DWS is nog slechts een legende Linder ziet foutjes Enige schot was raak... t Haarlem zakte in tweede helft weg Als Sporttoto Topscorers Ajax zegevierde in derby met 0-2 we zo tegen Roma spelen, taan we er met 3 of 4-0 in..A BRIEF Feijenoord trad uiterst professioneel op Ronia-supporters waren boos.... TWENTE NOG AAST PSV: 1-1 Eredivisie-in-het-kort 8 LpAG 17 NOVEMBER 1969 PAGINA S FIDSCH DAGBLAD - SPORT LEIDSCH DAGBLAD SPORT - LEIDSCH DAGBLAD SPORT LEIDSCH DAGBLAD SPORT LEIDSCH DAGBLAD SPORT - LEIDSCH DAGBLAD (door Lex Muller) AMSTERDAM (GPD) DWS-trainer Talbot behoefde nu eens niet uit géne zwijgend weg te vluchten. „Defensief stak het goed in elkaar, veel beter dan in de laatste wedstrijden. Dat doet mij deugd". Het was waar: Ajax, de royaal begaafde stadgenoot, zwierf vrijwel de gehele derby over het terrein van de tegenpartij. Toch werd DWS niet geringeloord: 02. „Het eerste doelpunt van Ajax was het gevolg van een dek- kingsfout; het tweede was buitenspel", mócht Talbot bovendien de overwinning in waarde doen devalueren. „Wat allemaal niet wegneemt, dat wij verdiend hebben verloren". Die nederlaag was de minst ris kante prognose in de toto van deze zo-ndag. Het oude. te vrezen DWS is nog slechts een legende Surprises overhandigt het. sinds deze zomer, heel zelden aan het bi.) kans opgehe ven legioen (de 21.000 toeschouwei's van gisteren stroomden voorname lijk uit het rood-wit-geaarde oost toe». Een herhaling van vorig jaar. toen Rensenbrink DWS voorbij Ajax (2-1) sleurde, was zelfs vcor die en kele verstokte aanhanger te on waarschijnlijk. Slechts één vraag be klemde de Amsterdammers van bei de stromingen: met hoeveel zou Ajax winnen? Teller Dank zij de tactiek van Talbot, klik te de teller slechts twee keer. DWS- aanvoerder Dijkstra (als „libero" DWS-doelman Jongbloed reikt iets hoger dan Ajax-aanval- ler Piet Keizer. Links Frits Soete- I onfeilbaar)„Nee, ook wij geloofden I niet in zo'n stunt als vorig jaar. Toen durfden wij meer risico te ne- men. waren wij brutaler Wij had den daai-vóór een opkikkertje gekre- gen door de uitschakeling van Chel sea". Vervolgens opgewekter: „Van- middag heeft in ieder geval ieder een bij ons perfect zijn opdracht uit- t gevoerd. Wij waren er op voorbe reid, dat Ajax zes man op het mid- i denveld zou concentreren. Daar be gon voor ons de positiedekking Wij deden dat zó goed, dat Ajax zich maar heel weinig scoringskansen I schiep. Maar je kan natuurlijk ncoit een druk van negentig minuten weerstaan. Je moet. om te kunnen winnen, ook nog eens aanvallen". Offensief echter figureerde DWS. volgens een ongewilde traditie, want in de laatste vier wedstrijden bleef de eigen produktie-lijijsi ook al blan co. Tegen Ajax counterde het niette min vóór rust een heel enkele maal met ongevaarlijk. Bals demonstreer de nog eens onvoldoende een „bom" van een Nuninga-schot. Maar Bon- sink arriveerde te laat ter plaatse. Die Bonsink en Bish «beiden 18 en in dit milieu nog licht en zweverig als stofjesi waren in feite DWS' eni ge „voorposten". Ook zij echter had den een nevenfunctie: de opkomende verdedigers van Ajax te storen. Deze maar niet luwende afweer maakte DWS in de tweede helft rijp voor de slacht. Nuninga. voor wie Michels zo beducht was dat Rijnders