ijn steeds meer riool in Europa Schut: strenger optreden tegen „te goedko wonen Schillenboer beroofd van veertig mille Straks onze „verplichte drinkwaterleverancier n DOOR BRAM v. LEEUWEN Kamerleden naar Leidse krotten Samenwerking christelijke pers nog sterker JINSDAG 11 NOVEMBER 1969 LEroSCH DAGBLAD PAGINA 7 Al meer dan twintig jaar zijn de vijf Rijnoeverstaten bezig te doen aan de steeds verdergaande verontreiniging van •t Rijnwater. Nederland, aan de uitmonding van het „riool van o! uropa", heeft als geen enkel ander land belang bij strenge aatregelen tegen de verontreiniging van het rivierwater. (aar de resultaten, die de afgelopen vier decennia werden be- eikt zijn zonder meer bedroevend. De Rijn is in deze periode steeds Ier geworden en van streng op- ien tegen de „vervuilers" lijken verder verwijderd dan ooit. De iorzitter van de Europese Federatie ,r waterbescherming, prof. dr. O. s, ag uit Zürich, heeft op een eind 0ber in Delft gehouden congres zaak nog eens duidelijk aan de ,1c gesteld: „Wij kunnen slechts :n, dat een volgende generatie baar pogingen om die verontrei- tegen te gaan, meer succes jft", aldus prof. Jaag. [n 1963 reeds kwam op initiatief Nederland een Internationale emissie ter bescherming van de jn tot stand, die zichzelf een aan- zeer ambitieuze taken oplegde. Nu jaar later, is de commissie nog even ver verwijderd van het als by het begin. Er worden de commissie proeven genomen metingen verricht, maar inmid- voert de Ryn 365 dagen per jaar 'Mlgeveer 340 kilogram zout per se- l l(ie aan. alsmede grote hoeveel- den organische stoffen, die het irstofgehalte tot minimale promil- 1 b tes terugbrengen. Elk ogenblik kan i incidentele lozing van giftige ij» dfen zeker niet denkbeeldig op van de drukstbevaren rivieren wereld het water totaal onge- ikt maken voor de drinkwater lening. Onbruikbaar ir/' De Internationale Rijncommissie direef al in 1964, dat de Rijn erl nneer niet op korte termijn stren- maatregelen genomen zouden den in de nabye toekomst voor drinkwatervoorziening onbruik- IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIHIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIHIIIII teerd wordt met de problemen rond de watervervuiling is ir. H. de Groot, directeur technische dienst van het hoogheemraadschap Rynland, dat he overgrote deel van Zuid-Holland beslaat. Kritieke grens De kwaliteit van het Rynwater is voor hem een van de grote zorgen kinderen want via de Hollandse IJs- sel wordt Rynwater by Gouda toe gelaten tot de boezem van Rynland. westeiyk Nederland is. dat de Hol landse IJssel zal verzilten en de Randstad afgesloten wordt van aan voer van zoetwater. Het zou een ramp betekenen voor de fruitteelt in het Westland en de bloembollenteelt in de omgeving van Lisse en Hillegom. Bovendien: als het water van Rynland eenmaal ver- zilt is zal het heel moeiiyk zyn het water weer geschikt te maken. Ove rigens is het niet alleen het zoutge halte dat gevaar kan opleveren. Het Rynwater bevat talloze stoffen, die in grote concentraties aanlei ding kunnen zyn voor een massale vissterfte of waterbederf. In het boe- zemgebied van Rynland rijn byvoor- beeld nog talloze gemeenten, die niets doen aan het rioolwater. „Het afvalwater van grote bevolkingscen- traties en „vuile industrieën" gaat ongezuiverd het oppervlaktewater in. Vuile injectie Zo geven by voorbeeld Gouda en Alphen aan den Ryn het toch al flink vervuilde water nog een flinke injectie met rioolwater. Ook gemeen ten als Katwyk, Rynsburg, Lisse, Hillegom en Valkenburg doen nog weinig aan waterzuivering. In Ryn- De afgelopen weken moest de water- inlaat noodgedwongen tydeiyk ge- zou worden. En dan te beden- j stopt worden omdat het chloride-ge- dat vyfenzestig procent van het tare „zoetwater" in Neder- afkomstig is uit de Ryn, en van belang is voor de drinkwater lening, in de land- en tuinbouw de industrieën. [eer dan tachtig prooent van de jiling van het Rynwater kan op rschouders worden gelegd