UNS STEEKT DE BRITTEN EN HART ONDER DE RIEM Verklaring van Hans van Z. geen waarde? Nederland telt 5800 miljonairs .ONWEERSTAANBAAR Reeds met 18 jaar stemmen N.H. Kerk benhartige en indringende rede TWEE MILJOEN TITER BENZINE IN YLAMMEN OP Afscheid l erdediger mr. Keune: Vliegtuigongeluk bij Lagos: 85 doden Kerkelijk Leven [DAG 21 NOVEMBER 1969 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 7 (Van onze correspondent) j HAAG/LONDEN (GPD) Ofschoon mr. J. M. H. A. onze minister van Buitenlandse Zaken, kortgeleden kre- ie woorden aan het adres van Engeland sprak en zelfs ge- van een slechter worden van de BritsNederlandse andhouding (wegens wrijfpunten over landingsrechten de KLM in Hongkong, inzake het gezamenlijke ultracen- «eproject en ook wegens nog andere problemen) blijft hij de Britten de gevierde boezemvriend, die ook wanneer hij |un feilen toont op hun onwankelbare sympathie mag blij- rekenen. DRIEBERGEN (ANP) In eerste lezing heeft de Hervorm de synode gisteren een voorstel van de classis Haarlem goed gekeurd om de stemgerechtigde leeftijd voor lidmaten van de Ned. Herv. Kerk te verlagen tot achttien jaar. Volgens de Kerkorde mogen lid- i van ouderlingen en diakenen, ter- maten, die nog geen 21 jaar zijn, wijl zij evenmin in die ambten ge niet deelnemen aan de verkiezing minister, in sprankelende ondanks de vermoeidheidsspo- ran een slapeloze nacnte- transarlantisohe vlucht en geestigheden steeds weer Hide hilariteit verwekten, was j de grote EEG-held, die niet al jarenlang onverdroten voor ;.ds toetreding vecht, maar te- set taaie energie tracht de nog kreupele Europese eenheid tot Ie wasdom te brengen. Luns sprak „op dit historische ut", zoals de voorzitter Lord [h (de vroegere Britse ambas- in Washington) het uitdrukte, st van de Europese Lunch Club een prominent gezelschap van aten, ministers, politici en za ten. in overgrote meerderheid gde „europeanen". Het was an de indringendste en open- se redevoeringen die onze mi- van Buitenlandse Zaken ooit den heeft gehouden. Voorproefje ipronkelijk was minister Luns odigd om een eerste indruk te van de topconferentie in Den Nu deze is uitgesteld gaf mr. ten voorproefje van hetgeen tien dagen staat te gebeu- jn overtuigingskracht was j dat hü de Britten een hart de riem stak. in Londen een ian voorzichtig optimisme ach- :d. minister verklaarde ronduit igens hem de conferentie als zou zijn te beschouwen, in let bij vage uitspraken zou bijvoorbeeld dat de onder ingen over de toetreding van kandidaat-landen 'Engeland, 6. Noorwegen en Denemarken) xdig mogelijk" zouden moeten ook al zal het misschien ngelijk zijn precies datum en ui de aanvang van de bespre- Ite noemen. ter Luns beloofde, dat indien erentie niet deed wat de Biit- :hij er van verwacntten, hij de nu zfjn om ronduit te zeggen aferentie is mislukt", met alle e consequenties vandien. Hij de Franse houding thans be leid is en dat Pat ijs inder- pijkers met koppen wil slaan. Sngelse volk getuigt van een end bewustzijn, dat zijn toe- in Europa ligt, aldus mr. Het feit dat Engeland na tot il toe door Europa de kous b)p te hebben gekregen (nl. «treft de Europese verdedi- meenschap en tweemaal EEG) nog steeds bereid is ïeding, is het doorslaggeven ds dat het van grote geestdrift Europese gedachte is ver- Je twijfelaars onder de Brit- wat er met Engeland als li zal gebeuren, riep minister „U bent er zelf bij." de vrees voor een Europese betreft, dit is, zo suste hij, lts toekomstmuziek. Er is en k sien te twijfelen dat de EEG 1141 geland, wiens technologische viani de gemeenschap hard nodig pote baten zal afwerpen door fctgebied dat zich voor de ■oor» izal openen, aldus de Neder minister van Buitenlandse d 22. IPl i! od moet worden dat de EEG ogenblik door een moeilijke gaat, hoewel ondanks de te- male fcigen niet mag worden ver- m *1 3T thl ïaud 8.W lasW 0.90 SU'- J501 geten dat er op velerlei terrein, m.n. de Europese bransportpolitiek, be langrijke vooruitgang is geboekt. Op de komende topconferentie in Den Haag zal de vergroting van