niet van zijn lip afwipte: „Het was de bedoeling, dat in de uitvallen de tweede of derde lijn zou moeten toe- j slaan. Voor rust kwamen wij er nog J wel eens flitsend uit. Wii combineer den toen ook leuk bij dat uit-verdedi gen Maar dat voortdurende dekken en onvangen vergde ontzettend veel van je. Iedereen was overbelast Op den duur konden wij de bal op het middenveld niet meer kwijt. De ach terhoede kon, begrijpelijk, niet meer mee". Die defensie (waarin Flinkevleugel en Dijkstra géén negatieve aanteke ning scoorden, in tegenstelling tot j Jongbloed, die sterke e i zwakke mo menten door elkaar prakte» stond in de springvloed sporad sch op scheu ren. De weer in genade aangenomen I Keizer: „DWS is mij in verdedigend opzicht ontzettend meegevallen. Het was lastig voor ons". Keizer laadde in de 27ste minuut al zijn kracht in de explosie, waaruit de bal de tou wen schroeide: 0-1. Een volmaakte dieptepass van Swart trok,, in de proloog van deze treffer. Cruijff 1 even uit de beslom enng van de scherpe dekking. Cruijff 18 minu- ten voor tijd uitgevallen met een te bagatelliseren voetblessure zette kien voor. Spuurbier. Ajax' meest-ac- tieve aanvaller, miste de bal. waar na de vrijgelaten Keizer als correc- tor optrad. De Michels-elf haastte zich méér waarborgen voor een zege te ver schaffen. Maar het klauterde niet over de muur. Wél wierp Flinkevleu gel zich aanmoedig nog liefst vier keer in de baan van een onheilspel lend gierend projectiel. In samen werking met Dijkstra mangelde hij tevens Cruijff op de penalty-stip. Scheidsi'echter Van Ravens, die op enkele meters toekeek, liet het fluit je in de holte van de hand. Bish over Ajax' speelwijze: „Het is lang niet zo flitsend meer als vorig jaar. Het probeert nu meer als een eenheid op te trekken. Zo in de stijl van Feijenooi'd. Maar de Rotterdammers zijn, misschien juist omdat zij indi vidueel minder talent hebben, beter op elkaar ingespeeld. Feijenoord vind ik gevaarlijker. Volgens my prolongeert het de landstitel". Ajax leek. net als een week tei'ug tegen NAC nog steeds te rillen van de koude douche in de kuip. Pas 19 minuten na rust zonx DWS neer in de hoek. waarin het zich van meet af aan had opgesteld. Terwijl géén i opponent zich ven'oerde. schoot Van Dijk de bal in de hoek (0-2). Pijlman„De grensrechter vlagde v»x>r buitenspel". ROME (ANP) Het gelijke spel :33) van AS Roma tegen Samp- doria hebben de Romeinse suppor ters zondag moeilijk kunnen verwer- ken. De ploeg van Helenio Herrera nam een voorsprong van 30. maar binnen 25 minuten maakte Sampdo- ria in de tweede helft de achter stand ongedaan. Woedende suppor ters vielen aanhangers van de ploeg i Jit Genua aan en wilden na afloop de spelers met stokken te lijf. Kleine bomen werden uit de grond gerukt J en takken op de weg geworpen om i te voorkomer. dat de bus met spe lers zou wegrijden De politie ver- I richtte drie arrestaties. (door Frans Hesselink) (SCHEDE (GPD) Op een moment dat FC Twente zich irtwijfeld begon af te vragen of het omvangrijke aanvals- ir eld dan toch zonder beloning zou blijven en de 14.000 toe- «'i uwers de hoop een meer dan rechtvaardig gelijkspel tegen reeds enigszins kleumerig hadden opgegeven, zette Willem ies de kroon op zijn beste wedstrijd van dit seizoen. FC Twente d gelegenheid om zijn reputatie weer wat op te vijzelen. En dat heeft het knap gedaan Maar aan de andere kant was het niet nodig geweest dat wij hier een punt moesten achterlaten". nog in Romeinse Europa- l!