De stem achter meneer De Uil, Willem Bever en Momfer de Mol a KamerdueV in de Leidse Schouwburg a]s je trouwt is een paar honderd gulden extra altijd meegenomen Frans van Dusschoten sparen- verstandig en handig en cjióteren itiiiimi j de énige zeem. zonder 1/11P f| d die uitgekookt kan worden en zorgen bestand is tegen wasmiddelen programma DINSDAG 18 NOVEMBER 1589 LETOSCH DAGBLAD PAGINA 5 NEDERLAND I CASTRICUM (GPD) De man, of liever gezegd de stem, ichter Jacob de Uil, Willem Bever het kijkbuisdier met het fiekkeloze Rotterdamse accent Droes de Beer, Plons de Kik vors en Momfer de Mol, creaties uit de tv-strip „De Fabeltjes pint", heet Frans van Dusschoten. Zijn beroep: imitator. Meer ^rsonalia: 36 jaar geleden geboren in Amsterdam, vader van [O-jarige Yvonne en 3-jarige blozende Brigitte, en woonachtig Castricum in een nieuwbouwhuis, waar het goed koffiedrin- ien is. In de succesvolle kinderserie, die ui veel volwassenèn weet te boei- 0, kreeg hij in eerste instantie de Uffli van Jacob de Uil toegewezen. Toen de afleveringen van CharuDwski flmprodukties in een verder gevor- j>rd stadium kwamen, of beter ge- ggd meer dieren het Grote 5® als woonplaats kozen, werd van Tan Dusschoten's stem dankbaar efruik gemaakt. Daarnaast onder- ■j,g de Uil een metamorfose. Hij rapte af van zijn moralistische on- krioontje. Prans van Dusschoten is er blij ree. ,Jk hield niet zo van dat mo- jslgedoe. Vrij schoolmeesterachtig, b een tijdsbestel van vier minuten pt volgens mij geen sterk didactisch tje. Het moet een leuk program- jt blijven". Am 350 afleveringen van de Fabel - rskrant werkte de imitator mee. bü behoren 35 afleveringen, die uitgezonden moeten worden. De Eeedure is als volgt: de stemmen Co Van Dusschoten, Elsje Scherjon t Ger Smit zijn ingeblikt. Een- ■aai in de week gaat het drietal Er Amsterdam, waar in de werk- iimten, van Thijs Chanowski zes [leveringen worden opgenomen. Op stemmen wordt de film gemaakt volmaakte synchronisatie is het Itaat daarvan. Dit proces vereist Ke) precisiewerk. Aan één afleve- iag wordt door de filmers de gehe- ag gewerkt. Frans van Dusscho- vindt het een geweldig systeem. De Fabeltjeskrant lijkt een lang ftea beschoren. Het kleine knipoog- naar de volwassenen, leverde een te verwachten aanhang op on- deze categorie. Met het gevolg ugere eisen van de vele medewer- ss, zowel vóór als achter de scher- met betrekking tot het af te teren produkt. Ondanks het suc- srijke bestaan van de serie wordt mei volgend Jaar voor onbepaal- tijd gestopt. Misschien definitief. Prans van Dusschoten„Ik ge- sf, dat Chanowski dan weer iets iters in petto heeft. Het stoppen zich vind ik niet erg. Je kunt roon niet te lang op een bepaald ïees door blijven voortborduren, armee wil ik beslist niets ten rade zeggen van schrijver Valke er. Begrijp me goed. Hij zit vol eeën. Hy heeft nog wel stof voor t Jaar"- Van Dusschoten, pratend met een duidelijk Aijisterdams accent „mijn privé-stem", verdient zijn bo terham niet alleen als stemmetjes man bij de Fabeltjeskrant. Hij staat ingeschreven bij wel 35 feheaterbu- reau's in Nederland. Op verzoek treedt hij op als gastheer-conferen cier. Niet langer dan