Guerrilla's beheersen Tripoli AMERIKANEN NIET LANGER ALS DE DOE-HET-ZEL VERS Wat heb je aan een dure automobiel... als er geen Mercedes-service achter staat Nixon ziet in Vietnam-rede Sterk Saigon moet 'eigen' werk doen „WE BLIJVEN HIER TOT ONZE DOOD ALS HET MOET" ROOYAKKERS Kidnappers Sophie schreven dreigbrief Israël harder tegen verzet PAGINA ADVERTENTIE (Van onze speciale verslaggever) BEIROET (GPD) Beiroet tijdens de avondklok, een dode stad, verlaten straten, stille avenu's gesloten luiken. Op ieder kruispunt lopen soldaten heen en weer, het machinegeweer op de heup. Geen geluid komt uit de nachtclubs. De taxi's zijn verdwenen, evenals de animeermeisjes. De mensen verschuilen zich thuis. Zo nu en dan ratelt kort een mitrail leur in het donker, van rebellen. „Wat zoeken die Palestynen?" vraagt een maltre d'hotel. We willen hier in vrede leven. Libanon is een toeristenland. We verliezen geld door te vechten. En bovendien, als de Pa- lestijnen zich by ons vestigen, zullen de Israëliërs reageren. Dan is het uit met de rust". De mensen vrezen dat de emirs van Saoedi-Arabië hun kapitaal van de Libanese banken zullen halen om het in Zwitserland in veiligheid te brengen. Men vreest dat de toeristen toch al schaars sinds de zes-daagse oorlog Libanon voorgoed zullen verlaten. Kortom, men is bang voor de zaken. Geen vrede, geen geld. Geen geld. geen Libanon. De handel ligt stil, de economie staat op instor ten. de banken teren in. Beiroet, hoofdstad van de handel, overdag werkzaam, 's nachts plezier makend; Beiroet is als getroffen door een verlamming. Teveel geweren Na een ontmoeting met de Groot- Moefti van de republiek zijn de leiders van de Soeniten, de Sjiieten en de Droezen bij elkaar geroepen. Eén belangrijke afwezige: Karamé. Sinds zijn aftreden is de premier niet meer in Beiroet geweest. Niet dat hy de politieke ontwikkeling niet volgt. Hy confereert enige uren per dag met de president van de republiek. Maar zyn gebied is onrustig, dat is Tripoli, dat zich uitstrekt tegenover de zee als een gewassen tekening op de golvende kust. Niets herinnert aan de angstige rust in Beiroet. Het leger met zijn tanks, zijn rupsvoer tuigen, zijn mitrailleurs, geplaatst op de flatgebouwen van de buitenwij ken. omsingelt de stad. Cacofonie van schoten, ontploffingen van mortier granaten. Zwermen lichtsporen be schrijven vuurstrepen aan de blauw achtige hemel. Kreten, geschreeuw van de menigte op straat. Geen sprake van een avondklok. Iedereen is buiten, opgewonden, druk, soms vijandig. Iedereen is gewapend, revolvers, machinegeweren, zelfs jon gens van 14 jaar. Iedereen is fana tiek besloten om te vechten. Tegen wie? Voor het ogenblik tegen de Li banese soldaten die de stad niet dur ven binnendringen uit vrees een on herstelbaar bloedbad te veroorzaken Iedere dag vallen doden. Vier, zes. acht. meer door verdwaalde kogels dan opzettelijk. Ik heb de schedel van een 12-Jarige jongen uiteen zien spatten als een granaat. Maar er zyn teveel kinderen en teveel wapens in teveel handen. Strijders ADVERTENTIE ...en bij zware of hardnekkige verkoudheid POTTER'S CATARRH PASTILLES Alleen bij apothekers en drogisten Boven de stad heft een oud en massief fort uit de kruisvaarderstyd majestueus als een koningskroon zyn gekantelde torens. Van daar komen de schoten, gericht op het zuiden, die de terrassen van Tripoli methodisch schoonvegen. De belegeraars zijn he lemaal omringd door de batterijen van het leger die. zonder veel succes, de muren van het oude bouwwerk beschieten. Wat is er in dat fort Chabrol? Een groep guerrillero's die op hun buik dichtbij de sluippoort ligt. wenkt me naderbij. Ik ren zigzaggend de omheining binnen on der de salvo's die tegen de borstwe ring knetteren. Hier ben ik, omringd door een twintigtal jonge jongens in battle- dress. tot de tanden gewapend, die me wantrouwend aankijken. Mijn Franse paspoort doet de gezichten ontspannen. De lopen van de machi negeweren zakken als door een won der. Twee mannen duwen de zware houten deur open. Ik word binnen gelaten in wat vroeger een wacht-1 huis van de