Contact tussen Israël en NAVO? Weer staking in Frankrijk ijzig! Amerika's luchtmacht contra Noordvietnamezen in Cambodja |i linister ekkings- lannen Groeiende vrees in Egypte rapje van Mansholt FOTOGRAFEERT DE MAAN RUIMTEVREES ARBEIDSONRUST IN TT AI.IF. NAAR VOORLOPIGE CLIMAX E.E.G. fEEL WIND Zoon steekt vader met mes Kiesinger heeft liet moeilijk op partijcongres KATWIJK (Duet Qlteuivs •richt 1 maart I860 DINSDAG 18 NOVEMBER 1969 No. 32946 EIDSCH ■frteur: E. A. E. van Dishoeck ^redacteur: Drs. J. R. Soetenhorst DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 14,85 per kwartaal (postabonnementen f 17,25). f4,95 per maand (bij vooruitbetaling), losse nummers f 0,25 Witte Singel 1, Leiden - Giro 57065 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 HAAG (GPD) Minister jteveen (Financiën) heeft be un de teruggave van omzetbe- jag op voorraden voor grotere iernemers extra te vertragen, irdoor hij 195 miljoen gulden sr in de wacht sleept. De mi- heeft door deze wijziging in idekkingsplan de mogelijkheid pend dat de ARP alsnog ak- ::d gaat met een verlaging van loon- en inkomstenbelasting 500 miljoen gulden. heeft echter bij de dekking de uitgaven ook rekening te hou set enkele tegenvallers, maar ziet iet al toch kans die dekking njftig miljoen te versterken. De van de anti-revolutionairen ran de belastingcorrectie een te bestedingsimpuls zal uitgaan is door enigszins weggenomen. Drs. Goudzwaard, de financieel-econo- in specialist van de fractie, i gisteravond reeds van een op- ade „tegenzet" van de bewinds- Het conjuncturele effect van de itingoperatie is volgens hem wat iiuldiger gemaakt. or de antirecolutionaire fractie kent dat wellicht dat men de oen om de operatie-belasting- tfctie te beperken tot 450 miljoen opgeven. Zou zij dat vandaag doen tijdens de belastingdebat- in de Tweede Kamer dan is er reële kans op een kabinetscrisis, de fractie van de VVD noch kabinet is namelijk van plan ntirevolutionairen op dit punt te xt te komen. liberale fractie zit met een t*ak an de algemene verga- :g van de VVD, dat de belasting- ntie onverkort dient te worden woerd. Minister Witteveen heeft tractie van mr. Biesheuvel zelfs :?ehouden dat een geringere be- agoperatie het reëel besteedba- üiomen volgend jaar voor een procent in gevaar zou bren- salve de belastingcorrectie buigt lamer zich vanmiddag en van- ook over het voorstel om de ^verhoging op benzine, bier en id te continueren, de wegenbe- ag te verhogen en het tarief de vermogensbelasting op zes mile te handhaven. Aangenomen i dat deze voorstellen zonder j voor complicaties de Twee- j hmer zullen passeren. CAIRO/LONDEN (AP, Reuter) Egypte is in toenemende mate bevreesd voor contacten tussen Israël en de NAVO. Dit blijkt uit het dagblad Al Achram, waarvan een persoonlijke vriend van president Nasser. Heikal, hoofdredacteur is. Al Achram opende voor de derde achtereenvolgende dag in grote opmaak op de voorpagina met beschuldigingen dat Israël vorige maand had deelgenomen aan Brits-Amerikaanse oefeningen in het Middellandse Zeegebied. Dit is een van ae reusacnayo maankratersdoor de bemanning van de Apollo-VII gefotografeerd nadat het ruimteschip in een vrij wel cirkelvormige baan om de maan was gekomenmet als hoog ste punt 122 en als laagste 101 kilometer boven het maanopper vlak. Deze cirkelvormige baan werd verkregen na het ontsteken van een raketmotor. EGGBORNSVILLE (AP) Het afgelegen bergdorp Egg- bornsville in de Amerikaanse staat Virginia is in rep en roer: de vyftig inwoners vrezen het ergste van de maanlanding van de Apollo-XII, want, zo zeggen ze, „na de landing van de Apol lo -XI hebben we hier de ergste overstromingen en regenbuien sinds mensenheugenis gehad". Sommige inwoners hebben gro te voorraden voedsel, water