanning tegemoet [tzlene memoires. „Collaboratie en ferzet 1940-1945". waarvan de delen :i en III (slot) zojuist by Meulen- »ff zyn verschenen. >el I, eerder dit Jaar gepubliceerd, iseeft zeer veel stof doen opwaaien, te inhoud van vooral deel III staat fes oor nieuwe, zo mogelijk nog heftiger beroering. Een tweede Weinreb-comitè <er was er al pens •en in 1948) zal nu weldra in de openbaarheid treden om alsnog eer herstel te verkrygen voor de nu 59- Jarige, in het buitenland levende Medrich Weinreb. In de laatste regels van het boek «hryft Renate Rubinstein: „Laat hij (de minister van Justitie) zich haasten, opdat niet, tot schande van land, gezegd zal worden: Wein- cebs eerherstel kwam, maar het h*am posthuum". Het relaas van deze man, al eer- fer in deze kolommen beschreven, homt ln het kort nier op neer: drs. Weinreb, een sinds 1916 in Neder- land wonende Oostjood, zorgde er- foor dat een aantal van zyn ge loofsgenoten uit de klauwen van he nazi's bleef. Op de z.g. Wemreb- Spen-e hadden de autoriteiten lan- le tijd weinig vat. De Sicherheits- dienst kreeg niet goed hoogte wie er nu precies achter zat en dat was ook geen wonder. Weinreb zei te handelen uit naam van de Berlynse Wehrmachtgeneraal Generalleut- nant Herbert Joachim von Schu mann en dat was een man die niet bestond, een hoge piet door Weinreb zelf uit de duim gezogen. Weinreb ging uit van de geldende bepaling dat mensen, die de be schikking hadden over deviezen in het neutrale buitenland en deze in ruil voor emigratie aan het Der de Ryk wilden geven, niet gedepor teerd mochten worden. Von Schu mann behandelde die zaak vanuit Beriyn en hy, Weinreb, was hier zijn zakenbehartiger. Het was bluf en bedrog in de hoogste graad, com pleet met vervalste stempels en in drukwekkend postpapier van Von Schumann. De betrokken SD-figu- ren accepteerden de Sperre zij dorsten zo'n hoog dier als Von Schu mann niet op te bellen en aan de an dere kant wilden zy voor geen prys weten dat Beriyn hen van zoiets on kundig had gelaten. (Er waren trou wens heel wat, peperdure. Sperren aan de markt). Over deviezen sprak Weinreb met zyn mensen nooit, dat zou later wel komen» wèl dróng hy er by iedereen met grote klem op aan ondanks de Sperre en ondanks de generaal toch vooral zo spoedig mogelyk onder te duiken. Want hy, en hy alleen, wist op welk dryfzand de Sperre gebouwd was (niemand, zelfs Weinrebs vrouw niet. wist in de oorlogsjaren iets van de bluf af). Aanvankelyk schreef Weinreb zyn klanten gratis in, toen dat bevreem ding wekte omdat andere Sperren vrywel niet te betalen waren, ging hy kleine bedragen vragen. Hy ge bruikte dat geld, naar zyn zeggen, voornamelyk om onderduikers van bonkaarten te voorzien, voor valse persoonsbewyzen e.d zyn Sperre platzen en de dood van honderden betekenen. Om Koch van zich af te houden ontwierp Weinreb weer een stunt. Hy vond een oud-bajesklant, Kotte. bereid voor een bedrag van 10.000 gulden voor Six te spelen. Kotte leefde zich helemaal in het verhaal in, oefende vele uren met Weinreb en liet zich vervolgens als Six door Koch arresteren. Lange tyd hield Kotte zich goed, maar tenslotte kwam Koch er door verraad achter dat hy werd bedrogen. De SD-er vermoedde overigens alleen maar dat Weinreb onder een hoedje speelde met de schurkach tige Von Schumann: dat de ge neraal helemaal niet bestond zou gedurende de hele oorlog niet in hem opkomen. Weinreb werd gearres teerd, hevig mishandeld en als straf geval naar Westerbork. het voorpor taal van de hel gestuur. waar hy to taal uitgeput arriveerde. zyn vrouw en kinderen zaten daar inmiddels al. Hy bleef daar enige tyd, herstelde moeizaam er werd door een andere SD-er Bol land, teruggehaald naar de Scheve- ningse gevangenis. Gek