Schut wil verhoging huren verschuiven naar juli 1970 Beernink wil opkomstplicht nu afschaffen Geen doorreis voor Franse zigeuners 'Volkskrant kweekt Jodenhaat' bedrijfsleider/filiaalhouder j V oorwaarclelij ke gevangenisstraffen voor VU-stuclenten Nieuw systeem huursubsidies op stapel Uitgeverij Sebregts Tankwagen met giftige fenol omgeslagen Meisje (9) op zwerftocht Mr. Hiltermann blijft bij beschuldiging PAGINA 6 LEIDSCH DAGBLAD DINSDAG 4 NOVEMBER 1969 ADVERTENTIE (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG (GPD) Minister Schut (Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening) heeft bij de Tweede Kamer een wets ontwerp ingediend, waarin de jaarlijkse huurverhoging van 6 procent wordt verschoven van 1 januari 1970 naar 1 juli van dat jaar. Met dit uitstel volgt de bewindsman het unanieme advies van de SER op, terwijl hij op deze manier een bijdrage wil leveren aan vermindering van de zogenaamde loon- en prijsspiraal in '70. Verder dan uitstel tot 1 juli wil minister Schut niet gaan, hoewel de SER geadviseerd had de datum van ingang van de volgende huur verhoging nog nader te bekijken. De belangen van de bouw en het onder houd van woningen zijn daarvoor te groot, aldus de minister van volks huisvesting in zün memorie van toe lichting. Te beginnen met 1971 zal de jaar lijkse huurverhoging per 1 juni wor den doorgevoerd Aanpassing per 1 januari roept bezwaren op. om- j verhoogd, dat dan toch al verschillende uitga ven stügen. Aan de datum 1 juni I heeft ook het nieuwe systeem van wordt wegens praktische redenen (vakanties e.d.) de voorkeur gege ven boven 1 juli. Een uitstel van vijf maanden komt neer op een derving van 50 miljoen gulden aan inkomsten. Minister Schut wil daarom in 1971 en de twee daar- j op volgende jaren de huurverhoging op zeven in plaats van zes procent 1 bepalen. De bewindsman meent, dat aan de huuropbrengst niet getornd i mag worden. Na 1973 worden de hu ren weer met normaal zes procent Zeker is dat onder het nieuwe sy steem alle naoorlogse huurwoningen zullen vallen. Of ook voor 1940 ge bouwde woningen zullen worden mee genomen wordt nog bezien. Ook staat nog niet vast, of eigen wonin gen eronder zullen vallen. Evenals bij het oorsponkelijke wetsontwerp huurdersbelasting ligt het zwaarte punt in elk geval op de woningwet woningen. de minister het meest voor een zesde van het inkomen. Bij een acht ste of minder zou een extra bijdra ge van de huurder kunnen worden overwogen. Jong dynamisch bedrijf met 14 filialen door geheel Nederland zoekt voor haar nieuwe filiaal te Leiden op korte termijn een: j Ons bedrijf is gespecialiseerd in de verkoop van goedkope en populaire lectuur. Basissalaris: f200,per week, daarboven volgt nog J een provisieregeling. Neemt U even contact op met ons hoofdkantoor KORT AMBACHTLAAN 155 ZWIJNDRECHT TELEFOON 01850—29836, de heer Sebregts of de heer Palte. Particulier Minister Schut Volkshuisvesting» IR. W. F. SCHUT aanvullende individuele huursubsidies geïntroduceerd. Als datum van invoe ring wordt aan 1 juli 1971 gedacht. De bewindsman is afgestapt van het idee om het systeem in de eerste plaats te richten op de doorstroming. Discriminatie, wat minister Schut bij het vorig wetsontwerp werd ver- weten, acht hij in de nieuwe con ceptie praktisch uitgesloten. Minister Schut beschouwt de aan vullende individuele huursubsidie als een pendant van de subsidieoorrec- tie, die volgens hem vooral nodig is om de particuliere bouw geliike tred te laten houden met andere sectoren. Volgens de Raad voor de Volkshuisvesting is de opbrengst van de individuele huursubsidie jaarlijks ongeveer 25 miljoen. Volgens minister Schut zal dat on geveer evenveel zijn als de subsidie correctie. Volgens het vorig jaar in gediende wetsontwerp kon op een jaarlijkse opbrengst van f 60 mil joen worden gerekend. Bij het bepalen van de huurquote heeft de Raad voor Volkshuisvesting gepleit voor „zones" variërend van een achtste tot een zesde van het inkomen. Uitgaande van het feit dat 'n quote van 12-17% in Neder land normaal wordt gevonden, voelt DEN HAAG (ANP) —.Bij de Tweede Kamer zijn ingediend twee wetsontwerpen betreffende de wijziging van de Kieswet. Het betreft de afschaffing van de op komstplicht bij verkiezingen