Helsinki: barometer voor wederzijdse vertrouwen Tijdschema maanvlucht Luns: ondanks alles toch tevreden (orry Hagoorl BOULE 7 EN SOWJET-UNIE PRATEN OVER ONTWAPENING UIT ONZEKERHEID „Mars tegen de voor Witte Huis „Militarisme in Russische sector van Berlijn" TE NOORDWIJK AAI* ZEE PEPPER AND SALT Enkele Afrikaanse staten hebben bedenkingen t.a.v. West-Irian rapport (JAG 14 NÖtfEMSËR 1969 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 21 (Van onze correspondent) ISHINGTON (GPD) President Nixon heeft afgelopen zondag mndag overleg gepleegd met zijn adviseurs over de strategie, imerika dient te volgen hij de aanstaande gesprekken m Hel met de Sowjet-Unie, waarbij men hoopt te komen tot een be ing van de bewapeningswedloop. Hij confereerde zondag aan i van het presidentiële vliegtuig onderweg van Florida, waar hij teek einde had doorgebracht, naar Washington en gisteren riep <e Nationale Veiligheidsraad bijeen in het Witte Huis. De be- jfjkste beslissing die de president te nemen heeft, is met welke tellen de Verenigde Staten in Helsinki ter tafel zullen komen. foorstellen kunnen zoveel i,en dat zij een overeenkomst illast gaan bezwaren, maar zij n ook te weinig hout snijden, de gesprekken niet veel meer n dan een symbolische uitwis- van standpunten. In elk ge- Jee;; president Nixon een van Bspronkelijke ideeën prysgege- gort na zijn inauguratie ver hij dat het in zijn voorne- hg om bij de onderhandelingen (Russen niet alleen het kern probleem ter sprake te bren- "jnia: ook alle andere belang- naagstukken die beide landen an. betekent dat een kernontwape- jonferentie afhankelijk werd I van zulke kwesties als het B-Oosten, West-Berlyn, Oost- Vietnam. De presi- beeft vermoedelijk ingezien dat benadering geen vruchten zou n afwerpen, want van deze op- later mets meer vernomen. ^Ijnleidende gesprek in Helsinki, definitieve vorm vermoede- een andere stad verplaatst (Wenen of Génève) nucleaire bewapenings tot onderwerp hebben. Als an de Amerikaanse delegatie len Gerard C. Smith, die het hoofd is van de door John Kennedy in het le- instituut dat belast is enings- en ontwapenings- i (Arms Control and Disarma- Agency). Schaakpartij probleem van de kernwapens (fensieve en defensieve beveili- niddelen doet in sommige op to denken aan een schaakpar- «n twee grootmeesters, die aan nd van de bestaande stand van vijf of meer zetten vooruit ren te denken om de bedoelin- &n hun tegenstander te raden (mogelijke effect dat zijn zet- unnen hebben op de eigen po- Alleen gaat het in dit geval om pionnen, l.opers of zelfs een maar om honderdduizenden en het voortbestaan van de eüjke beschaving zelf. derzijdse factor over elkanders capa citeit, bracht de huidige Amerikaan se regering ertoe om de als de MIRV bekendstaande raketten te installe ren (dit zijn raketten waarop meer dan 1 kernlading kan worden gemon teerd, die na lancering hun eigen doelwit opzoeken) omdat men er van uitging dat de Sowjet-Unie be zig was om een uitgebreid net van anti-raket raketten te installeren. Deze inlichtingen bleken onjuist te zijn. Niettemin had Amerika met deze beslissing weer een nieuwe fa se aan de bewapeningswedloop toe gevoegd, die het voor Moskou min der aantrekkelijk zou maken om met de Verenigde Staten tot een verge lijk te komen. Onzekerheid een voorbeeld te geven: één de grootste vraagstukken is het tkelde probleem van de zoge de eerste en tweede slag-capa- Dat wil zeggen, beide landen rika en de Sowjet-Unie) pro een wapen te ontwikkelen dat isief gebruikt (dus als aanval- niet alleen de grootst mogelijke de kan toebrengen aan het arse- van de vijand, maar ook in is om het defensieve apparaat dgenaamde anti-raket raketten) «taan. Aan de andere kant is Keven geweest zodanige defen- rapens te maken, dat zij een I aanval kunnen weerstaan om ider dan alsnog de genadeslag t brengen. Maar hoe groter de ctie van de trefzekerheid van defensieve raketten wordt, hoe