In relatie AR-kabinet geen enkele wijziging U wordt bedankt, Sinterklaas Haringexport nam toe Alle partijen weer spoedig rond tafel Koppelleiding funest voor vogelkolonies Koningin Wilhelmina Fonds voor de kankerbestrijding Mr. Biesheuvel in Leeuwarden: I KRITIEK OP HOUDING VAN ARP VN-moties over zi ïidclijk Afrika TRAGEDIE OM BRUIDSCHAT INCIDENTEN BU UITVAART ITALIAANSE POLITIEMAN JS voor dat ene pakje van f 5 dat u niet gekocht heeft issersschepen hadden last van ruwe zee Roolvink bij NKV PAGINA 6 LEÏDSCH DAGBLAD ZATERDAG 22 NOVEMBER 1989 ADVERTENTIE LEEUWARDEN (GPD) Mr. B. W. Biesheuvel, fractie leider van de AR in de Tweede Kamer, heeft gisteravond in Leeuwarden herhaald, dat zijn fractie het belasting-amende ment heeft ingetrokken met het oog op „verantwoordelijkheid onzerzijds voor dit kabinet, dat ons in de nabije toekomst nog zoveel belangrijke wetsontwerpen zal voorleggen". De bezwaren tegen de belasting verlaging wogen niet op tegen een regeringscrisis, de zakelijke aspec ten bleken gewichtiger dan de po litieke. Toen mr. Biesheuvel door een toehoorster werd verweten dat de fractie kon rekenen op een on aanvaardbaar door minister Witte- veen, zei hij: „Toen we het amen dement indienden, wisten wij van niets. Het kabinetsstandpunt was niet bekend, althans die indruk kreeg ik. Bovendien, in het parlement moet een wezenlijke discussie mogelijk zijn, vind ik". De A.R.- volksverte genwoordiger zei dat er ook licht puntjes waren voortgekomen uit dat belastingdebat, zoals aangepaste re geringsmaatregelen mocht het prijs peil straks boven de 3\<z procent stij gen. „De discussie in de Kamer heeft zin gehad tot het einde toe, maar men is het niet gewoon dat de re gering door een der regeringspartij en wordt aangevallen", aldus mr. Biesheuvel. Hij zei ook dat „datge ne dat in de afgelopen weken is gebeurd. Geen enkele gevolgen zal hebben op de samenwerking van de confessionele partijen, noch voor het kabinet". „De relatie A.R.-kabinet KVP-leden: (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG (GPD) Bij de leden van de KVP bestaat gro te wrevel over de gereserveerde en wispelturige houding van de ARP in het overleg tussen de drie grote christelijke partijen. Dat blijkt uit de reacties van de afdelingen en kringen op de nota van het KVP-partybestuur. De anti-revolutionairen moeten nu maar eens duidelijk zeggen wat ze willen, zo luidt de vrij algemene teneur. Volgens de kring Amsterdam lijkt het erop alsof de ARP de dienst uitmaakt en dat de KVP alles maar slikt om tot samen werking te komen. „De KVP moet niet steeds maar afwach ten en schoten voor de boeg accepteren", aldus de Amster dammers. Verschillende kringen zijn te gen een kernprogramma van de KVP alleen en willen hierover nu al overleg plegen met ARP en CHU. Door een eigen pro gramma zouden de partijen uit, elkaar groeien, zo wordt gesteld. De centrale jongerengroep meent dat de drie christelijke partijen tenminste drie maan den voor de verkiezingen moe- zal geen wijziging ondergaan. Dit belastinghoofdstuk is afgesloten en we zullen het kabinet als het ons goeddunkt steunen en anders bekri tiseren", aldus mr. Biesheuvel. Mr. Biesheuvel, die een opgewekte indruk maakte, roemde de werk kracht van het kabinet, dat zich op het terrein van onder meer sociale wetgeving verdienstelijk maakt, ter- wijk ook de herziening van de struc tuur der naamloze vennootschappen binnenkort in de Tweede Kamer te behandelen, veel arbeid heeft ge vraagd. „De produktiviteit van dit kabinet is zo groot, dat de kamer het niet kan byhouden". Niet lief voor PvdA Zoals èèn der aanwezigen het na de pauze opmerkte, was mr. Bies heuvel lief voor iedereen behalve voor de Party van de Arbeid. „Ik heb het gevoel dat Den Uyl tegen over de A.R. de harde lyn wil vol gen. Hy trad deze week min of meer op als de onheilsprofeet van het ka- MR. B. W. BIESHEUVEL Objectief gezien is er geen liberaal kabinet- De Jong. De Party van de Arbeid was ook tegen begroting van binet, dat hij puur-liberaal noemde, de A.R.