Met Wilms Floet naar wintersport Z" fascinerend Film» Leiden Oppositie in Kenia verboden Wi ezeier< 5ok weer dat allev 'erpakt e tarwebrood hetzeli fde was? IERHONDERD DAMES EN HEREN .IN EIDS MO TEL HOUDA Y 1NN )rs. Korthals voorzitter an Persraad oerhaavecursus ïratis controle autoverlichting Bezwaren tegen caravans Bejaardenbond zong lustig mee Zakenman reed te slingerend H. van Nierop koninklijk onderscheiden Kerkelijk Leven Een werkstuk van de eerste categorie '55 55 RIJDAG 31 OKTOBER 1969 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 9 DEN Een internationale tie wintersportkleding was avond te zien in de grote van motel Holiday Inn in Het Leidse sporthuis Floet, Haarlemmerstraat rij het met moeite, vanwege valuatie van de Duitse mark, nog op tijd alle show-model- ilnnen gekregen en kon de belangstellende aanstaande 'reporters laten genieten van ii deze modebranche te koop dat is heel wat. Het is wel be uk deskundig advies te vragen verantwoorde kleding, want. zo ons gisteravond, elke lan- oek bijvoorbeeld is niet geschikt rmee in de sneeuw te bivak- z\jn hoog opgeknipte pantalons borg-voering in de taille; een bescherming, ook wanneer een jack daarop wordt gedragen, e jacks zijn namelijk dit jaar mode. In alle jacks, lang of voor heren of voor dames, zijn chons verborgen: soms onder-, bovenin het rugpand, soms in i0uw. Heel praktisch voor een skieër of bergbeklimmer of lange afstands wandelaar leek ons een lichtgewicht jack met om het middel een hoesje, waarin een lunchpakket kan worden meegenomen of het opgerolde jack, terwijl de drager dan toch z'n han den vrij houdt. Zo kan men „goed uitgerust" vanuit Leiden naar de wintersport gaan. (Foto LD/Holvast) gemeen Karin van Wamelen was de lady-speaker. Aan het slot van deze wintersport Truien en vesten waren er over- i show paradeerden de mannequins vloedig. Opvallend veel werd hieron der een los kolletje gedragen. Han dig bedacht, want zo'n kolletje is in dames en heren) onder luid applaus van de ongeveer vierhonderd belang stellenden nog eenmaal over het een hotelkamer gauw even frisge- plankier. De heer Wilms Floet. die wassen en gedroogd. veel eer heeft ingelegd met dit spor- Ook een après-sikkleding blijft tieve modefeest bood hun als dank 1DEN Bij koninklijk be is drs. H. A. Korthals uit Lei- benoemd tot voorzitter van de raad. s. Korthals treedt hiermee in de ts van prof. mr. A. J. P. Tam- uit Amsterdam, die tot 1 janu- van dit jaar voorzitter was van Persraad, die, zowel op verzoek eigener beweging, de regering advies dient omtrent alle aan- [enheden, die de Nederlandse betreffen. ÜDEN Op vrijdag 28 en zater- 29 november wordt te Leiden een de Commissie Boerhaavecursus- voor Voortgezet Onderwijs van Leidse Universiteit georganiseerde us over „Fysiologie en patholo- de prenatale periode" gegeven, cursus is bestemd voor gynaeco- kinderartsen, anesthesisten. Inningsartsen en andere belang enden. Aan de cursus wordt mee- erkt door specialisten uit Leiden, ord. Amsterdam, Basel, Leuven, drecht en Praag. ïjdens de cursus zal de pathofy- igische achtergrond van de pre- de mortaliteit en morbiditeit proken worden. ïoderne opvattingen omtrent erzoek en behandeling van i- en extrauterine hypoxemic, lose en hypoglycemic bij het kind den ter discussie gesteld. De cur- staat onder leiding van prof. dr. Sikkel, hoogleraar in de verlos- de en gynaecologie, dr. R. H. ïrs van de afdeling verlos- de en gynaecologie van het demisch Ziekenhuis, dr. J. H. z van de prematurenafdeling en L. A. Boeré. lector in de anes- tiologie. ÜIDEN De gratis controle van «verlichting, die onder auspiciën het Verbond voor Veilig Verkeer plaatshebben en de garages van firma Kamsteeg begint niet dit ckeinde maar volgende week. «re automobilist kan volgende vrijdagavond <1 tot 10 uur) en ffdag (10—17 uur) terecht in Lei- dorp en Noordwykerhout. In kschoten kan men 7 en 8 novem- terecht van 10 tot 17 uur. Willems