.abour in Artique Australische bevolking zei „ja" tegen socialistische beloften Artique ITALIAANSE DEMOCRATIE IN EEN CRISIS Rohan vertelt over motief Hoe laat is het? Kijk op uw MS» horloge Kies uit de volledige PSili kollektie! Neo-fascist en voornaamste oorzaak straatgevechten I I hïK heeft 'r lak aan Lastige generaal in Sowjet-l me naar „mrr cliting" NOBELPRIJS Aanwijzingen uit de hemel BOLLE 7 - N00RDWIJK THE EBONY'S Veronica Drive - Inn Achter gesloten deuren LIBERAAL (OUD-NEDERLANDER) TIBBEN DOKTERT AAN TOEKOMST )AG 31 OKTOBER 1969 LEIDSCB DAGBLAD PAGINA 25 IIIIIIIHIIIIIIIIIilllllllllllllllllllllllllilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllHHIIIIUIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIM Somberder i tegenslag voor herstellend La- was dat het beeld van de ver- igen somberder bleek te zijn en aantal voorspellingen van het •zoek naar de openbare mening Noord-Paddington was de op- t slechts 33 procent, hoewel daar voor Labour nadelige factor was ele duizenden Labour-kiezers als g van krotopruiming naar elders verhuisd. In de Gorbals, de mwelijkste krottenbuurt van ja. hield Labour de zetel welke artij daar al vijftig jaar bezit, lonservatieven werden daar ech- door de nieuwe aanstormende tse Nationalistische Partij, die rocent van de stemmen kreeg, de tweede plaats verdrongen. Dit fentage zou landelijk deze jonge twaalf Schotse zetels in Lagerhuis kunnen bezorgen «te- de ene die ze daar thans bezet- Toch is dat minder dan de an- Schotse Lagerhuisverkiezingen vermoeden. Newcastle-Underlyme daalde Labour-meerderheid van 12.051 1042. mede door het toedoen van kandidaten, namelijk een libe- en een lid van de Verenigde De- raten. het nieuwe splinterpartyt- an het vroegere Labour-Lager- lid Desmond Donnelly, die de (ADVERTENTIE) aan haar afkomst bijvoorbeeld, allemaal goede degelijke verf- huizen (u weet wel van de lak, de lijm en het behang), want artique. kunstzinnig als ze is, «vilde meer en kreeg meer. véél meer. en voor iedereen, voor leidse plakkers, lakkers behangers de bekende doe-het-zelf produkten. voor nijvere kunstnijverheidssnuffe- laars: marokkaanse poefs, Pa kistaanse toeters, mini-minia turen en krankzinnig goeie affiches, tin-, koper- en smeed werk, beelden, fotolijsten, vlechtwerk en noem maar op. artique voor héél véél hele leuke dingen tegen lage, lage prijzen, fijn om cadeau te ge ven en als geschenk te ont vangen. van 'tverfhuis (u weet wel) hoge rijndijk 126 leiden tel (01710) 44791 strijd tegen de beide grote partijen aanbond. Jonge kiezers (Van onze correspondent) fNDEN fGPD) Bij de gisteren gehouden tussentijdse rhuisverkiezingen heeft Labour 4 van de 5 eigen zetels e partij vroeger moeiteloos placht te veroveren, thans met •ootste moeite behouden. Swindon waar Labour bij de al- ine verkiezingen van 1966 een meerderheid van 10.443 men had, werd echter thans door de conservatieven met neerderheid van 477 stemmen veroverd met een omzwaai de Tories van 12 procent. was voor Labour een ernstige aller omdat de uitslag van de ndere districten voor Labour de iging vormde van eon lang- doorzettend herstel. Enkele jen geleden toen de politieke nnd een orkaankracht had aan- nen, zouden waarschijnlijk al tetels als kegels zijn omgeval laar vergeleken met de laatste jaar. toen de regering moest ïen tegen een omzwaai In con- ieve richting van 18 tot 20 pro staat Labour er ongetwijfeld be- K>r. De patiënt is herstellend ,nog erg zwak. Het is zeker dat Wilson