'De uitdaging trekt mij aan' Hair gaat draaien Herman van Veen vitaal en muzikaal Vof. Geluk stapte van NOS over naar Wereldomroep Louis van Tulder omgekomen B" f cm gisteren Gina Lollobrigida gaat hertrouwen Twee gouden platen voor James Last oKDERDAG 13 NOVEMBER 1969 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 5 NEDERLAND I 6.50 7.00 7.07 HILVERSUM (GPD) Het hoofd van het iboratorium van de Nederlandse Omroep- tichting, prof. dr. ir. J. J. Geluk, verwisselt egin volgend jaar zijn huidige functie voor je van hoofd technische ontwikkelingen bij adio Nederland Wereldomroep. Prof. Geluk raat over die verandering met een mengeling an enthousiaste mededeelzaamheid en (nau- ijks merkbare) terughoudendheid „De be- ijkste reden voor mijn vertrek naar de ïldomroep is de uitdaging, die daar op me ligt te wachten. Mijn mening is namelijk, dat er in de binnenlandse omroep na de storm achtige ontwikkelingen van de laatste twintig jaar, weinig essentieel-technisch nieuws zal gebeuren. Ik bedoel daarmee, dat ik geen schokkende nieuwe technische vindingen meer verwacht, maar dat wat we nu hebben met name op het gebied van kleurentelevisie en stereofonie alleen maar geperfectioneerd zal worden. by de internationale radio televisie) staat er van alles te' Mijn taak is vooraltech- maar ook organisatorisch ge- op een oplossing van proble- waarmee de wereldomroep geconfronteerd en die zij uit weg moet ruimen, wil zij haar itaande plaats in de inter- ïale radio behouden en verster- 06k een uitdaging is het om een beperkt budget tóch het i, waar de Wereldomroep naai* toe ;te bereiken". fat is het doel van de Wereld- :oep? Simpel gezegd: optimale i.ng van haai* (radio) bood- ap naar de mensen en landen die wil bereiken. Voorlopig moet die rérbrenging met „aardse" middelen, via de ionosfeer en met weg- ating van satellieten als kunstma- jge hulpmiddelen, geschieden. Storingen De kortegolf radio is echter een „gestoord" medium. Zo kan die ielnt 1011115 ontstaan door „overbezet- ng", maar er zijn natuurlijk ook lurkundige factoren, zoals die tui eeds genoemde ionosfeer een weer- «egelende en met vele wisselvallig heden behepte laag), locale omstan- igheden en een te dicht langs de es"nagnetische Noordpool strijkende beam". Hoe vermijdt men deze storingen verbetert men de internationale dioverbindingen? Door een opti- j], laai geografische spreiding, die len kan bereiken door het plaat- en van relay-stations, zoals de We- eldomroep er reeds een op Bonaire eeft en (hopelijk) tweede helft 1971 J®* Madagascar. Door die optimale 88 «grafische spreiding worden twee liegen in een klap geslagen: men ereikt méér zonder verhoging van Eén van de dingen die de Wereld omroep graag direct wil weten te hoe de uitzending „aankomt" op de plaats van bestemming. Dat gebeurt nu nog steeds via de wekenlang du rende omweg van de „fanmail": brieven van luisteraars, die de We reldomroep gegevens verstrekken over de ontvangst. Prof. Geluk denkt bij een automatische terugmelding aan twee systemen: ten eerste het opvangen van de „verstrooiing" de ionosfeer kan de zendstraal ab sorberen. doorlaten en ook reflecte ren die bij de zender terugkomt. Maar oak kan de informatie direct naar het „moederland" worden te ruggevoerd door middel van een ont- vangstpost in het land. waarop de uitzending is gericht. Voorlopig is het dus prof. Geluks taak om de technische problemen van de wereldomroep langs „natuur- Hilversum iGPD) De zang-pe dagoog en dirigent