kruisvaarders was Achter een kleine tafel met allerlei schiettuig zit een kleine man met koortsig brandende ogen en baard stoppels op de wangen, die me een kruk wijst. Naast hem een stevig gespierde Jongen met een dik ge zicht. door een grote snor versierd, dae zijn torso, bedekt met patroon houders, streelt. In zijn hand houdt hij onverschillig een pistoolmitrail- leur van Russische makelij. Een jon gen gaat een tolk zoeken Dan pra ten we. „We zyn geen Palestijnen, maar inwoners van Tripoli. We ver zetten ons tegen de pro-imperialis tische regering, die er de voorkeur aan geeft tegen onze Palestijnse broeders te vechten, liever dan tegen Israël. We blijven hier tot onze dood I als het moet. Het leger moet vertrek ken en onze Al Fatah-broeders moe- I ten zich langs de grenzen kunnen 1 I vestigen zonder te riskeren verra- j i der lijk te worden aangevallen door 1 troepen van een Arabisch land". I I Al Fatah! Al Fatah. De kreet weer-1 Wat heb je aan een dure automobiel als de dealer voor zijn vak niet even vak-kundig is als de constructeur? Wat heb je aan een dure auto als uit de outillage van de dealer niet hetzelfde streven naar perfektie spreekt, als waarmee ook elk detail van de auto wordt vervaardigd en gemonteerd? Wat heb je aan een dure auto als de kwaliteit en de kwantiteit van de dealers niet bijdraagt tot dat gevoel van weergaloze veiligheid? Wat heb je aan een dure automobiel AUTOMOBIELBEDRIJF N.V. Oegslgeest, Lcidscstraatweg 1. tel. 01710-5 18 55 Leiden, Beestenmarkt 6, tel. 01710-3 18 50 Leiderdorp, v.d. Valk Bouwman\yeg 180, tel. 01710 - 3 42 90 27 klinkt als een uitdaging van de ene vestingmuur naar de andere. Na de gebruikelijke litanieën gaan we de stellingen bezichtigen. Bij elk schietgat één, twee. soms drie schut ters Ik begin, gehurkt, een gesprek. De heb geen woord geloofd van wat de leider van he commando me heeft geaegd. Dus vertel ik, tussen twee mortiieronitploffingen op de binnenplaats door, van mijn avon turen in Jordanië vorige zomer, myn inval in bezet gebied met een A] Fatah-commando. myn gesprek met de leiders. Een kreet klinkt op boven de stad, beurt om beurt overgeno men door de .schutters op de uitkijk, strijdkreet, kreet van verzameling, van uitdaging, die van muur tot muur weerklinkt. Al Fatah! Al Fatah! Dan klinkt het volkslied, vibrerend strydlustig. keelklankend stygt het crescendo en overstemt het lawaai van de Kogels. Een oude man kom» naderbij, vergezeld door twee jon gens. De ene heeft z'n been in het gips en loopt op krukken. „Mijn twee zonen", zegt hij. „De grote is hier gewond geraakt. Hy is 17. De andere is 16. Hij is comman do-roer uut. Vorige maand ik de oudste verloren. Hij werd gedood toen hfj een opdracht vervulde in bezet gebied" De jonge luitenant met de patroonhouders slaat me op de schouders, glimlacht en roept: Bij elk schietgat een, twee, soms drie schutters. „Palestijn!". Hetgeen de Libanese soldaten, onmiddellijk geïrriteerd, het fort met geweervuur doet besproeien. Deze keer twijfel ik niet meer. Het is zeker dat de Palestijnen Tripoli's bovenstad beheersen. JEAN BERTOLINO PARIJS <GPD» Terwyl het po- htie-onderzoek naar de daders van de kidnapping van de driejarige Sophie Duguet voortgaat hebben haar ouders gisteren een brief van de kidnappers ontvangen waarin ze met nieuwe wandaden werden be dreigd. De brief werd uit Duitsland verzonden. Het schijnt echter dat de kidnap pers hun daad met politieke motie ven pogen te rechtvaardigen. zy zouden de 37-Jarige vader van So phie hebben meegedeeld dat ze zyn dochtertje hadden geschaakt om protest aan te tekenen tegen het groot-kapitaal dat hij in hun ogen in de Franse landbouw symboliseert. Welke maatregelen of offers ze nu van deze hereboer. die aan het hoofd staat van een bedrijf van meer dan ADVERTENTIE Uw werk krijgt een lift met King. Elke King pepermunt is namelijk een „rondje energie" waardoor u nèt iets meer presteert. Omdat King stimuleert en activeert. Natuurzuivere King ^-1 «n e» houdt monden fris en mensen monter. f Natuurzv duizend hectare, eisen om voor zich zelf en zijn kinderen geen