"fcatwijk krijgt z'n Matthaus Passion afifi horloge! NADER TOT IK Nederlandse film op de buitenlandse toer Hoe laat het? ijk op uw Kies uit de volledige Hi® kollektie! BODEGRAAFSE MUZIEKAVOND MET 2 DUO S Discutabel gegeven briljant verfilmd I/V DE SPORTHAL w Oud-bokser Jo de Groot overleden Matth. Brinks Matth. Brinks PIERROT C. DE KEMP Bezeten - het gat in cle muur Films Leiden in DAG 21 NOVEMBER 1909 48, tTWIJK Het Katwijkse koor illeluja" (raat de Matthaus--Pas- uitvoeren. De datum is dinsdag februari. illeluja heeft allereerst een staat dienst door de medewerking aan Lukas-Passion in Noordwijk. Dit iltijd door een som van omstan- ieden in het oog springend ge rm en wel door de markante en ■azeer in het oog springende fi- ■jr van de dirigent Johan Admi- een figuur waarvan in Neder- d geen afdruk te vinden is. Na- rlflk is er veel meer geweest dan veelbesproken „Lukas". in Halle 's annalen. Maar het was niet de Lukas, die naar de Mat- leidde de Lukas blijft in ordwijk doorgaan zolang daar een Hg publiek voor bestaat. Eerder dit het oratoriumwerk in de 59, ADVERTENTIE OR PRISMA jouden herenhorloge met datum 225.- jouden herenhorloges zonder datum reeds vanaf 195.- PRISMA jouden herenhorloge, modern-klassieke uitvoering PRISMA gouden herenhorloge, automatic'datum extra plat model 295.- AEe Prisma horloge» Inoabloc Shockproof telkens eivolle Katwijkse Triomfator kerk. We herinneren aan een Mis van Pucoini, een Te Deum van Dvo rak. Daarin leerden de leden van Halleluja him eigen kracht pas goed kenen en het Katwijkse publiek de kracht van hun koor. Afgezien van Den Haag en Leiden ztlf heeft geen enkele gemeente in een zeer wijde boog om Leiden heen een Matthaus-Passie aan te bieden. Enige redenen: de kosten zijn bij' zonder hoog, zaal-accommodatie ont breekt, de garantie moet bestaan van een meer dan duizendkoppig publiek, het ondernemend koor moet de zwaarste training hebben doorge maakt. Katwijk kan dit allemaal on dervangen. Na wikken en wegen Is van de Nieuwe Kerk afgezien. Een podium bouw boven de banken over het ge hele front van de oostbeuk zou hon derden zitplaatsen hebben weggeno men koor en kinderkoor samen vergen al 175 zetels en zo is de keuze gegaan naar de sporthal In „Cleyn Duin" Een proefzingen al daar hebben we bijgewoond en de akoestiek (wandopstelling in de j lengteriohting) leek ons verrassend goed, stellig beter dan in de Nieuws i Kerk. Bij dat proefzingen was een con- I tingent Lenteklokjes present. De Len teklokjes van Dirk van Vliet genie- ton een grote populariteit in Kat wijk. Een selectie <60 ongeveer) uit deze aanzienlijke meisjesschaar gaat nu de plaats innemen van het inge burgerde jongenskoor. Dit is zeld zaam ongebruikelijk, maar ten slotte ts het wel gebruikelijke meezingen van vrouwen voor de sopraan- en altpartijen ook onhistorisch. Bacn had niets dan enkele dozijnen jon gens, voor alles te zamen ter beschik king. Het ruilen van het bedehuis voor een sporthal om het lijdens verhaal te vertolken is iets, dat het bestuur aan het haat, is gegaan, maar de technische voorzieningen deden de beslissing nemen, want de kosten van het podium in de Nieuwe Kerk zouden niet haalbaar zijn geworden. De komende uitvoering zal geen vier uur in beslag nemen, daar ge coupeerd wordt tot ongeveer 2 uur en 3 kwartier zingen. We twijfelen Doodvonnis De Socialistische Internationale heeft gisteren bekend gemaakt, dat zij bij de Sowjetrussi- sche regering heeft geprotesteerd te gen de veroordeling van de 84-jari- ge Letlandse sociaal-democratische leider dr. Fricis Menders tot vijf jaar dwangarbeid. Deze zou begin november in Riga op beschuldiging van „anti-Sowjet-porpaganda" zijn berecht. Gezien