-minister Schut van Volks- huisvesting', (later zou de AR-frac- taeleider deze socialistische hou ding „grof" noemen). Ik geloof dat Den Uyl's illusies over een A.R.-party die als breek- yzer zou dienen om een eind te ma ken aan dit kabinet, zyn verstoord. Den Uyl heeft zich daarop verke ken en vandaar deze harde lyn", constateerde mr. Biesheuvel. HILVERSUM (GPD) Wanneer et aan de plannen van het PEN om een zware 380kv koppeleiding aan te leggen tussen Diemen en Fle- vostad geen andere wending gege ven kan worden, dan zal een van de meest unieke vogelreservaten in West-Europa, het Naardermeer, een nauwelijks te schatten schade onder vinden door vogelsterfte. Vogelliefhebbers en ornithologen wyzen er met klem op, dat de aan te leggen hogspanningsleiding niet al leen het landschappelyk schoon in ernstige mate zal verstoren, maar j vooral een hoogstwaarschynlyk zeer aanzienlyke en mogeiyk funeste slachting zal aanrichten onder de ko lonies lepelaars, aalscholvers en purperreigers Een recent onderzoek door de vo gelwerkgroep het Gooi en omstreken heeft aangetond, dat veel vogels op weg naar hun wlntcrverbiyf in het zuiden, of „pendelend" tussen woon- en voedselgebied, pas op het laatste moment de al bestaande leiding van Diemen naar 's-Graveland ontdek ken en er niet meer voor kunnen uit- wyken. Tydens de veertiendaagse onder zoekingen in de afgelopen maanden zyn verontrustend grote aantallen dode vogels onder de leiding aange troffen. De aan te leggen koppellei ding zou een nog grotere slachting kunnen veroorzaken, omddat. die dwars door de trekroute gaat lopen van Naardermeer naar IJselmeer- polders. Aalscholvers en lepelaars maken daar druk gebruik van. verdeeld over vyftien soorten. De heer L. Oudejans, een van de acht, merkt daarby op, dat slechts een maal in de twee weken gezocht werd en het werkelyk aantal slachtoffers veel hoger moet liggen. Kleine kada vers worden namelyk snel dooi- an dere soorten opgeruimd en gewonde volgels vallen buiten het onderzochte gebied. Een groep van acht mensen heeft ten bekendmaken met wie ze j over een lengte van 2 V2 km een ter- willen regeren. Dan dient ook j reill 0nder de huidige elektriciteits- de kandidatenlyst bekend te zyn. De reacties op de nota van het party bestuur komen volgen de week vrydag en zaterdag in Tilburg aan de orde op de KVP- partyraad. Daar worden ook de rapporten van de groep van achttien en de „blauwdruk voor de zeventiger jaren" besproken. NEW YORK (Reuter, ANP) De Algemene Vergadering van de Ver. Naties heeft gisteren drie re soluties aanvaard, waarin resp. de apartheid in Zuid-Afrika, het be wind in Rhodesië en de Portugese po litiek in Afrika worden veroordeeld. In het (niet bindende) besluit over Zuid-Afrika. aangenomen met 80 tegen 5 stemmen by 23 onthoudin gen, wordt aangedrongen op stopzet ting van de lucht- en zeeverbin- gen met zuid-Afrika in verband met de apartheidspolitiek- De VN- leden dienen samenwerking van fi nanciële en economische belangen groepen met de Zuidafrikaanse rege ring en in Zuid-Afrika gerigistreer- de ondernemingen te verbieden. In de resolutie over Rhodesië wordt Groot-Brittannië veroordeeld omdat het geen doeltreffende maat regelen heeft genomen om een ein de te maken aan de Rhodesische af scheiding. Ten aanzien van Zuid-Afrika werd nog een aparte resolutie aanvaard, waarin een beroep op alle staten en organisaties werd gedaan al het mo gelijke te doen om de vryiating te bewerkstelligen van politieke ge van nen en „personen die wegens verzet tegen de apartheid aan