ioeweit niet gelukkig met e vele vreemde Arabieren Warmonds raad spreekt over Zwanburgerpolder Hoof dcontroleur Voost verlaat Belastingen ijke oliestaat afhankelijk van buitenlandse hulp ontra-spionnen N.K.V. viert 60-jarig bestaan Rijnakkoord misschien in Alkemacle I ogelwacht in Katwijk zeer actief "3 j®! lAG 21 NOVEMBER 1969 LEIDSCH DAGBLAD pagina n f«n 3EWEIT (GPD) Langzamerhand komt in het ogen- zo rijke en rustige landje Koeweit de algemene gisting de Arabische wereld aan de oppervlakte. De ontevreden- over de bestaande machtsstructuur en de grote invloed de oliemaatschappijen neemt toe. Sinds 1 oktober zijn de jidsmaatregelen binnenlands en aan de grenzen aan- verscherpt en het is vooral voor andere Arabieren moei- jet land binnen te komen. maatschappij van Koeweit heeft een zwakke basis. De 5-«i ilking (250.000) leeft in arrogante afzondering en duldt de bilanders maar matig. Het openbare leven wordt geken- door gebrek aan soepelheid. Toch is men afhankelijk van •kkracht en de ontwikkeling van de 300.000 buitenlanders het merendeel andere Arabieren), die het mogelijk maken het land een moderne maatschappij kan worden opge- en de olie geëxploiteerd kan worden. De Koeweiters jn daar niet toe in staat, omdat zij vaak nog geen enkele ig hebben genoten. I II ft I (Van onze correspondent) Jongere generatie begint iets ;n van het hiaat en wil in ïent haar ideeën tot uiting maar loopt stuk op de van een bedoeïen-samen- waar de emir en zijn familie icht. in nanden 'heeft, ondantcs maamde democratische sfcaats- jonge Koeweiters krijgen steun het land verblijvende an- Arabieren die veelal aanhan- van de „progressieve le:- Deze leiders evenwel kunnen rust moeilijk aanwakkeren, om- de financiële steun van Koe- alet kunnen ontberen. Ook de hM'tat van de Palestijnse com- 'üjb-organisaties is opmerkelijk De bomaanslagen en protes- dit voorjaar van 16 gevan- jtnomen jonge mensen mogen idea ïeinig betekenis gehad hebben. er wel zo van ge dat er ingrijpende maat- perialisten". Het neemt wat de no- vember-resolutie van 1967 in de V.N. betreft, een afwijzend standpunt in, wat evenwel niet zoveel betekent, want officieus wil men wel degelijk buiten de daadwerkelijke strijd blyven om te genieten van de rijk- trasten. Er is duidelijk iets misge- dom. Bo vend'en zou bij deelneming 8aan- Ondanks de grote rijkdom aan de Arabische actie de zelfstan- van de Koeweiters kunnen gastar- dagheid van Koeweit bedreigd, wor- beiders uit de buurlanden zich den. Irak bijvoorbeeld heeft zijn slechts met moeite een bestaan ver territoriale wensen nog steeds niet schaffen. De oorzaak van de onge- geheel opgegeven en de angst voor lijkheid moet gezocht worden in de dat land is zeer levendig. angst van de eigen bevolking de In de nabije omgeving is voor macht over haar territoir te verliezen Koeweit meer politieke winst te be-aan de buitenlanders, al of niet le- halen. Het is zeer geïnteresseerd in I iaal in het land, die met hun grotere het leiderschap van de sjeikdommen j ontwikkeling en werklust het land en staatjes aan de Perzische Goilhebben opgebouwd en nog dagelijks als de Engelsen dit gebied hebben al het werk opknappen. De rijke verlaten. Met, giften en leningen i olievoorraden hebben voorts de au- probeert het aeze gebieden aan zich j tochtone bevolking het gevoel gege- te binden Bij het voortduren van de ven door Allah uitverkoren te