wordt volgespoten met vuil Bonn ondertekent kernverdrag spoedig M Regering vindt bedenkingen oppositie achterhaald iologisch leven ernstig bedreigd lOOR BRAM .LEEUWEN ROCKEFELLER WAARSCHUWT OPNIEUW - [DAG 13 NOVEMBER 1969 LEJLDèCH DAGBLAD gAGINA 9 js niets ZO moeilijk als een einde maken aan de meest gumenten gebruikt en zelfs het ad- lange tijd het rioolwater van diverse In het laatste geval had alle na- z-i:1-7.1/. i i -i vies van het RIZA in de wind slaat. ««TMwnihftr» nmcieziEiv«»rd in het Ve- rieheid. voorkomen kunnen worden '"""--i niets zo moeilijk als een einde maken aan de meest (vernietiging van ons milieu. Zelfs al staat het vee ziek s-' ejde, al sterven de vogels bij tienduizenden, al verdorren (ren aan de bomen en al vallen de rupsen er dood uit, ui e autoweg vergiftigd door uitlaatgassen. Het aantal ge- tan longkanker stijgt en het leeftijdsgemiddelde daalt, t studeren en confereren rustig voort, ondanks het feit, 3^ tvater in de rivieren en langs de kust een zwart en giftig lis geworden, ons drinkwater opraakt en de hele situatie betering schreeuwt". is uit het boek „Uit dM, dat dit jaar werd uit- Dt schrijver is ir. S. Zal- id-medewerker van het In- TOor Toegepast Biologisch in Arnhem. De gegevens, Ij, zijn functie verzamelde ailieuverontreiniging achtte langrijk, dat hij ze enkele later in boekvorm uitgaf, sn onrechte verscheen deze i tegen de steeds voort- nulieuverontreiniging. Want in plaatsen in ons land gaat ailing nog steeds verder, (nieuw wordt melding ge- ran frappante voorbeelden, tevens opvalt dat officiële llllltlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllltlllllllllllllllllfli BHNiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiir B In de meeste gevallen pas t aan de dag leggen wan eerste calamiteiten zijn ge- Rioolwater ehrijnend voorbeeld is het nog steeds een enorme hoe rioolwater ongezuiverd in trvlaktewater verdwijnt. Een meest geruchtmakende zaken laatste maanden was de of- ipening van de afvalwater- btj Western i eland in Gronin- deze leiding wordt een deel mingen voortaan verlost van ssale hoeveelheid afval en afkomstig van de suikerfa- en strokartonfabrieken, die Ersleiding zijn aangesloten, raks de topcapaciteit is be- het hoofdgemaal bij Hoog- minuut 110 kubieke meter er de Waddenzee in spuiten, koningen betekende dat een ide verbetering van de wa- telt, maar anderen waren opgetogen over de lozing van srontreinigd afvalwater vlak de kust. Tot dif groep be de heer J. W. G. Bolomey die Waddenbulletin, het orgaan Landelijke Vereniging tot ran de Waddenzee het vol- chreef: ..Het vieze stinkende (fee alle leven doodt, zal in leveelheden in de Waddenzee ronddrijven. Bij vorst 'lage ind en ijs) zal gerekend worden op een nog sterkere ipeling van stinkend riool- Kinderkamer mdeluke Vereniging wees her ijk op de grote biologische van de Waddenzee: „De voedselrijkdom van de Wad- maakt het tot het belangrijk- istergebied voor watervogels ri- en oost-Europa. Tevens de Waddenzee de rol van kamer" voor diverse soorten een zeer groot deel van de 8". Wat zouden de gevolgen oneer op deze plaatsen het an suikerfabrieken en stro- adustrieën geloosd wordt? in biologen uitten reeds vóór idle opening van de vuilpers- hun verbazing over het feit idanks het advies van het itituut voor Zuivering van iter, werd besloten af te zien n leiding die drie kilometer in zee zou eindigen. In ant- op vragen van enkele leden Tweede Kamer antwoordde lister van Verkeer en Water- iakker. dat ..om geen onnodige tóe moeilijkheden bij het leg de leiding op te