SOLDIJ NIET OMHOOG AS VA verwerpt nota-Veringa Kritiek in rechtszaal op Volkswagen 1600 Den Toom weigert ondanks motie van KVP en CHU ARTS GAF VALSE RECEPTEN AAN BEN KORSTEN Prego signor aqua Jongetje overleed na ernstige mishandeling In Zuid-Holland: adviescommissie ziekenliuisbouw Collegestaking in Amsterdam WEER KAPERIJ VLIEGTUIGEN Zeer slechte wegligging? Vader 10 maanden cel WOENSDAG 5 NOVEMBER 1969 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 7 (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG (GPD) In de Tweede Kamer was gister avond duidelijk teleurstelling waarneembaar, nadat gebleken was dat minister Den Toom (Defensie) op dit moment niet van plan is om de soldij van de dienstplichtige militairen te verho gen. De heer Den Toom wil eerst het rapport van de commissie- Peynenburg afwachten, dat nog voor het eind van dit jaar ver schijnt. Namens KVP en CHU diende de KVP'er Maenen alsnog: een motie in, waarin hy de regering; vroeg: om een structurele verhoging van de wedde met ingang van 1 januari 1970. VVD en ARP hebben al laten weten de motie niet te zullen steunen. De PvdA zal dat alleen doen als haar eigen motie optrekken in twee etappes tot het niveau van de beroeps wordt verworpen, zei de heer Wieldraaier. Deze motie wordt alleen gesteund door de oppositiepar tijen. De heer Maenen vond, dat het antwoord van minister den Toom volstrekt onbevredigend is geweest. Hij stelde vast dat de uitbouw van de bezoldingsregeling nog niet vol tooid is. Hij waarschuwde verder voor het toenemende verschil tussen de Wanneer de vier brigades van het legerkorps overeenkomstig de PvdA- plannen op honderd procent oorlogs sterkte gebracht zouden worden, zou de gemiddelde jaarsterkte met acht duizend man toenemen. Ontevreden was de Kamer ook over het ministeriële antwoord over de politieke discussie in de kazerne De Nationale Raad Welzijn Militai ren heeft daar positief over geadvi seerd. maar minister Den Toom wil eerst nog nader advies. „Is de mi nister bang zich aan koud water te branden?" vroeg de socialist Wiel- draaijer zich af. Hij meende dat een vak als staatsburgerlijke vorming niet alleen aan militairen mag wor den overgelaten. Staatssecretaris Duynstee t Lucht macht) meende dat men eigenlijk meerderheid van de Jongens die niet I niet kan spreken van twee extra en de minderheid die wel in dienst squadrons die dcOT SaceUr van ons moe^- i land zou worden gevraagd, zoals on- De heren Vonhoff (VVD) en Wal- dermeer de VVD'er Koudys had ge- burg (AR), die ook voor soldijverho- zegd. Eén squadron, dat in tijden ging waren, wilden eerst het rapport van spanning ter beschikking wordt afwachten. De heer Walburg vond gesteld aan de NAVO. is samenge- het onrechtvaardig dat de dienst- steld uit vliegers die behoren tot de DEN HAAG (ANP) Mr. dr. H. van 't Veer. officier van jus titie bij de arrondissementsrecht bank in Den Haag. heeft besloten een vervolging in te stellen tegen een Haagse arts. Hij wordt er van verdacht er aan mee te hebben gewerkt, dat Ben Korsten morfine kon krijgen op valse recepten. De arts schreef deze recepten uit op een andere naam. dan die van zijn patient, aldus mr. Van 't Veer. Dit is gebleken uit een onderzoek, dat de officier van Justitie instelde, nadat de geruchten waren ontstaan rond de plotselinge dood van de 53- jarige public relations-adviseur Ben Korsten, eind augustus in de Ursu- la-kliniek in Wassenaar. Mr. Van 't Veer heeft voorts een gerechtelijk vooronderzoek gevorderd tegen de voorzitter van de Gezond heidsraad, destijds arts in Leiden, van wie de heer Korsten patiënt was. sten is gevonden, dat wijst op het feit dat hij een morfinist was. Voor de dokters van de Ursula-klinlek was de heer Korsten een gewone patiënt, toen hij er werd opgenomen. DEN HAAG (GPD) Zuld-Hol- land beschikt nu als eerste provincie over een commissie van advies en bijstand voor de ziekenhuisbouw. Een uit veel medische en bestuurlij ke deskundigheid opgebouwd gezel schap, dat de provinciale Raad voor de