en hout opgeslagen „om de ergste sneeuwstorm sinds 1898 te kun nen doorstaan". Een bejaarde inwoonster van het dorp zei over de Amerikaanse ruimte vaartdeskundigen: „Ze rotzooi en met dingen waarmee ze niets te maken hebben". Haar buurvrouw voorspelde: „Als die ruimte-naarlingen daar blijven rondhangen zullen ze de wereld nog eens in brand steken". Volgens Al Achram neemt „het feit dat in Washington en Londen ontkenningen over contacten via de NAVO zijn gepubliceerd niet weg dat Israël toch heeft meegedaan aan de gezamenlijke oefeningen van zee- en luchtstrijdkrachten van 17 tot 26 oktober". Een Arabisch land. zo meldt het blad. heeft op de radar de j bewegingen gevolg van Israëlische vliegtuigen, die bij de oefeningen be trokken waren. De Egyptische op perbevelhebber. generaal Fawzi. zou op het ogenblik een gedetailleerd rapport uitwerken over deze zaak. Dit rapport zal worden overhandigd aan Jordanië. Syrië en Irak. In Arabische kringen is het in het afgelopen weekeinde kenmerkend ge noemd voor de betrekkingen tussen Israël en de Westerse landen dat het Amerikanen is toegestaan om n het Israëlische leger te dienen. De Arabieren zien daarin een bewijs van 'n nog sterkere toenadering tus sen de VS en Israël, die mogelijk zal leiden tot vastere banden met de NAVO. Ook de onderhandelingen van Is raël met de EEG worden door E- gypte met argusogen gevolgd. Deze onderhandelingen over een preferen tieel handelsakkoord, waarvoor in het bijzonder de Nederlandse minis ter van Buitenlandse Zaken mr. Luns zich inspant, blijken in een gevor derd stadium te zijn. Naar in Brussel is meegedeeld is het de bedoeling dat „bevredigende besprekingen", die de vorige week zijn gevoerd, in december worden voortgezet en dat daarbij over de nog openstaande vraagstukken overeen stemming wordt bereikt. Ook de E- gyptische regering heeft belangstel ling getoond voor de EEG. In een door het ministerie van Buitenland se Zaken in Cairo uitgegeven ver klaring wordt de nadruk gelegd op de Egyptische bereidheid om met de EEG tot een soortgelijke rege ling te komen als Israël. Hoewel de Europese ministerraad de Europese Commissie in oktober machtigde om onderhandelingen te beginnen met Israël maar ook met Egypte en Li banon, is het gesprek met de Ara bische landen nog maar nauwelijks van de grond gekomen. AMMAN Koning Hoessein zelf. zo wordt in de Jordaanse hoofdstad gezegd, heeft afweergeschut be diend bij een reeks van Israëlische luchtaanvallen op een gebied, dat dertig kilometer ten westen van Am man is gelegen. Eén Jordaanse mi litair werd gedood. By een Israëli sche aanval op een Egyptische ra darpost werd een Israëlische straal jager neergehaald. R HAAG (GPD) Dr. S. L. sbolt, vice-voorzitter van de commissie in Brussel, Me maar een grapje toen hij ïdif voor een week op een bij- komst in Utrecht de Nederland sheid f 2.000 per hectare per bood. als zij van het nog in te brengen Flevoland mili- 'schietterrein zou maken, deelde de minister van Land- ir. P. Lardinois, gisteren mee openbare commissievergade- over het plan-Mansholt. De mi- zei het eens te zijn met de '•fractievoorzitter, mr. B. W. kwel. dat dr. Mansholt een schaats 'ïeeft gereden met 1 opmerkingen, die hij maakte 'aanleiding van de plannen om Kuinderbos in de Noordoostpol - bestemmen tot militair schiet- tn krdinois had terstond laten of het dr. Mansholt ernst "Kt zijn aanbod, en daarbij was 4 gebleken dat diens opmerkin- „symbolisch" bedoeld wa- Dat elke hectare nieuwe landbouw grond de EEG gemiddeld f 2.000 kost, kan men volgens ir. Lardinois alleen staande houden op grond van een zogenaamde marginale berekenings wijze, waarbij men ervan uitgaat dat iedere extra hectare waarop pro- dukten worden voortgebracht waar van reeds een overschot