Wan- ±t&A neer zo? Drie jaar geeist inzake unieke autodiefstallen goede handel REACTIE PAK Hele week afsluiten met Sinterklaas, met Kerst en dan IA Tegen broers uit Leiden en Katwijk ia Nationale jeugdcollecte Beveiliging klaarovers op Churchilllaan Schuttersveldweg Leidse veemarkt maandag «pen DE STUDENTEN EN HET L.D. Verkoopdagen van Vrijz. Hervormden: ruim j CEYLON LEIDSCH DAGBLAD PAGINA >3 LEIDEN Tekenaar Joop Wa lenkamp ziet de Haarlemmer straat-promenade niet als een voor het verkeer afgesloten straat zonder meer, zoals nu in de (uit gelopen) proefperiode, maar als een ludieke winkelgalerij met een gesloten wandeldek van grote siertegels, waarop bloemen, groen en kijkdingen. Hij heeft zelfs een feestkraampje getekend op de doorgang Stille Mare, waar nu op zaterdag het doorgaand verkeer de proef promenade doorsnijdt. Vandaag in „Binnenstad onder de loep" de vraag: wordt zijn vi sie werkelijkheid? ved Enkele nieuwtjes, die u moet toeten voordat u naaststaande beschouwing gaat lezen. Punts gewijs: de Haarlemmerstraat wordt in de sinterklaasweek (en waar schijnlijk ook in de toeek vóór Kerstbehalve op zaterdag op de andere middagen afgesloten voor het verkeer; in die sinterklaastoeek gaat een pendelbus rijden van parkeer terrein Groenoordhal naar Haar lemmerstraat; om ook aan de andere kant van de binnenstad gelegenheid te scheppen voor winkelparaderen zal van eind november tot eind december de Garenmarkt worden ontruimd van langparkeerders door invoering van een parkeer tarief voor enkele uren. Voor de Haarlemmerstraat dus tijdelijke maatregelen, omdat de promenade-proef door omstan digheden langer duurt. Maar op 2 januari gaat deze straat onder de loep van de wethouder van verkeerszaken, mevrouw N. A. den Haan-Groen. In deze rubriek de beloofde iten uit het deze week ver- an Ichenen concept-programma van het Progressief Akkoord in Lei- 1 en over de binnenstad. In tele- - ramstijl, omdat de ruimte be- irkt is. Dit zegt het PAK-pro- jram o.a.: I Er zal een structuurplan voor de 1 ehele gemeente moeten komen, stadsdelen, waarvoor bestem- lingsplannen ontbreken, moeten dfze worden gemaakt, met voor- j. mg voor de binnenstad. De be- temmingsplannen hebben ten doel dc volgende centrumfuncties te be houden, versterken en tot stand te brengen: woonfunctie, winkel- en uitgaanscentrum en cultureel cen trum. De intimiteit en de gezelligheid vail het centrum moeten ten volle worden benut. Dat betekent instel ling van een groot voetgangersge bied zonden- hinder van verkeer of geparkeerde auto's aantrekkelijke looproutes, bloembakken, banken en terrasjes. Er moeten crcches zijn, waar de kinderen tijdens het winke len van de ouders kunnen worden ondergebracht. Er zal gestreefd moeten worden naar minstens één koopavond per week. Het gemeentebestuur zal maatregelen moeten nemen, die de verandering van de huidige binnen stadsmiddenstand bevorderen zon der dat dit gepaard gaat met ramp zalige consequenties voor de huigige met name kleine middenstand. Maatregelen voor het verkeer zijn nodig. Absolute prioriteit zal moe ten worden gegeven aan het open baar vervoer: vrije banen eigen stop lichten, gunstige halteplaatsen. Lij- nennet en frequenties zullen moeten worden uitgebreid. Hiermee wordt een goede bereikbaarheid gewaar borgd en is het verantwoord het centrum af te sluiten voor personen auto's. Aan de rand van de binnenstad moeten parkeerterreinen of -garages komen, zodat men vandaar per bus of te voet verder kan gaan. Door deze maatregelen wordt een eind ge maakt aan de onbereikbaarheid van de binnenstad, aan de ontsiering van nagenoeg elk plein, elke gracht of straat door geparkeerde auto's; la waai stank en onveiligheid worden vex-minderd, terwijl parkjes en plant soentjes kunnen worden aangelegd. Mevrouw Den Haan trekt zich de sen-aan-de-hand horen niet op een verkeerssituatie, de zaterdagse chaos promenade. in Leiden, sterk aan. Ze verhuist j Gaat de volgende stap meteen ge- naar de achterkamer als ze de boel paard met het aanbrengen