ooglandse Kerk-huisjes emeente-centrum in de Dempers voor en tegen GEKNIPT BRILJANTEN MERADEN JUWELIER v.d. WATER PIETERSKERK NAAR LEIDSE UNIVERSITEIT? Cafe's Optimistisch als we snel wer ken, maar anders wordt centrum open luchtmuseum" Bouw-coördinator Centrum JATERDAG 22 NOVEMBER 1969 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 3 opening van het gebouw aan de Mid delstegracht werd onthuld. Voor de opening van dit centrum was men gistermiddag in het koor van de Hooglandse Kerk bijeengeko men. De voorzitter van het College van Kerkvoogden der Leidse Her vormde gemeente, de heer M. Struys, drceg hier het centrum over aan de praeses van de Centrale Kerkeraad, u.s. P. Kloek, en het Pniëlgedeelte aan dr. P. L. Schoonheim. De heer Struys noemde het een vreugdevol moment nu deze zo fraai gerestaureerde ruimten voor hun nuttige functie ingebruik konden worden genomen. Zeer veel waarde ring had spreker voor het scheppend werk van de architect de heer Van der Sterre en diens naaste mede werkers. de heren Sloot en v. d. Berg die ook zulk een belangryk aandeel hebben gehad in de reeds tot stand gekomen restauratie van het koor. De subsidiërende instanties was spre ker dankbaar voor de belangrijke steun (99% van de totaalkostendie de kerkvoogdij thans ontvangt, waar aan hij de mededeling toevoegde, dat de rijksoverheid bereid is om 65% bij te dragen in de kosten voor de res tauratie van het orgel. Moge de pro vincie en de gemeente dit voorbeeld straks volgen. Bijzonder veel dank. aldus spreker, zijn wij ook verschul digd aan de heer P. J. van Hoeken Slechts de onder Monumen tenzorg staande gevel bleef ge spaard. Daarachter zijn enkele vergadercentra ingericht. (Foto LD/Holvast) van 's-Gravenpolder, die binnenkort het College van Kerkvoogden (na 38 jaar) gaat verlaten. Van het begin af heeft hy zich voor deze restaura tie ingezet en daaraan thans enkele schenkingen verbonden. Ds. P. Kloek, voorzitter van de Centrale Kerkeraad, die biy was, dat hervormd Leiden thans over een cen trum beschikt, van waaruit tal van centrale kerkeiyke activiteiten kun nen worden ontwikkeld, memoreer de met hoe veel vreugde en liefde velen zich hebben ingezet om tot dit doel te geraken. Vervolgens schonk spreker aandacht aan het begrip „ruimte", dat de gelovigen in de middeleeuwen reeds vonden in deze kerk. Ook door deze treffende res tauratie ontvangen wy meer ruimte. Dr. P. L. Schoonheim, pastor van de wykgemeente „Pniël", greep in een enkele gedachte terug op de naam van deze wykgemeente. Pniël is als het ware een grens, waar mensen byna hardhandig worden te gengehouden op hun eigen uitgezette baan. By Pniël ontmoette ook eens Jakob de Allerhoogste. Hy kwam met Hem in conflict en wenste tot het laatste door te zetten. In Jakob, aldus spre ker, zien wy het type van de moder ne mens afgetekend, tegenstribbe lend en vasthoudend. Ook de kerk volgt door de wereld een eigen ge kozen baan. Er kan echter een tyd komen, dat wy door de Allerhoogste in een hoek worden gedrongen, vast gezet op de grens tussen kerk en we reld, tussen theologie en psychologie (sociologie!. De fraai gerestaureerde zaal die aan de wijkgemeente ..Pniel" ter beschikking wordt gesteld. (Foto LD/Holvast) Na deze inleidende toespraken was er gelegenheid om de nieuwe en zo zorgvuldig ingerichte centra te be zichtigen. ADVERTENTIE Moderne diamantcollectie. RINGEN met briljant reedi vanaf f 75.—. Ook verlovingsringen. HAARLEMMERSTRAAT 181 Altyd voordelig, 's Maandags gesloten. In „Geknipt" iets uit andere kranten, die binnenstadszaken onder de loep namen. In ver scheidene kranten heeft een be richt gestaan, dat winkels in de Amsterdamse binnenstad hun goede klanten met ingang van december taxi-cheques gaan ge ven. Wie voor f 100 koopt, kan een cheque ter waarde van f 5,- krijgen om een taxirit mee te be talen. Van kleinere koopbedragen kan men de kassabonnen sparen. Alle taxi's nemen de cheques aan. De winkeliers zijn ermee begon nen, omdat hun klanten in het centrum zelden een parkeerplaats kunnen vinden. Ideetje voor Lei den? Vandaag in Binnenstad onder de loep'' gedeelten uit brie ven van twee stadgenoten, die in demping van grachten heil zien voor