Staan stoomauto's nu voor de deur? Auto-toekomst pas begonnen Amerikaanse geweldenaars in een tent (INTURATO NIEUWE MODELLEN VAN FIAT Evenwicht economie alleen via verkeers- evenwiclit Citroen komt spoedig met 'n middeiildasser Monster rit naar wereld voetbal toernooi wegen, wagenswielen en wat - er - zo - fttj - komt VEEL MINDER LUCHTVERVUILING Korevaargarage N.V. Proef met nieuwe nummerborden PONDERDAG 13 NOVEMBER 1969 PAGINA 19 V Volgend Jaar wordt er weer een urare autorally gereden. Op 19 april t de start in Londen. Einddoel is Mexico. Maar daar tussenin ligt zo'n iware route, dat de organisatoren jpreken van de „zwaarste rally sinds de beruchte Peking-Parys-rit in 1907". Van Londen uit gaan de rijders eerst een volle week West- en Oost- Europa in. Als onderbreking dan een gereis van Lissabon naar Rio dé Ja neiro Tenslotte een lange nacht merrie door Zuid- Amerika naar Mexico-stad. By elkaar zo'n slordige 27.000 kilometer, waarvan vooral het gedeelte door Zuid-Amerika ontzag lijk moeilijk zal worden. Daar gaat •de rit door de pampa's, door oerwou den en over de bergtoppen van de Andes. De deelnemers komen daar bij zo hoog, dat zij zuurstofmaskers bij zich moeten hebben. De organisatoren zeggen, dat bij deze rit vergeleken de vorig jaar ver reden rally Londen-Sidney „maar 1 kinderspel was". Niet alleen is nu de afstand groter en zyn de trajecten iwaarder, maar ook is het reglement veel strenger. Om een voorbeeld te noemen: alle équipes, die zich meer dan een uur te laat by een controle melden, worden eenvoudigweg uitge goten. Dat maakt het de deelnemers 1 onmogelijk louter en alleen op het uitrijden van de rit te gokken, zoals bu Londen-Sydney nogal eens is ge beurd. Het staat vast, dat zeker één Ne derlandse équipe aan de strijd zal deel nemen. Rob Slotemaker zal met Bob de Jong in een Alfa Romeo Giia Su per van start gaan. In totaal kwa men er 500 inschrijvingen uit 28 lan den. Er konden er maar 120 worden geplaatst. De deelnemende wagens lijn ingedeeld in vijf klassen. Hoofd prijs is f 87.000. Totaal bedraagt het prijzenbedrag f 215.000. De rit wordt verreden ter gelegen- Ibeid van het voetbaltoernooi om het wereldkampioenschap, dat en kele dagen na aankomst van de rij ders in Mexico begint. ADVERTENTIE Het trio, dat aan de monsterrit naar Mexico zal deelnemen. Van links naar rechts Bob de Jong. Rob Slotemaker en hun Alfa Romeo Giulia Super. Fiat heeft van haar nieuwe suc- cesmodel 128 nu ook reeds de eer ste neveneditie gelanceerd, de Fiat 128 Familiare, een driedeurs combi natiewagen met dezelfde technische kenmerken als het voorwielaange- dreven basismodel. De wagen kan vyf personen plus 80 kg bagage vervoeren. Is er alleen maar een bestuurder als inzittende dan kan er bovendien nog 360 kg vracht mee. De Fiat Dino. die enige tijd uit produktie is geweest, is thans weer in twee versies verschenen, als cou pé en als spider. Bertone en Pininfarina, resp. de ontwerpers van de coupé en de spi- der moderniseerden het uiterlijk en in plaats van de vroegere 2 liter krachtbron kregen ze een motor van 2.4 liter met een vermogen van 180 DIN-pk, die de coupé een top snelheid van 203 km u kan geven. De spider is zelfs nog 5 km/u snel ler. De wagens werden bovendien uit gerust met een vijfversnellingsbak en de starre achteras werd vervan gen door een geheel onafhankelijke wielophanging zoals by de Fiat 130. Ook het dubbel remsysteem van deze grote Fiat werd op de Dino's toegepast, die voor en achter geven tileerde schijfremn en hebben. Voorts werden de Fiat 124 sport- coupé en spider (met 1400 cc» mo tor uiterlijk verfraaid en op diverse punten verbeterd. Beiden kregen een nieuw front met vier Jodiumlampen voor de cou pé