eer Amerikanen naar de maan Tijdelijk „beleg" Washington koala Experimenteren9 verzamelen en slopen STORM IN INDIA: AL 120 DODEN tilip: maar in zoals ik fis Bemhard BONN NOEMT VOORWAARDEN KERNVERDRAG FELLE THAISE AANVAL OP ROOD-CHINA Pro en contra Nixons Vietnam-politiek CANADEES U IL JEUGD MOBILISEREN TEGEN JACHT UP ZEEHON ilfe.lfctlV- i DAG 11 NOVEMBER 1909 LETDflCH DAGBLA» PAGINA (Van onze redacteur ruimtevaart) [DEN Nog geen vier maanden na de eerste voetstappen jnaan hopen de Amerikanen weer twee astronauten over iherbergzame woestenij van onze buur in het heelal te lopen: nu langduriger, verder en met een veel ingewik- ipdracht. En ook dit is nog maar de beginfase van een maan-programma, dat voorziet in nog acht landingen tot 1972. kg 14 november moet een torenhoge Saturnus-V-raket de XII de ruimte in jagen. Aan boord bevinden zich dan de ruim banen Charles Conrad en Richard F. Gordon en de ruimte- at Alan L. Bean. Terwijl Gordon in de Apollo om de maan cirkelen, zullen Conrad en Bean een landing uitvoeren op lag 19 november. Ruim 31 uur zullen zij op de maan vertoe- aarin zij beiden tiveemaal een maanwandeling moeten maken |t ongeveer drie uur. Op maandag 24 november moet het drie- er op aarde terug zijn. vlucht streeft enkele nauw- geprogrammeerde doeleinden precisielanding. de inspectie ruim twee jaar geleden ge- Survoyer III, de plaat- i de eerste kernreactor op het achterlaten van we- ipelijke instrumenten die met van deze reactor twee jaar evens naar de aarde moeten iet verzamelen van ongeveer maanmateriaal. en het ken van een ma am beving" laten neerstorten van de li wanneer deze zijn diens- t verricht. Veteranen en debutant Jrie maanreizigers zijn dit- narine-officieren met een rvaring als straaljagerpiloot, jen zelf hun ruimteschepen mogen geven en hebben ils marine-mensen, twee merikaanse geschiedenis be namen gekozen: Yankee oor de Apollo en Intrepid naantaxi. Pete) Conrad Jr. heeft ruimtevluchten op zijn aan. Hij was co-piloot van Cooper in de vlucht van de If in augustus 1965 waarbij malig duur-record van bijna werd gevestigd en een toen- merikaans hoogterecord van imeter. Die recordafstand arde is inmiddels ruim het tudige geworden. Voorts Conrad als commandant een met de Gemini-XI in sep- Zijn co-piloot was toen Gordon Jr, de man die in mde maanvlucht de Apollo mannen terwijl Conrad en maan verkennen. De Ge vestigde in die vlucht een wgterecord van 1372 km en liet minder dan vier ente- oeuvres uit. Conrad bracht ital uren ruimte-ervaring tweede vlucht op 262. De Conrad is gehuwd en heeft eren, alle zoons, van 14, 12 F. Gordon Jr. heeft, slechts Imtevlucht op zijn naam reeds genoemde vlucht met tai-XI samen met Conrad, üm 71 uur durende vlucht een ruimtewandeling van drie kwartier. Gordon is getrouwd en vader van ihters (15 en 8 jaar) en vier I, 11, 10 en 9 jaar oud). d js Alan L. Bean een ng in de ruimte. Hij zal na die de derde is als vierde de maan rondwandelen. 