Na vijf jaar wet tegen watervervuiling rum luur? Steun van de overheid en buitenlandse concurrentie Slik de pijn weg. Slot Vervuilers moeten straks betalen DOOR BRAM v. LEEUWEN isen-Rum lekasin flujdag 21 november 1969 LEIDSCH DAGBLAD pagina 27 Europa heeft dit jaar de eerste stappen gezet in de strijd :egen de massale waterverontreiniging. De volgende twee ge- 2urtenissen hebben daaraan bijgedragen: f op 12 mei j.l. aanvaardde de Raad van Europa een ontwerp voor een Europese Conventie, die het beschikbare zoete wa ter moet beschermen tegen verdere vervuiling. f op 10 november j.l. gaf de Nederlandse senaat haar goed keuring aan het Wetsontwerp Verontreiniging Oppervlakte water, dat paal en perk gaat stellen aan de lozing van afval water. Su wordt dat optimisme in zekere att getemperd wanneer men weet, het ontwerp voor de Europese inventie het gevolg was van een ipport, dat reeds op 1 oktober 1965 sor de Belgische senator George nosiax werd ingediend en het feit il het Nederlandse wetsontwerp ai 1964 bü de Tweede Kamer werd ipediend. Als men nu ook nog bedenkt, dat Europese Conventie pas in ont- 2P gereed is en dat het nog jaren in duren alvorens een groep rege- igsdeskundigen daarop is uitgestu- fod en dat het ook nog jaren zal jen voordat de Wet Verontreini- ag Oppervlaktewater in Nederland jioorlijk zal functioneren, dan is afriijk dar. het hier slechts gaat 3 de eerste wankele passen. hiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii!iiiiii!iii'<iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii De grote voorvechter in de Raad o Europa voor een supranationale et tegen de watervervuiling is de eds genoemde Belg Housiax. Niet [een constateerde hij in 1965 al dat situatie van het water in Europa itiek was, maar tevens was hij de spirerende figuur achter het con- pt dat in mei van dit jaar door de van Europa werd aanvaard. Schadeclaim Het concept. van de Europese con- mtie gaat uit van het principe, dat irticulieren een schadeclaim kunnen dienen bij de regering van het ad waar de watervervuiling of -ver- ftiging is ontstaan. De claim wordt avolgens door een rechter in dat id beoordeeld, terwijl eventuele ge- iJllen worden beslist bij arbitrage. landen die het verdrag straks deitekenen worden tevens verplicht latregelen te nemen tegen een re verontreining en moeten er zorgen aat het oppervlaktewa geschikt blijft om als drinkwater idienen. Hoewel het ontwerp zeker nog niec ilmaakt is en het in feite wat laat t stand komt met het oog op de sds ver voortgeschreden vervuiling het een stap op weg naar een in- iraationale regeling tegen de wa- rverontreimging. Hoe ver staan we pdit ogenblik met deze maatregelen eigen land? De basis werd gelegd 1964 toen bij de Tweede Kamer ft wetsontwerp Verontreiniging Op- ïvlaktewatev werd ingediend. geen weelde. Volgens prof. ir. A. Vol- ker van de Dienst voor waterhuis houding en w iterbeweging van Rijks waterstaat heeft de waterverontrei niging in ons land dermate ernstige vormen aangenomen, dat naast de reeds bestaande 400 zuiveringsinstal laties nog voor ongeveer een miljard aan zuiveringsvoorzieningen moet worden geïnvesteerd om tot sane ring van de huidige toestand te ko men. Toekomstige investeringen om de ontwikkeling te kunnen bijbenen zullen zeker een veelvoud van dit bedrag vergen. Geen verschil Het gehanteerde beginsel „de ver vuiler betaalt" is in ondernemers- kringen nogal slecht ontvangen, om dat de grote vrees bestaat dat de bij drage tegen de watervervuiling de concurrentiepositie zal bemoeilijken. Ir. K. C. Zijlstra directeur van het Rijksinstituut voor de Zuivering van Afvalwater iRIZA) heeft daar tij dens een bijeenkomst van de Vere niging van Nederlandse Ondernemin gen het volgende over gezegd: Dit is de tiende en laatste af- levering in de serie „De aarde I vervuilt en wjj slikken het De andere negen afleveringen werden in het Leidsch Dagblad geplaatst op 30 oktober, 1, 5, 7, 8, 11, 13, 15 en 20 november. de Engelsen en de Russen. Na de oor log werd het bij het eiland Bornholm in zee gestort, zonder zich te bekom meren om de gevolgen. - P V t v" - Radioactief van stof tot stof en van geval tot geval bekeken moeten