zijn leeftijd komt de straf neer op een doodvonnis. Onderwijzersstaking In Londen Meer dan 350.000 Londense scholie ren hebben vandaag een vrije dag gehad omdat hun onderwijzers in staking waren. Meer dan 100 scho len waren gesloten. De ongeveer 20.000 onderwijzers die staken, ei sen een behoorlijke salarisverho ging. er geen ogenblik aan of deze Mat- thaus-Passion zal in Katwijk aan slaan en traditie worden. Wij voor ons hopen, dat het gaandeweg als in Naarden worden zal: complete vertolking in twee gedeelten, geschei den door een eet pauze van enige uren Het gemeentebestuur staat volledig begrijpend tegenover de pinnnen en ooor een redelijke sub sidie of garantie zullen solisten van naam en een beroepsorkest tot de medewerkers kunnen behoren. KEES VERHOEF LETOSCH DAGBLAD ROTTERDAM <GPD> Op de begraafplaats Hofwijk in Rotterdam is gistermiddag Jo de Groot ter aar- j de besteld, die maandag op 53-jari- ge leeftijd is overleden Jo de Groot ls in de Nederlandse bokswereld een populaire en gewaar deerde figuur geweest door zijn op treden en als bokser vooral door zijn bekwame techniek. Na enige jaren bij de amateurs kampioen half- zwaargewicht te zijn geweest had hij bij de profs van 1939 tot 1946 die titel op zijn naam. Na zijn actieve boksloopbaan zet te hij een sportschool op. waaruit be kende profs en amateurs kwamen. Verder organiseerde Jo de Groot boskavonden, in het bijzonder voor amateurs. Als prof had De Groot, onder leiding van Theo Huizenaar. ook in het buitenland een uitsteken de naam. BODEGRAVEN De muziek avonden in de Bodegraafse Burger zaal hebben toeloop, maar nog geen stormloop. De zaal is netjes gevuld, maar men zou er eens plaatsgebrek willen meemaken. De voorman, mo tor, promotor is André de Jong. H\j doet er alles voor en nimmer ont breekt de eerste burger van de ge meente. Ditmaal had het comité twee duo's uitgenodigd. Vóór de pauze de Haag se celliste Anandi van der Vegt en de vroegere Leiden aar Wim Serlie en na de pauze de Leidenaar en fluitleraa-r Peter Bik, weer met Ser lie aan de vleugel. Drie ervaren vak lieden. die misschien niet die unieke briljante muzikantesk-musische ver- bondenheid veroverden als verleden i maal het Mendelssohn-Trio. maar wier optreden toch even goed ais grote positieve bijdrage moest worden gewaardeerd. An&nda v. d. Vegt beheerst het métier en i6 feilloos ziohzelf. Nieuws gierigheid is ons allen gegeven en is zelfs menigmaal van opbouwende aard. Nu hoorden we de fluitist bij Ba oh «slotdeel Sonate in g) in twee overeenkomstige passages even de ademstem verhezen en wat detone ren: wat daarna dan ongerept en. keurig van tekening de ruimte wordt ingefloten. komt door de tegenstel ling, menselijk bepaald, dubbel hel der naar voren! Men wil zo graag, nieuwsgierig, iets kunnen grijpen van de vertolkende mens en dat lukte <ons althans) niet ten aanzien van de celliste, wier teohiek en toonge- ving door alle onaanvechtbaarheid heen toch een wat uniforme indruk naliet. Dat is niet zo bij Serlie, die ons steeds een veel directer contact lijkt te scheppen met de werken, die hij onderhanden neemt, iets wat zich bfj hem voltrekt met verbluf fend te-ohiusoh gemak. Aan de orde waren een Sonate in F van Willem de Fesch (niet Wil helm. - een Alkmaarder. die even als Handel en Loeillet zijn heil in Engeland is gaan zoeken), Sonate in d ven Debussy. Elégie van Fauré en, romantischer, Allegro apassionata van Saint-Saêns. Hoogtepunten daar-1 In vonden we de Serenade der De- 1 bussy-sonate en het Minuetto in de barok-sonate, waarvan de melodie een vei- gaande gelijkenis verraadt met de bekende bergerette Paris est au roi, mon coeur est 4 moi Peter Bik lukte het beter