'Stralende Nixon tussen de bijvalsbetuigingen Gouaches van Hiesberger i Ovaties voor het duo Krebbers-Decheniie Wat ieder meisje voor het huwelijk moet weten over 'kaas uit het vuistje'. LONDON TONIC LONDON LONDON [Jus2000andere prijzen saiga Ë5IËS TSCOMUSSIE HER VA T VIETNAM-ONDERZOEK S| "§Ik ben geen diopiraat Kuitenbijter in actie B'j galerie V. d. Vlist 0 01 td LEMON DRY ORANGE DRY onthul het geheim aan de fles! iondon Lustrumconcert van „De Burcht" NSDAG 5 NOVEMBER 1969 LETDSCH DAGBLAD ADVERTENTIE 1SHINGTON (Reuter, AP. AFP) Gelach klonk op in een nkaans legerkamp hij de Zuidvietnamese stad Ban Me Theoet, Idaar gelegerde militairen president Nixon tijdens zijn Vietnam- yvoor de televisie hoorden zeggen dat de Zuidvietnamese rege- Lin de strijd met de Vietcong en Hanoi steeds meer op eigen be staan. eerste luitenant gaf commentaar: „Wat Nixon daar zei over Ivietnamezen is voor ons een lachertje, maar ja, hij heeft ge- we niet meer op hen kunnen hopen zijn we de sigaar". berichten uit Vietnam blijkt daar gelegerde militairen te- zijn over de rede van Over het algemeen had men jrijke koerswijziging ver een 1 apitein zei: „Een totale [of een volledige terugtrekking enke'.e weken. Ik vind dat te zeer in de ooi-log betrok- geraakt. Er zijn al teveel verlove.n. Ik zou graag een naken aan de ooi-log en liefst mogelijk". Enkele militairen ondei zwaar artillerievuur kwamen, vertelden dat ze Nixons toespraak geluis- „Het is niet de moeite We wisten al wat hij ging of we blijven in Vietnam en vechten of we moeten weg- int Dale Dyle van de mari- in het bezit van de zilveren op twee na belangrijkste 1 taanse onderscheiding voor enide moed zei de rede van alleen maar te kunnen zien n zekere poging radicale anti- itkielementen in Amerika zelf ge- te kunnen stellen. Korporaal nefend de rede „een zelfde geluid tl als rl vaker was gehoord n'dan in andere bewoordingen", ^♦heel ander geluid kwam uit [Vietnamese hoofdstad Saigon lident Thioe de rede van een van de belangrijkste en toespraken van een president VS noemde. geloof", aldus Thioe beieid om de oorlog te be en een ware vrede in Viet- herscellen waaraan president zijn rede heeft herinnerd, beleid is dat in overeen- ig is met ons rechtvaardige it". Meerderheid stralende president Nixon ïren in het Witte Huis op jels telegrammen met bijvals- die hij na zijn Vietnam- c had ontvangen en die vol- afxomstig waren van de meerderheid" tot wie hij >EN „Ik ben „269", maar idestiene radiozender", zegt D. J. Klink van de Lage de laatste dagen tegen ie- het horen wil. Hij voelt zich, ons vertelde, in zijn eer doordat hij door de bij- radiodienst van de PTT over wordt geschoren met ether- In het weekeinde was zijn één van de zes in het 40flie, zoals gemeld, in samenwer- ïet politiekorpsen werden op- •d. leer Klink (30) legt een mach- 0- op tafel, waarbij hij radio- pen mag gebruiken voor com- Iptie bij het plaatsen en de in van antennes. „Zaterdag ►Ofk de apparatuur aan het afre ien ik ben toen even in ge- kjF geweest. Toen hebben ze me 'E alsof ik een radiopiraat ben. it. dat er veel zijn in Leiden 2 mijn werk heb ik last van hen ik heb dat weieens aan de iemeld. maar zelf gebruik ik Tparatuur voor myn werk. De stormde binnen en nam de Huur in beslag. Dat kost me jialdus de heer Klink. |6vmatie bij de PTT leerde ons, Leidenaar gesnapt is; toen hij rtreding was. „In welke ma rter beoordeling aan de officier stitie en aan de rechter, die tf moesten bepalen en beslis- 'er de eventuele verbeurdver- van de apparatuur", zo men ons mede. zich speciaal had gericht. Maar uit het "Amerikaanse congres en de di verse anti-oorlogsbewegingen klonk veel kritiek op. Senator FuJbright vond dat uit de toespraak „een zeer lage dunk van de intelligentie van het Amerikaan se volk" bleex. Hij zou de senaats commissie voor de buitenlandse be trekkingen, waarvan hij voorzitter