31 Jaar oud, gehuwd en va ten zoon van 13 en een doch- 6 jaar. Stand De Amerikanen hebben thans (de komende vlucht niet meegerekend) ongeveer 5162 man-uren ruimte-er varing, waar in de komende vlucht ongeveer 734 uren aan worden toe- De gouverneur-generaal van Guyana, sir David Rose, is giste ren in Londen om het leven geko men toen een steigerconstructie van de negende verdieping van een gebouw op zijn auto stortte. Het ongeluk gebeurde in het hart van het Britse regeringscentrum. Sir David (55) bleek bij aankomst in het nabijgelegen Westminster- ziekenhuis al overleden. Zijn as sistent Paul Middleholzer is met talrijke verwondingen in het zie kenhuis opgenomen. In de auto bevonden zich ook Sir Davids zoon een een chauf feur. Zij kwamen er met lichte verwondingen af. De steiger iverd gebruikt voor het schoojimaken van een gebouw. Sir David was in Londen om afscheid te nemen van de Koningin. Hij zou in februari zijn functie neerleggen, wanneer Guyana een republiek wordt. Op de foto verwijderen brand- weerlieden de neergestorte steiger van het ingedeukte dak van de auto van Sir David Rose. gevoegd, tezamen 5896 uur. De Rus sen hebben tot en met hun drievou dige Sojoez-vlucht in het recente verleden een aantal man-uren ruim te-ervaring van 1697 opgedaan. Het aantal Amerikaanse bemande ruim tevluchten bedroeg tot dusver 21, het aantal Russische slechts 15. Televisie Het is nog niet bekend, of de Ame rikanen er in zullen slagen een nieuwe kleuren-televisiecamera tij dig gereed te hebben voor de ko mende vlucht. Men hoopt van wel, maar mogelijk voldoen de laatste stadia van het testen niet, waardoor ook ditmaal alleen zwart-wit-uitzen- dingen verzorgd moeten worden van de maanwandelingen. Uit de Apol- lo-capsule zelf kunnen wel kleuren opnamen worden uitgezonden, het geen ook het geval was tijdens de vlucht van de Apollo XI. In het vluchtprogramma zijn vele langdurige televisie-uitzendingen op genomen. De maanwandelingen zelf zullen vrijwel geheel met een tv-ca- mera gevolgd worden. Het is overi gens nog niet bekend, welke gedeel ten daarvan direct op de televisie schermen in de huiskamers te vol gen zullen zijn, noch in Amerika noch wat betreft de uitzendingen die de Nederlandse tv-kykers direct kun nen volgen. Een en ander hangt wat het laatste betreft mede af van be schikbare zendtijd en goede relaye- ringsmogelijkheden via televisie kunstmanen. In het verleden zijn er wel eens moeilijkheden geweest met de Apol- lo-bemanningen over deze directe te levisie-uitzendingen, die de concen tratie op belangrijke ruimte-taken zouden kunnen verstoren. De beman ning van de Apollo XII is echter, zo als ook die van de Apollo-XI in juli van dit jaar, van mening dat een door geheel Amerika mogelijk ge maakte en voor de gehele mens heid van belang zynde gebeurtenis als een maanlanding ook zo goed mogelijk door alle betrokkenen ge volgd moet kunnen worden. In' een volgend artikel meer over de landing zelf. De drie astronauten, die de Apollo-XII zullen bemannen. Van links naar rechts Charles Conrad Jr, Richard F. Gordon Jr en Alan L. Bean. MADRAS (AP) Meer dan 130 personen zyn om het leven gekomen door een cycloon, die vrijdagavond de Indiase kuststaat Andhra heeft getroffen, zo blijkt uit officiële rap porten. Gisteren zijn de lichamen aangetroffen van 40 vissers, die om het leven zijn gekomen in het dorp Kolleroekota in het district West- Godavari. ORK (AP) In een uit- g van het Amerikaanse tele- ■tion NBC, Today, heeft de noot van Koningin Eliza- an Engeland, Prins Philip P het ogenblik een bezoek aan de Verenigde Staten, ltd dat hij het in de eerste van zijn huwelijk moeilijk ïhad zichzelf te zijn. Er is één persoon zoals ik, aldus en dat is Prins Bernhard fcderland en wij spreken nu en dan over. Hij is, zo ■Tiet enige andere lid van er naar uit dat de hogere Ing waarop het Britse vor- b heeft aangedrongen door ®e regering zal worden af- Prins Philip verklaarde t koninklijk gezin in dat Waarschijnlijk het komend