beperkin gen onderhevig zyn". Alleen Zuid- Afrika en Portugal stemden tegen. Er waxen 6 onthoudingen. verbinding onderzocht op dode gels. In twee maanden werden by na honderd exemplaren aangetroffen. BERGEN (België) (AP) Aan een tragedie in La Lou- vrière, waar een 37-jarige Sici- liaan Di Marco zyn dochter en haar verloofde had doodge schoten, is een onverwacht ein de gekomen: de dader heeft zich gisteren in zyn cel het le ven benomen. Di Marco, een metaalarbeider met vier dochters, had zich by de politieaangegeven en de dub bele moord bekend. Hy kon de bruidsschat voor zijn veertien jarige dochter niet betalen. Ne ven van haar verloofde (een wees) hadden nameiyk een bruidsschat geëist, die Di Mar co niet kon betalen. Na een ru zie in de vroege ochtenduren van maandag had Di Marco een geweer gepakt en zijn dochter en haar verloofde neergescho ten. zy stierven in een zieken huis. MILAAN (Reuter) Tydens en na de uitvaart van de jeugdige poli tieman, die woensdag by stakings ongeregeldheden in Milaan ora het leven kwam, hebben zich gisteren incidenten voorgedaan. Toen de be grafenisstoet onder enorme belang stelling door de straten van Milaan reed maakten twee jongelui, die ro de zakdoeken droegen, beledigende opmerkingen. Omstanders grepen de jongelui, maar de politie kon ze nog op tyd ontzetten. Uit de menig te klonken kreten als „moorde naars, moordenaars" en „Italia, Ita lia". Elders zwaaide een jongeman met een rode vlag met hamer en sikkel. Militairen rekenden hem in. De uitvaart werd by gewoond door de minister van Binnenlandse Za ken, Restivo, en andere hoge functionarissen. In het gehele land werden demonstraties ten gunste van de politie gehouden. Later in de avond trokken twee tot driehonderd neo-fascisten door het centrum van Milaan om ruzie te zoeken met tegenstanders. Volgens de politie liep een tiental jonge lui verwondingen op. Een jongeman die door de neo-fascisten lelyk werd toegetakeld, bleek een politieman in burger te zyn. De neo-fascisten, die tegen de dood van de woensdag neergeslagen politieman zeiden te betogen, gooi den ruiten in en hieven kreten aan als „moordenaars", „communisten" en „wy zullen wel orde houden als de regering het niet kan". By de universiteit verbrandden zy gro te stapels communistische kranten, terwyl gendarmere toekeken. Praag contra werkverzuim De Tsjechoslowaakse regering heeft een aantal amendementen ingediend om werknemers met ontslag te kunnen straffen voor herhaaldelyk verzuim en slechte arbeidsprestaties. Ook kunnen bedrijven beboet worden die de arbeids- en salariëringsvoor schriften overtreden, zoals voor het geven van ongeoorloofde loonsverho gingen. I'v - Jtf:f fü§ U.i-vf VN' V - -"A»'- ---i ■■•■.V* -f - ".'3 V" ■ijl V. i-1 'V' f iv.W v. 7 - C f* ■"•■V -V' v. v -.1 f:- L"S.~ v bïv' HÉjiBferc Straks is Nederland weer tien miljoen Sinterklazen rijk. Tien miljoen Sinter klazen, die samen voor honderden mil joenen guldens kleine en grote geschenken kopen. Soms is er plotseling één, die dat ene pakje van ƒ5,- niet koopt. Hij heeft al zoveel pakjes. Van die vijf gulden maakt hij één van de mooiste Sinterklaassurprises die hij geven kan. Hij steunt daarmee het Koningin Wilhelmina Fonds voor de kankerbestrij ding. Zo helpt ook hij mee wetenschappe lijk onderzoek mogelijk te maken. Dankzij het onderzoek kunnen nu al vele duizenden mensen genezen worden.Maar er is meer, veel meer geld nodig om meer mensen te kunnen helpen, om de strijd tegen de kanker voort te zetten. Samen bouwen aan een wereld zonder kanker Stort Uw bijdrage op giro 26000,K.W.F. Amsterdam Koninginneweg 28, Amsterdam, telefoon 726000 toestel: 02 Kabaka overleden De in Lon den in ballingschap levende Kabaka (koning) van Oeganda, Sir Frede rick Moetesa, is gisteravond dood in zyn