de EEG onontkoombaar het voornaam ste onderwerp vormen. Mr. Luns was verheugd dat er bemoedigende teke nen zijn dat de Franse regering in dit verband de realiteit begint te be seffen. Hij waarschuwde echter dat men niet moet verwachten dat de topconferentie in haar vier bijeen komsten alles zal kunnen behande len. Het beste dat men kan hopen is, dat er over de drie hoofdonderwer pen (consolidatie, verdieping en uit breiding» overeenstemming zal wor den bereikt, waarvan de praktische toepassing geleidelijk zal dienen te worden verwezenlijkt. Deelneming Mr. Luns betoogde dat het niet aangaat om het Verenigd Koninkrijk een document onder de neus te du wen en dan te zeggen: „Oh ja, dit en dat hebben we besloten. Wilt u het maar even ondertekenen?". In tegendeel, Engeland zal niet alleen voortdurend op de hoogte moeten worden gehouden, maar ook moeten worden geraadpleegd, speciaal wat de landbouw betreft. De komende onderhandelingen met Engeland en de andere landen zul len soepel moeten zijn, waarbij ten volle met hun belangen zal dienen te worden rekening gehouden, m.a.w.: deelneming over de gehele linie. Ook over de politieke problemen was mr Luns optimistisch. Wanneer Engeland maar eenmaal lid is van de EEG, zullen de stukjes van de legpuzzle der politieke samenwerking j vanzelf op de juiste plaatste ineen schuiven. Over de Europese militaire samen werking kapittelde de heer Luns de Fransen, omdat zij in 1953 de Eu ropese verded'gmgsgemeensohap heb ben verworpen, hoewel deze Frank rijk juist de invloed zou hebben ver schaft die het zo vurig wenste. Het verheugde hem dat de gedachte van de Britse minister van Defensie. De- nis Healey, wat de Europese nucleai re verdediging betreft een nauwe samenwerking met de Verenigde Staten en NAVO thans in de- kozen kunnen worden. De central» kerkeraad van Heemstede vond dit onjuist. Heemstede voerde aan dat als men mondig geacht wordt om belijdenis te doen. dat ook moet in houden. dat men dan het actief en passief kiesrecht verkrijgt. De synode besloot een voorstel aan de classicale vergaderingen te zen den om de leeftijd voor het actief en passief kiesrecht voor lidmaten te verlagen tot achttien Jaar Na behandeling in de classicale verga deringen komt het voorstel ter eind- behandeling in de synode terug. De synode hechtte voorts haar fiat I aan een verzoek van de Amsterdam se kerkelijke hoogleraar prof. dr. G. C. van Niftrik en prof. dr. Kr. Strijd, om combinaties te vormen in vakken en leeropdrachten met niet hei-vormde hoogleraren aan de theo logische faculteit in Amsterdam. Voor dr. G. de Ru uit Rotterdam was deze synodevergadering de laat ste die hij presideerde. In februari 1970 zal een nieuwe praeses wor den gekozen. De laatste vijf jaar heeft di*. De Ru het voorzitterschap van de synode uitgeoefend. Hij is in totaal dertien jaar lid van de p nerale synode geweest. Bij monde van ds. J. H. Jansen uit Vorden nam de synode onder grote „erken telijkheid voor het werk van dr. De Ru, afscheid van de scheiden de praeses. zelfde richting gaan. Vietnam Mr. Luns zei ook nog enkele hoogst opmerkelijke dingen over Vietnam. Hij had in Amerika de demonstra ties gezien en was ontsteld, dat de jongeren daar en elders alle verwor venheden waarvoor een oudere ge neratie heeft gevochten, zonder meer over boord willen werpen. Volgens onze minister is de strijd in Vietnam, hoe bedroevend ook. slechts een „klein oorlogje", die het leven en de welvaart van de Verenig de Staten onaangetast laat. „Viet nam is daarom niet zoiets enorms als sommigen willen doen voorko men". Hy vond het heel erg, dat de Amerikanen, die altyd zo zeker van zichzelf waren, nu door twijfel wor den bekropen. AMSTERDAM (GPD, ANP» Ongeveer twee miljoen liter ben zine is gisteren en vandaag ver loren gegaan bij een hevige brand in de Amsterdamse haven. De brand ontstond gistermiddag in een van de zevenenzestig tanks op het terrein van Comos-tank N.V. in de directe omgeving van de elektriciteitscentrale Hemweg. Aan de brand ging een explosie vooraf, waardoor