Minister Veringa ontwijkt kritiek uit Tweede Kamer 2dagen Brussel f45.- Oppositie steunt eisen van werkende jeugd Nolmag ik nu naar huis?" 3dagen Z.-Limburg f43.50 winterpot f4.50 I Steun voor 'aanzet jes' in Twente en Brabant Voordelig en lekker eten? Wetsontwerp kan afwijken van nota-Veringa NSR: DEBAT WAS TELEUR STELLEND DR. SEDNEY PREMIER VAN SURINAME Geen extra belasting op tweede auto Windhoos verwoest kalkoenfokkerij Baas voor één dag bij Werkspoor 99 Prof. Goedhuis weigerde een alcoholproef PONDERDAG 13 NOVEMBER 1969 LE1DSCTI DAGBLAD PAGINA 1 DEN HAAG (ANP) De Ne derlandse Studentenraad heeft naar aanleiding van het in de Tweede Kamer gehouden debat over de begroting van onder wijs en wetenschappen en de nota over de hervorming van de bestuursstructuur der universi teiten het volgende commen taar: „Het debat over de onderwijs begroting, met name over de nota bestuurshervorming, is naar de mening van. de NSR uitermate teleurstellend verlo pen. Het pleidooi van de minis ter voor vrijheid van onderzoek en onderwijs kan, in het licht van de versnelde centralisatie van het financiële beheer en de bestuurlijke organisatie die alle autonomie van de universiteit om zeep helpt, worden be schouwd als oplichterij. De nota versluiert deze machtsgreep en de kamerleden hebben deze facade ook niet doorbroken. Overigens heeft de minister de algemene kritiek op de nota volledig genegeerd, en alle uitgangspunten onverkort gehandhaafd. Het debat over de nota is trouwens ook nog ge- frusteerd, doordat de minister het erop heeft aangestuurd, het icamerdebat te verlagen tot een hearing en de kamerleden tot nijvere aandragers van bouw stenen, waarvan vervolgens al dan niet gebruik kan worden ge maakt. De eigenlijke kritiek van de studenten, namelijk dat de nota de machtsconcentratie onaange tast en onbedreigd laat, heeft in de kamer nauwelijks weerklank gevonden." (van onze parlementaire redactie) DEN HAAG (GPD) „Ik houd niet onverkort vast aan de bestuursstructuur van de universiteiten zoals ik die in mijn nota heb vastgelegd." Dit zei minister Veringa gistermiddag in de Tweede Kamer naar aanleiding van de vele kritische opmer kingen die vorige week in de Kamer over de nota werden ge maakt. Verklaring tekenen. West- dultse reizigers, die per trein bij Briegnitzsee de grens tussen Oost- Duitsland en West-Berlijn passeren, worden gedwongen een verklaring te tekenen, dat zij Oost-Duitsland er kennen. ADVERTENTIE Ideaal voor een kleine herfstvakantie Inclusief reis en hotel. Volledig verzorgd! van elk station Alle informatie in de NS-reiskrant op de stations. voordelig uit met NS Over detailpunten in de toekom stige structuur wilde de minister nu nog niets zeggen omdat dat volgens hem meer op zijn plaats is wanneer hy een wetsontwerp hierover heeft ingediend. De moties van de heren Dijkstra (D'66) en Masman (PvdA) vond hy dan ook een vooruitlopen op de in diening van dit wetsontwerp en raadde daarom aan de moties voor lopig te laten liggen. De motie-Kessel (PPR), waarin bepleit wordt de huidige wet op het wetenschappelijk onderwijs zo te veranderen, dat nu reeds de moge lijkheid bestaat tot democratisering van het universiteitsbestuur, raadde dr. Veringa af. Invloed De minister hield wel vast aan een aantal belangrijke punten uit zijn nota. Zo merkte hij op dat hij de universiteitsraad niet als hoogste or gaan wil zien en dat de maatschap pij wel degelijk invloed moet hebben in het bestuur. Een autonomie van de universiteit is volgens dr. Veringa alleen juist op het gebied van on derwijs en onderzoek, maar hy vond het niet mogeiyk de universiteit vry te laten in het beheer van de fi nanciën. Verder deelde de bewindsman mee dat hy vooralsnog wil vasthouden aan een geledingswyze opbouw van de structuur, ook in de lagere niveaus. Hy zei geen voorstander