Looneis metaal: drie procent in komende jaren Lindsay herkozen Verzilting veroorzaakte al 10 miljoen schade X Sri! OUDE PRIJS Stijging moet reeël zijn Lodge en Abrams zouden weggaan Winnaar na 75.132 in het Chevron kleurenspel KONINGIN DOET SINTER l\L I i SIN KOTEN 1 erlies Democraten bij tussentijdse verkiezingen in de stad New York ACHTVORST Vietnam Barometer Vanavond 22.10 uur(Ned.I) Tv-film over ontwikkelings samenwerking DISCUSSIE krokantjes JAMIN f 500,- nieuwe speciale aanbiedingen op Shell-Stations Valdispert kalmeert (3uc/ Qlteuwo -—Opgericht 1 maart 1860 WOENSDAG 5 NOVEMBER 1969 No. 32935 LEIDSCH DAGBLAD Irecteur: E. A. E van Dishoeck fcofdredacteur: Drs. J. R. Soetenhorst DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 14,85 per kwartaal (postabonnementen f 17,25). f 4,115 per maand (by vooruitbetaling), losse nummers f 0,25 Witte Singel 1. Leiden - Giro 67055 Telefoon Directie en Administratie 25041; Redactie: 21507 den HAAG (GPD) De me- alvakbonden verlangen na a-rekening van eventuele prijs- jjgingen zowel voor 1970 als lor 1971 een reële verbetering in de koopkracht van de werk- imers in de metaalindustrie en metaalnijverheid (ruim 0.000» van gemiddeld drie pro nt ten opzichte van het voor gaande jaar. Dat is het kern- mt van de voorstellen, die de menwerkende bonden deze bij de werkgevers hebben gediend. 0e eerste indruk van de metaal- ^kgevers is dat deze voorstellen D uitgangspunt kunnen vormen or de onderhandelingen over nieu- i c.a.o.'s voor de groot- en klein- om te komen tot een resul- dat in overeenstemming is met SER-akkoord (reële loonstijging 2,5 tot 3 pet.). missend voor de werkgevers Is precieze hoogte van de loonkos- stijging. die zal optreden wanneer voorstellen van de bonden worden saliseerd. De loonkostenstijging vat niet alleen de nominale loon- jing maar ook de kosten als ge- van arbeidstijdverkorting, meer antie en vakantieteoslag. De werk gevers berekenen thans hoe )t deze loonstijging is. n overeenstemming met het l-advies hebben wij voor deze on- ïandelingen over een tweejarig tract gekozen voor een stijging de reële koopkracht", aldus gis- vond voorzitter M Zonder van de werknemersdelegatie, arom dus niet een nominale loon- zoals het vorig jaar. De prijs- (ingen hebben dit jaar de som- ste verwachtingen overtroffen, hebben dan ook nu deze verant- rdelijkheid, die niet de onze is, geschoven". 'erkgevers en werknemers in de aal hebben besloten tot snelle erhandelingen. In de komende tnd zal een reeks vergaderingen den gehouden. Uiterlijk 10 de- iber zal overeenstemming over de cao's moeten worden be- t. Het mechanisme, waarmee het linale inkomen aan de prysbewe- opleiding volgens het leerlingen stelsel volgen; opheffing van de belemmeringen tegen een staking, zoals die in de metaal-cao's voorkomen; vaststelling van een vaste relatie tussen het loonniveau van „inge leende" werkkrachten en het „ei gen" personeel per onderneming; voorbereidende besprekingen over invoering van spaar- of investe- nngsloon in een volgende cao. Het vorige jaar is bij de cao-onder handelingen overeengekomen, dat de werkgevers tien gulden per jaar per werknemer aan de bonden zouden betalen voor o.a. het vormingswerk van de vakbeweging. Deze bijdragen, die thans reeds in totaal 1,6 tot 1.7 miljoen gulden belopen, zijn in een fonds gestort. De Koningin heeft niet (zoals zovelen) tot het laatste moment gewacht Zij is de grote drukte voor St. Nicolaas voor geweest en heeft reeds gistermiddag in Den Haag haar inkopen gedaan. Hier bekijkt zij een halssnoer bij ..De Bijenkort" M. ZONDERVAN .stijging van reële koopkracht. ging moet worden aangepast eer der aangeduid als een „glijdende loonschaal") willen de vakbonden in overleg met de werkgeversorganisa ties