de ka- rakter - express iviteitsverschillen in zijn stukken levend te ma,ken. Met na-me In Bachs fluitsonate in g. in Hindemlth's „Sonate 1936" en Ca- sella's fijne, mollig donkertonige Barcarole et Soherzo. Hij eindigde, evenals de ce«iiste, niet met het mo dernste, maai- met het meest roman tische stuk in het repertoire-deel. In ieder geval drie zeer uiteen-lo pende stijlen. Een herinneringsfhts doemt vooi ons. Tijdens de Mahler-cyclus 1920 in Amsterdam was onze rechter buurman op het balkon van het Concertgebouw de Italiaan pianist-1 componist Alfred Oasella, oud-leer- i ling van Fauré en toen nog geen modernist. Linkerbuurman was Al- fons Diepenbrook. die links weei Ilona Durigo had. de grote gerespec teerde alt. Aifcms en Ilona hadden de handjes in elkaar: het mense lijke in de kunst, muziekliefde, geen Liebelei. „Der Abschied" in het Lied von der Erde was een van Ilona's meesteiTOllen en pas had ze in deze cyclus „Das vrdische Leben" gezon gen. Niet lang daarna stierf Die- penbrock. Die handjes wisten dat. das irdische Leben Abschied o Mensch, bied Acht! Dit ts onze Casella-associatie. Kees Verhoef »OOLSTR. 41 - VOORSCHOTEN TELEFOON §1717—2677 lAARLEMMERSTR. 126 - LEIDEN TELEFOON 21974 Juwelier - Horloger MAARSMANSSTEEG 21 DEN - TELEFOON 29778 Juwellersbedrijf J. M. LE FÈVRE IOTERMARKT 12 - LEIDEN TELEFOON 91719—2575J Adriaan van der Veen: Vriende lijke vreemdeling, Querido. (Amster dam). In de tijd is deze nieuwe roman van Adriaan v. d. Veen wel een vervolg op die van het vorig jaar, getiteld „Kom mij niet te na", maar het ar gument. de lezer zo vaak onder de neus gehouden, dat men het boek ook op zichzeh lezen kan zonder van het voorafgaande te hebben kennis genomen gaar- in dit geval werkelijk op. Dat dit zo is zit hem in het raffinement waarmee de auteur het verhaal geconstrueerd heeft. Dit ;s werkelijk een „andere" roman ge worden: meer autobiografisch (bijv het gebruik van de werkelijke namen van bekende figuren waar hij mee in aanraking komt) lin de eerste plaats en ook positiever van toon. Deze instelling heeft. Van der Veen de gelegenheid gegeven duidelijker te spreken en dus meer te zeggen. Niet alles, maar daar kom ik straks op. Wat betreft die constructie: het is treffend hoe goed de schrijver de middelen die hij tot zijn beschikking heeft herhaling van motieven, een hernieuwde kyk op personen en toe standen dooi* de totale verandering in de situatie heeft weten te ge bruiken om niet te zeggen uit te buiten, om deze „moot van zijn be staan" volledig te maken, ook voor hen die hem en de hem omringen den nog niet eerder ontmoet hebben Zo'n eerste alinea bijv. al bij de aanvang van het boek, brengt iemand in een tiental regels vol doende op de hoogte van wat er in Nederland is voorafgegaan aan de ontmoeting van de „ik" en het meis je Alvena in New York. Evenzo werkt hij met de ondergrond van zijn relaas, het zich afzetten tegen- de jeugdherinneringen, die hij tel kens opnieuw maai- telkens anders laat verdei- stromen. Alvena, de Amerikaanse commu niste die hem in Den Haag de stad New York heeft afgeschilderd als de plek waar een mens werkelijk leeft, ontvangt hem met wijd open armen als zij dat deer in het kleine Haagse kamertje en zij zal hem in contact brengen met Iedereen, die hem voorthelpen kan op de moeilijke weg van een vriendelijke vreemdeling in de V.S. Zoals Van der Veen zichzell gewoonlijk pmsgeeft, zo doet hij dat ook nu: half enigmatisch, half een voudig. Dit is al duidelijk in zijn houding ten opzichte van deze Al vena aan wie hij nog met innigheid gebonden is maar tegenover wie hij zich toch gaat afvragen of hij haar soms niet als een springplank ge bruikt heeft naar