te zyn van het zogenaamde one-man-one-vote- systeem (gelyk stemrecht van de drie geledingén van de universiteit). Daartegenover wil de minister wel dat er meer betekenis dan tot nu toe wordt gegeven aan de een heid van het wetenschappelyk korps, zodat de bestaande scheiding tus sen hoogleraar, docent en weten- schappelyke staf wordt opgeheven. PARAMARIBO (ANP) Dr Ju les Scdney zal zeer waarschijnlyk de nieuwe premier en minister van Al gemene Zaken van Suriname wor den. Dr. Sedney behoort tot de Pro gressief Nationale Partij. Andere PNP-ministers in het nieu we Surinaamse kabinet zullen zyn: handel en industrie: Just Rens. Op bouw: dr. ir. Frank Essed. Bouw werken. verkeer en waterstaat: I. Ru dy Goossen. Arbeid en sociale zaken: dr. Daisy Polanen. Voorts is vernomen dat de vol gende leden van de (Hindoestaanse Vatan Hitkari Party (VHP) zitting zullen nemen in het nieuwe kabi net: H. Radhakishun, dr. Nanan Pandy, Ameri Ali. mr. dr. J. Adhin en ir. R. Shankar. Over de porte feuille-verdeling van deze ministers wordt nog overleg gepleegd. De 47-jarige dr. Jules Sedney maakte geen deel uit van de rege- ring-Pengel van 1962. maar werd di recteur van de Stichting Industrie en Ontwikkeling Suriname. In maart 1965 werd dr. Sedney voor de Pro gressieve Nationale Party gekozen tot lid van de staten van Suriname. In 1958 werd hy voor de Nationale Party Suriname in het parlement gekozen. De drie huidige geledingen zouden in het korps gelyke stemkracht moe ten hebben. „Bouwstenen" Van de zyde der oppositieparty en werd de minister fel aangevallen over het feit dat hij hoegenaamd niet de wensen en kritiek uit de Ka mer weerlegde. De heer Dykstra (D'66): „Ik dacht dat de minister een debat zou aangaan over de prin cipes van de structuur van het we tenschappelyk onderwijs". De heer Dykstra had gewild, dat juist op het punt van de universi teitsraad een uitspraak zou moeten worden gedaan, nog voor het ver- schynen van het wetsontwerp. Hy vroeg zich gisteravond af, of de mi nister de Kamer soms ziet als een adviesorgaan van de regering. De socialist Masman noemde het debat volstrekt onbevredigend. Aan de bestaande onduidelykheden voegt de minister nog een reeks toe, zo zei hy. Mr. Masman: „Waarom ont- ADVERTENTIE) Uitgaan, winkelen, eten en drinken in het Parijs van België! Volledig verzorgd. van elk station Alle informatie in de NS-reiskrant op de stations. voordelig uit met NS DEN HAAG (GPD) Minister medisch onderwys in de technische Veringa (Onderwijs en Wetenschap- I en sociale wetenschappen interes- pen) heeft gisteravond de Tweede santé perspectieven zou kunnen ope- Kamer zyn medewerking toegezegd i nen, maar zei, dat het te zyner tyd voor de uitbouw van de technische ook in Limburg tot samenwerking en economische hogescholen in j met andere wetenschappen zal kun- Twente en Brabant tot complete nen komen. I universiteiten. De minister aecep- De minister ontried de Kamer aan- tcerde de motie, die VVD en CHU vaarding van de motie-Westerterp. daartoe hadden ingediend en nam waarin door een tiental Brabantse ook een amendement van de PvdA KVP'ers om uitstel van de beslissing met dezelfde strekking over. j is gevraagd. In tweede termyn hand- aj haaf de drs. Westerterp echter zyn opvatting. De minister noemde het alleen om financiële redenen uitgesloten naast Maastricht ook in Twente. Eindhoven of Tilburg op korte ter myn tot de vestiging van een nieu we medische faculteit over te gaan. Hy toonde echter waardering voor de plannen, die in beide landsdelen en zyn opgeworpen om tot de oprichting van stichtingen voor klinisch hoger i onderwys te komen, die zyn bedoeld j een aarsje als „aanzetjes" voor medisch weten- voeraer- schappelyk onderwys aldaar. Dr. Veringa verdedigde met veel overtuiging de keuze van Maastricht als vestigingplaats voor de achtste