Mannen zijn overpeinzing V£avx£>£iA 19UJ LElÜSth l^lUI^AU Lang niet al te huismoeders hoeven zich deze sombere visie aan te trek ken, want van al die karrevrachten voedingsvoorlichting in de loop der jaren is natuurlijk wel iets blij ven hangen. Maar we laten de voe dingsdeskundigen toch even aan het woord over dit onderwerp, onder het motto „wie de schoen past, trekke hem aan". toch alleen maar een gunstig teken zijn. Maar nee, aan de dagelijkse voe ding van het Nederlandse schoolkind is echt wel iets te verbeteren als we het Voorlichtingsbureau voor de voeding mogen geloven. En de week endvoeding van de schoolgaan de jeugd moeten we helemaal scherp in de gaten houden, want daarin worden allerlei waardevolle elementen tegenwoordig verdrongen door „gemakkelijke" happen, die er bij de jeugd als koek in gaan, maar de mensen van de wetenschap der voedingsgewoonten ach en wee doen roepen. ken door goed eten" heet een vouwblad, dat het I tsbureau voor de voeding ter gelegenheid van het bolseizoen heeft gecreëerd en wie het vluchtig door- de indruk het danig fout te doen met de dagelijkse i het schoolkind. de straat opgestuurd i Voorwaar een somber beeld, en dat ontbijtje van witbrood I ondanks het feit dat de Nederlandse lg en thee, krijgt tussen j kindertjes van nu langer zijn dan "llsdrank in plaats van I hun leeftijdgenoten in andere ge- et» brood, eet 's avonds j industrialiseerde landen en dat ippelen en te wei- het schoolkind tussen zes en twaalf il I en vlees en krijgt met jaar een paar centimeter langer is L regelmaat snoepjes, dan het schoolkind van tien jaar te- Wgestopt. rug. Dat kan, zo denkt dan de leek. Om te beginnen moet er gesleuteld worden aan dat kinderdagmenu met witbrood, zoet beleg, weinig groen ten en veel pudding. Aanzienlijk be ter is het volgende: ontbijt van bruin- en witbrood met kaas. vlees of pindakaas, glas melk en bord pap. thee. Een lunch van bruin- en wit brood met hartig beleg, een glas melk. karnemelk of yoghurt, een avondmaaltijd met veel groenen, vol doende vlees en ook eens fruit of yoghurt in plaats van de vla of pud ding. Geen snoep mee naar school, maar een appel of ander hard fruit. En als er bij het slapen gaan met snoep moet worden gewerkt. dan vóór het tandenpoetsen en niet er na. Muisjes, hagelslag en ander zoet broodbeleg hoeven niet meteen met harde hand uit het raam te worden geslingerd zolang het consumeren van de zoetigheid maar wordt afge rond door het eten van hard fruit (of door tandenpoetsen Aan de weekend voeding wijdt het Voorlichtingsbureau voor de voe- - ding maar liefst drie vouwbladen, eentje zelfs onder de titel „Zaterdag verwaarloosdag" Soep-met-brood of alleen maar brood, een macaro- fij&, .■■zvmamr nieschotel. opgebakken restjes of frites en -kroketten uit de automaat BMKk k i vervangen op zaterdag en zondag j jjSL* vaak de volledige maaltijd. Gemak- ttdÊBtr kelijk voor de huisvrouw, maar de bekende bouwstoffen voor de jeugd I ook (chocolade» melk en fruit bij is. vallen bij dit soort etentjes tussen Snoepen in het weekend is een on- kaai en schip Kant-en-klaar-maal- deugd, waaraan niet alleen kinderen tijden en ovenschotels zijn best, zo- maar ook volwassenen met overga- De dames in Wenen lang ze gecombineerd worden met ve meedoen, zonder zich te realise- hebben dezer dagen ken- rauwe salades en vers fruit en te- ren dat ze „de lijn" afbreken en een gen een lunchpakket voor een trip aardig teveel aan lichaamsgewicht nis Kunnen nemen van Jn het weekend valt niets in te opbouwen. Iets dat heel gemak- waf er op het gebied van brengen, zolang er voor de kinderen kelijk te bereiken is door tijdens dat hoeden in het najaars- en winterseizoen gepresen teerd wordt. Haute Cou- turesalon Susiekwam met iets origineels voor de dag. zoals deze hoek van strengen wol, die er tege lijkertijd uitziet als een modern kapsel. Fout. weekend af en toe eens wat zoetig heid. een handje pinda's, een stukje kaas, een zakje frites en een paar zoutjes te consumeren. Dan is het resultaat namelijk de ze optelsom: Een portie kleine zoute koekjes, enkele blokjes belegen kaas, een klein zakje chips, een reep cho colade. een gebakje, een ijsje, een kroket, een