( orm optredende doelman j. hirg stompte uit een door D_i tgenomen hoekschop de bal maar niet geplaatst weg. ie voeten van Achterberg listige uitgekiende inzet rele hooiden heen opnieuw J"' 'het Eindhovende doelgebied En daar, midden in het ge- dook toen voor de zoveelste ie onvermoeibare De Vries IC Twente's „libero" maakte met een achterwaartse kop alle te hoop gelopen verde k-en dat waren er heel ivat nsloos om meteen daarna in wt bedolven te worden door opgeluchte ploeggenoten s Kurt Linder, de zelfs in Ita- geprezen oefenmeester van iton na afloop weinig anders lean FC Twente loven. „Voor ie, 1 tegenstanders was deze uitslag ad. nder meer. Na de wat hopvallende prestaties tot dus- Éi deze competitie was dit voor Kans Linder doelde op de enorme kans die zijn als tactische versterking in- I gezette aanvalsspits Mares halverwe ge de tweede helft door een onver - standige manoeuvre met nota bene i zijn eigen makker Schmidt Hansen I ruineerde. Dit tweetal was alleen I voor Schrijvers gekomen. Zelfs I vóórbij de Enschedese doelman. En in plaats dat Mares toen het scoren aan de voor het overige weinig op- vallende Deen overliet, nam hij de I bal over en scnoot, ook nog buiten spel staande, hoog over het lege doel. I Linder doelde óók op de Ensche dese gelijkmaker. „Niet dat het on- verdiend was. of dat ik Twente's prestatie wil kleineren, maar er werd obstructie gepleegd jegens Doesburg in het doelgebied. Hij kon niet om hoog komen". Willem de Vries wilde daar niet van horen. „Ik sprong ge woon hoger en toen ging hij er schitterend in", zei hij vergenoegd op het succes terugblikkend. Pahlplatz maakte bij FC Twente voor het eerst na zijn knieblessure de indruk volledig te kunnen mee- 1 2 3 Ï-GVAV *)'Go Ahead Ul '67 ^Holl. Sport kElinkwijk ^'ijckers-Bl. Wit draaien. Vooral in de eerste helft en dan via de linkervleugel kwam de Oldenzaler tot tal van knappe acties, maar het doelpunt het eerste in deze competitie.dat hem hele maal onder die belastende druk van het-wil-niet-meer kan weghalen, bleef ook dit keer uit. Ook uit de tweede lijn zocht de FC Twente via Achterbei-g (als mid denvelder na het fiasco van Houtrust een klasse beter en „nu ook gedisciplineerder", zoals Rij- vei's zei Notten, Naggy en De Vries toen naar mogelijkheden. Die waren er, maar het bleven kansen. Daarom was het voor Twente bepaald ongelukkig dat nog net vóór de rust PSV uit één van zijn betrekkelyk geringe aantal tegenacties w 1 scoorde. De pass van Bjerre op Veen- stra was knap: dat wel. Maar alleen doordat Schrijvers zijn enige fout overigens onnodig ver meende te moeten uitlopen, kreeg Mares toen uit de van de achterlijn volgende voorzet gelegenheid om vrij gemak kelijk te scoren: 01. Dat was vijf minuten voor de rust en een slechte stimulans voor de En- schedeërs naar verwacht mocht wor den. Maar het pakte anders uit. FC Twente kon er tegen. De risico's die de Enschedeërs noodgedwongen namen Drost, vaak ver oprukkend, liet op links voor PSV veel vrije ruimte, maar herstelde zelf veel