medische faculteit. Hy liet blyken dat die keuze de regering vooral is ingegeven door het motief van de spreiding van het wetenschappelyk onderwys en het belang van de re- gionale volksgezondheid. De minis- er erkende dat integratie van het By de replieken toonde de socia list dr. Tans zyn voorkeur voor Til burg als vestigingsplaats voor een Brabantse faculteit. De anti-revo lutionair Van Bennekom liet weten, dat zyn fractie verdeeld zal stem men. „Zoals onze roomskatholieke vrienden zeggen: ..Voor iedere heilige aldus de AR-woord- ADVERTENTH wykt de minister een gedachtenwis- seling?" De bewindsman zei te willen wach ten tot het wetsontwerp was inge diend. Hy beschouwde alle opmerkin gen, die er in de Kamer waren ge maakt, als „bouwstenen", waarmee hy by het opstellen van het ont werp rekening zou houden. Zo liet hfj zich ook niet uit over de wyze waar op de maatschappy zal worden ver tegenwoordigd in het universiteits- MINISTER VERINGA bestuur, noch of deze personen geko zen of benoemd zullen worden. Hoewel minister Veringa toezegde, dat het wetsontwerp niet te gedetail leerd zal zyn met de betrekking tot de organisatie van de lagere niveaus, waarschuwde hy. dat hy nooit heeft gedacht aan een ongeclausuleerd ex perimenteerartikel. zoals ondermeer het kamerlid Masman had bepleit. DEN HAAG (GPD) Staatsse cretaris Grapperhaus (Financiën) is niet van plan belasting te heffen op een tweede auto. zo biykt uit de gis teren verschenen memorie van ant woord by het Wetsvoorstel heffing motorrytuigenbelasting. Niet alleen vindt de staatssecre taris het hebben van een tweede au to moeilyk te controleren, ook acht hy het niet juist een objectieve be lasting als de motorrytuigenbelas ting waarby alleen gelet wordt op de aard van het voertuig, de uit voering en het gewicht wordt ge koppeld aan een subjectief element als het hebben van een tweede auto. Vraag naar de Voor slechts inclusief een heerlijke, Hollandse maaltijd. Bij de stations restaurants. voordelig uit met NS VENLO (GPD) Een windhoos, die gepaard ging met onweer en regen, heeft gistermiddag de kalkoe nenfokkerij van A. Jenniskens te LJsselstein (gemeente Venray) to taal verwoest. Van de drie fokbedry- ven. waarin zestienduizend kalkoe nen waren ondergebracht, werd één bedrijf met de grond gelijkgemaakt. Twee bedrijven werden zwaar be schadigd. Plusminus drieduizend kalkoenen vonden de dood onder vallende balken en stenen, of ver stikten. Van het woonhuis en de varkens stallen werden de daken vernield, alsmede de bovengrondse elektrici teitsleiding van de PLEM. De schade aan pluimvee en gebouwen bedraagt naai- schatting twee ton. De bedryfs- schade is niet te schatten. De kal koenen waren bestemd voor verkoop tydens de kerstdagen. De windsto ten waren zo hevig dat op een af stand van vijf kilometer van de fokkery nog dakbedekking gevonden werd. Negenduizend jonge kalkoenen, die vandaag op het bedrijf zouden arri veren, zullen elders worden onderge bracht. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG (GPD) De rege ringspartijen zijn tevreden met de maatregelen die staatssecretaris Grosheide (Onderwijs) voor de werkende jeugd in petto heeft. Voor zeker twee oppositiepartijen blijven de toezeggingen die de staatssecretaris in de Tweede Ka mer deed onvoldoende: PvdA en de Groep-Aarden houden vast aan f 20 min extra op de begro ting voor een dag per week onder wijs voor alle 14- en 15-jarigen met ingang van augustus volgend jaar. Staatssecretaris Grosheide wil voor 1970 niet verder gaan dan een voorwaardeiyk arbeidsverbod voor jongens en meisjes van 15 jaar. Hy was het met de Kamer eens dat dit een noodmaatregel is en dat er zo spoedig mogelijk een verlenging van de leerplicht tot negen jaar en een partiële onderwysplicht moet ko men. Volgens mej. Kessel (Groep- Aarden) heeft een