(wart miljoen lemonstranten h n Washington Verwarring bij NV Werkspoor l Scheepsorder van HAL naar buitenland? Peking lioudt rekening gjfjjtf? met mogelijke oorlog oningin naar ondsrepubliek? DEZELFDE IMPERATOREN PROF. LOGEMANN OVERLEDEN \tmas JOSEPH P. KENNEDY STERVENDE ©ud ©Cieuws richt 1 maart 1860 MAANDAG 17 NOVEMBER 1969 No. 32945 EIDSCH -teur: E- A. E van Dishoeck (^redacteur: Drs. J. R. Soetenhorst DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 14,85 per kwartaal (postabonnementen f 17,25). f 4,1)5 per maand (bu vooruitbetaling:), losse nummers f 0,25 Witte Singel 1, Leiden - Giro 67056 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21501 (Van onze correspondent mr. H. L. Leffelaar) IASHINGTON (GPD) Een kwart miljoen Amerikanen, regend jong en overwegend blank, hebben zaterdag voor dimax van de driedaagse demonstraties tegen de Vietnam- log gezorgd met een manifestatie, die de grootste was van Ie soortgelijke protestacties in Amerika. Van de 40.000 manschappen van het leger en de politie be- slechts een klein deel ingeschakeld te worden, toen een ra-linkse studentengroep zich zonder marsvergunning naar t ministerie van Justitie begaf. Zij werden met traangas en i minimum aan knuppelgebruik verdreven. Rondom het Witte Huis was een oorlog en wij hunkeren ernaar om in opgesteld van grote autobus- ,me bump:-i aan bumper stonden, csyivama Avenue, de brede at die langs het Witte Huis leidt, afgesloten en op het stuk trot- langs de hekken van het Witte s waren zelfs niet toegankelijk r voetgangers. President Nixon tegen de voorspellingen in het éeinde niet buiten Washington ubracht) hield zich volgens zijn ishef bezig met een verscheiden- j aan onderwerpen, waaronder ■cam. Hij deed dat in gezelschap ajn adviseur dr. Henry Kissin- minister 7an Buitenlandse Zaken ren en minister van Justitie Mit- fcwijl de demonstratie in volle g was, liet de president persfo- rafen naai- zijn ovale kantoor nen om er opgewekte foto's te ien van zijn ontvangst van de «rikaanse ambassadeur in Tai- i In zijn opmerkingen tegen de siaggever3 en fotografen kwam demonstratie niet ter sprake. Wel hij dat het een goede dag was naar een rugbywedstrijd te kij- Ij de aanvang van de mars naar Washington monument werd het id gevoerd door senator McCar- F Hij zei, dat de president van ning is dat de meerderheid van bevolking achter hem staat, maar, lus de senator, niemand weet wat „zwijgende meerderheid" denkt, toespraken bij het monument zei ttor McGovem: „Wij zijn allen jjgsgevangenen van de Vietnam- K)NN Koningin Juliana zal igend jaar een officieel bezoek aan Bondsrepubliek brengen, zo wordt momen in welingelichte kringen te cm. De datum is nog niet vast- eld, maar zal waarschijnlijk in tweede halfjaar liggen. Het oe- i van de koningin aan West- teland zal een antwoord beteke- op het staatsbezoek dat bonds- csdent dr. Gustav Heinemann van W 27 november a.s. aan ons land Bgt. Tegenover Nederlandse joumalis- Terklaarde dr. Heinemann vrlj- jl in antwoord op vragen, dat t gebruikelijk is dat bij een staats- wk een uitnodiging voor een te- ibezoek wordt gedaan. ADVERTENTIE vrij te zijn' De deelnemers aan de mars. die van bijna alle delen van Amerika naar Washington waren gekomen, waren voor het merendeel jonge studenten. Een groot aantal hunner was voorzien vam Amerikaanse vlag getjes als tegenzet jegens de groep, die zich achter president Nixon schaarde en die de