Massale vervuiling in de VS Dr. Esser wil af van bloedproef Lucht gevaarlijk voor bejaarden ATJEH EN DE MYTHE DOOR BRAM VAN LEEUWEN Rooms-rode coalitie ZATERDAG 8 NOVEMBER 1969 LEIDSCB DAGBLAD PAGINA 7 EIDSCH -£k DAGBLAD „Met Sumatra was het altijd don- ;ren." Dat is het veelbelovende be- jaajin van een boek. dat publicist Paul jn t Veer wijdde aan de Atjeh- t* ïïlos- Of liever aan de Atjeh-oorlo- d,», want Van 't Veer ziet verschil- nde fasen in deze bladzijde uit de schiedenis. die ook vaderlandse om. schiedenis is. Hy laat wel door ter. ihemeren dat het moderne gebeu- 1971*n Zuid-Oost-Azië hem mede ïkei^ft geïnspireerd by zijn goedge- jaal hreven studie, die vele aspecten in deze koloniale oorlog van het ne- leej sntiende eeuwse Nederland beslaat. Van t Veer is in dit boek nogal at mythes te lijf gegaan. De mythe de roemvolle oorlog bijvoor- :eld. Hy laat zien dat het bedrijven jajïn een guerrilla toen al evenmin nijj m lolletje was als nu. Hy besteedt ^Je nodige aandacht aan de nacht- errie van Atjeh die Neerlands luisfront beving. Een ontnuchte- énd verhaal, maar dat is geschiede- is achteraf vaak. Begonnen in 1873 is de Atjeh-oor- Dg, aldus Van 't Veer, in tydsduur i aantal slachtoffers, de grootste >rlog die Nederland ooit heeft ge- 1 oerd. In zyn boek onderscheidt hij 17 er Atjeh-oorlogen. De eerste vond i-i aats in 1873. Van 't Veer: „Dit was eer een ouderwetse koloniale tuch- i gingsactie dan een oorlog, die ge- peel in t,.tempo dooloe-sfeer" ver- Zy mislukte. De Nederlandse oepen die nog met voorladers wa- scl'n gewapend werden ei-uit gesla- m." De tweede oorlog laat Van t Veer iren van 1874 tot 1880. Het jaar 74 is een grensjaar in de geschie- I mis van Nederlands Indië. Het j euwe begon door te dringen. Het ïezkanaal was geopend. Er was een legraafverbinding met Nederland t komen. De oorlog werd betrekke- irt k modern. Voor het eerst werd ichtstreeks uit Nederland ingegre pen- Voor het eerst kwam ook de °P °f de oorlog zedelijk ge- whtvaardigd was. °w Ook die tweede oorlog eindigde i iet een nederlaag. Terwijl de dis- issies over de morele rechtvaardig- i lid aangewakkerd door de misluk- jj ng. voortgingen, begon in 1884 de 3 irde Atjeh-oorlog die twaalf jaar m gaan duren en ook geen defini- ef einde zou brengen. De oorlogs- 78 lering werd bemoeilijkt door een j onomische crisis in Nederland en I Nederlands-Indië. Zij moest op| en koopje gevoerd worden. Boven-j ,%en moesten de oorlogshandelingen Nederlandse kant beperkt bly- De Atjehers hadden de beman- van een Engels schip gevangen len. Wanneer deze mensen iets overkomen, dreigde een enistig iet met Engeland. Rond 1898 begint dan de vierde tjeh-oorlog de oorlog van Van Vrijwel het hele koninklijk rlandsch-Indische leger was er- overtuigd dat iedere actie tegen tjeh tot mislukking gedoemd was. niet Van Heutsz. Hij was van me- dat met modernisering van het ;er en een optreden op guerrilla- succes te boeken zou zyn. Van krijgt de steun van dr. C. ;k Hurgronje. it Het behoort tot de sterkste passa- es van het boek. De confrontatie z| in twee mannen. Een van de bril de uitste geesten van zijn tijd, de by- no a mysterieuze Snouck, de ambte- (e aar die met een ook nu onthut- v mde vrijmoedigheid zijn meerderen over hun falen en onwe- v ndheid. Daartegenover Van Heutsz, el iel opgeklommen officier, een chijn van onverzettelijkheid verto- end, maar dat was maar schijn en man ook, die veel kankerde, be- M reesd dat hij achteruit gezet zou orden. Voor zyn troepen een houw- n ïgen, maar gezien de stukken die Hj achterlaat, reageren op Snouck. en man met groot inzicht. Maar oor de tijdgenoten was Van Heutsz - een bijzonder kleine, gezette man [- geen aantrekkelijke persoonlyk- ïeid. „Zijn chefs en zijn collega's loemden hem kifterig. gelijkhebberig. nbesihcoft