kreeg PSV ge legenheid tot verrassende tegenstoten Eerst diende Schrijvers een machtig schot van Schmidt-Hansen te blok keren en toen deed zich de al geme moreerde dubbelkans voor die Mares verknoeide. Daarmee leek eigenlijk aan Twente's daden een halt toegei-oepen. Tot dat tien minuten voor het einde Drost met een goed genomen vrije trap pa niek zaaide voor Doesburgs doel en daarmee de inleiding tot stand bracht voor de gelijkmaker. „Als we tegen Roma zo spelen', zei Linder later, „gaan we er met 3 of 4—0 in ROTTERDAM (ANP» Sport club Feijenoord heeft zondag een voor het betaalde voetbal In Neder land uniek middel aangegrepen om te trachten tot een sportievere sfeer n.nd de wedstrijden te komen. Voor de ontmoeting met Haarlem werd in 5000 exemplaren eea open brief aan de suppoi'ters verspreid. Voor zit ter Couwenberg vei'telt er zijn aanhang in, dat hij van de scheids rechters Schalks en Van Gemert heeft gehoord, dat zij na het fluiten van een wedstrijd van Feijenoord telefonisch en schriftelijk zijn be dreigd. Hij wijst de supporters erop. dat zij daardoor de belangen van Feiinocrd schaden en er beier doen stelling te nemen tegen misdragin gen van toeschouwers. „Help ons door plezier temaken, ons elftal aan te moedigen en veel te zingen iwaar is de man op vak G gebleven, die zo heerlijk op zijn tro pet de Saint speelde?)" is de wijze en vaderlijke raad. die de grijze Feijenoordpraeses zijn supporters meegeeft. Stormloop Onafgebroken heeft FC Twente in die tweede helft vrijwel storm gelo pen. Maar met zo veel kundige ver dedigers als PSV kon aanvoeren, duurde het vaak net iets te lang, was het ook moeilijk tot direct spel te komen, al moest Doesburg na twintig minuten een formidabele redding verrichten als antwoord op een niet minder knappe solo van Pahlplatz. Johan Cruijff (Ajax10 Willy v. d. Kuvlen (PSV) 10 Keizer (Ajax) 9 KindvaM (Feijenoord) 9 Berg (ADO) 8 Jendrossek (NEC) 8 Geels (Feijenoord) 8 Bosveld (Sparta i 6 Van Dijk (Ajax) 6 Couperus (Haarlem) 6 Atletiek Een 14-jarig Zuidafri kaans meisje Claudine van Straaten was de revelatie by internationale atletiekwedstrijden die zaterdag in Buenos Aires werden gehouden. Over de 100 m liet zij de uitste kende tijd van 11,8 sec. voor zich afdrukken. DOS—Holland Sport 0-1 (0-1) 45: Boskamp 0-1. Scheids- rechter: Van Gemert. Toe schouwers: 7.500. Het enige goede schot tol het Utrechtse stadion Galgewaard betekende prompt het enige doelpunttwintig seconden voor de rust knalde de door Feije noord aan Holland Sport „uit geleende" Jan Boskamp van ruim dertig meter de bal ach ter DOS-doel man Van Ledden. Evenals in de 45 minuten daar voor liepen de Utrechtere ook In de 45 minuten na de rust te vergeefs ..storm" op de veste van de bekwame Louwerens Via .vertrager" Sjaak Rogge veen kreeg H.S. zelfs nog de beste scoringskans ADOGo Ahead 0-0 Scheids rechter: Klopper. Toeschou wers: 8.000. Gelukkig voor ADO én Go Ahead behoeft een gelijkspel niet verdiend te worden. Naar mate de tijd verstreek begon nen teleurgestelde Haagse sup porters steeds harder om de door trainer Jezek lang gekoes terde. maar ditmaal buiten het elftal gelaten Deense .schutter" Holström te roepen MVVGVAV 2-0 (1-0) 35: Brokamp 1-0, 75: Benfrèro 2-0. wer. Toeschouwers8.000. Het