ai] in feite in de klasse komen offensieve wapens. Want wan- wapens niet alleen bin dende raketten kunnen tegen- ra. maar ook nog vijandelijke dtten kunnen treffen, dan zijn et langer te beschouwen als de- eve middelen. Halt kernwapenlogica, die bijna «mputer vereist om alle voor alen afte wegen, heeft even- wijzigingen aangebracht in diplomatieke standpuntbepalin- beide zijden. En wanneer ifea en de Sowjet-Unie dan ook ■Bandag voor het eerst met el- zullen. gaan praten om deze :'.'ke wedloop een halt toe te dan zullen beide landen te hebben met een grote dosis ids wantrouwen over wat de f al dan niet weet. en al dan W* berekend heeft. ■danks de gegevens over kernwa- *paciteiten van beide landen die top van de jaren bekend zijn 'don, weet men noch in Moskou, ■n Washington met zekerheid nlogelijkheden de ander tot «schikking heeft staan. Dit be dt dat men met de grootste voor leid elkanders voorstellen zal ken en afwegen, en dat men nog cM l ^Prachtigheid aan de dag 35S^*?gen om bekend te maken wat toft, of wat men niet heeft. 8o onzekerheid over welke kern- 015 de andere partij ter beschik- ftaan, heeft in het verleden tot Uitgaven geleid voor kostbare II wapens. De voormalige mi- 9 van Defensie, Robert McNa- zó destijds„Als wij meer in- ™8en hadden gehad over de "to die de Sowjet-Unie had voor tfttegische strijdkrachten, zou- biet het grote kernwapenar- hebben behoeven aan te leg- ®t wij vandaag hebben", ■^de resultaat van deze we- Eén van de belangrijkste redenen waarom beide landen nu tenslotte (tweeëneenhalf jaar nadat de eer ste stappen voor een dergelijke con ferentie werden ondernomen) bereid zijn om te gaan praten, is juist deze onzekerheid. Het is waarschijnlijk, dat Amerika en de Sowjet-Unie niet langer weten wat zij aan elkaar heb ben in geval van een crisis, en dat beide landen het angstige gevoel heb ben, dat de ander met zijn offensieve wapens zoveel van de eigen defensie ve installaties kan vernietigen, dat er geen kans meer is om de tweede- slagcapaciteit in werking te stellen. Aan de andere kant wordt gere deneerd, dat de besprekingen in Helsinki geen zin hebben, juist om dat men niet weet wat men heeft. Deze redenatie gaat ervan uit dat deze onbekendheidsfactor beide zij den er van zal weerhouden om in elk geval van een ernstige breuk in de normale communicatiemiddelen, over te gaan tot een aanval met kernwa pens. Maar dit laatste argument ver onderstelt dat men aan beide zijden te maken heeft met rationeel den kende politieke leiders. De raketcri sis rohdom Cuba in de eerste jaren van president Kennedy's bewind heeft echter aangetoond aan welke zijden draad zulke veronderstellin gen kunnen hangen. Morton Halperin, voormalig lid van de Amerikaanse Nationale Vei ligheidsraad, heeft in een uitgebreid artikel voorgesteld dat Amerika er het best aan doet. en met de groot ste kans op welslagen in Helsinki, om kort na het begin van de ge sprekken een bescheiden maar con creet voorstel voor een kernwapen verdrag in te dienen, dat beide lan den niet aantast in hun tweede-slag capaciteit. Halperin gaat dan verder met het voorstel dat de Verenigde Staten eenzijdig aankondigt een tij delijke stop in acht te zullen nemen, wat betreft de proefnemingen met de MIRV-raketten en hun installa ties. Hy zegt hierby dat Amerika zou moeten beloven niet voort te gaan met het MIRV-project, tenzij de Russen hun zogenaamde SS-9- raketten (een versie van de MIRV) gaan testen. Gewapende vrede Halperins voorstel is, op zijn best, een soort gewapende vrede waarbij alles afhangt van een controle-sys teem dat door beide landen ver trouwd en geaccepteerd wordt. En juist de methode om elkaar in het oog te houden zal een van de be langrijkste problemen opleveren. In dit geval zijn het niet de Amerikanen d»e het meest te vrezen hebben van het inspectiesysteem, maar de Rus sen. De Amerikaanse pers heeft in de afgelopen jaren zoveel gepubli