op geld Slachtoffer Op zeker moment viel hy door een onfortuinlyk toeval in handen van de SD-er Koch. Deze ging Weinrebs verhaal na en ontdekte dat er geen generaal met de naam Von Schu mann bestond Weinreb waande zich verloren, maar Koch, die zelfs niet op het idee kwam dat je een ge neraal wel eens zou kunnen uitvin den, dacht dat Weinreb het slacht offer was van een schurk die onder schuilnaam met de deviezen wilde gaan stryken. Weinreb zei dat hy Von Schumann niet kende maar zyn aanwy zingen kreeg van ene Six en ene Von Rath (door Weinreb ter plekke verzonnen figuren). Koch. die een enorm complot zag, stelde Weinreb daarom voor hem een sein tje te geven zodra een van deze lie den contact opnam. De Sperre zou zo lang van kracht biyven Weinreb, die van verbazing niet wist hoe hij 't haJ, stemde daar uiteraard in toe. We kelijks bracht hy rapport uit van zyn vorderingen over wat in feite een jacht op zichzelf was. Maar hy kon Koch uiteraard niet eeuwig aan het lyntje houden. Er moest iets gebeu ren. Weinreb zat in het „Spiel" en kon niet meer terug. Te veel men sen al dankten aan hem hun vrij heid. Als hy er mandoor ging, zou Bolland was, zo schrijft Weinreb. gek op geld. Hy stelde Weinreb voor de keus: of je helpt ons het ver mogen van ryke ondergedoken jo den op te sporen of je wordt met Je gezin gedeporteerd. Weinreb voelde dat hier weer kansen lagen en ont wierp in zyn cel een plan dat de SD-ers aan geld moest helpen, maar in werkelykheid, zo schryft hy, op het winnen van tijd was gebaseerd. Weinreb stelde de SD-ers voor een trein met Joden te laten rij den naar het onbezette Portugal en daar zouden de betrokkenen worden uitgewisseld voor in Zuid Amerika verblyvende Duitsers. De kostbaar heden die deze Joden zouden meene men .konden de SD-ers dan in de wacht slepen. Weinreb schatte de opbrengst op zeker tien miljoen en de SD-ers waren toen zo door het dolle heen dat zy zelfs Weinrebs ge zin uit Westerbork lieten terugko men. Weinreb was niet van plan ooit die trein te laten ryden, zomin als de SD-ers er aan dachten de Jo den naar Portugal te laten gaan. Maar men liet elkaar in de waan. De SD aasde op geld en Weinreb was hun lokmiddel. Om by de ko mende treinpassagiers geen arg waan te wekken was het uiteraard noodzakelyk dat hy volkomen vrij heid van handelen kreeg. Weinreb reisde naar Westerbork om daar weer velen te sperren en hy ging ook naar België vanwaar ook een dergeiyke trein zou gaan. Met de gel den die Weinreb uit de Sperren ont ving (100 gulden per persoon, wat belachelyk weinig was. De Puttkam- mer-Sperre kostte vele tienduizen den) hield hy Bolland e.a. een tijd je zoet, maar op zeker moment, be gin februari 1944. was Weinreb toch „uitgespeeld". Zy n ly-st werd niet meer erkend.. Maar toen de SD aan zyn deur verscheen om definitief met hean af te rekenen, bleek hy de dag tevoren te zyn ondergedoken. Duit se en ook Nederlandse SD-ers hebben nog getracht hem in handen te kry- gen door via bepaalde kanalen te la ten uitlekken dat hy een verrader van Nederlandse joden was, in de hoop dat de Nederlandse illegaliteit Weinreb zou afstoten. Dat is niet ge lukt .Het sprak vanzelf dat de SD DRS. F. WEINREB een unieke held angst had voor Weinreb, want de man was immers jarenlang van na- by getuigen geweest van hun on voorstelbare ploertenstreken. De memoires van Weinreb be slaan in druk byna 2000 pagina's. Het verhaal, hoe ingewikkeld ook, wordt met grote soberheid en een voud verteld. Het is frappant hoe een man. zo hard door het leven ge slagen. zo beheerst en met slechts een enkele keer wat verbittering de zaken uit de doeken doet. Maar wy staan uiteraard voor de vraag hoe Weinrebs relaas te controleren is. Wie enig speurwerk