en rancureus eigen- ohappen die in de latere geschied- ohi-ijving meestal met een glimlach •an begrip tot „al te grote openhar- igheid" zijn omgevormd". Van 't Veer gaat ook nog wat die- er in op de gouverneur-generaal an Heutsz een man die opkwam D 'oor het belang van de koloniën die reefde naar een bestuur waar uimte was voor Indonesiëi*s. die 1 yn kop in de wind gooide tegen de pkomende oliemaatschappijen. Van Veer: „Van Heutsz is, voor zover bekend de enige gouverneur-ge- fl mal die na zijn ambtsperiode niet birecteur of commissaris van een letroleummaatschappij is geworden, if )it geeft 'n heel ander beeld van zijn optreden, dan de laatste tijd naar oren is gekomen.' Het is een bijzonder lezenswaardig loek geworden. Het geeft inzicht in en voor velen te onbekende materie, iet is goed geïllustreerd en het is i) zelfs nog spannend ook. Want Van t Veer laat ook ruimschoot» de krijgsverrichtingen zien. Hy belicht e figuren van de Atjehse leiders, iguren die in Nederland vaak al- een maar bekend zijn uit de ver- leerlijkende jeugdboeken van enke- e generaties geleden. Maar het belangrijkste is toch die .ontmythologisering". Vair 't Veer 1 aat de twijfels aan het thuisfront de vraag die velen bezig hield of dit nu wel een rechtvaardige oor- og was. Plus de uitbarsting na een fraaktocht van een van Van Heutsz' mderhebbenden. toen het in de Ka mer interpellaties regende. Onze vaderlandse geschiedenis kent New York is de vuilste stad ter wereld. Wie er een dagje rondwandelt krijgt evenveel vuile rook naar binnen, als de man die in z'n fauteuil twee pakjes sigaretten per dag rookt; -¥■ in Dorana in de staat Pennsylvanië zijn vorig jaar twintig personen gestikt op een mistige dag; zij werden letterlijk vergiftigd door de ernstig vervuilde lucht; de laatste acht jaar zijn in de Verenigde Staten al meer dan 103 miljoen vissen om het leven gekomen door vergiftiging. Ettelijke honderden kilometers rivierwater zijn zeer ernstig vervuild. Het zyn slechts een paar voorbeel den van de ernstige vorm die de milieuverontreiniging in de Verenig de Staten heeft aangenomen. Het land bezit de twijfelachtige reputa tie tot de meest vervuilde gebieden ter wereld te behoren. Veel te laat hebben de Amerikaanse politici in gezien, dat het lozen van vervuild afvalwater in de rivieren en het uit braken van grote rookwolken vol chemische afvalstoffen op den duur funest zou kunnen worden voor de Amerikaanse bevolking. Veel te laat De ingrijpende maatregelen tegen de lucht- en watervervuiling kwamen in vele gevallen te laat van de grond met het gevolg dat flora en fauna in de VS een ware aderlating hebben ondergaan en talloze natuurgebieden als verloren beschouwd moeten wor den voor de recreatie. Misschien, dat het nu volgende relaas de Ne derlandse politici kan wakker schud den nu we ook in ons eigen land op gezette tijden geconfronteerd worden met een steeds toenemende veront reiniging van het milieu. De Amerikaanse dichter Ralph Waldo Emerson heeft eens gezegd, dat het menselijk ras tenonder zal gaan aan zyn eigen vindingen en werkelyk, wanneer we doorgaan met. zorgloos ingrijpen in de biologische verhoudingen zou de natuur wel eens een massaal slagveld kunnen wor den. Amerikaanse autoweg liggen770 pa pieren bekertjes, 730 lege sigaretten doosjes, 530 biertin netjes, 590 bier flessen en 110 whiskeyflessen om maar even de belangrijkste vond sten te noemen. Helemaal werkeloos zien de Ame rikanen niet toe. Zij hebben enkele jaren geleden in een groot aantal staten voorgeschreven, dat de uitla ten van nieuwe auto's voorzien moe ten zijn van na ver branders om de uitlaatgassen, die verantwoordelijk zyn voor een groot deel van de Ame rikaanse luchtverontreiniging, ver der te ontdoen van hun giftige wer king. Bovendien