SOW JET-UNIE maakt zich op voor grootscheepse Lenin-herdenking Grote Russische leider hield niet van persoonsverering BIJNA 'N KWART MILJOEN VOOR BANKETBAKKER 73 Enige met dertien goed in toto PAGINA 12 LEIDSCH DAGBLAD ZATERDAG 22 NOVEMBER 1959 Wladimir Iljitsj Oeljanow, de man die als Lenin de loop van deze eeuw voor een groot stuk bepaald heeft, haatte feesten en ceremonies die te zijner ere gegeven werden. Hij vermeed offi cieel eerbetoon en zalen met grote portretten. Ik heb gelezen dat Lenin zich ergerde toen de afgevaardigden aan het einde van de negende partijdag van de Russische communistische partij elkaar aflosten om hem te feliciteren met zijn naderende vijftigste verjaardag. Hij verliet snel de zaal en telefoneerde! dat die „lofstroom" en die „afschuwelijke plechtigheid" moest ophouden. Toen het „Comité van de stad Moskou ter viering van het Jubileum" een bijeenkomst organiseerde voor diezelfde ver jaardag kwam Lenin pas binnen na afloop van de officiële toe spraken. Bij die gelegenheid waarschuwde hij de partij voor elke overdrijving en arrogantie en spoorde haar leden aan tot zelfkritiek. Daarna is nooit meer een verjaardag van Lenin in zijn tegenwoordigheid gevierd. Wie ln deze dagen, vijf maanden voor de viering van zijn honderdste geboortedag, de Sowjet-Urüe bezoekt heeft na een paar minuten al ge zien dat Lenins bescheidenheid door zijn volgelingen niet ernstig meer genomen wordt. Alles en iedereen maakt zich op torn „tezamen met het vooruitstre vende deel van de mensheid het feest te vieren ter ere van de geniale den ker en vlammende revolutionair, de erkende aanvoerder van de interna tionale arbeidersklasse, de leraar en vriend van alle werkers" (tekst op een affiche). Onweerstaanbaar drong zich de gedachte by my op, dat dit volk een nieuwe Messias van Le nin heeft gemaakt. Wie wil kan de meest duidelijke paralellen trekken tussen de verering van Lenin en som mige devoties van vrome christenen. Schuilplaats Het eerste wat Ik zag lm Razliw was Lenins hemd. Het lag in een glazen kastje, mooi opgevouwen te pronk. Razliw ligt dertig kilometer buiten Leningrad, niet ver van de Russisch-Finse grens. Lenin ver- sohool zloh daar in 1917 toen de pro visorische burgerregering 200.000 goudroebel op zyn hoofd had gezet. Rond het kastje met het hemd ver drong zich een onderwijzeres met der tig kinderen die elkaar handje- handje vasthielden. Myn tolk vertaalt wat een gids vertelt: „Lenin droeg dit hemd om op de Finse hoolmaaiers te lijken die lm deze streek werkten. Hy had zich gladgeschoren en droeg een pruik. Zo konden uitgezonden caval ler iepatroull les hem niet herken nen". In Razliw wordt in een klein pa viljoen alles bewaard wat Lenin in die dagen gebruikte. Een stukje ver derop staat in een moeraswei een grashut, die elk Jaar vernieuwd wordt. Je kunt er niet in kijken zonder kletsnatte voeten op te lopen. Maar iedereen doet het, want daar stond de hut waarin Lenin sliep en ze zag er precies zo uit. En weer een paar honderd meter daarvandaan een eindje het bos in staan twee boomstompen, plechtig met een rood koord afgezet, anders zouden ze niet eens opvallen. Dat zyn de tafel en de stoel waarop Lenin zyn studie „De staat en de revolutie" schreef. „Hy noemde het zyn „groene werk kamer", zegt de gids. „Als hy vreem den hoorde, greep hy terstond naar de zeis en begon hooi te maaien". HerdenkiugsplaatseinL In Leningrad kan men ongeveer driehonderd Lenin-herdenkings- plaatsen bezoeken. Zo houdt men zorgvuldig de huizen in ere waarin hy zloh schuil hield voor hy naar Razliw moest vluchten. Eigenlijk is heel