een nieuwe toe komst buiten Nederland. En zoal a de dingen nu eenmaal nooit óf wit óf zwart zijn. zo is het ook hier. De waarheid voor zover die bestaat, zal wel in het midden liggen. Vandaar ook dat probleem dat de verteller zo dwars zit of hij nu een opportu nist is of niet. Half half zou men antwoorden als hij dat probleem als vraag zou hebben opgeworpen maar dat heeft hy niet gedaan. Literaire kroniek door Clara Eggink Hoe vergaat het een mens, over niets beschikkende dan een ta lent voor schrijven, over intelligen tie. over niet veel ontwikkeling maai wel over een aangeboren handigheiu en Innemendheid als hij als Neder lander in New York geplant wordt zonder veel introducties. En boven dien met een vaag contact met een paar kranten en tijdschriften dat ophoudt als Nederland bezet wordt in 1940. Dit ;s het eigenlijke gegeven van deze roman dat om beurten met zelfironie en met simpelheid uitge werkt wordt De „ik" speelt om beurten net ..aardige oorlogsweesje" en de handige jongen die precies weet waar Abraham een zekere mosterd haalt al is dat dan niet di rect de mos.erd waar Iemand als Van der Veen tie voorkeur aan geeft. Zijn instinct tot zelfbehoud, geboren uit de armoede van zyn jeugd in Schiedam, heeft hem de middelen gegeven zich aangenaam te maken daar waai- dat nodig is. Bij de ex- Nederla-ndse, in Amerika zo beroem de. populariserende geschiedschrijver Hendrik Willem van Loon bijv., wiens assistent hij wordt. In dit ver band zou ik wel eens willen weten wat er werkelijk in hem omgaat in contact met óde gestalte die Menno ter Braak met de term „brutale on gegeneerdheid" versierd heeft, terwijl Van dei- Veen toch een heel amu sant en soms ook wel een roerend beeld van deze merkwaardige mens oproept. Datzelfde instinct tot zelfbehoud doet hem de simpele dienst weige ren, die de ai me en verlaten Laan hem vraagt, n.l. hem nog wat langer gezelsohap te houden JHij zegt het ook ronduit: „Ik liet hem in de steek, dat staet vast". Ook hier dus: het aangeven van het feit maar niet het doordenken van de reden waar om. Deze houding treft telkens en het lijkt mij duidelijk dat dit ook des schrijvers bedoeling is. Het zal zo zijn. neem ik aan. dat hij zijn conclusie» inderdaad zal geven in zijn derde autobiografischte roman die hij beloofd heeft en waarin hij nog verder aal moeten gaan om ziohzelf nader te komen. Dit is waarom ik zag dat de houding en het gedrag van de hoofdpersoon zo wel eenvoudig als enigmatisch zijn. Eenvoudig en begrijpelijk in de han deling, enigmatisch door de rem in het doordenken die hij zichzelf blijk baar oplegt. De V.S., althans groepen intellec tuelen zowel Amerikaans emigrant in de tijd voordat dit land in de Tweede Wereldoorlog betrokken zal worden zijn óe achtergrond waar tegen de ervaringen van deze vrien delijke vreemdeling zich afspelen. Openhartiger is dit relaas en daar door nog boeiender dan het eerste „Kom mij niet te na". Het addertje onder het gras van de vriendelijk heid draagt daar niet weinig toe bij. LIDO Het is al weer enige tijd geleden, dat we een Neder landse produktie op het Leidse filmdoek hebben kunnen zien. Deze week kunt u de kennis making met de Nederlandse ci neasten hernieuwen via de film „Bezeten het gat in de muur". Algemeen is de indruk ontstaan dat een Nederlandse film maken nog steeds amateur- werk is. Pim de la Paira en Wil Ver stappen verdienen zeker niet op die berg Nederlands „film- schroot" te worden geworpen. Wat ze met „Bezeten" op het celluloid hebben vastgelegd is zeker nog niet perfect, maar het houdt beloften in de voor de toe komst, met name voor hun der de speelfilm „De meester kan me nog meer vertellen" die rond Kerstmis dit