zyn er in de VS op het ogenblik ongeveer 200 organisa ties en instellingen, die zich bezig houden met de problemen rond de vervuiling. te wooncentra vlakbij Miami, voor industrieën en landbouwbedrijven. De gevolgen bleven niet uit: miljoe nen microscopisch kleine diertjes stierven, planten en dieren gingen dood watervogels trokken weg. om dat het voedsel de vissen was verdwenen. Het karakter van de Everglades is in de loop der tijd steeds meer ver anderd de alligators en andere wa terdieren verdwenen slangen en rat ten namen hun plaats is. Omdat de sluizen de stroom water in de rich ting van de zee afremden, drong het zoute water van de Golf van Mexico stee<ls verder landinwaarts. Vlieghavei Gouverneur Kirk van Florida heeft aangekondigd maatregelen te nemen om de watervoorziening in deze natuurgebieden te verbeteren maar inmiddels is men begonnen met de bouw van de grootste vlieg- haven ter wereld. Verder staat er een nieuwe stad op stapel met onge veer een miljoen inwoners. By geen van de plannen is ooit de bescher ming van de Everglades ter sprake gekomen. De vliegtuigen en de men sen zullen lawaai maken en vergif tige afvalstoffen produceren. Ze zul len mogelijk de moord op de Ever glades completeren. CBS-reporter Kronkite heeft ook ernstig gewaarschuwd tegen de plan nen voor het graven van een nieuw kanaal in centraal-Amerika, ter ontlasting van het Panama-kanaal Desondanks Zij. de Amerikanen me^ behulp van atoombomepxlosies. hard op weg 'n „tweede dak" boven J U*"- La-mont Cole van de Cornell hun hoofd te bouwen. In de perio- Universiteit waarschuwde, dat door de van 1900 tot 1969 is de hoeveel- de nucleaire explosies de zeeën en heid kooldioxide in de lucht met ongeveer vijftig procent toegeno men. Naast de auto's en de indus trieën zyn de vliegtuigen de grote boosdoeners. Amerikaanse geleerden becijferden, dat vliegtuigen jaarlijks driehonderd miljoen ton kooldioxyde oceanen vergiftigd zullen worden met Cesium 137, een zeer gevaar lijke isotoop. Een tweede probleem dat opduikt, is de vraag wat er gebeurt wanneer twee oceanen met elkaar verbonden worden zonder sluizen. In dit opzicht heeft Amerika met het Welland Ka naal, de verbinding tussen de „Gro te Meren" en de Atlantische Oceaan flink leergeld betaald. Niet alleen de schepen maar ook de lamprei (een soort roofaali kwam van de oceaan in de meren. Het dier kwam in de meren, waar zijn natuurlijke vijan den ontbraken, tot een geweldige ex plosie. Dode MS Het Ameriaaanse weekblad U.S. News en World Report sprak onlangs van een nationale schande, toen het ging om de verwerking van vast af valstoffen. De bergen afval ëopen zich in de VS op rond de grote ste den, terwijl de mogelijke stortplaat sen steeds geringer in aantal wor den. Het gevolg is dat het water door grote vuilnishopen wordt vervuild. Bovendien levert het vuil door een onvolledige verbranding een bijdra ge tot de luchtvervuiling. Het probleem wordt duidelijk wan neer u weet dat de totale produktie van vaste afvastoffen in de VS ruim 3.5 miljard ton omvat. Tot dusver werden al deze stoffen in de open lucht verbrand. Maar de regering heeft inmiddels ingezien, dat de lucht daardoor dermate verontreinigd wordt dat er gevaar voor de mens dreigt. Bejaardensterfte Al meer dan eens is in de VS ge waarschuwd voor dit pribleem. voor al met het oog op de bejaarden, die als eerste het slachtoffer zullen wor den van een massale luchtverontrei niging. Met de reinheid is het ook niet zo fraai gesteld. Cijfers tonen aan dat de Amerikanen per jaar ge middeld 48 miljard blikjes weggooi en Daarnaast komen dan nog eens 26 miljard flessen, meer dan dertig miljoen ton papier en honderd mil joen rubberbanden. Samen met de onvoorstelbare hoe veelheid plastic vormen zy de ber gen materialen, die