iepgaand onderzoek naar stroef verloop i beraadslaging en moordpartij in VietnamChina.Ruslan(J Lgnew viel nu de pers Amerika scherp aan F Admiraal in uniform op vakbondscongres i 'n FORD te kopen SCHOTSE ARTS MAG NIET OM SCHOTSE HUISHOUDSTER VRAGEN Ij „Phoenix"' Honderd Franse maoisten wilden oproer maken II Steeds meer macht in steeds minder handen Golden Earring DE Er zijn 2, redenen om nog in NOVEMBER lx honderden guldens voordeel bij Automobielbedrijf „Rijnland" N.V. Messcher's Modehuis |fl)AG 21 NOVEMBER 1969 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 23 -dej S7 1 aan Ze fcSHINGTON/CLEVELAND/SAIGON (Reuter, AP) De 1) jblikeinse senator Charles Goodall, een „duif" wat Vietnam sft, heeft in een brief aan de voorzitter van de Amerikaanse atscommissie voor de strijdkrachten aangedrongen op een jaand onderzoek naar de al of niet juistheid van berichten een bloedbad, dat Amerikaanse militairen op 16 maart in een Zuidvietnamees dorp zouden hebben aangericht, lerikaanse ministerie van Defensie bewaart nog steeds ijgen over deze berichten. Wel heeft het leger bekend- aakt dat er tegen luitenant William Calley en sergeant Da- Mitchell beschuldigingen zijn ingebracht in verband met de rden. Goodall heeft ln zijn brief onderzoek gevraagd naar het ïhappelijke Amerikaans- itnamese program, bekend on naam „Phoenix", dat de te- ing zou inhouden van alle ionarissen in Zuid-Viet- [Üe ervan verdacht worden lid van het Zuidvietnamese Be- [ront (Vietcong). in Fort Dix, New Jersey, ge- teerde Amerikaanse militair, k' at Bernhardt, heeft tegenover jssbureau Associated Press ver dat de massa-executie was an Zijroerd door de Charliecompag- ór de operatie had de com- it volgens hem „in zoveel jen gezegd dat het dorp en de - ver ietigd moesten wor- nhardt, die weigerde de naam de compagniescommandant te Hl, zei dat de actie in werke- tegen drie dorpen gericht jeweest, dorpen die op de leger- U8U kaarten van het gebied de naam My Lai 4, 5 en 6 hadden gekregen. De sergeant kon de verklaringen van Zuidvietnamezen. die beweren de slachting overleefd te hebben, be vestigen, da.t de dorpelingen in drie groepen bijeen waren gedreven en daarna met geweren en machinege weren waren neergeschoten. Na het voorval in My Lai 4 had de compagniescommandant volgens Bernhardt opdracht gegeven „geen Vietnamezen meer te doden. „Het duurde enige tijd om het bevel te laten circuleren", terwijl in die tus- sentiid nog meer mensen gedood werden, zy het niet meer op die schaal als in My Lai 4. aldus Bern hardt. Hij verklaarde nogmaals dat de mi litairen uit het bevel van de com pagniescommandant hebben opge maakt dat zy burgers moesten doden. ..Het bevel werd dienovereenkomstig opgevolgd". Foto's Het dagblad „Cleveland Plain Dea ler" heeft gisteren een reeks foto's den erkennen. Maar dat het Rood- China niet om vergroting van zijn grondgebied te doen is ten koste van de Sowjet-Unie is een op vatting, die zeker niet door alle commentators wordt gedeeld. Het is nu de vraag of Moskou be reid is Peking op het punt van de ..ongelijke verdragen" tegemoet te komen. Tot nu toe zijn er geen te kenen in die richting en het resul- I taat van de grensonderhandelingen is dan ook met geen mogelijkheid te voorspellen. (Van onze correspondent Christian Roll) HONGKONG (GPD) De Chi nees-Russische onderhandelingen over de grensincidenten verlopen verre van gunstig: het in Hong kong verschijnende communisti sche dagblad „Ta Koeng Pao" heeft tenminste bijzonder pessi mistische berichten over dit on derwerp gepubliceerd, waarin