twintig minu ten. Zijn repertoire: 61 stemmen van bestaande personen, zoals Ome Kee- sie, Paul Vlaaderen, Wim Sonneveld, Toon Hermans, Luns, Jules de Cor- te, Walden en Muyselaar. Heeft hy wel eens reacties ont vangen van de nagebootste persona ges? „Even nadenken. Oh ja, Sonne veld zei zoiets van: ik kan er niet over oordelen. Beleefd hoor. Volgens mij dacht hij dat lijkt nergens op. Jules de Corte, die lk een keer na deed voor de radio is er ingevlogen. Hij had de radio op een zacht pitje staan en dacht: verrek, dat ben ik. hoe kan dat nou, ik ken dat liedje niet. Bij de afkondiging hoor de hij, dat ik het was. Hij vertelde het me later". Al vijf jaar lang heeft de imitator een eigen gezelschap met het Cock tail Trio, Toby Rix, Las Estrellas en andere artiesten. Een avond in de week brengt hij met dit gezelschap amusement de kazerne in. Van Dusschoten kreeg in 1960 bij de AVRO-radio een eigen program ma. getiteld „Kijk nou 's even". Het werd eens per veertien dagen uitge zonden. „Kijk nou 's even" ging een zomerseizoen lang mee. Televisiewerk doet de imitator vrij incidenteel. Hij hoeft niet zo no dig voor het scherm. „Het prettig ste systeem vind ik een tv-optreden, zoals Hermans die geeft. Toon geeft keurig een Ingespeelde voorstelling weg. Kan ik niet, hoor. Ik ben veel te zuinig op mijn reper- 6.50 De fabeltjeskrant (NOS) 7.00 Journaal (NOS) 7.07 De dwaze wereld van Tommy Cooper, tv-serie (KRO) 7.32 Verslag op dinsdag (KRO) 8.00 Journaal (NOS) 8.20 Brandpunt-special: programma rond de DuRse president Gustav Heinemann (KRO) 9.10 De Wrekers, tv-serie, in kleur (KRO) 10.00 Music, music, music: muzikale show, in kleur (KRO) 10.45 Journaal (NOS) 10.50 Apollo 12: overzicht van de laatste gebeurtenissen, kleur (NOS) 11.00 Schaken voor beginners les 7 (NOS) NEDERLAND II 6.50 7.00 7.03 7.30 8.00 8.20 9.10 10.00 10.50 De fabeltjeskrant (NOS) Journaal (NOS) Scala: informatief programma (NOS) Peyton Place, tv-feuilleto» (AVRO) Journaal (NOS) Strange Report: Granaat „verandering tot elke prijs", tv-film in kleur (AVRO) This is Tom Jones, showprogramma, in kleur (AVRO) AVRO's Televizier (AVRO. Journaal (NOS) toire". Plannen Toch zijn er grootse plannen. Van Dusschoten gaat volgend jaar in een „goed opgezette show met eni ge Nederlandse topartisten" werken. Veel mag hij er nog niet over zeg gen. Hij noemt het een „vreselijk waagstuk" van twee theaterbureaus, die in fusie zijn. Zelf gaat hij in de revue scènes spelen. Het wordt een aangelegenheid, die hem al zeer lang na aan het hart ligt. Frans van Dusschoten leest zijn jonaste dochter voor uit de Fabeltjeskrant. ADVERTENTIE Dat kan als je zo vroeg mogelijk begint te sparen met de Zilvervloot. Wanneer je er mee kunt beginnen? Op iedere werkdag tussen je 15e en 21e verjaardag; oud-militairen zelfs tot en met 23 jaar. Je spaart 6 tot 9 jaar een bedrag van ten minste f 30,- en ten hoogste f 300,- per jaar. Na afloop van de spaarter- mijn (bij huwelijk al na ten minste 3 jaar sparen) ont vang je over de totale inleg plus rente een belasting vrije premie van 10%. Wie bijv. 9 jaar f 25,- per maand inlegt, krijgt maar liefst 'n dikke f 3.500,- terug (f 2.700,- inleg, zo'n f 500.