Floet ruime aandacht te be steden. Om 's avonds na het skieën een beetje te showen was er onder andere een vest met een soort goud galon bies middenvoor. Hierbij wer den goudkleurige korte laarsjes ge dragen met omgeslagen rand. Geeft u er de voorkeur aan 's avonds bij de grote kachel te krui pen in een „dorps-stubedan zijn ook daarvoor comfortabel zittende truien en stretchpantalons te koop. Het kiezen van ski's is een zeer persoonlijke zaak. Een lichtgewicht skieër heeft een ander soort nodig, dan iemand in de zwaardere ge wichtsklasse. Vandaar dat dit be langrijke deel van de ski-uitrusting met overleg gekocht dient te worden Skischoenen met gespen de veter schoen gaat er uit zijn er van f79.50 tot f200.- (voor wedstrijd- schoenen; Aan het einde van de show werd een getoond voor automobilisten. Ze wa ren laat in de middag vanuit Duits land op Schiphol aangekomen, dus wel een primeur. Men kan er onge veer 4000 km. mee rijden. In huur kosten deze kettingen f 1.- per dag en voor f 45.- kan men ze kopen. De modeshow werd ingeleid met een film van het Oostenrijks Ver keersbureau, waarin een beeld werd gegeven van het vervaardigen van ski's, van de wedstrijdsport en van de wintersportgenoegens in het al- een bloemetje of rokertje aan. A. C. Combee-Baarspul. LEIDEN, ALKEMADE De Raad van State heeft aandacht besteed aan een beroep op de Kroon, inge steld door C. Heemskerk te Leiden tegen het besluit van Ged. Staten van Zuid-Holland, waarbij 's afgewe zen 'n verzoek tot het stallen van caravans op de grond om zijn huis te Oud-Ade, Boekhorsterweg no. 2. Dit huis ligt in het landelijke deel der gemeente Alkemade en Gedepu teerde Staten hebben de aanwezig- heid van caravans storend geacht en n,ie.U^_ ontsierend voor het landschap ter plaatse. De appellant heeft deze ontsiering ontkend. Veel eigenaars van cara vans zullen gedupeerd worden. Hij vroeg alsnog een gunstige beschik king voor het stallen van caravans. LEIDEN Leden van de Alge mene Bond van Bejaarden die geen stoel onbezet lieten in de grote zaal van Den Burcht hebben gis teravond genoten van het studenten cabaret van de VVSL en van het grote Leidse gezelschap De Rand stadspelers. Over het. p«x>gramma van de»e beide groepen, die respectievelijk vóór en na de pauze optraden, schreven wfj al eerdei Het meisjescabaret van dc vrouwelijke studenten was voor de bejaarden weer eens ..anders dan anders", zoals iemand opmerkte. Vooral de op bekende melodiën ge zette liedjes sloegen meteen aan (Johan Cruyff De Randstadspelers, met. hun ge makkelijk in het. gehoor liggend re- oertoire van evergreens en populaire wijsjes, kostte het weinig moeite de zaal op hun hand te krijgen. Confe rencier G Heinekamp putte met succes uit zijn voorraadje „knallers" terwijl de muziekgroep onder leiding van Bram Lambooi aanhoudend de medewerking van de zanglustige be jaarden kreeg. Na zijn openingswoord riep voor zitter J Beekman zijn rechterhand mevrouw E. J. Franke—van Galen bij zich op het podium. Zij kreeg een bloemstukje aangeboden omdat ze al 15 jaar eerste secretaresse van de bond is. ..Er is veel veranderd in de loop der jaren", zei mevrouw Fran ke in een kort dankwoord. ..maar de mentaliteit van de „gezelligheids club" is dezelfde gebleven. Wie nog nooit op onze gezellige soos is ge weest: kom eens kijken op de Pie- terskerkgracht 11". LEIDEN Ben 27-jarige aakeli man uit Leiden had een feestje mee gemaakt. en reed in het nachtelijk uur met zijn auto over de Zeeweg in Katwijk. Dat rijden gebeurde zo danig, dat de bemanning van een politie-auto het wenselijk vond de bestuurder van de auto aan te hou den. De indruk bestond, dat hy on der invloed van drank verkeerde en daarvoor moest, hij zich voor de Haagse politierechter verantwoorden. In het bloed van verdachte was een alcoholpromilage van 1.10 aan getroffen, maar verdachte vond zich zelf best in staat de auto te bestu ren. Dat hij sligerend reed. zou zijn veroorzaakt