is, vandaag voorstellen het Vietnam- onderzoek gestaakt toen de presi dent zijn rede aankondigde te her vatten .Het was duidelijk dat Nixon „Johnsons ooilog" had overgenomen De president leek te zinspelen op eer. Korea-achtige situatie, waarin een aantal Amerikaanse troepen jarenlang in Zuid-Vietnam gelegerd zou kunnen blijven, zei de senator Hij had in de toepsraak niets ont dekt wat volledige terugtrekking binnen anderhalf of twee jaar ver zekert". Niettemin kon van „een zeer belangrijke rede" gesproken worden, want deze had de regenngs- politiek zeer duidelijk gemaakt. Ook de Democratische fractieleidei in de Senaat Mansfield, was teleur gesteld: „Ik had op meer gehoopt, voor meer gebeden. De Vietnamese oorlog was „een kanker, een drama, dat het hart van Amerika verteelt. De hele oorlog was een vergissing van de ergste soort omdat Vietnam en Zuidoost-Azië nimmer van vitaal belang zijn geweest voor de veilig heid van de Verenigde Staten"., al dus Mansfield Invloed President Nixon zei tussen de stapels telegrammen dat „deze steunbetuiging van meer invloed kan zijn op een snellere beëindiging van de oorlog dan wat andere ook". Som mige politieke zegslieden verklaarden dat niet duidelijk was of de bijvals betuigingen een spontane reac- De moderne voorlichting schijnt wel eens te vergeten dat er méér in een huwelijk is dan sex. Menig meisje weet op haar trouwdag alles over de man-vrouw verhouding, ze kent haar .Trimbos en Van Emde Boas uit het hoofd maar wéér is het stan daardwerk 'Der Kase aus der Faust' van Prof. Dr. Schniezhagel? Juist. Na de wittebroodsweken gaat zo'n verse echtgenoot de keuken in, pakt de kaas en snijdt er een dikke plak af.'Wat dóé je in de keuken? Die kaas is voor morgenochtend! roept het vrouwtje. Ze weet niet dat mannen soms bezeten zijn van een drift-naar- een- hartig-hapje. O, moeders, licht uw dochters toch voor! |TS Op Leids Kunstkringconcert AMSTERDAM (ANP) Een 21-jarige vrouw is gister avond in de Vondelstraat in Amsterdam door een onbe kende man in de rechter kuit gebeten. Terwijl zij gebukt stond om het slot van haar fiets te openen voelde de vrouw plotseling een scherpe pijn aan haar been. Toen zij zich omdraaide zag zij een man hard weglo pen. Een afdruk van een ge bit en een bloeduitstorting in haar volgens een politieman welgevormde kuit vormden het duidelijke bewijs dat zij slachtoffer van een kuiten- bijtertuas geworden. tie vormden op zijn rede of hoofd- zakelijk afkomstig waren van trou- we Republikeinse partijleden die door hun bestuur waren geactiveerd. Enkele uren voor de president zijn toespraak hield had het partij bestuur in zijn wekelijks mededelin- genblad de Republikeinen opgeroe- j pen naar hem te luisteren „en hem vervolgens te schrijven of een tele- I gram te sturen". Steun I Studenten-protestgroepen voor- spelden dat Nixons toespraak de steun voor hun anti-oorlogsmarsen j van volgende week aanzienlijk zal vergroten, en een groep hoogleraren j onder wie veel Azië-kenners ver I klaarde dat de president had la ten blijken dat hij niet bij machte was controle uit te oefenen op de President Nixon achter zijn bureau in het Witte Huis. toont de grote aantallen gelukstele grammen en brieven. Amerikaanse koers in de oorlog. Het Vietnam-moratoriumcomité, dat "3e nationale protestactie van vorige maand organiseerde, vond dat Nixon de realiteiten van Vietnam en de stemming van het Amerikaanse volk verkeerd had beoordeeld. Het was na tuurlijk moeilijk voor een machtig land een vergissing toe te geven, maar „wy geloven dat de Verenig de Staten dit soort grootheid bezit ten". Steun v»Dor zijn politiek van „niet- overhaaste terugtrekking" kreeg Ni xon van 101 leden van het Huis van i Afgevaardigden 51 Democraten en 50 Republikeinen die een goedkeu- I rende ontwerpresolutie opstelden. LEIDEN Het duo Herman Krebbers-Danièle Dechenne heeft op het