en twee voor de spider. Ook is In deze modellen werd een dubbel rem systeem gemonteerd. Standaard is een vierversnellingsbak, maar als extra is ook een vijfbak leverbaar. In standaarduitvoering wordt de ze vijfbak geleverd op twee nieuwe edities, die bovendien een 1600 cc motor kregen, van 110 DIN-pk. Zo wel de coupé als de spider met de ze krachtiger motor hebben een top snelheid van 180 km u. De koets werken zijn gelyk aan die met 1400 i cc motor. FIAT 128 FAMILIARE Ingenieurs werken in het geheim aan wat de industrieel William P. Lear, 'een enorme doorbraak' noemt, waardoor een stoommachine in mo derne auto's kan functioneren en vrachtauto's vrijwel geen luchtver vuiling meer veroorzaken. De 67-jarige miljonair en uitvin der van de Lear-straalmotor zegt, dat zijn plannen (nog in blauwdruk stadium) betekenen, dat een stoom turbine-auto economisch uitvoerbaar is en in massaproduktie gemaakt kan worden ter vervanging van de verbrandingsmotor, rje autofabri kanten wachten af. 1 Magazijn: GARENMARK1 44 Volgend jaar zullen er in ons land «uto's op de weg te zien zyn met widere nummerborden dan we tot dusver kennen. Bij wyze van proef fcl de automobilist op zijn auto re flecterende borden mogen hebben •wt, zwaite letters en cijfers. De stichting wetenschappelijk on derzoek verkeersve il igheid SWOV heeft deze suggestie gedaan omdat kleurcombinaties het duidelijkst zyn. Zwarte letters op een wit fond ble ken nog duidelijker leesbaar, doch het is (by de Conventie van Genève) internationaal verboden achterop wto's wit reflecterend materiaal te hebben vandaar dat men het op geel houdt. Dwingend voorgeschreven worden de borden voorlopig niet, onder meer omdat men eerst praktijk ervaring *U opdoen en ten tweede omdat de nieuwe borden de maximaal toege dane maat zullen moeten hebben °m het meeste effect te sorteren. Veel automerken hebben geen ruimte voor deze grote borden Reflecterend ge le borden zyn in andere landen al doorgevoerd:: in Frankrijk en En- Keiand facultatief zoals hier en in de VS. Lear weigert zich ovor details uit te laten, maar zegt wel dat het gaat om "n nieuwe wijze van kracht overbrenging. Lear zegt ook, dat hij het probleem van het 's winters bevriezen van het water voor de stoomontwikkeling chemisch heeft opgelost, evenals het probleem van het brandstofverbruik. Zyn motor zal op gezuiverde petro leum of andere brandstof lopen „en vrijwel geen smerige stoffen afschei den" De nieuwe ontwikkeling zal op nieuw de totstandkoming van een prototype stoomauto (aanvankelijk verschenen januari beloofd) vertra gen. De nieuwe streefdatum is nu 1 januari 1970. duktie brengen, zal wel hulp van buitepaf zoekt bij het perfectione ren van de motor, waarvoor hij een begroting heeft gemaakt van 10 mil joen dollar. De helft heeft hij vol gens zijn zeggen uitgegeven. Maar, zo verklaarde hij. voor net in pro duktie brengen zal wel hulp van buitenaf nodig zyn. „Wij spreken over produktie van een miljoen stoommotoren per jaar", zei hij. „Het is duidelijk, dat dit met het geld van Bill Lear ondoenlijk is. Er zullen ongeveer 300 miljoen dol lar mee gemoeid zyn". Edward N. Cole, president-direc teur van General Motors, zei op 7 mei tfjdens een redevoering in De troit, dat „de gecompliceerdheid en de kosten van de stoommachine snel toenemen", indien hij voor auto's wordt toegepast. Lear zegt. dat zijn krachtbron binnen vijf jaar in massa-produktie gemaakt zal kunnen worden en „hetzelfde of minder kost en weegt dan de huidige verbrandingsmotor". Ford gaf een verklaring uit waarin werd gezegd: „De componenten van het stoomsysteem zullen eerst de zelfde hoge graad van bruikbaar heid moeten hebben willen ze de enorme concurrentie van de