Volksgezondheid en via deze ook Gedeputeerde Staten zal bijstaan in de hogst ingewikkelde problematiek van ziekenhuisplanning in alle facet ten. Een team ook, dat 't van meet af aan druk zal hebben: er ligt, zo- De officer van Justitie deelde mee. de van de Komn- plichtigen achtergesteld worden bij hun leeftijdgenoten, die in het al gemeen veel meer verdienen. Uitholling Minister Den Toom waarschuwde dat een verdere uitholling van het defensiebudget in een volgend kabi net moet worden voorkomen. „In dien tezijnertijd". aldus de bewinds man. „de huidige trend niet kan wor- ^hts een den omgebogen dan zal de Neder landse regering herziening moeten vragen van ons N.A.V.O.-aandeel". Aansluiting van onze strijdkrach ten bij een andere N.A.V.O.-partner roept volgens minister Den Toom veel nadelen op, terwijl op veel ge bieden (research, logistiek, vliegtuig bouw) in N.A.V.O.-verband reeds een hechte samenwerking is. De motie-Wierda (P.v.d.A.)-inkrim ping van de landmacht van zes tot vier brigades, afschaffing nucleaire taak luchtmacht, kruisers vervroegd uit de vaart nemen en samenvoegen luchtvaartdienst - wees minis ter Den Toom ten sterkste af. Staatssecretaris Van Es (Marine) was ronduit tegen het vervroegd uit de vaart nemen van de beide krui sers: opleidingssquadrons op de vliegbasis Twenthe. Daarbij merkte de staatssecretaris op dat het tweede squadron gevormd kan worden uit het grotere aantal vliegtuigen dat op de vliegbasis Eindhoven is gestationeerd in ver band met de conversie-opleiding van reeds gebreveteerde vliegers. De be- die geen extra-k: met zich mee brengt. omdat de exploitatiekosten toch reeds in de begroting zyn opge nomen. Reispas Parasiteren „Verminderen van het aantal pa rate brigades", aldus staatssecretaris Haex (landmacht), „zou betekenen dat anderen onze taak geheel of ge deeltelijk moeten overnemen. Wij pa rasiteren dan op die anderen, het geen de samenwerking in bondge nootschappelijk verband beslist niet ten goede komt", aldus de staats secretaris. De bewindsman bestreed de opvatting van de PvdA-fractie dat diensttijdverkorting ook tot minder exploitatiekosten zou leiden. Als demonstratie tegen de nota-Veringa werd gistermiddag in de aula van de Amsterdamse universiteit een vergadering ge houden. Namens de BBK spreekt Gerard Esser de studenten in de aula toe. Het ziet er niet naar uit dat het plan vanhet kamerlid Kikkert (CHU) om de gratis vervoersbewij zen van militairen te vervangen door een jaar geldige reispas, waar door er op ad mistratiekosten b j de defensie en by N.S. bezuinigd kan windsman meende dat dit dus worden, niet wordt overgenomen hergroepering inhield, door minister Den Toom. Het defensiedebat in de Twee de Kamer was gisteren aanlei ding tot twee incidenten op de publieke tribune. De 25-jarige HAVO-leraar R. Kater uit Bloe- mendaal (tweede van links op de fotostak 's middags zijn oproep Een soortgelijk voorstel mislukte enige Jaren geleden, omdat de spoor wegen meer vroegen dan defensie wilde betalen. De N.S.. stelde name lijk dat bij een reispas geen goede controle mogelijk is op het aantal reizen Op dit ogenblik wordt daar om een onderzoek ingesteld naar verdere automatisering van de admi nistratie. AMSTERDAM (ANP) Verwerping van de nota-Veringa, een eis tot uitstel van de behan deling van het wetsontwerp voor de zgn. 100 procent regeling en een ultimatum aan het college van curatoren van de universi teit van Amsterdam om hun be stuursstructuurplan vóór de in diening bij de gemeenteraad eerst in de universitaire gemeenschap in stemming te brengen. Dit zyn de voornaamste uitkom sten van de algemene vergadering, die de studentenvereniging AS VA voor gistermiddag had uitgeschreven als protest tegen de nota van de mi nister van Onderwijs en Wetenschap pen en de 100 procent-regeling. Te vens had de ASVA. gesteund door de wetenschappelijke staf van de uni versiteit van Amsterdam, de studen ten opgeroepen de colleges gisteren niet te bezoeken. De collegezalen in de Oudeman- huispoort waren