van de jnlandse industrieën en mynen. grote boosdoeners in dit opzicht de Fransen. De enorme kalium- ,ien in de Elzas storten per dag jeveer 2000 wagonladingen (20.000 i) zout in de zyrivieren van de er is niets dat er op duidt, er binnenkort verandering in de latie zal optreden. Bhfre onwillige houding van de insen werd begin september nog is bevestigd tydens de zitting van speciale commissie voor de ver reiniging van oppervlaktewater, i onderafdeling van de Interna- nal Water Supply Association, die Wenen werd gehouden. By deze jenheid pleitte de directeur van Amsterdamse Gemeentewat erlei- m ir. C. v. d. Veer voor het on- brengen van internationale rivie- supranationaal orgaan. Hy elde daarby vooral op de Ryn. Ook sluiting wilde daarby zeer ver gaan. De loriteiten zouden het recht moe- knjgen fabrieken tydelyk tot iting te dwingen wanneer geen rolg werd gegeven aan opdrachten het maken van extra voorzienin- tegen de watervervuiling. De re- utie die ir. Van der Veer indiende tmoette echter ernstige bezwaren het Franse kamp. Zy wezen op het Toch zyn er nog talryke gevaren H die de waterhuishouding en de Internationale rivieren ook drinkwatervoorziening in gevaar enlglngenMCTen"ïan' ÏSTrttateterie andere functies hebben, bijvoor-kunnen brengen. If- De Groot van waarln hy een strenger kinnnn. R.nnlnnri 7ipf. rip toekomst. met 7.nre - 6 sld als wegen voor de binnen- Rynland ziet de toekomst met zorg leepvaart. I tegemoet wanneer het gaat om de ongeïnteresseerde houding van I verzilting van het water vanuit de Fransen laat zich gemakkelijk zee. Het wonderlijke is. dat Neder- tlaren. De betekenis van de Rijn land zelf schuldig is aan dit ver loor de Fransen is vrijwel nihil: j schijnsel. In het verleden zijn de o maakt alleen gebruik van de waterverbindingen met de Noordzee. halte tot boven de kritieke grens was gestegen. By de stormstuw in de buurt van Krimpen aan de IJssel werd 580 mg chloride gemeten, ter- wyi meer dan 300 mg gevaar begint op te leveren voor de land- en tuin bouwgebieden. „Een groot geluk is, dat we hier enkele vry grote meren hebben zoals de Westeinder, de Braassemermeer en de Kaag waar vry grote hoeveel heden zoet water kunnen worden op geslagen", aldus ir. De Groot. „Het water, dat wy by Gouda toelaten, is ook in een periode van grote wa- teraanvoer niet al te best. Het zuur stofgehalte kan soms erg laag zyn en het chloride-gehalte ligt de laat ste tyd meer dan eens vlak by de kritieke grens. Zouden we het water echter niet toelaten, dan loopt het water in zeer korte tyd sterk in kwaliteit achter uit. We krygen vissterfte en het wa ter begint te stinken. In het gebied zyn namelyk talloze vervuillngsbron- nen aanwezig. Daarom zyn we zo biy met de aan wezigheid van de meren. Het vry vuile water uit de Hollandse IJssel verbetert zichtbaar wanneer het eni ge tyd in de meren verblyft. De ver ontreiniging loopt een flink stuk terug door het zelfreinigend effect van het water en door de grote op pervlakte stygt ook het zuurstofge halte. We kunnen gerust zeggen dat de meren de „sanatoria" zyn voor het water in West-Nederland", aldus ir. De Groot. Nieuwe gevaren land staan op het ogenblik ongeveer vyfendertlg waterzuiveringsinstalla ties; het is echter lang niet genoeg om het vuile water uit de boezem te bannen. Ook de Bollenstreek behoort nog steeds tot de „moeiiyke gevallen". Vele gemeenten in deze streek heb ben nauwelyks of gebrekkige water zuivering. Integendeeldoor het overmatig gebruik van verdelgings- en meststoffen komen gevaarlyke kwikverbindingen in het water die leiden tot ernstige watervervuiling. Om de giftige stoffen zo snel moge- lyk buiten de boezem te brengen heeft Rynland in samenwerking met andere hoogheemraadschappen een doors poelschema" opgesteld. Gemid deld wordt by Gouda per dag 2.5 a 3 miljoen m3 water ingelaten. Een deel daarvan wordt afgestaan aan Schieland en Delfland, terwyl het overtollige water via de sluizen by Katwyk en Sparnudam in zee wordt