woning gevonden, aldus heeft de politie bekend gemaakt. De ko ning, die in 1966 na de staatsgreep van president Milton Obote zyn land is ontvlucht, is 45 jaar geworden. De politie denkt niet aan een mis- dryf. SCHAATSEN De Internationale Schaatsunie, ISU, heeft besloten het verbod aan Oostduitse schaatsenrij ders en -rijdsters om op wedstrijden buiten hun land uit te komen, op te heffen. De ISU had de leden van de Oostduitse bond dit verbod in juni opgelegd wegens de houding van de Oostduitse gedelegeerden op het ISU-congres in Engeland. In een brief hebben de Oostduitsers hun verontschuldiigngen aangeboden voor wat de ISU noemde „beschul digingen met een uitgesproken poli tiek karakter" (Door onze visserij redacteur Cees Combee) KATWIJK AAN ZEE/IJMUIDEN Het is deze week geen „vetpot" geweest met de haringaanvoer. Er kwamen wel enke le schepen uit de Ierse Zee binnen, doch voor het merendeel met koopharing. Aan de Katwijkse afslag was het daardoor niet druk. Ook aan verse haring werd er in IJmuiden weinig aangevoerd, evenals aan verse rond- platvis. Het ruwe weer was er de oorzaak van. De kottervisserij, vooral langs de kust, kwam daardoor niet op gang. De meeste schepen lagen het grootste gedeelte van de week binnen. Overigens zijn stormen in november geen uitzondering. Het hoort er zo bij en de vis serman rekent er dan ook al op, dat hij wat meer thuis is dan normaal. UTRECHT (GPD) Kennelijk doelend op de moeilijkheden rond de loonwet heeft minister Rool vink van Sociale Zaken en Volks gezondheid gistermiddag op de jubileumbijeenkomst van het Ne derlands Katholiek Vakverbond in Utrecht de hoop uitgesproken binnen niet al te lange tijd over bepaalde „hobbels" heen te zijn en weer gezamenlijk aan tafel te kunnen zitten. In zyn korte toespraak wees de mi nister erop dat de regering en de vakbonden ieder een eigen verant- woordelykheid hebben met verschil lende spanningen. „Iets wat gezond is", zo zei de minister. Hy kon zich moeilyk voorstellen, dat de partyen in het besef van de eigen verant- woordelykheid in de toekomst niet rond de tafel zullen gaan zitten om de problemen te bespreken. Hy noemde het een verlies voor al die instituties waar men de vakbewe ging tegenkomt, als de vakbeweging daar niet meer vertegenwoordigd zou zyn. De minister wees met name op de betekenis van de vakbond en zei dat de vakbeweging van strijdorga nisatie tot overlegorganisatie was ge worden waarmee hy niet wilde zeg gen dat de vakorganisatie het stryd- karakter verloren heeft. Namens de regering bood de mi nister de gelukwensen aan aan het 60-jarig NKV. By gelegenheid hier van werd voorzitter P. Fj. J. Mertens bevorderd tot ridder in de Orde van de Nederlandse Leeuw. Het jubileum werd door een groot aantal prominenten bygewoond. Met minister Roolvink waren ook aanwe zig de ministers De Block. Udink, Lardinois en Witteveen als mede de staatssecretarissen Van der Poel. Van Veen en Grapperhaus. Onder de gasten bevonden zich verder de voor zitter van de SER, drs. De Pous, de vakbondsvoorzitter Kloos (NW), Lanser (CNV) en kardinaal Alfrink. Aan het slot van dit jubileum deel de de kardinaal mee dat rector Does burg van het NKV door Paus Paulus tot ere-kapalaan was benoemd. In de week van 3 tot en met 8 november bedroeg de aanvoer van gezouten haring 5223 kantjes tegen 8550 in 1968. Katwyk nam van deze aanvoer 2294 kantjes voor zyn reke ning. Scheveningen 1841, Vlaardin- gen 1088 en IJmuiden niets. In deze periode werd belangryk meer uitgevoerd, dan in dezelfde pe riode in 1968 8504 tegen 6116 kant jes. In de week van 3 tot en met 8 november voerde Katwyk 3213 kant jes uit, Scheveningen 3158 en Vlaar- dingen 2133. Meer haring Van het begin van de teelt tot 8 november werden er byna 500 kant jes meer aangevoerd dan in 