vaststellen. (Van onze correspondent mr. H. L. Leffelaar) Het pakket van wensen, dat de bonden hebben aangeboden, omvat 21 punten. Een aantal belangrijke voorstellen: arbeidstijdverkorting van 43 U uur tot 42% uur per week of een even redige vermindering waar reeds korter wordt gewerkt; voor werknemers tot 18 jaar een maximale arbeidsduur van 40 uur; uitbreiding van de vakantietoeslag van 540 tot 625 te vermeerderen met het percen tage loonstijging per 1 januari 1970; het recht op vrijaf met behoud van loon voor werknemers, die een WASHINGTON <GPDi De her verkiezing van John Lindsday als burgemeester van de stad New York is, zo niet de grootste dan wel de op windendste verrassing gebleken van I de tussentijdse verkiezingen, die ook onder meer gehouden werden in Virginia, New Jersey, en Michigan. I Zowel in Virgina als in New Jer sey wonnen Republikeinen het gouverneurschap dat sinds lange tijd In handen was van de Democraten In Michigan waar het ging om het belangrijke burgemeesterschap van de stad Cleveland, was het gister avond laat vrijwel zeker dat de hui minimum- i dige burgervader, Carl Stokes, een EW YORK (AP) Volgens de irikaanse omroeporganisatie Co- bia Broadcasting System (CBS) den de Amerikaanse oppcrbevcl- ber in Vietnam generaal Creigh- Abrams en het hoofd van de on- landelingsdelegatie in Parijs, ry Cabot Lodge, mogelijk spoedig welingelichte kringen in het irikaanse ministerie van Defen- zegt men dat Abrams wordt op- Dlgd door generaal Chesarek op ogenblik hoofd van het bureau erieel voor het leger in Washing- Als één van de mogelijke rede voor Abrams vertrek gaf hij op de commandant in Vietnam niet preken is over de inkrimping van Amerikaanse troepenmacht in e Bilt, verwacht van heden tot derdagavond laringen en voornamelijk in de provincies nog enkele buien, ide nacht met weinig wind en op plaatsen nachtvorst. Morgen 'dag ongeveer dezelfde tempera- in als vandaag en een overwe- matige wind tussen west en (opgemaakt te 12.40 uur) n op: 7.44 uur: onder: 17.03 uur, ■an op: 3.20 uur; onder 15.34 uur. ogwater te Katwijk te 0.29 en S3 uur, laagwater te 8.38 en 20.49 nummer bestaat uit 24 pagina's Lodge zou binnen acht weken om persoonlijke redenen ontslag nemen. Zijn ontslag zou gedeeltelijk zijn in gegeven door de teleurstelling over het uitblijven van vooruitgang in de besprekingen. neger, zyn post zou kunnen behou den. zy het met een minieme meer derheid van stemmen. Wat de herverkiezing van John Lindsay ongewoon interessant heeft gemaakt, is dat hij zyn over winning heeft behaald zonder de steun van zijn Republikeinse partij. In juni dit jaar verloor hy de kan didatuur van de Republikeinse par tij voor het burgemeesterschap aan de vrywel onbekende John Marchi, die zich aandiende als een conserva tief. Marchi had niet alleen de steun van gouverneur Nelson Rockefeller, maar ook van president Nixon zelf. In de loop van de verkiezings campagne waarbij aan Democrati sche zijde ene Procacino deelnam van de president. Hy sloot zich zelf* aan bij hen die de „Moratorium-be weging" tegen de oorlog in Vietnam j steunden. Wat hem de overwinning in de eerste plaats heeft bezorgd, is dat hij te elfder ure de steun kreeg van de Democraten, die in Procaci no niet veel heil zagen als de offi ciële kandidaat van hun partij. Het typeert misschien de voorba righeid van de Amerikaanse politieke analysten dat er al onmiddellijk na uitslag van de verkiezingen werd gesproken over een mogelijke kandi datuur van John Lindsay voor het presidentschap, maar dan niet als Republikein, maar als Democraat. Het was in ieder geval wel opmer kelijk dat hij in de laatste dagen van zijn campagne de steun kreeg van o.m. Ethel Kennedy de we duwe van Robert en een aantal andere prominente Democraten