verricht, merkt dat de hoofdlynen zonder meer juist zijn (de brieffragmenten hierboven bevestigen in elk geval een vitaal deel van het verhaal). Het pro bleem zit hem in de vele details, de persoonlyke gesprekken met tal van SD-ers. met tuig als Fischer. Aus der Funten e.v.a. Daarop is geen controle mogelyk. Weinreb heeft trouwens toch in de oorlogsjaren wei nig op papier willen zetten, omdat hy om zich heen zag wat er ge beurde als illegale groepen te goed geadministreerd waren. By het bespreken van Weinreb deel I werd al gewag gemaakt van het fenomenale geheugen waarover hy moet beschikken. Hy recon strueert tientallen gesprekken en men moet maar geloven dat alles juist is. Hier dient men toch wel even 'n vraagteken te plaatsen. Want zelfs al is Weinreb volkomen te goe der trouw dan is het. na zoveel jaar, mogelyk dat hy sommige zaken en personen door elkaar haalt. In deel III schryft hy op zeker moment over enkele gedichten van vroeger die hy voor zyn in Westerbork ver blyvende vrouw had proberen te re produceren. Daarby was wat ver warring opgetreden. Welnu, is dat in dit enorme verhaal met sommige personen en gebeurtenissen ook niet mogelyk? Aan de andere kant biykt echter weer dat als op een detail punt toevallig controle mogelyk is, Weinrebs lezing juist blykt (zie byv. wat Mechanicus in zyn boek „In depot" over Weinreb schrijft). staat om te constateren dat men in lykt te zyn fyngemalen door twee I Weinreb een apart, uniek soort kyvende families. Zyn schuld staat beid bad, die in niets te vergely- allerminst vast. Het duo Rubinstein ken was met anderen. Iemand die -Nuis had er verstandig aangedaan een overval pleegde op een Duitse Als de betrokkenen na verloop van deze zaak even te vennelden om ook politiepost, ja die was wel te plaat- tyd toch gedeporteerd werden, kan maar de schyn te vermijden dat er sen- ^'n man verdiende een onder- men dat moeiiyk Weinreb in de Sperre had het voordeel dat men zich een tyd langer in het kamp kon handhaven, niet op transport, hoefde en dus het leven kon rekken nadelig materiaal over Weinreb zou scheiding, maar wat moest je den- zyn achtergehouden). Het belangrykste van Wein rebs boeken is de tekening van ons land in oorlogstyd, de by velen heer sende mentaliteit, de houding vooral die Nederlanders ten opzichte van zl^n nu gekomen aan de laat de jodenvervolging hebben aangeno- Ist* m ^vens meest opzienbarende ken van een rare generaalsmaker? Onrecht schoenen schuiven. Nieman dkon van welke Sperre ook opaan). In dit ver band nog een markant voorvalletje ene mevr. Flesseman verklaarde voor de rechter dat haar buurman Elzas door zyn vertrouwen op Weinreb niet was ondergedoken en ver- Wft-MRU0volgens na deportatie was omgeko men. In Pressers Ondergang treft I Para^'aaf ln het werk Weinreb: men. Het klonk zeer belastend. Maar men de grote lyn aan. by Weinreb de *nt«ntiei van het Byzonder Ge- laat Elzas nu nog in leven zyn! Hy is het te vinden in de gesprekken rechtshof en de Byzondere Raad j brak de getuigenis van mevr. Fles- van alledag. Een gering aantal men- *an en daarop aanaluitend seman tot de grond toe af en ver klaarde dat Weinreb hem altyd had voorgehouden dat zUn lUst hem thuis géén veiligheid bood Over het verraad (celspionage' sen heeft op heldhaftige wyze iets de an*lyse Aad Nuis. Het is tegen de jodenvervolging proberen te e«n afschuweUjk hoofdstuk: geen doen. een veel groter aantal deed wel studie in recht. maar in onrecht. wat. maar zuiver uit geldelyk gewin Me" hoeft J^ist te zyn om en de meerderheid liet het onver- he\ vonnis al,erlei ^omme en die Weinreb zou hebben gepleegd schillig. Weinreb meent dat het over- zaken te kunnen aanwyzen. i gingen de wildste geruchten. Ver grote deel van de