- aan rente plus een premie van ruim f 300,—). Daar kun je heel wat mee doen! Vraag een brochure aan het Ministerie van Sociale Zaken en Volksgezondheid, afdeling Voorlichting be zitsvorming, Postbus 51, Den Haag. LEIDEN Wie zei ook al weer dat de ene mens de ander een wolf is? Het lijkt er verdacht veel op, dat de 43-jarige Zwitserse schrijver Martin Walser deze stel ling met zijn „Zimmèrschlacht" heeft willen verdedigen. Het hu welijk is een serieus duel, laat hij één van de twee huwelijkspart- ners in dit wrange stuk, waarvan het thema een opvallende over eenkomst vertoont met Albees „Wie is bang voor Virginia Woolf?", nadrukkelijk zeggen. Walser klinkt het ja-woord van bruid en bruidegom onheilspel lend in de oren. Voor hem moet de trouwdag geen idylle zijn maar het begin van een verschrikkelijke veldslag, van een wreed kat-en-muis spelletje. Lichamelijk geweld komt in Walsers indringende stuk, dat oorspronkelijk als hoorspel is ge schreven. nauwelijks voor. In een beschaafd gezin slaat men elkaar nu eenmaal niet gauw omde oren. Neen, de agressie van Walsers ech telieden uit zich meer in een eeu wigdurende woordenstrijd, die op leugen en bedrog is gebaseerd en psychisch steeds moeilijker vol te houden. En tochWalsers „Ka- merduel" gaat, zou men kunnen zeg- j gen. over een kapot huwelijk dat maar niet stuk wil. Er blijft. alle j sleur en alle ellende ten spijt, dat j wankele fundament van het op el kaar aangewezen zijn, het niet bui ten elkaar kunnen. Er is soms ook dat ene moment van elkaar in alle wan hoop willen opvangen, dat ene ogen blik van een verzoenend gebaar. De helden raken op de lange duur toch wel een beetje vermoeid, kennelijk. Psychologisch gezien is Albees Vir ginia ondanks de rauwe taal veel subtieler, zowel wat uitwerking als milieutekening betreft, op papier ge zet dan Walsers brok cynisme. Wal ser heeft een recht-toe-recht-aan- 6tuk geschreven zonder zich te ver diepen in allerlei nuanceringen. Als maatschappelijke instelling is het huwelijk een onding en daarmee bas ta! Dat probeert hij de mensheid in eerste instantie duidelijk te ma ken. Het Leidse K en O-publiek, dat gisteravond aan Walser in de schouwburg de voorkeur gaf boven Couperus op de beeldbuis, mag dan wat gedeprimeerd huiswaarts zijn ge togen. het heeft in elk geval een knap stuk dialcog kunnen volgen In hoeverre Walser als schrijver origi neel genoemd kan worden, het heeft weinig zin daér over uit te weiden. Feit is. dat deze auteur een groot to- j neelinzicht heeft en er succesvol mee weet te werken. Frans Vorstman en Elisabeth Hoytink van de toneel groep Centrum, die zoveel moderns In haar repertoire doet, zijn in staat 1 gebleken om de spanning van Wal sers woordenduel bijzonder voelbaar te maken. Frans Vorstman geeft een schitterende typering van de lummelige leraar aardrijkskunde, die zich als man zo graag wil laten gel den maar steeds weer terugvalt op zijn eigen onmacht, op zijn eigen Bulligheid. Elizabeth Hoytink is ont roerend in haar pogingen om na twintig jaar huwelijk nog een klein j I beetje hartstocht bij haar partner- I I voor-het-leven op te wekken, pogin- j gen, die uiteraard