ceerd over de kernwapenindustrie en aanverwante problemen van instal latie, dat er, naar men zegt, weinig meer is dat de Sowjet-Unie niet ai weet. Daarentegen hebben de Russen nooit veel bekendgemaakt over hun eigen nucleaire ondernemingen. Hoe verdienstelijk Halperins voor stellen ook zijn, zij houden uiteinde lijk geen rexening met de mogelijk heid dat de Russen him eigen ideëen hebben over hoe een dergelijke be langrijke conferentie zou moeten .verlopen, noch met de voorstellen die de Sowjet-Unie zelf zal indienen, of met het wantrouwen waarmee Mos kou de gesprekken zal beginnen. Uiteindelijk is een overeenkomst d'e iedere kernwapencapaciteit aan benden legt, in de eerste plaats een kwestie van vertrouwen in elkanders woorden en daden. Alleen al daar om is Helsinki een barometer voor de maten waarin twee opponenten elkaar in de loop der jaren sinds de laatste were.doorlog hebben leren be grijpen. MR. H. L. LEFFELAAR BERLIJN (DPA) De geallieer de garnizoenscommandanten van West-Berlyn hebben gisteren de toe passing van de Oostduitse dienst plichtwet in Oost-Berlyn een „ern stige schending van de bijzondere ge demilitariseerde status van de stad" genoemd. In een gezamenlijke ver klaring wijzen ze erop, dat de ver ordeningen van de defensieraad van de DDR over de registratie, keuring en oproep van dienstplichtigen, als mede die over de dienstplicht van reservisten, openlijk „in de Sowjet- sector van Berlijn" zijn toegepast. „De commandanten betreuren dit nieuwe voorbeeld van de heropleving van het militarisme in de Sowjet- sector, waarvoor in de eerste plaats de Sowjetrussische autoriteiten ver antwoordelijk zijn", aldus de verkla ring. (ADVERTENTIE) Interieurkunst Doezastraat 14 Deelnemers aan de grote „mars tegen de dood", de 40-uri- ge protestdemonstratie, die van nacht om middernacht in de Amerikaanse hoofdstad Wash ington is begonnen, passeren de voorkant van het Witte Huis, waar alle lichten zijn gedoofd. De zoeklichten van het bewa kingspersoneel, dat voor deze ge legenheid is versterkt, worden op de demonstranten gericht, die vetpotjes dragen en bordjes met namen van in Vietnam gesneu velde Amerikaanse militairen. ADVERTENTIE ZONDAGMIDDAG A.S. 16 NOVEMBER speelt in Normale entreeprijzen. Iedere vrijdag, zaterdag en zondag ook dansen. Het tijdschema van de komende maanvlucht is tot het laatste moment onzeker. Tot de laatste seconde voor de lancering kan het experiment worden afgelast, en tijdens de vlucht kunnen zich ieder ogenblik aanleidingen voordoen om de vlucht te beëindigen of het tijdschema te herzien. Het oorspronkelijke schema omvat echter de volgende hoofdfasen. alle6 opgegeven in Nederlandse tyd. VRIJDAG 14 NOVEMBER: 17.23 uur: 2010 uur: 21.47 uur: Lancering van platform 39A op Kaap Kennedy, (tv-reportage) Derde trap stuurt combinatie in richting maan. Derde trap wordt in de steek gelaten nadat combinatie van Apollo, maantaxi en service- module in de Juiste samenstelling is gebracht. ZATERDAG 15 NOVEMBER: 05.10 uur: Eerste koerscorrectie. 11.23 uur: Eerste rustperiode van tien uur. ZONDAG 16 NOVEMBER: 00.10 uur: Tweede koerscorrectie. 12.23 uur: Tweede rustperiode van tien uur. MAANDAG 17 NOVEMBER: 06 52 uur: Derde koerscorrectie. 09.43 uur: Conrad en Bean gaan maantaxi binnen voor controle. 11.23 uur: Beiden weer terug in Apollo. 13.23 uur: Derde rustperiode van acht uur. 23.52 uur: Vierde koerscorrectie. DINSDAG 18 NOVEMBER: 04.52 uur: Apollocombinatie in ellipsvormige baan om maan. 09 11 uur: Wijziging baan om maan in cirkelvormige 10.42 uur: Nieuwe inspectie maantaxi, daarna rustperiode. WOENSDAG 19 NOVEMBER: 01.23 uur: 05.21 uur: 06 49 uur: 07.46 uur: 07.58 uur: 12.18 uur: 12.38 uur: 15 08 uur: 15 18 uur: 18.23 uur: Conrad en Bean naar maantaxi. Maantaxi ontkoppelt van Apollo. Maantaxi begint afdaling; Remmotor maantaxi ontbrandt (tv-reportage). Zachte landing op de maan. een dag minder dan vier maanden na de eerste landing (tv- reportage) Conrad zet voet op de maan (tv-reportage) j Bean zet voet op de maan (tv-reportage) Bean terug in maantaxi (tv-reportage) Conrad terug in maantaxi (tv-reportage) Rustperiode van negen uur (ditmaal slapend in hangmatten die de Eagle in juli niet aan boord had). DONDERDAG 20 NOVEMBER: 06.43 uur: Conrad weer naar maanoppervlak (tv-repor tage). 