oplossing van het Leidse verkeers- en parkeer probleem. Dat hij met plezier lezers aan het woord laat, wil niet zeggen, dat de samensteller van deze rubriek het al tijd met hen eens is. Vandaag zou hij willen zeggen: integen deel. Misschien is dempen op zich een oplossing, maar stelt u zich de binnenstad eens voor zonder bijvoorbeeld de Nieuwe Rijn, die op de foto LD/Holvastzo'n kenmerkend Leids beeld geeft: Wilt u dat kwijt? het winkelend publiek zich begeeft naar winkelcentra aan de rand van de stad. waar wél voldoende par keerruimte is (vergeet de brief- schryver, dat er ook andere winke lenden zyn dan automobilisten? HM). Beide plannen zullen enige mil joenen vergen. Stadsdelen slopen en parkeergarages bouwen die m. i. nog niet voldoende ruimte geven zullen meer kosten dan de door my geopperde plannen. By de eigen plannen moet n.l. grond worden ge kocht, terwyl het water reeds ei gendom is van de gemeente. Groot voordeel van myn oplossing is, dat er niet alleen parkeerruimte komt. maar ook routes voor het doorgaand verkeer, aldus de heer Houwer. De heer J. J. Bekker stelt, dat het in Leiden een chaos is en dat er dringend behoefte bestaat aan stra ten en terrasjes, waar het rustig en fris is. Hy haalt zich de stad van veertig jaar geleden voor ogen en vindt, dat veel straten en grachten door modernisering aan waarde hebben gewonnen. Deze lezer vraagt een radicaal en vooruitstrevend beleid en schryft dit: De Nieuwe Ryn dempen van Wil- helminabrug tot Prinsessekade of tot de Vink, de Oude Ryn van Schry- versbrug tot Galgewater. Is de elek trische centrale verdwenen, begin nen by het kanaal in de Waard. De Oude Singel in zyn geheel dempen, alsmede de beide Herengrachten. Het Rapenburg door demping ver anderen van een stinksloot in een oudheidsboulevard zoals nu de Kei- zerlei en de Frankenlei in Antwer pen. In de gedempte gedeelten is ruim schoots gelegenheid desnoods ver diepte wegen te maken. Er komt een macht aan parkeerruimte vry, waardoor parkeren op de winkelbou levards verboden kan worden. Ik zie alleen wandelaars in Haarlem merstraat. Hogewoerd, Breestraat. Botermarkt. Aalmarkt. Steen straat, Stationsweg. Voor aan- en afvoer alleen verkeer 's morgens vroeg en 's avonds tussen vyf en zeven met een snelheidsbeperking tot 20 km. Jn de verdiepte wegen zie ik af zuiginstallaties. die kwaiyke gassen van verkeer en bedryven afvoeren naar een riool. Leiden kan de meest frisse stad worden met terrassen op tal van plaatsen. Door het plaat sen van pompen, kan het water in de biyvende singels levend worden gemaakt en schoner worden dan in de laatste halve eeuw. Er behoeft niet èèn huis te worden opgeofferd by deze oplossing en de panden zullen voordeel hebben door het dichten van de nu bestaande groef. Ik weet, dat de plannen voor uitstrevend zyn, maar ik durf een openbaar debat aan met iedereen. Ook financieel durf ik de wapens op te nemen in de wetenschap, dat ook nu massa's geld worden ver slonden, aldus de heer Bakker. Voor Het Parool had John H. Worles een gesprek met de Utrechtse socioloog drs. G. H. Jansen, die het Leidse restaurant Van der Heijden noemt in een rijtje van gerenommeerde namen in de horeca-sector, die de strijd hebben opgegeven tegen de snack- en koffiebars, de corners, de wimpies en de grillrooms. Het pluche is dood, leve het neon, zegt drs. Jansen, die citeert uit zijn sociologisch onderzoek in maart van dit jaar naar gebruik en be leving van het café. Het traditionele cafébedrijf staat onder toenemende kostendruk, wat niets anders is dan de pijn lijke uitdrukking van een proces van structuurverandering, dat ook ln andere sectoren van de zelfstandige middenstand zo veel slachtoffers maakt. De caféhou der, veelal nog dromend op een economisch eiland onder 't milde regime van speciaal voor hem ont-harde wetten, ontwaakt in de helle werkelijkheid, die be heerst wordt door structuurver andering. rendement en rationeel calculeren. Hij heeft de keus tussen aan passen of opgeven. De binnen stad is de plaats waar deze on verbiddelijke situatie zich het eerst voordoet: het economisch klimaat is er „dichter", het re gime van die wetten strenger. De snackbars en automatieken ko men voorspoedig