bevolking het op- Presser heeft al gewezen op klaringen en beschuldigingen te 'het dwaze verwyt (althans voor de over. maar by het doorlichten van oorlogsjaren» dat de Raad van Cas-het belastende materiaal bleek het satie Weinreb voor de voeten wierp: (parket al vlug dat het merendeel „De rechtsorde gedoogt niet dat niet meer dan kletspraatjes was. enig mens in vertrouwen op eigen I Twee maanden voor het proces- kunnen en naar eigen morele maat- Weinreb verklaarde de procureur staf, aldus beschikt over leven en fiscaal dat hy Weinreb geen ver- lot van anderen". Dat houdt immers raad ten laste kon leggen omdat er een veroordeling in van Al het ille- geen bewyzen waren. HU plaatste gale werk. Maar er is nog heel wat nog wel een oproep in de kranten meer, te veel om hier allemaal weer voor nieuwe bewyzen. maar dat le- zich bij het militair gezag. Hy werd te geven. Wie maar enigszins beseft verde niets op. Toch legde hij de terstond gearresteerd en dat was niet hoe ingewikkeld de gehele materie rechter maar enkele gevallen voor geheel onbegrypelyk. Men had Wein- jSi ongetwyfeld bewondering i Het is wel aardig te vermelden dat reb Immers een groot deel van de hebben voor de grote helderheid ook de SD-ers. Wemreb6 grote te- oorlog zien optrekken met SD-ers; i waarmee Nui6 het bewijsmateriaalgenspelers in de oorlog t»pn hii hari ziin c»P7.fn uit Wpstprhork L halen van joden zag als een dage- lyks routinehandeling, zoiets als het aan de deur komen van de bakker en slager en het ryden van bus en tram. Gearresteerd Na de oorlog meldde Weinreb Het vonnis van het Hof munt niet uit aan duideiykheid. Het zegt eerst dat „niet bewezen is dat de gelden (die Weinreb inde met zyn Sperre) zUn aangewend ten eigen bate", maar bij een ander punt meldt het Hof: „dat het in de eerste en voor naamste plaats van den verdachte was by de eerste lyst om geld te verdienen en by de tweede lyst om lyk dat hy de gelden heeft gebruikt voor een ander disel dan zy waren verstrekt (emigratie», waardoor hy de gevers wederrechtelyk heeft be nadeeld. De Raad van Cassatie DOOR R. D. PAAUW Een ander punt heeft Weinreb nu alles gezegd? Niets verzwegen? Op deze vragen kan bevestigend noch ontkennend worden geanwoord. Wy weten het niet. Weinreb breekt zyn verhaal af als hy onderduikt, zyn na oorlogse ervaringen zyn niet te boek gesteld, hoewel die buitengewoon bit ter en ontgoochelend waren om maar eens twee zeer ontoereikende cliché's te gebruiken. (Daarom is ook niets te vinden in deze memoires van het zedendelict, waarvoor Weinreb enkele Jaren ge leden tot acht maanden werd ver oordeeld. Reden waarom hy naar het buitenland vluchtte en niet meer in ons land kan komen zonder opgepakt te worden. Ook die ze denzaak is weer een hoogst merk waardige affaire, waarin Weinreb hy had zyn gezin uit Westerbork naar huis gekregen, wat niemand was gelukt; hy liep vaak, en onge straft, zonder ster en hoe kwam hy, de jood Weinreb, aan zo'n belangryke Wehrmacht-generaal? Wees dat niet op collaboratie? Het waren inderdaad allemaal duis tere zaken voor wie niet op de hoogte was en op de hoogte was letter- lyk niemand. Hy werd gearres teerd door een figuur, van wie Wein reb wist dat hy de boter by ponden op het hoofd had, maar dié nu dacht zich tydig en handig in het gezags- apparaat te hebben opgesteld. Wein- ren schryft dat deze man (in het boek met een pseudoniem aange duid, zoals vele anderen; het relaas werd belangryker geacht dan de individuen. De pseudoniemen dien den ook om te voorkomen dat een of andere oud-deliquent publikatie van dit werk zou kunnen tegengaan. Het manuscript met de juiste na men ligt by Oorlogsdocumentatie enkele pogingen heeft ondernomen om hem z.g. op de vlucht te laten doodschieten. Op