ONTINGENTERING DREIGT ALS DOORSTROMING FAALT Hoger don halve prijs Kamer achter vestiging in Maastricht Felle kritiek op vakbondsakkoord Afwas-" behang ^Minister wijkt voor aandrang AR-fractie ei pmrcrr^rm Bankdirecteur liet overvaller kluis zien PROCES TEGEN KAPERS OCCASIONS GARANTIE kamsteeg Medische faculteit Maatregelen tegen de geluidshinder Rath Doodeheefver MET OCCASION-CENTRUM Leidenaar botste in Hazerswoude Werkspoor-arbeiders voelen zich in de steek gelaten Lijdag h november 1969 PAGINA 1 kend TER.I euri| giel» DEN HAAG (GPD) Minister Schut (Volkshuisvesting) is treid gemeenten en woningbouwverenigingen te dwingen zijn jpuwe doorstromingsregeling door te voeren door zijn con- KM jgenteringsbeleid als stok achter de deur te houden. De be- iep indsman deed deze toezegging gisteravond laat in de Kamer Mtt ajn (anti-revolutionaire) partijgenoot mr. Aantjes, die ver met steun van CHU, VVD, PvdA en D'66 een motie (Van onze parlementaire redactie) Uende. Df mededeling van minister Schut |t bü bu aanvaarding de motie w naast zich neer zou leggen, ver- L de Kamer. Aanvankelijk was heer Schut zeer huiverig voor de- F stap. Hij zag meer in minzaam [erleg naar aanleiding van de cir- jljlre, die hü deze weck aan ge goten en woningbouwverenigingen £ft gestuurd. Wel wilde hy een uöroek instellen als blijkt dat da Lrstroming ook op deze manier ü|t te mislukken. lDe KVP'er mr. Andriessen vroeg Laer Schut, of deze zijn toezeg- hg aan de heer Aantjes beschouw- als een duidelijke stap verder. Mi rte Schut bestreed dat. Volgens Ei bedoelt de motie niet een stel- fvan sancties (straffen of belo- U) in te voeren. Eerder had de Lindsman zich van het standpunt [n de AR-fractie gedistantieerd door U) te wijzen, dat de situaties in gemeenten teveel verschillen om contingenteringsbeleid bij de Lrstroming te hanteren. Minister feut had bovendien nu de bewys 1st bij gemeenten en woningbouw - Lenigingen gelegd, die maar moe- d aantonen hoe groot him woning- fcoefte is. Mr. Aantjes diende zijn motie in „een passende huisvesting van lagere inkomensgroepen krachtig bevorderen", zoals hij zei. Minis- Schut was het met de Kamer rs, dat er van de doorstroming nog pnig terechtkomt. Hij wil nog eens lijken of de wet zodanig gewijzigd to worden dat men niet meer ge- afhankelij k is van het eigen feiatief. Tegen twee door de oppositie inge- pide moties maakte minister Schut P. De bouw van 5000 gesubsi- woningen extra in 1970. waar socialist drs. Van den Doel in motie om gevraagd had. achtte onmogelijK wegens gebrek aan janciën. ..We moeten ons houden het stringente begrotingsbeleid" de bewindsman zijn collega van knoiën na. Ook een jaarlijkse b over de subsidieregelingen voor W volgende jaar drs. Nypels p'86) had lnerom in een motie ver- |cht wees minister Schut van hand. Sanering ADVERTENTIE I jongenswinter- i InnfifiN 500 enkele I jossen stuks Minister Schut was andermaal op timistisch over de vooruitzichten voor ae woningbouw. Volgens hem is het nu al zeker dat het aantal van 45.000 woningwetwoningen dit Jaa" met minstens 600 overschreden zal worden. Die 600 extra zullen vooral In het westen komen. Ook de 125.000 voor 1970 in het vooruitzicht gestel de woningen zag de minister niet in gevaar komen. De heer Schut meende dat 1970 geen moeilijxer jaar wordt dan dit jaar. „want dit jaar was door Je prijsstijgingen een heel moeilijk jaar". Vooral de regeringspartijen waren bang dat de kapitaalmarkt de