van een ziet en hoort vastlopen rond de Pie- gesloten wandeldek zonder trottoirs, terskerk. Ze gaat niet winkelen, om- waaraan de voetganger zich nog al- dat ze dan blikken op zich voelt ge- i tyd pleegt te houden, waardoor fiet- richt, die zeggen „dat is jouw sers op hun beurt soms zó brutaal schuld". Ze kan wel huilen als ze zijn toch te rijden? Volgens de wet- ziet, dat het in andere steden be- houder is dat een volgende stap. Het ter gaat en is bly als ze daar ook waarom weet ze niet duidelijk te chaos ontmoet maken. Ze wil er niet mee wachten Ster, aeaegd misschien, maar er "SE blykt uit, dat ze bij de zaak be trokken is, die in haar wethouders portefeuille steekt. Dat verdient steun in haar beleid. Heeft ze dat in het geval van de Haarlemmer straat? Wie in de korte geschie denis van de eerste Leidse prome nade om de op zaterdag voor ver keer afgesloten straat dan maar zo te noemen duikt, denkt misschien van niet. Er rijzen enkele vragen. De belangrijkste. De proef is precies een jaar geleden begonnen na veel overleg, een enthousiaste samenbun deling van Haarlemmerstraat-detail handel en een enquete onder de winkelbezoekers, waarbij 84 pet. van de bezoekers vóór bleek. De proef zou tot september duren en inmiddels zou een nieuwe enquête worden gehouden. Het is nu novem ber en is er wat gebeurd? De wethouder neemt aan, dat de winkeliers samen met het ge meentelijk bureau sociografie de en- waarom wil ze dan wachten? De Haarlemmerstraat zal pas als promenade fungeren en aantrekke lijk zijn als er een „lijnbaan" van wordt gemaakt. Natuurlijk moeten er mogelijkheden blijven voor aan- en afvoer. Natuurlijk moeten de melkboer en de bakker hun werk kunnen doen. En natuurlijk moet een taxi met een invalide er door kun nen. De wethouder aarzelt. Overweegt ze meteen twee stappen te nemen? Wat voorzichtig zegt ze: .'.Voorlopig alleen het middengedeelte?" Ik ben geen wethouder en behoef me dus niets aan te trekken van compromis sen op bestuurlijk niveau. Als bezoe ker van winkels in de Haarlemmer straat vooral op zaterdag zeg ik: ophouden met de periode van „geen vlees en geen vis", doorhak ken naar een echte promena de. Doen we dat in Leiden niet. dan quéte wel zullen houden om hun kunnen we de Haarlemmerstraat vast te hebben bij hun besprekin- j w^er openstellen^voor^alle ^ver gen over de verdergaande ontwikke- l"~' J I ling. Want die komt er. Door om standigheden en drukte is de proef uitgelopen, maar op 2 januari gooit mevr. Den Haan volgens haar zeg gen, de Haarlemmerstraat-kaar- ten op tafel. Zo heeft bij dat overleg, en I keer. Dan behoeven de automobilis ten iets minder te zoeken naar par keerruimte, moeten ze niet „hele maal" naar Ir. Driessenstraat of Kaasmarkt, waar ook op zaterdag middag a 11 ijd ruimte is. Ondersteuning van deze me ning is het antwoord, dat onlangs in de „Voorbijganger" van het daaruit blijkt haar beleid één dui- j LD werd gegeven. De meerderheid delijk doel voor ogen: doorgaan Dat van gevraagde winkelenden zei „ja" betekent voor haar in de eerste tegen de promenade en de gevraagde plaats de afsluiting voor verkeer uit- detailhandelaars voegden er aan toe breiden tot de in-de-weekse midda- „maar met attracties". Conclusie: gen na 1 uur. Ze weet. dat ze voor- i wethouder, leg de sierbestrating en en tegenstanders zal ontmoeten en 1 stej de feestelijke ingebruikneming ook de verkeersdeskundigen en poli tie op haar weg zal vinden, die het doorgaand verkeer rond de Haar lemmerstraat door de afsluiting chao tisch vinden, o.a. op Stille Ryn en Mare. De vervangende parkeerruim te komt ter sprake. Det wethouder houdt uiteraard rekening met de automobilisten, maar voor haar is de auto geen heilige koe. Ze beseft in haar overwegingen, dat veel meer winkelenden per bus, fiets en brom fiets komen dan per auto. Daarom is blij, dat het plan om in allerlei van de promenade vast op zo gauw mogelyk. Wandelende winkelenden zullen dit ondersteunen. Het is jammer, dat het onmogelijk is, dat zij aan het gesprek in januari