gespuid. Koelwater Een probleem van de laatste jaren ls het gebruik van zoetwater voor de koeling van elektrische centrales. De gevolgen van deze waterkoeling kun nen ernstig zyn en leiden tot ernsti ge vergiftiging van het oppervlakte water (de zogenaamde „thermal pol lution"). Drs. P. Leentvaar van het Ryksinstituut voor Toegepast Veld- biologisch Onderzoek in Arnhem heeft in oktober op een congres in Amsterdam gewaarschuwd tegen te sterke verwarming van het water. „Verwarmd koelwater kan de zuur stofregeling in het water verstoren, waardoor verschuivingen ontstaan in het biologisch proces. Een van de verschynselen is de explosieve ont- wikeling van blauwwieren. Sommige soorten kunnen giftig voor mens en dier zyn. Overmatige groei kan vis sterfte ten gevolge hebben", aldus drs. Leentvaar. In Zwitserland worden door de autoriteiten nu reeds eisen gesteld aan de gebruikers van koelwater. Het geloosde water mag een bepaalde maximumwaarde niet te boven gaan. Dr. ing. M. Eckholdt uit Koblenz heeft onlangs gezegd dat het in de toekomst wellicht noodzakelijk is elektrische centrales te bouwen op eilanden in de Noordzee. Een dergeüjke mogelykheid is ook al geopperd by de voorgenomen bouw van een elektrische centrale aan de Kaag in Zuid-Holland. Een groot aantal biologen maakte ernstig bezwaar tegen de plannen. Gevreesd werd voor ernstige gevolgen voor het biologisch leven in de omtrek van Leiden, ornaat al het water van het Kagermeer in nauwelijks twee dagen door de centrale zou worden ge pompt. Somber beeld De Leidae hoogleraar in de experi mentele plantkunde, prof. A. Quispel, schetst wanneer de plannen toch doorgaan een somber beeld voor de toekomst. „Het water van de Ka- gerplassen, de Braassemermeer en alle tussen weteringen, meertjes en kanalen zullen enkele graden in temperatuur sty gen waardoor vissen zullen afsterven en planten gaan verrotten. Allerlei rottingsbacteriën zullen de kans van hun leven krygen en de stank zal weldra onverdrage- ïyk zyn", aldus prof. Quispel. Andere mogelykheden om centrales aan koelwater te helpen zyn een ge sloten koelmeer en een circuit met een koeltoren. Vooral het laatste stuit op dit ogenblik nog op ernstige bezwaren van de elektriciteitsbedry- ven, die zich voor extra hoge kos ten geplaatst zien. „De elektriciteitsbedryven zullen stygen en industrieën zullen verdwy- ,Meer don geschat" LEIDEN De P.v.d.A-leden van de Tweede Kamer mej. Barendregt en de heren v. d. Doel en Van Lier komen begin december naar Lei den om kennis te nemen van de si tuatie en het gebied van de krotten en de sanering. Het programma staat I nog niet geheel vast, maar het ligt in de bedoeling, dat de volksverte genwoordigers ook met bewoners van de saneringsgebieden zullen spreken. De mogelykheid bestaat het Leidse PvdA-bestuur beraadt zich daarover vanavond dat dit be zoek wordt gecombineerd met de ma nifestatie, die het pas opgerichte co mité Woningnood aan de vooravond van de behandeling van de begro ting in de Leidse raad gaat organi seren. Wat het aantal krotten in Lelden betreft, wethouder van Open bare Werken Plena liet zich daar over in een gisteravond gehouden vergadering van „zyn" PvdA som ber uit. Het aan de gang zynde wo- ningonderzoek wyst uit, dat Leiden in tal van wyken krotten bezit en dat het geschatte percentage van 14 pro cent van de woningvoorraad ver wordt overschreden. „Ik heb weieens gesproken van 25 A 30 Jaar voordat Leiden de krotten heeft opgeruimd, ik ben nu geneigd te gaan denken aan 40 A 50 jaar, want meegeteld moet worden, dat er elk jaar byko- men", aldus de wethouder. DEN HAAG (ANP) Het bestuur van de Stichting „Christelyke pers in Nederland" het kwartet (de Rot- terdammer, de Nieuwe Haagse Cou- t*"*" rant, de Nieuwe Leidse Courant en het Dordts Dagblad) en „Trouw" heeft besloten te zoeken naar vor men van nauwere samenwerking tus sen deze bladen. Overeengekomen is dat de betrok ken ondernemingen deze samenwer- nen", beweren de producenten maar