woningbouw volgend jaar in de steek zal laten. Met kracht verzette minister Schut zich tegen de beschuldiging van de oppositie dat de volkshuisvesting een bezuinigingspost op de begroting zou zijn, „dat is een sprookje,', zei de bewindsman. „De afgelopen jaren is duidelijk gebleken dat wat het rijk minder doet aan woningbouw, de particulieren meer doen. Hoe minder het rijk doet. des te beter. Mits de totale produktie maar niet in ge vaar komt". Minister Schut ontkende ook dat zijr beleid is gericht op verschuiving van de verantwoordelijkheid naar d.1 gemeenten. Hij zette uiteen, dat juist spreiding van de verantwoordelijk heid over gemeenten, woningbouw- ve< enigingen. huurders, beleggers en rijk wordt nagestreefd. Dat de woningnood in het westen hel ergst is was minister Schut met de Kamer eens. Hij zei begrip te hebben voor de pijnlijke situatie, waarin de v:er grote agglomeraties Amsterdam, Rijnmond. Utrecht en Den Haag zich bevinden. De be windsman wilde echter niet toezeg gen dat deze vier in 1971 2000 wo ningwetwoningen extra krijgen toe gevezen, waar de liberaal Wiegel om gevraagd had Over de stadssanering maakte mi nister Schut zich niet al te veel zor gen. Hij meende dat de f 150 miljoen die hiervoor voor volgend jaar op de begroting staan voldoende is als bij drage in de gemeentelijke sanerings plannen. In het algemeen meende de bewindsman dat gemeenten zich nog Ui weinig aan een straf tijdschema houden bij de sanering. Ook vond hy de plannen vaak te beperkt van op zet Minister Schut voelde weinig voor een apart onderzoek naar de woning behoefte van alleenstaanden waar de liberaal Wiegel" om gevraagd had. Hij vei wachtte veel van het algemeen onderzoek, aat op het ogenblik ln Amsterdam, Rijnmond en Den Haag wordt Ingesteld. De gedachte van een Nationaal wo ningbouwfonds. waar overheid en wo ningbouwcorporaties tegen redelijke rente kunnen lenen, wordt bestu deerd door een departementale com missie. De minister kwam hiermee tegemoet aan een wens van de PSP'er Gortzak. Adres aan regering: (Van onze correspondent) HAARLEM <GPD) „Ban the sonic boom!" Dat was één van de hartekreten. die 300 tot 400 demon stranten gisteravond in hun betoging tegen de geluidshinder van vliegtui gen meevoerden. Met 125 auto's wa ren zy vanuit Amstelveen via het Amsterdamse Bos naar het provin ciehuis in Haarlem gereden, waar het Informatiecentrum Geluidshin der Schiphol (IGS) zijn eerste open bare vergadering hield, een gespreks forum met leden van gemeentera den en provinciale staten. Aan het eind van de vergadering werd een motie ingediend waar in werd aangedrongen op een wijzi ging van de luchtvaartwet en de vijfde baan van Schiphol alleen doorgang te doen vinden als deze zou bijdragen tot vermindering van de geluidshinder. Toen de vergadering het over dit laatste punt niet eens kon worden, besloot ïqen na inter ventie van mr. Samkalden de motie in te trekken en een adres aan de regeling te sturen, waarin allereerst wordt aangedrongen op maatrege len tot vermindering van de geluids hinder. Wos maar af, dat Radocota behang van R&D. Met water en zeep, wasbenzine, terpen tine, ammonia. Het blijft er even lichtecht en moo' van. Bekijk het Radocota staalboek (uw vakman heeft het) goed. Zie hoe mooi het is. Voor overal in huis. 53 cm breed ƒ1.28 per strekkende meter. (Levering per rol van 10 meter.) maakt van een huis uw thuis. (Van onze parlementaire redactie; DEN HAAG (GPD) De Tweede Kamer