zijn met grotere rechten dan anderen. Hoogmoedig verschaffen zij welis waar aan de vele armere broeders levensmogelijkheden, maar kritiek spanning in het Midden-Oosten het twijfelachtig dat de rust in Koe weit zelf gehandhaafd kan blijven De gevaarlijke situatie van de vrijwel volledige afhankelijkheid van zeer wordt niet geduld. Voro ontevreden zijn en worden genomen om j grote aantallen Arabische gastarbei- j heid over de toestand is geen oor. ig te voorkomen. Het onvoor ders zou dan ook voor een goedwer- De vele uitzonderingsbepalingen idijke geloof in de kracht van i kende veiligheidsdienst teveel kun- j is aan het wankelen ge- nen worden. De veiligheidsdienst, inder- Koeweit zou een model welvaarts- 1 staat kunnen zijn. Het heeft er alle mogelijkheden toe door de grote in komsten uit ae olie. De snelle op bouw van een moderne stad, het in stellen van de sociale wetten en de verdeling van het nationale inkomen onder de Koeweiters in de beginja ren, tonen aan dat het besef aan wezig was, dat er slechts door soci ale rechtvaardigheid kans was op een rustige ontwikkeling. Bovendien be stond er geen oehoudende klasse, oie voor niet-Koetweiters in de sociale wetten en de ongelijke behandeling in het openbare leven geven een spanning die terugslaat op vooral de jongeren, die deze instelling niet kunnen rijmen met de gepropageerde eenheid met de Arabische broeders. By elke sociale voorziening wordt verschil gemaakt tussen de eigen bevolking van Koeweit en de vreemdelingen. Gratis onderwijs bijv., de geroem de gratis medische verzorging, goed kope en zelfs gratis huizen, zijn al léén bestemd voor „eigen mensen". Buitenlanders moeten onredelijk hoge prijzen betalen. Kinderbijslag is een werkgever alleen verplicht te betalen aan inheemsen. Het leven van de van elders komende vaklieden wordt moeilijker. Oude goedkope huizen worden afgebroken en die er voor in de plaats komen zijn niet te betalen. De Koeweitse nationaliteit is moeilijk te verkrijgen: een Arabier moet tien jaar onafgebroken in het land zijn, anderen zelfs vijftien jaar. Strafbepalingen zijn in de praktijk .eerst van toepassing op buitenlan ders. Onrust Het is moeilijk voor een arbeider zijn positie te verbeteren, tenzij met de hulp van een Koeweiter. Angst vallig houdt men alle economische macht aan zich. Een winkel of be drijf mag alleen op naam van een door de emir, wordt uit en gereorganiseerd, er wordt kt op illegaal in het land en de voorwaarden het verkrijgen van visum en «gunning zijn verscherpt. De minder betrouwbaren worden imd uitgewerkt. Om het idee Imbische eenheid te versterken, &i?ens een overeenkomst in de Liga elke Arabier vrij en visum een broederland bin- m. De nieuwe veiligheidsmaat- zijn evenwel in strijd mei tfspraak. Natuurlijk wordt er "Awls ge^n visum van de Aia- broeders geëist, maar aan de hebben zij wel een kaart nodig, mo ekt door het ministerie van «ftadse Zaken, wat de controle binnenkomenden zeer effec- aakt. Welvaart deel steunt Koeweit de Ara- strijd tegen Israël en de „im- St. Matthias weer voor het voetlicht WARMOND De tonnelafdeling van St. Matthias geeft morgenavond in het Trefpunt een herhaling van de opvoering van het spel „Een hete zomer". In het LD van maandag ga ven wij daar reeds een uitvoerige be schouwing over. Programma .Warmond' WARMOND Het programma voor de zaterdagmiddag te spelen wedstrijden van de Christelijke Korfbalvereniging Warmond is als volgt samengesteld: Velocitas asp. BWarmond A 2.00 uur. Warmond B asp.