tweede Kunstkring concert van dit seizoen een prachtig ge vulde Stadsgehoorzaal getrokken Hoewel wij ons een belangwek kender programma, waarin even tueel ook aan een moderne com ponist een plaats zou zijn inge ruimd, kunnen denken, gaf het concert alle gelegenheid de veel zijdige kwaliteiten van zowel de violist als de pianiste te tonen Daarbij zij niet verheeld, dat de volgorde na de pauze een wat muzikale inhoud betreft opmerke lijke neergang te horen gaf Beethovens eerste vioolsonate, die in D gr. t. opus 12 no. 1 van 1799, ge schreven in een periode van grote vruchtbaarheid, is later ongetwijfeld door rijpere sonates gevolgd. Niette-1 min bewijst zij, dat Beethoven bij zijn vioolleraar Krumpholz al ruimschoots 1 geleerd had, hóe voor het instrument te schrijven In meeslepend samen-1 gaan. met Danièle Dechenne af en 1 toe iets aan de dominerende kant. I ontstond een levendige vertolking, j waarbij speciaal de variaties, in vier j gevarieerde verschijningsvormen, de aandacht trokken. Hierna richtte Krebbers een waar muzikaal monument op voor Bach diens welhaast onspeelbare, abstracte solo-sonate no. 1 in g kl. t met de zeldzaam gaaf en doorwrocht geëx poseerde. formidabele vierstemmige fuga in het centrum, leek voor deze superieure violist nauwelijks of geen technische problemen op te leveren Krebbers is voor dit uitgesproken classisisme als voorbeschikt, spelend in een objectieve opvatting, die elk détail, zelfs ook in het ongewoon moeilijke Presto met de gecompliceer- Nieuwe uitgaven De zonnebloem door Simon Wie- senthal. Uitg.: Elsevier, Amsterdam. Waar liefde in het spel is door Anne Betteridge. Boetiek romans Uitg.: De I Arbeiderspers. Amsterdam. Eric de Noorman, door Hans G. Kresse. Uitg.: Wolters-Noordhoff. Groningen. De moeder en de drie soldaten, door Ernest Claes. Vlaamse pockets. Uitg Heideland Hasselt. Met een majoor op schoot door Jos Ghysen (Heideland) Hans van Malmedy door Filip de Pillecyn (Heideland» Vierde dimensie door John Flanders j (Heideland) Dagboek van de ronde die Eddy won door Piet Theys, Jan Wauters, Mare Stassyns. (Heideland) „Rome": werkstuk van Hiesberger. (Foto LD/Holvast) -C' -r' :ee: ADVERTENTIE mm mi mm lemon Dfö Fiybï I tiMS Alweer tien hoofdprijswinnaars: 1. G. Willemsen, Weissenbruchstraat 72. Den Haag. 2. L. Henni. Oude Amersfoortseweg 155. Hilversum. 3. I. v. d Dungen Beukers. Violierstraat 19, Uden. 4. M. van Honk, Emmalaan 73, Alphen a. d. Rijn. 5. B. Breedijk, Kerklaan 48, Sassenheim. 6. Mevr. S. Plomp-Deelder, H. ter Hallsingel 'j, I 162. Rijswijk. 7. R. Reyngoud, Diamantlaan 42. Leiden. 8. Mevr. A. van Wijk, Abeelstraat 30, Zaandam. 9. M. H. v. d Most, Galjootstraat 20c, Rot terdam. 10. D. Jansonius-Legerstee. Jachtlaan 30, Hazen (Gr.). Zij vliegen niet een reisgenoot naar keuze voor een weekend naar Londen! Hans Hiesberger - gouaches Anke Blankenvoort - keramische plastieken De nieuwe tentoonstelling bij Ga lerie v. d. Vlist (t/m 21 november) biedt de mogelijkheid kennis te ma ken met het werk van een Oosten rijkse sohilder: Hans Hiesberger. Van deae in Oostenrijk bekende kunstenaar is tot nu toe alleen in Amsterdam werk te zien geweest j De hier tentoongestelde gouaches I vallen duidelijk uiteen in twee ca- tegorieën, die samenvallen met de Jaren 1968 en 1969. Het vroegere werk is opgezet in brede kleurvlakken en heeft duide lijk herkenbare onderwerpen bos landschappen, vaak met gezichten op een kanaal. De verf is dun opge bracht, zodat het papier er door heen schijnt en de herfstachtige kleuren een zekere luchtigheid krij gen. De viakmatige opbouw, die niet doods is, doordat de streken waar uit de vlakken zijn gevormd, duide lijk zichtbaar zijn, geeft de compo sities een heldere structuur. Het werk van dit jaar is heel an dere van karakter. Behalve een an dere Inspiratiebron, het Italiaanse landschap, gebruikt Hans Hlesber- ger ook