niet of zeer moeilijk zijn te vernietigen. Boven dien zorgen ze bij verbranding voor een zware rookontwikkeling. Het weggooien van vuil op straat is in Amerika 'n ernstig feit en wan neer een „cop" u betrapt op het weggooien van lege blikjes of een oude krant kunt u rekenen op een fikse bekeuring. Maar ondanks de strenge maatregelen negeert de Ame rikaan het verbod. Dat bewijst een onderzoek dat onlangs langs div. au towegen werd ingesteld. Onderzoe kers verzamelden alle vuil langs de weg en kwamen tot de volgende ont hutsende cijfers: langs één mijl de lucht in spuiten. De grote straal - verkeersvliegtuigen zullen die hoe veelheid straks nog verder opvoeren, terwijl de supersonische vliegtui gen nu al hard bezig zijn de stratos feer te vervuilen. Ook watervervuiling is voor de Amerikanen een probleem, waar voor nog geen duidelijke en afdoen de oplossing is gevonden. Een triest voorbeeld is de rivier de Cuyahoga die door de staat Cleveland stroomt. Het water van deze rivier bevat zo veel ontplofbare en brandbare stof fen. dat er permanent bewakers langs de oevers van de rivier lopen en brandweerploegen dicht bij het water zijn gestationeerd om onmid dellijk te kunnen ingrijpen wanneer zich calamiteiten voordoen. De bekende CBS-reporter Walter Kronkite heeft onlangs bewijzen ge leverd voor de onachtzaamheid van de Amerikanen op het gebied van de milieuverontreiniging. Daarvan werd onder meer de Everglades het slachtoffer. Eens was de Everglades een brede rivier, die de staat Flori da doorkruiste en moerasachtige oe vers had waar exotisch en soms zeer zeldzaam dierlijk en plantaardig le ven voorkwam. De witvissen en de forellen wer den in de kortst mogelijke tijd gede cimeerd door de parasiterende lam prei. Een andere klein soort vis, die door de forel werd gegeten, had plotseling ook geen vijanden meer en in korte tijd zaten de meren tot de rand vol met de zogenaamde „ale- wives". Ze spoelden by honderddui zenden aan en de bergen wegrotten de vissen vergiftigden de stranden. Met het uitzetten van een speciaal soort zalm werd geprobeerd alsnog de biologische balans in evenwicht te Bergen vuil in de buurt van grote steden. I Amerika is verantwoordelijk brengen. Een poging die ernstig be- voor een ierdf tot ie heUt moeilUkt werd. omdat tonnen land- „lle rerontreiniaina op aarde. bouwvergiften de meren inspoelden eebeuren. Een handjevol Congresle den kwam tenslotte achter de mili taire plannen en een onafhankelij ke commissie van natuurweten schappelijke experts kreev oodracht het vreemde plan te onderzoeken. Ondanks deze verregaande onacht zaamheden blijkt in de VS langza merhand het besef te groeien, dat er hoognodig iets moet gebeuren aan de voortgaande milieuverontreiniging. In de noordwestelijke staten Oregon en Washington is men al zover dat aan de nieuwe industrieën de eis wordt gesteld, dat ze de natuurlilke schoonheid van de streek niet zullen schenden en de lucht en het water niet zullen verontreinigen. De gouverneur van Oregon. T. MacCall erkent dat hij niet erg gun stig bekend staat bii de ondernemers, vooral nu de voorschriften de laat ste jaren nog zyn verscherpt. Toch zegt hy liever een industrie aan zijn neus voorbij te zien gaan. dan op nieuw een aanslag te laten plegen op de leefbaarheid van Oregon. van omringende landbouwgebie den en vissterfte veroorzaakten. Nog in juni van dit jaar werd heel Amerika opgeschrikt door opzienba rend nieuws. De Amerikaanse rege ring had plannen niet minder dan 580 wagonladingen met dodelijk gas over een afstand van honderden ki lometers dwars door Amerika te stu ren. Daarna zouden twee Li- berty-schepen de gevaarlijke vracht overnemen en het mijlenver uit de kust in zee gooien. De hoeveelheid, die genoeg was om de bevolking van tientallen grote