dit punt school ook het grote gevaar voor Weinreb: hy wist veel te veel af van nog leven de figuren. (Zo was hy o.a. op de hoogte van het regelmatige contact dat de top van de Haagse illegali teit had met de SD Hy kon een stevig aantal hooggeplaatste Neder landers aanwyzen, die in de oorlog enkele minder fraaie streken hadden uitgehaald en na '45 yverig poseer den als verzetsheld. Weinreb doet daar een monsteriyk boekje over waarom voorzag hy velen, die finan- open. Dit soort mensen had er het Cjeei krap zaten, gratis van ao'n grootste belang by dat Weinreb ach- sperre en waarom gaf hy sommige ter tralies bleef, omdat zy het erg- onderduikers zelfs nog geld mee? ste van hem te vrezen hadden. In zie de brieven aan het Weinreb- hun ogen had Weinreb de oorlog comité) Is dat niet hoogst ongebrui- niet mogen overleven; hy had te keiyk voor iemand die op geld uit veel van hun zwakke momenten ge- oan q* tweede beschuldiging: zien. Het was voor hen uiteraard de gelden van de tweede lyst ge- prettiger geweest als hy na de oor- bruikt voor de redding van zichzelf log in een ordenteiyk graf had ge- en zyn gezin. Dit punt raakt kant legen. Maar misschien het ergste n0Ch wal. Weinreb begon pas het was nog wel dat hy verscheidene fi- geld van de tweede lijst in Wester- guren, die zo heilig in zyn generaal bork op te halen toen zyn gezin daar hem hebben kunnen getuigen Nuis scheurt het bewUsmateriaal met een zeer scherp betoog aan flarden. Het is moeiiyk te geloven, maar waar: er blijft niets van over. Zondebok Over Weinreb aouden nog kolom- men vol te schrijven zyn. wy blyven zichzelf en zUn gean te redder en zltt€n met en wat wu dat de hulp diehu door z«n activiteit reb Men aan andere joden dacht te verlenen telhgente man met veel menaenken- slechts op de tweede plaats kwam nj». Ongetwijfeld. Maar hl) was ook Het "of neemt Weinreb vooral kwa-zeldzaam na,ef maaU» he,mfK>k. zo geschikt om na de oorlog als zon debok voor allerlei falen te dienen. Waarom bleef hy zolang de mensen helpen, terwyi het hem in steeds .grotere benauwenis, om niet te zeg- zegt dat Wemreb de gelden ten de- een e]lende bracht, Het antwoord ,s le heeft aangewend om amdere jo-w Het blijft een T, raadMl Misschien werd h« gedreven Mt heeft behouden Hof en Raad door een niet te verzadigen lust zegt Nuis. gaan volkomen voorbij mTOsen ievredigend aan het feit dat alle betrokkenen. klmkt h„ os van die emigratie, voor hun geld een grenzenloze „delheid verweten, iets terugkregen dat onder de om- Het Is mogelijk, maar Udele mensen standigheden van het grootste be- plegen ^h meestal niet zó ln de lang was: uitstel van deportatie in dien zy in Westerbork terechtkwa men. En als het Weinreb dan ging om dat „verdienen", waarom vroeg hy dan zo'n belachelyk laag bedrag voor zyn Sperre (zelden meer dan 100 gulden, terwyl. zoals gezegd, voor de in feite waardeloze Puttkam- m er-Sperre vele tienduizenden moeiiykheden te werken. Weinreb heeft in de jaren 40-45 met zyn tekortschietende krachten gevochten tegen het meedogenloos voortmalende apparaat dat de na zi's hadden opgebouwd, een appa raat dat papieren belangryker acht te dan mensen. Hy heeft wanhopig Ta gestreden, toen velen rustig op hun achterste zaten, om af en toe de Iodp van een enkel radertje te ver storen. Het lukte wel. maar niet lang en hy liep er zware verwon dingen by op. Als dank werd hy na de oorlog door een ander apparaat nog even gemangeld. Wie zich drif tig maakt en alle humaniteit uit het oog verliest, zou byna zeggen: als Weinreb in de oorlogsjaren zyn me demensen had laten barsten was hy beter uit geweest. De maatschap pij zou hem na de bevryding als een ouberispelyk burger hebben be groet,.

Leidsch Dagblad | 1969 | | pagina 7