en vergroting van het effect van voorkeurstemmen. In de memorie van toelichting schrijft minister mr. H. K. J. Beernink van Binnenlandse Za ken dat het niet juist wordt ge acht de burger tegen zijn zin te verplichten aan de samenstelling van de verschillende vertegen woordigende lichamen mee te werken, hoezeer deze medewer king op zich ook gewenst is. Daarnaast wegen, aldus mr. Beer nink. voor het kabinet ook zwaar de door de commissie-Berger aangevoer de praktische redenen voor afschaf fing van de opkomstplicht Deze zün: 1. De invoering van de opkomst plicht is voor een deel voortgespro ten uit een gebrek aan vertrouwen in de bereidheid van stemgerechtig den om aan de verkiezingen deel te nemen. 2. de sanctie op de niet-naleving van de opkomstplicht wordt niet en kan ook niet voldoende worden toegepast. Dit ondermint de positie van de overheid, die aldus blyk geeft een strafbedreiging niet ten uitvoer te kunnen leggen. 3. Het is van belang voor de de mocratie, dat de uitslag van de ver- J kiezingen een zuiver beeld geeft van de politieke keuze van de stemge rechtigden, die ernst maken met het uitbrengen van hun stem. 4. een variabele mate van deelna me aan verkiezingen is bevorderlik voor de levendigheid van de politieke democratie. Het ontwerp over de voorkeur stemmen is gebaseerd op een voor stel van de staatscommissie van ad vies inzake de grondwet en de kies wet. De commissie geeft de geldende regeling van de vervulling van aan een lyst toegekende plaatsen als volgt weer: Wanneer op kandidaten van een lyst een aantal stemmen is uitge bracht. dat tenminste gelük is aan de lüstkiesdeler. worden deze kandi daten gekozen verklaard. Van de kan didaten die een hoger aantal stem men dan de lystkiedelen hebben behaald wordt het overschot aan stemmen naar de volgende der lyst overgedragen op de kandidaten die door deze overdracht van stemmen I de kiesdeler behalen, worden even- j eens gekozen verklaard. Zün er hier- na nog aan de lüst toegewezen ze tels over of heeft geen enkele kan didaat de lüstkiesdeler gehaald, dan wordt nagegaan of er kandidaten zün die eventueel door de stem- overdracht een aantal stemmen hebben behaald dat ligt tussen de J helft van de lüstkiesdeler en de ge hele lüstkiesdeler. De overgebleven zetels worden dan toegekend aan deze kandidaten naar de volgorde van de behaalde aantal- j len stemmen. Zün er na deze toe deling nog zetels over, of zün er geen I kandidten in de genoemde catego- I rie, dan worden de resterende zetels j toegewezen aan de kandidaten met I minder stemmen dan de helft van de kiesdeler in de volgorde van de j kandidatenlüst. STOCKHOLM (GPD) Een groep Franse zigeuners in totaal 47 perso- I GELEEN (GPD' Tiental- j len agenten van de politiekorpsen van Sittard, Geleen en van het stikstofbindingsbedrüf van de Staatsmünen zün gisteren tot laat in de avond in de weer geweest met een gekantelde tankwagen uit Duisburg gevuld met 21,9 ton ui terst giftige en vloeibare fenolstof. De chauffeur, Ludger Goske (22» uit Gladbeck (Westfalen». die bij het ongeluk onder de tankwagen terechtkwam, werd met ernsti ge verwondingen in zorgwekkende I toestand in een ziekenhuis in Sit tard opgenomen. Er werden uitgebreide veiligheids maatregelen genomen. Acht brand weerwagens van de korpsen van Sittard en van de Staatsmünen werden naar de onheilsplek ge stuurd. Omdat fenol, een grondstof nodig voor het maken van caprolactam bij de Staatsmünen, gevaar- lük kan zün voor ademhalingsor- j ganen en ogen en voorts bü aan raking brandwonden op de huid kan veroorzaken, werd ook een wagen van de GGD gestuurd. De fenol van de gehavende tank j werd in de avonduren overgela den in een andere tankauto, die men speciaal hiervoor uit het Bot- lekgebied moest laten komen. Tot gisteravond laat bleef het gebied in een straal van een kilometer hermetisch afgesloten, omdat men geen risico's wilde nemen. nen. waarvan de helft kinderen, is maandagavond In Gotenburg in Zwe den ge trand, nadat transport naar Frankrük via Nederland onmogelijk „as ,em„,kl. De Franse zigeuners werden uit Zwpden uitgewezen >::idanks het feit j dat verschillende petities aan de re- gering werden gericht en verschil lende demonstraties tegen het uit- wijzingsbesluit plaatsvond-en. Een