Louis van Tulder (77) is woensdagavond bij een onge val om het leven gekomen. Hij was op weg naar huis en werd bij het oversteken door een autq geschept. De heer Van Tulder werd tegen het wegdek gesmakt, liep een schedel- basisfractuur op en overleed op weg naar het ziekenhuis. Louis van Tulder is één van Ne derlands grootste zangers geweest. Voor de oorlog was hij de meest vooraanstaande tenor in ons land. Zijn vertolking van de Evangelist in de Mattheus passie,eerst onder Willem Mengelberg en later onder ff 1 111 iele Eduard van Beinum. was ook in het et rendervermoge-i en men gaatbefaamd... Naast' zijn natuurkundige roet-in-het- veelomvattende activiteiten in de i-gooier als de magnetische oratoriumzahg maakte hij cok circa oordpool uit de weg door bijvoor- schied. zal haar tweede huwelijk in jeeld naar Canada te zenden via het 15 Jaar dgei uit Van het solisten- p(i# Itation op Bonairekwartet in de uitvoering in het Con- j rr< 11 certgebouw van Beethovens negen- j I erugmemen de symf0nje. Eén van de dingen, die prof. Ge- ik voor de Wereldomroep gaat ont- telen, is een automatisch terug- Idingssysteem, dat hijzelf meent ver vier jaar operationeel te heb- len. Directeur Tijmstra hoopt op rtó „Jubileumgeschenk" bij het vie- en van het 25-jarig bestaan van le Wereldomroep in 1972. dij De 21-jarige in Duitsland ge- men IngYit Back werkte als fo- :j.j tomdel voor ze bij de film te- lecht kwam. Drie rollen speelde in Duitse rolprenten voor zij ':ozen iverd als één van de alf schoonheden, die James lond omringen in zijn nieuwste V-avonturen „On her majesty's iret Service". De film gaat vol- 1 de maand in Londen in pre- Iijke weg" op te lossen. Een tech nisch hulpmiddel als de satelliet is een hoofdstuk apart, waarin niet al leen de techniek, maar ook de inter nationale politiek een hartig woordje meespreekt. Vanzelfsprekend houdt de Wereldomroep de satellieten goed in het oog, want daar zal het in de toekomst ongetwijfeld naar toe gaan. Eén van die studie-opdrachten, die de Wereldomroep heeft uitbesteed, luidt dan ook: „hoe kan een satel liet economisch verantwoord worden ingeschakeld bij de Wereldomroep?" Prof. Geluk: „Het probleem van de satellieten moet niet alleen tech nisch geheel onder de knie worden gekregen, maar vooral internatio naal geregeld. Broodnodig. want niet alleen in de V.S., maar ook bin nen de European Broadcasting Union is men met een satellietpro ject bezig, om niet te spreken van het aparte Frans-Duitse project op dit gebied, mét alle politieke span ningen die in deze problematiek meespelen." Prof. Geluk begon als Jong h.t.s.- er aan een studie in Delft voor na tuurkundig ingenieur. In 1941 stu deerde hij af en schreef In de oor logsjaren een dissertatie over akoes tiek. In 1946 promoveerde hij bij prof. dl*. C. Zwikker, die ook advies had verleend bij de bouw van het AVRO-complex. In 1947 werd prof. Geluk benoemd tot hoofd van het NRU-laboratorium. Veel bereikt Tussen '47 en '55 hebben mijn me dewerkers en ik enorm hard gewerkt Ten eerste was het broodnodig de technische omstandigheden in alle studio's te verbeteren. En verder om de grote technische ontwikkeling van die Jaren bij te houden." Prof. Geluk somt op: de f.m., toen iets waar iedereen bezwaren tegen had. nu de gewoonste zaak van de wereld. „We zijn met de f.m. op een complete propaganda-tournee ge gaan. Onbewaakte radiozenders wa ren toen een aangevochten zaak. Straks hebben we mogelijk ook onbe waakte tv-zenders!" 