doordat, hij wat met zijn nichtje zat te vrijen „Vrijt u wel meer met uw nichtjes0" informeerde de rechter, „of is dat bij gebrek aan anderen?" In elk geval werd volgens verdach te zijn aandacht verdeeld tussen het besturen van die auto en zijn nicht- Je. Hij had die avond drie flesjes bier gedronken De officier van justitie vond ver dachte niet in staat de auto naar behoren te besturen, al is dit dan ook een minder ernstig geval dan gewoonlijk voor de rechter komt. De eis luidde daarom een week gevan genisstraf en een jaar ontzegging van de rijbevoegdheid, waarvan zes maanden voorwaardelijk De verdediger vond het bewijs niet geleverd en concludeerde tot vrij spraak. De rechter veroordeelde tot f250 boete en zes maanden voorwaarde lijk niet rijden. ADVERTENTIE NAIROBI —De Kcniase regering heeft gisteren de enige oppositiepar tij in het land, de Keniase Volksunie verboden. Volgens een officiële be kendmaking omdat ..de ondermij nende activiteit van de partij steeds groter wordt." De leider van de Keniase Volks unie KPUOdinga Oginga en de overige zeven parlementsleden van de KPU, zyn maandag in hechtenis genomen na ongeregeldheden in de stad Kisoemoe aan het Victoria- meer. Tijdens een bezoek van de Ke niase president Jomo Kenjatta af gelopen zaterdag werden in Kisoemoe vijf mensen gedood en 48 gewond. Begin 1970 moeten in Kenia de eer ste algemene verkiezingen sinds 1963 worden gehouden. Een datum voor de verkiezingen is nog niet vastge steld. Volgens de bekendmaking heeft de Keniase Volksunie aanzienlijke geld bedragen uit het buitenland ontvan gen om de partij in staat te stellen de regering omver te wei-pen. De KPU wordt door de regering ook be schuldigd van het opzettelijk ver scherpen van de stammentegenstel lingen in Kenia. Odinga, een vooraanstaand lid van de Loeostam, begon zijn politieke loopbaan als naaste medestander van president Jomo Kenjatta een Ki- koejoe, in de strijd tegen Engeland voor de onafhankelijkheid van Kenia 1 LEIDEN Bij zijn afscheid we gens het bereiken van de pensioen- gerechtigheigde leeftijd als concier ge-amanuensis van het Rijkszuivel- station is de heer H. van Nierop vanmiddag onderscheiden met de ere medaille in zilver behorend by de orde van Oranje Nassau. In de vergaderzaal van het sta tion in de Vreewijkstraat werd af scheid genomen van de heer Van Nierop, die in 1945 in dienst trad. Hij heeft zijn taak met toewijding en accuratesse verricht. Hij was be last met het beheer van de labora- triumapparaten, het glaswerk en de chemicaliën, het voeren van de voor raadadministratie en het onderhoud van het gebouw. De heer Van Nierop neemt sedert 1937 een belangrijke plaats in op het terrein van de eer ste hulp bij ongelukken. Twaalf Jaar is hij tweede penningmeester ge weest van de afdeling Leiden van de Kon Ned. Vereniging EHBO. Op hoogtijdagen organiseert hy de EHBO in de stad. NED. HERV. KERK Beroepen te Barneveld J. H. Vlijm te Krimpen aan den IJssel; te Tho- len G. Post, kandidaat te Hilversum, te Kesteren J. T. Doornebal te Oene; te Meteren en Est. G. Post. kandi daat te Hilversum; te Wissenkerke G. A. Zuidam te Nieuweroord; te De Lier, J. van Dalen te Rotterdam. Be dankt voor Wageningen J. T. W Quak te Koudekerk a d Rijn; voor Austerlitz, Chr. Petri, te Driebergen. Aangenomen het beroep door de ge nerale synode tot legerpredikant C. 