gevaar meer te lopen, is, zoals gezegd, nog niet onthuld. TEL AVIV (Reuter) Een hoge Israëlische stafofficier heeft ver klaard, dat Arabische guerrillastrij ders terreur hebben uitgeoefend op de Arabische bevolking van door Is raël bezette gebieden, om deze tot „passieve aanvaarding" van hun ac tie tegen Israël te bewegen. De officier deelde mee, dat de Is raëlische militaire autoriteiten tot harder optreden zijn overgegaan om de guerrilla-acties te beteugelen. Op vragen over onlangs uitgevoerde strafacties als het verwoesten van huizen In de plaats Halhoel bij He- bron en in de stad Gaza, zei de offi cier, dat beide gevallen reacties wa ren op moorden, door terroristen met medeweten van hun buren, die hun onderdak verschaften, gepleegd. Hy zei dat terreurdaden door de bevolking moeten worden tegenge gaan. Zo niet dan zal de bevolking moeten lyden onder Israëlische vei ligheidsoperaties, waaronder het ver woesten van woningen en uitgaans verboden. lillllllllllllllllllllll Onze buitenland-redactie maakte onderstaand uittreksel uit de Vietnam-rede die president Nixon maandag hield. Hoewel uit deze rede weinig nieuws kwam. wat betreft punten als de terug trekking van de VS troepen, is zU in haar totaliteit kenmerkend voor de denkbeelden van Nixon en daarom voor de toekomstige Amerikaanse buitenlandse poli tiek. Vanavond wil ik het met u hebben over een bron van grote zorg voor iedere Amerikaan en anderen in de hele wereld: de 'X>rlog in Vietnam Ik geloof dat één van de redenen voor de grote tegenstellingen in dit land over dit onderwerp is dat vele Amerikanen hun vertrouwen hebben verloren in wat hun regering hen heeft verteld over onze politiek. Van het Amerikaanse volk kan niet ver wacht worden dat het een politiek ondersteunt die zich uiteenzet met de elementaire principes van oorlog en \Tede zonder dat 't de waarheid over die politiek kent. Vanavond zou ik een aantal vra gen willen beantwoorden, waarvan lk weet dat zij onder u leven. Hoe was de situatie by myn ambts aanvaarding op 29 Januari? De oorlog duurt al vier jaar: 31.000 Amerikanen waren by de gevechten om het leven gekomen; Het trainingsprogramma voor het Zuidvietnamese leger was achter op het schema; 540.000 Amerikanen bevonden zich in Vietnam en er waren geen plan nen om hun aantal te verminderen; Er was geen enkele vooruitgang gemaakt aan de onderhandelings tafel in Parys en de VS waren er niet in geslaagd een allesomvattend vredesplan naar voren te brengen; De oorlog veroorzaakte 'n diepe kloof in ons land en veel kritiek zo wel by onze vrienden, als onze vyan- den elders in de wereld. Direct Sommigen drongen er daarom bij mU op aan de oorlog direct te beëindigen door de onmiddellijke te rugtrekking te gelasten van alle Ame rikaanse troepen. Vanuit een bepaal de politieke visie zou dit een popu laire en makkeiyke koers ztfn. Maar er bestond een belangrijker verplich ting voor mij dan alleen te denken aan myn regeringsperiode en de daaropvolgende verkiezingen. Ik voelde me verplicht het effect van myn besluit te zien in het licht van de nu opgroeiende generatie en de toekomst van de vrede voor Amerika en de wereld. i President Nixon zet vervolgens uiteen, hoe de Verenigde Staten zijns inziens betrokken raakten by de oorlog in Vietnam, waarby hy er vanuit gaat dat Noord-Vietnam met hulp van China en de Sowjet-Unie als de agressor Is opgetreden en de Amerikaanse hulp diende om de Zuidvietnamese bevolking te be schermen. Hy vervolgt: De vraag d»e nu aan de orde is omdat we toch eenmaal by deze oor log betrokken zijn is, hoe we die oorlog het beste kunnen beëindigen? In januari moest ik besliuten dat een overhaaste terugtrekkng van alle Amerikaanse strijdkrachten uit Viet nam een ramp zou betekenen niet alleen voor het Zuidvietnamese volk maar ook voor de Verenigde Staten en de zaak van de vrede. Voor de Zuidvietnamezen zou onze overhaas te terugtocht betekenen dat de com munisten de massamoorden, die na hun machtsovername vyftien jaar geleden in het noorden volgden, zou den herhalen. (Nixon geeft een Indruk van deze gebeurtenissen