eidse schouwburg icht blik nu ook op de jongeren Twee pauken en 30 lessenaars... Wat te doen met oude vee markt- veld en waar blijft brugplan? Crescendo9 zorgde voor operettesfeer Actie geeft reactie et K&Ü theaterleven intensiveren ^■BRILJANTEN SIERADEN JUWELIER v.d. WATER Moderniseren Die fasen B0SL00P VOOR SCHOOLJEUGD ;R|ATERDAG 8 NOVEMBER 1969 PAGINA 3 (Van één onzer stadsredacteuren) f.EIDEN Vooruitgrijpend op de definitieve verwerving de aandelen en op de eigendomsoverdracht aan de ge- vermoedelijk in januari heeft de Leidse Schouw- deze week het beheer van de schouwburg over- aan de op 9 juni door de raad ingestelde Leidse urgcommissie, die, dit staat nu reeds vast, nauw gaat neiimciivcii met K. en O. samenwerking, die haar weer vindt in de samenstelling de commissie, waarvan mevrouw J. Th. Kuenen-Janssens het in handen heeft. Voor drie in K. en O. is een plaats in nmissie ingeruimd t.w. mevr. en de heren D. Koekebak- ADVERTENTIE Moderne diamantcollectie. 1 Ringen met briljant reeds vanaf f 75.— VERLOVINGSRINGEN •en Haarlemmerstraat ïsi ^30) Altijd voordelig 's Maandags gesloten. kwaliteit zal hij nauw gaan samen werken met de per 1 november j.l. benoemde schouwburgdirecteur, de heer J. W. van Dam (28), tot voor kort bedrijfsleider van het Paviljoen theater te Scheveningen. By het toekomstige beheer van de schouwburg wordt er van uitgegaan, ir. W. Kuyper. Buiten K. en I dat K. en O. geleidelijk in de thea- zijn in deze commissie be- j terbehoeften van haar leden gaat de heren drs. W Hogendoorn. voorzien door te participeren in de en J. W. Schneider, terwijl door de commissie te organiseren wethouder van Onderwijs, de vrije voorstellingen. Sannes in de commissie zit- In een gesprek, dat wij met enkele »eft. Teneinde de banden met commissieleden, de directeur en de O. nog iets hechter aan te adviseur hadden, is het ons duidelijk treedt de directeur van deze geworden, dat de commissie als haar instelling, de heer A, J. van J belangrijkste taak ziet het Leidse als adviseur op. In deze I theaterleven te intensiveren om. door middel van een op een nieuwe leest geschoeide benadering van het met name ook jonge publiek door een grotere diversiteit in het programma te brengen. En voorts door het organiseren van nevenacti- I viteiten gedacht wordt o.a. aan tentoonstellingen die bij kunnen j dragen aan de gewenste integratie van de schouwburg in het gehele Leidse culturele leven. I Een tweede, zo mogelijk nog ur- j gentere, taak ziet de commissie in het op zo kort mogelijke termijn verbouwen en modernisern van I het toneelhuis. 1 De uiterst deplorabele toestand van het toneel, dat vrijwel niet meer voldoet aan de toneeltechnische j eisen, hebben de Leidse positie in I het huidige harde toneelbestel uiterst I hachelijk gemaakt, aldus de heer Van der Pompe, die ons verder ver- telde, dat Leiden thans en ge- lukkig nog behoort tot de veertien I gemeenten, die beroepsgezelschappen j uit o.a. Den Haag, Rotterdam en I Amsterdam in hun programma heb ben opgenomen. Hoewel het Leidse bezettingspercentage ver boven de landelijke norm ligt en daardoor ook voor deze beroepsgezelschappen aan trekkelijk blijft, zal Leiden in een niet te verre toekomst toch belang rijke bedragen voor toneelaccommo datie moeten investeren wil de stad met haar regio deze gezelschappen niet verliezen. De heer Van der Pompe, die veel ziet in de samen werking met de nieuwe schouwburg directeur het is ook andersom verklaarde nadrukkelijk, dat K. en O., met behoud van het huidige cul turele pakket, beslist in deze nieuwe situatie niet streeft naar een mono polie-positie Nu en in de toekomst gaan wij het totaal van mogelijkhe den overzien. Voor de verbetering van de schouw burg denkt de commissie in een drie fasenplan. Nog dit seizoen komen de plannen op tafel om een verbetering aan te brengen in de belichtingsin stallatie en de toneelvloer. Vervol gens denkt men de bouw van een nieuw toneelhuis aan de orde te stel len om dan in een later stadium, waarbij gedacht wordt aan het ge reedkomen