ste den uit te roeien en behoorde tot de overtollige oorlogsvoorraad uit de Tweede Wereldoorlog, werd begeleid door een minimale medische staf. die nauwelyks voldoende zou zijn ge weest om te helpen bij een lek in een van de wagons, laat staan bij een treinbotsing van enige omvang. Gifgas De lozing in zee zou kennelijk ge beuren zonder eruge voorkennis van de scheepvaart terwfjl niemand zich leek te bekommeren om eventuele gevolgen voor het biologisch leven in de zee. De monsterhoeveelheid gif gas zou zelfs buiten medeweten van het departement van Binnenlandse Zaken belast met de zorg voor water- en luchtverontreiniging Moerassen Ei- kwam echter een langdurige droogteperiode, terwyl de Amerika nen op grote schaal sluizen bouwden om. langs de Tamiami Trial. Het water dat eens de moerasachtige oe vers van de Everglades onder wa ter zette, werd nu gebruikt voor gro- „Nu zijn we misschien in het na deel in vergelijking met andere sta ten. maar op de lange duur zal Ore gon steeds aantrekkelijker worden voor de bewoners, terwijl de staten die minder kieskeurig zijn steeds ver der bergafwaarts gaan", aldus McCall. Er zyn nu al vuile industrieën, die de strenge voorschriften en de daar mee samenhangende kostbare voor zieningen op de koop toe nemen. Ze kunnen de kosten bestrijden uit de economische voordelen. Inmiddels zyn geleerden van de uni versiteiten in Oregon onder wie de Friese boerenzoon prof. L. Boersma bezig te onderzoeken of het ver warmde koelwater te gebruiken is by de land- en tuinbouw. Er wordt op het ogenblik beproefd, het warme water door buizen te leiden die door de grond lopen. De hoge temperatuur kan mogelijk de groei van bepaalde soorten gewassen versnellen. In elk geval zou het een grcot nut afwerpen, wanneer in 1990 een zesde van alle rivierwater in de VS rebruikt zal worden voor koelwater Overigens zal er op het gebied van de milieuhygiëne in de VS nog veel gepionierd moeten worden. Volgens deskundigen in Califomië veroor zaakt Amerika nog steeds een der de tot de helft van alle verontreini ging in de atmosfeer en de «oceanen. (Artikelen in de serie „De aarde vervuilt werden geplaatst in het Leidsch Dagblad van 30 oktober, 1, 5, 7 november). nogal wat mythen. Een van de mooi ste vind ik altyd: 1304: Witte van Haemstede verslaat de Vlamingen bij het Manpad. De historicus prof. Hugenholtz heeft al jaren geleden aangetoond dat die slag nooit is ge voerd, eenvoudig bij gebrek aan Vla mingen boven de Moerdijk in die da gen. Maar Van 't Veer. zelf geen vakhistoricus komt de verdienste toe dat hij in een veel nabijer verleden mythes probeert uit te roeien, door feiten te laten spreken. Feiten, die misschien wel bekend waren, maar die in het stof van de mythe waren gesneuveld. JRS Over het veelomvattende vraag stuk alcohol en verkeer raakt zolang overal de glaasjes nog worden gehe ven niemand gauw uitgesproken. Dc tegenstanders van de bloed- pr: ?f wacht binnenkort steun, van een nu nog niet verschenen rapport I van de stichting wetenschappelyk on- derzoek verkeersveiligheid. Een voor lopige conclusie daaruit is dat ademanalyse te prefereren valt bo ven de misschien niet minder be trouwbare. maar dan toch wel aan zienlijk omslachtiger en duurdere bloedproevery. Ingenomen Ingenomen met die constatering van de deskundigen is vooral de Haarlemse psychiater dr. P. Esser, getuige-deskundige by de uit alcohol consumptie voortvloeiende rechts zaken maar al lang ook ver klaard tegenstander van de voor al op en rond het departement van Justitie aan te treffen propagandis ten van de bloedproef. Van hen is prof. dr. W. Froentjes. directeur van het gerechtelijk laboratorium waarin straks de bloedproeven zouden moe ten worden behandeld, niet de ge ringste. Dr. Esser echter schreef twee jaar geleden al