van algemene ver- fgert op dit moment moet af- en deze waarschijnliik tot eind id jaar zal moeten uitstellen. Hij tot het voorjaar van 1971 Het 7,ou verkeerd zijn een voorba- rige slotsom uit de gegevens die deze vijf verkiezingen hebben opgeleverd te trekken over de kansen van de twee grote partijen in een latere algemene verkiezing. Want een nieuw ven-assen d element in de Britse po litiek is niet alleen dat volgend jaar vijf miljoen nieuwe kiezers tussen 18 en 21 jaar naar de stembussen trek ken maar ook dat de kiezei-smassa thans minder honkvast is dan tevo ren. Ofschoon er nog heel veel kan gebeuren tussen nu en de herfst van 1970 i s er indien het vertrouwen in de regering in toenemende mate terugkeert alle kans op een span nende nek-aan-nek-race, zulks in scherp contrast met nog maar enkele maanden geleden toen er geen twij fel aan bestond dat de regering-Wil son van de kaait zou worden geveegd. MOSKOU AP) De gepensioneer de generaal-Majoor Pjotr Gregorjen- ko «63). die in mei gearresteerd werd in Tasjkent bij een protest te gen een groep uit de Krim verdre ven Taitaren, is overgebracht naar een psychiatrische inrichting in Mos kou. Grigotjenko. een van de leiders van de kleine protest beweging in Moskou die zich o.a. gekeerd heeft tegen de invasie in Tsjechoslowakije, is volgens zijn vrienden overgebracht naar het psychiatrische instituut Ser- biski Zy zeiden dat zijn vrouw de ze week door een dokter van het in- stiuut was ingelicht dat haar echt genoot nu daar is. De dokter had haar vragen gesteld over zijn me dische antecedenten. De Sowjetrussische regering heeft reeds dikwijls lastige intellectuelen naar psychiatrische inrichtingen ge stuurd. STOCKHOLM (A.P.) De Nobel prijs scheikunde 1969 is gezamenlijk toegekend aan prof'. Derek Barton van het Imperial College for Science and Technology in Londen, en aan prof. Odd Hassel van de Universiteit van Oslo. voor hun werk „voor de ontwikkeling en toepassing van het bevestigingsbegrip in de scheikunde" Hassel is de tweede Noorse Nobel prijswinnaar van dit jaar; vier dagen geleden deelde een Noors econoom de Nobelprijs met de Nederlander prof. Tinbergen. ROME (GPD) „Wij willen in alle Italiaanse burgers het gevoel versterken, dat zij deel uitmaken van een beschaafde samenleving van vrije mensen. En dat zij met ideeën en handelingen in steeds hogere mate kunnen bijdragen tot de vooruitgang van die samenle ving. Deze vindt haar grondslag in de toepassing der vrijheden, welke de grondwet ons garandeert. Iede re aanbetaling van die vrijheden houdt de kiemen van wanorde en ge weld in. De regering is derhalve vast besloten iedere vorm van omwente ling zo mogelyk te voorkomen en zo nodig met kracht het hoofd te bie den. onverschillig van welke zijde di» poging komt". Dit is slechts een klein gedeelte van de rede. welke de Italiaanse mi nister van Binnenlandse Zaken. Res- tivo. in de senaat heeft uitgesproken. Het zijn krachtige woorden en Resti- vo is een man. die tact weet te paren aan temperament De democratie in Italië is zwak en wordt van vele zijden belaagd. Alleen in het jaar 197°. tijdens de paar maanden dat Tambrioni eerste minister en minister van Binnen landse Zaken was. was de toestand even zorgwekkend als thans. De de mocratische regeringsvorm wordt in Italië slechts door een klein gedeel te beschouwd als de enig aanvaardba re voor vrije mensen. Zeer sterk andere steden ijlings naar Pisa kwa men. daarbij veel te ver zijn ge gaan. staat