8.00 8.20 8.35 9.25 9.50 10.05 10.25 10.30 NEDERLAND II De fabeltjeskrant (NOS) Journaal (NOS) De wereld waarin wy leven: II. Een kwestie van van tijd, tv-film in kleur (TROS) Bruggen van Holland, filmreportage, in kleur (TROS) Journaal (NOS) TROS-Toto (TROS) De dief van Washington, tv-scrle in kleur (TROS) Chansonprogramma, in kleur (TROS) Op de mao af, tweewekelijks interview (TROS) Vrouwen alleen: Desmond, monoloog (TROS) Journaal (NOS) Organiseren en leiding geven les 7 (Teleac) 6.50 De fabeltjeskrant (NOS) 7.00 Journaal (NOS) 7.03 Scala: informatief programma (NOS) 7.30 Van gewest tot gewest (NOS) 8.00 Journaal (NOS) 8.20 Thema I: Kommunikatie (weet je wel?): geva rieerd programma in kleur (VPRO) 9.00 Programma gewijd aan Domela Nieuwenbuis 9.30 De wereld van de tekenaar Peter Vos (VPRO) 10.20 Vragenreeks 7: Agressie (IKOR/CVK) 10.50 Journaal (NOS) (Van onze rtv-redactie) AMSTERDAM (GPD) „Nee. nee, u mag niet doorlopen naar de zaal, neemt u dat kleine groene deur tje links alsublieft", zegt de cas- sière van het Nieuwe de La Mar- theater. Achter de Groene sta ge-door". zoals dat dan in vak kringen heet, staat een in zéér hip bont gestoken, stevig opgemaakt meisje met lange sluike haren te praten met een jongeman. „Ik wil een auditie maken", zegt ze in onvervalst Amsterdams. „Ik kom op die advertentie". ..Ja. dan moet u nog even geduld hebben", zegt de jongeman: „we gaan straks pauzeren, vertrekken dan naar de Stadsschouwburg en ik kan u wel vertellen: er zyn nog zo'n stuk of zeventig mensen vóór u". „Grote goden, daar ken ik niet op wachte. ja. ik ga me daar de he le middag in de senuwe gooie voor zo'n pest-auditie. Nou, dan gaan ik maar", en ze draait zich ac- cuut om en neemt een sprakeloze vriendin mee. Een secretaresse zegt: „Er mag ab soluut geen pers bij op het mo ment. Ik zal u even naar de heer Meerburg brengen". 't Lukt niet helemaal, maar op een gegeven moment komt Fred Den ker binnenstappen, die voor de he ren Meerburg en Hofman als pu- bliciteitschef optreedt voor de musical „Hair" die dan al Is de hele hippiesbeweging zachtjes aan op schuifelende voetjes op z'n re tour, binnenkort in de Neder landse theaters komt. Wanneer en waar? „In 1970. waar weten we zelf nog niet, net zomin als een exacte da tum. Dat hangt van zoveel facto ren af", zegt de heer Denker wat vaag en ontwijkend. Enige dingen komen we wel aan de weet. Producent voor de Neder landse Hair, die hier in het En gels gebracht zal worden, is naast Meerburg en Hofman één van de Engelse Hair-producenten. David Conyus. De „cast" voor deze mu sical zal bestaan uit ongeveer der tig mensen, gedeeltelijk in Enge land geselecteerd uit audities ter zitten maar een paar Engelsen bij uit het oorspronkelijke Hair-ge- zelschapi en de rest moet uit Ne derland komen. Over aanbiedingen van mensen heeft men niet te klagen: ruim 150 man hebben zich aangemeld voor de eerste selectie Vandaag wordt er een tweede, laatste se lectie gemaakt. Wie geen Engels j spreekt, valt al bij voorbaat af, maar toneelervaring is niet nood- I zakelijk. „Maar het valt me alles zins mee. er wordt hier in Am- sterdam by die jongelui lekker Engels gesproken". j Deregie van de Nederlandse Hair I komt in handen van de man die zich met de audities bezighoudt: I Victor Spinetti. zelf filmacteur j (hy speelde onder andere in de getemde feeks met Elisabeth Tay- j lor en Richard Burton 1 en film regisseur. Op het ogenblik is hij in j Engeland bezig met het regisse- j ren