nationale vlag zien als een symbool van het ware patriottisme. De sfeer onder de de monstranten was gemoedelijk. Traangas Laat in de middag trok een afde ling van de zogeheten „weermannen" van de „Studenten voor een demo cratische samenleving" (SDS), sa men met de „Internationale Jeugd- parttf (yippies) naar het ministerie van Justitie om te protesteren tegen het proces in Chicago, dat gevoerd wordt tegen de leiders van de de monstraties. die daar verleden jaar plaatsvonden. Zij probeerden zich toegang tot het ministerie te verschaffen, maar werden door de politie na enkele enige duizenden. schermutselingen met traangas ver jaagd. Minister van Justitie Mitchell, die de belegering vanuit een kantoor op de vijfde verdieping gade sloeg, kreeg ook een dosis traangas te ver werken. en stelde zich in veiligheid. De eerste reactie na deze confron tatie. die door de leiders van de mars naar het Washington monument werd betreurd, was de vrees dat het een schaduw zou werpen op de vre- des-demonstratie. Maar de uiteinde lijke reacties gaven blijk van een po sitieve waardering voor de manier waarop de organisators de mars had den georganiseerd. Zij hadden er zorg voor gedragen, dat 2500 van hun ei gen mensen, min of meer als orde bewaarders. met de marcherenden meeliepen. Deze ordebewaarders liepen hand in hand als een levende ketting aan weerszijden van de de monstranten en waren op enkele punten in staat om confrontatie te voorkomen. Elders In San Francisco hebben zaterdag enige tienduizenden tegen de oorlog in Vietnam geprotesteerd. In West- Duitsland werd in verscheidene ste den betoogd. Afgezien van wat inge gooide ruiten verliepen de betogingen rustig. In West-Berlijn waren 8.000 personen op de been, in Frankfurt verscheidene duizenden, in Neuren berg 5.000, in Stuttgart 2.000 evenals in München. In Parijs werd het aan- tal demonstranten op twintigduizend geschat. Het was daar verboden te betogen. Bijna drieduizend personen zijn voor ondervraging aangehouden, maar op negentien na weer vrijgelaten. In Kopenhagen trokken tienduizend personen langs de Ame rikaanse ambassade, in Londen vyf- honderd, in Helsinki duizend, in Stockholm tweeduizend,' in Rome De „Grote Kindervriend," uit Tiet verre Spanje is er weer. Zaterdag maakte hij zijn grote rentree in de hoofdstad na een reis over de woelige Noordzee. Sint-Nicolaas zoals gebrui kelijk weer begeleid door een groot aantal Zivarte Pieten werd in Amsterdam onder andere verwelkomd door de schaatssterren Sjoukje Dijkstra en Joan Haanappel. Samen met burgemeester Samkalden keek de goed-heiligman ver volgens naar een twee kilometer lange stoet van praalwagens en muziekkorpsen. Hoe snel de Sint ondanks zijn hoge leeftijd nog te paard is, bleek uit het feit dat hij nog dezelfde dag kon worden ver welkomd in AlphenLisseVoorhout en Sassenheim. Morgen zal Sint-Nicolaas om een uur in Leiden worden binnengehaald bij de Beestenmarkt. Omstreeks een uur zal hij daar arriveren met de boot. In het drukbezette programma zijn de komende dagen ook de andere steden en dorpen van de Duin-, Bollen- en Rijn streek opgenomen. Aan onze adverteerders. In verband met de te ver wachten grote omvang van de krant van woensdag 19 novem ber is de sluitingstijd voor ad vertenties voor dit nummer ver vroegd tot 09.00 uur. Advertentieafdeling UTRECHT (GPD) Onder de werknemers van Werkspoor Utrecht heerste vanmorgen grote verwarring. Niemand wist te ver tellen hoe de discussies moeten verlopen over de mening van het personeel n.a.v. de resultaten van de vergaderingen tussen de vak bonden en de V.M.F.