PGETOGEN MAANDUO Machtsstrijd in Praag zou niet zijn CHOT IN ROOS DOOR Kennedy sr. overleden zó lekker-zó gezond NIEUWE C ROND KIESINGER Paarden als biefstuk naar vasteland 400.000 km slechts tientallen nieters 'mis' met versgebrcinde hazelnoien GRIEP IN N. GUINEA: 1500 DODEN President Nixon bestrijdt de luchtvervuiling violent VERONTWAARDIGING VAN BRITTEN ROND KONINKLIJKE STOETEN jgïSDAG 19 NOVEMBER 1969 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 19 vlolent^B/hoestsiroopl JBÊu uiterst werkzaam I ADVERTENTIE (AP/ANP) „We zitten midden op de fantastisch, niet te geloven". Met enthousiaste kreten als stormden Conrad en Bean vanochtend in hun maantaxi pid op hun landingsplaats in de Oceaan der Stormen af, zjj byna zes minuten voor acht Nederlandse tijd de twee- nerikaanse maanlanding binnen vier maanden uitvoerden, haast onvoorstelbaar staaltje ruimte-navigatie werd door landing bekroond. Na een vlucht van ongeveer 400.000 km vrijwel alle voorgenomen koerscorrecties overbodig drukte de Intrepid zijn vier landingspoten in het niaan- slechts enkele tientallen meters van het beoogde doel en loopbereik, naar schatting op een afstand van 350 meter van de Surveyor-III. maanreizigers waren ken- opgetogen over hun prestatie, slaakten de ene uitroep van na de andere, terwijl bet uitschakelen van de moto- j na het verdwijnen van het stof hun blikken over maanlandschap lieten gaan. nauwelijks te kunnen met uitstappen, en Bean verklaarden, dat veel stoffiger leek dan die van Armstrong en Tijdens de laatste fase van de werden zy dan ook vrijwel door het opstuivende stof, operatie kon toch dank zij perfeot worden uit viert Wel schijnt de horizontale N van de maantaxi niet ge- tot nul gereduceerd te zijn ge- i, want het gevaarte slipte nog reer twee meter door nadat de [eivormige poten het oppervlak Bi geraakt. i controle van de maantaxi kre- astronauten het wat rustiger, gaan eten en maakten zich voor de eerste maanwandeling hedenmiddag, die het hoogte- van hun lange, heel lange zou worden. zaamheid te ervaren, het psycholo gisch effect daarvan zeer sterk ge voeld. De gehele scheidingsmanoeuvre werd door kleurencamera's gevolgd en naar de aarde uitgezonden. In Houston was men zeer tevreden over het verloop. Om 06.19 uur verdwenen de Apollo en Intrepid tijdens de veertiende om loop voor de laatste maal in el- kaars gezelschap achter de maan. Tijdens de radiostilte werkte de ra ketmotor van de Intrepid 48 secon den om de snelheid te verkleinen en daardoor de afdaling in te zetten. De landingsmotor werd om 07.43 in werking gesteld toen de Intrepid zich op een hoogte van 16 km bevond op een afstand van 480 km van de landingsplaats. Om vijf minuten en twintig seconden voor acht Neder landse tijd zetten de landingspoten zich in het maanstof vast. HYANXISPORT (Reuter. ANP) Joseph P. Kennedy, de vader van wylen president John F. Kennedy en wijlen senator Robert Kennedy, is gisteren in Hyannisport. in de Ame rikaanse staat Massachusetts, over leden. Hy is 81 jaar geworden. Joseph Kennedy heeft op sterven gelegen sedert hij zaterdag een ogen- schynlijk lichte hartaanval had. Hij was invalide sedert hij op 19 decem ber 1961, zes weken na de verkiezing van zijn zoon tot president, door een zware beroerte getroffen was. Zijn vrouw, mevrouw Rose Kenne dy (79) en zijn enige nog in leven zijnde zoon. senator Edward Kenne dy. waren beiden aan zijn sterf bed. Ook aanwezig waren andere le den van de familie Kennedy, met inbegrip van mevrouw Jacqueline Onassis. de hertrouwde weduwe van president John Kennedy. Joseph. Kennedy, de zoon van een Ierse emigrant, was een man, die net als de legendarische Koning Midas alles wat hy aanraakte in goud deed veranderen. Hij was reeds miljonaiv toen hij net 30 jaar oud was. Joseph Patrick Kennedy werd ge boren op 6 september 1888 