Negen miljoen voor acht miljoen voor Endegeest, vaarroute Gevaarlijke schiet partij op grasveld spaarbewijs van f25- is in 1974 f36.-waard UW Beslissing gauw of niet sparen., verstandig en handig LEIDSE RAAI) VOTEERT MILJOENEN Winkelsluiting W. H. Koopmans uit raad Waardering voor jubilerende directeur Beheersvorm VERVUILING Opening dagverblijf aan Hoge Rijndijk II aarom huizen op offeren Rapverbod Voor de Leidse kantonrechter GOUDEN RING JUWELIER v.d. WATER Herfsttoernooi Sportschool De l l ies Bridgeclub V.O.G. Studenten strijden in Leiden om Hane?em-trofee LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 3 (Van één onzer stadsredacteuren) LEIDEN In een zitting, die slechts twee uur in beslag nam, heeft de Leidse raad gisteravond toch enkele miljoenenbeslui- ten genomen. Bijna acht miljoen werd gevoteerd voor de uit voering van de resterende werken in verband met de omlegging van de vaarroute, terwijl nog eens negen miljoen beschikbaar werd gesteld voor de bouw van vier observatiepaviljoens en een gebouw voor opname en polikliniek op het terrein van de psychiatrische inrichtingen Endegeest. Bij de behandeling van deze voor stellen kwam slechts een enkele op merking. dan wel vraag van de raad naar voren. De opmerking kwam van de kant van de heer Kret <Prot. Chr.), die de door Voorschoten aan genomen houding t.a.v. het niet bij dragen in de kosten van de aanleg van het wegtracé naar de Leidseweg, waardoor de Voorschotense wyk Noord-Hofland toch dii-ect een rechtstreekse verbinding ontvangt met Leiden-zuidwest, erg vreemd noemde. Het gaat z.i. niet aan om deze kosten alleen op Leiden af te schuiven. aangezien toch ook Voorschoten belang bij deze weg heeft. Bij het voorstel „Endegeest" had de raad nog wel enkele vraagtekens te plaatsen. Zo vroeg de heer De Kier (Prot. Chr.) wanneer de bouw plannen realiseerbaar worden. De heer Van Aken (PvdA) vroeg zich af of Endegeest, mede gezien de we tenschappelijke begeleiding, nog wel een inrichting is. die Leiden kan blijven beheren. Kan de raad spreker dacht aan een schriftelijke informatie hierover niet eens na der worden geïnformeerd? stichting ontvangt nu een subsidie van f 1000 per jaar. Een aan de agenda toegevoegd en en ook aangenomen voorstel verleent het grootwinkel- en middenstands- bedrijf toestemming om hun zaken op de vrijdagen van 28 november en 19 december open te houden tot 's avonds negen uur. Deze onthef fing is ook van toepassing op de markt- en straathandel. Wethouder mevrouw Den Haan- Groen bracht de heer De Kier onder het oog. dat zy op dit moment be slist niet kon zeggen wanneer Ged. Staten hun goedkeuring aan dit plan zullen geven. In afwachting van deze beslissing gaan B. en W, voort ook de rijksoverheid over het plan in te lichten, zodat straks geen tijd verloren zal gaan tussen het eventuale fiat van G.S. en het con tact met de rijksoverheid. Hoewel B. en W. bereid zijn om de opmerkingen van de heer Van Aken in het college en de com missie Endegeest aan de orde te stellen de wethouder wilde zich niet vastleggen aan een schrifte lijke nota gaf mevrouw Den Haan als haar standpunt, dat. nu Leiden eenmaal een gemeentelijk psychiatrisch ziekenhuis heeft, de gemeente er ook zorg voor moet dragen daarvan een zo goed mo gelijke inrichting te maken. T.a.v. de wetenschappelijke bege leiding merkte de wethouder op. dat het college steeds bezig is