-directie in Amsterdam. Tijdens een bijeenkomst in de kan tine. waarbij vier- tot vijfhonderd man bijeen waren, werd besloten dat het personeel en de overlegorganen (80 mensen) aanstaande vrijdag voor acht uur in de kantine de con clusies van de discussies met elkaar zullen bespreken. Om omstreeks 9 uur werd het werk hervat. Vanmorgen vroeg heeft ex- stakingsleider Jaap Meyninkman in de ijzergierterij met het personeel gepraat terwijl zijn collega's Van Breukelen (St. Eloy) en Ten Hove (C.B.M.) met de ondernemings raad in de kantine het daar verza melde personeel toespraken. De fa brieksarbeiders waren vooral kwaad over het bord dat vanmorgen vroeg bij de poort stond en waarop ge schreven was, dat „de directie in overleg met de ondernemingsraad had besloten dat er vandaag geen bijeenkomsten zouden zijn, maar normaal gewerkt zou worden". ADVERTENTIE Ook in San Francisco is be toogd tegen de oorlog in Vietnam, waarbij een groot spandoek werd meegedragen met de tekst ,JIiet één dode meer in Vietnam". In tussen meldde Saigondat guer rillastrijders van de Vietcong vo rige week 52 burgers, onder wie acht meisjes van 14 tot 16 jaar uit een gehucht ten n.o. van Saigon hebben ontvoerd om divangarbeid te verrichten of als recruten te dienen. M k Bilt verwacht van heden tot ®%avond: aanvankelijk veel oe- l®ne met enkele buien, maar ook zonnige perioden. Zwak- tot matige, aan de kust aanvan- nog krachtige wind tussen 15 on noord. Weinig verandering 'ttoperatuur. (opgemaakt te 12.40 uur). 18 NOVEMBER op 8.05 uur, onder 16.45 uur, °P 14.35 uur, onder 1.13 uur. I-Hoogwater te Katwijk om 10.22 en uur, laag water te 5.52 en 18.24 nummer bestaat uit 20 pagina's LEIDEN Oud-minister dr. J. H. A. Logemann, die in het kabinet Schermerhorn-Drees in de jaren 1945 en 1946 een belangrijke rol heeft gespeeld in de eerste fase van het conflict tussen Nederland er "ido- nesië, is op 77-jarige leeftijd over leden. Na zijn ministerschap is dr Logemann tot zijn emeritaat op 70- jarige leeftyd in 1962 hoogleraar te Leiden geweest voor het staatsrecht in de overzeese Rijksdelen en Tndo- nesië. Uitvoeriger schrijven wij over Prof. Logemann elders in dit blad. DEN HAAG (ANP) Vanaf van daag is de margarine één cent per pakje van 250 gram duurder. Oe margarine-industrie heeft met toe stemming van het ministerie van Economische Zaken de pryzen ver hoogd omdat de grondstoffenprijzen de laatste tijd sterk zyn gestegen. TAIPEI, HONGKONG (AP. AFP) al schuilkelders en tunnels voor de I PM H 1 S j Ondanks het voortduren van de Chi nees-Russische onderhandelingen gaat Peking voort zich op een moge- ïyke oorlog met de Sow jet-Unie voor evacuatie van stedelijke bevolkingen worden gegraven. Ook zouden fa brieken en scholen uit de steden naar het platteland worden ver plaatst. Bij de Russisch-Chinese grens bevinden zich nog altyd één te bereiden. Het persbureau van miljoen man Russen. De onderhan- ROTTERDAM (GPD) De raad van commissarissen van de HollandAmerika Lijn N.V. heeft vandaag uitvoerig gesproken over het voorstel van de directie in het buitenland twee lash (Lighter Aboard Ship) schepen te bestel len. Met de bouw van beide lich- terschepen inclusief driehonderd bakken is een bedrag van ruim honderd miljoen gulden gemoeid. Bij het