roepen" be- *erd af te zien van een ge- Persleiding. maar dat het af reet een vaargeul zou geloosd en vandaar wel te- komen in de getijgeul. Ontoelaatbaar ®er Bakker zei niet te ver- 0. dat de Waddenzee op die dp ontoelaatbare wijze zou verontreinigd. „Mocht on- Pt uit een onderzoek blijken, tong toch mind'1'- gewenste o heeft, dan zal alsnog nader bestudeerd door welke tech- maatregelen verbeteringen borden aangebracht", aldus I nister. Met andere woorden tt kalf verdronken is. zal de eens gedempt worden", tote berichten over de lozing enorme hoeveelheden vuil *r niet zo geruststellend als |(f r Bakker ons wilde laten ge- [U Brs. k Essing, die in op- van de Rijksuniversiteit in tevet^ngen en het Rijksinstituut 'uiverng van Afvalwater de gevolgen registreert, heeft ®geving waar het vuile water Eonmgen wordt geloosd een Nfe sterfte onder de schelp- waargenomen. terwijl ook Ne mosselen zijn gevonden. |bergelijke sterfte manifesteert to dus al. ruim een maand leiding met feestelijk ver- n gebruik werd gesteld Het gehalte in het water is bij üer nog slechts zestig pro- ïn het normale en straks zul- Waddenzee len nog meer bedrijven en een aan tal dorpen via deze persleiding him afval gaan spuien. De capaciteit van dit ogenbük zal dan bijna zijn ver dubbeld. Vuil water De leden van de Visserij vereniging in noord-Groningen beginnen ook steeds meer aan de geruststellende woorden van de minister te twijfe len. De heer Visser uit Uithuizen constateerde enige weken geleden aan de zuidkant van het wad tussen Pieterburen en Uithuizen dat er geen garnaal meer te vangen is. „Het vuile water gaat niet helemaal naar buiten en komt weer mee terug als het vloed wordt". Drs. J. H. Koeman van het Insti tuut voor Veterinaire Farmacologie en Toxicologie van de Rijksuniversiteit in Utrecht zegt in het zojuist ver schenen nummer van „Natuur en Landschap", dat de lozing van afval via pijpleidingen in zee aanleiding kan zijn voor ongunstige verschui vingen in de planktonpopulaties. Met het oog op de gezondheid van de mens, maar ook van de zeevogels is het volgens drs. Koeman van be lang deze ontwikkeling nauwlettend te volgen. Een belangrijke vraag' is volgens drs. Koeman in welke mate de massale ontwikkeling van vergif tige algen wordt gestimuleerd door de voortdurende toeneming van zout- lozingen en organische afvalstoffen. In 1961 zijn reeds vergiftigde mos sels voor onze kust gesignaleerd en kregen mensen die ze consumeerden ziekteverschijnselen. Met deze we tenschap die al enige jaren bekend is, valt het wat. moeilijk te begrijpen dat minister Bakker .hogere kosten en technische moeilijkheden" als ar- Ernstige verontreiniging kan vissterfte ten gevolge hebben. Zoals de zaak er nu voorstaat en het er naar uitziet dat het biolo gisch leven in de Waddenzee een langzame maar zekere dood zal ster ven zou de minister terstond moeten besluiten alsnog maatregelen te ne men die een massagraf op die Wad denzee kan voorkomen. Van „bespa ring van kosten", zoals de minister voor de opening aankondigde, zal niet veel kunnen komen. Integen deel. De kosten zullen nu waar schijnlijk aanmerkelijk hoger komen te liggen. lange tijd het rioolwater van diverse gemeenten ongezuiverd in het Ve luwerandmeer spoot. Tel daarbij de explosieve ontwikkeling van de re creatie langs het randmeer op en het is duidelijk, dat het. drama com pleet is. Beleidsfouten Ook hier werd als op zovele plaat sen in ons land gezondigd tegen de milieuhygiëne. Gedeputeerde mr. O. W. A. baron van Verschuer heeft tijdens een vergadering van Provin