king in beginsel op elk gebied waar de keerzyde van de medaille is een het mogelijk en nuttig wordt geoor- ernstig verontreinigde streek waar deeld, het redactionele inbegrepen, niemand zal willen wonen en waar zullen nastreven. Doel daarby is tot de bewoners zullen wegtrekken. een sterkere exploitatie-eenheid te (Eerdere artikelen In deze reek. „De kome" iwelke zlch~k ta A' aarde vervuilt„erden reed.! komst tegenover de groetende con- Waar blijft een afdoende re geling voor de vervuiling van de Rijn? geplaatst op 30 oktober, L 5, 7 en 8 november) DEN HAAG (GPD) Minister i passende woning, wanneer hy dat ir. W. F. Schut (Volkshuisvesting» financieel kftn opbrengen; heeft de „fluwelen handschoen" uitgetrokken bij zijn pogingen om m?6ln* diverse meenten met de doorstroming ge- huurders van goedkope gesubsi- boekte resultaten; dieerde woningen, die meer huur kunnen betalen, te bewegen naar bUzondere aandacht by de ntouw- een duurdere woning te verhui zen. Gisteren zyn by de gemeenten en de besturen van de wonlngbouwver- Ivieren om alle overtollige afval- ifien op een gemakkelyke en kos- manier te lozen. Men past er >r gestrikt te worden in een in- nationale regeling, die een einde maken aan de voordelige lozing grote hoeveelheden zout. de Nieuwe Waterweg steeds verder uitgediept om nog grotere tankers en vrachtschepen toegang te geven tot het Rotterdamse havenge bied. Minder prettig gevolg van deze verdieping van de Nieuwe Waterweg optreden vraagt om de gewenste doorstroming in de volkshuisvesting op gang te brengen. Mocht dit ook via deze weg niet lukken, dan over weegt de minister nog harder aanko mende wettelyke maatregelen. In zyn brief geeft hy de volgende itichtlynen: ontruiming eisen Indien het inko men van de huurder in verhouding tot de huur in belangryke mate is gestegen; verhuur van goedkope woningen steeds verder landinwaarts drong ,leen aan mlnder ,frMgtoMhtlg|™; en ondermeer een bedreiging begint te vormen voor de drinkwatervoor- i ziening van Rotterdam op de Bere- aanvulling van de huurovereen- plaat. Water met 4000 mg chloride I komst met een verklaring, waarin per liter komt op gezette tyden vrijde huurder zich bereid verklaart te ver de Lek op. De grote vrees voor verhuizen naar een duurdere, hem nmiddels worden de landen aan j was dat de zouttong vanuit zee benedenstroom van de rivier, met ne Nederland en Duitsland, daar- het slachtoffer. De bevoegdhe- van de Internationale Ryncom- »ie zyn veel te beperkt om de *nsen tot de orde te kunnen roe- bouw voor de verlangens van hen. die in aanmerking komen voor ver huizing naar duurdere (de bedoe king is ook: betere) woning Als norm voor het mogen wonen in een goedkope woning, voor 1966 ge bouwd en in eigendom by de gemeen te of woningbouwvereniging, moet gelden dat het bruto-inkomen van de huurder niet meer bedraagt dan zes maal de huurprys., dit betekent een huurquote van ongeveer 17 procent. Minister Schut heeft ook het voor nemen op 1 januari een nieuwe re geling toe te passen by de verstrek king van ryksbydragen voor krotont- ruiming en doorstroming, Hy denkt allereerst aan een systeem waarbij het rijk geen vast bedrag meer in de gemeentelyke fondsen voor door stroming stort, maar in plaats daar van aan elke gemeente die daadwer- kelyk uitgaven voor dit doel heeft gedaan per geval een bijdrage van 80 procent met een maximum van f 1.000 te verlenen. De vrykomende woning moet min der dan f 140 per maand aan huur doen. Verder moet er voor de bewo ner die dit huis vrymaakt 'n ander huis zyn met een huur die minstens 50 procent hoger is, maar niet bo- Nieuwe uitgaven D Handig thuis, het self doen voor handige en onhandige mensen, door Otto Werkmeister. Uitg Kluwer, Deventer, L. J. Veen, Amsterdam. Het geitje, door W. Makowitz. Sa lamander. Uitg.: Em. Querido, Am sterdam. Trap op, trap af, door Max Dender monde. Salamander (Querido). Buiten blyven, door H. Nolthenius. Salamander (Querido). Vuil spel, door