worden. Tot het verbod om schadelijke of verontreinigende stoffen te lozen zai bijvoorbeeld ook behoren het effluent (residu) van de zuiveringsinstalla ties, terwijl in de memorie van toe lichting al is opgemerkt, dat ook koelwater, ook al is het op zich zeif niet verontreinigend, door tempera- tuursverhogingenals schadelijk in de zin van de wet kan worden aange merkt. De moeilijkheden waarvoor de mi nister zich geplaatst ziet zullen op gelost kunnen worden door de Raad van Waterstaat, het advieslichaam van de minister op dit gebied. Gezien de moeilijke materie werd eind oktober door minister Bakker van Verkeer en Waterstaat een com missie waterverontreiniging ingesteld die op haar beurt voorlichting gaat vei-schaffen aan de Raad van de Wa terstaat. In deze commissie krijgen onder meer zitting de Unie van Wa terschappen de Vereniging van Ne derlandse Gemeenten, het Land bouwschap en de Vereniging van Ex- Ook radioactief afval heeft al in flinke hoeveelheden een plaatsje ge kregen op de bodem van de Noord zee. Verpakt in een loden omhulsel wordt het gestort in de diepe trog gen voor de Scandinavische kust. Aan onze kust spoelen regelmatig vaten aan met dichloorropaan, een zeer giftige stof, die echter op grond van bepalingen inzake gevaarlijke stoffen niet behoeft te worden gemeld. Nu nog varen dagelijks schepen vanuit Rotterdam de Noordzee op met on bekende bestemming en aan boord staan honderden vaten gevuld me' gevaarlijke chemische stoffen. Het steeds toenemende gebruik van het „grote vuilnisvat" wordt nog in de hand gewerkt door de sluiting van de grote vuilverbrandingsinstal latie bij Diemen in verband met de stinkende walm die het bedrijf tot in de wijde omtrek verspreidde. Het bedrijf, dat jaarlijks grote hoeveel heden chemische afvalstoffen ver brandde moest worden gesloten, maar daarmee ontstond een nieuw pro bleem: de industrieën zijn in het ver volg verstoken van de mogelijkheid om het chemische afval kwijt te ra ken. Een nieuwe verbrandingsinstalla tie. en dan nog met een beperkte capaciteit, zal in de buurt van Rot terdam verrijzen maar zal zeker niet voor 1972 gereed komen. Inmiddels groeien de bergen chemisch afval en worden naar mogelijkheden gezocht cm het afval kwijt te raken. Zijn er geen legale wegen dan wordt niet geschroomd de illegale te kiezen. i - -".re'>5 vl x--v>>-trt-VÜ Torrey Canyon Vijf jaar N'u vijf jaar later is het precies een sk geleden dat de Eerste Kamer behandeling afsloot en het ont kap zonder hoofdelijke stemming sdkeurde. Het heeft dus vijf jaar •ouurd voordat zowel de Tweede als Eerste Kamer op het ontwerp wa- u uitgestudeerd. Belangrijkste uit- ingspunt van deze bijzonder inge- rikelde wet is. dat de vervuiler be- In kort bestek komt het er op dat degene, die vuil in het wa - ff loost een vergunning moet be- ilten en dat van het geld van de "trgunningen zuiveringsinstallaties uilen worden gebouwd. Nu is de bouw van nieuwe zui- fcingsinstallaties in ons land beslist De Nederlandse vissers halen b hun netten geregeld vaten op irf chemische afvalstoffen. Waar vandaan komen, iveet niemand wnt op de vaten ontbreekt de mam. „Na invoering van de wet kan niet worden gesteld, dat er sprake is van een werkelijk verschil tussen de si tuatie in Nederland en die in ande re industrielanden als bijvoorbeeld Engeland en de Duitse Bondsrepu bliek. In het algemeen kan worden gesteld, dat dc industrie in ons land heel lang heeft geprofiteerd van het zelfreinigend vermogen van het op pervlaktewater waarover Nederland zo in ruime mate beschikte. Onze oosterburen zijn geruime tijd geleden reeds tot het inzicht gekomen, dat het duidelijk uit de hand ging lopen en hebben een tegenoffensief inge zet. dat geen geringe kosten met zich meebracht. Ook in dat land geldt het beginsel dat de vervuiler betaalt. Zo lang derhalve de zuiveringskosten aan bevolking en industrie worden toege rekend op basis van haar aandeel in de kosten kan van Nederlandse kant niet worden gesteld, dat de indus trie door deze. uit de eisen des tijd5 voortvloeiende lasten, in een ongun stige positie .1 en opzichte van buiten landse bedrijven wordt gebracht". ploitanten van Waterleidingbedrijven