in het KNAC-orgaan „de auto": „een ademtest is verre te verkiezen boven een bloedproef om het alcoholpromillage van het bloed van automobilisten vast te stellen. By een ademtest is er minder kans op fouten. Die kunnen bij een bloed proef byzonder gemakkelijk worden gemaakt". Hy staat in deze dagen van het aanwakkerende strijdrumoer nog pal achter deze mening. Hy zegt: „Het Is een zeer verouderde methode. Er bestaat kans op onjuiste uitkomsten. Onbetrouwbaar Dat ls nog niet alles. Dr. Esser: „De bloedproef is onbetrouwbaar. In het laboratorium kan een veel te hoog promillage uit de bus komen door gebruik van allerlei medicij nen. Bovendien is het zo dat het bloed tussen het ogenblik van aan houding en het ogenblik van het af nemen meer alcohol kan opnemen". De proef met de adem-analysator (het blazen in een kastje met een wijzertje) is naar zijn overtuiging sneller en goedkoper. „Al die bloed proefmonsters moeten door laboran ten bekeken worden. De art» moet ook betaald worden Het laboratorium moet er voor worden uitgebouwd. Duur dus. Waarom kies je dan niet voor de methode, die al die rompslomp niet geeft. Bovendien is die psycholo gisch veel juister. De verdachte hoeft niet vele dagen te wachten, totdat hy op een gegeven moment terecht moet staan en te horen krijgt: u was fout. Bovendien wat die adem test betreft, de man kan zich ter plaatse van het onderzoek overtui gen." Hy bezweert dan echter: „Waar het mij om gaat is dit: ik val de bloedproef niet aan als het op de stoep van het laboratorium gebeurt en het bloed nog dezelfde dag wordt onderzocht. Maar als het over een lange afstand vervoerd wordt, als het dagen blijft liggen, als het zoals in deze zomer dertig graden is. dan zeg Ik: hier is in ernstige mate spra ke van een waardeloos onderzoek." Waarby het dan niet blijft. „Want," zo beklemtoont dr. Esser zijn aversie tegen de bloedproef, „het is daarna dan wel zo dat zo'n man de gevangenis indraait. Ik zou me helemaal niet druk maken 'als het om geldboetes ging. Maar we hebben te maken met een misdrijf waarop gevangenisstraf staat. Dan is het toch absurd dat iemand door de onjuiste uitkomst van een alcohol proef gevangen gezet wordt." Eenvoudig Maar wat kan daarvan in naam van het gezonde verstand, de ach tergrond zijn. Dr. Esser verwijst naar een vooraanstaande anti-bloed proef collega, die verzoekt niet bij na me genoemd te worden, wanneer hij Dr. W. Drees, Minister van staat en oud-aanvoerder van vier naoor logse kabinetten, kan het maar niet laten. Vanuit zijn huis aan de Haag se Beeklaan blijft hij ondanks zijn leeftijd de bewegingen op het politieke toneel nauwlettend volgen. Lezen kan de oud-premier nauwe lijks meer. maar hij laat zich diep gaand over de politieke ontwikkelin gen informeren en treedt dan van tijd tot tijd met zijn visie daarop naar buiten. Dat gebeurt dan op een wijze die de blijvende intelligentie en scherpzinnigheid van de oud premier verraadt. Zo heeft dr. Drees deze week da toetreding van de KVP'ers prof. van I Maarseveen en Paul Beugels tot de werkgroep PAK in een beschouwing tn Vrij Nederland over het ontbre- ken van een politiek alternatief voor het kabinet De Jong. van een ach tergrond voorzien, die de moeite waar ls om even bij stil te blijven staan. Kort samengevat ziet de oud-pre- nver in die toetreding slecht' een strategische zet van een groep KVP' ers om de samenwerking tussexi KVP en PvdA weer te herstelen en In 1971 een rooms-rode coalitie in het zadel te helpen, die onder lei ding van oud-minister dr. G. Veld- 1 kamp het roer voor vier Jaar zou I moeten overnemen. De wijze waarop dr. Drees tot zijn conclusie komt. is toch wel een verhaal apart. Zijn redenering is als volgt. Willen de drie christelijke par tijen iet» realiseren van de voorstel len van