gebrek aan schotkracht heeft GVAV ook in De Geus- selt parten gespeeld. Ook MVV imponeerde niet, maar maakte in ieder geval wél gebruik van de kansen. Beuvink faalde in de slotfase voor de Groningers zelfs op één meter van doel man Kórver Telstar—NEC 0-1 (0-1) 14: Vleeming 0-1. Scheidsrechter: Dorpmans. Toeschouwers 5.000 Een vroeger treffer van Vleeming na een pass van Jendrossek heeft Telstar „gebroken". De Velsenaren nog altijd zonder Dick Bond. probeerden tevergeefs de ge lijkmaker te forceren. Telstar mocht zelfs blij zijn dat de ne derlaag niet groter uitviel want Theumssen en Bónnen kregen by NEC nog enkele fraaie kan sen. SVV—Sparta 1-2 (1-0) 42: Hazenbroek 1-0, 46: War naar 2- 0 .82 Klynjan 2-1, 86 Eyken- broek 2-2. Scheidsrechter: Van der Kroft. Toescliouwers9.000 In 8 sensationele slotminuten heeft Sparta, dat slechts kon bogen op een uitblinkende Van Be veren, zich de .schande" van een nederlaag tegen 8W weten te besparen. Het tech nisch wel betere Sparta miste op de valreep zelfs de kans op een niet geheel meer verdien de overwinning: Jan Klynjan zag een strafschop wegens hands door SV V-doelman Ed van der Roer fraai worden ge keerd. NAC—A Z'«7 2-2 (2-1) —10: Pogrzeba 1-0, 36: Frankiewiez 2-0, 40 en \48: Twlsk 3-1 en 2-2 strafschop). Scheidsrechter KI a assens. Toeschouwers: 8.000. NAC heeft voor eigen publiek de mentale weerbaarheid van AZ onderschat. De Bredanaars zagen een snelle en verdiende „Poolse" voorsprong kort vóór en direct na de rust dooi' de Alkmaarders teniet worden ge daan. Twisk was de held bij AZ met twee treffers, waarvan de laatste uit een strafschop wegens het door Van der Mer- we by de benen grijpen van de doorgebroken Van Wijk. FeijenoordHaarlem 4-0 (1- 0) 10: Israel 1-0, 48, 70 en 87: Kindvall 2-0, 3-0 en 4-0. Scheidsrechter: Van der Veer Toeschouwers: 38.000. DWS—Ajax 0-1 (t-1) 27: Keizer 0-1, 64: Van Dijk 0-2. Scheidsrechter: Van Ra ver». Toeschouwers: 21.000. FC Twente—PSV 40: 1-1 (S-l) 40: Mares 0-1. 80: De Vries 1-1. Scheidsrechter: Vervoort. Toeschouwere: 14.000. OVE KINDVALL 99 treffers '•Sparta kür-NEC ^Fortjma VI. ®dam-Den Bosch •Willem II jWFort./SiU. ^-Roda JC melding met 13 goede (door Fred Racké) ROTTERDAM (GPD) Feijenoord schudde pas in de tweede helft wat geïrriteerd de ver moeienissen van het Italiaanse avontuur defini tief af. Het begon toen wat driftiger met Haarlem te stoeien en dat betekende de complete onder gang van de Hughes-formatie, die gestart was met de gedachte aan een draw. De Haarlem- trainer: „Je begint hier bij Feijenoord natuurlijk altijd op een gelijk spel te gokken. Maar in de tweede helft zakte onze ploeg helemaal weg. En ja, toen moest ik ook wel constateren, dat Feijen oord de beste ploeg is waartegen we tot nog toe hebben gespeeld. Ja ook beter dan Ajax. De bal gaat bij Feijenoord veel sneller in de breedte". Dat niet alleen bepaalde de verschillen tussen een allerminst vanuit de egelstelling opererend Haarlem en het uiterst professioneel optredend Feijenoord. Het surplus aan techniek, dat Feijen oord tentoonspreidde gaf nog veel meer de door slag: de Rotterdamse ploeg kon zorgeloos wachten op fouten in de Haarlemse balbehandeling, die altijd kwamen. Een pass over méér dan tien, vijf tien meter afstand