in Nederland alsmede vertegenwoor digers van diverse ministeries. Om de toepassing van de nieuwe wet ook bij het publiek wat eenvou diger te maken wordt er op het ogen blik gewerkt aan een brochure waar in de wet en de bijbehorende in- voeringsbesluiten worden uiteenge - zet. Noordzee Na 1 januari Staatssecretaris Kruising a heeft tijdens de behandeling in de Eerste Kamer meegedeeld dat hij hoopte dat de wet niet veel later dan 1 ja nuari in werking zal kunnen tre den. Er zullen echter bij de prakti sche uitvoering van de wet zonder twijfel grote moeilijkheden opduiken. Duidelijk is dat de wet de lozing van olieachtige stoffen en moeilijk af breekbare stoffen, die onder meer smaakbederf van het water of van daarin levende arganismen bevordert tot 'n minimum gaat beperken. Moei lijker wordt 't wanneer 't er om gaat welke concentraties nog wel toelaat baar zijn en welke niet meer. Dat zai De nieuwe "vet zal zij het voor een klein deel ook mogelijkheden hrbben om cp te treden tegen het lozn van chemische afvalstoffen in de Noordzee. In beginsel kan de wer king van de wet zich zelfs uitstrek ken tot het Nederlandse deel van 't continentale plat. Nederland loopt op dit punt voorop, want voor zover bekend heeft nog geen enkel Euro pees land dergelijke maatregelen ge troffen. Overigens heeft de Nederlandse re- geving de afgelopen jaren Duitse in dustrieën toestemming gegeven che mische afvalstoffen in vaten verpakt in de Noordzee te lozen Op deze wij ze wordt alleen vanuit Nederland per jaar 400.000 ton chemische afval in zee gegooid. Een groter gevaar vor men de .illegale" lozingen van che mische afvalprodukten in zee. Het gebeurt zonder enige controle en de stoffen zijn vaak verpakt in ondeug delijke vaten. De Nederlandse zeevissers halen iti hun netten geregeld vaten met onbekende chemische afvalstoffen naar boven. Twee Deense vissers wer den begin van dit jaar overdekt met ernstige brandwonden, toen zij bij het vissen in de Oostzee halfvergane bommen met mosterdgas opvisten Het was een cadeautje van de Duit sers die in de Tweede Wereldoorlog ongeveer 20 000 ton buitmaakten op Nauw met deze chemische afvallo- zing hangt de lozing van afgewerkte oliën samen waardoor de stranden ernstig vervuild worden. Een af schrikwekkend voorbeeld was de ramp met de 61.000 ton metende Tor rey Canyon, die nu twee jaar gele den op de rotsen lek sloeg en grote stukken strand in Engeland en Frankrijk met olie vervuilde. Ging het hier oni een ongeluk, enkele maanden geleden dook plotseling een grote olievleK op in de Waddenzee. Een onbekend schip dat zijn tanks op zee had schoongemaakt was ver antwoordelijk voor de verontreini ging van het strand op de Wadden eilanden en de dood van tienduizen den vogels. Op dit ogenblik zijn in Brussel af- ge\aardigden van vierenveertig lan den bijeen om internationale wetten op te stellen die de landen in staat moeten stellen op te treden als hun stranden dreigen te worden vervuild door olie. die door schepen geloosd is. Verder is men tot 29 november bezig de aansprakelijkheid van de re ders voor een vergoeding van de olieschade te regelen Het overleg vindt plaats in het kader van de In- tergouvermental Maritime Con sultative Organisation «IMCOi, de scheepvaartoiganisatie van de Ver enigde Naties. As de plannen lukken zullen de scheepvaartmaatschappijen van de aangesloten landen worden verplicht zich te verzekeren tegen eventuele schade door lozing van olie. Dat het hier gaat om grote bedragen is dui delijk: de schade aangericht door de Torrey Canyon is later becijferd op meer dan twintig miljoen dollar. Een heel ander facet van de ver- vuilingsproblematiek is de verwer king van ons afval. Prof. dr. P. Mun tendam heeft tijdens het Nederland se congres voor de openbare ge- zondheidsregeling meegedeeld dat d® gemiddelde Nederlander op dit ogen blik per jaar driehonderd kilo vuil produceert. Door het steeds vervul- diger gebruik van wegwerpverpakkin gen en de groei van de bevolking zal rond de eeuwwisseling een jaar lijkse vuilproduktie van elf a twaalf miljard kilo geen overdreven cijfer zijn. Waar we heen moeten met ons vuil is op dit moment nog een open vraag. Compostering