ver brandingsmotor kunnen weerstaan". „De auto-industrie heeft alle tyd om met een goede motor te komen, die aan de eis van weinig uitlaat- stoffen voldoet", zegt Lear. „Ze zeg gen wel, dat ze de verbrandingsmo tor zo kunnen maken, dat hij aan deze eis voldoet, maar intussen zit ten ze er lelijk mee De lang verwachte middenklasser van Citroen schijnt nu toch binnen kort te komen. Al jaren lang gaapt i er tot groot verdriet van de ver- 1 kopers van dit roemryke Franse merk een flink gat tussen de klei ne en grote auto's van Citnoën. Aan 1 de ene kant de onverwoestbare eend 'en de daaruit afgeleide versies (tot en met de Ami 8> en aan de andere kant de ID en DS-serie. De man, die uit de Ami stapt en groter wil rijden moet of een enorme sprong naar de D-spécial nemen of naar een ander merk overstappen. De heer C. A. Sarre president van S. A. Automobi les Citroen heeft nu aangekondigd, dat vóór de Paryse tentoonstelling ln oktober 1970 een nieuw model zal worden gelanceerd, dat „ten aanzien van opzet, prestaties en prijs een plaats zal krijgen tussen de Ami en de D-spécial". De nieuwe wagen zal dus noch de ene noch de andere vervangen, maar aan het program ma worden toegevoegd. ,.De wagen zal worden uitgerust met een motor van ongeveer één liter zuigerver- plaatsing en met hydro-pneumati- sche vering. Hy zal in uiterlijk, uit voering en mechanische opzet volle dig nieuw zyn en hy is ontworpen voor een zeer grote omzet", aldus de heer Sarre Overigens staat er zoals reeds gemeld-nog een nieuwe Citroen op [stapel. Een tweedeurs coupé met I vier zitplaatsen. Topsnelheid van 220 kilometer per uur. De wagen wordt uitgerust met een V 6 Mase- rati motor. De eerste van deze wa gens zullen nog voor de vakantiepe riode van volgend Jaar worden afge leverd. Ook van Renault komen gunstige berichten. Dit jaar zal deze Franse fabriek voor de eerste maal in zijn 70-jarige geschiedenis meer dan een miljoen auto's per jaar produceren. De export zal vrijwel zeker meer dan een half miljoen eenheden be dragen. Prof. dr. L. H. Klaassen, directeur van het Nederlands Economisch In stituut, heeft tijdens een congres van de stichting „Toekomstbeeld der Techniek" in Delft enkele conclusies getrokken uit een recent onderzoek naar het beeld van het stadsverkeer in Parijs. Uit dit consumenten-onder zoek leidde prof. dr. L. H. Klassen af. dat naarmate de welvaart stijgt de gebruiker meer comfort, snelheid en precisie gaat kopen. Hy kiest voor zijn transport de verkeersmiddelen, die hem dit bieden. Voor het perso nenvervoer betekent dit een duide lijke voorkeur voor de auto op de afstand: voor de trein doch af nemend in betekenis op de middel lange afstand en voor het vliegtuig op de langere afstaden. De houding die men bij velen in Nederland aantreft, berust op een grove onderschatting van de kracht van deze maatschappelijke ontwikke ling, aldus prof. Klaassen. Men acht de auto van zijn buurman ongewenst, hy neemt te veel plaats in. stinkt,, veroorzaakt opstoppingen en bederft de aanblik van onze historische ste den. De essentie is gelegen in het feit dat de automobilist en over niet al te lange tyd is dat iedereen van zijn auto gebruik wenst te maken en dat de bedrijven, die aan deze wens tegemoetkomen, by hem een sterke voorkeur genieten. Dat is de drijvende kracht achter de decentralisatie van activiteiten uit de binnensteden naar de periferie, zoals deze momenteel op gang komt. De honderden bedrijven, die jaarlyks I de binnenstad van Amsterdam ver laten. de nieuwe universiteitsge bouwen aan de rand van onze steden, j de „shopping centres" bij Delft en i Amstelveen, de motels langs onze au towegen, zijn slechts de eerste teke- nen van een struktureel aanpassings proces van onze steden, dat overal in de Westerse wereld valt waar te ne men. Prof. Klaassen pleitte ervoor, dat j men bij de beoordeling van het pro bleem zou uitgaan van de tendentie i tot decentralisatie van onze stadsker- 1 nen, doch dit proces zo mogelijk te reguleren. Velen denken aan de aan passing van de steden aan het ver- keer. Het evenwichtige denken zal zich richten op een wederzijdse aan- I passing aldus de N.EI.