het dak van de tank werd weggeblazen. De 22-jarige terreinarbeider Chris Belser, die op de tank aan het werk was kon zich in veiligheid stellen door zich naar beneden te laten glijden. Hij moest met tweedegraads brandwonden in het gezicht naar het ziekenhuis wor den vervoerd. De tank brandde onmiddellijk als een fakkel. De zware rookwolken die over het havengebied in de richting van de Noordzee dreven trokken ve le nieuwsgierigen naar het bedreigde gebied. Dit was inmiddels wegens het explosiegevaar door de politie af gezet. De felle brand met tientallen me ters hoge vlammen werd bestreden met een viertal blusboten. De om ringende tanks werden natgehouden om te voorkomen, dat zij door de hit te zouden exploderen. Eén van de tanks, gevuld met ca. 250.000 liter petroleum heeft geruime tijd zorgen gebaard. De hoop bestond dat de brand de afgelopen nacht geblust zou kunnen worden met behulp van een grote „schuimaanval". Deze ope ratie mislukte echter omdat de wind vry onverwacht draaide en de blus middelen aan de verkeerde zijde stonden opgesteld. Het treinverkeer tussen Amster dam en Zaandam werd gisteravond enkele uren gestremd in verband met de brand. Het vervoer tussèn de beide plaatsen werd met bussen on derhouden. Reizigers voor Uitgeest- Den Helder werdden via Haarlem vervoerd. De directie van Cosmos tank NV zei dat de oorzaak van de brand al leen gezocht kan worden in statische elektriciteit. Er moet een ontlading hebben plaatsgevonden toen de tank. waarin lange tijd de benzine had ge staan zonder dat er iets mee gedaan was, weer in gebruik werd genomen De schade wordt geraamd op onge veer een miljoen gulden. DEN HAAG <ANP> In een jaar t'jds is het aantal miljonairs In ons land met zo'n 300 toegenomen Dit blijkt uit de jongste statistische ge gevens van het CBS, die betrekking hebben op het jaar 1964 Waren er begin 1964 nog 5.500 miljonairs in ons land, aan het eind van het jaar was dit aantal gestegen tot 5.800 Ook in het jaar daarvoor hadden zich enige honderden Nederlanders ln de rijen der miljonairs kunnen voegen. Het gezamenlijke vermogen der Nederlandse miljonairs steeg in 1964 met ongeveer 1,1 miljard gulden, te weten van 12 miljard tot 13.2 mil jard. Het aantal bezitters van een ver mogen van een ton of meer nam in hetzelfde jaar toe met 17.600, name lijk van 155.200 tot 173.600. AMSTERDAM (GPD) Is er niet zoveel twijfel, dat de verkla ringen van Hans van Z. te weinig bewijsmateriaal opleveren om tot een veroordeling te komen? Dit was het laatste van een lange rij vraagtekens die mr. H. G. Th. Keune gisteren voor het Amster damse gerechtshof zette bij de schuld die de 77-jarige Utrechter Oude Nol zou hebben aan uit lokking van twee door Hans van Z. gepleegde moorden en een dief stal met geweldpleging. Mr. Keune eens de man die vrijspraak wist te verkrijgen voor de verdachte in de moordzaak Ma gere Josje hield een knappe pleit rede waarmee hij ook de openlijk ge- uitte bewondering oogstte van het gerechtshof en de procureur-gene raal. Waar de laatste bij het formuleren van zijn eis 8 jaar gevangenis straf met aftrek, gevolgd door ter,: beschikking stelling van de regering —de door Hans van Z. afgelegde en voor Oude Nol bezwarende verkla ringen als juist aanvaardde, hield mr. Keune een betoog waarmee hij de waarschijnlijkheid van het tegen deel probeerde aan te tonen. „Deze zaak staat of valt met de verklaringen van Hans van Z.. zijn deze wel juist? Hans v. Z. hebben wij hier maar kort gezien, maar dat was toch voldoende om een impres sie te krijgen van wat er met deze man aan de hand zou kunnen zijn. Ik ben zelden zo geschrokken van de blik van een crimineel als van deze getuige". Brief (ADVERTENTIE) die fijne strakke modelaarzen van Alfa Jeugdige nonchalance in lak.leei en suède Soepele bruin leren knielaars met leuke sierband 39.90 Warme, met bont gevoerde knielaars. In tabacco of beige suède 34.90 Roombeige en bruin 29.9). Mr. Keune zei dat men er gezien een brief die Hans van Z. uit de ge vangenis in Breda heeft geschreven, rekening