de stad een herinnering aan de man naar wie zy genoemd wordt. Het is de enige plaats in de Sowjet- Unie die de Lanin-orde heeft gekre gen voor haar heldendaden tydens de „grote oktober" van 1917. Die oktoberdagen worden echter vooral vastgehouden in het voorma lige Smolnl-kloo6ter, waar de staf van de revolutie zetelde. Man kan er op de eerste etage kamers bekij ken waar Lenin woonde. „Hy ver liet de staf nooit, hy woonde en werkte in dit huis". De tientallen bezoekers knikken de gids toe en kij ken naar de tafel, een canapé, een kast. een bureau. De muren hangen vol oude foto's. „Door dit raam keek Wladimir Iljitsj uit over de stad, die de revolutie gebaard heeft". Ik hoor iemand vlakby in het Duits vra gen: „Keek hy ook door deze gor- dynen?". Maar zyn cynische opmer king gaat geheel onder in het ge- wyd-aandachtig gemompel van de anderen. Het is er snikheet, van de schijnwerpers die een filmploeg heeft opgesteld. Verzamelde werken Buiten in de stad verdwynen hal ve straten achter fotoschuttingen die het hele leven en werken van Lenin uitbeelden. Ergens is een groot wa renhuis onziohtbaar geworden achter een verpletterend hoog portret van Lenin. Ik loop een boekhandel bin nen op zeek naar een gedrukte Le nin. Ik vind een verkoopster die praktisch tussen „De verzamel de werken van W. I. Lenin" opgeslo ten zit. (Toen hy al regeringsleider was vulde Lenin op het formulier voor een bevolkingstelling als beroep „literaat" in). Wat ik gehoopt had te vinden treft ik aan: een complete af deling voor Lenin-affiches. Het is moeilijk met de verkoopster te pra ten. Ze maakt me duidelijk dat ze meer dan honderd verschillende heeft. Ik blyf een tydje staan ky- ken. Er dienen zich inderdaad klan ten aan. Ik vraag een van hen wat hy met zijn affiche gaat doen. Hij biykt het gekocht te hebben voor zyn school. Hy denkt dat particu lieren er niet gauw zullen kopen. Ze dienen volgens hem voor jeugdwerk- groepen, kantoren, winkels en fabrie ken. Na even met de juffrouw ach ter de toonbank gesmoesd te hebben, bevestigt dat het inderdaad zo is. „Ze verkoopt er soms honderd per dag", vult hy aan en verdwynt met dezelfde Lening onder de arm die ik even later ook koop: de volksleider met de vorsende blik die tegen een denkbeeldige stormwind optornt. Let op de tekst van Majokowski op het plakkaat: Lenin leefde. Lenin leeft, Lenin zal leven! (Heb ik ongelyk als ik dat met Messiaanse vroomheid vergelyk?). Geboorteplaats Ik weet niet hoeveel het kost drie vliegtuigen voor een dag te charte ren om een paar honderd journalis ten van Leningrad naar Oeljanowsk aan de Wolga te vliegen. Het zal niet weinig zijn, maar de bond van Sowjet-Russische journalisten had er voor over om ons de geboorte plaats van Lenin te laten zien. Oel janowsk heet pas sinds de revolutie zo om daarmee de edelste telg te eren': Wladimir Iljitsj Oeljanow, in dit ver re oord geboren op 22 april 1870. „Wy noemen hem heer Wolodja, dat is kleine Wladimir. Want in onze stad woonde hy slechts zolang hy een kind was", begint de jonge vrouw die onze gids is in het huis van de fa milie Oelianow. Het is voor die tijd een rijk huis geweest. Vader Oelja now was inspecteur van het lager onderwijs. Op dit moment is. het stadsbe stuur de hele straat bezig te restau reren, zodat ze er op 22 april origi neel vorige-eeuws uit zal zien. Met allemaal houten huisjes en met pe troleumlampen op de lantaarnpalen (de elektrische die er nu staan ver dwijnen). Om het huis van Lenins ouders binnen te mogen, moeten we sloffen over onze schoenen aantrekken. De jassen gaan uit. „Dat is verplicht", beduidt