—Fiks C 2.00 uur. Koeweiter staan en door het be schikbaar stellen van zijn naam heeft hij recht op een aandeel van 51 pet., ook al doet hij er niets voor. De buitenlander kan. vooral sinds korte tijd, zonder de minste reden het land worden uitgezet of de ver blijfsvergunning wordt niet verlengd. Zijn dan vaak goedlopende zaak gaat zonder meer over naar de man, LEIDEN Wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd zal de hoofdcontroleur-A, de heer A. Voost, aan het einde van deze maand afscheid nemen van de dienst der Rijksbelastingen, waar hij ruim 42 Jaar werkzaam was op de afdeling invoerrechten en accijnzen. De heer Voost, geboren in Kloos terburen (Gr.) werd aanvankelijk opgeleid voor een administratieve functie in het particuliere bedrijf, dat hij evenwel op 22-jarige leeftijd verwisselde voor een functie in de grensdienst bij de douane. Zijn aan stelling in augustus 1927 te Roer mond werd al spoedig gevolgd door andere plaatsingen o.a. Maalbroek, Weert en 's Herenberg. In het begin van de Jaren veertig die zyn naam „geleend" heeft. De vertrok de heer Voost naar Rotter- oprichter verliest al zijn rechten Deze achteruitzetting van buiten landers bevordert de onrust, die men juist dacht te voorkomen. Door de recente beperkingen aan verblijfs vergunningen en visa vindt deze on rust haar weerslag in het politieke leven, waar een kloof bestaat tussen de nieuwe ontwikkelde generatie, die in het Westen tijdens studie ver gaande vrijheden heeft leren ken nen en de nog regerende ouderen. Met wijze beslissingen zou een uit barsting in de nabije toekomst kun- dam waar hij zijn middelbare oplei ding verkreeg, om, mede in verband met de oorlogsomstandigheden, tijde lijk in Leiden te worden geplaatst als controleur-omzetbelasting. Het zal zeker niet in de laatse plaats aan zijn grote vakkennis te danken zijn geweest dat de aanvankelijk tijdelij ke standplaats Leiden een definitie ve werd waar ook de verdere car rière van de thans scheidende func tionaris zich voltrok. Deze vakken nis leidde er ook toe dat de heer Voost in Leiden en omstreken be nen worden voorkomen, maar er zijn kendheid verwierf daar zijn in- aanwijzingen voor het tegendeel. struerende lezingen over de nieuwe wetgeving omzetbelasting <1954) en die over de In 1969 ingetreden btw voor de vele bij deze materie betrok» ken ondernemers. Ook maakte de heer Voost zich tn die Jaren verdienstelijk voor de r.fc ambtenarenbond, vakgroep belas» tingen. Op vrijdag 28 november as. zal de heer Voost in de kantine van het Centraal Belasting Gebouw officieel afscheid nemen, waarop om 4 uur n.m. een receptie zal worden aange» boden. Aankomst, van St. Nicolaas WASSENAAR Morgen houdt Sint Nicolaas zijn officiële intocht in Wassenaar, op uitnodiging van de Wassenaarse Middenstands Actie, Om 2 uur arriveert de sint per boot by de brug in de Van Groenevelt» laan. Hij zal daar door de loco-bur gemeester, dr. J. J. M. Veraart, en het bestuur van de WMA worden verwelkomd en dan een feestelijke rondrit maken door Wassenaar. Daarbij zal de sint vergezeld worden door 40 Spaanse ruiters en door vier muziekkorpsen: Excelsior, de drum band van Irene, het Haagse korps „Klein maar Dapper" en het korps „Ahoy" uit Rotterdam. WARMOND Het bestuur van NKV en Herwonnen