vast. Het werd tenslotte een gevecht van ruim 10.000 perso nen tegen de politie. Toen twee communistische ka merleden zich by de burgemeester van Pisa kwamen beklagen over het feit. dat de politie bijzonder hardhandig is opgetreden bij de ver dediging van die fascistische party» zetel zei deze; „Als kamerleden kunt u erop aandringen, dat de fas cistische party ontbonden en verbo den wordt. Zolang zij bestaat moe ten myn mensen de rechten van die burgers verdedigen, zo goed als die van alle anderen". Daarmee is de spijker op de kop geslagen Het vredesverdrag met Italië, zowel als de Italiaanse grondwet verbieden we deroprichting van de fascistische par ty. Maar die party bestaat met al haar emblemen en met de Mussoli ni en Hitler-verering Dat zy een an dere naam draagt, doet weinig ter zake. Zolang de christen-democraten en dan vooral de rechtervleugel van die party, almachtig waren, kon men nauwelyks verwachten, dat er iets te gen dat euvel zou worden gedaan. Nu zyn de niet-confessionele party- en invloedryk genoeg om naleving van de grondwet te verlangen. In dien men de fascistische party zou opheffen, zou één der belangrijkste oorzaken van relletjes verdwijnen. JERUZALEM (Reuter). Het proces tegen de Australische scha penscheerder Michael Rohan, die be kend heeft de Al Aksa moskee in brand te hebben gestoken, is giste ren na een onderbreking van twee weken, hervat. De zitting was ge sehorst voor een psychiatrisch on derzoek. De 28-jarige Rohan, die zich er op beroept, dat hij ontoere keningsvatbaar was, werd toegelaten tot het bewijs. Op een vraag van zijn advocaat, waarom hij de moskee in brand heeft gestoken, antwoordde hy: „Om te bewijzen, dat God mij zijn tempel w;l laten bouwen en dat hij mij tot koning van Jeruzalem en Judea zal maken". Zijn eerste goddelijke boodschap had Rohan in maart 1965 ontvan gen. verklaarde hy. „Ik lag alleen in bed in mijn flat. toen een stem zei „Gloria". Vervolgens waren hem verschillende openbaringen gedaan, waaronder: .Morgen zul je worden gerespecteerd" en „Gloria moet met I de vader van Sandra trouwen". Glo- ria is Rohans vrouw en Sandra haai- onwettige kind. De eerste openbaring was „als elektrische schokken, die in golven vonuit myn hoofd begonnen en door mijn vingers en voeten wegg:ngen", aldus Rohan. ..Deze ervaring ver rukte mij en bilde mij uit boven mijn neerslachtigheid. Ik begon direct te Naast partijtegenstellingen wordt Italië verscheurd door een stakingsgolf die nu al meer dan een maand duurt. Op de foto een deel van de optocht van onge veer 50.000 bouwvakarbeiders te gen de hoge kosten van levens onderhoud. De stoet passeert hier de bekende Via Dei Fori Imperial. Op de achtergrond het Colosseum. huilen en zei „dank u vader, dank u vader". De maximumstraf voor opzettelijke brandstichting en de ontheiliging van de moskee die Rohan kan wor den opgelegd, is 44 jaar gevangenis. D" brand in de Al Aksa op 21 augus- tur nceft in de hele mohammedaan se wereld protesten ontlokt, en geleid tot de beschuldiging, dat Israël ver antwoordelijk was voor deze aan tasting van het islamitische heilig dom. ADVERTENTIE Zondagmiddag 2 november treden op wegens enorm succes Zondagmiddag 9 november m.m.v. The Moody Sec NORMALE ENTREEPRIJZEN. Het Italiaanse communisme is nu meriek zeer sterk, maar het is een gematigd communisme, dat dichter bij Doebtsek en Tito staat dan by Moskou. De communisten vormen op dit ogenblik in Italië nauwelyks een gevaar Maar wel de