de gids. Het is ontzettend druk binnen: en intussen wachten buiten tientallen mensen tot ze er in mogen. De ka mers ziin pas behangen en geschil derd. Maar verder moet alles wel staan en liggen zoals honderd jaar geleden. Tijdschrift open op tafel, een schaakbord met de stukken er op, een notenboek open op een prachtige vleugel, een zilveren be stek op een kast. Meubels waarvan een antiquair zou watertanden. De stoel wordt aangewezen waarop de kinderen moesten zitten als ze straf hadden van hun ouders. In een hoek staat de naaimachine van Lenins moeder. „De ouders verlangden dat hun kinderen gedisciplineerd waren, spaarzaam en leerzaam. Als hun moeder zei: jullie eten niet van die pruimenboom (het huis heeft een flinke tuin), dan wist ze zeker dat het niet gebeurde", verklaart een De beste De plaats is nu nog een totaal on overzichtelijk terrein, waar hoge kranen, betonmolens en grondver- zetters een klimaat van hard en haas tig werken verraden. De chauffeur die ons van het ene Lenin-monu ment naar het andere brengt, raadt aan niet uit te stappen. Voor de vele fotofans loodst hij de bus tussen de stapels balken en keten door. School Oeljanowsk is een gelukkige stad, want ze heeft ook de school nog waar Wolodja studeerde, de enige school waaraan het Kremlin de Lenin-orde verleende. In het halletje staat een beeld van Lenin als gymnasiast, (er is nu een lagere school in het gebouw). De kinderen die naar de eerste klas gaan, leggen hier een bloem neer. Eén lokaal wordt volledig bewaard zoals het er honderd jaar geleden uitzag. En daarin is één bank met een rood koord afgezet. Een chique zwart bordje vermeldt met gouden letters: „Hier zat Wladimir Oelja now. leerling van de 7de klas". Het is een muffige ruimte, er ligt een donkerglimmende vloer, het zwarte bord kykt streng naar de drie rijen kinderbanken. De ramen zyn te klein. Maar voor de kinderen van deze school bestaat er geen groter eer dan uitgekozen te worden naar die klas te mogen om de dagelyk- se bloem op Wolodja's bank te leggen. Het stadsbestuur ontvangt ons in het huis van de vriendschap. De eerste secretaris van de partij, een brede, gezette man met dichte haar bossen boven beide slapen legt om standig uit wat de stad allemaal doet om voor het Lenin-jaar toegerust te de gedachtenis aan hem", zegt de par tijman. En hy somt op wat de bur gers al gepresteerd hebben. Vry- willig werden 3.5 miljoen manuren gemaaktde kolchozen haalde twee maal zoveel oogst binnen als volgens plan, de arbeiders in de bedrijven leverden de laatste drie jaar projec ten af voor een bedrag van meer dan een miljard roebel. Groepsgewyze worden de werken van Lenin gelezen en zijn revolutionaire poli tiek wordt bestudeerd. Moskou en (lork Moskou werd de laatste etappe plaats in Lenins leven. Hy stierf op 21 januari 1923, zijn gezondheid was na een aanslag in 1918 nooit meer stamt nog van de oorspronkelijke be woners", zo voorkomt de gids de ge dachte dat Lenin op kostbaarheden gesteld was en hy citeert uit het dag boek van Nadesjda Kroepskaja, Le nins vrouw (die verder volledig in de schaduw van de grote man blyft) „Wy waren gewend geweest in een voudige en nederige pensions te wo nen en we voelden ons niet erg op ons gemak in de grote salons van Reinbot (de gouverneur)". De bezoekers van Gorki krijgen een Lenin voorgezet, die meer de wy- ze vader des vaderlands is gewor den: de man die rustig op een bank (die aangewezen wordt) kon zitten kyken naar een vyver en het be wegen van de bomen, de man die door het volk werd geacht. (In de biblio theek zag ik een handdoek uitgestald Een