nergens toe leiden, temeer niet omdat ze geen kans ziet rich zelf eens te verliezen. Tezamen vormen zij een briljant paar, dat op weergaloos boeiende manier gestal te geeft aan die twee meelijwekkende door de huwelijkssleur murw gesla gen figuren van Martin Walser, twee naakte apen, elkaar en zioh zelf ver nederend, zonder >rok maar één kans op een spettertje geluk. Peter Oosthoek heeft de regie, geheel in overeenstemming met de aard van het stuk, strak gehouden, hetgeen de vaart er in houdt. Een prestatie te meer omdat de handeling in dit ge val tot een minimum is beperkt. De benauwende atmosfeer, die een mis lukt huwelijk onverbiddelijk op roept. blijkt in het bedompte burger- mansinterieurtje van Lou Steenber gen uistekend tot haar recht te zijn gekomen. „Centrum" verdient hulde dit stuk van de waarheid, hiDe naar ook, op haar repertoire te hebben ge nomen. Ook vanavond is deze toneel- produktie in het theater aan de Ou de Vest te zien. Pieter G. Rosier ADVERTENTIE 7nrnpn V 11U U U hpctonH ic tprmn uiacmirirtplpn Vanavond op de televisie de laatste aflevering van „De Wrekers", waarin Diana Rigg de rol speelt van de koelbloedige Emma Peel. De En gelse actrice is gisteren voor twee weken naar Amerika vertrokken om wait reclame te maken voor de nieu we James Bond-film ,On her Majes-I ty's Secret Service'. Zij speelt in deze film een belangrijke rol. Diana Rigg gaat in de toekomst wat meer toneelwerk doen. Haar plaats in de Wrekersserie zal worden ingenomen door Linda Thorson, die ook heel mooi Ujkt te zijn. „En 't orkest is van Bernhard Haitink", zong Farce Majeure tot slot van het 50ste program ma, waarin het befaamde lied gezongen werd met begeleiding van het concertgebouworkest o.l.v. Haitink. Een aardig en waardig besluit van een heel goede aflevering, die nogal kwaadaardig uitviel voor enkele autoriteiten. De autoriteiten hadden het eerder op de avond ook al niet gemakkelijk gehad in „velen met mij" van VARA's ombudsman Marcel van Dam. De vier gevallen die uit de doe ken werden gedaan, waren geen van alle grote zaken. Een van tafel en bed gescheiden Rotter damse arts die al 10 jaar lang vergeefs poogt zijn Duitse vrien din (weduwe met twee grote kinderen) naar Nederland te laten overkomen-, maar die geen verblijfsvergunning krijgt van de Rotterdamse vreemdelingen politie. Zonder motivering, on danks haar blanco strafblad en gegarandeerd inkomen. Dan was er een jong echt paar. dat geen bouwvergunning krijgt in Schipluiden, en waar bij de zaak net zolang gerekt wordt (een jaar of zes) tot de burger, murw gemaakt door de machinerie van de ambtenarij en juristiek, de moed opgeeft en zich bij de gedane zaken neer legt. Daar zal het tenminste in dit geval wel op uitlopen. Deze beide gevallen (klein In het we reldgebeuren) herinnerden ons er nog eens aan hoe de mens een wolf kan zijn, louter door paperasserij, onverschilligheid, gebrek aan begrip voor ander mans problemen, gewichtigdoe nerij of wat het ook zijn mag. Terecht werd er in het eerste geval op gewezen van hoeveel invloed die weigering van een verblijfsvergunning nu al tien Jaar is op het leven van vier mensen, en waarom in vredes naam? De