dulden moet gaan maken achien wel in een kleiner ®et gaan wonen. Vandaag mier Wilson het Lagerhuis kwestie toespreken. De vorstin heeft vanaf 1952 onsverhoging gehad. Per jaar vier miljoen gul- aar privévermogen bedraagt en miljard gulden. Zij zou, minder vermogend dan Ko- Juliana, tot de zes rijkste 1 ter wereld behoren. BONN (AP) De nieuwe West- duitse regering heeft gisteren de voorwaarden opgesomd waaraan moet worden voldaan wil zy het ver drag tegen verspreiding voor kern- j wapens ondertekenen. Net als Frankrijk had West-Duitsland tot I nu toe geweigerd het verdrag te ondertekenen. De door de Westduitse regeling ge- eiste voorwaarden hebben betrekking op garanties voor de Westduitse vei ligheid door middel van de NAVO of een soortgelijke defensieorganisa tie. Bij een eventuele ontbinding van de NAVO zal Bonn zich niet meer gebonden achten door de verplich tingen van het kernstopverdrag. West-Duitsland wil ook niet dat het verdrag een hinderpaal zou kunnen worden voor de Europese eenheid. Andere door de regering Brandt gestelde voorwaarden zyn: een bevredigende oplossing over het punt van de oontrole op en in spectie van kernwapens streven naar vermindering van de totale nucleaire bewapening ook van de huidige kernmogendheden. Vliegtuigkaper gepakt Een 15- jarige jongen, die de piloten van een vliegtuig wilde dwingen hem naar Mexico te vliegen is gisteren op het vliegveld van Cincinnati, in Ohio, ge arresteerd nog voordat het toestel was vertrokken. Hij bedreigde een vrou welijke passagier met een mes en eis te dat het vliegtuig, een DC-9 van de Amerikaanse maatschappij „Del ta Airlines" met bestemming Chica go, naar Juarez in Mexico zou vlie gen. De politie haalde hem uit het vliegtuig. Perzische spion Een Perzische diplomaat, Majid Samsam, is in Te heran beschuldigd van spionage voor Roemenië. Samsam had aan de Iraanse ambassade in Bonn gewerkt alvo rens terug te keren naar het minis terie van Buitenlandse Zaken in Te heran. De spion is thans overgele verd aan een krijgsraad. Als deze het .schuldig" over hem uitspreekt dan zal de diplomaat worden gefusilleerd of levenslange gevangenisstraf krij gen. Vluchtelingen Tijdens het stormachtige weekeinde hebben vijf jongemannen de wijk genomen naar West-Duitsland zonder door Oost- duitse grenswachten te zijn opge merkt. De leeftijd van de jongeman nen lag tussen de 18 en 25 jaar. NEW YORK (AP) Thailand heeft gisteren communistisch-China ervan beschuldigd, „terreurdaden" op Thais gebied te bedrijven. De pogingen van Peking om in het land een opstand op grote schaal te ver wekken zijn echter mislukt, zo zei de Thaise ambassadeur Anand Pan- jarachoen in de Algemene Verga dering tijdens het jaarlijkse debat over de toelating van communistisch China tot de volkenorganisatie. De ambassadeur, die zich tegen 'n com munistisch-Chinees lidmaatschap uit sprak. zei dat Ohina de V.N. op felle wijze aanvalt en door zijn agressieve optreden in vele delen van Azië bewijst, dat het zich niets van de V.N. aantrekt. Als voor beelden hiervoor noemde hij de Chi nese hulp aan Noord-Korea, de on derdrukking van de vrijheid ln Ti bet en andere voorbeelden van China's „onverdedigbaar en onver geeflijk beleid" elders in dat wereld deel. De ambassadeur zei, dat China 50.000 militairen in Laos heeft ge legerd en dat landen als India. Bir ma, Maleisië en Indonesië kunnen getuigen van China's onwil om sa men met zyn buurlanden te leven. (Van onze correspondent) WASHINGTON (GPD) —De Ame rikaanse hoofdstad gordt zich aan voor een tijdelijk beleg door tien duizenden demonstranten tegen het Vietnam-beleid van president Nixon. De speciale „rellentroepen" van de stadspolitie zijn al enkele dagen aan het oefenen. De stadspolitie zelf en de nationale garde van het district Columbia, waarin Washington ligt, hebben opdracht gekregen zich gedu rende het komende weekeinde paraat te houden. Na het vorige „moratorium"-pro- test van 15 oktober werd met enige spanning de rede van president Ni xon op 3 november afgewacht. Deze rede liet in eerste instantie voorna melijk verwarring achter over de ei genlijke voornemens van de Ameri kaanse regering om de oorlog te be ëindigen. Maar naarmate commenta ren en reacties loskwamen over Ni xons toespraak, bleek de opvatting van de anti-oorlogsgroepen zich ge kristalliseerd te hebben en tot de slot som te zijn gekomen, dat de president in feite een oproep had gedaan tot wat hij de „zwijgende meerderheid" van de bevolking noemde om nu ook uit de hoek te komen en te tonen dat zij zijn Vietnam-beleid met woord en daad steunt. Bovendien maakte president Ni xon in zijn toespraak zonder meer duidelijk, dat hij de anti-oorlogsde- 1 monstranten onvaderlandslievend I vond. Hij zei immers, dat Amerika j door de vijand (Noord-Vietnam) niet tot de nederlaag gedwongen kon wor den, maar alleen door Amerikanen zelf'n ondubbelzinnige aanval op hen die op 15 oktober aan de „mor a to - rium"-actie deelnamen. De groepen die zich onder de „moratorium"- noemer verenigd hebben, lazen hier in een oorlogsverklaring aan hun adres en namen zich voor de demon straties van de komende week eens te meer te doen slagen. Pro - Nixon Het eerste resultaat van Nixons op roep tot de zogenaamde „zwijgende meerderheid" is geweest dat zich in verscheidene delen van het land groepen hebben gevormd met als doel om hun steun voor de niet bekend gemaakte plannen van de president om de oorlog te beëindigen, zichtbaar te maken. Onder deze groepen bevinden zich behalve de „Jonge Amerikanen voor de vrijheid" sterk door de Repu blikeinse Partij beïnvloede groep jongeren ook een chirurg uit Cali- fornië en een computer-magnaat uit Texas, die aanzienlijke bedragen ge ïnvesteerd hebben in het op gang brengen van de pro-Nixon-groepen. Dit weekeinde-arriveerde al een aan tal van deze supporters in Washing ton met de bedoeling om een week lang, dus tijdens de acties van de „moratorium-groepen", een aantal tegenacties te organiseren. De be langrijkste daarvan zou vandaag plaatsvinden bij het bekende pro test-monument, dat naar George Washington is genoemd. Vandaag is het ook de dag, dat men door het gehele land de veteranen eert die in alle oorlogen van Amerika deelna men. Aan deze bijeenkomst zal een aantal leden van het Huis van Afge vaardigden en van de Senaat deel nemen. Verder heeft deze groep plannen voor nationaal te houden gedenkdiensten waarop gebeden zal worden voor het welslagen van Ni xons plannen. In tegenstelling tot deze min of meer goed georganiseerde en gefi nancierde ondernemingen van de pro-Nixon-groepen, hebben de anti- oorlogsgroepen te kampen met ge brek aan geld en organisatie, maar niet aan enthousiasme. In het hoofdkwartier van de „moratorium beweging" aan de Vermont Avenue in Washington wordt dag en nacht door vrijwilligers gewerkt De sfeer die er heerst doet denken aan die van de verkiezingskampagne van se nator Eugene McCarthy en aan die van de groepen