Coudekerker beschildert Badende Katwijkse dames Bezwaar tegen banken- bouw nu bij B. en W. Kotter voer binnendoor en ruit lllilfs in Amerika heeft men belangstelling -4>or het werk van kunstenaar Piet Francken Slingerende fietser rijdt tegen auto Mevrouw J. zeebad voel Guijt-v.d. Plas je je een heel Na het dagelijkse ander mens Van Beirijdingsplein 1200 handtekeningen tfJDAG SI OKTOBER '909 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 11 Het ging niet bij alle bruggen zo gesmeerd. In de benauwde Leidse wateren nam het „konvooi" sleep boot ervóór, sleepboot erachter een opvallende plaats in. Om vijf uur kwam het door de Oude Singel en de Marebrug ging open. toen de avondspits van het landverkeer op gang kwam. De boeg van de kotter liet enkele ruiten van het brugwach tershuisje sneuvelen. De brugwachter verblikte of verbloosde niet. Hij is kennelijk wat gewend. De brug bleef tien minuten dicht voor het verkeer, dat tot in de ver re omtrek lange rijen vormde. We zullen het beeld van de schepen in de Leidse binnenstad missen als vol gend jaar de vaarroute om de stad gereed komt. We kunnen de sche pen ook missen als kiespijn, want pas dan wordt er voor het land verkeer meer mogelijk. WÊÊÊÊÊÊÊKÊÊÊÊIttÊÊIÊÊÊm LEIDEN Wethouder C. J. Fie- na heeft vanmorgen op het Stad huis een groot aantal handtekenin gen (een kleine 1200 by elkaar) in ontvangst genomen, die een bezwaar- j schrift steunen dat tégen de bouw van een tweetal bankgebouwtjes midden op het Bevrydingsplein is gericht, (zei het LD van gisteren), i Kapper R. K. E. Kort van het Be- j vrjjdingsplein trad als pleitbezorger I op namens alle belanghebbenden en geïnteresseerden, om de banken toch vooral niet op de voorgenomen plaats te bouwen. Wethouder Piena zegde toe het geval nog eens met alle be trokken gemeente-afdelingen op zijn merites te zullen bekijken. De winkeliers en de bewoners van het Bevrydingsplein zijn gekant te gen de bouw van de bankdépendan- ces, omdat zy vrezen dat het plein dan aan levendigheid zal inboeten. Zy stellen voor een bouwplaats te kiezen op de groenstrook evenwijdig aan de Churchilllaan, in het ver- Wethouder Piena neemt het pak handtekeningen en het be zwaarschrift in ontvangst van de heer Kort (rechts). lengde van de supermarkt. Centraal op het plein zou er dan een sierpla- veisel kunnen worden aangebracht met bloembakken. De heer Kort wees de heer Plena ook op het potentieel aan kopers in Noord-Hofland en nog later in de Stevenshof j espolder. Programma „Warmond" (Door Cees Combee) DUDEKERK AAN DEN RIJN 't Is beslist niet algemeen (end: Koudekerk, het ruim 3250 zielen tellende dorp op de delijke oever van de Oude Rijn, heeft onder zijn inwoners kunstenaar, die internationale bekendheid geniet. Zijn is Piet Francken (39). Op het bordje naast de deur van I woning aan de Dorpsstraat (tegenover de hervormde kerk) ■t: keramieksciilder. Dus een schilder, die zijn impressies op linnen, maar op tegels vastlegt. or hei eerst traó hij met zijn werk in de openbaarheid tijdens de ato van dit jaar. Hij beschikte daar over een klein hoekje. Aan kond hingen ivai werkstukkenvan de Koudekerker en ook kon i hem daar zelf met het beschilderen van tegels bezig zien Overal ns land en ook in het buitenland zelfs in Amerika hangen WARMOND Voor de CKV War- mond zijn de volgende wedstrijden vastgesteld. Warmond II—VEO IV; Ons Eiland asp. AWarmond asp A. Warmond asp AOns Eiland asp. B. Beide aspirantenwedstrijden beginnen