Begraven zoals op diverse plaatsen nog gebeurt zal door het gebrek aan ruimte langzamerhand verdwijnen, teiwijl de compostering ook steeds minder lonend wordt omdat een steeds groter percentage van ons huisvuil (50 a 60 pet.) niet compos teerbaar is. Blijft over de verbran ding in inrichtingen, waarbij tevens maatregelen genomen moeten wor den tegen de luchtvervuiling. Op het congres werd door alle sprekers gepleit voor een regionale aanpak van dit probleem. Mr. L. G van Reijen, hoofddirecteur van de Vereniging van Nederlandse Gemeen ten acht het noodzakelijk dat de kemende jaren kostbare installaties worden gebouwd, die naar schatting een investering zullen vragen van zeven miljard gulden. De talloze ge meentelijke vuilverwerkingsinrichtin gen die er nu nog zijn zullen in de nabije toekomst tot (streeksgewijze san, ewer king moeten komen, waarbij ook de industrie moet worden inge schakeld Tenslotte in het. kort nop iets over onze luchtverontreiniging. Er wordt op het ogenblik in ons land een gro te activiteit aan de dag gelegd met de plaatsing van meetapparatuur om dc mate van verontreiniging boven ons land te registreren. Een van de modernste automatische meldinstal- latiee werd vorige maand officieel in gebruik gesteld in de Rijnmond. Ook op diverse andere plaatsen in ons land zijn reeds meetpunten geplaatst. Internationaal wordt op het ogen blik samengewerkt met de Wereld gezondheidsorganisatie, terwijl bij DAF een gezamenlijk project in voorbereiding is om de ^chtveromt- reiniging door het verkeer tegen te gaan. De wetgeving loopt daarbij helaas achter. Pas in 1968 werd bij de Tweede Kamer de wet op de lucht verontreiniging ingediend. Als de be handeling van deze wet evenveel tijd in beslag zal nemen als die van de watervervuiling zal pas in 1973 ef- 1 Zal de Wet Verontreiniging Oppervlaktewater verbetering brengen in de waterkwaliteit? Of zullen de vissen zich straks op deze manier in het leven moeten houden? fectief opgetreden kunnen worden tegen de luchtvervuilers. Maar ook dan zal het nog geruime tijd duren alvorens de specifieke problemen, die de luchtverontreiniging opwerpt, zjjn opgelost. (advertentie) dan ij uyy slijter/wijnhandel) (Van onze financiële medewerker) De ondernemers die de brief te kenden welke aan de minister van Economische Zaken werd gericht om gelijke kredietvoorwaarden aan te vragen als in andere lan den aan de industrie zijn toege staan, zijn ongetwijfeld vervuld geweest van de gedachte dat het algemeen belang bij deze wens op de voorgrond staat. Zo was het ook met de hulpver lening aan de scheepsbouwer Verol- nie en het verzoek van Verenigde Machine Fabrieken om een garantie voor de bestelling van spoorwegma- terieel door de NS. om maar een paar voorbeelden van recente datum te noemen. Ondertekenaars waren behalve Ver. Machine Fabrieken, Philips. Fokker. Grasso, Rijn-Schelde groep en ande re grote bedrfiven. Uiteraard hebben de ondernemers gelijk als zij wijzen op de bevoordeling, welke buiten landse concurrenten op dit gebied ondervinden door de goedkope kre dietvoorwaarden. welke zij met over heidssteun kunnen verlenen. Het scheelt ook wel wat als er voor een exportorder een krediet kan wor den verleend op basis van een rente van 6 of dat zoals bij ons een rente van tenminste 9 in rekening moet worden gebracht. Aangezien de exportkredieten doorgaans voor een periode van 5 jaar worden verleend in sommige gevallen zelfs voor een langere tijd betekent het ren- teverschil dat de kostprijs van het Nederlandse produkt voor de buiten landse afnemer tenminste 15 ho ger uitkomt dan dat van een leve rancier in een ander land. die dank zij de steun van de overheid tegen een heel wat billijker tarief voor schotten op de kostprijs kan verle nen. Hoge rentestand De exporteurs zijn niet de enigen die gehandicapt zijn door de hoge rentestand, waaronder ons land door de toenemende kapitaalschaarste ge bukt gaat. De parlementariërs, die ook het algemeen belang op het oog hebben, zouden net als de onderne mers graag zien dat een toontje la ger zou worden gezongen met de rente. De woningbouw komt erdoor in een moeilijk parket en de staat heeft steeds meer