Levenskracht zal in verband met haar zestig jarig be- positie en ink>msten met krachtigestaan het geld dat zij jaarlijks bij middelen verdedigde. Met de vondst een brengt, gebruiken voor een goed van de olie moest elk lid van do doel. De Warmondse zieken en in- bedoeiën-familie zich omschakelen j validen leden van het NKV zullen en aanpassen aan de nieuwe en on- een bezoek en een pakket in natura het eerste elftal van Warmunda I gekende mogelijkheden. Het inkomen worden verrast. Dit zal op 25 novem- voor de uitwedstryd tegen Forehol- per hoofd van de bevolking steeg in ber gebeuren. j voorhout luidt: A.v. Kampen een paar jaar tijds van 20 tot 3600 1 dollar! 1 LEIDEN Oerlemans heeft gis> Opstelling Warmunda WARMOND De opstelling van teren de verbouwde zaak op de hoek 1 clcUrStcllin0^1 van de Hogewoerd en het Gangetje j officieel geopend De schoenenwin- Toch is de huidige situatie in het kei is grondig verbouwd, opnieuw land niet overeenkomstig de ver- ingericht en de verkoopruimte is uit- wachtingen, er bestaan grote con-gebreid. doelP. v. Putten, J. v. Grieken, H. Schavemaker, H. Vergeer (ach ter) P. Ciere C. v. Westero pmid- den; Jac. Kivits .J Meskers, A. v Rijn (voor). WARMOND De Warmondse raad zal dinsdagavond moeten be slissen op welke wijze de werkzaam heden verbonden aan de ontwikke ling van de Zwanburgerpolder (in een uitgebreid artikel beschreef het l.d. deze werkzaamheden uitvoerig) zullen moeten worden uitgevoerd. Een keuze zal moeten worden ge maakt of met één aannemer moet worden gepraat, .dan wel of de werk zaamheden moeten gebeuren via een aanbesteding, zomede of het recht van zandwinning aan één aannemer moet worden verkocht. In een uitvoerig prae-advies ko men b. enw. tot de conclusie dat re kening houdende met de mening van deskundigen op het gebied van het Burgemeester G. C. van der Wil ligen en zijn vrouw hebben gisteren een bezoek gebracht aan de heer en mevrouw Van Zelst-Wallaart, Prin ses Wilhelminastraat 40, Leiden, die zestig jaar zijn getrouwd. Marktberichten RIJNSBURG, 21 november menveiltng: Anjers per stuk: Sim 25-31. Rode 30-36, Roze crowly 27-32, Dusty 29-34, Arthur 30- 34, G.J. 28-33. Keefer 29-34. La Réve Bloe- Wltte 28-32, Het programma voor de overigen elftallen luiden: UVS 4Warmunda I 275-325, Aurora 225-250 Rozen per st. Baccara 60-80, Carol 16-20, Garnet- te 16-20, Zorlna 20-26. Diversen: per stuk: Anthurium 175-330, Gerbera 40- 1 60, Hyacinten 60-73, Eupphorbla 20- j 70. Per bos: Irissen 200-400. Anemo nen 40-80, Narcissen 150-170. Chrys. 2, 2.30 uur; Warmunda 3—KRV 2, I per bos: Ind Polls 170-200, White Spi- 1 der 150-175, Golden Christel 130-150, 2.30, Warmunda 4Doco6 6, 12.oo, Warmunda 5SJ Z4.2.30. ^GRAVEN De restaur a- i de hervormde Dorpskerk ''c Ie Oude Markt in Bodegraven ei? Tv.im anderhalf jaar aan "«g. Op 8 april 1968 begon het int waarschijnlijk wel tot in ui duren. Weliswaar begint jfc er aan de buitenkant hier Hr al aardig gerestaureerd Iö< iiien, maar vooral het koor 1 'f interieur zullen nog heel 0692 'H vergen. men tevoren bijvoorbeeld At kunnen voorzien, is dat ;f," «"or veel slechter was, dan Macht had. Ook had men niet kunnen vermoeden dat alle pilaren in de kerk afgebroken zouden moeten worden. Aan de buitenzijde van het schip is dui delijk te zien hoe mooi de kerk gaat worden. Hier is het metsel werk in hoofdzaak al voltooid. Het koor heeft men praktisch