06.53 uur: Bean volgt hem (tv-reportage) 08.42 uur: Aankomst by en werk aan Surveyer (tv-repor tage); 09.33 uur: Bean terug in maantaxi, (tv-reportage): 09.53 uur: Conrad terug in maantaxi (tv-reportage); 15.27 uur: Start van de maan 19.03 uur: Vastkoppelen aan Apollo. 20.28 uur: Conrad terug in Apollo. 20.43 uur: Bean terug in Apollo. 20.29 uur: Maantaxi wordt afgestoten. VRIJDAG 21 NOVEMBER: 05.03 uur: Rustperiode van 8.5 uur 21.48 uur: Hoofdraket Apollocombinatie in werking voor bereiken van baan naar de aarde. ZATERDAG 22 NOVEMBER: 12.48 uur: vyfde koerscorrectie. 23.23 uur: Rustperiode van tien uur. ZONDAG 23 NOVEMBER: 23.50 uur: Zesde koerscorrectie. MAANDAG 24 NOVEMBER: 01.23 uur: Rustperiode van tien uur. 18.50 uur: Zevende koerscorrectie. 21.36 uur: Naby aarde wordt service-module afgestoten, (tv-reportage) 21 50 uur: Apollo schiet dampkring binnen (tv-reportage). 22.04 uur: Landing Apollo in de Stille Oceaan naby Sa moa (tv-reportage). De duur van de reis bedraag by nauwkeurige handhaving van het tydschema tien dagen, vier uur en 41 minuten, het verbluf op de maan 31 uur en 29 minuten. Conrad wandelt in totaal 6 uur en 10 minuten op de maan, Bean 5 uur en 10 minuten. (Door onze correspondent NEW YORK (GPD) Nog is het doek over de laatste acte van West-Irian niet gevallen. De resolutie, waarmee de discussies in de Algemene Vergadering van de Verenigde Naties gisteren zou zijn afgesloten, werd op verzoek van een aantal Afrikaanse delegaties tijdelijk geblokkeerd. De stemming over het kritische rapport van de speciale vertegenwoordiger van secretaris-generaal Oe Thant, Fernando Ortiz Sanz, waarin deze verslag uitbracht van zijn waar nemingen bij Westr-Irians 'daad van vrije keuze', werd uitgesteld tot woensdag. Secretaris-generaal Oe Thant woonde de zitting voor de helft bij. De uiterlijke redenen voor het uit stel waren, dat de delegaties onvol doende de tyd hadden gehad om het rapport te bestuderen, aangezien hei eerst verleden zaterdag ter beschik king werd gesteld. Maar in de wan delgangen, na afloop van de zitting, die drie kwartier te laat begon en anderhalf uur duurde, werd door Afrikaanse afgevaardigden in ge sprekken duidelijk gemaakt, dat het uitstel voornamelijk een symbolische uiting was van hun vrees, dat zulke gebieden als Zuidwest-Afrika en Eritrea op gelyke wijze als West- Irian, zonder voldoende democrati sche verkiezingswaar borgen, door resp. Zuid-Afrika en Ethiopië gean nexeerd zouden worden. Het is de verwachting dat de resolutie woens dag met een minimum aan debat unaniem zal worden aangenomen. Speciaal In zyn rede zei de Indonesische minister van Buitenlandse Zaken Adam Malik, die als eerste de voor ongeveer de nelft aanwezige Alge mene Vergadering toesprak, dat het rapport van Fernando Ortiz Sanz over het plebisciet in West-Irian terecht gewezen had op de speciale moeilykheden van het gebied. Maar hy wees de kritiek op de volksstem ming van de hand. Hy zei: „Het is natuurlijk gemakkelyk om de uitvoe ring van een gecompliceerd en zelfs controversiële politieke oefening te bekritiseren Vooral wanneer men probeert het af te meten aan de zogenaamde „internationale' maatstaven, die gewoonlyk de toe passing betekenen van .Westerse" maatstaven op condities en toestan den in Azië, waarop die standaarden niet noodzakelykerwys van toepas sing zyn". Hy gaf een overzicht van de door Indonesië bereikte resultaten in West-Irian sinds 1963, met name op het gebied van het onderwijs en merkte op, aat het voor Indonesi sche oren „soms opmerkelijk was wanneer sommigen buiten Indonesië meer bezorgd zeggen te zijn over het welzyn van onze. bevolking in West- Man, dan de Indonesische regering en bevolking zelf". Luns Minister Luns. die als tweede het woord voerde, zei dat hoewel de voorgeschiedenis van West-Irian er één van „conflict, teleurstelling en onvervuld gebleven verwachtingen" was, het eindresultaat met het no dige geduld in feite een belofte kan opleveren voor samenwerking in de toekomst. Verwyzend naar de twy- fels, die Nederland had gehad over de uitvoering van de overeenkomst van 1962, zei hy: „Deze zyn niet op geheven m de laatste fase van de toepassing van de overeenkomst". „Ik zou niet helemaal eeriyk zyn", zei hy, „wanneer ik het feit zou ver hullen. dat zowel in Nederland als in onze pers hernieuwde twijfel is gerezen over de methode waarop da wensen van het volk (van West- Man> werden gepeild en in het by- zoncLer de omstandigheden waarin zij hun zelfbeschikkingsrecht moesten uitoefenen". Hij zei, dat het rapport van Ortiz Sanz aantoonde, dat deze twyfels niet ongerechtvaardigd wa ren. „Maar", ging minister Luns ver der, „de Nederlandse regering be schouwt de methode, die door de regering van Indonesië werd toege past, niet op zichzelf in strijd met de clausules van de overeenkomst". Daarom achtte hij het niet nuttig verder in te gaan op de manier waarop de „daad van vrije keuze" tot stand was gekomen. Hy verwees naar de goede samenwerking tussen Nederland en Indonesië en zei dat er tevredenheid in Nederland was over de door de Indonesische rege ring verstrekte verzekeringen met be trekking tot oe West-Irian toe te kennen autonomie. De minister hoopte dat de Indonesische regering „een ruime en algemene amnestie' zou verlenen, maar hy vermeed daarby te spreken over politieke ge vangenen. Uitstel Na de rede van minister Luns zou er gestemd worden over de resolu tie waarmee het rapport van Ortiz Sanz officieel zou zijn aanvaard, en die behalve door Nederland en Indo nesië, wordt gesteund door België Luxemburg, Maleisië en Thailand In plaats daarvan echter werd er ge ïnterpelleerd noor ambassadeur Ma xime Leopold Zollner van Dahomey, die om een uitstel van drie weken vroeg om het .aat ter hand gestelde rapport te kunnen bestuderen. Het was Zollner. aie in 1962 als jong di plomaat op uitnodiging van de Ne derlandse regering een oriëntatiereis naar het toenmalige Nieuw-Guinea maakte om zich op dc hoogte te stellen van de aldaar heersende om standigheden. Ambassadeur Jamil Baroody van Saoedi-Arabië zag echter geen reden om de stemming uit te stellen, maar de vertegenwoordigers van Thailand, Ecuador, Ghana. Togo en Gabon ble ken het voorstel van Dahomey te steunen. Minister Adam Malik zei niet te begrijpen waarom er om uitstel werd gevraagd. „De resolutie", zei hy, „is eenvoudig en vertegenwoordigt het eind van het probleem dat nu be kroond wordt door de goede betrek kingen tussen Nederland en Indone- j sië" Minister Luns stelde daarop als I compromis voor zoals hij zei om niet geheel onbaatzuchtige reden (hy zou maandag naar Nederland terug keren) om de stemming tot maandag uit te stellen. De voorzitter van de Algemene Vergadering, me vrouw Angle Brooks, velde daarop een salomonsoordeel en besloot met een haastige hamerslag de stem- De ministers Malik (links) en Luns. ming op woensdag te laten plaats vinden. Jouwe Tijdens de discussies, want van een debat is eigenlijk nog geen sprake geweest, zat Nicolaas Jouwe, de lei der van de Papoease bannelingen- groepen. op de publieke tribune, vermoedelyk op uitnodiging van de delegatie van Dahomey. De zaalsup poosten, die Instructies hadden ge kregen voor het geval er een demon stratie op de publieke tribune zou plaatsvinden, wachtten echter tever geefs op de zeven of acht Papoea's die met enkeie spandoeken voor het VN-gebouw stonden opgesteld. Mr. H. L. LEFFELAAR.

Leidsch Dagblad | 1969 | | pagina 21