met het trekken van deskundige informaties en het zich oriënteren op dit ter rein. Conform het voorstel werd hier na besloten. Aan het einde van de zitting heeft de voorzitter in enkele sympathieke woorden afscheid genomen van het raadslid, de heer W. H. Koopmans iP.S.P.), die ook „itting had in de commissies van Sociale Zaken. Onder wijs en Gem. Werkplaats. Drie jaar lang, aldus de burgemeester, hebt u zich voor het raadslidmaatschap vol ledig ingezet, waarby uw hoogstaand idealisme steeds weer naar voren j trad. Na het vertrek van de heren Frans en De Bruyn. was u de laatste van de P.S.P.-garde. die by de laatste ver kiezingen tot raadslid werd gekozen. Tls aandenken aan zyn Leidse i raadsjaren bood de burgemeester de I heer Koopmans een boek (van Elias» over Leiden aan. Tot opvolger van de heer Koopmans werd de heer P. van 't Zelfde be noemd. Aangezien zyn geloofsbrie ven in orde werden bevonden, zal hy in de zitting van 24 november tot raadslid worden geïnstalleerd. Veemarkt-verhuizing LEIDEN Valt de beslissing over de „verhuizing" van de Rotterdamse veemarkt naar Leiden? naar Utrecht? naar Den Bosch? op korte termyn of zal het langer duren0 De vakorganisaties moeten naar wy vernemen volgende week hun standpunt bepaald hebben, maar verder is het een kwestie van overleg voor bijvoorbeeld het plaatsen van tussen de gemeentebestu- meetapparatuur voor lucht- en wa- rm Het minl£terle van Landbouw tervervuiling. het verbieden van de nemt we, Mn over d maar grootste boosdoeners onder de land- beslissing nemen. Het zou bouwvergiften, maar ons hele volk, Het verheugt my. dat u in uw blad gelegenheid biedt aan de re dacteur Bram van Leeuwen het ac tuele probleem van de vervuiling en vergiftiging van ons leefmilieu uw lezers onder ogen te brengen. Het is immers hoog tijd. dat de geesten wakker en vervolgens actief worden zodat er een gezindheid kan ontstaan, die bewerkstelligt, dat zy die er iets aan kunnen doen. er ook iets aan GAAN doen. Onze regering kan vol goede wil zyn en reeds aan plannen werken van regeerders, geleerden en artsen tot elke huismoeder en huisvader toe. dient zyn verantwoordelijkheid te gaan beseffen voor het leven om zich heen. Als jarenlange medewerker van biologisch-dynamische land- en tuinbouw, waarbij men in plaats van met kunstmest met organische mest stoffen werkt en in plaats van gif- bespuitingen tegen ziekten en in secten het gewas en de aarde be handelt met natuurlijke preparaten ter ondersteuning van de levenspro cessen en de gezondheid, zij het mij vergund te wijzen op de mogelijk heid tot het verkrijgen van voedsel van betere kwaliteit Mogen er eens een paar luisjes op de sla zitten, een kleine schilbe- schadiging op een appel; de sla is malser, voedzamer, de appel geu riger. smakelijker, dan het „gewone" produkt. Met dank voor de plaatsing. A. M. Wijmans Oegstgeeest (Van redactiewege bekort LEIDEN De heer L. JAde ma. directeur in Leiden van de N.V. Algemene transport- en ex peditie-onderneming Van Gend en Loos, is gisteren gehuldigd in verband met zijn veertigjarig dienstjublileum. Velen kwamen 's middags op de receptie in res taurant „In den Vergulden Turk" om de heer en mevr. Adema te complimenteren. Op de foto (LD' I Holvastzijn ze het middelpunt1 van een gesprek met collega-di recteuren. Uit de belangstelling bleek dui delijk, dat de heer Adema niet kronkelige stad steeds voor