't Lam. kandidaat te Utrecht; tot zendingspredikant (in dienst van de Minahassische evangelische christe lijke kerk als docent aan de univer siteit te Tomohon) Y. Bekker, kandi- j daat te Oegstgeest. GEREF. KERKEN Bedankt voor Krimpen aan den IJssel J. W. Bats te Markenesse. GEREF. GEMEENTEN Bedankt voor Amsterdam J. Ka rens te Nieuwerkerk. CHR. GEREF. KERKEN Beroepen te Amsterdam A. Drechsler te Den Haag. (ADVERTENTIE) het .centrale punt" waar uit alle windstreken honderden mooie MANTELS, REGENMANTELS, BONTMANTELS EN PAKJES zijn samengebracht -* -.fff Een aardige mevrouw in Axel zei dat. Maar die kon het niet weten, want ze had nog nooit King Corn Stout gegeten. De meeste mensen weten wél dat King Corn Stout tarwebrood zichtbaar lekkerder en gezonder is. Omdat de hele tarwekorrel erin wordt verwerkt. King Corn, overal in Nederlaod elke nacht vers gebakken, dagelijks vers op tafel i en dagenlanger vers. King Corn...'t enige dat u weggooit, is de verpakking. alleen King Corn kon dal zeggen) CAMERA In mei 1963 kwam in Saloniki het linkse Griekse parlementslid dr. Lambrakis om het leven, kort na een verkiezingsrede, die gepaard ging met relletjes. De officiële lezing van het geval was, dat Lambrakis als gevolg van een gewoon verkeersongeluk de dood vond: een autootje, bestuurd door wat werd genoemd twee dronkemannen was op hem ingereden. De verant woordelijke politie-autoriteiten hielden met grote hard nekkigheid aan die lezing vast. Maar de rechter van in structie, met de zaak belast, kwam na een uitgebreid onderzoek tot de conclusie dat het geen verkeersongeval, maar pure moord was. een spreekbeurt te vervullen. Zijn naaste medewerkers had den een grote zaal gehuurd, maar de eigenaar daarvan an nuleerde. het contract vlak voor Lambrakis aankwam. De poli tie had om een futiliteit, de accommodatie afgekeurd. Lambrakis werd nu gedwongen om in een zaaltje van nauweliiks 200 man- te spreken. Hy deed dat. maar liet op een plein luid sprekers aanbrengen, zodat ie dereen zyn woorden kon beluis teren. Al voor zyn rede begon waren er in Saloniki vechtpar tijen tussen vcor- en tegenstan ders geweest, maar na afloop barstte de bom. Een autootje van een merkwaardig model zig zagde plotseling op Lambrakis af Van een der inzittenden kreeg het parlementslid een zware klap op het hoofd, die tenslotte tot zijn dood zou leiden. Met de koelheid en de scherpte van een chirurg zet de rechter van in structie gespeeld door Louis Trlntignant» zich aan het on derzoek. Hii krijgt voldoende be lastend materiaal in handen dat er op wijst hoezeer de hoge po litie-autoriteiten de hand in de moord hebben gehad. De man komt onder de zwaarste en meest onbeschaamde druk te staan, maar het is ontroerend te zien. hoe hy stand houdt en het hoog ste menselyk goed. het recht, verdedigt. Ontroerend omdat wy weten dat het inderdaad al lemaal zo is gebeurd De rech ter van instructie klaagt de po- litie-generaals en- kolonels, bij wie het nu ineens heel dun in de broek loopt, zonder pardon aan. Maar in de maanden die daar op volgden kwamen de meeste getuigen in de zaak geruisloos om het leven De straffen die uitgesproken werden waren heel licht. Het is. ter aanvulling, noodza- kelyk om te weten, dat onder het huidige kolonelsbewind in Griekenland de verantwoordelij ke figuren voor de moord al lang en breed hun baantjes terug hebben en de rechter van in structie ontslagen is.Terug komend op de film: ,.Z" is een werkstuk van de eerste catego- Ter verduidelijking dient hier aan toegevoegd te worden, dat in 1963 de rechtse regering-Ka- ramanlis in het zadel zat. Lam brakis was lid van de EDA. een zeer linkse party, waarvan vele communisten lid waren. Dat laatste lag voor de hand daar de communistische partij sinds 1947 bij de wet verboden was. Lambrakis zelf was geen com munist. maar een pacifist. Hy verhief zijn stem tegen de atoombom etc. Onder de Jeugd had Lambrakis zeer veel aan hang. Op basis van de zaak-Lam brakis maakte Vassilis Vassili- kos het boek „Z" «oud-Grieks- Zèta. wat „hy leeft" betekent Met „Z" wordt Lambrakis aan geduid. In het begin laat de au teur al zeggen: voor zover in de ze film karakters doen denken aan bestaande personen is dat opzettelijk bedoeld De film „Z" geeft een recon structie te zien van de gehele affaire, van aanleiding, via de moord tot aanklacht. Lambrakis gespeelde dcor Yves Montandi was naar Saloniki gekomen om Zweden en de bloterikken TRIANON Wat doe je als hyperpotente man by vioollessen In het duffe Zwitserland als er ln