gevulde koek. een zakje frites en een portie pinda's leveren samen al zo ongeveer het aantal ca lorieën dat de mens per dag nodig heeft en dat eigenlijk uit de drie da gelijkse maaltijden zou moeten ko men. daad beter zou voelen, of juist niet". „En?" „Ach. het maakte geen enkel verschil, dus kan ik net zo goed wél snoepen". Ziet u, dat bedoel ik nou. Aan moderne mannen heb je geen hou vast; ze experimenteren en onderzoeken, een jaar lang zijn ze hard als steen, plotseling ver gieten ze watervallen van tranen onder het motto: frustraties zijn ongezond, je kunt je beter uiten, weer een jaar later onthouden ze zich allerlei heerlijkheden om daarna weer in een ander uiter ste te vervallen en het effect van zwelgpartijen na te meten Je weet nooit wat je aan ze hebt en wat ze nu weer zullen ver zinnen om het leven van de huis vrouw aan wier zorgen ze zich hebben toevertrouwd, chaotisch te maken. En als je nu maar één experi menterende, voortdurend van in zichten veranderende man om je heen hebt.maar ik heb er drie en gewoonlijk zijn ze alle drie verwikkeld in één ander experi ment waardoor het dagelijks le ven totaal onoverzichtelijk wordt en boodschappen doen moeilijker blijkt dan het oplossen van schaakproblemen. THEA BECKMAN Soms heb ik het gevoel dat de wereld vroeger overzichtelij ker was. Weliswaar weet je nu binnen een uur wat er aan de andere kant van de wereld, of op de maan gebeurt, maar hoe dichter je bij huis komt, hoe gro ter de onbegrijpelijkheid wordt. Vroeger was alles zo goed gere geld dat er in je hoofd nooit er gens twijfel over kon bestaan. Mijn vader was geen bekrompen, ouderwets mannetje, maar zijn wereld zat goed en ordelijk in el kaar. In die wereld hadden de mannen het voor het het zeg gen. want zij zorgden voor brood op de plank. Zij waren dan ook échte mannen en dat kon je aan alles merken. Hoe een man zich te gedragen had stond voor eens en altijd vast: een man snoepte niet, dronk een matige borrel, rookte zware sigaren, versmaadde tram of bus, huilde niet, sprak nooit over innerlijke ontroerin gen en toonde op elk levensgebied een ijzeren zelfdiscipline en zelf beheersing. Een man nam de moeite zich een opinie te vormen over alles en nog wat en hield daaraan vast. Een echte man sloeg zijn kinderen heel zelden, zijn vrouw nooit, maar hij was de baas en zijn woord was wet. Hij was verstandig, ervaren, hij stond midden in de maatschappij en ov hem rustte een enorme verant woordelijkheid. Hij las stoere mannenboeken. vakliteratuureen i liefst Frans) sexblaadje en in de bioscoop verlangde hij koele, nuchtere, liefst documentaire films te zien. Een man haalde de schouders op over romantiek, smartlappen of natuurverering Ook op hoogtijdagen was geen sprake van misverstanden: man nen snoepten weliswaar niet. j maar een gembertaartje was géén belediginggember ibas manne- I lijk.- Wanneer een man vader In een show van kapsels voor het ko mende seizoen werd door een mannequin van Patrick Alée het door mevrouw Pompi dou Frankrijks pre sidentsvrouw gedragen kapsel gepresen teerd. De coiffeur van de salon Alée moest daarvoor het haar van mevrouw Pohpidou een heel stuk korter maken. Vanaf de kruin is het haar 10 cm lang; het is naar achteren gelegd en laat het voorhoofd vrij. De zijpartijen zijn 15 cm lang. Enige „non chalante" lokjes ver zachten het effect. In de hals losse in elkaar grijpende krillen. (ADVERTENTIE) DAMESMODE In exclusie! jonge stijl. BREESTRAAT (08O-II2 LEIDEN Muit en graat De Franse pret-a-porter voor dit najaar bevat plezierig nieuws voor vrouwen die van (Schotse) ruiten houden: er wordt heel wat met ruit- stoffen gedaan. Van Schotse ruitstof- fen in warme tinten maken sommi ge jassen die soms een fikse capu- ge jassen die soms een -fiks capu chon hebben. Ook op effen broeken worden geruite jassen heuplang, ze venachtste of maxi-lengte) gedra gen. De omgekeerde oombinatie (ef fen Jas op ruiten broek) is ook best. Voor Jonge vrouwen zijn er forse vis graten verwerkt in mouwloze broek- pakken en grofgebreide coltruien, "en in overgooiers met brede leren taillestukken die met een leren pan talon kunnen worden aangevuld.

Leidsch Dagblad | 1969 | | pagina 19