van een nieuw stuk van John Lennon. PROF GELUK LEIDEN Optreden voor een driekwart lege zal inspireert nu niet direct tot een topprestatie. Dat Her man' van Veen desondanks gister avond sfeer wist te brengen in de Leidse Schouwburg bewust dat er in hem een groot talent schuil gaat. Het ovationele applaus aan het slot bewees dan ook, dat de weegblijvers voor de zoveelste maal ongelijk had den. Voor het „nieuwe gezicht" in de Ne derlandse theaterwereld, die het af gelopen jaar veel furore heeft ge maakt. moet de slecht bezette zaal een extra handicap zyn geweest, want van primair belang voor Her man van Veen ls het contact met zyn publiek. Meer dan eens voert hy in zün prorgamma een dialoog j met de zaal en weet te bewerkstelli- gen. de muur die er nog steeds staat tussen het podium en het pubiek af te breken. Hervan van Veen is een boeiende verschoning die plotseling midden in een „act" een echtpaar herkent in de zaal waarmee hy samen in een Chinees restaurant zat. Dergelijke opmerkingen maken dat het publiek zich nauw betrokken voelt by wat op het toneel gebeurt. En wat er op het toneel gebeurt is heel wat. Voor Van Veen gaat geen huis te hoog. Hij zingt, acteert, speelt op vele instrumenten, imiteert, vertelt sprookjes en doet pantomime Bij dat alles geeft hy steeds opnieuw biyk van een jeugdige brutaliteit. Wat duideiyk by zyn „one-man-show' naar voren springt is de vitaliteit die de 23-jarige Herman van Veen bezit en de wil om eens buiten de gebaande theaterpaden te treden Het feit dat zyn televisieuitzendin gen geen groot succes zyn gewor den is logisch. Van Veens talent laat zich niet vangen door camera's maar komt pas tevoorschUn wanneer hy een zaal met mensen voor zich ziet. Voor de toekomst liggen Van Veens kansen sterk op het muzikale vlak. Hy heeft een uitstekende stem en hy heeft in zUn programma een aantal liedjes met zeer sterke tek sten zoals het hitparadesucces ..Su zanne" en Adieu café, Cirkels en Liefde van later. Daar komt nog bij dat hy een gedegen muzikale opleiding heeft gehad.' Dat in zyn NEW YORK AP» De Italiaan se actrice Gina Lollobrigida gaat op 20 december in New York trou wen met de Amerikaanse makelaar in onroerend goed George Kaufman. Gina Lollobrigida leeft gescheiden van haar eerste man. de arts Milko Skofic. zy heeft by de rota, de rooms-katholieke kerkeiyke recht bank. om ontbinding van het huwe lijk gevraagd. Zolang dit niet is ge- Italié als bigamie worden aangere kend. Kaufman is drie jaar geleden gescheiden. Met veel praten, passen en meten is het dan toch nog ge lukt er voor voetbalenthousias ten een dol feest van te maken: urenlang virtuoos gegoochel zonder aanleiding voor huilbuien of woede-uitbarstingen, omdat zowel Feijenoord als PSV hun nederlaag binnen de perken hielden. De beide 01 uitslagen zullen de meesten niet al te zwaar op de maag hebben gele gen. Herman Kuiphof was er in ieder geval best mee tevreden, want na de uitzending vanuit het Milanese stadion constateer de hy vergenoegd, dat Feye- noord ..slim en verstandig" had gespeeld, ook al gaf hij Theo Laseroms het predikaat „de hardste Nederlandse verdedi ger." Hy hield zyn commentaar byzonder rustig, beperkte zich doorgaans tot een even aange ven van de speler: „Werv." „Anquiletti." In dit geval was dat wel bijzonder nuttig, want nevel en later bovendien regen maakten de beelden die uit Mi laan overkwamen niet bepaald helder. Wat zyn microfoon op ving. kwam beter over, zelfs het heldhaftig gezang van