'als zoon var een welgesteld caféhouder, die een politiek leider in Boston werd. Na afgestudeerd te zijn aan de uni versiteit van Harvard ging Josepn Kennedy aan het werk als bankbe diende en werd later onderdirecteur van een scheepswerf. Hij verbaasde financiële klingen toen hij zich op zijn 25-ste jaar vestigde als jongste president-directeur van een bank in het land. Spoedig daarna, in 1914, trouwde hij met Rose Fitzgerald, het mooiste meisje van Boston en doch- tu' van een kleurrijke Ierse politicus John Fitzgerald. Zijn opmerkelijk vooruitziende blik bleek in het voorspellen van het einde van de „drooglegging" in Ame- Lange dag lange dag begon voor de ruim- met hoorngeschal, waar- ijj gisteravond om 22.15 uur de vluchtleiding in Houston gewekt. Alan Bean was al tijdje eerder wakker geworden, oelde zich wat duf en kreeg van de medische dienst ^het gebruik van pillen om zich 8 mogelijk te houden. Ook Con- bad klachten. Zijn huid raakte door een van de elektro- ftdie zijn hartslag moeten contro- Maar dat waren vrij onbeteke- klachten, die het drukke werk de weg stonden. kroop in de maantaxi In- om 01.03 uur vannacht, acht later gevolgd door Bean, bleef toen alleen achter in ruim geworden Yankee De ontkoppeling van de vond plaats om 05.12 uur het losmaken van de klampen beide ruimtevoertuigen. Vier later verwijderden Apollo zich enige meters van door middel van stuurraket- samengeperst gas werken, bleven de capsules onge- inderhalf uur in eikaars nabij- met een snelheid van 5828 km om de maan draaien, in tijd de radar, de onderlinge en andere instrumen- nog eens grondig werden getest, igsgestel van de maantaxi reeds uitgeklapt. Eenzaam scheidingsmanoeuvre vond nkele minuten voor het mo- aarop de Apollo weer eens de maan verdween en er ge- 46 minuten geen radiocon- it de aarde bestond. Deze perioden maakt Gordon her- mee, wanneer Conrad en de maan verblijven. Laatst- hebben wel voortdurend PRAAG (AP, Reuter) Commu nistische bladen in Praag hebben gisteren zonder commentaar de ver vanging van Jan Fojtik als rector van het politiek partijcollege door Watelaw Kwes gemeld. Fojtik heeft zijn post, één van de invloedrijkste in de partijhiërarchie maar vijf maanden bekleed. Waar nemers maken uit de verandering op, dat de machtsstrijd in de partij nog niet voorbij is. Kwes is voorzitter geweest van het Russisch-Tsjechoslowaaks vriend schapsgenootschap, een bolwerk van orthodoxe communisten. Fojtik was op 30 juni als rector van het politiek college aangesteld ter opvolging van Milan Hübl, die een van de eerste slachtoffers was van de zuivering van de liberalen uit de partij. Radio Praag heeft gisteravond ge meld dat dr. Sanejdarek, een hoge regeringsadviseur voor politieke en economische aangelegenheden, naar Engeland is uitgeweken. Hij bevindt zich volgens de radio in Middlesex. Dr. Snejda- rek. directeur van het Tsjechoslo- waakse instituut voor internationa le economische en politieke betrek kingen, was eerder al door ra dio-Praag aangevallen omdat hij nauw betrokken was bij de liberali seringsbeweging vorig jaar. Een commentator van radio-Praag zei dat een onderzoek werd ingesteld naar Snejdareks verleden. Daarom zou hij „zijn biezen hebben gepakt". Nadat hij enkele dagen spoorloos was met de "aarde, maar Gordon geweest, was hy opgedoken in Bonn, de eenzaamste mens ter we-1 vanwaar hy was doorgereisd naar met geen enkele mogelijkheid Middlesez waar zijn vriend Goldstüc contact met welk aards wezen ker woont. Volgens de radio zal hy look. Indertyd heeft Collins, die een functie proberen te krijgen bij srste was om deze uiterste een-1 een Engelse universiteit. Dr. Snejda- rek staat bekend als de deskundige in Westduitse aangelegenheden, en heeft eertijds ook een aantal bezoe ken aan de Sowjet-ünie gebracht die leidden tot speculaties dat hy een belangryke