de commissie- „duidelijkheid" van de „18" dan zullen zij de P vd I A te hulp moeten roepen. Want VVD en D'66 zyn felle tegen- standers van de ideeën, die in het j rapport van de commissie staan en waarbij wordt uitgegaan van de ge- I dachte dat regering en parlement een I eenheid vormen. j Zij willen als rechtgeaarde „dualis- ten" de verantwoordelijkheden van regering en parlement strikt geschei den houden en het begint er op te lijken dat zij door dat verzet tegen de voorstellen van de commissie- Veldkamp bezig zijn zich als mo gelijke partners voor de Chris telijke partyen uit te schakelen. De P vd A daarentegen heeft in haar rapport „een stem die telt" blijk gegeven van staatsrechtelijke vernieuwingen k la Veldkamp niet vies te zijn. De moeilijkheid is echter dat het Haagse congres van de PvdA dit voorjaar als regeringspartner heeft afgewezen, daarmee tcens het eni ge alternatief voor de liberaal-con fessionele kabinetten verwerpend. Drees gaat er nu van uit dat Van Maarseveen en Beugels tot het PAK zijn toegetreden om de geesten rijp te maken voor herstel van de rooms- rode coalitie. Dr. Drees heeft zich gerealiseerd dat Van Maarseveen. zoals hij heeft gezegd, behalve in de KVP van Schmelzer ook weinig meer ziet in de PvdA van Den Uyl en Vondeling. De KVP'er heeft beide mannen zelfs In een adem met Biesheuvel en Mel- lema getypeerd als politici met vui le handen. Van der Louw en zijn Nieuw-Links-beweging kreeg daar- entegen zijn oprechte sympathie. Waarschijnlijk is overwogen, ver klaart Drees. dat men wellicht Den Uyl en Vondeling voor het idee te winnen zouden zyn. maar dat dan nog Nieuw Links er een stokje voor zou kunnen steken. „Daarom zich maar rechtstreeks tot Nieuw-Links gewend", aldus de oud-premier. Dat Van Maarseveen ook Cals heeft aangeduid als een man met verouderde denkbeelden, beschouwt Drees als een trucje om de zaak wat aannemelijker te maken. „Het kan geen toeval zijn", schrijft hij, „dat van Maarseveen de man met wie hy pas zo nauw heeft samengewerkt, niet noemt als een van de ouderen, die door jongeren zouden moeten worden vervangen. Drees herinnert er daarbij aan dat Veldkamp ouder is dan de politici met de vuile handen en dat hij Jaren achtereen als staatssecretaris en mi nister deel heeft uitgemaakt van ver schillende kabinetten, ook dat van Cals. Drees verwijt de PvdA iemand in het PAK te hebben gehaald die haar partijvoorzitter en fractieleider heeft gekwalificeerd als mannen met vui le handen en die van het PAK al?» zodanig niets verwacht, maar er al leen maar een overlegorgaan van wil maken tussen KVP en PvdA. oe laatste dan onder Nieuw-Linkse sig natuur. De conclusies die hij aan het op treden Van Maarrseveen verbindt, lijken plausibel, al gaan ze wel wat ver. Veel kans op effectuering lijkt de strategie van de groep KVP'ers aangenomen dat die inderdaad zou bestaan, niet te krijgen. Afgezien van het feit dat ook de kiezer nog het woord krijgt, zal het een hele toer zijn de KVP Nieuw Links te laten omhelzen en omge keerd. Ook al ruimt Schmelzer het veld. R. W. Heidinga zijn zienswijze heeft gegeven: „Het is heel eenvoudig. Als de ademana lyse zou worden aangenomen en de bloedproef dus zou worden afgesto ten. verliest het gerechtelijk labora torium een heel groot contingent van zijn belangrijkheid. Daarom is er van zo'n kleine groep zo'n tegenwer king tegen de ademanalyse, daarom ls er zo'n felle strijd." Dr. Esser dan weer: „Er is o^k gezegd dat de politieambtenaren niet voldoende in staat zouden zijn met het apparaat te werken. Kom kom, dat is onzin. Een politieman zou wel kunnen bepalen in hoeverre iemands tong dik is en hy waggelend loopt en niet een alcoholprimillage op een schaal kunnen aflezen. Dat wil er by my niet; in."

Leidsch Dagblad | 1969 | | pagina 7