die enkele jaren ge leden uit het noorden naar het zui den trokken om er in de zomerva kanties hun bydrage te leveren aan de strijd voor burgerrechten van de neger. Strijdpunt Het grote strijdpunt op dit ogen blik is of de acties een gewelddadig verloop zullen hebben of niet. Het ministerie van Justitie heeft reeds een optocht-verbod uitgevaardigd, waarvan het een van de groepen ver boden is om de route langs Pennsyl vania Avenue te volgen. Pennsylvania Avenue leidt langs het Witte Huis. en hoewel het zeker is dat president Ni xon gedurende deze dagen niet in Washington zal zijn, vond het mi nisterie het blijkbaar een te grote bedreiging om deze groepen langs het Witte Huis te laten paraderen Van de zijde van de „moratorium- beweging" is dit besluit aangevallen en gekarakteriseerd als een poging van de regering om de anti-oorlogs groepen op te hitsen en zo tot ge welddadigheden te verleiden, zodat ze in een slecht daglicht komen te staan. Intussen is een belangrijk verschil met de vorige actie, dat een aantal senatoren en andere politici dit keer geen deel wil nemen aan de demon straties. Senator Jacob Javitts van New York zei in een brief, dat hij de acties wel steunt, maar niet als spre ker by één van de demonstratie pleisterplaatsen zou optreden. Ook de liberale Republikeinse senator Hen ry Goodell, die bij de vorige actie een prominente rol speelde, zei zich dit keer te willen beperken tot enkele toespraken in zijn eigen kiesdistrict. Deze reacties zyn een aanwijzing, dat de regering erin geslaagd is om in bepaalde kringen een mate van vertrouwen te wekken in de uitkomst van Nixons plannen om de oorlog te beëindigen. Volgens sommige bron nen zou de president in kleine kring gevraagd hebben om hem tot 1 janu ari de kans te geven min of meer kritiekloos vorderingen te maken met het beëindigen van de oorlog. De suggestie was hierbij blijkbaar dat hy vóór die tyd opnieuw één of meer bel angry ke stappen zal ondernemen, die zouden moeten aantonen, dat zijn beleidskoers de juiste is. Het is in elk geval opmerkelijk, dat de senaats commissie voor buitenlandse betrek kingen, die onder leiding staat van de oorlogsopponent senator Ful- bright, besloten heeft om de aange kondigde zittingen over de oorlog voorlopig met gesloten deuren te houden. „Lig-in" Het is mogelijk, dat de politici zich nu minder vrij voelen om aan de tweede actie deel te nemen, maar dat neemt niet weg, dat er vooral in de kringen van liberale studenten, pro fessoren en niet-academische jonge ren ruimschoots voorbereidingen worden getroffen om de actie te doen slagen. Van San Francisco tot Bos ton worden plannen gemaakt. o.m. om een „lig-in"te houden van een 40.000 mensen, om het aantal ge sneuvelden in de Vietnam-oorlog te symboliseren. De Nixon-aanhangers zijn daar entegen van plan om de vlag uit te steken, rood-wit-blauwe armbanden te dragen, de voordeurlichten te ont steken en de auto-lampen ook over dag te laten branden ten teken dat men het eens is met de president. MR. H. L. LEFFELAAR SCHIPHOL (ANP) Op Schiphol ls gisteren de 34-jarige Brian Davie* aangekomen. Hij is secretaris van de „New Brunswick Society for the Pre vention of Cruelty to Animals de Canadese vereniging tot dierenbe scherming, die zich op het ogenblik speciaal bezig houdt met de strijd tegen de ongeremde jacht op zee honden, vooral de zeehonden-babies. In Nederland wil Davies, vader van twee kinderen, vooral de aandacht van de schoolgaande jeugd op de