kreeg van Haarlemse kant steeds een zó grote mate van onzuiverheid, dat ingrijpen uiterst eenvoudig werd. Hughes, knor rig: „Tegen Feijenoord moet je natuurlijk nooit het risico van de wat langere pass nemen. Je enige redding is kort schuifwerk en razendsnel aanbieden in de vrije positie. Want jongens als Van Hanegem, Jansen en Hasil staan nu eenmaal overal tussen". Feijenoord, met staande ovatie begroet, startte vaardig, maar schakelde vrij snel terug omdat het er weinig voor voelde om nü al storm te lopen. Haarlems tactische opvattingen konden in die periode lof verwerven. De ploeg anticipeerde van uit verdedigende positie vrij snel en kon offensief van tijd tot tijd ook nog nodige mankracht inzet ten. Maar onzuiverheid belemmerde ook toen al effectieve acties. En het „elastische" voetbal ver eist nu eenmaal ook een bijna automatisch terug vallen op de juiste posities, met gebruikmaking van veel geschoold loopwerk. Dat nu ontbrak bij voorbeeld in de elfde minuut. Israel onderbrak een aanval en rukte ongehinderd op hier en daar waren de nodige lieden nog niet op hun basis teruggekeerd. Feijenoords „libero" vuurde van verre en dat had een altoos als klasse-keeper voorgestelde Paternotte toch niet teveel mogen zijn. Niettemin lag de forse goalie te laat in de bedreigde hoek: 10. Overigens was het wél de verdienste van Haar lem, dat het Feijenoord, dat op zijn gemak nog wel verder wilde, tot aan de rust afdoende dwars boomde, zonder daarbij in grof ruimwerk te ver vallen. Maar eigenlijk hoefde dat niet zo. want Feijenoord spande zich niet werkelijk in en leek met Moulijn weer veel meer aan zijn „lijn" gekleefd slechts de te verwachten Haarlem- fouten te willen afstraffen. Een onvoldoende .schaduwen" van Kindvall was zulk een fout Moulijn zag het. en mikte uiterst secuur naar het voorhoofd van de Zweed. Die „het kruis" even wel toch nog ruim miste, toen Paternotte er al lang niet meer bij kon. Maar Feijenoord over heerste lange tijden wél volkomen en dat brak een toch al wel vermoeid Haarlem kort na rust op. Een Wery-voorzet bracht Van Hanegem op de rand van het doelgebied tot een briljante actie. Toen de Rotterdamse „held" (spreekkoren wer den voortdurend aan zijn en Wim Jansens adres gericht) de bal doorkopte kon Ove Kindvall vogel vrij en ook al weer koppend toeslaan. Feijenoord zou wellicht het tempo niet hebben opgeschroefd, als de Haarlemmer verdediging toen niet was vervallen in een fikse serie voornamelijk uit onmacht en vermoeidheid ontstane overtre dingen. De meesters raakten geïrriteerd en wil den arbiter Van der Veer vooral sportief „straf fen", toen de Schiedammer Kindvall een penalty onthield. De Zweed vonniste zelf in de zeventigste minuut, toen hij schitterend langs Wentink draai de en de uitlopende Paternotte erop wees dat het doel daarmee nog lang niet voldoende „verkleind" was: 30 Kindvalls derde doelpunt drie minu ten voor tijd was opnieuw een „produkt" van de prijzenswaardige inzet, die Feijenoord blééf vertonen. Een precieze Moulijn-voorzet was de basis voor opnieuw een rake kopstoot. Waarmee Kindvall dan voor de negen-en-negentigste maal ln Feijenoord-dienst scoorde. Na afloop: „Die honderdste wil ik graag voor Milaan bewaren**!

Leidsch Dagblad | 1969 | | pagina 9