straat in Leningrad. Me. tershoge fotoschuttingen verha. len van leven en werken van de grote man Lenin. Wolkowa in een boekje over Gorid uitdrukkelyk de vergelyking met een christelijke devotie. De enige Op het Rode Plein is het koud als ik voor Lenins mausoleum sta. De verkleumende winterwind houdt de mensen echter niet binnen. Houder- den komen het plein op om een blik op de graftombe te kunnen werpen. Soms vormen zich lange rijen. Daar ligt de grote man, de leider. Hij is nu alleen (Stalin is er uitgehaald), zyn. In 1964 werd al met de recon structie van het centrum begonnen. De stad werd verfraaid, er kwamen nieuwe parken, een sportstadion, al le huizen werden op de waterleiding aangesloten. Grote hotels en zelfs een speciaal kinderhotel zyn in aan bouw. Want wie dit afgelegen oord bezoekt, moet er overnachten. „Onze stad zal alles doen om de historische plek van Lenins geboorte te maken tot een prachtige plaats, die past by byzonder goed geweest. Sinds 1918 woonde hy in het Kremlin. Maar al spoedig trok hy in de weekeinden naar een buitengoed in Gorki, dat nu Gorki-Leninskye heet, op 35 kilo meter van de stad, dat toebehoord had aan een vroegere gouverneur. Hy schreef daar artikelen, las veel, ging op jacht en ontving er bezoe kers. De laatste twee jaren bleef hy er wonen. „De riante inrichting van het huis met daarop geborduurd: „Voor W. I. Lenin als herinnering. Houd u goed, vader van ons. 1924"), „Gorki, waar alles spreekt van de grote Iljitsj, de geliefde van het volk, is een bedevaartplaats die ieder jaar door meer dan honderdvyftigdui- zend mensen wordt bezocht, komend van alle streken van de aarde. Ont roerd geven de bezoekers in het gou den boek biyk van hun liefde voor Lenin", aldus trekt de sohryfster de enige die vereerd mag worden. Van hemzelf zou het niet hoeven, maar het gebeurt. „Ik geloof dat wy daar het recht toe hebben (al dus een communistische collega), want Lenin behoort zichzelf niet meer toe. Hy behoort aan de ge schiedenis. Hij is een deel van ons gemeenschappelyk bezit, hy behoort ons allen toe". (■wordt vervolgd) Ook in Rusland MOSKOU (ANP) Tydens de Europa Cup-wedstrijd tussen Dyna mo Kiew (Rusl.) en de Italiaanse c'ub Fiorentina, die op 12 november ip Kiew werd gspeeld, is een toe schouwer door een raketje gedood Dit werd gisteren meegedeeld in de Russische krant Trud. Het slachtof fer, een student, werd getroffen door een van de overzyde van het stadion door de 30-jarige Grigorenko afge schoten projectiel. Grigorenko, die dc vervaardiging en het afvuren van de raket heeft toegegeven, bevindt zich in arrest en zal volgens Trud zwaar gestraft worden. De krant veroordeelt de toenemende ongeregeldheden op de Russische voetbalvelden, het aan steken van papier en het afschieten van raketten als tekenen van vreug de na het maken van een doelpunt. 2000km NIEUWE AUTOBAHN In Wolodja's slaapkamer staan twee stoelen en een ijzeren ledikant. Aan de wand hangt een grote we reldkaart en een rekje boeken: klas sieke literatuur en scheikunde (het lievelingsvak van de jonge Lenin Op het tafeltje staat een ingelyst schoolrapport „Wolodja was de bes te op zyn school. Voor alle yakken had hij een viif (het hoogste vii- fer)", de gids wyst de cyfers aan. „Alleen voor logica een 4. Maar zijn leraar zei altyd: voor logica krygen alleen God en ik een 5". Een beetje „de heilige familie van Oeljanowsk" maken de Russen er wel van. Het Leninhuis, dat „naar de wens van het volk" (zei de gids) in '29 tot museum werd bestemd is niet Wolodja's geboortehuis. Dat is trou wens momenteel niet te bezichtigen, omdat