helemaal moeten afbreken en zal weer geheel uit speciaal daarvoor te bakken handvormstenen opge- bouwd moeten worden. De aan maak van die stenen vergt zeer veel tijd. Pas volgend jaar kan de fabriek ze leveren. Het koor is be langrijk ouder dan het schip. Daarom ook zal het koor gemet selde ramen krijgentegen houten in het schip. In totaal komen er elf ramen in het koor. De kerk, die het enige gebouw van historische tvaarde in Bode graven is. probeert men zo mooi mogelijk te restaureren. Momen teel is men volop bezig met het optrekken van de nieuwe pilaren en ook hoopt men het dak voor de winter helemaal gereed te heb ben. Dan kan men als straks de winter gaat heersen aardig door werken. ALKEMADE/LEIDF.RDORP De Leiderdorpse streekmuzickschool „Rijnakkoord" heeft een brief ge schreven aan alle ouders in Alkema de. die kinderen op de lagere school hebben. In deze brief vraagt de di- j rectie van de Streekmuziekschool j Rijnakkoord of de ouders de vesti ging van een afdeling van de school in Alkemade op prijs stellen. Burgemeester en wethouders van Alkemade zijn in principe bereid de gemeenteraad voor te stellen ook in Alkemade muzieklessen te laten ge ven, mits overtuigend blijkt, dat er in alle dorpen voldoende belangstel- j ling zal bestaan. Na de verkregen uitslag zal de gemeenteraad zich uit spreken over de aansluiting en sub sidiëring van het muziekonderwijs in Alkemade. De lesgelden zullen dan voor ieder gezin betaalbaar worden. Naast de bestuursleden zal er in elk I kerkdorp een contactpersoon gezocht worden, zodat er een nauwe samen- i werking zal bestaan tussen ouders en de directie van de muziekschool. Het ligt in de bedoeling om bij een positieve beslissing met de eerste AMV-lessen zo spoedig mogelijk te beginnen. Dit zijn klassikale lessen voor lagere schoolkinderen, als voor bereiding op eventueel instrumentaal onderwijs. Lesduur: 60 minuten per week. Lesgeld: thans f 16.25 per half jaar (eventueel in termijnen te vol doen). Zijn er uit één gezin meer dan 2 kinderen leerling, dan wordt er reductie op het lesgeld verleend. Binnenkort zullen, zowel in Alke- j made-oost, als in Alkemade-west, i Mylord 120-135. Roodkapje 120-140, Or chid Beauty 140-160, Golden Seal 100- 120. Per stuk. Wim de Lange 40-46, Long Island 38-42 LISSE, 20 november Bloemenvei ling: Crocussen zift 10/ op en zift 9/10 per 100: Flower Record 440-420; Purple Beautv 460-410; Purpurea Grandlflo- ra 485-455- Queen of the Blues 415- 390; Crocus Geel 675-650; Crocussen zift 8/9 en zift 7/8: Enchantress 420- 380; Negro 395;35; Remembrance 465- 430. Jeanne d'Arc 405:350; Pickwick 410-355; Early Perfection 380-330; Purpurea 430-375; Jeanne d'Arc 380- 350. Bygoed: Llllum Croceum 18/24 61; Idem 12/16 1685; Llllum Tlgrlnum 16/ op 1895; Idem 14/16 1615; Idem 12/ 14 805; Lllium Umbellatum 24 op 475 Idem 22/24 3685; Idem 20 22 2535; Pa- perwhltes 13/14 1525. RIJNSBURG. 