zorgt dat de pakjes worden aan- en af gevoerd". Nu er een comité Woningnood in LEIDEN Vrijdag 14 november zal wethouder S. Menken in een alleen in de kring van het bedrijfpand aan de Hoge Rijndijk het eer maar ook in Leiden een gewaar-1 ste dagverblijf openen van de stich- deerde figuur is. De Kamer van ting Dagverblijven voor volwassen Koophandel zette hem in het zon- geestelijk gehandicapten voor Leiden netje als „de man, die er in de en omgeving Vooraf komt men by- wat verkeer betreft moeilijke en een in de aula van de Vredeskerk. LEIDEN Voor een opmerkelijke afwisseling van het ge bruikelijke „verkeersmenu" zorgde gisteren in de zitting van de Leidse kantonrechter een 18-jarige machine-bankwerker uit By de vaststelling van een nieuwe Leiden. Hij moest zich verantwoorden voor het feit, dat hij des- rrnd' wnTmeckïnT^an Ze tam °P een grasveld nabij de Valeriusstraat met een luchtdruk- pistool een mus had doodgeschoten. Verdachte verzekerde de kantonrechter, mr. W. de Koning, dat hij niet met opzet op mussen had geschoten. „Ik schoot op stukjes papier en raakte toen per ongeluk die mus", zo verklaarde hij. van de heer Amptmeyer P.S.P. In genomen als hy was met deze nieuwe verordening, sprak hy er zijn teleur stelling over uit, dat 't college niet heeft kunnen verhinderen, dat in dertijd de prachtige bomen van de oprylaan van het Van Eijsingahuis (Rynsburgerweg) zijn gekapt. In de nieuwe verordening zag hij een goe de bescherming voor het groen hou den van de stad. waardoor de bevol king in contact kan worden ge bracht met de natuur. Hoewel de raad deze avond zeer soepel was in het beoordelen van de voorstellen, moest er toch nog eenmaal worden gestemd. Naar uit de discussie bleek waren enkele raadsleden bij de behande ling inzake het geven van een sub sidie aan de Ned. Stichting Consul tatiebureaus voor huwelijk- en ge slachtsleven in de commissie voor de financiën niet erg gerust over de band, die er bestaat tussen deze stich ting en de N.V.S.H. Wethouder Men ken maakte de raad duidelijk dat dit een aflopende zaak is. Het voorstel, in stemming gebracht, werd aange nomen met 25 tegen 12 stemmen. De De officier mr. J. Wessel hechtte hieraan weinig geloof. Hy vroeg zich af hoe verdachte op het idee was gekomen om op een openbaar toe gankelijk grasveld met een lucht drukpistool te gaan schieten. „Als daar nu eens kinderen hadden ge speeld, dan zou één van hen ook gemakkelijk voor een kogeltje ge raakt zijn geworden". Hij vond. dat verdachte daar een le vensgevaarlijk schietspelletje had gespeeld en eiste derhalve een boete van f 75 subs. 15 dagen alsmede de vernietiging van rijkswege van het in beslaggenomen pistool. Mede gezien het feit. dat hy nu ook zyn pistool kwijt was. vond verdachte de geëiste boete zeer hoog. De kanton rechter dacht hier anders over. Ook hij vond. dat verdachte een zeer ge vaarlijk spel had gespeeld en derhal ve een gevoelige correctie volkomen verdiende. Hij vonniste conform. Bekneld Een 19-jarige assistent-fotograaf uit Leidschendam nam per auto de „be- I ruchte" S-bocht in de Kon. Juliana- I laan te Voorschoten met zo'n hoge j snelheid dat hij uit de bocht schoot en vervolgens met een tegenligger in botsing kwam. Enkele ooggetui- I gen verklaarden destijds, las de kan- tonrechter in het proces-verbaal, dat uit het de fotograaf met een veel te hoge snelheid de bocht wilde afronden