jaar in premieère gaat. Zeker als men bedekt dat het budget in vergelijking met an dere produkties nog steeds uit zonderlijk laag lag en de hele film in vier weken draai tijd in Amsterdam moest worden opge nomen. Overigens moet u zich van dat puur- Nederlands in de ze film niet teveel voorstellen. Er wordt geen woord Nederlands In gesproken, terwijl de hoofd rollen wordt vervuld door res pectievelijk een Canadese actri- ve «Alexandra Stewart» en een Duitse acteur Dieter Geissler». Het grootste gedeelte van de film speelt zich af in twee aan elkaar grenzende kamertjes in een pension aan een van de Am sterdamse grachten Een medisch student die daar woont wordt uit zijn studie gehaald door een gat in de muur. Daar door wordt hij getuige van ge beurtenissen in de kamer van zijn buurman. Aanvankelijk lijkt het alsof de student niets meer dan een voy eur die de erotische spelletjes van zijn buurman met kennelijk plezier gadeslaat maar langzaam blijkt dat zich in deze kamer vreemde praktijken voltrekken. Op een van zijn speurtochten in de kamer ontdekt de student een flinke hoeveelheid zware verdovende middelen en een meisje dat vastgebonden in de badkamer hangt. Met zijn vriendinnetje Mari na. een journaliste raakt de student Nils steeds meer ver ward in een grote „drugs-zaak" waarbij de mannen achter de schermen niet voor een dode meer of minder uit de weg gaan. Het gat in de muur wordt de student tenslotte noodlottig. Hoewel de actie in de film tot een minimum beperkt blijft brengt het filmduo Verstappen Da la Parra toch een flinke do sis spanning in de beelden die tenslotte uitgroeit tot een cli max met een iets teleurstellende ontknoping Een bezwaar van de film is dat de film niet alle ant woorden geeft op de vragen, die de film zelf heeft opgeworpen Daar staat tegenover dat de be- Fraulein Doctor LUXOR Dino de Laurentiis heeft met de nodige gzewollen- heid de avonturen i-n beeld ge bracht van een in de eerste we reldoorlog operorende Duitss spionne („Fraulein Doctor"), een collega dus van Mata Hari. Of het hier om een werkelijk be staande figuur gaat. staat ner gens aangegeven en de kans daarop is ook uiterst gering. Deze Frkulein Doctor, een mor- finiste. is een harteloze maar «eer gewiekste tante, die er voor zorgt dat de beroemde le geraanvoerder Lord Kitchener op zee om komt. na eerder in Parijs de formule voor blaar trekkend gas aan Frankrijk te hebben ontstolen. Dit laatste punt geeft De Laurentiis de ge legenheid een lesbische verhou ding in te voegen om vervol gens te laten zien hoe ver schrikkelijk de uitwerking van gas wel was in de jaren '14-'18. Hoewel sommige onderdelen van deze film zeker wel de no dige spanning bezitten, is het geheel toch wel als teleurstellend te beschouwen. De Laurentiis heeft lang niet alle mogelijkhe den benut die er waren. Aan het slot blijft hij te lang op het uiterst bloederige slagveld en te weinig bij zijn hoofdfiguur. Prolongaties CAMERA prolongeerde de film „If" die op indringende wijze aantoont dat de keiharde kostschoolmentaliteit ook iets anders kan opleveren dan een echte „gentleman". Het kan bij voorbeeld ook een broed plaats zijn voor terreur. TRIANON krygt nog niet genoeg van „Gejaagd door de wind". Voor de zoveelste maal in Leiden trekt dit fraaie werk vol avontuur en romantiek naar het boek van Margaret Mitchell nog wel zoveel publiek, dat een nieuwe prolongatie gerechtvaar- digd leek. De hoofdrol wordt ge speeld door de Duitse acteur Dieter Geissler. geleidende muziek van de Ame rikaan Bernard Herrmann, die veel voor Hitchcock werkte, weer veel goedmaakte. Boeiend „Gevangene" van Glouzot STUDIO Naar vor m bril jant. Naar inhoud boeiend, maar