talrijke groe pen en groepjes die zich links van het communisme bevinden, de Mao- en Stalin-gezinden en de anarchis ten. Wel te verstaan, de anarchisti sche beweging heeft in Italië oude rechten en zy dwingt eerbied af eii bewondering, maar er zyn ook groep jes die zich ..anarchistisch" noemen, maar die volkomen vreemd staan te gen de Alomvattende liefde tot de ganse mensheid, die één van de grondbeginselen is van 't ware anar chisme. Dan heeft men. minder talrijk, maar veel gevaarlijker en zonder fi losofische achtergrond en alleen maar gebaseerd op domheid en ruw geweld, de bewegingen van uiterst- rechts. die met zyn knokploegen steeds weer de oorzaak zyn van alle opstootjes in Italië. Telkens wanneer er ongeregeld heden zyn gebaseerd op zuiver politieke gronden zijn de aan stichters fascisten of ultra-nationa listen. Ook de zeer ernstige gebeur tenissen van de laatste dagen te Pisa werden verwerkt door facisten en door een groepje Griekse studenten die een bond hebben opgericht wel- se trouw zweert aan de kononels. Natuurlijk is aan de universiteit te Pisa de overgrote meerderheid der Griekse studenten «de grote Ita liaanse universiteiten hebben steeds duizenden buitenlandse studenten) tegen de kolonels. Het oprichten van die bond moest worden „gevierd" met het aftuigen van studenten, wier linkse sympathieën bekend zyn en die in stille straatjes door knokploegen werden overvallen. Dat de anti-facisten, die veel tal rijker zyn. dat niet wilden nemen, is begrypelyk. De poltie kreeg de ondankbare taak om het gebouw te beschermen, waar de neo-fasicten hun partyzetel hebben en de bureaus van hun vakbond. Dat linkse elemen ten, maar dan vooral ultra-linkse, die uit Milaan, Genua, Bologna en BOSTON (AFP) Het onderzoek naar de dood van Mary Jo Kopeohne. de secretaresse die op 18 juli by een auto-ongeluk van senator Ed ward Kennedy was omgekomen, zal achter gesloten deuren worden ge- woerd, aldus heeft het hooggerechts hof van Massachusetts gisteren be sloten. (ADVERTENTIE) (Van onze correspondent Jan D. Rempt) SYDNEY «GPD» Australië heeft de regering van John Grey Gorton «li beraal, in coalitie met de Boeren partij) in de verkiezingen, die op 25 oktober voor de Tweede Kamer zyn gehouden, wederom een mandaat ge geven voor de komende drie jaar, zo- kan geconcludeerd worden als men de hoop van Gorton kan delen, dat zijn regering een meerderheid van zes zetels zal houden, een belangrij ke vermindering van de veertig, die zij had. Het zal nog wel enkele dagen du ren voor de definitieve uitslag be kend wordt. In elk geval heeft de regering een gevoelig verlies geleden. De Arbeidsparty, onder leiding van de 53-jarige Gough Whitlam, heeft een fille verkiezingsstryd ge voerd. die de meerderheid van de coalitie heeft afgebrokkeld tot ver moedelijk drie, of, zoals Whitlam hoopt, tot nul. De kansen voor de Arbeidsparty om het heft in handen te nemen I waren tot op het laatste moment nog zo, dat Gortons regering gevaar liep te worden omvergeworpen. De 58-jarige vroegere senator, die an derhalf jaar geleden de teugels van Harold Holt overnam, nadat deze i door verdrinking om het leven was I gekomen, heeft in die periode aller- J lei sociale voorzieningen verbeterd, j Voor 48 procent van de kiezers, die hun stem aan de socialistische kan didaten hebben gegeven «acht pro cent meer dan drie jaar geleden) gingen die verbeteringen klaarblyke- i lijk niet ver genoeg. De Arbeidspar ty heeft de kiezers een veel verder reikend