In Virginia werd voor het eerst in ruim honderd jaar een Republikein se gouverneur gekozen. Ook in New Jersey was dit het geval waar de Democraten al ruim zestien jaar aan het bewind zyn geweest President Nixon ondernam in beide staten in de week voor de verkiezingen een persoonlijke toernee om de kandi daten te steunen. Hij zal zich onge twijfeld gesterkt voelen dat in bei de staten zijn kandidaat de overwin ning behaalde. als de kandidaat voor de hoogste functie van de stad sprak Lindsay! Als er onverwachte uitsla- zich uit tegen het Vietnam-beleid 8en in deze staten iets valt op te merken, dat is het dat het thema van de „handhaving van orde en j rust", dat zon grote rol speelde in de verkiezing van Richard Nixon als president, nu blijkbaar in belang is afgenomen. Wat daarvoor in de plaats is gekomen als een soort barome ter voor de omvangrijkere verkiezin gen die volgend jaar zullen worden gehouden is moeilijk te overzien. Na de hoofdfilm op het eerste net wordt vanavond een do cumentaire uitgezonden over vier ontwikkelingsprojecten van de Stichting Nederlandse Vrijwilligers in Kenia. Ruim tachtig jonge Nederlanders werken daar met de bevol king samen aan de opbouw van het land op gebieden als de koffiecultuur, vakonder wijs, hospitaalbouw, verple ging, gezinshuishoudkunde en zuigelingenzorg. Ook in andere delen van de wereld (West-Afrika, Azië, Zuid- Amerika) leveren Nederland se vrijwilligers een bijdrage aan de ontwikkelings-samen- werking. Als u na het zien van de film meer wilt weten over vrijwilligerswerk kunt u onderstaande bon gebrui ken voor nadere informatie. Voor uitzending komen in aanmerking jonge mensen die een vak goed beheersen, leeftijd 21-35 jaar. BON VOOR MEER INFORMATIE OVER VRIJWILLIGERSWERK llandaag begint de Tweede T Kamer een discussie over de nota-Veringa over hervor mingen van de organisatie van het hoger onderwijs. Een discus sie die niet anders kan worden betiteld dus als een schakel in een reeks. Want over de nota-Ve ringa zijn al zeer veel woorden ge zegd en de kamercommissie voor onderwijszaken heeft in openbare hearings al vele meningen over zich horen komen. Er is veel kritiek uitgeoefend op de nota. Van studentenkant is met name gehekeld de opzet van het bestuur van de universiteit. Het bestuur komt naar het idee van de minister bij een groep „managers", waardoor zo zegt de studentenoppositie van eni ge werkelijke democratie niets te recht komt. Minister Veringa kan in de kamer ook op tegenspel re kenen van een regeringspartij. De CHU komt met een eigen plan netje, waarbij men vooral invloed van buitenaf in het universiteits bestuur wil weren. Oppositie dus. Een tegenspel dat wel eens uit het oog doet verlie zen, dat er in de nota-Veringa ook wel degelijk elementen zitten die aandacht verdienen. De mi nister laat met name nogal enige speelruimte voor experimenten. In de verhitting van een debat en door het bijna koortsachtig tempo, waarin naar alternatieven voor deze discussienota wordt ge zocht dreigt het gevaar, dat er een soort gelegenheidswetgeving tot stand komt. In de trant van; we nemen wat Veringa, voegen een snuifje CHU en een tikje PvdA toe, en klaar is Kees. Voor een hervorming van het hoger onderwijs is echter beslist meer nodig. Daarom dient er met ijver, maar ook met een op de toe komst gerichte bezonnenheid ge zocht worden naar een model, waar het hoger onderwijs in de komende tijd werkelijk iets aan heeft. En men moet vooral niet de illusie hebben, dat dit in een ka merdebat van een dagje kan. ADVERTENTIE morgen melk en puur 200 gram van 114 voor 99 niet te geloven voor die prijst ADVERTENTIE Geboortedatum Gehuwd/ongehuwd Opleiding Beroep In gefrankeerde envelop ^nden aan: X-1158 de Heer W. Boeman Baambrugge Totaal 