er de nadruk op wordt gelegd, dat „er niets kan worden geregeld zo lang de beide communistische grootmachten het niet volledig eens zijn geworden over de sta tus quo (bestaande toestand) in het betrokken gebied". „Als het de Russen werkelijk ernst is", zo schrijft het rode blad verder, „als zij oprecht willen stre- do's hebben op 15 november j.L in Parijs gereed staan om am bas- I sades, banken, krantegebouwen, reisbureaus en kantoren van lucht vaartmaatschappijen te overvallen. Dit deelde <ie Franse minister van Binnenlandse Zaken, Marcellin, gisteren tijdens het begrotingsdebat in de nationale vergadering mee. PARIJS (DPA) Meer dan hon derd leden van maoïstische comman- afgedrukt die gemaakt zouden zijn kaanse militaire actie op 16 maart van het afslachten van de Zuidviet namese burgers tijdens een Ameri- km, van de vice-president. Zy lieten we ten dat Agnew probeert zowel de pers als de radio en de televisie te intimideren. Wij zijn niet ingenomen met dit soort tussenkomst van de regering, aldus Rueben Frank, pre sident-directeur van het NBC. MERY (Reuter) Na ;e week een aanval te heb- m op de personen, die het zeggen hebben in de Ame- radio- en televisiewereld, de Amerikaanse vice-president Agnew gisteravond de Ame- pers onder handen geno- In een toespraak tot de Kamer 1, ld Koophandel te Montgomery in Alabama zei Agnew, dat het rolk de neiging moet leren zien ipolisering van de grote pu- ritsmedia en de concentratie leeds meer macht over de open mening in handen van een kleiner wordend aantal perso- voorbeeld noemde Agnew de schappij die onder meer de ihington Post" uitgeeft. Deze tehappy, aldus de vice-presi- leert een van de grootste bla- m van de vier grote televisie een radiostation en een de drie grote nieuwstydschrif- Ld 1841 stemmen van vele onafhanke- bladen zyn in de afgelopen ja- itrdwenen. Door gebrek aan con- n ^pie zijn sommige nog bestaan- ryk en onverantwoordelijk Amerikaanse vice-president ver- 5 opmeuw, dat hij gekant is P censuur. „Het kan my niet n of die censuur door de rege- fïordt uitgeoefend of het gevolg n overleg by de keuze en pre- van het nieuws door een groep die er gelyke sociale en opvattingen op na houdt, i tegen censuur in alle vor- ar de commentators moeten de ten van een bredere laag van Wnbare mening weergeven en er ld 1 een duidelyke scheiding zyn het nieuws en het commen- 18(1 de wUze waarop de nieuws- hem persoonlyk behandelen, Agnew op, dat het nu niet vorig jaar. De foto's, die gemaakt waren door de voormalige legerfotograaf Ronald Haeberle uit Cleveland, gingen verge- j zeld van een verslag van de 28-jarige 1 voormalige militair over de actie van zyn onderdeel van die dag. Hy had j met zyn eigen ogen gezien, dat Ame- I rikaanse militairen daar mannen, vrouwen en kinderen hadden doodge- I schoten. De Zuidvietnamese en de Ameri- I kaanse regering stellen intussen ge- j zamenlyk een onderzoek in naar de slachtingen. President Thioe wacht thans op een rapport van de provin ciale gouverneur van het gebied waar zich het drama zou heben af gespeeld. Van hoge Amerikaanse zijde te Saigon is verklaard, dat er al meer dan een jaar aan een onder zoek wordt gewerkt en dat de Ame rikaanse regering „wreedheden nooit goedkeurt, hoe die ook, waar dan ook en onder wat voor omstandigheden dan ook ze geschied zouden zijn". ven naar oplossing van de grenspro blemen en by de onderhandelingen niet de houd'ng van de sterkste par ty aannemen, maar op basis van eeli'kheid willen praten, dan is het zeer beslist mogelijk, dat er voor beide partyen een