sluiten van deze editie hadden de commissarissen nog geen definitieve beslissing genomen. Hun vergadering was nog aan de gang. De Holland-Amerika Lijn heeft en kele weken geleden officieel bekend gemaakt dat zy zou gaan deelnemen aan de vaart met kangeroeschepen tussen West-Europa en havens aan de Golf van Mexico. De rederij had toen al offerten gevraagd bij scheepswerven in ons land, West- Duitsland, Engeland, Spanje. Italië en Japan. Uit het voorstel van de directie de kapitale opdracht te verlenen aan Formosa meldt uit de Nationalis- tisch-Chinese hoofdstad Taipei, dat de Chinese communisten in de afge lopen vier weken meer dan honderd duizend jongeren uit het oostelyk deel van de Chinese volksrepubliek hebben overgebracht naar Sinkiang. het westeiyk deel van het Chinese vasteland, dat aan de Sowjet-Unie grenst. De bedoeling van deze volksver huizing is om de communistische „produktie- en opbouwkorpsen" in buitenlandse werf kan worden Sinkiang te versterken omdat de een afgeleid dat dit bedrijf de voor de HAL gunstigste voorwaarden kan aanbieden. Als de commissarissen de zienswijze van de directie steu nen, gaat een zeer belangrijke order voor een of twee Nederlandse wer ven verloren. De Japanse werf Sumitomo heeft kortgeleden 's werelds eerste kange- roeschip, de Acadia Forest, ge bouwd. Het schip gaat voor de Cen tral Gulf Steamship Company in charter varen tussen New Orleans en Rotterdam voor het vervoer van papierpulp voor de International Pa per Company. De HAL is de eerste Europese re derij, die aan het lash-vervoer gaat meedoen. Drie Amerikaanse redery en Central Gulf, Prudential Lines en Pacific Gulf Lines hebben al twaalf kangoeroeschepen in aan bouw. Chinezen nog steeds rekening hou den met een mogelijke confrontatie met Russische eenheden. Uit Hong kong bericht het Franse persbureau AFP, dat in de provincie Kwantoeng grenzend aan Hongkong, bijna over- delingen zouden in een impasse zijn geraakt, waardoor China geen ande re keus heeft dan zich te blijven voorbereiden op een eventuele oor log. ADVERTENTIE Fa. J. d. STOK v. VAN 1861 BREESTR. 155 - TEL. 21823 SERVIEZEN Kom ze eens bewonderen. HYANNIS PORT (AP. Reuter) De vader van wijlen president Ken nedy van de Verenigde Staten en van de vorig jaar vermoorde senator Robert Kennedy, Joseph P. Kennedy, zijn de laatste sacramenten toege diend. De 81-jarige voormalige Ameri kaanse ambassadeur in Londen (van 19371940) kreeg zaterdag opnieuw een hartaanval waarna zyn toestand voortdurend verslechterde. De gees telijk adviseur van de familie Ken nedy, kardianal Cushing, zei van ochtend „dat het er naar uit ziet dat God hem op korte termyn tot zich zal nemen". In alleryl zijn familiele den van Joseph Kennedy naar het buitenverblijf in Hyannis Port ver trokken. Dinsdag 18 november van 1W nu* Woensdag 19 en donderdag 26 now van 1010 uur. Uit het Leidsch Dagblad van 16 November 1869: De ondergeteekende de Metselaars-affaire niet lan ger aanhoudende, heeft de eer hare geachte Begunsti gers te bedanker. voor het vertrouwen tot heden ver leend na het overlijden ha- rer echtgenoot, terwijl zij de vrijheid neemt den heer Ads. Verhoog, Metselaar op den Nieuwen Rijn alhier aan te bevelen. Wed. J. A. H. De L'Ecluse- geb. v. d. Velden AdvertentieRoer- kagchelkolen a 70 cents per mud bij afhaling en bij tehuisbezorging a 75 cents per mud. Ph. van der Heyden Kraaierstraat

Leidsch Dagblad | 1969 | | pagina 1