ln de meeste geval len leeg of enige studenten waren in discussie. Prof. mr. Ch. J. Enschede probeerde vanmorgen nog college te geven, dat echter door een oproerigen werd verstoord. Enkele colleges zijn normaal doorgegaan. Op het Roeterseiland (B- faculteiten) gingen de colleges in het algemeen over in discussies, zoals dat ook het geval was op de Vrye Universiteit. Was het aantal thuisblijvers in de ochtenduren vry groot, in de middag kwamen ruim 2.000 studenten naar de aula van de universiteit van Am sterdam om daar over de actuele problemen van gedachten te wisselen. Door een overgrote meerderheid wer den diverse moties aangenomen. Aan het eind van de vergadering, toen vele studenten de zaal reeds hadden verlaten, ontstond onenigheid over het tijdstip van te nemen acties na het ultimatum aan de curatoren. Tenslotte besloot men de acties op een vergadering op 18 november a.s. aan de orde te stellen, een dag nadat de curatoren hun standpunt over de interimstructuur zullen hebben be paald. MIAMI «Reuter, AP) Gisteren hebben opnieuw twee vliegtuigen gedwongen koers gezet naar Cuba. Een toestel uit Nicaragua werd door twee mannen gedwongen zijn koers te wijzigen. De passagiers werden ontscheept op het eiland Grand Cayman, waar zij konden worden opgehaald. De k ape is gin gen vervolgens met de bemanning naai- Havanna. Een straalvliegtuig van de Braziliaanse luchtvaartmaat schappij werd „overgenomen" door aantal vÜf jeugdige passagiers. De passa giers, voor het merendeel op weg naar Europa, konden in Havanna het vliegtuig verlaten. SCHIPHOL (ANP) Met licht- bevroren voeten en met nog enige verwondingen aan de handen, is gis termiddag de 49-jarige portier-tele fonist van het O.L.V. Gasthuis in Amsterdam, de heer J. van Gronin gen. uit Italië op Schiphol terugge keerd van zijn levensgevaarlijk avon tuur op de hellingen van de 3200 meter hoge Etna. Drie etmalen zwierf hy daar tus sen de grote rotsblokken van de la va-velden op zoek naar de bewoon de wereld. nadat hy vorige week woensdag dicht by de top van de vulkaar zijn twee metgezellen was kwijtgeraakt. Hoewel het zicht goed was en hy 's nachts ver in de diep te de lichtjes van de bewoonde we reld lokkend zag flonkeren zag hij geen kans alleen de weg terug te vin den. „Ze zeggen, dat de Italiaanse poli tie zelfs met helikopters naar me heeft gezocht", zo zei hij op Schip hol. „maar ik heb er niet een gezien" Net toen hij op de derde dag goed radeloos begon te worden, hoorde hij belgerinkel van schapen en ontdekte in de verte een schaapherder. „Pre go, prego, signor. aqua, aqua", had hij geroepen „Aan die man heb ik mijn leven te danken", vertelde hij op Schiphol. De herdei- had hem een stok gegeven en hem ondersteund naar zyn hut. Daar dronk van Gro ningen gulzig bijna twee liter regen water op, dat de herder hem in een grote bak aanbood. Zijn vrouw en zoon. die hem op Schiphol kwamen afhalen, waren n>Dg niet over de schok heen. Vorige maand was van Groningen nog met zijn vrouw op vakantie in noord-Ita- j lië geweest, maar hij wilde zo graag naar Sicilië „Omdat ik me geweldig voor bergen interesseer en wel eens 1 een vulkaan wilde bekijken" Zijn vrouw vond goed dat hy dat dan maar alleen ging doen. Met een reis- gezelschap van 17 deelnemers ver trok hy eind vorige maand voor een tocht naar Sicilië die een week zou duren. voor militaire dienst in brand, 's Avonds wierp de 20-jarige Am sterdamse-student. Peter Traksel. stencils de Kamer in met een oproep om dienst te weigeren Beiden werden onmiddellijk door de politie van de tribune verwij derd. dat er een medische verklaring in oe zaak-Korsten tevoorschijn is ge- kcmen, die voorzien is van de hand tekening van de Leidse arts en die onjuist is ingevuld. Het betreft hier een verklaring voor een arbeidson geschiktheidsverzekering. die door de heer Korsten bewust foutief zou zijn ingevuld. Deze twee kwesties zyn in het uit gebreide onderzoek in de zaak-Kor- sien aan het licht gekomen, aldus Sir. Van t Veer. Het onderzoek door