-directeur die op langere termijn zowel een eco nomisch evenwicht als een verkeers- evenwicht waarborgt. FIAT DINO COUPÉ FIAT 124 SPORT COUPÉ Elk Jaar groeit de belangstelling van de automobilisten voor nieuwe, grotere en comfortabeler typen, die op de markt komen. Dat de ontwik keling naar een steeds hogere mo to riser ingsg raad ondanks dat niet li neair, maar met schommelingen ver loopt, kon men de afgelopen jaren aldus menen vaklieden zeer aanschouwelijk b.v. in de Duitse Bondsrepubliek vaststellen. In de ja ren 1966 67 liep de vraag naar au to's merkbaar terug. Deze stagna tie is nu echter volledig overwonnen. De grote Amerikaanse „slee" verliest in ons land snel terrein. De cijfers wijzen het duidelijk uit. Twee jaar geleden werden er nog bijna 2500 van die kastelen-op-wielen verkocht. Vorig jaar daalde dat aantal tot 1931. En dit jaar blijft men waarschijnlijk onder de 1500 stuks steken. De oorzaak ligt voor de hand. Het aanbod van grotere Europese wagens neemt hand over hand toe. Maar al spreken we over een ken nelijk uitstervend ras, nog altyd blij ken er personen te vinden, die een flink bedrag willen betalen voor de luxe. het comfort en de glimmende status, die in die Amerikanen is ver disconteerd. De Amerikaanse mer ken denken er nog niet over de Ne derlandse markt geheel los te laten Zeker Ford niet, dat met driehonderd verkochte wagens een stijgend aan deel verkochte totaliteit voor zich gaat opeisen. Daarom is er op het terrein van Ford Nederland langs het Noordzeekanaal vlakbij de Hembrug evenals vorig jaar een grote tent op getrokken. waar de aspirant-kopers de vrijwel volledige uitstalling van hel Amerikaanse Ford-geweld kun nen bewonderen De Mustangs, de Torino's, de Galaxies, de Mercury Cougar en de Thunderbird. Alleen de Op 17 januari zullen vijftig Ne derlandse Datsun-dealers voor een tiendaagse reis naar Japan vertrek ken om er o.m. de Datsun-fabriek te bezoeken. De invoer van gebruikte auto's in ons land is sterk aan het dalen. In de eerste helft van 1969 werden er 8365 ingevoerd '.egenover 29.079 in dezelfde periode van 1968. Lincoln Continental is er niet bij. Maar de Thunderbird mag er als klapstuk ook zijn. Een omstreden model met zyn grillige vorm, maar alles zit er wel op en aan. Zelfs een in de voorruit versmolten antenne Het kan niet op. Trouwens al die wagens zitten vol met snufjes. Maar het valt op, dat bij vele modellen de grandeur en de luxe toch wel een uiterlijke zaak is. Achterin kan men by sommige niet en andere nauwe lijks zitten. Al kan men de hele fa milie bij wijze van spreken in de bagageruimte meenemen, in de ca bine gaat het niet. Van een gezins auto is beslist geen sprake Maar goed, dat is een zaak. die de an- half duizend Nederlanders aangaat, die zich zo'n kolos willen aanschaf fen Voor hen voornamelijk heeft Ford zUn geweldenaren uitgestald in die grote tent, die de eerste herfst stormen hoe venijnig ook goed heeft doorstaan Men kan er alle werkdagen terecht. Al is het maar om derzich eens te vergapan aan die samengebalde luxe rondom de mo toren van honderden pk's. Overigens, de Ford Maverick zal men vergeefs ln deze uitstalling zoe ken. De Maverick in Amerika ge lanceerd als tegenhanger van de Volkswagen, maar dan toch altUd nog een