vreemdelingenpolitie wilde geen commentaar geven, de minister antwoordde onbe nullig op gestelde vragen, enfin, vandaag zal Anneke Goudsmit van D'66 vragen aan de minis ter stellen, misschien richt dét iets uit. In ieder geval zal de Rotter damse vreemdelingenpolitie zioh gisteravond niet happy gevoeld hebben, misschien maakt het haar wakker, misschien ook zul len andere officiële instanties wat waakzamer worden en hun prestige niet openlijk te grab bel willen gooien terwille van ambtenar(j of iets anders onno zels. We kregen gisteren voorts een tweede aflevering van .Zieklei ne zielen" te zien. Zoals uzich herinnert was mijn oordeel over de eerste aflevering zeer posi tief. Dat blijft het ook na het tweede deel. al weet ik met ze ker of het scenebeeld van .For syte Sage" (de vergelijking is onontkoombaar) niet wat leven diger was, en daardoor gemak kelijker voor het publiek te con sumeren. Overigens waren de kritieken na de eerste afleve ring niet onverdeeld gunstig. Sommige critici schreven dat de echte verfijnde Couperiaanse sfeer verloren was gegaan, om dat Couperus' beschrijvingen niet visueel herschapen waren of tonden worden. Uiteraard gaat er by het zichtbaar maken van de figuren het een en an der verloren. Dat is bij iedere boekverfihning het geval, of het nu om „Oorlog en vrede" van Tolstoj gaat. of om „Madame Bovary" van Flaubert. Alleen filmscenario's verhezen weinig of niets by verfilming. Vergeten wordt dat er ook veel winst te genover staat. De figuren ko men lichamelijk tot leven en de Haagse sfeer, hoe goed ook be schreven, wordt in zo'n zorgvul dige t.v.-bewerking toch tast) baarder gemaakt. Natuurlijk voegt Couperus, door zijn ver fijnde. deels gekunstelde taal, nog een extra dimensie aan het beschrevene toe. Als hy op de eerste bladzy van Karei van Lowe zegt: ,Zün vest plooide dik om zijn maag, en de hor loge-ketting deinde op een rus tige ademhaal", dan denkt geen televisie-kijker: ..he. wat plooit zün vest dik om zyn maag en wat deint die horloge-ketting op zy'n rustige ademhaal", maar tegenover dat verlies aan „taal kunst" staat toch genoeg winst aan visualisatie om dankbaar te zijn voor deze serie. NTCO SCHEEPMAKER. VOOR DINSDAG 18 NOVEMBER Hilversum I. 402 m. VPRO: 18 00 Nws. 18 11 Radlojourn. 18 25 Lichte ork muz. met zangsol. 1850 Paris vous parle. 18.55 Voor de k nd. 19.00 Trefpunt discus, rubr. voor act. zaken. 19.30 Nws. 19.35 Vanavond vrolijkh. muz. act. en wetenswaardigh. 23 00 Gonk! satirisch progr. 22 30 Nws 22 38 Med. 22 40 Radlojourn. N O S 22 55 Zin Tuig: Kunstkron (afl. 4) 23.55-24 00 Nws Hilversum II 298 m. KRO: 18 00 Stereo: Mctropole ork amua. muz 18.19 Uitz van de Kath. Vokspartij. 18.30 Nws 18.41 Act. 19.00 Stereo: Licht ensemble met sol 19.40 Conciliepostbus (herhnl 19 45 Wie ls In Godsnaam Jezus Christus? lez. 20.00 klas. en mod. kamermuz. (opn 20 45 Ulgeschakeld?: een reekcis beschouw over ouder worden en ouderdom 21.00 Stereo: Radlphllharm ork. mod. muz. 21.30 Babel(anti) kunst, (sub kui tuur. 22.25 Overw. 22.30 Nws 22.38 Par lement. 22.45 De zingende kerk muz lez. 23.00 Kon tekst magaz waarin op de dingen wordt doorgepraat. 