heeft zich met grote meerderheid akkoord ver klaard met de vestiging van de achtste medische faculteit in Maastricht, maar ook Twente en Brabant het uitzicht geopend op instellingen voor medisch- wetenschappelijk onderwijs. Ter wijl de nieuwe faculteit in Maastricht wordt opgezet, zal in Twente en Brabant de medisch- biotechnische research ter hand worden genomen. Bovendien zal daar in samen werking met bestaande univer siteiten Kunnen worden begon nen met klinisch onderwijs als aanzet voor de stichting var volwaardige medische facultei ten in eer, verdere toekomst, zo zegde minister Vertoga (onder wijs) de Kamer toe. De Kamer schaarde zich ach ter de regeringsbeslissing dooi de begrotingspost, waarin het eerste geld voor de vestiging van de Limburgse faculteit is uitgetrokken, goed te keuren en daarnaast de motie-Van Dijk van VVD en CHU en het amen dement-lans van de PvdA aan te nemen, waarin de regering wordt gevraagd de samenwer king van medische en biolo- gisoh-technische wetenschappen in Twente en Brabant te stimu leren. De begrotingspost voor Maas tricht werd aanvaard met de stemmen tegen van SGP. Boe renpartij. de Groep-Harmsen. zes leden van de ARP. twee van de CHU. mej. Kessel van de PPR en de heren Willem?- (PvdA) en Kronenburg De eif Brabantse KVP'ers, die uitstel van de beslissing hadden geëist gaven hun stem aan de begro tingspost. nadat zij hun eigen motie, ingediend door drs. Wes terterp, hadden zien verwerpen. Hei amendement-Tans dat nagenoeg hetzelfde doel had als de motie-Van Dijk, situitte niet alleen op verzet van de ARP, maar merkwaardig genoeg ook op dat van de CHU Drs. Tila- nus. de woordvozrder van de CHU-fraotie ncemde het amen dement overbodig en meende dat het vooruitloopt op het ad vies van de commissie, die de regering zal moeten adviseren over verdere uitbreiding en spreiding van het wetenschap pelijk onderwijs in het alge meen. Behalve de ARP en de CHU vermaarden ook de Boe renpartij. de Groep-Harmsen en de heer Kronenberg zioh tegen het amendement. Voordat het tot stemming kwam. discussieerde de Kamer nog in een korte derde termijn met minister Veringa en staats secretaris Kruisinga i Volksge zondheid) Daarbij bleek de staatssecretaris de vestiging van de achtste medische faculteit minder van belang te vinden voor de capaciteitsuitbreiding van de c.rtsenopleiding. dan wei voor verbetering van de kwali teit vam die opleiding. Hij waarschuwde zelfs voor een te grote aanwas van artsen, hetgeen ae liberale fractieleider mr Geertsema de vraag deed stellen, waarom dan een acht ste medische faculteit nog nodig ls. De m .nister bleef echter op zijn standpunt staan dat de behoefte aan een nieuwe facul teit onomstotelijk is gebleken. ADVERTENTIE Geversstraat 30 v. d. Valk Boumanweg 2 Hofweg 39 Oegstgeest Leiderdorp Voorschoten STEENDEREN (GPD) - Op een bijzonder koelbloedige wijze heeft een tot nu onbekende man gister middag een roofoverval gepleegd op de Boerenleenbank ln Steenderen en zich meester gemaakt van 2590 gul den. zijn nog te bouwen woning wilde af sluiten. De overvaller verliet na enige tijd bet gebouw om zich op advies van de heer Lebbink in verbinding to stellen met de directeur van ge meentewerken voor een flink stuk je bouwterrein. Na zijn terugkeer verklaarde hij, nu zijn plannen tot vestiging in Steenderen toch defini- Alvorens zijn slag te slaan wist de tief waren, meteen een safeloket to keurig uitziende man het volste ver- willen