waarby hy refereert aan de bezetting van Hoeé vorig jaar) Voor de Verenigde Staten, al dus de Amerikaanse president, zou deze eerste nederlaag in haar ge schiedenis een totale ineenstorting betekenen van het vertrouwen in het Amerikaanse leiderschap, niet al leen in Azië maar in de hele we reld. (Hy memoreert vervolgens de standpunten van de presidenten Kennedy, Eisenhower en Johnson, die. zo laat hij doorschemeren, niet veel van het zyne afwyken: wy wil len een stabiele regering in Zuid- Vietnam die de stryd kan voortzet ten en de nationale onafhankelyk- heid kan handhaven. Pas wanneer dat het geval ls heeft terugtrekking zin). Vermetelheid Voor de toekomst van de vrede zou een overhaaste terugtocht een ramp zyn, want: Onze nederlaag en vernedering in Zuid-Vietnam zou ongetwyfeld de vermetelheid doen toenemen van die landen, die hun doelstellingen met betrekking tot de wereldheer- schappy onverminderd handhaven, hetgeen uiteindeiyk meer mensenle vens zou kosten. Het zou geen vre de maar oorlog bevorderen. Daarom wees ik het aovies van de hand om I1IIIIIII de oorlog te beëindigen door een on middellijke terugtrekking van al onze troepen. Daarvoor in de plaats besloot ik een verandering in de Amerikaanse politiek zowel aan de onderhandelingstafel als op het slag veld. (Er volgt een overzicht van de Amerikaanse voorstellen sinds janu ari en een onthulling) Kort na myn presidenntskeuze stuurde ik via iemand die In per- soonlyk contact staat met de Noord- vletnamese leiders twee persooniyke aanbiedingen voor een snelle, alles omvattende regeling. Midden Juli raakte ik er van over tuigd dat een belangryke daad no dig was om de impasse by de Paryse vredesbesprekingen te doorbreken. Iemand die Ho Tsji min al twintig Jaar goed kende bezorgde een brief van my. TEKST BRIEF NIXON AAN HO: Washington, 15 Juli 1969 Geachte president. Ik zie in dat het moeilyk ls om over een spanne van vier Jaar oorlog heen zinvol met elkaar contact op te nemen. Maai- juist hierom wilde ik deze ge legenheid te baat nemen om in alle plechtigheid myn streven naar een gerechtvaardigde vrede opnieuw te bevestigen. Ik geloof sterk dat de oorlog in Vietnam te lang heeft ge duurd en dat een vertraging van het beeindigen ervan niemand ten voordeel zou strekken en niet ln het minst het volk van Vietnami. By onze voorstellen is rekening ge houden met de redely ke voorwaar ■II den van beide zyden maar wy zyn bereid andere punten eveneens te bespreken, en speciaal het tien pun ten tellende programma van het na tionale bevrydingsfront De tyd is nu gekomen om aan de con ferentietafel stappen te gaan zetten naar een spoedige oplossing van deze tragische oorlog. U zult zien dat wy tegemoetkomend en welwillend zyn om ln een gezameniyke poging te trachten de zegeningen van de vre de te brengen aan het dappere volk van Vietnam. Laat de geschiedenis bDekstaven, dat in dit kritieke tydsgewrioht beide partyen hun gelaat naar de vrede in plaats van naar conflict en oor log hebben gekeerd. Hoogachtend, Richard Nixon. Ho HO AAN NIXON: Mr. President: Ik heb de eer de ontvangst van uw brief te bevesti gen. De agressie-oorlog van de Ver enigde Staten tegen ons volk. welke onze fundamentale nationale rech ten schendt, duurt nog voort in Zuid-Vietnam. De Verenigde Staten gaan door de militaire operaties op te voeren, de B-52 bombardementen en het gebruik van giftige chemische prod uk ten vermenigvuldigen de mis daden tegen het Vietnamese volk Hoe langer de oorlog voortduurt, des te meer stapelen zioh de rouw en de lasten van het Amerikaanse volk op Ik ben uiterst verontwaardigd over de verliezen en vernielingen die de Amerikaanse troepen ons volk en ons land toebrengen. Ik ben ook diep ge roerd door het stygende dodencyfer van jonge Amerikanen die in Viet nam gevallen zyn wegens de poli tiek van Amerikaanse regeringskrin gen. Ons Vietnamese volk is de vrede diep toegewijd, een echte vrede met onafhankeiykheid en echte vryheid. Ze zyn vastbesloten tot het einde door te vechten, zonder uit de weg te gaan voor de offers en de moei- ïykheden om hun land en hun heili