21 november Groen teveiling: peen Al 520-620. Al 4-440. waspeen 290-510. breekpeen 290-410, bospeen 40-47, boerenkool 23, andijvie aanbestedingswezen, gezien de prak tijkervaringen en gelet op het ad vies van de ontwerper van het Zwan- 'burgerpolderzand winningsplan, met een advie6 te mogen komen om het college te machtigen tot het openen van onderhandelingen met een ter zake kundig bedrijf met de toepas sing van een „no claim" bepaling, zodat ten alle tijde mochten de on derhandelingen niet bevredigend ver- KATWIJK AAN ZEE De vogel wacht. afdeling Katwijk kan evenals voorheen op een goed jaar terugzien. Veel aktiviteiten werden er ontwik keld en diverse nieuwe vogels ge signaleerd. Het schrale en late voor jaar er was weinig drukte in de duinen was er de oorzaak van. dat de broed ongestoord kon plaats vin den. Het aantal bijzondere eenden soorten werd weer uitgebreid. De grote reserve-meertjes blijken 6teeds meer in trek te komen bij de vogels mede door de gunstige ligging in het gebied van de Leidse Duinwater- maatschappij. Waargenomen werden in totaal 80 verschillende vogelsoorten, onder an dere mus, merel, kneu, fitus en an dere vinkachtige kwamen in steeds grotere aantallen voor. Bijzondere vogel» waren de spotvogel, wiele- en w stellen voor op mt ïeraoek; waall kleine plevier grutto en bonte Koedgunstlg w beschikken specht. Het aantal roofvogels was B en w wlUen 30% 8ubh,d,e ver niet groot Wel het aantal wintergas- lenen m de restauratle van de molen ten dat m de Katwykse duinen ty- dens de trek even op adem komt. Andere soorten zoals de veldleeu werik en de duinpieper, komen min der voor dan voorheen. De oorzaak hiervan moet gezocht worden in de langzaam veranderde flora van de duinen. Diverse zaaddragende planten zijn door het wegpompen van water ver dwenen met als gevolg, dat vogels die eeuwenlang in het duingebied hun broedplaats hadden, gaan ver dwijnen. De plaatselijke en provin ciale directies werkten aan een doeltreffende bescherming van de vogels mee. lopen, op een ander bedrijf kan wor den overgeschakeld. Door b. en w. is benoemd tot chef van de afdeling algemene zaken ter gemeente secretarie, de heer M. J. Walraven uit Middelburg,. Het ooi lege stelt voor betrokkene te benoe men tot waarnemend gemeente se cretaris en tot bezoldigd ambte naar van de burgerlijke stand. B. en w. stellen voor de verorde ning op de heffing van een belasting op toneeluitvoeringen en andere ver makelijkheden in die zin te wijzigen dat de belasting nooit minder mag bedragen dan f 0,25 per m2 vloerop pervlakte van de ruimte waarin de vermakelijkheid wordt gegeven per dag of gedeelte daarvan. Woningbouw Door de woningstichting „War munda" is een plan ingediend voor de bouw van dertig woningwetwonin gen in de derde fase van het be stemmingsplan „Endepoel". Het plan bestaat uit twaalf bejaardenwo ningen en achttien etage-woningen. De gemiddelde huurprijs is voor vastgesteld op f 91,95 per maand en op ten hoogste f 168.35 per maand. In deze huur zyn de variabele kosten van de centrale verwarming, het stroomverbruik van de centrale an tenne-installatie en de vergoeding voor de aan te brengen geisers niet inbegrepen. De stichting vraagt aan de raad voor het bouwrijpmaken van het be nodigd terrein en voor de bouw van bedoelde woningen aan haar een le ning te verstrekken van f 967.648 B. in de Zwetlandpolder, zynde een be drag van f 14.656.86. De totale res tauratiekosten bedragen f 48.856.19. KOUDEKERK/HAZERSW OU DE De Koudekerkse brug is, dankzij het initiatief van de win keliersvereniging „Rijnpost" in Koudekerk aan den Rijn en Ha- zerswoude. fraai verlicht. Deze verlichting werd gisteravond voor het eerst ontstoken. Zij zal elke avond tot en met 6 december blij ven branden Ken ook van voor de kerstdagen tot en met nieuwjaar. Op zondagen is de brug niet ge ïllumineerd.

Leidsch Dagblad | 1969 | | pagina 11