huren Hy tekende het oon- trouwen van bankdirecteur J. A. tract, en ging vervolgens met de Lebbink te winnen. Eerst nadat hij bankdirecteur de kluis binnen voor tot de kluis was toegelaten, eiste hü bezichtiging van het safeloket. BelcI Op dat moment duwde hü de heer De ma<n me.dde zich met de me- Lobbink een vuist to de rug of dedeling dat hü een hypotheek op een vuurwapen to de hand had is niet bekend en eiste geld. Op de verklaring dat de kluis slechts klein geld bevatte en al het bankpapier aan de balie voorhanden was. dwong hü de directeur daar tot afgifte van 2590 gulden, verdeeld over coupures van 100, 25 en 10 gul den. Hü propte het geld in een zwart koffertje of zwarte tas en ging er vervolgens in een gryze Volkswagen HAZERSWOUDE LEIDEN Gis- vandoor, ternacht botste op de Gemeneweg de bestuurder van een personenwagen, een 44-jarige Leidenaar, op een voer- tuig, dat kon worden betiteld onder de categorie „büzonder vervoer". Dit büzondere vervoer werd voor af ge- j gaan door en gevolgd door een po- j litiewagen met zwaailicht. Hoewel de bestuurder van de politiewagen ook 1 nog de sirene hanteerde bü het na deren van een tegenligger uit de richting Hazerswoude-dorp, heeft de bestuurder dit niet tüdig gemerkt en botste op het brede transport. Met een hersenschudding werd hü naar het Academisch Ziekenhuis in Lei den vervoerd. ADVERTENTIE Voor EVEN NAAK ROK BLOUSE TRUITJE VEST J Te-/ GANGETJE 4 LEIDEN ln West-Berlijn: WEST-BERLIJN (AFP, Reuter) In West-Berlün zal donderdag het proces beginnen tegen de twee jonge Oostduitsers die de vorige maand een Pools vliegtuig kaapten en de piloot dwongen naar West- Berlijn te vliegen De 19-jarige Ulrich-Jürgen en de 24-jarige Peter Klement zullen te rechtstaan voor een Frans militair tribunaal. Zy zün onder meer be schuldigd van het schenden van de voorschriften voor het landen van vliegtuigen, het in gevaar brengen van de veiligheid van de toegangswegen door de lucht, on wettig wapenbezit en het onwettig uitoefenen van dwang op de be manning van het vliegtuig. De vorige maand hebben de Fran sen een verzoek van Polen om uit levering van de twee Oostduitsers afgewezen. UTRECHT (GPD. ANP) Op een gisteravond in Utrecht gehouden vergadering van kaderleden van de vijf vakbonden in de metaalindustrie is felle kritiek geuit op de vakbondsbestuurders, die eerder op de dag tot een akkoord waren gekomen met de directie van de VMF. Er ontstond een grote verdeeldheid onder de kaderleden, van wie velen de vakbondsbestuurders dictatuur verweten omdat zakkoord zijn gegaan met een regeling zonder daar over de betrokken leden te raadplegen. Het akkoord dat gis termiddag na lang onderhandelen tussen de vakbondsbestuur ders en de VMF-directie werd bereikt omvat o.m. de vol gende punten: de vakbonden krygen een rapport waarin een duidelyk beeid wordt gegeven van de sociale en economische si tuatie van het concern een inzicht in de positie van de gieteryen binnen het concern. Nagegaan zal worden welke gegevens verstrekt kunnen worden, waarbü wordt gedacht aan rapporten van deskundigen buiten het oedrijf; de rapporten zullen uiterlük eind van dit jaar bü de vakbonden binnen moeten zijn; bü afvloeiing zal de Kromhout-regeling volledig van toepassing zijn. De heer Wamsteeker. vakbondswoord voerder, noemde deze regeling een van de beste die in ons land bestaan. Ten aanzien van de uitkering ineens, werd evenwel overeengekomen, dat als in een bepaald Jaar