deelnemen. Toch kunnen ze gespreksstof leve ren. Wil die moeder met kinderen uit Sassenheim, die altijd met de bus naar Leiden komt, even haar promenade-ervaringen opschrijven en die mevrouw uit Zuidwest, die met haar kinderwagen zo ge makkelijk winkelt in de Haarlem merstraat? Hun bijdragen en van al- stegen en straatjes in de binnenstad le anderen zijn welkom bij onze fietsenklemmen te plaatsen weer stadsredactie onder het motto „Bin- op tafel zal komen. Want ook fiet- I nenstad onder de loep". Er komen reacties gelukkig op deze rubriek „Binnenstad onder de loep". Door plaats gebrek in deze aflevering moeten er enkele blijven liggen tot vol gende week, maar ze komen aan de beurt. U weet, uw opmerkin gen zijn welkom. Dat waren ook de opmerkingen, die raadsfractieleider Van Aken in een deze week gehouden ver gadering van de PvdA aan het LD richtte met betrekking tot de ze rubriek. Hij zei er blij mee te zijn, maar vindt, dat in deze ru briek wel veel A wordt gezegd, maar te weinig B. Hij zou de me ningen steviger willen zien uitge drukt. Dat is vandaag in de Haar lemmerstraat-zaak wel gedaan, dacht ik. Naar aanleiding van zijn op merkingen heb ik direct de heer Van Aken een halve kolom ruim te aangeboden in deze rubriek om zijn zienswijze op het binnen stadsprobleem onder woorden te brengen. Hij zei nogal progres sieve iedeeën te hebben, die mis schien niet zo goed zouden wor den ontvangen en hield de zaak daarom in beraad. Er is nog geen uitsluitsel gegeven, maar de hal ve kolom staat nog voor hem open. Niet die in de volgende afleve ring. Die is n.l. gereserveerd voor mevrouw Den Haan, die als wet houder veel met de binnenstad te maken heeft. Zij toonde zich di rect bereid dit „huiswerk" te ma ken. Naar ik hoop zal ze niet de enige zijn. Elke week mag iemand een halve kolom volschrijven met zijn ideeën over de binnenstad. Ik zal het die en gene binnen kort vragen, waardoor de discus sie en uitwisseling van ideeën pas goed op gang kunnen komen. Want dat is toch de grondge dachte van „Binnenstad onder de loep". DEN HAAG/LEIDEN (GPD) „Een compagnonschap in u.-.< de misdaad, dat een internationaal bedrijf in autodiefstallen on n ïoerde", aldus kwalificeerde de procureur-generaal bij het Haagse gerechtshof gistermiddag de opzienbarende activiteiten pS l: van twee broers uit Leiden en Katwijk die in hoger beroep not erechtstonden wegens diefstal van 46 auto's in Antwerpen. regid Het hoger beroep was aangete- enïs tend door de Haagse officier van ader. Justitie, die zich niet kon vereni- LEIDEN in de komende week •ordt in het hele land aandacht ge- voor de Nationale Jeugdcol- rjli Doel van deze collecte is steun LU te verlenen aan het jeugd- en jon- tffen werk in al zijn vormen, fljl alles wat er rondom de jeugd de krant verschijnt en op de te- We te zien is zou men wel eens kunnen vergeten dat er nog Jeugd- terk is. Het is er nog, dat jeugdwerk wel zeer gevarieerd, van padvin- en gidsen tot groepen natuur den, van speeltuinverenigingen D studieclubs tot Jeugd en jonge- jeb« "^töëteiten, van clubhuizen tot Wclubs. Maar hoe verschillend J- ook mogen zijn, een ding heb- ndtt "u ze allen gemeen: het financiële vrfli Pfobleem. Ondanks bijdragen van de Theid, van de ouders en van de ®Sd zelf, er blijven binnen het srk nog grote tekorten be- En omdat de kasmiddelen it toereikend zijn, is het ook zo ^*ilük om wat de outillage betreft *t de tijd mee te gaan. Om dit tekort nu een beetje tegen taan organiseren de Nederlandse eu8dgemeenschap en Het Natio- a ^al Jeugdzorg Fonds tezamen deze de j e'*J,ce inzameling, waarbij het "..1 gaat om het spekken van de •Lljke jeugdkassen, ook in de 'te Leiden waar veel vereni- met een verlangend oog uit- n.! naar de resultaten van deze anjd en staan te popelen om met [■woo bus de slag te gaan. gen met de door de rechtbank op gelegde straffen: twee jaar ge vangenisstraf voor initiatiefnemer Dirk (31) uit Leiden en anderhalf jaar voor diens medeplichtige broer Alfred (26) uit Katwijk. De officier van