twintigtal bekende Zweden onder wie de schrüvers Jan Mvrdal en Peter Weiss verklaarden zich economisch garant te stellen voor de zigeuners, maar de regering bleef by haar ge- no.v.en besluit. Het was aanvankelijk de bedoeling dat de zigeuners de terugreis naar Lyo:i (Frankrük» via Nederland en België zouden maken. Plaatsen voor het gezelschap waren gereserveerd np een schip dat op 9 uur maandag avond vanuit Gotenburg zou vertrek ken De vreemdelingenpolitie maakte maandagavond echter bekend dat de plaatsen aan boord van het schip waren geannuleerd in verband met een Nederlandse weigering de zi- geuners doorreis te verlenen. Op de Nederlandse ambassade in j Stockholm werd gezegd dat de door- reis aan de zigeuners in Nederland werd geweigerd omdat hun reisdo cumenten niet volledig in orde wa ren en de Franse ambassade in Stockholm niet kon garanderen, dat de doorreis door Nederland dus he lemaal zeker was. In Gotenburg werd de groep pro- visorisch nachtverblüf verstrekt aangezien de caravans, waarin zü normaal wonen, wegens het storm achtige weer in Stockholm moesten I achterblüven. De Zweedse autoritei- j ton zorgden later voor het transport I van de caravans naar Frankrijk. OUDE NIEDORP (N.-H.) - Een felle door de wind aangewak kerde brand legde maandagavond de boerderij van veehouder Ben Braat in puin. De brandweer kon slechts een schuur redden. Ook het vee kon in veiligheid worden gebracht. AMSTERDAM (ANP) Dk. afgelopen nacht is een flink deel van het personeel van de Amsterdamse politie aan het speuren geweest naar het ne genjarig meisje Cina Haring Het kind. dat in de Oosterpark straat in Amsterdam woont, bhjkt sinds 30 oktober uit de ouderhjke woning weg te zijn, maar is maandagmiddag nog door buurmeisjes gesignaleerd De ouaers deden pas maan dagmorgen vroeg aangifte van vermissing, omdat ze meenden Cina bü familie logeerde. Dit bleek zondagavond niet waar te zün en het werd duidelü* dat Cina sinds donderdag rond zwerft, omdat zü maandagmid dag nog in de buurt is gezien, leurend met oude kranten. De politie meent dat er geen enkele reden is om aan een misdrijf te denken. Het negen jarig meisje viert kenneüjk haar avontuurlü'ke geest bot. wat niet wegneemt dat dinsdagmorgen vroeg enkele tientallen recher cheurs en agenten en een een heid van de mobiele brigade in gezet waren om het Oosterpark uit te kammen, tot 1 uur in de middag, zonder succes. AMSTERDAM (ANP) De Am sterdamse politierechter mr. G. H. Nomes heeft gistermiddag twee V.U. studenten, bij verstek veroordeeld tot een week voorwaardelyke gevange nisstraf en een boete van 200 gul den wegens lokaalvredebreuk in het provisorium van de Vrije Uni versiteit in Amsterdam. De officier van Justitie mr. J. J. Abspoel had een boete van 200 gulden geëist. De officier van Justitie zei in zün requisitoir, dat vergeleken met het Maagdenhuisproces het hier slechts een betrekkelük geringe groep stu denten betreft. Er heeft een schaal verkleining van 10 op 1 plaatsge vonden, een feit wat bü de beoorde ling van deze zaak niet zonder be tekenis is. De sfeer, waarin dit pro ces plaatsvindt, is ook heel wat vre diger en rustiger dan de vorige maal Door de studenten is om een col lectief proces gevraagd. Dat heeft, aldus mr. Abspoel. enige bevreemding by ons gewekt, omdat ons in het vo rige proces, overigens geheel ten on rechte, is verweten, dat wü een der- gelüke procesvoering toepasten. Ons wetboek van strafvordering kent ook niet de mogelükheid van een collec tief proces. Dergelüke processen ple gen in democratische staten niet voor te komen. Strafverzwarend is. dat het feit ge schiedde. toen het Maagdenhuispro ces aan de gang was. De verdach ten hebben de uitdrukkelüke waar schuwing, vervat in de toen al uit- i gesproken vonnissen niet ter harte j genomen, zo merkte de officier op. Tüdens het ogenblik van het op treden van de V.U.