de 2000 Feijenoord-supporters. Dat had men in de studio in Bussum kennelijk ook door, want als de stand van zaken in Rome werd doorgegeven, ging het geluid van Kuiphof er even uit. Dat leek een tikkeltje over dreven, want het kost weinig moeite om boven hem uit te ko men met de stem. Maar je kunt nooit weten. Twee uur later kwam Rome op het scherm. Een heel ver schil: nauwelijks toeters, in de eerste helft een lekker zonnetje en naar het leek vrywel lege tri bunes. Dat laatste bleek echter allerminst h et gevaltoen de camera langs de hellingen van het stadion dwaalde, werd dui- deiyk dat het behooriyk vol zat, alleen de plaatsen vlakbij het veld waren onbezet, vandaar die merkwaardige eerste indruk. Ook Koen Verhoeff hield zich plezierig kalm in tyn gesproken kanttekeningen, zelfs toen de noodlottige penalty was geno men. Elders in deze krant vindt u de vakbekwame verslagen van deze wedstryden, maar lk kan het toch niet laten hier even te herinneren aan dat doel punt. Het leek of zelfs de Italia nen er maar matig opgetogen over waren Maar ja. met de spanning en het plezier haal je ook dergelijke teleurstellingen In huis. Wie 's middags de wedstrijd miste, kon laat op de avond nog genieten van een samenvatting van zo'n zeventig minuten AC Milan—Feijenoord. Daarmee kwam het totaal aan voetbal- programma's van gisteren op meer dan vier uur. Wanneer zouden voetbalfans overvoerd raken? Maar ook wte niet zo dol op deze sport ls, had gisteren geen reden tot mopperen, want de NOS had de overige onderdelen van de avond behooriyk -intact weten te houden. De Fabeltjes krant en Scala waren de enige slachtoffers. Helmut Kaütners „La rossa" is beslist geen overrompelend werkstuk. Hij haalt schuldge voel en besluiteloosheid over hoop zonder duidelijk te maken, wat hy daarmee wil. De ge schiedenis van het vrouwtje, de zachtzinnige schrijver en de moordenaar is wat zweverig ge worden en bijna even nevelig ate de, overigens poëtische, beelden van het winterse Vene tië. INVALLER HERMAN VAN VEEN programma ook een paar „missers" zitten mag nauwelijks verbazing wek ken als men van Veens korte staat van dienst op de Bühne kent. Daar tegenover staat echter een veelvoud aan programma-onderdelen dat alle beloften voor de toekomst inhoudt. Vanavond, vrydag en zaterdagavond kunt u zich daar nog van over tuigen. HILVERSUM GPD) De beken de Duitse bandleider Jame.s Last was gisteravond even in Nederland om twee gouden platen in ontvangst te nemen. Allereerst voor zyn lang speelplaat „James Last op klom pen",. waarin hy op zyn bekende, wat commerciële, maar toch aan- trekkeiyke manier, allerlei Ne derlandse liedjes ten gei 1 ere brengt Op het ogenblik is de stand niet eens meer 100.000. zoals men ge dacht had. maar 145.000. Voor deze prestatie kreeg James Last een gouden plaat met extra gouden gar nituur daaromheen. De tweede gouden plaat werd ge geven vcor zyn langspeelplaat ...Ja mes Last in concert", waarvan, al weer in een record tyd. 25.000 lang speelplaten verkocht zijn. Dat laat ste was voor James Last zelf ook een verrassing. DONDERDAG 13 NOVEMBER Hilversum 1, 402 m. AVRO: 18.00 Nws. 18.11 Radlojourn. 18.20 Ulitz. van de CPN AVRO: 18.30 Stereo Licht Instrumentaal eusemblp 18.55 Voor de kinderen 19.00 Jeugd en ritme: licht muz.progr voor de Jeugd 19 25 Gesproken brief. 19 30 Nws. Ikor 19.35 Kerk veraf en dlchtby 19 40 Mens en bijbel, radiocatechese 19.50 Memo: bespreking van nieuwe literatuur Avro 20.05 Stereo: Kamerork en sol klass. en mod. muz. (opn 22.0 Jekemme- -gr 22.30 Nws 22.38 dlojourn. 