zaterdagmiddag om twee uur. De thuiswedstrijd van Warmond II begint om kwart over drie. ttableaus van Piet Francken. ipdracht gemaakt. Francken is een geboren en i Koudekerker. Hü zegt er van: "k Ben hier opgegroeid.be- t de lagere school en had niet zin om bij mijn vader in de rij naak te gaan. Tekener en schil- i. dat was het! Daarom ging ik school direct aan het werk. een tegelbedrijf in Utrecht en :ht daar vier Jaar ie teken- Bdsohool. In dat bedrijf en op >1 leerde ik de grondbeginselen e techniek van het schilderen tekenen op tegels. Een boeiend je gedachten te kunren toever wen aan „steen", 'k Heb ook In da en Alphen aan dtn Rijn ge- Een Jaar of tien geleden be- ik in Koudekerk voor mezelf. De tyd voerde ik veel opdrachten voor een Goudse tegelzaak. Atelier i'n vijf jaar geleden vestigde Piet ncken zijn atelier In de vroegere ïelzaak van zijn vacfcr. Als men de Dorpsstraat loojt kan men daar vaak tot 's ivonds heel bezig zien. Hy maakt alles op gebied van tegelsChlderenin en inmeer kleuren. Eerst te- hij de ontwerpen op papier en ngt hy ze over op de tegils. Hjn tableaus zyn zeer fewild. In -cerika zijn ze er weg win. Gere- krygt hij opdrachter van een r grote firma, die talrike kunst en heeft. Als laatste opdracht ft hii op twaalf tegels de „Tocht r Chatham" in prachtge kleuren ;evoerd. Opdrachten in allerlei naten voert hij uit. .'n het bij- der is hy gespecialiseerd in enor- tableaus voor entree van grote ouwen, zoals bejaardencentra, itoren. ziekenhuizen elz. [oudekerks kunsteraar wil dit idrachtenwerk" gnag blijven maar daarnaast wil hij nu an proberen een collectie samen te Hen, waarmee hij »can exposeren verschillende delen van het land. De liefde voor zyn dorp heeft hij I vele malen op t^els uitgebeeld: J beide kerken, die het dorp rijk is ft hfj op tegels voor het nage- :ht vastgelegd er beroemd zijn de pps- en Rijngezichten, die hij Makte. De laatste in opdracht van woningbouwvermiging „Goed Wo- die enige weken geleden als nering aan zyn bezoek bij het gin van de uitvoering van plan )orp-Oost III" aan gedeputeerde ir. Buysert eer door Francken ge- .kt dorpsgezicht aanbood. Handwerk Plet Francken nadrukkelijk: Wat maak is uitsluitend handwerk, 'k ntwerp, teken en schilder alles zelf. )'n tegel is eeuwen houdbaar. Ik hilder rechtstreeks op zogenaamde scuit (ongeglazuurde) tegels en als et schilderen klaar is worden die gels bespoten met een transparant :uur. Wanneer ik een opdracht Tjg voor „buitenwerk" dus ta- ?us die tegen weer en wind be- and moeten zyn, zoals boven en- ees van gebouwen of wapens op de Tot nu toe heeft hij deze steeds stuurhut van een schip dan werk ik volgens hetzelfde principe, maar gebruik een ander soort tegels. Ook maakt Francken moderne te gelplastieken in vaak helle kleuren uitbeeldende bijvoorbeeld madonna's en bloemen. Daarvoor wordt de te kening eerst met klei als reliëf aan gebracht op de biscuittegels, waarna de tinten er met ruwe glazuur wor den ingegoten of gezet. Hoewel hij het zonder moeite kan doen voelt hij niets voor imiteren van oud-Hollandse tegels. Alle technie ken van het beschilderen van tegels heeft de Koudekerkse kunstenaar in „zyn vingertoppen". Heel graag maakt hfj landschappen en rivierge zichten, maar ook bijzonder boeiend vindt hy het maken van fa miliewapens en hangers voor colliers, waarvoor dan een bevriende goud smid de omrandingen maakt. Deze De Koudekerker Piet Fran cken is bezig met het beschilde ren van tegels, die