1968. De cyfers: 205.577 tegen 205.082. De uit voer was eveneens belangrijk meer: nu 106.860 kantjes tegen 89.296 in 1968. Ook hier spant Katwyk met 79.775 kantjes de kroon (v.j. 64.297), Scheveningen 71.381 (87.081), VIaar dingen 50.242 (48.261) en IJmuiden 4179 (5443) De pryzen, die men voor de ge zouten haring maakte waren zeker niet slecht te noemen en zelfs beter dan vorig jaar, maar men dient er rekening mee te houden, dat de kosten van de reders en expor teurs ook belangryk zyn gestegen. Aan gerookte haring onder rijks tot en met 8 november geëxporteerd 66.563 kg tegen 39.688 kg in 1968 in dezelfde periode. Op 1200 meter Enige Duitse treilers zyn uitgerust met netten, waarmee men tot een diepte van 1200 meter de zeebodem kan bevissen. De ïynen waarmee de ze netten worden gesleept hebben een lengte van 2 kilometer. Tot nu toe was de grootste diepte 700 me ter Aan de Urker afslag zyn deze week eenmalige viskisten geintroduceerd. Ze zyn van licht kunststof materiaal. Direct vanuit het schip kunnen ze naar de afslag worden gebracht en vandaar in de koelauto's voor ex port. Deze kisten zullen als het ex periment lukt, een belangryke kos tenbesparing veroorzaken en er voor al toe medewerken, dat de kwaliteit van de vis beter blyft. Nu de TX 21 in de vaart is geko men telt de Texelse kottervloot 44 schepen, waarvan 10 garnalenkotters en 34 Noordzeekotters. De VLI 27 „Josina", die een afmeting heeft van 26.25 x 6.60 x 3.30 meter en zojuist aan de vissery is begonnen, is het grootste schip van de Vlissingse vis sery vloot geworden. tuigen zullen wel onder de kust blij-, ven om te proberen daar wat te be machtigen en dan maandag of dins dag aan de markt te komen, zy spe culeren dan op hoge pryzen als ge volg van schaarste. Op de overige visgronden was het, ook al doordat er maar weinig schepen zyn, een zuinige boel. Voor de maandagmarkt stond vrydag al genoteerd de Rijn mond I KW. 15 met 615 kisten en 430 kl. kistjes vis. Haringvisserij Vis duur Wat zelden op vrydag voorkomt, gebeurde deze week. Er waren in IJ muiden slechts drie schepen aan de markt met maar 244 kisten en 40 kl. kistjes vis, namelyk 155 kisten schol. 4 kisten tarbot, 2.000 kilo tong, 45 kisten en 40 kl. kistjes diversen. Wel een bewys hoezeer het slechte weer de vissery ongunstig heeft be ïnvloed. De pryzen waren zeer hoog. Scheveningen moest het vrydag he lemaal zonder aanvoer van verse vis stellen. Intussen zyn nu wel alle schepen naar zee gegaan. Nu het wat rustiger certificaat werd in de week van 31 weer is geworden. De meeste vaar- De ministers van Vissery van de Sowjet-Unie en de Scandinavische' landen zyn na drie daagse bespre kingen in Móskou tot de conclusie1 gekomen, dat dringend stappen moeten worden genomen om te voor komen, dat de haringstand in de At lantische Oceaan catastrofaal ver mindert. zy zyn ook van mening, dat de visvangst op kabeljauw en schelvis in het gebied van de Barentszee drastisch dient te worden beperkt. De ministers zeggen in een com muniqué, dat gisteren in Moskou is uitgegeven aan het einde van hun besprekingen, dat rapporten van vis sery deskundigen erop wyzen, dat de haringstand in de Atlantische Oceaan gevaarlyk terugloopt. De mi nisters stellen voor dat de regeringen direct maatregelen treffen het ge vaar te keren, in afwachting van in ternationale regelingen. IJSHOCKEY Rusland heeft ge dreigd zich terug te trekken uit het wereldkampioenschap yshockey, dat in maart 1970 in Montreal en Win nipeg wordt gehouden. Volgens het Russische persbureau Tass hebben de Canadezen het wedstrydschema op een voor de Oosteuropese teams bij zonder nadelige wyze samengesteld. Tass verklaart, dat Tsjecho-Slowa- kije en Oost-Duitsland de Russische argumenten zouden ondersteunen.

Leidsch Dagblad | 1969 | | pagina 6