een andere teohniek. Grote celen van het papier blijven wit en de virtuoze verfstreken waar uit de composities zijn opgebouwd, i treden op als zelfstandige beeldele menten. Nauwelijks hebben zij nog een beschrijvende functie en slechts af en toe komt men „herkenbare" onderdelhen tegen. Ondanks het 1 soms haast chaotische netwerk van penseelstreken blijft de eenheid in zijn werk behouden door het be heerste gebruik van vaak felle kleur contrasten Vergelijking van deze twee methodes, die weloverwogen, maar nergens zwaarwichtig zijn toe gepast, maakt het bekijken van zijn werk tot een aangename sensatie. Bovendien zijn er nog keramische plastieken van Anke Blankenvoort te zien; een wat gewichtige naam voor vrolijke, kado-aohtige figuurtjes. fraai gedecoreerd en geglazuurd en 1 in een onuitputtelijk aantal variaties en combinaties vervaardigd Deze blijven nog enkele maanden ten toongesteld. FRED LEEMAN. de ritmiek, een perfecte belichting meegeeft. Vooral na de pauze heeft Krebbers met zyn magnifieke, klare toongeving zijn auditorium tot extase gebracht. Dat was allereerst ln het verheven, zich in steeds hoger vluchten bewe gende „Poème" van Chausson, tran scriptie van dit oorspronkelijk voor viool en orkest geschreven werk. in welke gedaante wij het veel liever ho ren. Dat hier steeds Chaussons dier bare leermeester César Franck en ook Wagner om de hoek komen kyken, doet niets af aan de waarde van deze weemoedige, tenslotte virtuoze com positie. Wie echter de orkestrale om speling in het gehoor heeft, kan zich onmogelijk verenigingen met de pia noparty, hoe voortreffelijk ook door Danièle Dechenne voorgedragen. De dromerige Habanera van de vroege Ravel ontving onder Krebbers hand de vereiste tedere, subtiele sfeer. Tenslotte de weinig gespeelde „Sou venirs d'un lieu cher" van Tsjaikows- ki. niet gespeend van salonachtige ef fecten, met een vederlicht Scherzo, een lievelingsstuk van Krebbers. dat hy evenals al het voorgaande feil loos beheerste. Dat. na het uitbundige applaus, een zoetgevooisd, haast al te zoetelijk 'Lied ohne Worte' van Men delssohn in de bewerking van Fritz Kreisler, waarmee onze voorouders dweepten, opklonk, vormde de beves tiging van de in de aanvang gesigna leerde neergang. Wat niet wegnam, dat Krebbers ook hierin zyn violis- tische roem hoog hield op een wijze, die hem tot „meesterviolist" ken merkt. Een herhaling van Tsjaikowski's sprankelend Scherzo vormde het de finitieve besluit van een avond, die ovationele bijval oogstte. Th. J. HANNEMA. LEIDEN Het Leidse jeugdor kest „De Burcht" dat dit Jaar zijn derde lustrum viert geeft vol gende week donderdag in de Stads gehoorzaal het gebruikelijke Jaar concert. „South Pacific", de muzikale show van vorig jaar. is dermate ingesla gen. dat „De Burcht" ook nu weer een show in deze geest zal opvoeren. De naam hiervan is. „inbagdadmag- dat". Het eerste deel van het program ma bestaat uit werken die betrek king hebben op buitenlandse ste den waar „De Burcht" eens heeft opgetreden of ooit nog eens hoopt te komen, zoals „An Americain in Pa ris" van Gershwin, „Seaside Rapso- dy" van orkest-directeur Koos Mark en „Rule Britannia van W. Rimmer. Het tweede deel van de show ver schafte eigenlijk de naam aan het gehele concert. Muziek uit de wereld van Duizend-en-één-nacht <o.a. „Op een Perzische markt" van A. W. Ke- telbey) is door „De Burcht" in een nieuw Jasje gestoken. De decors, aan kleding en choreografie van deze show is grotendeels door de leden zelf verzorgd, uur. WISSELKOERSEN Amsterdam, 4 november Londen 8.64%—8.64%, New York 3.60%3.60%. Montreal 3.34f g 3.351%. Parijs 64.64—64.69. Brussel 7.25%7.26. Frankfort 97.66% 97.71%, Stockholm 69.72%69.77%. Zürich 83.18%83.23%, Milaan 57.61%—57.66%. Kopenhagen 47.95% —48.00%-. Oslo 50.38%—50.43%, We nen 13.91 4—13.92 i, Lissabon 12.69% 12.70%.

Leidsch Dagblad | 1969 | | pagina 21