NRT verwierf nieuw prestige BRAND BIJ GULF (IC OVERVAL IN VELSEN Na foutieve medische behandeling overleden GESCHEIDEN MAN ONTVOERT DRIE DOCHTERTJES Rampenbrigade gaat helpen in Tunesië Algerijn steekt zichzelf in brancl Aansprakelijkheid in ziekenhuizen |e Duivels indrukwekkende opvoering ■ff Vakcentrales achter eisen werkende jeugd DRIE DODEN BIJ BOTSING Solsjenitsjin protesteert In Eindhovens ziekenhuis SCHADE VALT NOGAL MEE Justitie machteloos Arnoldus «keukens pjDAG 15 NOVEMBER 1969 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 9 ON ZWOLLE (GPD) De bevelhebber ne 1 Wezep de genie-construc- jTTERDAM (GPD) Met een voorstelling van hoge kwali- van „de duivels" van John Whiting onder regie van John Rest gisteravond in de Rotterdamse Schouwburg, heeft Jieuw Rotterdams Toneel een forse stap gezet op de weg een nieuw artistiek prestige. Dat is bepaald geen risico- jnderneming geweest: het stuk is de basis voor prachtig er, maar naar vorm en thematiek bepaald geen simpele xe. Naar de vorm is het opgebouwd in losse scènes. Die moeten steeds opnieuw worden waargemaakt door de en door de regisseur in de enscenering. De thematiek het stuk is soms te diepzinnig. neelspel en oprecht geloof: een uit zonderlijk mooie scène tussen de fa natieke heksenpriester van Bas ten Batenburg en Annet Nieuwenhuyzen. waarin bij haar de waanzin door breekt. Prachtige inzetten van Mar- tine Crefcoeur als de verleide doch ter van de plaatselijke openbare aanklager: heel de zuiverheid van haar rollen als Anne Frank en stuk ken uit haar Ophelia kwamen hier ontroerend terug. Sacco van der Made als de aardse putjesschepper, menselijk en warm, een imponerende en zekere prins van Condé van Paul van Gorcum. een cynisch burgermansduo van Pe ter Aryans en Pieter Lutz. Een zeer grote bezetting met verder o.a. Ca- mille de Vries, Johan Schmitz, Ed- mond Classen teen prachtige scène), Wim van den Heuvel. Soms oogver blindende costuums van Frank Ra ven, de Amerikaanse regisseur Ro ger Simon had voor een bewogen „uitdrijvingsscène" gezorgd. JAAP JOPPE jeesi 5405< van de Rest is erin geslaagd retting van het stuk te door- n van die thematiek, de soms gekkende acteursprestaties, stuk als solisten gebruikt, met r in samenhang te brengen, en il met een mise-en-scène, - de drie massale decorstuk- de changementen met steun it en geluid, een eigen leven Ite gaan leven, stuk handelt over leven en van Urbain Grandier, priester «'^■-.-iun, een man als Luther en op een breuklijn der tij- tussen middeleeuwen en de geschiedenis" tussen blinde rzaamheid aan de gemeen- het ontdekken van de on- •heid van het individu, zijn keus in wezen half- die halfhartigheid lijdt hij twee kanten schipbreuk. In aifhartige beleving van zijn in- aliteit vervreemdt hij van de m, zijn geliefden en vrienden, dividualist gaat hij lijfelijk, op andstapel, ten onder aan de ge- schap: kerk en staat. En voor udergang is de massahysterie Orsulinenklooster van Loudun, lohanna van de engelen als hlr-overste, het instrument: de helde Johanna is erorisch ge- srd door de priester, een ver dat als bezetenheid door Bivel wordt gekwalificeerd en door de zusters als „theater- en als bewijs van eigen ild als toneelspel wordt ezet. Whiting werkt zijn thema- in korte scènes, monologen aiogen, en die vormgeving doet denken aan de vormen, die de rote Griekse tragedieschrijvers iten: primitief, meditatief, als aardse „pool", het koor, hier itjesschepper. continuïteit van de actie moet toneelmiddelen zichtbaar wor- deuu pnaakt. Dat gebeurt met doel- bewegingen van de decor drie gecompliceerde en veel doeleinden geconstrueerde vooral tijdens de change- met licht en met geluid. Die n