ciale Staten in Arnhem erkend, dat er ernstige beleidsfouten zijn ge maakt. Onder meer heeft men rich In het laatste geval had alle na righeid voorkomen kunnen worden wanneer de gemeente Goes haar plannen tot de aanleg van een pers leiding (kosten zeven miljoen) naar de Westerschelde had kunnen reali seren. De besmetting betekende nu een reëel gevaar voor de mosselteelt, die ons land elk jaar flink wat de viezen oplevert. Het mosselseizoen, dat aanvankelijk op 16 juni zou be ginnen, moest ongeveer een maand worden uitgesteld. Pas nadat de Directie van Visse rijen de oorzaak van de besmetting had opgespoord en advies was inge wonnen bfj het Rijksinstituut voor de Zuivering van Afvalwater (RIZA) word opdracht verstrekt tot het plaatsen van een chloreringsinstal- lafcie, d'ie voorlopig enig soelaas biedt. Talloos zijn de voorbeelden van industrieën die per ongeluk ge vaarlijke produkten met het afval water loosden. De afgelopen maan den deden zich in Overijssel twee ernstige gevallen van watervergifti- gmg voor. De chemische fabriek van Noury van der Lande in Deventer liet een oud afvalriool vervangen door een nieuw en loosde tijdens de werkzaamheden het afval in de ha ven tussen de Ussel en de kanalen van het industrieterrein. Het Veluwerandmeer is een ander verkeken op de grote belangstelling Vissterfte triest voorbeeld van verregaande vervuiling in ons land. Enerzijds was di.t meer bestemd als lozingspunt voor grote hoeveelheden afval, maar anderzijds bleef het ook voor de re creanten niet lang onontdekt. Geen wonder, dat het water, dat ongeveer zes jaar geleden nog helder was. snel vervuilde en algen en blauwwieren welig tierden in het water. Drs. P. Leentvaar van het RIVON heeft deze zomer zijn vrees uitge sproken voor een ernstige overbelas ting van het water met bacteriën en schimmels. Vissterfte was eigen lijk een onvermijdelijk gevolg van deze golf van vervuiling, terwijl het water ook voor de mens gevaar be gon op te leveren. Kalvergier, eenden- en kippenmest en andere afvalprodukten van slach teryen worden nog steeds zonder enige vorm van zuivering in het Veluwerandmeer gestort, terwijl de zuiveringsinstallatie bij Harderwijk van de recreanten. De heer Verschuer heeft nu aan gekondigd dat zal worden begonnen met chloreren van afvalwater ter wijl op langere termijn wordt ge dacht aan uitdieping van het meer. Artsen, biologen en andere deskun digen wijzen nog steeds op de grote gevaren voor mens en diier. „Als Je weet wat er allemaal in het Veluwe randmeer terecht komt", zo zei drs. Leentvaar van het RIVON, „vraag Je je af. hoe de mensen het in him hoofd halen om nog in zulk water te gaan zwemmen". GS van Gelderland hebben inmid dels by de minister aangeklopt en gevraagd regels vast te stellen voor de kwaliteit van .recreatiewa ter". Bovendien wordt gevraagd om geld voor waterzuiveriuigsinstallaties Ook hier wordt de stormbal pas gehesen nu blijkt dat de zaak flink uit de hand ie gelopen. Zo rijn er in ons land het laatste jaar talloze voorbeelden geweest van ernstige vervuiling van ons milieu. Behalve de aanslag op de Waddenzee en de vergiftiging van het water van het Veluwerandmeer werd Zeeland op geschrikt door een besmetting van hot water van de Oostersohelde. Het water zag in korte tijd wit van de stervende vissen, met ver kleuring, slijmvliesaantasting en ver lies van schubben, terwyl omwonen den Steen en been klaagden over de alles doordringende stank. Een vrij wel identiek geval van achteloosheid deed zich korte tijd later voor in de buurt van Zwartewater. De