van de nieuwe schouw burg, de zaal en het overige gedeel te van het gebouw te restaureren. Bij al deze plannen geldt de ver wachting, dat de schouwburg aan de Oude Vest, waarvan Wim Kan zegt: „dit is de liefste schouwburg van Nederlandin zijn toekomstige vorm door zijn unieke aard en sfeer een geheel eigen rol in het oulturele leven kan spelen. Het was voor de commissie en de directeur, die nog maar zo kort aan het bewind zijnniet mogelijk ons reeds in te lichten over een toe komstig repertoir. Bovendien is het seizoen daarvoor te ver gevorderd; het meerendeel van de gezelschappen is reeds uitgekocht. van de Leidsche Schouwburgvereni ging, welke vereniging met een eer- I Achter een oude gevel be- biedwaardige staat van dienst van vindt zich ..de liefste schouwburg meer dan honderd jaar een breed van N ederland" publiek tal van kunstzinnige mani festaties heeft geschonken. Applaus! I (Foto L.D./Holvast) LEIDEN Hoofdzakelijk in operettesfeer heeft zich de jaar- uitvoering afgespeeld van het Leids Instrumentaal Muziekge zelschap „Crescendo" in een volle zaal van het St.-Antonius Clubhuis. Nu de „rolbezetting" te gewisseld en nieuwe „acteurs" klaar staan om zich in te spelen, halen wU nog een- maalv „het doek" voor het bestuur Op deze a vond is weer eens dui-1 delijk het nut van muziekbeoefening I als vrije tijdsbesteding aangetoond, want deze wakkere groep musici en vocalisten kwam verdienstelijk voor de dag met een programma, waarin composities van Frans Léhar en Ro- I bert Stolz troef waren. Dit onder leiding van de heer W. van Strien, die zijn discipelen opgewekt liet spelen. Het accordeonensemble, ver rijkt met mandolines, banjo, piano1 en slagwerk, ging voor de pauze in enkele marsen voortvarend te werk en liet ook in enkele potpourri's, ge wijd aan de melodieuze muziek van Léhar en Stolz waarbij een verdien stelijk zingend koortje medewerking verleende, de harten van de toe hoorders sneller kloppen. Schlagers als „Zwei Herzen im drieviertel Takt". „Frag nicht, warum ich weine" of „Adieu, mein kleiner Gar- de-Offizier", sloegen danig in. Hoofdschotel vormde echter na de pauze een goed gekozen selectie uit de operette .Die Lustige Witwe", de bekendste van de 30 operettes, die Franz Léhar gesohreven heeft. Zij liep Vlot van stapel, hoewel het voor de acteurs allen amateurs een heel moeilijke opgave was zich los en soepel te bewegen. Daarin is men minder goed geslaagd dan wat de zang betreft. De sopranen R. Viele en C. J van Dorp. alsmede de tenor G. Slebert, droegen loffelijk bij tot het welslagen, ondersteund door het zuiver zingende koortje. Het décor was wat al te bont. de kostuums maakten een verzorgde indruk. De dirigent, die de muziek voor het en semble bewerkt had. hield allen stevig in de h?nd. Een vleugje écht Weense sfeer >s. voor zover amateurs daartoe in staat zijn. naar de mate van hun krachten, behoorlijk over gebracht en warm door de toehoor ders ontvangen. Voor de aanvang zijn mevrouw Van Strien en mevrouw v d. Kwar tel. de echtgenote van Crescendo's voorzitter, met een fraaie plant verb rast. De beschermheer dr. J. H. Pleiter, heeft de aanwezigen aange spoord zich als donateur op te geven. Vanavond wondt het oabaretpro- gramma ,'t Zit weer snor'uitgevoerd. Th. J. HANNEMA LEIDEN Twee pauken, één tu ba. dertig lessenaars en een con cours. Ziehier het verianglijsje van het Leidse Folitie Muziek Gezelschap (LPMG) dat in januari vijftig jaar bestaat. In dit jubileum heeft een speciaal opgericht comité een goede aanleiding gezien om het politie korps eens met een aanvulling op net gedeeltelijk verouderde instru mentarium te verrassen. „Wat zou het niet aardig zijn", heeft het co mité daarbij hardop gedacht. ..als de burgerij van Leiden meehielp om aan het geld hiervoor te komen". De artikelen op het verianglijsje kosten bij elkaar zo'n f 15.000. Dat kan niet door de 40 musicerende po litiemannen zelf worden opgebracht. Omdat het LPMG nou binnenkort I tóch jarig is. vindt het jubileum comité dat elke Leidenaar best eens mee mag blazen (in de bus) om dit bedrag bijeen te krijgen. Immers is het korps niet een bekende ver- j schijning in de stad, bijvoorbeeld op koninginnedag 3 oktober en 't kerst concert van de schooljeugd? Men heeft het daarom aangedurfd een foldertje de deur uit te laten gaan, dat vanaf maandag in heel Leiden huis aan huis zal worden ver spreid. Daain staat hoe men zijn geld kan afdragen via een telefoontje dat het geld kan worden afge- haald. per giro of in het geldbusje van een drietal kartonnen tamboers, die hun trom roerend, zullen worden opgesteld in de hal van het stad huis. het politiebureau en het poet- LEIDEN De subcommissie At letiek van de Gemeentelijke School sportcommissie had voor de school jeugd gistermiddag in de Leidse Hout een bosloop georganiseerd. Aan deelnemers was geen gebrek: er wa ren 753 aanmeldingen Achttien scholen uit Leiden en omstreken hadden voor de bosloop ingeschre ven. Met het oog op de conditietraining van de scholieren tracht de commis sie zoveel mogelijk mensen deel te laten nemen aan de sportevenemen- i ten. De meisjes van 12—13 jaar liepen 400 m 1 Prof. Van de Leeuw-Mavo; 2 Louise de Coligny Scholengemeen schap. 3 Thorbecke-Mavo: 4 Scho lengemeenschap voor LEAO en Mavo; 5. Visser 't Hooft-Mavo De jongens van dezelfde leeftijd 800 m. 1. Visser 't Hooft-Mavo; 2. Gymnasium: 3 Rijnlands Lyceum; 4 Prof. Van de Leeuw-Mavo 5. Scho- j lengemeenschap voor LEAO en Mavo. Meisjes van 1415 jaar 600 m 1. Prof Van de Leeuw-Mavo; 2. Louise de Coligny Scholengemeen schap; 3. Rijnlands Lyceum: 4 Thor- becke-Mavo; 5. Visser 't Hooft-Mavo. Jongens uit die leeftijdsklasse 1000 m. 1. Thorbecke-Mavo: 2. Visser 't Hooft Lyceum: 3. Louise de Coligny Scholengemeenschap: 4 Wethouder Verweij-Mavo: 5. Mavo-Zuid-West Meisjes van 16 jaar en ouder 800 m 1 Louise de Coligny Scholenge meenschap: 2 Rijnlands Lyceum: 3 Prof. Van de Leeuw-Mavo; 4 Opl Inst. voor Analisten. Jongens van 16 jaar en ouder lie pen 1500 m 1 Rembrandt Lyceum; 2 Visser 't Hooft Lyceum; 3. Rijn- i lands Lyceum; 4 MEAO. 5. Scho lengemeenschap voor LEAO en Mavo. De winnende scholen ontvingen een I wisselbeker. I kantoor Help er aan mee dat het politie korps kan blijven meedraaien in de hoogste afdeling van de federatie van harmonie- en muziekgezelschappen, vragen de comité-leden onder voorzit terschap van mevrouw N. A. den Haan-Groen. Een deel van de f 15.000 zal worden bestemd voor de organisatie van een groot Jubileum - concours in de Stadsgehoorzaal, dat in september volgend jaar zal wor den gehouden. LEIDEN Deze rubriek I ..Binnenstad onder de loep" be-1 ivijst weer eens de stelling „actie geeft reactie". Het Leidsch Dag- blad voert op zijn wijze actie om I te laten zien hoe belangrijk de' binnenstad is. Na enkele afleve- ringen komen er reacties, maar eigenlijk nog niet genoeg. U iveet, j alle reacties zijn welkom: telefo-< nisch of schriftelijk aan onze stadsredactie onder het motto i Binnenstad onder de loep". 1 Antwoord aan d>e lezer, die een idee instuurde om een stuk je binnenstad (Steenschuur) te verlevendigen: onze tekenaar is ermee bezig. Antwoord aan de le zer, die meldde, dat Leiden nog een terras rijk is (dat van Al berts Corner op het Stations- plein)inderdaad, we houden er dus twee, overigens heel weinig in een stad van 100.000 inwoners. Een lezer uit één van de Leidse randgemeenten mengt zich in de discussie over verkeer In de binnenstad ja of nee". Haal het verkeer er nooit uit, waarschuwt hij. Vroeger ging ik met de auto naar Den Haag om te winkelen, maar daar is het zó moeilijk ge worden, dat er niet meer kom. Ik rijd nu alleen nog maar naar winkelcentra met voldoende par keerruimte en er zijn er in deze omgeving genoeg op redelijke af stand Tot zover deze lezer, een typische automobilist dus. Binnenstad en verkeer han gen nauw samen. Dat blijkt al leen al uit de probleemstelling: verkeer erin of verkeer eruit? Dat blijkt uit elk gesprek over de binnenstad. Dat blijkt uit el ke afsluiting, die het verkeer nog moeilijker maakt. Daar hebben we de laatste tijd erva