contactman tussen de liberale party leiding onder Doebtsek en het Kremlin was. ATLANTA (AP) Het Ameri kaanse Nationale Centrum voor be smettelijke ziekten deelt mee, dat de Hongkong-griep in afgelegen gedeel ten van Australisch-Nieuw Guinea de omvang van een epidemie heeft aangenomen en dat daar, tot 22 ok tober toe, naar schatting 1500 per sonen als gevolg van die ziekte zijn overleden. In september en oktober werd de ziekte ook waargenomen op Hawaii, en zy had in augustus en septem ber de vorm van een epidemie aan genomen in Senegal. De Hongkong-griep, een nieuwe variant van de oude Aziatische griep, stak voor het eerst het hcofd op in juli 1968 en heerste verleden jaar hevig, onder meer in de Ver enigde Staten. „Zó" zei Sue Bean, de echt genote van een van de twee maanlanders nadat vanochtend de Intrepid veilig in het maanstof stond. Haar dertienjarige zooti Clay is het daar kennelijk roerend mee eens. WASHINGTON (Reuter» Presi dent Nixon heeft gisteren een groep hoogleraren en industriëlen aange wezen om een studie te maken van het dreigende gevaar van de lucht verontreiniging. Deze groep wordt ge leid door prof. Arte Jan Jaagen-Smit voorzitter van de raad voor de lucht vervuiling in Californië. Ook verte genwoordigers van de Ford Motor Company en de United States Steel Corporation maken deel uit van de groep. In een mededeling van het Witte Huis wordt gezegd, dat de groep de doeltreffendheid zal nagaan van de huidige pogingen de lucht veront reiniging te verminderen en aan bevelingen zal doen betreffende toe komstige maatregelen die misschien noodzakelijk zullen zyn. (Van onze correspondent). MAINZ (GPD) 'De CDU heeft gisteren op haar congres in Mainz de leidende groep rond partijvoorzit ter Kiesinger vernieuwd. By de ver kiezing van vijf plaatsvervangende voorzitters gingen de meeste stem men naar de oud-minister van We tenschap Stoltenberg, die nu met de vroegere minister van Arbeid Kat- zer, minister-president Kohl van Rijnland-Palts en als enige vrouwe lijke vertegenwoordiger dr. Helga Wex een belangryke bijdrage zal moeten leveren aan de reorganisa tie van de grote Christendemocrati sche Unie. Het enige lid van de oude garde, dat zich een plaats in de partijtop wist te veroveren, was oud-minister Schroder. Hy kreeg echter aanzienlijk minder stemmen dan de andere plaatsvervangende voorzitters. Het tweedaagse congres heeft op geleverd wat men er, zo kort na de verkiezingen, van had kunnen ver wachten. Algemeen bestaat het ver langen om van de CDU, die als ..kanselierspartij" een regeringsinsti tuut was geworden, een moderne en goed-georganiseerde party te maken, die zo snel mogelijk de regerings macht weer van de SPD kan overne men. De benoeming van jongere po litici in de hoogste functies beves tigt dit streven. Onmogelijk was het echter nu al een eind te maken aan het leiderschap van oud-kanselier Kiesinger. Hij werd herkozen als voorzitter. Van de 471 stemmen werden er echter 85 niet op hem uit gebracht. Kiesinger heeft, ook al geheel haar verwachting, tijdens het congres elke gelegenheid gebruikt om te ver tellen, dat hy zich met hand en tand tegen pogingen zal verzetten om hem van de troon te stoten. In een wijd lopig betoog, dat de indruk wekte alsof voor hem de verkiezingsstrijd nog volop aan de gang is, liet hy gistermiddag ter afsluiting van het congres weten, dat de partijgenoten volgend jaar zullen mogen oordelen over zijn activiteiten als partijleider. Het komend jaar. waarschijnlijk on middellijk na de zomervakanties, zal een bijzonder partijcongres worden belegd om het werk van één jaar op positie te overzien en de voorgeno men partyhervormingen tot uitvoe ring te brengen. rika in 1933 en het beheersen van de markt voor geïmporteerde Schot se whisky, alsmede geslepen beurs speculaties. Hij was zijn gehele le ven een