brand weer moest, vers water in de ver vuilde sloten en kanalen spuiten om op düe manier duizenden vissen van een wisse dood te redden. Maar de waterverontreiniging in ons land gaat door. Ook in 1970, het jaar van de natuurbescherming, zul ten gedeelten van ons oppervlakte water weer ernstig verontreinigd worden. Enerzijds omdat het aantal rioolwaterzuiveringsinstallaties nog steeds te gering is om de enorme stroom afvalwater te kunnen ver werken, anderzijds omdat er door de industrieën weer fouten gemaakt zullen worden. Daarmee zullen de recreatiemoge lijkheden voor ons toch al zo dicht bevolkte land nog verder afnemen. Drs. J. P. Doets, hoofd van de afde ling Natuur- en Landschapsbe scherming van het ministerie van CRM, heeft dit jaar trieste cijfers gepubliceerd. In de periode van 1959 tot 1965 werd opnieuw ruim zeven tienhonderd hectare van ons opper vlaktewater ongeschikt voor de sportvissenj, om. door vervuiling. Alle aandacht voor ons op pervlaktewater noodzakelijk. Een eenvoudig rekensommetje leert dat we binnenkort allemaal achter het net vissen, als er op korte ter mijn niets gebeurt. In de serie „De aarde vervuilt....** wprden al eerder artikelen jn het L.D. geplaatst op 30 oktober, 1, 6, 7, 8 en 11 november. ADVERTENTIE WASHINGTON (Reuter) Gou verneur Nelson Rockefeller van New York heeft gisteren opnieuw gewaarschuwd, dat Latijns-Ame rika op de rand van de revolutie leeft en hy voegde hieraan toe: „Ik j heb het niet over alleen maar een radicale verandering maar over een verandering die buiten controle is". Rockefeller sprak in de Commissie voor Interamerikaanse zaken van het Huis van Afgevaardigden waar hij zijn rapport over zijn reis., dit jaar, naar Latijns-Amerika indiende. Rockefeller zei dat iedereen die de afgelopen zomer de buren van de Verenigde Staten op het westelijk halfrond heeft bezocht moet toege ven dat de „grond ryp is voor de revolutie". President Nixon heeft voor twee voorstellen in Rockefellers rapport onmiddellijk steun toegezegd, te we ten dat de Verenigde Staten de La- tijnsamerikaanse landen betere han- delsvoorwaarden moeten bieden en de last van de rente op de le ningen moet worden vermin derd. De Amerikaanse president heeft echter geen commentaar ge geven op Rockefellers voorstellen de militaire hulp aan de Latynsameri- kaanse regeringen snel te verhogen. (van onze correspondent) BONN GPDDe scherpe kritiek van de christendemocratische oppositie zal er de Westduitse regering niet van weerhouden het ver drag tegen verdere verspreiding van kernwapens spoedig te onder tekenen. Of die ondertekening al volgende week zal plaatshebben, zoals kanselier Brandt zich had voorgenomen, vraagt men zich ech ter in Bonn af nadat gisteren de oppositie een dag lang de kans heeft gehad met ministers en afgevaardigden van de regerings- j partijen over haar bezwaren tegen die stap te debatteren. De conclusie, die kanselier Brandt uit dat debat in de Bondsdag trok, was overigens: de bedenkingen van de oppositie zyn verregaand achter haald. Zelfs degenen die vreesden dat het bezit van kernwapens eeuwig aan de Duitsers voorbij zou gaan. weiden door de kanselier getroost Hij noemde de Amerikaanse inter- i pretatie op dit punt voldoende. Was- hington vindt dat een Europese unie over kernwapens kan beschikken als I één van de leden deze wapens al be zit voor dat die unie tot stand komt. De regeringhad zich degelijk op het treffen met de oppositie die terzake uiterst deskundige mannen in het veld bracht voorbereid. Drie man sterk «Brandt, en de mi nisters