aanvaardbare re geling van de geschillen uit de bus komt". Het heeft politieke waarnemers in j het Verre Oosten verbaasd, dat da laatste berichten over de gang van j zaken by de onderhandelingen niet via het officiële persbureau „Nieuw China" zyn gepubliceerd, maar af gedrukt zyn in de „Ta Koeng Pao". Vermoedelyk wil Peking de we reld op deze ongebruikelyke manier in kennis stellen van zijn ongenoe- waar in 1966 een bloedbad zou zijn gen over het verloop van de onder- aangericht door Amerikaanse handelingen zonder evenwel het ge sprek zelf in ongunstige zin te be- De Zuidvietnamese vlag wap pert boven wat nog over is van het dorpje Troeong An, de plaats troepen. De Amerikaanse militai- invloeden. Het rroeiiyke punt schynt re politie is op het ogenblik ter te zyn, dat Moskou niet wenst af te plaatse om een onderzoek in te j stappen van de rechtsgeldigheid van stellen naar de toedracht van het lülkse groepen een vreedzame mani- komsten tussen het tsaristische Rus- Enkele tientallen linkse organisa ties hadden opgeroepen tot anti-Ame rikaanse betoging op die bewuste dag (toen in Washington groot- sheepse demonstraties voor vrede in Vietnam werden gehouden), maar de politie die alle betogingen had verboden verspreidde de demon stranten met harde hand. Minister Marcellin ontkende dat 50.000 politie mannen in Parijs paraat waren ge houden. zoals leden van de opposi tie hadden gezegd. Als de politiepre- fect er echter om gevraagd had, zou hy ze gekregen hebben, aldus Mar cellin. Volgens hem wilden maoïsti sche, trotzkistische en andere uiterst- gebeurde. ADVERTENTIE ZONDAG A.S. in NOORDWIJK. Aanvang 2.30 uur Hotel DE BEURS. land en een, volgens Peking, niet tot zelfstandig handelen bevoegd Chi na. Mao's vertegenwoordigers biy- ven vasthouden aan de opvatting, dat het gaat om „ongelyke verdra gen" en zy hebben van dit punt een beginseLkwestie gemaakt. Sommige waarnemers zyn van mening, dat het Peking waarschynlyk slechts te doen is om dit beginsel en dat de Chi nezen er niet toe zouden overgaan onverteerbare eisen op tafel te leg gen, wanneer de Russen de ongel digheid van de grensverdragen zou- festatie in een opstand veranderen, i ..Hadden wy dat toegelaten, dan was Parys het toneel geworden van betreurenswaardige en misschien moorddadige scènes, zoals woensdag in Milaan het geval was", merkte Marcellin op. ADVERTENTIE AGNEW zo prettig is 's ochtends wakker te worden en dan te ontdekken dat een of andere vooraanstaande persoon of instelling te kennen had gegeven dat hy een kwezel, racist of dwaas is. Myn politieke en journalistieke tegenstanders bekritiseren my niet alleen, maar schynen het soms ge munt te hebben op wat ik myn „spreekvryheid" zou willen noemen, dit terwyl zy zichzelf op dit punt geen enkele beperking opleggen. Ik wil de pers en de televisiemaatschap- py niet intimideren, aldus Agnew, maar de tyd voor een blinde aan vaarding van haar meningen is voor- by. De leiders van twee grote televisie- maatschappyen hebben inmiddels gereageerd op de nieuwe verklaring ADVERTENTIE Ie. Onze INRUIL-„PREMIE"-AKTIE, dus veel geld voor uw oude wagen 2e. Nog een aantal stuks tegen oude prijs te leveren I Lommenschansplein 6 Leiden (Van onze correspondent) BONN (GPD) De vakbondsle den verschijnen in uniform op hun vergaderingen en gedragen zich als kameraden. Het heeft, naar men zegt, nog wel enig opzien gebaard, toen een „Oberfeldwebel" onlangs op een congres van het grote Duitse verbond van vakverenigingen een admiraal aansprak met „zeg, colle ga Collmann," maar dat is dan ook zo'n