discutabel. Dit is in het kort de indruk, die bij ons ach terbleef na het zien van „De gevangene" van de 62-jarige Franse regisseur Henri-George Clouzot. Immers, niemand zal kunnen ontkennen, dat zijn eer ste kleurenrolprent een bijzon der gaaf werkstuk is, althans wat de vorm betreft. Fascine- Veredelde seks film REX Een dramatische seksfilm deze week in het thea ter aan de Haarlemmerstraat. De bioscoopreclame spreekt van een „erotische film over een geraffineerde liefdesintrige." Het ls. dat moet gezegd, een duidelijke en eerlijke karakte- risti?k. Het gaat in deze film, die van Duitse makelij is. niet zozeer om de blote plaatjes, hoe opwindend ook, als wel om het verhaal. En dat verhaal wil dat een gefortuneerd man van middelbare leeftijd op een af schuwelijke manier wordt be drogen door een jonge vrouw, die met haar nauwelijks uit de (kluiten gewassen „broer" Nee. laten we de ontknoping maar niet verklappen, want die is behalve dramatisch nog vrO verras«send. Wel kan worden vermeld, dat genoemde jonge heer zich op zijn beurt een slip pertje veroorbooft met een zich zeer verleidelijk gedragende dienstmaagd. Dat in dit slipper tje de pikanterie voornamelijk schuilt, .s duidelijk. Tegenover het wat trage tempo van de film staat dat de tragische lief desgeschiedenis zich afspeelt in de schitterende omgeving van de Beiers Alpen. Bovendien wordt er in deze knap opgeno men kleurenfilm redelijk goed geacteerd, o m. door de donkere Erica Remberg en de blonde Doris Arden. Erich Fritze speelt de rol van de op laffe manier bedrogen man sympa thiek. Kortom, een seksfilm van het veredelde soort rend ia het om te zien hoe deze vakman werkt met alle midde len, die hem ten dienste staan. Hoe gemakkelijk tyj bijvoor beeld een voor hem nog nieuw facet als de kleur past ln zijn filmisch palet. Hoe fraai de op bouw van zyn verhaal, hoe sterk de uitwerking en hoe geraffi neerd de detaillering. Neen, over de waardering qua vorm zal weinig verschil van mening behoeven te bestaan. Heel anders zal het gaan wat de inhoud betreft. Clouzot heeft op indringende wijze namelijk gestalte gegeven aan een won derlijke relatie tussen een per verse man (Laurent Perzieff) en diens „slavin" Elisabeth Wiener), een jonge vrouw, die ondanks haai- natuurlijke tegen zin geen weerstand kan bieden aan de aantrekkingskracht, die voor haar van zijn handel en wandel uitgaat. Clouzot heeft die absurde mengelmoes van haat en liefde, wellust en impo tentie, behagen en vernedering en alle bijkomende i"andver schijnselen op een zelfs voor de ze tijd nog treffend openhartige wijze geschilderd. Soms voelt men zich als het ware voyeur met de voyeur. Het zou walge lijk zijn, als het Clouzot niet was geweest, die met een fijn gev»:>el voor menselijke verhou dingen dit filmische schilderij had vervaardigd. Hij filmt niet omwille van de sensatie. De wij ze. waarop hij de delicate on derwerpen in ogenschouw neemt, laat geen ruimte voor goedkope platvloersheid. De be zetenheid, de perversiteit van de man ls ln Clouzots ogen slechts een vorm van eenzaam heid. „Je bent alleen een wel lusteling. Je hebt niets te ge ven. Want Je hebt niets," bijt de vrouw hem ergens in de film toe. Dat alles neemt niet weg. dat er zeer uiteenlopende meningen mogelijk zijn over het onder werp of misschien beter: de serie onderwerpen die Clou zot aan de orde stelt. De reac ties tot nu toe gaan van diepe verguizing en een roep om strengere keuringseisen tot ademloze bewondering. Een ieder zal tot een eigen oordeel moeten komen. Maar hoe dat ook uitvalt, men zal toch moei lijk kunnen ontkomen aan de boeiende beklemming, die van Clouzots film uitgaat.

Leidsch Dagblad | 1969 | | pagina 9