nis! ideling heeft een sterk filmi- inslag. Maar ondanks een rede- oog tempo is het stuk te lang. de tijd het einde komt rond macht maar vooral naar de ihang van inhoud en vormge- lands vol Bei: ireaa Veld Rotterdam wordt gespeeld met elan en een nieuwe, grote in- geldt allereerst voor de Ur- Grandier van Eric Schneider: van grote allure, waarin de kant, de verleider, van de wat wordt verdoezeld, maar vooral later in het stuk de aan zichzelf en aan God genuanceerd wordt uitge- Indrukwekkend de Johanna engelen van Annet Nieuwen- zwevend tussen hysterie, to- van de landstrijdkrachte, luite nant-generaal W. van Rijn, die door de minister van Defensie tevens be last is met het commando over de gloednieuwe rampenbrigade, heeft gisteren in de Prinses Margrietkazer- Utrecht (ANP) De drie organi saties van werkende jongeren heb ben gisteren een gesprek gehad met het overlegorgaan van de drie vak centrales. Tijdens dit overleg heeft het overlegorgaan verklaart zich vol ledig te stellen achter de eisen van de werkende jongeren, zoals vastge steld in het eisenpakket van 1 no vember. Tevens zal het overlegor gaan er bij de diverse instanties op aandringe- haast te maken met ad viezen die op korte termijn moeten worden uitgebracht. Tenslotte werd afgesproken dat vakcentrales en jeugdorganisaties nauw contact met elkaar zullen houden om de verwe zenlijking van de eisen van de wer kende jeugd zoveel mogelijk te be vorderen. tiecompagnie bezocht. Dat deel van de rampebrigade, dat eind deze maand naar Tunesië vertrekt om er hulp te gaan bieden in de door over stromingen getroffen gebieden. Het Tunesië-detachement. zoals generaal Van Rijn het noemde, be staat uit ongeveer 250 man en genie troepen (w.o. een mechanische uit rusting-peloton en een kiepauto-pe- loton- En verder personeel van de verbindingsdienst, de geneeskundige troepen de intendance en de kon. marechaussee. Het detache ment zal in Tunesië zelf zijn voed sel moeten aankopen. Het gaat er werken aan drie pro jecten Het herstellen van hoge- drukpompinstallaties, het herstellen van een waterleiding van 900 meter lengte en het opengraven van dicht geslibde waterputten. Nederland is voor deze taak. vertelde gene raal Van Rijn, aangezocht uit een oogpunt van traditie en vakman schap. De Nederlandse militairen zullen ongeveer drie maanden in Tunesië blijven. EDE (GPD) Op de oude rijks- weg tussen Ede en Arnhem zijn gis- j teren drie personen om het leven ge,- j komen bij een gecompliceerd ver- i keersongeluk. De slachtoffers zijn de Edese gemeenteambtenaar W. Kroneman uit Bennekom en D. H. Hazeleger. Ook de 70-jarige, gepen- J sioneerde, spoorwegbeambte A. C. Veldhuizen uit Arnhem, kwam by dit ongeluk om het leven. Het ongeluk was indirect het ge volg van het feit. dat een takelwa gen een stuk van de hijs-inrichting verloor. Daardoor moest het uit de richting Ede komende verkeer af remmen. Van een met drukinkt be laden vrachtauto werkte de rem niet goed. waardoor dit gevaarte naar de linker weghelft schoot. De personenauto, waarin de beide ge meenteambtenaren zaten (de heer Kroneman was de bestuurder) bot ste met een enorme klap op de schuin over de weg staande vrachtwagen, schoot vervolgens via de berm naar de andere rijbaan en kwam daar op zijn kant op het wegdek terecht De heer Veldhuizen, die uit de richting Ede naderde, reed bovenop dit wrak. Evenals de beide gemeen teambtenaren overleed hij kortere ogenblikken na het ongeluk. Zijn vrouw en zyn broer, die bij hem in de auto zaten, werden gewond in een ziekenhuis opgenomen. De ravage was groot. Het verkeer ondervond geruime tijd vertraging. Scène ut de Duivels, met Ad Hooymans, Bas ten Batenburg. Gerard