vreselijke knuppeljacht die op jongs zeehonden wordt gehouden, vestigen. Davies heeft zelf ettelijke jachtpar tyen als toeschouwer- meegemaakt en wil de wreedheden die in en bij de St. Lawrence begaan warden, bestrij den, laten verbieden. De Canadese regering heeft Juist afgelopen maand oktober een wets- wyziging afgekondigd, die inhoudt dat de jacht op zeehonden drie we ken later dan voorheen mag worden geopend. De jonge dieren, waarvan de ongeschonden huiden het meeste geld opbrengen, zouden dan beweeg lijker zijn en niet meer doodgeknup peld kunnen worden. De jagers in Canada, voornamelijk Noren onder Canadese „vlag", wordt het dood slaan van de dieren echter niet ver boden. De ongeveer 300 jagers in Ca nada halen in minder dan een week een buit binnen van meer dan 90.000 zeehonden, waarvan het merendeel is doodgeknuppeld, om de huid toch maar te sparen. Een op de vier hui den is bruikbaar, de andere schij nen beschadigd te zijn en dus onver koopbaar. Na de Canadese „jachtweek" trek ken deze „Canadese" jagers naar he» noorden, naar de Labrador Zee. waar 900 collega's gaan helpen, om bui ten de Canadese grenzen nog eens 250.000 dieren te „vangen", in drie weken tijds. Brian Davies heeft in 1967 zijn kinderen meegenomen naar de jachtgronden en hen met de die ren en toestanden geconfronteerd. Tn Nederland zal Davies in contact trachten te komen met. een persoon of instelling, die wil helpen de reis re bekostigen van twee Nederlands® scholieren, samen met jongeren uit andere Europese landen, om ka maart 1970 getuige te kunnen zijn van de wrede, grote Jacht. Ieder jaar worden over de hele wereld ongeveer een miljoen zeehonden gedood, het grootste deel neergeknuppeld. Na Nederland zal Davies bezoeken brengen aan België. Frankrijk, Zwit serland, Engeland en West-Duits land. Met Belgische scholieren heeft hy reeds met succes contact gehad, want in april van dit jaar hebben zij een petitie met 400.000 handteke ningen naar de Canadese premier ge stuurd. Samen met de protesten uit de rest van de wereld hebben zij be reikt dat er op hoog niveau tenmin ste aandacht aan deze Canada in een kwaad daglicht stellende gebeur - tenissen besteed wordt. Davies hoopt dat iedere Nederland se school een brief ter ondersteuning van de actie naar het Nederlandse secretariaat zal sturen (IFWA, mevr. A. Hoefer-Kuylman, Gogelweg 1. Den Haag), waardoor een massaal protest naar Canada gestuurd kan worden. De heer Davies heeft plannen ora het gebied rond de St. Lawrence tot een nationaal wild-park te ma ken, maar dat zou pas te verwezen lijken zijn. indien er genoeg kritiek of. de bestaande toestanden wordt uitgeoefend. In Nederland wordt op verschillen de manieren reeds de afkeer van de ze jachtmethodes getoond: op een veiling in Den Haag was een bont jas van zeehondenhuid niet aan de vrouw te brengen. ..Door het schieten op de dieren krijgt het water van de St. La wren- ce-rivier ook een afschrikwekkend aanzien. Verscheidene dieren worden soms half gemist en weten te ont snappen. Als de vriesperiode dan na enige tijd intreedt, dan ziet men een door bloed i oodgekleurde ijsvlakte, vertelde de heer Davies om aan tt tonen dat ock het schieten volgens hem weerzinwekkende gevolgen kan hebben. De neer Davies zei verder dp.t er in Nederland reeds 1500 do nateurs van zyn fonds zijn. (ADVERTENTIE) Laat ze maar praten. Wij voelen ons fijn in zo'n dag-en-nacht-pyama van Koala Een ptodukl voo

Leidsch Dagblad | 1969 | | pagina 9