het in losse, genummerde planken uiteen ligt. Het herbouwde geboortehuis zal straks het middel punt zyn van de grote zaal van een majestueus paleis, dat er over heen wordt opgetrokken. Daarin komt ook een school voor politieke vorming, een bibliotheek, een filmzaal en een congreszaal. Ervoor wordt een groot paradeplein aangelegd. Een verkoopster temidden van de „Verzamelde werken van W. I. Oeljanow" (Lenin). West-Duitsland gaat 2000 kilometer nieuwe autosnelweg bouwen in de periode 19711975. Per jaar zal er gemiddeld 425 kilometer nieuwe „Autobahn" gereed komen. De kaart geeft een overzicht van de ontworpen nieuwe wegen. Alleen de wegen van meer dan 50 kilometer lengte zyn in de kaart opgenomen. De langste en duurste nieuwe autosnelweg wordt LudwigshafenKrefeld met een leng te van 372 km, die ca. 2.2 miljard gul den zal gaan kosten. De weg van Ne derland naar Bad Oeynhausen, waar aansluiting is op de autosnelweg naar Berlyn. wordt 137 km lang en kost ca. 795 miljoen gulden. De totale bouwkosten van de wegen die op de kaart zyn aangegeven bedragen ca. 14,5 miljard gulden. HEER (GPD) In de huis kamer van de heer L. Darding in Heer staan enkele vazen met bloemen. Ze staan er niet om dat hy de enige winnaar is van toto nummer vyftien, niet als felicitatie omdat hy plotseling twee ton om precies te zyn f213.131,55 ryker geworden is. Ze vrolykten alleen de thuis komst op van mevrouw Dar ding uit het Maastrichtse zie kenhuis. Een plaats overigens waar de heer Darding nog niet zo bar lang geleden ook gelegen heeft voor een operatie. De heer Darding is deze vrij dag een „geplaagd" man: „Je kunt dat van die toto niet stil houden. Toen ik vanmorgen een pakje sigaretten ging halen, kwamen ze met twintig man te gelijk op me af. Iedereen felici teerde me en waar weten ze het toch van?" Verleden week vulde de 73- jarige banketbakker trouw zyn totoformulier bij de voetbalclub „Heer" in. Zes kolommetjes. Hy deed dat op dezelfde werkbank op dezelfde plek in dezelfde banketbakkerij als waarop hij 42 jaar geleden de voetbalclub „Heer" oprichtte door een brief aan de KNVB te schrijven met het verzoek om toelating bij de bond. Zondagavond om half elf belde hy het toto-bureau in Den Haag op om zyn „dertien goed" te melden. Hij kreeg te horen dat hij tot dan toe de enige was die zich gemeld had. De heer Darding is van het winnen zelf niet ondersteboven. Zijn humeur heeft niet geleden onder de stortvloed van tele foontjes en van de drukte, om dat hy nou eenmaal niet graag op de voorgrond treedt. Hy zou nog liever hebben dat zijn vrouw weer helemaal beter was dan die tweehonderdduizend gulden. Overigens poolt de heer Darding al veertig jaar bij de Engelse of Duitse of Neder landse toto of lotto. Of inder- tyd by die van zijn „eigen" voetbalclub „Heer", die in die toto-loze tijd fyntjes in elkaar was gezet om er enkele onkos ten mee te dekken. Tot nu toe behaalde hij twee keer twaalf goed, genoeg voor een paar gul dens. Thans brengt 'het ideaal ingevulde vierde kolommetje hem wel een paar centen meer. zoals hij het zelf uitdrukt. De heer Darding is dan wel gezwicht voor wat de openbaar heid betreft, maai- met wat hij met die som geld gaat doen, heeft niemand iets tc maken. „Schrijf maar dat ik die bak kerij ga uitbreiden. Als ik wat zou geven dan was het nog in natura. Overigens ga ik ge woon door met alles, natuurlyk. „Mijn twee getrouwde kinderen zeggen w*l eens dat ik met de banketbakkerij moet stoppen, maar waarom? Dat winnen van diie pool aal me echt niet doen besluiten er nu wel mee op te houden".

Leidsch Dagblad | 1969 | | pagina 12