zonde tegen de traditie, dat bur ger en militair er even aan moeten wennen. Een feit is intussen, dat de eerste soldaten van de Bundeswehr hun plaats in de vakbeweging hebben ge vonden en dat aan het grote vak bondscongres in Stuttgart onlangs, behalve eerder genoemde admiraal, niemand minder dan lui tenant-gene raal b.d. Wolf Graf von Baudissin deelnam, de man die zich al sinds de oorlog inspant om de Westduitse sol daat gewoon een „burger in uniform" te laten zyn. Beide heren zyn lid van de „Vak groep soldaten" in de grote vakbond voor openbare dienst, transport en verkeer (OTV). Die vakgroep is nog op geen stukken na de machtigste belangengroep der militairen. Ze telt 6500 leden, terwyl het zelfstandi ge Bundeswehr-verband er zo'n 120.000 heeft. De aansluiting by de vakbeweging kan echter grote bete kenis hebben, omdat de Bondsrepu bliek er net als de andere Westelyke landen naar streeft zoveel mogelyk beroepsmensen en lang-verbanders aan te trekken, mannen die hun be langen even krachtig moeten kunnen verdedigen als andere werknemers. De vakbond OTV heeft by monde van voorzitter Heinz Kluncker de onafhankelykheid van het Bundes wehr-verband bestreden. Die organi satie zou profiteren van belasting gelden en haar voorzitter, overste Volland, zou door het ministerie van Defensie vrygesteld zyn van actieve dienst. De kern van de vakbondsbe- zwaren is, dat het Bundeswehr-ver band in feite een standsorganisatie is, die niet volledig onafhankeiyk te gen de werkgever z>ou kunnen optre den. Staking De „Vakgroep soldaten" kwam vyf Jaar geleden tot stand en trok toen meteen veel aandacht. Het overkoe pelende verbond van vakverenigin gen .de DGB, heeft zich n.l. gebon- de om alle krachten te ondersteu nen, die met democratische midde len de bewapening en de dienstplicht in het verdeelde Duitsland menen te kunnen tegengaan. Dat zo'n or ganisatie soldaten in haar gelederen zou gaan opnemen, vond niet veel byval. Bovendien zouden die nieuwe vakbondsleden nooit naar het mach tigste wapen, de staking, kunnen grijpen. Daar kon tegen worden aangevoerd dat georganiseerde po litieagenten daartoe ook niet in staat zyn. Die bezwaren golden echter voor al in vakbondskringen zelf. Meer aandacht had de buitenwereld voor hetgeen zich afspeelde tussen de OTV en de toenmalige minister van Defensie, Von Hassel. Deze vond dat de belangen der soldaten in het Bun deswehr-verband voldoende gewaar borgd waren. Hy verbood de vakbe weging in feite het maken van pro paganda in de kazernes. De OTV dreigde daarop zich tot het consti tutionele hiof te zullen wenden, om dat zy het recht op vereniging, dat volgens de grondwet elke burger dus ook die in uniform heeft, in gevaar gebracht zag. Klacht Wel, Von Hassel nam zijn woorden terug. De vakbeweging kon ook bin nen de kazernepoorten aan de slag. Dat besluit was voor twee groothe den van de oude garde aanleiding om ontslag te nemen: imspeoteur- generaal van de landmacht Tretbner en diens collega van de luchtmacht Panitzki. Enkele andere generaals (Baudissin, Ammermüller en Schmückle) maakten het royale ge baar lid te worden van de vakgroep der OTV, wier positie daarmee ten minste officieel was gevestigd. Bundeswehr-verband en vakgroep werden gezworen vyanden. Eerstge noemde organisatie heeft Heinz Klunckers opmerking over het ge bruik van belastinggeld niet geslikt en afgelopen maandag by het lands- gerecht in Stuttgart een klacht in gediend, waarin wordt verlangd dat j de vakbondsleider zyn beschuldiging j herroept. Het wordt de eerste slag tussen de twee