Zweden nog zoveel blonde maagden rondlopen? Dat vraagt zich ook de jonge Leander af in de Zweedse fllmproduktie met de wat frommelige titel „Als de naakte wind der zee". Hij pakt dan ook snel zyn biezen en vioolkist en vertrekt naar het riante ouderiyke huis aan de oever van een Zweeds meer. waar zijn moeder hem 's morgens wekt met een bloe metje en een paar boterhammen (V een bordje. Een stevige maaltijd heeft de Zweedse Jongeling wel nodig, want nauweiyks heeft de Zweed se haan gekraaid of hy ligt in gezelschap van twee geheel ontklede dames langs en in het water. En als je dan eens om je heen kykt kom je snel op ideeën om de dag op een aan gename manier door te brengen Het gezucht en gesteun dat via de luidspreker de zaal in wordt gestuurd wordt begeleid met beelden van een meisje dat blykbaar een leuk schouwspel gadeslaat. Nauwelijks is het ver stomd of de jongen ontdekt od een tochtje naaktzweinmen even verderop drie schone Zweed se maagden die blijkbaar al op hem zaten te wachten. Ze worden uitgenodigd een topje thee te komen drinken en leder vrouwelijk lid van het theekransje vertelt terloops even noe de eerste stappen op het sexuele pad zyn verlopen. Het volgende hoofdstuk omvat drie „toevallige" ontmoetingen van de jongeman met het kamperende trio waarbij steeds een het voor recht heeft het bed of een stuk je gras te mogen delen met de steeds klaarstaande Jongeman. Na e?n feestje blykt zich weer een Zweedse schone in zyn bed te hebben verstopt. Een meisje, dat steeds al6 de zuster van de jongen heeft gefungeerd biykt plotseling een geadopteerd meisje te zyn en kan nu ook onbevreesd haar charmes be schikbaar stellen. Zoals u merkt het is een ge zellige boel met veel vrouwelijk schoon. Een ding zult u moeten missen' een logisch verhaal ilet wonder der liefde deel 11 LUXOR Oswald Kolles „Het wonder der liefde" is geprolon geerd. Wie kennis wil nemen van allerlei sexuele problemen, die zich by jonggehuwden voordoen kan dus nog een weekje terecht in het theater aan de Stations weg Een leerzaam werkstuk van Kolle. al is zijn commentaar in de Mm zelf nogal eens hin- derlyk. YVES MONTAND rie Om een paar cliché's van de plank te grijpen: fascinerend, aangrijpend en keihard. Slag, om Engeland LIDO In het theater aan de Steenstraat wordt de boeien de strijd om de vryheid van En geland ook deze week voortge zet Op meeslepende wijze schil dert deze film de byna ondraag- lyke spanning na de geweldige opmars van de Duitsers door West-Europa: zouden de Britten in staat zyn hun bolwerk te be houden? Het ging daarby in de eerste plaats om de beheersing van het luchtruim boven Gnx>t- Brittannië. Donderend dreunden de toestellen van de Luftwaffe op de vesting aan, maar met on- beschrijfelyke moed vaak met de moed der wanhoop hielden de Britten en hun bondgenoten stand Die gigantische stryd k op pakkende wyze getekend Een werk. dat men. Jong of oud. ge zien moet hebben. Honderd geweren REX In Rex draait deze week alles om honderd geweren („100 rifles"). Het ls de zoveel ste „bloederige" produktie over Mexico, een groepje onversaag de opstandelingen én het niets ontziende, alles onderdrukkende en uitmoordende Mexicaanse le ger. Een-film-uit-de-lange-riJ. met dien verstande dat „Hon derd geweren" iets boven de grauwe middelmaat uitsteekt daarvoor zorgen in de kleuren- produktie van de in dit genre gevestigde Marvin Schwartz vooral de belde hoofdrolspelers Jim Brown en Burt Reyr»lds. Met de mooie en bovendien even dappere Raquel Welch slagen zy er in de kruitdamp tussen al le rondvliegende kogels door ln de trouwe Rex- bezoeker twee uur lang „levend" te houden. Asterix STUDIO Asterix. Obelix. Panoramix en nog een heel stel letje andere ix-en vormen teza men de groep Galliërs die het in de tekenfilm op moeten ne men tegen de legers van het rijk van Julius Caersar. Voor de derde week kunt u deze geteken de stryd gaan zien.

Leidsch Dagblad | 1969 | | pagina 9