ge nationale rechten te verdedigen. De algemene oplossing in tien pun ten van het nationale bevrydings front van Zuid-Vietnam en van de voorlopige revolutionaire regering van de republiek van Zuid-Vietnam is een logische en redelyke basis voor de regeling van het Vietname se probleem. In uw brief hebt u de wens geuit om op te treden voor een rechtvaar dige vrede. Hiervoor moeten de Verenigde Staten de agressie-oorlog staken en hun troepen uit Zuid-Viet nam terugtrekken, het recht eerbie digen van de bevolking van het zui den en van de Vietnamese natie om zonder buitenlandse invloed voor zichzelf te zorgen. Dit is de juiste manier om het Vietnamese pro bleem op te lossen ln overeenstem ming met de nationale rechten van het Vietnamese volk. de belangen van de Verenigde Staten en de hoop op vrede van de volkeren der we reld. Dit is de weg waardoor de Verenigde Staten met eer uit de oorlog kunnen geraken. Met goede wil aan beide kanten kunnen we tot gezamenlijke pogingen komen om een correcte oplossing te vinden van het Vietnamese probleem. Het effect van deze openbare, per sooniyke en geheime onderhandelin gen aldus Nixon kan in één zin wor den samengevat: er is geen enkele vooruitgang geDoekt behalve dan ln de kwestie van de vorm van de on- üemanaeiingstafei. (De Amerikaan se president geeft als verklaring voui ue/Ai mislukking net ontbreken van de wens voor een rechtvaardige vrede by Hanoi. Na het teleurstel lende overzicht over de resultaten van de Amerikaanse vredesbespre- I kingen gaat hy over op de grondsla- I gen van zyn buitenlandse politiek die, zo citeert de president, al eens gekenschetst is als de Nixon-doc- trme) Wy Amerikanen zyn doe-het-zel- vers en ongeduldig. In plaats van anderen te leren noe ze net moeten doen, doen we het liever zelf. Deze gedragsiyn wordt ook gevolgd in on- 1 ze buitenlandse politiek. Nog voor- dat Auierntaanse troepen betrokken waren by de oorlog in Vietnam zei een Aziatische leider tegen my. Als de VS een ander land wil helpen zyn vryneid te verdedigen zou hun poli tiek moeten zyn dat land te helpen vechten in plaats van zelf voor dat land te gaan vechten. Tydens myn persconferentie ln Goeam heb ik de volgende drie voor- waaiden voor de toekomstige Ame- rikaanse politiek met betrekking tot I Azie vastgelegd: i De Verenigde Staten zullen zich I aan alle verplichtingen voorkomen de uit al gesloten verdragen hou- den; We zullen een land dat met ons verbonden is of dat van vitaal be lang is voor onze veiligheid wat be dreigd wordt door een kernmogend- heid beschermen; In alle andere gevallen van agressie zullen we als daar om ge vraagd wordt zorgen voor economi sche en militaire hulp in overeen stemming met onze verdragsver plichtingen. Maai- we zullen er voor trachten te zorgen dat net bedreig de land zelf de primaire verantwoor- deiykheid voor zyn verdediging draagt. (Nixon komt tot de conclusie dat de inoeilyke Amerikaanse situatie in Vietnam te wyten is aan het feit dat de vorige regeringen er niet in ge slaagd zyn de Zuidvietnamezen zelf hun stryd te laten vechten: de VS droegen de voornaamste verant- woordeiykheid voor de stryd. Vol gens Nixon zyn er echter na de re geringswisseling in Washington op dit punt belangryke vorderingen ge maakt. Hy somt de resultaten van deze verandering in de Amerikaan se politiek op.) We hebben een plan ontwikkeld ln samenwerking met de Zuid-Vietna- mezen voor een totale terugtrekking! van Amerikaanse grondtroepen en hun vervanging door de Zuidvietna mezen volgens een vastomiynd tyd-; schema. Dit terugtrekken ls geba- seerd op kracht en niet op zwakte. In die zin dat naarmate de Zuidviet namese troepen sterker worden, da aantallen terug te trekken Ameri kanen groter zullen worden. Ik zal dit tydschema niet bekend maken. Zoals lk by vorige gelegenheden al heb verklaard zal de terugtrekking i afhangen van ontwikkelingen op drla fronten De vooruitgang by de Parysa vredesbesprekingen De mate van vyandige activiteit; I en de vooruitgang by het trai ningsschema van de Z uidVietnamese I troepen.

Leidsch Dagblad | 1969 | | pagina 6