voorwaardelyk arbeidsverbod voor een jaar geen zin zonder meldingsplicht voor de werkgevers. Zy meende dat hieraan onmogelyk goed de hand kan wor den gehouden. Voor staatssecretaris Grosheide staat nog niet vast waaraan voor rang moet worden gegeven: ver lenging leerplicht of de partiële on- derwijsplicht. Hy was het in elk ge val niet eens met de socialist mr. Masman. die beiden tegeiykertyd in augustus 1971 wilde dorvoeren. Gebrek aan geld en personeel no pen tot een keuze, aldus de staats secretaris. De motie hierover van de P.v.d.A zal in elk geval gesteund worden door de V.V.D., die eerst de leerplicht wil verlengen. De K.V.P.'er Kleisterlee verweet de P.v.d.A. gisteravond by de replieken, dat deze fractie zwygt over doorbe taling van loon Hy vond het onbe- grypelyk dat de heer Masman ener- zyds een motie voor 1971 heeft In gediend en anderzyds het amende ment Kessel steunt, waarin maatre gelen voor '70 worden bepleit. Conferentie Er komt op korte termyn, waar- schynlyk in december al, een con ferentie met vertegenwoordigers uit de werkende jeugd, deelde minister Veringa de kamer mee. Staatssecre taris Grosheide zal daarna in een beleidsnota structurele maatregelen, voorstellen. Uitelndeiyk wil de heer Grosheide een dag vorming per week voor alle werkende jongeren bene den 18 jaar. Op korte termyn is de staatssecre taris voorstander .van afschaf fing van het avondonderwys en af schaffing van het cursusgeld voor leerlingen met leerovereenkomst. Hierover zal hy nog praten met schoolbesturen en vakopleidings organen. Minister Veringa deelde nog mee dat hy overweegt de afdelingen vor mingswerk voor leerplichtvrye jeugd en het leerlingwezen op zyn depar tement samen te voegen tot een nieuwe directie. De heer Kleisterlee had hierom gevraagd. De eindexamens by het VWO. Ha vo en Mavo wil staatssecretaris Grosheide wyzigen. Hy denkt aan een schriftelyk examen met centra le opgaven en daarnaast een school onderzoek zonder gecomitteerden. Voor het vak geschiedenis wil hy wat het centraal schriftelyk werk betreft een uitzondering maken. In plaats van het schoolonder zoek zou de minister ook een mon deling examen met gecomitteerden kunnen voorschryven. In bepaalde gevallen wil staatssecretaris Groshei de Latyn ook voor het Atheneum aanwyzen als eindexamenvak. ter wijl hy op dit terrein wil experimen teren met de expressievakken. LONDEN (GPD) De 62-Jarig» prof. Goedhuis, die als diplo maat zich beroepen heeft op zfjn di plomatieke onschendbaarheid nadat hy vorige week betrokken was ge weest bij een auto-ongeluk wat de dtrxxi van een 22-Jarige student tot gevolg had. biykt geweigerd te heb ben een alcoholproef af te leggen, toen hy hiertoe door de politie werd verzocht. Als diplomaat heeft htf hiertoe het recht. Het dagblad „The Daily Express* dat zich op deze zaak gespitst heeft, publiceerde gisteren twee getuigen verklaringen van personen die ach ter prof. Goedhuis hadden gereden op de snelweg van Londen naar het westen des lands. Het ongeluk vond plaats 30 kilometer ten westen van Engeland by de plaats Slough. Eén van de getuigen, de heer Bea- ley. zei dat prof Goedhuis zee* „vreemd" had gereden. Bealy, die 60 meter achter prof. Goedhuis aan had gereden, zei dat de professor „verzuimde te remmen-en geen enke le poging had gedaan om naar links of rechte uit. te wyken". Met een daverende klap boorde zich gisteravond in Echt een personenauto onder de met een vaart van onge veer 100 km per uur aanstor mende tachtig ton zivare loa van een goederentrein. Bij dat ongeluk werd de 29- jarige garagehouder Th, Smeets uit Echt gedood* Boekhouder Aben uit Roer mond vader van negen kinderen overleefde het ongeluk. Hij werd zwaar ge wond in het Laurentiuszie- kenhuis in Roermond opge nomen. De auto met de twee inzittenden werd bijna een kilometer door de goederen