bestaat, zelf 1 ook overschotten oplevert. Deze oe- rekeningsmethode achtte de minister bijzonder gevaarlijk. Hij wees er voorts op dat in het Kuinderbos ook 400 ha landbouw grond zal verdwijnen, terwijl van de 1200 ha die men in de Flevopolder nodig zou hebben, tachtig procent in produktie zou kunnen blijven, om dat bij de aanleg van een militair schietterrein slechts 20 procent van de grond niet meer voor de landbouw kan worden gebruikt. PARIJS (AP. GPD) De betrek kelijke rust van de afgelopen maan den in Frankrijk blyft een on zekere zaak. Onder de oppervlakte borrelt het nog heftig. Wat betreft de arbeidsonrust: vannacht wordt de Franse bevolking geconfronteerd met het voorspel van een aantal sta kingen van het personeel van de staatsbedrijven, die verbolgen zijn omdat de onderhandelingen met de directies geen enkele perspectief meer bieden. Bilt verwacht van heden- tot ®&gavond: vanavond en van- zwaar bewolkt met tijdelijk morgen wisselend bewolkt Jfnkele buien. koude nacht, morgen over- '«geveer dezelfde temperaturen tot krachtige, in de kust- Wen krachtige tot stormachtige «•aanvankelijk zuidwestelijk, la dend naar west tot noordwest. (Opgemaakt om 12.40 uur). 19 NOVEMBER °P 8.06 uur. onder 16.44 uur, ^°P 14.16 uur, onder 2.35 uur. ^S*ater te Katwijk om 11.38 en laagwater om 7.17 en GRONINGEN (ANP) In het hoofdbureau van politie te Groningen is vannacht omstreeks 1 uur een 55-jarige gewonde Groninger, die door enkele agenten werd verbon den, door zijn 20-jarige zoon met een mees gestoken. De vader, in 'n echtscheidingspro cedure gewikkeld, wilde 's nachts zijn vrouw bezoeken, doch werd als altijd niet tot 't huis toegelaten. De man sloeg daarop een ruit in, tengevplge waarvan hij een ernstige aderlijke bloeding kreeg. De gewonde ging hierop naar het politiebureau, waar hij, in afwach ting van de komst van de GGD, werd verbonden. Terwijl men met hem bezig was, stormde de zoon het bureau binnen en probeerde met kracht een mes op zijn vader te doen neerkomen. De slag werd gedeeltelijk opgevan gen. Ook met andere manifestaties van ontevredenheid zijn de Fransen van- daag geconfronteerd. Het personeel van de Franse atoomenergie-bedrij ven, de technisch goede maar nogal dure voorwerpen van Frankrijks na tionale trots, heeft vandaan in tal van plaatsen gedemonstreerd tegen 1 het aangekondigd ontslag van 2600 j personeelsleden. In het zuiden van I Frankrijk waren het de kleine mid- 1 denstanders die de straat optrokken om van hun onvrede met de be staande situatie uitdrukking te geven In Lyon moest de politie met traan gas tegen hen optreden. In Avignon veroorzaakten de winkeliers grote verkeersopstoppingen. Vanavond ko men een drietal boerenleiders voor de rechter die zondag de minister van Onderwijs Guichard een tijdje gevangen hielden om hem te dwin gen naar hun klachten te luisteren. Ook in Italië blijft het roerig. Morgen zal de al maanden durende stakingsgolf waarschijnlijk het hoogtepunt bereiken. Dan zullen 17 miljoen arbeiders van allerlei soort bedrijven staken en het hele land zyn lamgelegd. De Italiaanse rege ring heeft juist gisteren één van de belangrijkste grieven van de stakers, de enorme nood in de sector van de goedkope woningen, trachten weg te nemen door een nieuwe wet waar bij de staatsbouwmaatschappij nieu we impulsen krijgt. Engeland beleeft op 1 december een unicum. Voor het eerst in hon derd jaar zullen dan de Engelse on derwijzers betrokken raken bij een reeks van stakingen die veertien da gen zullen duren. De onderwijzers wil len op die manier de aandacht ves tigen op hun salariseisen. MAINZ (GPD) De Westduitse christendemocraten. 