ring mee Vandaag In deze rubriek geen parkeerzaken of misschien straks toch nog even maar iets over het doorgaand verkeer, dat de bin nenstad belast en kan ontlasten, in hakend op een actuele vernieuwing de dubbele baan over het Schutters veld tussen Valkbrug en Rijns- burgerrotonde. Bekend is. dat de Rijnsburgerro- tonde een normaal kruispunt wordt provisorisch reeds is en dat van hier naar de Valkbrug na de plaat sing van verkeerslichten op de krui- sing met de Rfjnsburgersingel ook verkeer in deze richting mogelijk wordt. Dat is gedaan om het Sta- tionsplein en de Stationsweg te ont- I lasten en om het uit de richting Oegstgeest komende verkeer te dwin- j gen de singelroute te nemen als het niet beslist in de binnenstad hoeft te zijn. i Nuttig natuurlijk, maar verder denkend is een aansluiting mogelijk op de omleidingsroute Lammermarkt gedempte Lange Gracht (te ver binden door een dam) en dan via j een nieuwe brug over de Oude Sin gel naai' de Pelikaanstraat- Hooigracht en verder richting Lam- menschansweg. Die route is uitgete kend klaar, al zal de voltooiing nog wel enige jaren duren. Waar mo gelijk. wordt de route gemaakt. Men kan zich afvragen waarom nog niet begonnen is met de bouw voorberei ding van een nieuwe Pauwbrug over de Oude Singel. Het wordt een vas te brug. die pas dienst kan doen als de scheepvaart uit de binnenstad is. maar de provincie zegt, dat eind vol gend jaar het omleidingskanaal ge reed ls en waarom wordt dan nu ng niet met de brugbouw begonnen? Dan kan het landverkeer snel pro fijt trekken van de verdwijning van het waterverkeer uit Leiden. Het ligt in de rede, dat het een kwestie van geld is, dat brugbouw nog niet in het verschiet ligt. Maar een andere brugverbinding in de route staat zelfs nog niet op papier. Voor zover ik ben ingelicht althans is er nog geen plan voor ver dubbeling van de Valkbrug of de bouw van een tweede verbinding over de Rünsburgersingel. En zolang die er niet is. zal de route maar in één richting kunnen worden gebruikt, omdat de bestaande Valkbrug nu eenmaal niet geschikt is voor ver keer in twee richtingen. Collega P. Bok zette met d« te- kenstift op papier wat ik bedoel een tweede verbinding over de singel bij molen De Valk. die aansluit op de Lammermarkt Lange Gracht tmet dam in de Mare). Verder spreekt het kaartje voor zichzelf. Het breed ste deel van de fotocombinatie i foto's LD Holvast) brengt de situa tie met de smalle Valkbrug in beeld. De smalle foto laat het oude vee marktterrein zien, waarover de aan sluiting tussen nieuwe Singelbrug en Lammermarkt zou moeten gaan. Daarmee zijn we meteen op het oude veemarkrterrein, dat zijn func tie heeft verloren nu de veemarkt naar de Groenoordhal is verhuisd. Men kan zoals het damesblad „Margriet" deze week doet ro mantisch mijmeren over zo'n uit het stadsbeeld verdwijnende veemarkt, maar een feit ls. dat een flinke ruim te is vrijgekomen, die maar op één ochtend in de week werd gebruikt en verder niet. Gaat Leiden met die ruimte snel iets doen? Het ziet er niet naar uit. De veemarkt is al een maand weg en er is nog geen steen of plank af gebroken van de gammele bebouwing en nog geen ijzeren paaltje verdwe nen. welke hekken zelfs een gebruik als parkeerterrein onmogelijk ma ken. Overigens is de vraag of Je de«e ruimte wilt bestemmen tot parkeer terrein. al heeft de detailhandel uit de binnenstad hier op aangedron gen. Rond molen De Valk zie Je met een beetje fantasie aardiger be stemmingen. die het Rtadsbeeld ten goede zouden komen en ook de leef baarheid. Eén droom: maak er een park van er staan al heel wat bomen met een zitje en hengel- gelegenheid lang6 het singelwater tegen het décor van de .groene heu vel" met de Valkmolen Zou zo'n droom werkelijkheid kun nen worden of komt er een ver keersweg over tussen tweede Valk brug en Lammermarkt. om zoomd door rijen geparkeerde auto's? Ook dat ls een mogelijkheid, even als een combinatie van de nuttige verkeersweg en het aangename wan delpark. Sm Va id. ek li can

Leidsch Dagblad | 1969 | | pagina 3