Hartkamp, Annet Nieu wenhuyzen (v.l.n.r.) Vakbondsvoorzitters spraken met regeringsdelegatie O C O IJMUIDEN (ANP) De politie uit Velsen en omgeving is gisteravond een grootscheepse speurtocht begon nen naar een gewapende man, ver moedelijk een buitenlander, die om streeks half zeven in Velsen-noord de eigenaar van een zelfbedienings zaak heeft overvallen en beroofd. De winkelier verliet omstreeks die tijd zyn zaak en plaatste een tas. waarin hij de inkomsten van die dag, ruim elfduizend gulden, had opgeborgen, op de grond om de deur te sluiten. Plotseling dook naast hem een onge veer 35-jarige man op die hem be dreigde met een pistool en de tas opeiste. Hij maakte zich daarna met zijn buit ijlings uit de voeten en is tot op heden niet achterhaald. EINDHOVEN (GPDi De heer i ziekenhuis Lievensberg aldaar zijn MOSKOU (AP> De schrijver I Alexander Solsjenitsin heeft in een open brief, welke door zijn vrienden DEN HAAG (ANP) De voorzit- in Moskou is verpreid, verklaard dat ters van de vijf bij het overleg in de Russische gemeenschap ernstig de metaalindustrie betrokken vak- ziek is en dat dit nog verergerd bonden «NVV metaalbedrijfsbond. i wordt door de onderdrukking van de St. Eloy. CMB, Unie BHP NBT en j vrije meningsuiting. KLP) hebben gisteravond in het mi- nisterie van Sociale Zaken een ge- steriele atmosfeer is in haat sprek gevoerd met minister Rooi vink omgeslagen haat welke nog vér van Sociale Zaken en staatssecreta- der dan rassehaat De mensheid ris Van Son van Economische Zaken heeft zich van het dier gedistanci- over de moeilijkheden binnen het eerd door h*ar gedachten en haar F. Weijers, een 41-jarige uit Aalst (GLD) afkomstige zakenman, die tij dens een medische onderzoek in het St. Joseph-Ziekenhuis in Eindhoven afgelopen maandag lucht in de ade ren kreeg en daardoor in coma ge raakte. is in de nacht van donder dag op vrijdag plotseling overleden. overleden Op zondag 19 oktober werd de 27- jarige mevrouw M. Broos van Loon in het ziekenhuis bij de be valling geholpen door de gynaeco loog. Zij was suikerpatiënte en over leed onder narcose nadat het kind levenloos was geboren De echtge VMF-concern. De ontmoeting had plaats op verzoek van de regering. De vakbondsvoorzitters, de heren Zondervan, Brussel, Van Dijk, Lau rier en Neuman gaven een toelich- spr aak ver mogen. Wij houden er na tuurlijk van vrij te zijn. Maar als wij onderdrukt worden, keren wij terug naar het beest". De brief was gericht aan het se- Het overlijden van het slachtoffer noot die zich van juridische bijstand gebeurde volkomen onverwacht. De commissaris van de Eindho- vense recherche bevestigde, dat het onderzoek nog in volle gang is. De apparatuur van het ziekenhuis is in beslag genomen en men is bezig met het verhoren van hen die met deze apparatuur hebben gewerkt. In Bergen op Zoom heeft de heer P Broos bij de medische tuchtraad gevraagd een onderzoek in te stel len naar de omstandigheden, waar onder zyn echtgenote en kind in het ROZENBURG (GPD) nog onbekende oorzaak is gister avond op het terrein van de Gulf heeft verzekerd, beweert dat het uren heeft geduurd voor de specialist aan het bed verscheen en dat on danks herhaaldelijk aandringen van zijn kant geen andere specialisten zyn geraadgepleegd. Naar zijn overtuiging is by de be handeling van zijn echtgenote niet het uiterste gedaan om een tragische afloop te voorkomen, iets wat door medisch directeur dr. J. Gros veld met nadruk wordt tegengesproken. „Na een diepgaand intern onder zoek is het mijn vaste overtuiging dat uit medisch oogpunt gezien alles is gedaan om de tragische afloop te voorkomen", ring op de eind vorige week door de cretarlaat van de vakbond van