trein meegesleurd. UTRECHT (GPD) Nol is de 32-jarige Nol de Jong, onderne- toingsraadsecretaris, stakingslei der en voor een dag de grote baas bij Werkspoor Utrecht. Het is half zps. de dag-ploeg is in alle rust afgezwaaid en de mannen van de nachtploeg zijn binnen. Wat valt er dan nog te doen voor de portier Van de hoofdingang en dus vraagt bij met een ernstig gezicht: „Nol, mag ik naar huis"? De portier mag gaan, zoals eer der op de dag de werknemers met ivoren opgenomen halve snipperda gen voor het voetballen die middag de poort uit mochten of de mensen toet acuut ziekteverlof. Maar niet de etakende werknemers .Ze zyn ook gegaan. Nol de Jong heeft zijn 80 orde-commissarissen goed geïn strueerd. ..In het bedryf blijven en niet naar de voetbalwedstrijd. We hebben de leiding van het bedryf en we zullen als het kan met zoveel mogelyk ®ensen hier protesteren". De ondernemingsraad wil een protestactie, geen onbezonnen leeg lopen van het bedryf, waaruit ge makkei yk onzuivere motieven (voet bal) te ooncluderen zouden zijn. De mensen hebben zich hier aange houden en zyn gebleven. Is Nol de Jong hierover tevreden en er trots op? „Trots niet, wel erg tevreden. Te vreden over de medewerking van de mensen in het bedryf, ook tevreden over de vakbonden die zich achter de actie hebben opgesteld. En trots? Ach, ik heb vandaag met een paar anderen de leiding gehad van de actie. Dat is een onderdeel van je werk als secretaris van de onderne mingsraad". Met dit werk een volledige dag taak, inclusief een groot stuk vrye tyd, is Nol de Jong niet voor hon derd procent tevreden. „Wat me irriteert is het stuk on macht. Je kunt niet altyd overzien wat je moet doen. Je kunt niet al tyd wat tegenover de problemen stellen. Er is geen echt open over leg met de directie. Als dat er was, zou je je gewonnen kunnen geven als de directie met, betere en steek houdende argumenten zou komen. Maar juist die behoorlyke informa tie ontbreekt". Heeft die directie volgens Nol de Jong goede reden om vaak te zwy- gen? „Een van de topmensen van VMF laat rustig in de krant schryven, dat er niets gezegd wordt, omdat er een communist in de ondernemingsraad zit. Dat is ronduit een lulverhaal. Dat gaat om Hogenberg, al zitten er ook andere communisten in. Die man is wat dogmatisch, maar een goede collega. En als dit smoesje er niet was. dan was er wel een ander. Ze, hebben elke keer weer een ander verhaal". Voor Nol de Jong is er woensdag heel wat spanning afgevallen. De hele zaak heeft hem nog overvallen, zegt hij. Vanaf maandag loopt hy met de spanning over de afloop van deze dag op zak. Spanning over I nieuwe orders, spanning ook over de houding van de vakbonden en span ning over de mensen in het bedryf. Als vertrouwensman van de werk nemers van Werkspoor Utrecht, maar ook als kaderlid van het NW, zit hy als buffer tussen twee groepen, die toch voor dezelfde belangen op komen, die van het personeel en de werkgel egeniheid. Emotioneel staat Nol de Jong ge- heel aan de kant van de mensen in het bedrijf, maar hij heeft in de zes jaar dat hij lid is van de onderne- i mingsraad geleerd, dat. onbesuisde' acties ndet tot de beste resultaten leiden. „Vanmorgen, toen de districtsbe stuurders de actie overnamen en de voorzitters van de bonden in de fa briek waren, viel er bij my een stuk spanning van de schouders af. Onze bonden hebben vandaag een stuk ge schiedenis geschreven. Ik ben biy, dat we de bomden mee hebben. En ook over de positieve opstelling van de mensen bij Werkspoor. Zy hebben onze leiding aanvaard". En als de vakbonden niet achter de staking hadden gestaan? Nol de Jong aarzelend „Dan hadden we met de leiding van de staking genomen. Maar gelukkig ls iedereen meegegaan. Ja. en als je een goal maakt heb je wel zin om door te voetballen

Leidsch Dagblad | 1969 | | pagina 7