-studenten von den in Amsterdam ernstige ordever storingen plaats en okn elk nieuw min of meer massaal verzet tegen de wet tot nieuwe straatrellen leiden. Strafverminderend is, dat er be houdens een ruit en een slot niets vernield of beschadigd is. Voorts is de openbare orde in veel mindere mate verstoord dan ten tüde van het Maagdenhuis, omdat het in eer ste instantie een conflict binnen een vereniging betrof. Hierbij speelt ook 'n rol, dat slechts eenb etrekkelük kleine groep is opgetreden, zodat niet van een massaal verzet kan worden gesproken. Kunstrijden Elizabeth Nestier heeft in Londen de Richmond Tro phy behouden. De 17-jarige Oosten rijkse kunstrüdster behaalde 1773.4 punten. Op de tweede plaats ein digde de Britse Patricia Dodd (1731,9 pnt.). De Italiaanse Rita Trapanese (1713,9 pnt.) werd derde. Schaken Li liet interzonaal schaaktoernooi in Gloggnitz gaat de Oostduitser Uhlmann met 15 punten (uit 20 partijen) aan de leiding. De Zweed Andersson en de Tsjech Smej- kal staan met ieder 13 punten op d'e tweede plaats. Hartooh heeft tot nu toe 6 punten verzameld. AMSTERDAM (GPD) Voor de pre sident van de Amsterdamse rechtbank, mr. U. Stheeman. heeft gisteren het kort geding gediend dat de N.V. De Volks krant en de hoofdredacteur, drs. J. M M.-v. d. Pluym, hebben aangespannen tegen mr. G. B. J. Hiltermann en de AVRO. Inzet was de beschuldiging „an ti Semitisch", althans anti-Israël. die mr Hiltermann op zondag 12 oktober in een radio-commentaar aan het adres van het dagblad heeft geuit. Namens drs v d. Pluym en De Volkskrant vroeg mr. H M. Voetelink de president mr. Hil termann te verbieden in het openbaar in woord en geschrift deze beschuldiging te herhalen. Op straffe van een dwangsom van f5.000.-. Verder vroec hfi publikatie van het vonnis op kosten van de gedaagde in de advertentiekolommen van het daeblad en publiekehjke terugname van de be schuldiging in een radio-commentaar. Mr. Voetelink stelde dat de beschuldiging on luist ls. Wanneer men spreekt over anti-semi- tisme. heeft men niet een anti-Jood.se gezind heid op het oog, maar de besmetting met Jo denhaat en agitatie tegen en de vervolging van de Joden Het redactaebeleid van De Volkskrant is nooit beoaald geweest door Jodenhaat en het heeft ncoit blyk gegeven van een gezindheid of een beweging tegen de Joden en/of hun invloed op de maat-schappü. aldus mr. Voetelink. Maar zo er al sprake van een anti-Israël- houding zou zün. valt daaruit nog geen anti semitisme te construeren. Mr. Hiltermann heeft na het wapenembargo nooit een dergelüke be schuldiging geuit aan het adres van Charles de Gaulle", aldus mr. Voetelink. De gedaagde tracht de beschuldiging te ver zachten door de toevoeging van ..althans anti- lsraël". Dit gaat niet op. Het zijn twee begrip pen van verschillende aard. Namens mr. Hiltermann zei mr. Goudsmit. dat de gedaagde zün uitdrukking volkomen gerecht vaardigd blüft vinden. Aan de hand van een aantal voorbeelden „ik heb Romeinse cüfers gebruikt om ze te nummeren, het gebruik van Arabische cüfers kon ik niet over mün hart ver krijgen" - schetste hü een beeld van de be richtgeving en de commentaren in De Volks krant ten aanzien van Israël, dat hü zwaar mis leidend en zwaar tendentieus noemde. Eén van zün voorbeelden was een cartoon waarin, zei hü, het kapen van vliegtuigen met de bezetting van de Sinai op één Ujn wordt gesteld. „Een zeer markant, voorbeeld van bewuste volksmisleiding", aldus mr. Goudsmit. Mr. Goudsmit zei verder, dat de publikaties in de Volkskrant leiden tot agitatie tegen de Joden. Mr. Hiltermann heeft in verband hiermee in het algemeen belang en in verband met nationale en internationale consequenties een waarschuwing laten horen. De beschuldiging anti-semitisch, althans anti-Israël. heeft hü bedoeld als koppel begrip. Het is een onsplitsbare beschuldiging. Niet is bedoeld het anti-semitisme van Hitier, maar een gematigder vorm. Om dat aan te ge ven heeft hü deze koppelterm gebruikt. „Ook wanneer men de beschuldiging niet als een geheel wil zien. moet de vraag of De Volks krant anti-semitisch is, bevestigend beantwoord worden. Israël is een Joodse staat. Men kan niet anti-Israel zün zonder anti-Joods te zün. Het enige redelijke motief voor De Volkskrant kan het onredelüke anti-semitisme zün. Als men zo publiceert als De Volkskrant, kweekt men Jodenhaat. Men vergiftigt de pu blieke opinie. Men zet mensen aan tot de ge dachte dat anti-semitisme nog niet zo kwaad is met als consequentie die Endlösung", aldus ten slotte mr. Goudsmit. die niet aarzelde drs. Van der Pluym „society-anti-semiet" te noemen.

Leidsch Dagblad | 1969 | | pagina 6