alternatief geschilderd. Nationaal Tegenover een verbeterd vrywil- lige ziekteverzekering, die de rege ring heeft beloofd, stond het plan van de Arbeidsparty voor een natio nale verzekering, die alleen voor de hogere Inkomens iets meer dan thans zou gaan kosten. De socialis ten beloofden ook afschaffing van de nationale dienstplicht en terug trekking van de 9000 Australische troepen uit Vietnam voor juni a.s„ onafhankelijk van Amerika, alsook terugtrekking van de 1200 Australi sche troepen uit Maleisié-Singapore. Verder heeft de Arbeidsparty be loofd de aankoop van 24 Amerikaan se bommenwerpers F-lll in te trek ken. invoering van algemeen ouder domspensioen en verlaging van inte rest vcor jonge mensen, die een huis willen kopen. Het nieuwe parlement, dat op 28 november bijeen zal komen, telt 125 leden. Er zyn drie partyen in ver tegenwoordigd «Liberalen, Boeren en de Arbeidsparty) en een onafhanke lijk lid. De Democratische Arbeids party. afgescheiden rechtervleu gel van de Arbeidsparty, heeft al leen zetels in de Eerste Kamer «4» Zy heeft echter een belangrijke rol vervuld om Gortons regering in het zadel te houden, doordat defensiepo litiek van de regering de steun van de Democratische Arbeidsparty ge niet. De communisten stonden slechts ln een heel enkel district op i de lyst. Zij kwamen daar nauwelyks aan bod. maar men kan gevoeglijk i aannemen, dat zy elders hun stem op de Arbeidsparty van Whitlam hebben uitgebracht. «In de Eerste Kamer heeft de regering evenveel zetels als de Arbeidsparty en hangt het doorslaan van de weegschaal af van de Democratische Arbeidsparty, wier vier leden meestal met de re gering meegaan). Onder de liberale kandidaten voor de Tweede Kamer bevond zich de Ne derlander H. J. Tibben. die voor de tweede keer een gooi naar een par lementaire zetel heeft gedaan in een district met een sterke inslag van Whitlam-aanhangers. Drie jaar gele den werd Tibben met slechts 1400 stemmen verslagen. Dit keer heeft de zwaai van acht procent der stemmen naar de Arbeidsparty hem verder teruggezet. In een gesprek, dat ik met de heer Tibben heb gehad na afloop van de verkiezingen, zei hy dat hy zijn plan nen voor de toekomst op politiek ge bied nog niet helemaal had uitgedok- terd. Tibben is voorzitter van de afdeling Lugano van de Liberale Party. ,„Er was dit keer een zwaai van vyf pro cent naar de Arbeidsparty ln myn district, een veel lager percentage dus dan de acht procent in het gehele land en de tien procent in Nieuw Zuid-Wales. Zo bezien mag ik dus I niet mopperen. Ik zal een grondige j studie maken van de uitslag der ver kiezingen en my dan nader bera den over de weg. die ik voor de ver kiezingen over drie jaar zal moeten volgen". De heer Tibben «42» toomt uit De- demsvaart, waar zyn vader aanne mer was. Hy heeft als vrywilliger gediend in het elfde regiment infan terie in Malakka en Indonesië in 1945. Hy is in 1955 naar Australië geemigreerd en is thans afdelings chef by een grote firma in yzerwa- ren. De Liberale Party heeft hem kandidaat gesteld na een strenge se lectie. waarin hy zyn vaardigheid ln spreken, debatteren en politieke ken nis moest bewyzen in competitie met anderen. PRISMA7 zeer modieus hanghorloge, doublé uitvoering zonder collier 89.- PRISMA7 chroom dameshorloge, sportief model 75.- PRISAAAV doublé daineshorloge, moderne vormgeving 85.- anderp modellen in doublé reeds vanaf 64.- Alle Prisma horloges Incabloc ehockproof

Leidsch Dagblad | 1969 | | pagina 25