op en menig groot café verdwijnt van het to neel". Voor de hotels annex koffiehui zen, aldus drs. Jansen, moet het duidelijk zijn, dat er overgegaan moet worden op het economisch smijtwerk of het café-nieuwe- stijl, dat zijn sociale functie voor mens en samenleving volledig waarmakend zal mogen rekenen op de belangstelling van publiek en overheid De caféhouder heeft de keus tussen aanpassen of op geven. LEIDEN De oud-vice-president c*me|in Philips, dr. ir. Th. P. Tromp, de coördinatie voor de nieuw- tv van de academische ziekenhui- ■i te Leiden. Amsterdam en Utrecht zich nemen. Ir. Tromp was bij olips vice-president voor het in- itriële belejd. Ikri ■:o; Op de eerste verdieping, die geheel wordt afgestaan aan de wykgemeen te „Pniël", treft men eveneens een vergaderzaal aan, ongeveer van ge- lyke afmeting als beneden (circa 120 zitplaatsen). Voorts bevinden zich op deze verdieping een koffie kamer (met een buffet, dat via een LEIDEN Vandaag nemen ande- !n dan de samensteller van deze ru. iek de „Binnenstad onder de loep". 45-lfl facties uit de lezerskring en knip- fls uit andere kranten komen aan dirnAd. En verder wordt voor het eerst sdL 1 Sastkolom om precies te zijn m halve gevuld. Op verzoek deed ijl it het lid van het Leidse college van zooi irgemeester en wethouders, dat veel iet de binnenstad te maken heeft: ifvr. N. A. den Haan-Groen, Zy zegt 2 li Het zal wel geen toeval zijn ge- lest, dat men aan de wethouder m verkeer heeft gevraagd om in ami ue „Binnenstad onder vooi iloep" haar kommentaar te ge- i-6( n. Als men een binnenstad on- deo» f een loep een vergrootglas ï-4 1 legt, springt nl. als een gigan- Kh probleem het verkeer naar Dat het probleem in Leiden nl "oter is dan in vele andere oude n leden, durf ik zo niet te beroeren, ■aar dat ons centrum door zijn r" wggerektheid en zijn gebrek aan le ,M kinen met extra moeilijkheden impt is zonder meer duidelijk. lagen iem daar nog bij, dat onze bin- ur a enstad de eer heeft op één na ootste van Nederland te zijn, 1 itvele water met zijn vele brug- Grii het ontbreken van vervan- s-zü mde ro tes en iedereen zal be en rijpen dat ik niet overdrijf, als ik t/m- riff te beweren, dat Leiden één de moeilijkste steden is, wat rg tt verkeer betreft. ur m Dat is een gegeven, maar het is ik een gegeven, dat de binnen- i nd behalve mooie grachten, tintjes en historische gebouwen, fn belangrijke centrumfunktie ;sT teft. De bewoners vragen om n «f. de zaken om winkelende gn «nsen. maar beiden moeten be is. ikbaar blijven en beiden mogen art 'tt verstikt worden door het Meer. Diegenen, die niets te Hti iken hebben in de binnenstad, poW iHen omleidingsroutes moeten le 6'" nden om het centrum te kunnen Men. Alleen zij, die om welke lien dan ook de binnenstad wil- left tt bezoeken, moeten de moge- ffcheid hebben deze te bereiken. Wij zullen dat, willen we de stad i tfbaar en levendig houden, mo- enoffl moeien houden en moeten jdaf - bet je binnenstad willen komen op de ïts, per auto of per openbaar eD 'rvoer, op een gegeven moment fa ze allemaal voetgangers ge- orden. Zo gauw ze van hun fiets, r n+t hun auto of uit de bus stap pen, nemen ze wandelend aan het verkeer deel. Daarom zullen we voetgangersgebieden moeten scheppom rustig winkelen tot een ytezier te maken. Daarom zuKèn wij onze historische pleinen en schitterende grachtjes vrij moeten maken van het lelijke blik. De ivandelaar kan dan onge stoord genieten van sfeer en schoonheid. Maar wij zullen die voetgangers gebieden en die historische plek jes ook bereikbaar moeten hou den voor die voetganger, die uit een bus of uit zijn auto stapt. Het openbaar vervoer is zeer belang rijk en speelt een grote rol in ons centrum. Vast staat dat daar naast ook de auto een grote rol zal blijven spelen. Ik geloof beslist dat je hem die rol ook zal moeten laten spelen. Alleen zal er ruimte geschapen moeten worden om de auto te kunnen achterlaten om als voetganger te kunnen genie ten. Ach, ik vertel hier niets nieuws. De raadsleden kennen mijn visie: „Bouw parkeergarages aan de rand van het centrum van de bin nenstad". Zo houd je de stad leef baar levendig. Zo maak je 't de binnenstad mogelijk zijn cen trumfunctie