aannanger van de Demo cratische Party en gaf grote steun ook in financieel opzicht aan Franklin D. Roosevelt tijdens diens verkiezingscampagne voor het presi dentschap. In 1937 werd Joseph Ken nedy door president Roosevelt tot ambassadeur in Engeland benoemd en de gehele familie verhuisde naar Londen. President Roosevelt was het even wel niet eens met Kennedy's verzet tegen Amerikaanse deelneming aan de oorlog. Joseph Kennedy's politie ke carrière kwam tot een abrupt einde, toen hy in november 1940 ge dwongen werd zyn ontslag in te die- ADVERTENTIE aangenaam van smaak hoestsiroop voor kinderen én volwassenen DUTIM N.V. - OEGSTGEES De Engelse Hovercraft-des kundige Peter Winter heeft een1 origineel denkbeeld verwezenlijkt: j hij voorzag een landrover van1 enorme ballonbanden, waardoor i het voertuig amfibisch is gewor- den. Op de foto: het wagentje na een tochtje over het water. (Van onze correspondent) LONDEN (GPD) Er gaat op het ogenblik in Engeland by na geen dag voorbij of de Britse koninklijke familie komt in de schijnwerpers der publici teit. Meestal door loslippigheid van de voortvarende, hoewel vaak briesende Prins Philip die zichzelf al jarenlang de rol van flapuit heeft toebedeeld om waarheden als koeien uit te kramen die soms gezegd moeten worden en die alleen hy kan zeggen. Al maakt hy het soms in een mengsel van ernst en zelfspot wel eens al te bont. Zo weten we nu dat de ko ninklyke familie niet voor haar plezier naar Canada gaat, maar als plichtvolle dienares van het Canadese volk. Prins Philip heeft tevens onder ogen van de benarde Britten gebracht dat de koninklijke familie evenals de vuilnismannen, de verpleegsters, de onderwijzers en vele andere "onderbetaalden, het niet langer zonder opslag kan stellen, dat een kleinere woning dan Buc kingham Palace een dringende financiële eis begint te worden en dat de prins zyn geliefde po- lospel nauwelijks meer kan be kostigen. Gisteren kregen de Engelsen een nieuwe schok toen ze ver namen dat de prachtige git zwarte glimmende paarden die door de hele wereld by het af lossen van de wacht worden be wonderd, voor het slachthuis zijn bestemd. Het was de popu laire „Daily Mirror" die dit met een kop over de hele pagina aankondigde, valselijk de indruk wekkend dat de koninklijke fa milie het water thans zodanig tot de lippen zou zijn gestegen dat ook de paarden zouden moeten worden afgeschaft! Over de ruggen van de Brit ten liep dan ook een koude ril ling met als gevolg dat top ambtenaren van het ministerie van Defensie gisteren in spoed vergadering bijeen kwamen voordat ze het publiek de zaak haarfijn uitlegden. De paarden behoren namelijk helemaal niet aan de koningin maar aan het leger, dat de kneusjes die niet langer mee kunnen voor ruim 300 gulden aan de vleesgroothandel ver koopt, die ze na slachting met een aardig winstje doorgeeft aan het „barbaarse" continent. Het leger beweert dat dit de meest menselijke manier is om dat ze zich. na een opwindend leven in de drukke stallen en door toeristenmassa's aange staard en gefotografeerd, ergens op een eenzaam weiland diep ongelukkig zouden voelen. Het „Koninklijke Genoot schap tot Voorkoming van Wreedheid tegenover Dieren", zoals de grootste- Britse dieren beschermingsvereniging heet, vindt deze redenering klinkkla re onzin en heeft verklaard dat het niet aangaat dat beesten die op trouwe wyze het leger hebben gediend en miljoenen harten hebben veroverd, hun dagen als paardevlees zouden moeten eindigen. De algemene kreet in dit land van paardenminnaars is nuverander het onbuigzame legervoorschrift dat vele eens zo fiere paarden tot volksvoedsel veroordeelt. Het gebeurt echter ook dat ze als fokpaarden worden gebruikt of om gevoels redenen aan officieren worden verkocht die bereid zijn ze ver der te verzorgen.

Leidsch Dagblad | 1969 | | pagina 19