auto met „Amerikaanse" afme tingen komt niet naar Europa. Amerikaans autogeweld langs het Noord zeekanaal De Ford Thunderbird 1970 Een wegens zijn vorm omstreden model. Opvallend is het gebrek aan bumper voor de vreemd vooruitstekende neus. Sinds het afgelopen Jaar is er in bin nen- en buitenland een ongewone vraag naar Duitse auto's opgetreden. Volgens de economische prognosen van het verbond van de Automobiel industrie <VDA> zal deze expansie tot ver in de Jaren zeventig aan houden. Voor dit jaar rekent men in West-Duitsland op een totale pro duktie van 3.5 miljoen wagens. Daar mee zou dan leder zevende voertuig van de te verwachten wereldauto- produktie uit een Duitse fabriek af komstig zijn. De tendentie van de nieuwste en toekomstige modellen gaat naar meer veiligheid en nog grotere prestaties. Prestatieverhoging betekent sterke re motoren en daarmee hogere top- snelheden. Het motto veiligheid in de automobieltechniek vertoont een breed scala. Van betere remmen, rem- systemen en verlichtingsinstallaties, via sterkere motoren en goede banden naar interieurs zonder harde randen en knoppen en veilige stuurkolom- men en stuurwielen. In de Duitse auto's zijn de mees te van deze veiligheidseisen reeds verwezenlijkt. Ondanks dat blijft er nog veel te doen, om het jaarlijkse aantal van 17.000 verkeersdoden op de wegen van de Duitse Bondsrepu bliek drastisch te verlagen. Als men aan de prognosen van de experts geloof mag hechten, dan gaan de Duitse automobilisten ondanks stij gende motonaering betere tijdens te gemoet. BU de ongeveer 20 miljoen personenwagens, die er in 1985 in de Bondsrepubliek zullen zyn (thans 12,6 miljoen), is er per 3,4 inwoners een auto (1969: 4.8 inwoners). De gemiddelde ry prestatie per auto en jaar zal echter van 14.000 naar 11.000 kilometer dalen. Daar het net van snelwegen de komende 15 jaar met rond 10 000 kilometer zal toenemen, j zullen de thans dikwUls catastrofale verkeersomstandigheden op de we- I gen tussen Noordzee en Alpen van jaar tot Jaar wat verbeteren. Waarom zou Ford ook? Ze hebben de Caprl van 1300 tot 3000 c.c. Ook de andere Amerikaanse mer ken zitten niet stil op de Nederland se markt. Ze doen het misschien wat minder spectaculair, maar bU tyd en wUle komen de berichten ook van die zyde binnen. Chevrolet b.v. komt voor 1970 met zeven verschillende model len uit. Nieuw is de Monte Carlo-se- rie, een prestige-coupé met de langste motorkap uit het gehele programma En op alle Chevrolet-modellen ook weer dat snufje van in het glas van de voorruit ingebouwde antenne. Geen windgeruis en geen afbreken. American Motors brengt voor 1970 één model minder dan vorig jaar n.l. negentien stuks. Deze range bestaat uit een geheel nieuwe Rambler-serie (4 stuks), de Rebel- en Ambassador- serie, beide bestaande uit zes model len. twee Javelins en de AMX-sport- coupé. Ook de Pontiac Division van Gene ral Motors die ln de Verenigde Staten de derde plaats in de auto verkoop inneemt stuurde berichten over een uitgebreid modellenpro- gramma voor 1970. NatuurlUk GM. kon moeilyk achterblUven ook hier een versmolten antenne, zo'n antenne is ln feite onbelangrijk. De honderden pk's onder de motorkap zeggen meer. De veiligheidsmaatrege len ook Maar het ls tekenend. Een snufje blyft niet lang een uniek be- I zit. Ford Engeland heeft een nieuwe versie van de Capri uitgebracht, de 3000 GT. met een 2994 cc V6 motor van 144 pk. Voor deze krachtbron, afgeleid van de Zodiac-motor was niet voldoende plaats in het motor compartiment, zodat er een uitstul ping in de motorkap moest worden gemaakt, waaraan dit nieuwe model .uiterlijk geu.akke) te harken- 1 nen. Topsnelheid 183 km/u.

Leidsch Dagblad | 1969 | | pagina 19