grote aantallen werknemers zouden worden ont slagen. de VMF het voorbehoud maakt, dat de uitbe taling van de uitkering ineens, financieel mogelijk moet zijn; de raad van bestuur van de VMF is bereid de vertegen woordigers van vakbonden een inzicht te geven in het rendement van de laatste NS-orders bü Werkspoor Utrecht, eventueel door middel van een accountants rapport; ten aanzien van het herstructureringsbeleid is vastge steld dat dit volledig open moet worden gevoerd en wel door volledige informatie van de ondernemingsra den. de vakverenigingen en de plaatselüke en landelüke overheid. Gisteravond tydens de vakbondsbyeenkomst in Utrech' kreeg de heer W. Wamsteeker. die aan het akkoord had mee gewerkt. te horen dat het personeel van Werkspoor blü is. dat de vakbond niet de directie is. De heer N. de Jong. sta kingsleider van het eerste uur. zei weinig vertrouwen te heb ben in de overeenkomst. Grote Verontwaardiging ontstond ook over het feit dat niet gesproken is over het wegvallen van de winstuitkering dit jaar. hetgeen een loonderving zou betekenen van acht pro cent. De Werkspoorders wensen vast te houden aan hun eis dat er geen ontslagen zullen vallen en dat de winstuitkering wordt verleend. Vooral het bedreigde gieterüpersoneel weerde zich op Je vergadering duchtig Een afgevaardigde van Stork-Jaffa had vlot berekend dat de VMF het bedrijfsverlies dit Jaar goed maakt door het inhouden van de winstuitkering, want daar mee is twintig miljoen gemoeid Alle woord-voerders waren het erover eens. dat de af gelopen dagen bij Werkspoor een „schitterende actie" is gevoerd, maar vrijwel algemeen was de teleurstelling over de afloop. De heer Van Montfoort noemde het einde van de actie een psychologische blunder van de grootste orde. „De vakbeweging stond eindelijk twee dagen achter ons. maar nu is het weer om te huilen, of beter om te vloeken", klaagde een ander kaderlid van Werkspoor. De hartstochten laaiden nog hoger op, toen een emotioneel spreker de kaderleden opwekte morgen de staking voort te zetten en aan de bestaande eisen die voor een winstuitkering toe te voegen. De heer Wamsteeker wees alle beschuldigingen van de hand. Hij meent, dat een basis voor een goed overleg is gevonden. Het is niet belangrijk, dat de raad van be stuur naar Werkspoor komt om te praten. „Wij moeten een oplossing zoeken en daarvoor is nu een mogelijk heid gevonden. Als we weer belazerd worden, weten we De vakbonden bijeen in Utrecht. nu tenminste hoe we een bedrijf moeten bezetten, want dat was ook maar de eerste keer", zei de heer Wam steeker. Volledig rustig werd het weer in de vergadering, toen de vice-voorzittêr van St. Eloy, de heer H. Boode, de vergadering bezwoer geen domme dingen te doen. In een met trillende stem uitgesproken speech waar schuwde hij de kaderleden geen graf te graven voor de arbeiders. De vakbeweging moet meewerken aan her structureringsplannen in het belang van de werkne mers zelf. De vergadering vond tenslotte een compromis. Ex- stakingsleider Meijnikman. die kort tevoren nog de wildste verwijten had moeten incasseren, sprak het verlossende woord, waarmee de ruim 300 aanwezigen het eens waren. Slechts een tiental aanwezigen stemde tegen. „We zetten eerst alles op papier, reiken dat mor genavond (vrijdag) bij de fabriekspoort uit. zodat ie dereen er in het weekeinde over kan nadenken en dan praten we er maandag verder over in de fabriek."

Leidsch Dagblad | 1969 | | pagina 7