23 00 Stereo: Jazzkwart, 23.55 Nws. NOS 24 00-08.30 Apollo 12: report van de landing op de maan VOOR WOENSDAG 19 NOVEMBER Hilversum I. 402 m. VARA: 7.00 Nws. en ochtendu.- 7.20 Soc strijdlied 7.23 Stereo: Llch- Kleur Apollo-12 rechtstr rep. van de te gram .muz. <7.30-7.35 Van de voor- erste maanwandellng. KRO 17.00-17 45 pagina) VPRO 7.54 Deze dag. VARA Voor de kind. NOS 18 50 Kleur: De 8.00 Nws. 8.11 Act. 8.20 Stereo: Llch- Fabeltjeskrant NOS: 19 00 Journ. te gram .«muz. (8.30-8.35 Van alle N.O.S. 19.07 Scala: Inf. progr. CVK markten tmits, praatje voor de huis- IKOR/RKK: 19.31 Kenmerk: de we- vrouw) 9.00 Stereo: Klass. symfonische «clijkse lnform.rubr over kerk en sa- muz. (gr.) 9.35 Waterst 9 40 Schoolra- menlev. N O S 20 00 Journ 20.20 Pol dio. 10.00 Lichte gram. muz 10.30 Voor PartijBinding Rechts 20.30 Uitzeil de vrouw. 11.00 Nws R V U.: 11.02 din8 Sticht. Socutera NOS 20.35 Re- Bronnen voor genealogisch onder- i Óulem voor een zwaargewicht, speel- zoek. Spr H. L. Kruimel. VARA 11.32 I,,m (rijkskeuring: 18 Jr.). 22.10 toon - Stereo: mod. muz. (gr 12.25 Stereo beeld: Promenade-ork. en Groot Om- prom. ork. met zangsol amusem muz roepkoor: amusem.muz 22 50 Journ 12.54 Voor het platteland. 13 00 Nws 22.55-23.10 Kleur: Apollo 12 overzicht 13.11 Act. 13.25 Licht orgelconc 13 45 van de laatste gebeurtenissen Gesproken portret 14 00 Stereo: Ope- i retteconc (gr). 15.15 In de Toonzaal Nederland II mod. muz.progr. voor de Jeugd met comment. 16 00 Nws 16 02 Stereo Ned S 18 50 Kleur De Fabeltjes- chansons. 16.20 De schaduwzijde van krant N.O.S 19 00 Journ KRO 19.03 Carl Orff, muz lez. 16 50 Stereo Klas ^Ilk muz amusem progr. N O S.: 20 00 en mod. muz. (opn). 17.55 Med Journ KRO: 20 20 Kleur Politie New York, tv-serie 20 45 Kleur John Hilversum II '98 m. Lennon s Honeymoon, fllmreporta- "OS ooop Apollo 12 fop a. £'ï0 landing op de maan TROS 8 30 Luis- 22 40 Levende FlloJSle les 7 herh I ter uitén ttiuis: verz.pl.progr. voor j de militairen. (8.30-8.32 Nws.) (9.0O— I 9 10 Gymnastiek voor de huisvr 9.30 Voor de kleuters. 9.45 Van 1686 tot vandaag: compon en hun werken, muz lez 10 15 Voor de vrouw. 11.00 Nws. 11.02 Piek uur wedstrijdprogr. NOS. I 11.30 Apollo 12: rep van de eerste maandwandellng (met evt nws en act.) NCRV: 15 00 In "t Zilver: progr voor oudere luisteraars 16.00 Nws. 16.02 Stereo: Voor de Jeugd. 17.00 Stereo Twien-Popradlo voor t(w)ieners. 17.50 1 Overheidsvoorllcht. O en W het we tenschap. onderz van de zee. Vraag gesprek van Henk van Stlpriaan met mevr Mr. T. F Groustra-de Kat. Hilversum III 240 m. NCRV: 9.00 Nws. 9.02 Zing, zing, zing! lichte vocale muziekjes 1000 Nws. 10.03 Mengelmuze. nw. versche nen langspeelpl met kritisch comm. NOS.: 11.00 Nws. 11.03 Muziek-lez (12.00 Nws.) AVRO: 13 00 Nws. 13.02 Radlojourn. 13.03 Zet 'm op: vrolijk pl. progr (14.00 Nws.) 15.00 Nws. 15.03 Arbeidsvlt. pop. verzoekpl. progr. 16 00 Nws. 16.03 Gimmick: licht pl program ma. 18.00 Toppoppologvpop- en coun try muz TELEVISIEPROGRAMMA'S Nederland I N OS 07.00-08 15 kleur: Apollo - 12 inleid, en rechtatr. rep van de lan- ding op de maan. N.O S./N.O.T. 10.45- 11.55 Schooltelevisie NOS 11-55-15.40

Leidsch Dagblad | 1969 | | pagina 5