480 man sterk j by een op een partijcongres in Mainz, hebben gisteren weinig enthou siasme getoond over een rede van oud-kanselier Kiesinger, die een scherpe aanval deed op de „Duits- land-politiek" van zijn opvolger Brandt. Kiesinger kreeg een heel mager applaus en oogstte kritiek van de voorzitter van de CDU-stu- dentenbeweging. Uwe Simon, die Kiesinger verweet, dat de party door diens verkiezingscampagne in de steden heeft verloren. Toen Kie singer een poging deed zich te ver dedigen werd hy door de CDU-jon geren uitgejoeld. Mevrouw Jacqueline Onassis ts in Hyannis Port in de Ameri kaanse staat Massachusetts aan gekomen, waar de familie Ken nedy verzameld is rond het sterf bed van de patriarch van de fa milie, Joseph Kennedy, die op nieuw een hartaanval heeft ge had. Ook mevrouw Onassis. als de voormalige weduwe van president Kennedy, is naar Hyannis Port uitgenodigd. ADVERTENTIE r- DE ZOMER IN UW SLAAPKAMER ADVERTENTIE WASHINGTON. SAIGON (AFP, Reuter. AP) De Amerikaanse luchtmacht heeft gisteren voor de tweede achtereenvolgende dag aanvallen gedaan op Noordviet- namese artilleriestellingen, die op Cambodjaans gebied zijn gelegen. De Noordvietnamezen hadden vanuit (neutraal) Cambodja het kamp Boe Prang van de speciale strijdkrachten in het grensgebied onder vuur genomen. Boe Prang ligt op vijf kilometer van de grens, de Noordvietnamese stellingen be vinden zich ongeveer 1,6 kilome ter binnen Cambodjaans gebied. Ook Zuidvietnamese infanterie beeft zich in de strijd gemengd: ge steund door geallieerde bommenwer pers en artillerie hebben zy de Noord vietnamezen by de kampen Boe Prang en Doec Lap zware verliezen toegebracht, waarby meer dan twee- honder Noordvietnamezen het leven verloren, tegen een verlies aan Zuid vietnamese zyde van zeven doden 22 gewonden. Boe Prang ligt 175 ki lometer ten noordwesten van Sai gon, Doec Lap ligt nog 40 kilometer noordelyker. De stryd in het grensgebied duurt reeds meer dan twee weken. Twee Noordvietna mese regimenten staan daar tegen over twee Zuidvietnamese regimen ten. De Democratische fractieleider in de Amerikaanse Senaat Mansfield heeft gisteren zyn bezorgdheid uitge sproken over de Amerikaanse bom bardementen op Cambodjaans ge bied. Hy waarschuwde voor „een nieuw front in de Vietnamese oorlog De Amerikaanse legerleiding zal deze week beslissen of een proces zal worden aangespannen tegen luite nant Calley, die verantwoordelyk zou zyn voor de dood van 567 Zuidviet namese burgers in het dorp Song My, verleden jaar. Sergeant Mitchell die in de eenheid van Calley diende, ia kortgeleden in etaat van beschul diging gesteld en bevindt zich nu in Fort Hood in Texas. Calley is in september in staat "an beschuldiging gesteld. De leiders van de anti-oor- logsemonstraties in Amerika zyn niet van plan de komende maansen weer een protestactie te organiseren in de hoofdstad. Wel zullen er plaatselyke acties worden gevoerd. Een van de leiders van het Moratoriumcomi té. Stephen Cohen, heeft onthuld, dat leden van de militante „SDS" (Studenten voor een demokratische maatschappij") gisteren van zyn co mité 20.000 dollar hebben geëist in ruil voor een belofte om zich van ge weld te onthouden. Het comité had de studenten evenwel gezegd, „dat ze üioeeton opdonderen". I i j jo HI i i i 11 i 5 «7 7 - - SPORTHAL CLEIJN DUIN Vo GEMEENTEHUIS Dinsdag 18 november van 210 uur. Woensdag 19 en donderdag 20 nov. ïac 1010 uur. Uit het Leidsch Dagblad van 17 November 1869: Aanstaanden Zondag zal in de kerk der Doopsgezinde gemeente een orgelconcert worden gegeven, ten voordee- le van de ongelukkigen in Katwijkdie door de stormen der laatste tijden in den jam- merlijksten toestand zijn ge raakt. f AdvertentieOm dadelijk in dienst te treden wordt op de Stoomboot „Stad Woerden no. 1" gevraagd een Hof meesters-Jongen Adres mei franco brieven aan E Vol- mer te Woerden.

Leidsch Dagblad | 1969 | | pagina 1