justitie had eisen gesteld van respectievelijk drie jaar en twee en een half jaar gevange- LEIDEN De oudercommis sie van de prof. Teldersschool hield haar jaarlijkse vergadeiing. Nadat de voorzitter, de heer K. Sanders, alle aktiviteiten over het afgelo pen schooljaar had belicht, werden de jaarverslagen van seci-etaresse en penningmeester goedgekeurd. Er werd afscheid genomen van mevr. A. Kloots, die bijna 12% jaar zit ting had in de oudercommissie. Me vrouw H. J. de Zeeuw werd benoemd als nieuw lid. Er werd uitvoerig over de over steekplaats bij de Churchilllaan ge sproken, waarbij vooral werd aan gedrongen op een beveiliging van de daar dienstdoende klaarovertjes. De oudercommissie zal in samenwerking met de oudei-commissie van de kleu terschool. trachten verbetering in de situatie te vragen bij B en W. De heer J. J. v. Riessen gem. insp. on derwijs hield een lezing over de over gang in de diversen schooltypen waarna de heer J. lTScluse, van de Leidse Smalfilmliga, enige aardige filmpjes vertoonde. nisstrafDe procureur-generaal bij het hof herhaalde gisteren deze vordering. De methode die naar Amerikaans voorbeeld door de broers by stelen en verkopen van het autopark gevolgd werd. mag uniek genoemd worden voor West-Europa. Mogelij kerwijs hebben zij zich laten inspi reren door een aflevering van de Amerikaanse televisieserie „Ironsi de", waarin deze methode te zien geweest is. In totaal werden 46 gestolen Bel gische automobielen ongehinderd door de douane naar Nederland gereden om daar te worden verkocht op de automarkt in Utrecht. De broers en hun gezinnen leefden royaal van de opbrengst. De president en de procureur-ge neraal hielden Alfred die nu ont kende te weten, dat de auto's van diefstal afkomsig warent. zijn uit voerige bekentenissen voor zoals hij die t heeft afgelegd, zowel tegen over de politie als voor de rechter commissaris en tydens de behande ling voor de Haagse rechtbank. Hij hield voet by stuk. „Ik heb destyds telkens bekend omdat ik dacht dat mijn broer Dirk meer straf zou krijgen als hy alleen verantwoorde lijk gesteld zou worden. Dirk speel de niet mee. Hy bleef bij zijn ver klaring. dat zy het autodiefstalbe- drijf samen gevoerd hebben. Het hof zal op 28 november uit spraak doen. Als trouwe aanhangster van het „Leidsch Dagblad" wilde ik graag antwoorden op het artikel van „J.R. S. 13 nov. 1969", j.l. die onder an dere beweerde, dat studenten alleen de krant lezen om de bioscopen. Dit zal ongetwijfeld weieens het ge val zijn, maar er zyn veel studen ten, die zich „Leidenaar" noemend, sterk verbonden voelen met deze stad en juist het „Leidsch Dagblad" is dan zo geriefelijk om op terug te val len. Zij zijn misschien niet zo direct ge ïnteresseerd in de nieuwe aanwin sten van Alphen en Zoeterwoude, maar zullen heus wel kijken naar het lieve plaatje van een ge trouwde onderwijzeres met haar sport-held; de recepten van Wina Born proberen; de .sleuteltjes" be studeren; ongetwijfeld het .spannen de" toekomst verhaal volgen en wil len weten hoe en wat de gemeente Leiden nu eigenlijk denkt over de universiteitsplannen. A. WE. Linkse, zogenaamde democra tische partijen, D'66 inbegrepen, heb ben zich ook in Leiden verenigd, on der de naam P.A.K. Politiek gezien is het P.A.K. pre cies even betrouwbaar als de N.S.B. van destijds. Voor de NSB was Duitsland van Hitier de heilstaat. De P.A.K. heren zien meer heil in het communistische Oost-Duitsland en willen het als staat erkennen. Mocht u het nog niet weten? Fas cisme en communisme zyn broertje en zusje! Daarom wil ik voor het vol gende waarschuwen! Laat u zich niet pakken voor PAK-lieden, maar breng by de volgende verkiezingen uw stem uit op een party, die politiek betrouwbaar is. W. de Biixin LEIDEN LEIDEN De dubbele rybaan van de weg over het Schuttersveld tus sen Valkbrug en RRnsburgerrotonde gaat maandagmiddag om 2 uur open. De verkeerslichteninstallatie bij de kruising met de Rijnsburgersingel zal dan in werking worden gesteld. OEGSTGEEST, LEIDEN In het Gemeentecentrum