22.55 Tout a tol: inform, progr. uit Parijs 23.20 Ik hoor. lk hoor wat u niet hoort, lez m gram.pl 23.55-24.00 Nws. j Hilversum 2. 298 m. I NCRV18.00 Tyd vry voor muziek ln vrye tyd koorzang en muziekcorp sen 18.30 Nws. 18 41 Act. Aansluitend ica. 19.00 uur) Spektrum: maatschap- pelyke vraagstukken nader belicht. 19.15 Leger aes Hellskwartler lopn 19.30 Kerkorgelconcert: Nederl orgel componisten uit de vorige eeuw 20.00 Ferdinand Huyck (dl. 6) seriehoorspel 20.23 Stereo: Lichte gram.muz 20.30 Vyf en Veertig: Jublleumprogr van de NCRV 22 00 Stereo, lichte gram.mil/, 22 20 Meditatie 22.30 Nw.s 22.38 Parle mentair dagoverzicht. 22.45 Feestpara de ln stereo: 23.55-24 00 Nws. VRIJDAG 14 NOVEMBER Hilversum 1, 402 m. AVRO. 7.00 Nws. 7.10 Ochtendgymn 7.20 Lichte grammuz (8.00 Nws '8.11 Radlojourn 8.30-8.33 De groenteman) NOS. 9.00 Intern Spectrum- klas* muz.progr. (opn.) (9.35-9.40 Waterst.) AVRO: 10.00 Voor de kleuters 10.10 v.^-,1 ui- Meun-rs iu.iu Arb.vlt. (gr.) (11.00-11.02 Nws.) 11.30 Komt vrienden ln het ronde progr rondom het volkslied 11 55 Beursber NOS 12 00 Blik op de wereld: Inform progr Overheidsvoorl 12.30 Ultz voor de landb NOS 12 40 Stereo Lichte ork.muz 12 50 Recht en slecht praat |e 13.00 Nws. VARA: 13 11 Act. 13.20 Voor rt; middenstand 13.25 Stereo: Klassie ke gram muz 14.05 Stereo Beriyns Filharmonisch ork klass muz (gr) NOS 14 30 De landb ln de mod maat schappij lez 15 00 Stereo. Aspekten v de kamermuz klass kamermuziek «opn.) 15 45 Toerlsmo: toerlschtlsche inform lult binnen- en bultenl. VPRO Htlverum 2, 298 m. KRO 7.00 Nws 7 10 Het levende woord 7.15 Badinerle klass muz (gr) (7.30 Nws. 7.32 Act 7 50 Overweging 8.00 Nws 8 30 Nws 8.32 v d. huis vrouw (9.00-9 10 Gymn voor de bulsv) 9.40 Schoolradio 10.00 Stereo Aubade: klass. ork.w (opn.) 11.00 Nws. 1102 Voor de zieken 11.55 meded. 12.00 Van twaalf tot twee. gev. programma (12.22 Wy van het land 12 26 Meded t.b.v. land- en tuinb. 12.30 Nws 1241 Act. 13 00 Raden maar. i 14 05 school radio 14 30 Stereo: Mustësta licht gev muz progr TROS: 15.00 Concert a la Carte: verz.progr. 16.00 nws, 16 02 Dis co drlve-Ln; de showbusiness o a de korrel 17.15 NOS: Apollo 12 rep van de start TROS: 17.30 8portkompas. 17.45 Act. Hilversum 3. 240 in.— VARA} 9.00 Nws 9 02 De Eddv Becker Show (10 00 Nws NOS 1100 Nwws 11.03 De Felix Meurders Show VPRO: 12.00 Nws 12.03 Top-30 (13 00 Nws 11.03 De Fcllx Meurders Show (of Los) AVRO 15 00 Nws 15 03 Mu ziek Boetiek: lichte gevr muz progr. (16.00 Nws) 17 00 Nws 17 03 Radlo journ. 17 05-18.00 Zingende Bougie: gev pi programma voor automobilis ten. TELEVISIEPROGRAMMA'S Nederland I NOS NOT 10 45-11.35 Schooltelevisie NOS 17.00-17 40 KI Apollo 12 (ondtr voorbehoud) 18 50 KI De Fabeltjeskr NOS: 19.00 Journ VARA 19 07 KI Bellevue kunstkroniek NOS 20 00 Journ VARA 20.20 KI Eight Miles High muzikale fllmrep. 21.30 Koning Klant: consumentenrubriek 21.50 Ach ter het nws. NOS 22.30 Journ. 32 35 KI Apollo 12 Teleac 22 45-23 15 Hoofd stukken uit prehistorie en vroege ge schiedenis. les 5. herh Nederland II 1850 K1 Fabeltjeskrant NOS 19.00 Journ 19 03 Scala Inform progr NCRV 19 30 Scheepsjongens v verv verhaal 19.39 Jeugdl NOS 20.00 Journ NCRV: 20 20 Vijfen veertig. gev progr 22 10 Jubileumcon cert bet Concertgebouw te Adam NOS: 22 50 Journ NCRV 22 55 Act- rubr 23.20-24.00 Jubileumconcert ln t Concertgebouw te A*dam. ADVERTENTIE

Leidsch Dagblad | 1969 | | pagina 5