schril vakbonden aan premier De Jong ge- vm de russische federatie welke schreven brief waarin verontrusting hem dew week geroyeerd heftt HlJ werd uitgesproken over de situatie by t zg„ ultstoting i]legMÜ u lendeT h h Li"", schaamteloze vertrapping be- aandacht gevraagd voor de noodzaak van continuïteit ln de orderpo- ttk'nt vln d' M,u"n v,n ?er" sitie van de afdeling rollend mate- enig ng rieel van Werkspoor. Minister De1 ..U heeft mij hij verstek uitge- Block kon niet deelnemen aan hetsloten bij wijze van noodmaatre- gesprek wegens verblijf in het bui- gel zonder my zelf» telegrafisch op tenland. te roepen". LEIDEN De privaatrechtelijke aanspraken wegens fouten of nala tigheden in de patiëntenzorg in zie- AMSTERDAM <ANP> De 34- jarige Algerijn Mahmoud Bendje- dah heeft zich gistermiddag op de bovengang van het paleis van jus- Door een titie in Amsterdam in brand gesto- ken. De man had zich met een i niets meer doen voor de 42-jarige ?enomen en wacht een oproep af om (Van onze corespondent) durfde te komen uit angst dat haar GRONINGEN (GPD» De Ne- vader haar zal ontvoeren. Ze heeft derlandse politie en justitie kunnen &t deelteUjk in dienst van deze organi kenhuizen vormen nog steeds voor werp van meningsverschillen, die veelal tot in de Hoge Raad uitge vochten worden. Mr. H. Drion, zelf lid van de Hoge Raad na een jaren lang hoogleraarschap aan de Leidse Universiteit, sprak over deze proble men tijdens de Boerhaavecursus over arts en verpleegkundige in zieken huizen. welke cursus gisteren en vandaag is gehouden in het Leidse AZ voor een record aantal deelne mers. Mr. Drion meende, dat er een dui delijke instantie moet zfjn. die door de patient aansprakelijk gesteld moet worden. Onjuist is de situatie, dat de patient niet weet by wie hy terecht móet. bij de verpleegster, de arts, de chirurg of de ziekenhuisdirectie. Het leek hem het meest logisch, dat het ziekenhuis de aansprakelijke instan tie zou zfjn ten aanzien van alle fou ten. aangezien bijvoorbeeld ook ver pleegsters en artsen geheel of ge- brandbare vloeistof overgoten en stak 1 zijn kleding toen met een aansteker Oil-raffinaderij N.V. Op Rozenburg aan. Als een brandende fakkel een felle brand uitgebroken in een rende hij door de gang. Een bode wierp hem een toga van een advo- van de destillatiekolommen voor ben- caat om en doofde M de vlammen zine en gasolie. Ongeveer een half Ook werd de man die niet wilde uur na het uitbreken van de brand. dat ™fn he™ "luste - met een i brandslang bespoten. Zwaar gewond die werd ontdekt door personeel van hy naar een ziekenhuis overge- de fabriek, slaagde de bedryfsbrand- I bracht. weer erin de afsluiters van de kolom De Algerijn moet uit wanhoop tot zyn daad zyn gekomen. Hij was te sluiten en het vuur te lokaliseren. Tóch had Gulf groot-alarm gege-1 raadsman toegewezen te krijgen in ven, waardoor er binnen twintig mi- 1 z^n echtscheidingszaak. Kort tevo ren had hy zich by zyn werkgever, nuten de brandweren van Rotter- kwam. en met een Nederlandse was dam. Rozenburg, Oost-Voorne en de een schoonmaakbedrijf, na een ziekte van enkele maanden weer bedryfsbrandweer van de BP en gemeld om werk, dat er echter niet Esso op de plaats van de brand wa- voor hem was. ren. Er deden zich geen persoonlijke I De Algerijn, die in 1961 in ons land kwam, en met een Nederlandse was ongelukken voor. getrouwd, riep hij nog toen hy in De reden van het groot-alarm was brand stond: ..Het recht in Neder- mevr. E. Nap-Toorman in Nieuw. over ,<- komen. De ontvoering ge- Pekela. De van haar gescheiden schiedde op de bewuste morgen toen echtgenoot I. A Nap Hl) ontvoerde. de kinderen, drie meisjes Frauwina op vrijdagmorgen 10 oktober