in Oegstgeest is bijzonder genoten van het optre den van het cabaret De Jong en Ten Hove op de sluitingsavond van de bazaar van de Vry zinnige Hervorm de gemeente Leiden-Oegstgeest. Voorafgegaan door een inleiding, waarin de vraag werd gesteld of o.a. het recht (wetboek), medicynen (bedboek) of theologie (het boek) aan de orde zou komen, volgde een gevarieerd programma met om. een opvoedkundig liedje, een ballade, de belevenissen van Berend Botje en een voor de handwerkclub geknipt sprookje over wol winning en breien. De Jong beschikt over een grote ori ginaliteit in zyn schetsen, hetgeen vooral tot uiting kwam in Romance (per brief). Wat dieper ging het „Kerkelijk onwerkelyk." Geslaagd was ook het nummer „De Tatoeëer - der." Nadat na de pauze door middel van het rad van avontuur nog een aantal artikelen waren geruimd en voorts de pry zen van de raad wed strijden waren uitgereikt, kon de voorzitter van de Vereniging van Vryzinnige Hervormden, dr. J. C. Anceaux, de opbrengst van de twee verkoopdagen bekendmakenruim f 2500. Er was zo zei dr. Anceaux veel dank verschuldigd aan de da mes van de handwerkclub. die door een jaar ijverig werken dit mogelyk hebben gemaakt. De vereniging zou de activiteit van de dames slecht kunnen missen en dat niet alleen wegens het geld, dat hun arbeid op levert. doordat zy elk jaar de op brengst voor een of ander doel in de ze vrijzinnige gemeente bestemmen, maar omdat ook het samenzijn van de dames al een levend stukje ge meentewerk is. LEIDEN Terwyl de onderhan delingen over de „verhuizing" van de Rotterdamse veemarkt voortduren begin december zullen de organi saties hun standpunt op tafel leggen trekt de Leidse veemarkt een grote aanvoer en. zoals gisteren, be zoek. Nu waren de voorzitter van de Ned. Bond van veehandelaren en de adjunct-secretaris van het bedryfs- schap van vee aanwezig. Het was een goede markt. Het woi- vee had beter kunnen zijn. De aan voer van gebruiksvee was goed en de handel in melkkoeien redelyk. NoteringMelk- en kalf koeien van f 975,- tot f 1350.- en f 1650.-. Vare koeien van f 700,- tot f 1000.- en f 1175,-. Extra kwaliteit boven note ring tot f 1375,-. De jongveehandel verliep nogal rus tig. De pryzen bleven onverminderd duur. De aanvoer was dan ook niet groot. Notering: Piixken van f 475,- tot f 600 en f 800,-. Graskalveren van f 450.- tot f 475.- en f 550,-. Een grote aanvoer van slachtrun- deren. Ook deze afdeling was beter bezet dan vorige week. De handel was willig later iets gematigder. Ove rigens wil het met de verkoop van rundvlees niet zo vlotten. Notering per kg geslacht gewicht: Vette koeien van f 4.30 tot f 5,10 en Stieren van f 4,50 tot f 5,-. De handel in vette kalveren was stug en ongekend duur, daar deze afdeling minder bezet was. De ex port vraagt veel en floreert bijzonder goed. Notering per kg levend gewicht: van f 4,- tot f 4.30 en f 4.50. Wolvee was er in zeer grote aan voer en mogelyk daardoor een wat stugge handel. De notering van vo rige week kon niet in zyn geheel ge handhaafd worden. Notering: Vette schapen van f 85,- tot f 95.- en f 100,-, fokschapen van f 125,- tot f 145 - en f 165,-. vette lammeren van f 120,- tot f 130,- en f 150,-. Door het vervallen van de heffin gen op de Duitse invoer van uitge sneden varkensvlees trokken de prij zen aan. eerst in het begin van de week wat trager, later lagen ze f 0,0f per kg hoger. Grotere aanvoer maar een terug houdende handel in biggen en licht varkens, mogelyk ook door het f- dat de invoer van biggen uit Duits land hand over hand toeneemt. Notering: Drachtige zeugen van f 506 tot f ,625,- en f 650,-, schrammen van f ilO.- tot f 120.- en f 130,-. biggen van f 90 tot f 95,- en f 100,-. Goede aanvoer en handel in gel ten. Notering: van f 20 tot f 30,- en f 65,- tot f 90,-. ADVERTENTIE Alleen pakjes thee waarop de a CEYLON-leeuw staat afgebeeld waarborgen u dat de melange geheel is samengesteld uit de fijnste theesoorten ter wereld dc thee met de gouden smaak

Leidsch Dagblad | 1969 | | pagina 3