en j daardoor de macht over 't stuur ver- I loor. De officier geloofde niet. dat ver- dachtes handen even bekneld waren geweest. Hij had. onthulde hy, zelf geruime tyd een lelijk eendje bere den en nooit enige last van de gerin ge ruimte tussen uur en voorruit ge had. Hy weet één en ander dan ook aan de veel te hoge snelheid waar mee verdachte in de bocht had gere den (en die door de getuigen op ruim 50 km/u werd geschat) en noemde dit een gevaarlijke handel- wyze. Vandaar ook. dat hy even een ont zegging van de rijbevoegdheid had overwogen. Nu bepaalde hy zyn eis nog op een geldboete van f 80 subs 16 dagen. Gezien de ernst van de overtreding kwam de kantonrech ter in slechts geringe mate aan ver- dachtes verzoek om uiterste clemen tie tegemoet en nonniste met f 75 subs. 15 dagen. „Hy kan wegens familieomstan digheden niet komen". Dit kwam een oudere collega van de 19-jarige fabrieksarbeider uit Leiden de rech ter even meedelen. Of de rechter de behandeling van de zaak dus een poosje uit wilde stellen. Deze zag hiervoor geen enkele re den. De tenlaste gelegde feiten ston- De kantonrechter vond verdach- tes wandaad nog erger en von niste by verstek met f 200 subs. 40 dagen. „Dat is een boel geld", bracht de collega toen in 't mid den. „Daar gaat hy vast en zeker te gen in hoger beroep". Een 44-Jarige buschauffeur uit Lei den was met een door hem bestuur de bus door het rode licht op de Valkbrug gereden. Toen op 23 sep tember zyn zaak voor de kantonrech ter diende, ontkende verdachte dit feit. „Ik ryd nooit door een rood stoplicht en heb t ook nu niet ge daan". „Verbalisante heeft u duide- lyk zien doorryden. hoewel het licht op rood stond" repliceerde de kan tonrechter toen. Waarop verdachte zei: „Dat kan zy nooit gezien hebben want zy stond op de Turfmarkt- brug en dus op een veel te grote af stand". Vanaf genoemde brug kon zy bovendien het bedoelde stoplicht niet zien. Omdat verdachte de verbalisan te min of meer voor leugenaarster uitmaakte, besloot de kantonrechter tot aanhouding van de zaak om ook haar te horen. Op de zitting ver klaarde verbalissante gisteren, dat zij samen met een collega verdach te de overtreding duidelyk had zien begaan. Niet vanaf de Turfmarkt- brug maar vanaf het Schuttersveld, zittende in een dienstauto. Aan de receptie ging een huldi- ging in intieme kring vooraf, j waarin het personeel van het Leidse bedrijf van zijn waardering getuigde. Dat gebeurde in woord en door de aanbieding van ge schenken: en stoel van de perso neelsvereniging. een postzegelal bum van het administratief per- i ,v hp non. soneel en boekjes over oud-Leiden ^tierpn r»n het voor van de naaste medewerkers. dacht wiUeI\ vtstlgen nemen van de gemeente om de nog zeer goede woningen aan de Oranje boomstraat te offeren aan het Hei lig Dier. de auto. Nu er nog een grote behoefte is aan woningen tegen behoorlyke huurprys, acht ik het een misdaad om deze woningen aan de bywoning te onttrekken. Is er nu helemaal geen andere op lossing voor het verkeersvraagstuk? W F. Roozendaal ADVERTENTIE Zoekt U een voor dame of heer Haarlemmerstraat 181 heeft hem Ook met briliant. Altijd voordelig, 's Maandags gesloten. LEIDEN De uitslag (1ste ronde) van de viertallencompetitie van de bridgeclub „V.O.G." luidt als volgt: team Smit wint van team Dofferhoff met 60; team Schoof wint van team De Tombe met 60; team Boo gaard speelt geiyk