drie ,®1- Jantina <9> en Gezina (12), zich van haar vier dochtertjes en bracht °P weS naar de Groen van Frinste- ze terug naai" hun vroegere woon- verschool begaven. Hun vader stapte uit een auto. waarin zich ook een fa milielid bevond. Hij pakte zyn dochtertje» op en plaats South Holland in de buurt van Chicago in de Verenigde Staten. De ontvoering gebeurde op de morgen, waarop de kinderrechter en- bracht hen vermoedelijk naai" een kele uren later de kinderen voorlopig familielid in Nieuwe Pekela Daarna onder toezicht van de moeder zou is hij naar de tijdelijke verblijfplaats stellen. De kinderen en hun vader be- van zijn ex-vrouw aan de A. Westers naar het paleis gekomen om een zitten de Amerikaanse nationaliteit, straat gereden om ook zyn vierde eigenlyk meer bedoeld als voorzorgs maatregel vertelde de Nederlandse manager van het bedrijf de heer F. N. van der Ven. De schade is volgens de heer Van der Ven niet zo groot als aanvankelijk werd gevreesd. Hij kon nog geen juist bedrag noemen. Direct na het uitbreken van de brand werd het bedrijf stilgelegd en de elektriciteit uitgeschakeld om de produktiestroming te stoppen. De brand die vooral in het begin door huizenhoge vlammen en de enorme rookontwikkeling die tot ver in de omtrek was te zien, een spec taculair karakter had trok vele toe schouwers. De politie had echter de toegangswegen naar de raffinaderij afgesloten. land deugt niet". De moeder bleef Nederlandse. Juris' ten zyn van mening, dat het moei lijk zal zijn de kinderen naar Neder land terug te krijgen. De Ame rikaanse rechter zal de uitspraak van de kinderrechter in Groningen hoogstwaarschijnlijk niet accepteren, daar de Amerikaanse wetgeving op dit punt verschilt van de Nederland se. kind te halen Dit mislukte door aanwezigheid van een zwager van de vrouw, die een worsteling met Nap moest aangaan om ontvoering te voorkomen. Voor de politie, die ook Interpol had ingeschakeld, blijft het een raadsel hoe de man uit Europa is ge komen. De man moet vermoedelijk over meer papieren hebben beschikt dan alleen de paspoorten van de kin Mevrouw Nap bevestigde, dat haar 5-jarig dochtertje Inez niet I deren want die bevinden zich nog by meer de kleuterschool en op straat de moeder in Nieuwe Pekela. satie zijn. Het ziekenhuis kan zich dan tegen wettelijke aansprakelijk heid verzekeren. Dan ontstaat een doorzichtige «ituatie zoals dit ook het geval is ten aanzien van de verkeers- schade. Als inleiding tot dit pleidooi aprak mr, Drion over de mogelijke juridi sche grondslagen van wettelijke aan sprakelijkheid. namelijk die uit over eenkomst en die uit de onrechtma tige daad. Hij behandelde de ver schillen in deze grondslagen en voorts enkele voorbeelden van aan sprakelijkheidsproblemen ten aan zien van patiënten in aiekenhuizen. Op de Flevoweg in Vollenhove botsten gistermiddag twee personen auto's op elkaar, omdat een der be stuurders geen voorrang verleende. Beide bestuurders overleden ter plaatse. Het waren de 48-jarige ver tegenwoordiger D Weggelaar uit Brummen en de 44-jarige vertegen woordiger J. Bezu uit Langeloo. ge meente Norg. ADVERTENTIE Internationale topontwerpers hebben efftcfeney, stijl en kwaliteit verenigd in één woord: Monke. Onze adviseurs tonen u graag de nieuwste keukenvondsten en de verbazend grote kollektle. Monke heeft een unieke service: de Monke ontwerpers maken een gratis ontwerp voor uw keuken naar maat. Wilt u meer weten, ook over het Monke financierings-plan? Kom morgen Monke keukens kijken bij: Jac. Arnoldua zn. Haarlemmerstraat Sf. LEIOEN Tel. 01710-21942 21943. 'Wilt u gratis een prachtige kleurenbrochure? Even een briefkaartje Q

Leidsch Dagblad | 1969 | | pagina 9