mee moet houden dat hij 't plan heeft gehad zijn vroeger afge legde verklaringen te herroepen. De verdediger van Oude Nol drong aan op een nieuw psychiatrisch onder zoek van Hans v. Z. Dit zou tot de conclusie kunnen leiden dat hij niet toerekeningsvatbaar is. De psychia ters die hem tot nu toe onderzocht hebben, spreken van een minimale toerekeningsvatbaarheid. Waar is de grens? aldus mr. Keune. Wanneer er sprake zou zijn van volledige ontoerekeningsvatbaarheid bij Hans van Z, kan. zo zei hü, de verdediging van mr. Simon in Utrecht overnemend, geen veroorde ling volgen. Dan kan alleen sprake zijn van het doen plegen van de be trekken misdrijven, terwyl alleen uitlokking subsidiair medeplichtig heid ten laste is gelegd. „Oude Nol kan aanspraak maken op een on derzoek van Hans van Z. op dit punt" zei hü- Uitlokking r Mr. Keune vroeg zich ook af of er, zo er sprake is van uitlokking, dit niet alleen de berovingen betreft. Uit de verklaringen van Hans van Z. blijkt dat deze doodde uit eigen moordlust. Naar aanleiding van de verklaringen van Hans van Z. zei mr. Keune verder dat in het psy chiatrisch rapport staat dat Hans van Z. geen verschil weet te maken tussen werkelijkheid en fanta sie. „Bü een getuige van dit kaliber moet men de grootst mogelyke voorzichtigheid betrachten". Air. Keune zei verder dat Hans van Z. by het verhoor door de poli tie de naam van Oude Nol niet di rect heeft genoemd. Pas nadat men LAGOS (Reuter Het on rel uit met het N'igeriaanae lüntoestel, dat gisteren op ZO kilometer ten noorden van de Nigeriaanae hoofdstad Lago« ln het oerwoua 1» neergestort, heeft aan aUe 87 inzittenden het leven go- kost. Het vliegtuig een VC-10 kwam uit Londen en stond op het punt op het vliegveld van Lagos te landen. De oorzaak van het ongeluk ie onbekend. Het was prachtig weer en het zicht was goed. Ei- zouden zich veel Britten aan boord hebben bevonden. Het is niet zeker of er 85 mensen aan boord waren, zo blijkt nader. Het toestel kan 52 passagiers vervoeren. Het vertrok van Heathrow, bü Londen, met 85 passagiers, maar er zouden bü tussenlancmgen in Rome en het Nigeriaanse Kano nog mensen kun nen zün ingestapt. Record-haarknippen Volkomen uitgeput legde de Schotse garofi Jo seph Bald gisteren in Edinburgh na het knippen van 286 „klanten" gedurende 48 uur achtereen de schaar neer. Hij riep zich vervolgens uit tot wereldduurrecordhouder haarknip pen. Zün voorganger, een Japanse kapper, heeft het tot „slechte" 204 afgewerkte hoofden gebracht. NED. HERY. KERK Beroepen te Schor»J. Poldervaart. kandidaat te Utrecht, dl» dit beroep heeft aangenomen Bedankt voor Zwolle: C. J P. Lam te Putten. GEREF. KERKP.N Beroepen te IJmuiden: W. P. H. Pauwels te Hillegom. GEREF. GEMEENTEN Beroepen te Apeldoorn: J van Haaren te Amersfoort, te Boekoop W. Suyker te Lisse. van politiezüde deze naam had la ten vallen is hü er mee begonnen. „Is het niet mogelük dat het noe men van de naam, Van Z. op het idee heeft getracht Oude Nol als medeplichtige en heler naar voren te schuiven?" Hü wees er hierbü op nieuw op dat bü Oude Nol geen geld ls gevonden dat afkomstig kan zün van de roofmoorden en de beroving. Aan het eind van zün betoog vroeg hü zich af waarom Hans van Z. begin 1967 weer contact met Oude Nol heeft opgenomen. „Van Z is geen man die zich het initiatief uit handen laat nemen. HÜ ls geen man die zich laat uitlokken of uitlokking nodig heeft. Waarom die relatie met Oude Nol? Zou hü Oude Nol niet gebruikt hebben? Kan het zün dat hü contact met Oude Nol heeft op genomen omdat hü hem kende als een praatgrage oude man? Kan het zün dat Van Z. van Oude Nol heeft willen profiteren, dat hü contact heeft opgenomen om dingen te horen waaraan hü wat kon hebben? Dit aspect behoort zeker niet tot de on- mogelükheden". Toen het hof de zitting had op geheven vroeg Oude Nol aan mr. Keune wat deze er nu van dacht. Mr Keune verwees naar de uit spraak van het hof. Nol: „Ik moet u bedanken. Ik zal het niet ver geten. Neem een borrel van me".

Leidsch Dagblad | 1969 | | pagina 7