Scheel, Buitenlandse Zaken, en Leussink, Wetenschap) nam ze aan het debat deel. Toen 's avonds de discussie werd beëindigd, was echter van tevredenheid aan de kant van CDU en CSU geen sprake. Men 1 wenst daar de woordenstrijd nu in I parlementaire commissies voort te I zetten. Kernpunten van gesprek zijn I 1) De oppositie vindt dat het voor ondertekening te vroeg is, o mdat met name het controleren van de naleving van het verdrag nog niet definitief is geregeld tussen Euratom en het internationale Atoom-Agent - schap in Wenen. Brandt en Scheel hebben daar te genover gesteld dat Bonn het zich eenvoudig niet kan veroorloven de ondertekening steeds weer uit te stel len. Al drie jaar geleden zyn de jer- ste ontwerpen van het verdrag voor gelegd, sindsdien zyn die sterk on der Duitse invloed bevredigend bij geschaafd. Van een overijlde actie kan men dus moeilyk spreken. En kele punten, zoals die van de con trole, zullen moeten worden opge lost tussen de ondertekening van het verdrag door de regering en de rec tificatie door het parlement. 2) Voor het verdrag wordt onder tekend moet volgens de oppositie za ken worden gedaan met de Sowjet- Unie, die misbruik zou kunnen ma ken van de VN-bepaling over inter ventie in vijandelijke staten door bijvoorbeeld Bonn het niet nakomen van het verdrag aan te wryven. Het interventiegevaar, dat Moskou vorig jaar zelf weer onder de aandacht van de buitenwereld bracht, zou eerst definitief uit de weg geruimd moe ten zijn. Buiten discussie Brandt heeft gevraagd dit onder werp buiten de discussie te laten, omdat deze zaak zal worden bespro ken tydens de te verwachten on derhandelingen met de Sowjet-Unie over een verdrag dat het wederzijds afzien van geweld vastlegt. De re gering vindt trouwens dat de veilig heid van de Bondsrepubliek vol doende is gewaarborgd binnen de I NAVO waar een CDU-afgevaar- digde tegenover stelde dat elk NAVO-lid uit de organisatie kan stappen, terwijl het verdrag tegen i kernwapenverspreiding voor 25 jaar zou worden gesloten en vervolgens steeds met eenvoudige meerderheid zou kunnen worden verlengd. 3) Er bestaat volgens de opposi tie geen duidelijke band tussen dit verdrag en de ontwapening in het al gemeen. De regering vindt Juist dat de be loften die de Sowjetunie en de Ver enigde Staten in het kader van dit verdrag hebben gedaan, de enige hef boom kunnen zyn om ook de grote mogendheden die over kernwapens beschikken tot ontwapening te bren gen. 4. De vroegere CDU-minister van Wetenschap Steltenberg, voornaam ste woordvoerder van de oppositie in dit debat, vindt de formulering over de waarborg van nucleair on derzoek voor vreedzame doeleinden nog onvoldoende. Stol ten bergs opvolger Leussink had echter van een aantal Duitse kern fysici bevestigd gekregen dat de voordelen groter zyn dan de nade len. Alleen door ondertekening is de nucleaire wetenschap in de Bondsre publiek ervan verzekerd dat aan de internationale ontwikkelingen deel genomen kan worden. Afgevaardig den van de regeringspartijen noem den als gevaar van niet-ondërteke- nen zelfs dat West-Duitsland in de toekomst zou worden uitgesloten van levering van splijtbaar materiaal. Een SPD-afgevaardigde zei ons over de ondertekeningskwestie waarin regering en oppositie nu dus zo fel tegenover elkaar staan: „Ook de CDU had zich als regeringspar tij niet kunnen veroorloven de onder tekening lang uit te stellen" En Scheel zei daarover in de Bonds dag; „Alleen illusionisten zien in niet- ondertekening van het verdrag een politiek alternatief".

Leidsch Dagblad | 1969 | | pagina 9