187.278 prijzen Chevron van f 1,- t/m /1000,-. r Tank bij Chevron j en win zo'n prijs. Stichting Nedertandse Vrijwilligers ADVERTENTIE LEIDEN De tuinbouw in het Westland heeft dit jaar door het hoge zoutgehalte van het rivier water al een schade geleden van ongeveer tien miljoen gulden Ook rond Katwijk, Rijnsburg en Noord wij kerhout zijn de nadelen van 't hoge chloride-gehalte dui delijk merkbaar. De in begin september aan de bo venloop van de Rijn gevallen regen heeft een korte verbetering gebracht maar het Landbouwschap vreest, dat wanneer het weer nog een maand hetzelfde beeld blijft vertonen een ramp onafwendbaar is. De schade in het Westland zou dan zeker tot twin tig miljoen gulden oplopen. De zoutschade wordt dit seizoen vooral geleden bij de slateelt niet al leen doordat het hoge zoutgehalte van het water de groei van de ge wassen stagneert, maar ook de kwa- litiet, loopt sterk achteruit. In het gebied van Boskoop ligt het chloride- land. Schieland en Delfland door het gehalte van het polderwater op openen van enkele sluizen twee het ogenblik op de grens van het „noodingangen" geschapen Daardoor daar toelaatbare: dat is in de buurt kan water, afkomstig uit het Am- van de driehonderd miligram. In de-j sterdam-Rijnkanaal, naar het be- ze tijd van het jaar is de schade dreigde gebied stromen, echter gering. i Via een sluis bij Woerden kan wa in de bloembollenstreek (Sassen-j ter, via de Oude Rijn (Leidse Rijn) heim-Lisse-Hillegom) is de situatie uit het Amsterdam-Rijnkanaal aan- in het algemeen gunstig. Dankzij de leid worden. Maximaal kan in to- redelijke kwaliteit van het water 1 taal zo'n acht kubieke meter water In Rijnlands boezem hebben zich tot j per seconde worden aangevoerd, ter- dusver vrijwel geen problemen voor- I wijl volgens een woordvoerder van Muzenstraat 30 Den Haag. (ADVERTENTIE) gedaan. Het gemiddelde chloride gehalte heeft weliswaar op sommige punten de kritische grens overschre den. maar er staan op het ogenblik maar weinig gewassen op het veld. Zou de huidige zoutsituatie tot het voorjaar duren, dan zijn ook in de bollenstreek moeilijkheden te ver wachten. Nu uit de Hollandse IJssel al eni ge weken achter elkaar te zout wa ter <300 a 350 mg per liter» oin- het hoogheemraadschap Delfland be hoefte zou zyn aan vijftien kubieke meter. Op het ogenblik ziet het Land bouwschap geen mogelijkheid voor de gedupeerde tuinders een schade vergoeding bij de overheid te claimen. Wanneer de overheid echter laks zou blijven met het nemen van ingrij pende maatregelen ter verbetering van de waterhuishouding nadert vol gens het Landbouwschap het mo- Wij kunnen nog beperkt uit voorraad tegen leveren! Haast U voor 'n Ford: ESCORT, 12M of CORTINA AUTOMOBIELBEDRIJF RIJNLAND N.v. Lammenschansplein 6, Leiden Telefoon 30325 Zie pagina 10 nenkomt, zodat men slechts zeer ment waarop de aansprakelijkheid kleine hoeveelheden binnenlaat heb- juridisch gezien geen twijfel meer ben de hoogheemraadschappen Rijn- ilaat. ADVERTENTIE ook nerveuze kinderen Uit het Leidsch Dagblad van |t 3 November 1869: Hedenmorgen is aan het Levendaal een jongetje in het water gevallen. Het mocht Gerardus Philippo ge lukken het knaapje, dat reeds zinkende was, behou den aan den wal te brengen. Dordrecht, Nov. Naar wij vernemen, is in den nacht van Vrijdag op Zaterdag uit het huis van arrest alhier ontsnapt een gijzelaar, zek- re D. De ontsnapte scheen bijzonder gehecht te zijn aan een vogeltje, dat zich in eene kooi in zijne cel bevond, daar hij dit op zijn vlucht heeft medegenomen. AdvertentieTe huur een huis. staande buiten de ge wezen Koepoort, bevattende kamers en keuken, enz en vrije wandeling in den tuin Huurprijs f 100 7V bevr bij J. v. der Steen, bloemist.

Leidsch Dagblad | 1969 | | pagina 1