ook op het gebied van winkelcentrum waar te maken. Lukt ont dat snel, dan zie ik de toekomst net optimisme tege moet. Lukt het ons niet snel, om dat we te lang praten, dan hoeft het niet meer, want dan zal van onze stad in de toekomst niet veel meer over zijn dan een vervallen openluchtmuseum. De heer N. Houwer ziet door het slopen van bepaalde stadsdelen wel parkeerruimte (z.i. niet voldoende) in het centrum komen, maar acht dit geen oplossing voor het door gaand verkeer. De routes zyn te smal, waardoor er geen inhaalmo- gelykheden zyn. Naar zyn idee is op de duur niet te ontkomen aan demping van de stad. By demping van de Nieuwe Ryn van Hooigracht tot Prinsesse kade ontstaat een verkeersweg van zodanige breedte, dat verkeer in beie richtingen mogelyk is. In de mid- denstroolf kunnen in twee ryen naar schatting zeker duizend auto's wor den geparkeerd. Voor de doorstro ming van het water van Nieuwe Rijn naar Steenschuur zal het ge deelte tussen Hooigracht en Gan getje moeten worden overkluist. Het van het Levendaal komende verkeer kan op deze manier direct gebruik maken van de doorbraak Sint Jorissteeg-Nieuwe Ryn, waar door het kruispunt Gangetje-Kore- vaarstraat wordt ontlast. Door demping van de Oude Rijn vanaf de „koude hoek" ontstaat een verkeersweg, die aansluit op de Stil le Ryn en op de middenstrook par keerruimte biedt aan een 500 auto's. Door het scheppen van deze ver- keersroutes en parkeerruimte komt het winkelend publiek tot diep in het centrum en behoeft maar een klei ne afstand te lopen naar het win kelcentrum. Op zaterdagen en an dere Jioogtydagen zou niet alleen de Haarlemmerstraat, maar ook de Breestraat voor het verkeer kunnen worden afgesloten. Zoals de situatie nu is en de plan nen slechts een gedeeltelyke oplos sing brengen, is de kans groot, dat (door S. Platteel) LEIDEN Nu de kans niet uitgesloten is, dat de Pieterskerk roeg of laat in handen van de Leidse universiteit komt, groeit t Hooglandse Kerk hoe langer hoe meer naar een centrum- inctie in het Leidse hervormde leven. De kerk staat centraal D is thans voor driekwart gerestaureerd. [u al weer byna twee jaar wor- in het fraai gerestaureerde koor. juist deze week twee prach- kronen zyn aangebracht, kerk- iten gehouden. Ook de restaura van het dwarsschip altyd weer lerend door zyn afmetingen jraktisch geread. Resten thans nog eigenlyke kerkruimte, waartoe het [gel moet worden gedemonteei-d, en zijbeuk, waarvan ook de „toren" m de kant van de Nieuwstraat deel r<ttmaakt. .Geheel nieuw in het restauratie- [r,£ jn, dat in 1954 van stapel liep, was inrichting van een gemeentecen- aan de zyde van de Moriaan- waarvcor de ruimte werd ge- de „afbraak" van vyf rkhuisjes. Slechts de onder Monu q, ntenzorg staande gevel werd ge- I lard. Na een grondige en vooral mdige restauratie, waarvoor alle Q[la i toekomt aan de Leiderdorpse ar- ^ïitect, de heer van der Sterre is ook de man van het totale niratieplan kon dit centrum gis- ingebruik worden genomen. ide 2 V In het centrum, fraai van inrich ting, doch toch geheel aangepast aan de uit de zeventiende eeuw da terende kerk. bevinden zich gelyk- vloers een grote vergader/conferen tiezaal, een spreekkamer, sanitaire voorzieningen en een moderne keu ken, welke ook berekend is op het verzorgen (eventueel bij congressen of huwelyken) van een warme lunch. Dit gedeelte zal in de toekomst dienst gaan doen voor tal van centrale ker keiyke activiteiten en zou eventueel het wegvallen van vergaderruimte in de Pieterskerk kunnen opvangen, waarmee, zoals gezegd, de Hoogland se Kerk toegroeit naar een centrum functie. Deze functie ontvangt nog meer re liëf als daarin straks er zyn be sprekingen gaande ook de studen tendiensten worden gehouden en het experimenteel kerkewerk er vermoe delijk een plaats zal vinden. liftkoker met de keuken in verbin- ters van het gebouw Pniël aan de ding staat), een predikantenkamer Middelstegracht, dat nu zal worden en bergruimte. Ook deze etage ademt j verlaten, is in de hal van het nieu- de sfeer van een oud Leids binnen- we centrum de gedenksteen geplaatst, huis. Uit piëteit tegenover de stich- I die op hervormingsdag 1893 by de

Leidsch Dagblad | 1969 | | pagina 3