Zeno. Uitg.; A. W. Sythoff, Leiden. Zigeunerinnetje aan banden, door Dolf Kloek. Mei-pocket. Uitg.; W. D. Meinema, Delft. Alstublief en beterschap, door C. B. Blei-Strybos. Mei-pocket (Mei nema). Koken is kinderspel, door Hilly Molenberg. Uitg.: Zomer en Keu- nings, Wageningen. Modelspoor meer mogelykhe den, door D. Elok (Zomer en Keu- nings). ven f 360 per maand komt In geval len waarby men meer kan betalen is geen „douceurtje" nodig vindt de minister. De ryksbydrage wordt ook verstrekt, als de te betrekken woning twee of meer kamers min der bevat dan de vrykomende of een niet zelfstandige woonruimte is. currentie kan handhaven en tevens verdere ontplooiingsmogelijkheden biedt. Tot adjunct-directeur van de christelyke pers is benoemd de heer K. Pieters, thans adjunot-diretceur van NV Trouw. ADVERTENTIE Leids Juweliersbedryf FEYE BRINKS Breestr. 114c - TeL 26127 Verzoek Ie kunnen als Nederlanders de use regering slechts beleefd ver ken de lozingen van zout tot een iroum te beperken. De afgelopen ken is dat opnieuw gebeurd toen Rijnwaterpeil sterk terugliep en I zoutgehalte opliep tot boven de üeke grenzen. Drie hoogheem- dschappen in het westen van het t.w. Rynland, Schieland en ïland kondigden zelfs een voor- te* noodtoestand af. grote angst waarmee ministeries terleidingbedryven, hoogheem- dschappen en polderbesturen le- is het besef, dat rond het jaar ongeveer drie miljard kubieke t*r drinkwater uit het oppervlak- ster gewonnen moet worden, om- de grondwaterhoeveelheden de Ag niet meer aankunnen. 'et de wetenschap, dat het zoet er voor 65 procent wordt geleverd 0r de Ryn is het begrypelyk dat öu en dan de zwarte bril eens Mt opgezet, wanneer het gaat om toekomstige waterhuishouding, die vrywel dagelyks geconfron- ADVERTENTIE DEN HAAG (GPD) De 60- Jarige Haagse schillenboer A. van Dalen in Den Haag ls vorige week donderdag voor byna 40 mille bestolen. De man, die da gelyks met paard en wagen door Den Haag en Scheveningen trekt, had zyn spaarcentjes ge- deeltlyk opgeborgen in een lin nenkast in de slaapkamer en gedeeltelijk in het dressoir. Hy had het geld willen gebrui ken om zyn gehandicapte zoon. die verpleegd wordt in een Haarlems tehuis, ook na zyn pensionering geregeld te kun nen blijven bezoeken. Tot op he den heeft men nog geen enkel spoor van de daders. Zelf zegt hy over het gebeurde van afgelopen donderdag: .Er was niemand thuis. Men is waar- schijniyk via het douche raampje of via de keukendeur binnengekomen. Het kan «Dok zyn dat ik vergeten ben de deur op slot te doen". Toen zyn vrouw 's middags om streeks drie uur thuis kwam, be merkte zy onmiddeliyk dat er iets vreemds was. De anders in ?en aparte kamer opgesloten kat liep nu vry door het huis en ook vond zy het hoefyzer, dat een vaste plaats in het dressoir heeft op de eettafel. „Ik keek direct in het dressoir en zag dat het geld verdwenen was. Toen ben ik naar de slaap kamer gegaan, waar ons geld kistje staat. Ook dat was weg", zegt mevrouw Van Dalen. Korte tyd later was ook de heer Van Dalen over het gebeur de ingelicht. ,Jk kan het nog steeds niet geloven", zegt hy, Het is onbegrypeiyk". Direct na de oorlog is de heer Van Dalen a 1 begonnen met sparen. Hy heeft de gewoonte om elke zondag met zyn vrouw zyn gehandicapte zoon in Haarlem te bezoeken en dat wilde hy voort zetten als hy eenmaal met wer ken zou moeten ophouden. „Al leen van de aow kun Je dat niet betalen". .Dat gaat nu niet meer. want we zyn los", zegt de bestolen schillenboer. Aanvankelyk dacht men dat de koopman die 2 da gen voor de diefstal een paard van hem gekocht had, iets met de zaak te maken zou hebben. De man moest echter na 'n uit gebreid onderzoek worden vry- gelaten. Ook het buurtonderzoek dat de politie heeft ingesteld, leverde tot op heden niets po sitiefs op. „Had ik het maar op de bank gezet. Ik ben niet bang voor de fiscus, maar ik ben gewoon wat ouderwets. Mijn vader bewaarde zyn geld ook op deze manier" zegt hy tenslotte.

Leidsch Dagblad | 1969 | | pagina 7