belastinggeld nodig om de rentelast te financieren, welke de begrotingstekorten met zich brengen. Er zit iets redelijks in het verzoek om het exportkrediet goedkoper te •naken. Dat de Nederlandsche Cre- d iet verzekering Maatschappij daar bij zou kunnen worden ingeschakeld, zoals sommigen menen, berust op een misvatting omtrent de taak van deze nuttige instelling. Zoals de naam aanduidt, is de maatschappij belast met het garanderen van de terugbetaling van aan derden ver strekte kredieten. Politieke en ande re risico's kunnen bij haar verzekerd worden, maar zij verleent zelf geen krediet. De enige instelling, die met hulp van de staat goedkoop krediet zou kunnen verschaffen, -zou de export financieringsmij. zijn, de nevenin stelling van de nationale inves teringsbank i herstelbank De han delsbanken zouden echter op de ach terste benen staan als dat gebeurt, want dan zouden zij een belangrijk deel van haar emplooi verloren zien gaan. Het leven is nu eenmaal niet gemakkelijk voor een minister, die het bedrijfsleven de helpende hand zou willen reiken. Onze ondernemers verkeren bij de concurrentie op buitenlandse mark ten in een nadelige positie, omdat zij niet kunnen steunen op een rui me binnenlandse markt, welke grote produktie-uitbreidingen toelaat, het geen tot een verlaging van de kost prijs per eenheid produkt zou kun nen leiden. De meeste grote onderne mingen moeten het van de export hebben, hetgeen naarmate de lonen en andere kosten in eigen land in opwaartse richting gaan een steeds moeilijker te bereiken doel is. Zonder de looneisen van de vak bonden zouden de ondernemers de prikkel missen om een zo hoog mo gelijke graad van efficiëncy te be reiken. De gevolgen daarvan zijn evenwel dat de bedrijven een sane ringsproces moeten doormaken, het geen in sommige gevallen tot een beperking van de werkgelegenheid kan leiden. Doelmatig bedrijfsbeheer komt steeds meer op de voorgrond te staan in de ondernemerswereld en enkele grote fusies van de laatste tijd beogen m de eerste plaats het uiterste te bereiken op het gebied van management. Het samengaan van internationale crediet en han delsvereniging Rotterdam, Inter- natio, met Wm. H. Mueller en co moet in de eerste plaats gezien wor den als een bundeling van krachten aan de top. Beide ondernemingen zullen een betrekkelijk zelfstandig bestaan kunnen leiden wegens de grote verscheidenheid van werkter reinen waarop zU zich bewegen. De Amerikaanse ondernemers, die allang met dit bijltje hebben gehakt bedachten voor dergelijke samen werkingen als nu tussen Internatio en Mueller tot stand zal komen de benaming van „conglomeraties". Dit wil zeggen de samenvoegnig van een aantal ongelijke grootheden tot een conglomeraat, dat als een pyrami de wordt opgebouwd: aan de voet legio werkmaatschappijen elk met een eigen werkterrein, waarboven een holdingmaatschappij staat die de werkmaatschappijen, waarvan het werkterrein elkaar ergens raakt, sa men bundelt. terwijl zij op haar beurt ondergeschikt zijn aan een raad van bestuur, die de touwtjes ten aanzien van de financiering en de benoeming van directeuren der j werkmaatschappijen in handeD i heeft. 1 Bij deze fusie ligt het in de bedoe ling een aantrekkelijke, meervoudi ge bedrljfsbenadering. hoofdzakelijk op het gebied van de dienstverlening in ruimere zin te ontwikkelen. Er zal een eenheid worden gevormd, die zich zowel nationaal als internatio naal met meer effect en gewipht zal kunnen presenteren. Door samen voeging van staf- en andere docenten kan een betere en meer rationale bedrljfs voering worden bereikt. Daardoor zal de verdere ontwikke ling van de groep met meer kracht kunnen worden nagestreefd. Hoe groot de zelfstandigheid der verschillende bedrijfsonderdelen ook blijft, toch zal het bij een goed door gewerkte fusie onvermijdelijk zijn dat sommige functionarissen elkaar zouden doubleren indien er niet vooraf een goede taal. ueling wordt verkregen. Dit zal vooral bij de staf, zoals bij andere fusies het geval is geweest, tot fricties kunnen leiden, die onvermijdelijk met straf fe hand moeten worden opgelost. ADVERTENTIE de snelle en zekere pijnverdrijver

Leidsch Dagblad | 1969 | | pagina 27