tegen team Tjal- kens met 3—3; team Kooiker wint van team Planje met 51; team de Haas wint van team Megchelse met 51; team v. d. Scheun wint van team Van Norden met 60. het overleg tot een definitieve beslis sing leidt, aldus vertelde ons een woordvoerder van het ministerie. Anderzyds wil het gemeentebestuur van Rotterdam snel van de in het centrum gevestigde veemarkt af. In de jongste raadsvergadering in Rot terdam heeft wethouder J. Worst van Economische aangelegenheden meegedeeld, dat het afgebrande deel van de veemarkt niet zal worden her bouwd. Om te voorzien in het weg vallen van het lastig te missen café, wil de gemeente voor f 25.000 iets tydelyks optrekken. De gemeente wil zo snel mogeiyk van het openbaar slachthuis en de veemarkt af. Ze is bovendien niet van plan in nieuwe projecten buiten de gemeente erg veel te investeren. Dat kunnen we beter ergens anders voor gebruiken, zei wethouder Worst by de behandeling van zyn beleids nota. Rotterdam zou naar zyn mening best bereid zyn de oprichting van een 1 N.V Randstad Slachthuis te stimu leren. Het wil er ook wel iets aan meebetalen om de vleesvoorziening in Rotterdam te waarborgen en de volksgezondheid maximaal te laten zyn, maar daarnaast moet ook het bedryfsleven bereid zyn te inves teren. Wat de toekomstige plaats van een nieuw regionaal slachthuis betreft is het wachten op verder overleg tus sen Rotterdam en de gemeenten Am sterdam. Den Haag, Utrecht en Lei den. die ook voelen voor een gemeen schappelijk slachthuis ergens in de randstad. Het Deense bureau Wern- berg heeft in een rapport gewezen op de mogelykheid van enkele regio nale slachthuizen of een randstad slachthuis met steunpunten in ver schillende gemeenten. De heer W. Baggerman (VVD) vond, dat de wethouder de gedachte aan een randstadslachthuis wel uit zyn hoofd kon zetten, zolang het ryk nog geen programmering voor de plaats van slachthuizen en veemark ten heeft opgesteld. Wethouder Worst was optimistischer en gelooft nog heilig in overleg met de andere belanghebbende gemeenten De veemarkt is niet op de huidige plaats te handhaven. Wethouder Worst wil zo spoedig mogelijk een nieuwe plaats aangewezen zien, ter- wyl de heer Baggerman liever wil wachten op de programmering van de regering Ook het bedryfsleven zou naar zyn mening niets voelen voor een snelle afstoting. „Als de veemarkt uit Rotterdam weg is en ergens anders is gevestigd zal iedereen hem gauw zyn verge ten", aldus wethouder Worst. ADVERTENTIE by het vaststellen van m'n overtre ding op de Turfmarktbrug bevond", stelde verdachte verbalisante de vraag. ..Dat kan ik onmogelyk ge zegd hebben en als ik my in dit op zicht had vergist dan zou mijn col den immers onomstotelyk vast en le?a zich bÜ mj) b^vond m^n een eventueel pleidooi 1 Plaatsbepaling wel hebben gecorri LEIDEN Sportschool De Vries hield het afgelopen weekeinde in de dojo aan de Uiterstegracht het tra ditionele herfsttoernooi. Aan het toer nooi namen 167 kinderen deel. Uit blinker en winnaar by de allerklein sten (van 5 tot 8 jaari was Peter Veelenturf. Peter Kling werd twee de. In de groep van 9 tot 11 jaar was Oegstgeestenaar Jacky Manuputtv zyn fysiek veelal sterkere tegenstan ders de baas. Peter Tegelaar be haalde een twee plaats terwyl Wille- ke Harteveld met een derde plaats heel wat jongens de baas bleef. Bennie Heetveld eiste met mach tige worpen in de groep