clubs die de West- I duitse soldaten vertegenwoordigen. BREESTRAAT 175 - LEIDEN TELEFOON: 22095 Bonn betaalt Rynleger West- Duitsland heeft zich bereid verklaard de kosten verbonden aan de uitbrei ding van het Britse Rynleger met 5.000 man op zich te nemen. Daar door zal de getalssterktc van dit le- i ger gebracht worden op 55.000 man. I De nieuwe Britse troepen zullen wor den ondergebracht in de verbhjven van 10.000 Canadezen die binnenkort West-Duitsland zullen verlaten. De 5.000 Britten gaan hen vervangen. (Van onze correspondent) LONDEN (GPD) Lager huisleden zullen pogingen doen om de wet tegen de rassendis criminatie te amenderen. Dat is nodig geworden nadat dr. Alfred Amslie, een Schotse arts die in Eastbourne aan de Engelse zuidkust zyn praktyk uitoefent, in een plaatselijke krant een ad vertentie had gezet, waarin hij om een Schotse huishoudelyke hulp vroeg „in staat om een goede burgerpot te bereiden". Dr. Amslie kan zyn ogen niet geloven toen hy naar aanleiding hiervan via een bekende advo- catenfirma een brief kreeg van de Raad voor de Rassenbetrek- kingen, volgens welke de adver tentie-tekst in stryd is met de wet, want wie om een Schotse kok of kokkin vraagt zou, vol gens de wet, duidelyk maken dat hy personeel van Engelse of andere oorsprong achterstelt ook al bedoelt hy dat helemaal niet. Nationaal De wet op de r assenbet rekkin gen beschermt namelyk niet al leen tegen discriminatie wegens ras of kleur, maar ook op grond van ethnische of nationale oor sprong. Voor iedereen is het dui delyk dat de wet van toepassing zou zyn indien iemand het in zyn hoofd zou halen een adver tentie te plaatsen waarin „een blank gezin" om „blanke hulp" vraagt. Tydens de behandeling van het wetsontwerp was het parle ment er zich terdege van be wust dat de maatregel tot be paalde onvermydeltfke, kromme situaties zou leiden. Maar men ging ervan uit dat de wet op een verstandige manier zou wor den toegepast. Het zou volgens de letter daarvan volkomen o.k. zyn geweest indien dr. Amslie in zyn advertentie zou hebben gezet „Schots gezin vraagt da- gelykse hulp. die in staat is normaal Schots eten te koken". Het was dr. Amslie kenneiyk in de eerste plaats begonnen om iemand die elke ochtend de tra ditionele Schotse havermout op de ontbyttafel zou brengen. Maar. zoals hy later verklaarde, zyn Schotse gezin vindt het nu eenmaal prettig een Schotse ge dienstige. die dezelfde tongval heeft, om zich heen te hebben. Groot is de verontwaardiging over de absurde reactie van de Raad voor Rassenbetrekkingen, wiens taak het is in geval van moeiiykheden een verzoening tot stand te brengen voordat zy tot wetteiyke actie overgaat. Strikt genomen is het volko men wettig wanneer in Enge land byvoorbeeld een Italiaans restaurant om een Italiaanse kelner vraagt, maar onwetlg wanneer een Brits restaurant om een Engelse kelner adver teert, omdat in dit laatste geval niet alleen al of niet gekleurde buitenlanders maar ook Schot ten. Ieren en Welshmen zich als achteruitgezet kunnen beschou wen. Het desbetreffende wetsarti kel is echter bedoeld om diep grievende advertenties tegen te gaan, die plachten te vermel den: „geen Joden, „geen Ieren", „geen kleurlingen". De kolder van het jongste geval dreigt thans de goede bedoelingen van de wet in gevaar te brengen en deze ernstig te ondermynen. De Schotse nationalisten Jui chen, omdat deze zaak heeft aangetoond dat zy als een apart volk worden beschouwd. Maar kreeg dr. Amslie zyn Schotse kokkin? Nee, zyn nieuwe hulp is Engels!

Leidsch Dagblad | 1969 | | pagina 23