het gerechtelijk laboratorium is thans ook voitooid. Het toxicologisch onderzoek heeft aangetoond, dat niets in het lichaam van Ben Kor- gin mr. J. Klaasesz dinsdagmiddag by zijn installatie van de commissie zei, een respectabel stapeltje ver zoeken om medewerking en garantie van ziekenhuizen en verpleeginrich tingen in allerlei soorten. Vrywel alle belangengroepen op dit terrein zijn by het ordenende werd van de commissie betrokken: ziekenhuizen en verpleeginrichtingen zelf, ziekenfondsen, de Koninklijke Nederlandse maatschappij tot bevor dering der Geneeskunst, provinciale kruisverenigingen, de gemeenten, en de grote steden (dr. W. J. Breslau, directeur van de Haagse GG en GD vertegenwoordigt de laatste). DEN HAAG (GPD) De offi cier van justitie bij de Haagse rechtbank en een Haagse advo caat hebben gisteren ter terecht zitting een vernietigende kritiek laten horen op de Volkswagen type 1600, waarmee een 28-jarige instrumentmaker uit Hoek van Holland op 12 februari te Mon ster een dodelijk ongeluk heeft veroorzaakt toen hij in een flau we bocht van de toen gladde weg slipte en op het fietspad terecht kwam. Een wielrijder, Erik Paul Uithof, was op slag dood. Tijdens de terechtzitting kwam uitvoerig ter sprake dat de instru mentmaker die dag voor het eerst reed in een Volkswagen van het type 1600, welke hij overwoog te kopen e.i die hij hiertoe net had laten keuren door de technische dienst van de ANWB. De auto werd goed gekeurd. Op de terugweg naar zijn woonplaats slipte de auto opeens zonder aanwijsbare oorzaak. „Er zyn al vele ongelukken met het betreffende type van dit auto merk gebeuid", zei de officier. „Deze verdachte was gewend te rijden met etn auto met voorwielaandrijving en de motor voorin, een auto waarmee men zich veel meer kan permitteren dan met dit type Volkswagen, die, ondanks zijn goede afvering, met zijn zware gewicht achterin niet meer in bedwang te houden is wanneer hij eenmaal gaat slingeren". De officier achtte de verdachte schuldig en strafbaar omdat hij in deze auto, met deze gewichtsverde ling. bijzonder onoordeelkundig had gereden door de bocht met te hoge Sxielheid te nemen. Smaad Advocaat mr. R W. baron de Voss van Steenwijk zei: „Om geen gevaar te lopen dat ik mij schuldig maak aan smaad, zal ik het merk niet noemen. Maar dit speciale autotype heeft ondanks de allernieuwste verbeteringen nog steeds een fe nomenaal slechte wegligging". Pleiter zei zyn wetenschap te hebben van een onlangs op de tele visie vertoonde roadtest van het type 411. „Ingewijden wisten het al lang. maar de gemiddelde autorijder weet het niet. De verdachte reed voor het eerst, in die auto. Hij reed zeer voor zichtig. waarschijnlijk niet met 90 maar met 70 km per uur, maar dat was blijkbaar nog niet voorzichtig genoeg. Dat is alles. Een kleine men selijke fout had zeer ernstige ge volgen. Maar deze gevolgen recht vaardigen niet dat men hem voor z^n kleine l'out strafbaar stelt", al dus pleiter. Uitspraak 18 november. ROERMOND (GPD) De Roer- mondse rechtbank heeft een 24-jari ge fabrieksarbeider uit Helden-Pan- ningen schuldig geoordeeld aan ern stige mishandeling van zijn drieja rig zoontje. De rechtbank veroor deelde hem tot twaalf maanden ge vangenisstraf met aftrek van voor arrest. waarvan twee maanden voor waardelijk met een proeftijd van twee jaar. De veroordeelde heeft in arpil zijn zoontje zo geslagen en getrapt dat het Jongetje ernstig hersenletsel op liep. Een onderzoek wees uit dat het kind eerder ook al ernstig was mishandeld. Na de mishandelingen ln april is de kleuter overledeh. Officier van Justitie mr. W. Bar- tels bij de Roermondse rechtbank vorderde voor de ernstige mishande ling het dubbele van de nu opge legde straf. De rechtbank hield er by de bepaling van de strafmaat re kening mee, dat de fabrieksarbei der zich tegenover zijn vrouw en een ander kind wel goed gedragen had en dat de psychiaters hem verminderd toerekeningsvatbaar hebben geacht. (ADVERTENTIE) ©P»/o

Leidsch Dagblad | 1969 | | pagina 7