van 16 jaar en ouder zonder moeite de eerste „U zei my destyds toch. dat u zich plaats voor zich op. Tweede werd W H. KOOPMANS uit Leidse raad Verdachte was het daarmee niet i eens. Hy reed echt niet zo hard. Zyn j lezing van het geval luidde: „Ik ry met een deux-cheveaux en de ruimte tussen de voorruit en het stuurwiel is by dit merk nogal ge ring. Toen ik in die bocht wilde by- sturen, raakten m'n handen bekneld tussen de ruit en het stuur waardoor ik even de macht over de auto ver loor en daardoor op het linkerweg gedeelte terecht kwam". hiervan zou van verdachte niets van af kunnen doen Want. las de kantonrechter procesverbaal, de jeugdige fabrieksarbeider werd destijds met zyn auto aangehouden omdat hij te hard reed. Daarbij kwam aan 't licht dat zyn auto vrywel onberembaar was «geen remolie in de leidingen), in een zeer slechte staat van onder houd verkeerde roestgaten ien met een afgebroken uitlaat reed. Een en ander ontlokte de rechter- lyke opmerking: „Gewoon schanda lig. Hoe durft iemand met zo'n ve- geerd", gaf zy tot antwoord. Deson danks hield verdachte vol. dat ver balisante zich destyds volgens haar eigen verklaring op de Turfmarkt- brug bevond en dat hy absoluut niet door 't rode licht was gereden. De officier achtte de overtreding wettelyk en overtuigend bewezen en eiste ter correctie een geldboete van f 40 subs 8 dagen. In zyn vonniswy- zing zei de kantonrechter onder meer op scherpe toon tot verdachte: „Om dat wy weten dat buschauffeurs het vry moeilijk in het verkeer hebben hikel de weg op te gaan De officiei 2yn jn aigemeen zeer coulant laakte in zyn requisitor eveneens VQOr ^en Echter niet voor hen, die het gebrek van verantwoordeluk- mt a]s u chicaneren.. Hy deed dlt. heidsgevoel en eiste een totale geld boete van f 190 subs. 38 dagen. de vechtlustige Arnold Vleerbos, der de Hennie Harteveld. LEIDEN Ruim 20 studentenelf- tallen voetballen op het ogenblik in Leiden om de Wim van Hanegem trofee. Het toernooi, georganiseerd door de Leidse Studentenvereni ging Augustinus, zal vermoedelyk eind november worden besloten. Wim van Hanegem zal dan aan het win nende team de naar hem genoemde trofee uitreiken. Augustinus heeft het Van Hane- gemtoernooi gecreeërd omdat het vindt dat de Feyenoorder niet alleen maal niets van de eis af en vonniste de beste maar ook de meest misken - j conform. 1 de Nederlandse voetbalspeler is. Dat kan! Voor elke f 25,- kunt u een spaarbewijs kopen. In 1974 ontvangt u dan, behalve de gestorte f 25,—, boven de vaste rente ook nog een belastingvrije spaarpremie van 20%. Dat is f 5,— per spaarbewijs. Als u en uw vrouw samen sparen, kunt u op deze manier van maxi maal f 500,— aan spaarbewijzen zelfs zo'n f 720,— maken. Aan het Premie Spaarplan kunnen deelnemen zij die in Nederland wonen, tot de leeftijdsgroep van 21t/m59 jaar behoren en in het vorige jaar een belastbaar inkomen hadden van ten hoogste f 15.000,-. Het maximale spaarbedrag is f 250,— per deelnemer per jaar en f 500,— voor een echtpaar. Vraag morgen eens nadere inlichtingen. Spaarbanken, Postkantoren, Banken, Boerenleenbanken en Raiffeisen- banken zullen u graag helpen. U kunt ook een brochure over alle spaarvormen van het Premie Spaarplan aan vragen bij het Ministerie van Sociale Zaken en Volks gezondheid, afdeling Voorlichting bezits/TJT^Xvorming, Postbus 51, Den Haag. tj

Leidsch Dagblad | 1969 | | pagina 3