straks een tableau moeten vormen van een Rijngezicht. Rechts op de foto z'n werk „Tocht naar Chatham", dat hij in opdracht van een Amen rikaan heeft gemaakt. (Foto Leidsch Dagblad) hangers gevraagd. zitten om die kunstwerkjes te ont werpen en schilderen. Ze zyn erg kostbaar. Het is echt precisiewerk, dat op dezelfde wijze geschiedt als de tegels, waarna ze echter worden geëmailleerd. miniatuurs) worden veel bouwen schip te bekijken zegt Piet Er gaat heel wat tyd in Francken: By dat ontwerpen heb ik een reuze steun aan myn vrouw, want hoewel ze niet kunstzinnig is aangelegd doet ze me vaak waar- De heer G Papendrecht, leraar LEIDERDORP Een achtjarig® Jongen uit Leiderdorp, die met zyn fiets door de Hoogstraat slingerde, kwam in aanraking met een tege moetkomende personenwagen. De knaap werd naar het Academisch Oud bei 'oep Piet Francken lachend en zeer be slist: Het beschilderen van tegels is een heel oud beroep, dat weinig meer wordt beoefend en dan hoofdzake lijk nog in de omgeving van Gouda, waar men het op aardewerk doet. Er is op dit gebied ook veel werk. dat .machinaal" in serie wordt gemaakt. Ze zien er echter nooit zo uit als handbeschilderde tegels. Dat schilde ren is een zeer tijdrovend werk; meer dan een kwart van de tijd gaat heen met het maken van ontwer pen, dus het uitwerken van Ideeën. By het afscheid nemen (er komt een klant binnen om een ontwerp van een wapen voor de buitenzijde van het stuurhuis van een nieuw te Wielrijdster geschept B06K00P —Op de hoek Wilhel- minalaan- Boezemlaan is een in woonster van Boskoop in botsing gekomen met een op de Wllhelmi- nalaan rijdende bromfietser, even eens uit Boskoop. Zij heeft hierbij letsel aan de linkerheup opgelopen. Toen een inwoner van Lisse by het bevrijdingsbeeld van zyn erf af kwam ryden lette hy niet op een snel naderende auto uit de richting Hillegom, bestuurd door een Sassen- heimer. Beide auto's werden zwaar beschadigd. devolle ideeën aan de hand. Ik hecht er veel waarde aan. omdat de ge- aan jje Middelbare Tuinbouw Ziekenhuis in Leiden vervoerd waar middelde koper van tegels er ook zo gchool in Lisse, is benoemd tot ad- men een hersenschudding consta- over denkt. Dat is me al vaak opge- Junct-directeur van deze school. teerde, vallen1 DOOR CEES COMBEB» KATWIJK AAN ZEE „*k Snap niet waar ze de moed vandaan halen om nu nog „zee in te gaan". Je kunt op dit uur beter bij de kachel zitten met een „bakje" ttiee of koffie. Maar het is wel een hele prestatie. Niet veel doen ze het na". Deze woor den kwamen uit de mond van een Katwijker. die iedere morgen voor hij met de NZH-bus naar Leiden gaat om zijn werk te ver richten, op het parkeerterrein langs de boulevard tegenover de Vuurbaak even een blik naar zee werpt. „Andere is mijn dag niet goed!" Die „ze" zijn veertien Kat wijkse dames. Weer of ge-si weor. iedere morgen nemen ze een zee bad. wel «eo vermakelijk ge zicht," ging de Katwyker verder. .Pnompt tegen aoht uur zie je se uit één van die zomerhuisjes op de duin- ik. n' kxfi/Z jMNK S38&* aÉB*i& reep komen. Ze hollen den hard i Ze vervolgt lachend: „t Is een ge neer zee. Net of ze wedstrijdje spe- I zellig groepje. U hebt het zelf ge len wie het eerst in het water is. Die zien. Er zijn er by, die al jaren in de aanraking met het (koude zeewater vroege ochtenduren een zeebad ne- veroorzaakt wel wat gilletjes, maar man. Steeds kwamen er meer bij en als ze er eenmaal door zijn, dan la- dit Jaar zyn we al met z'n veertie nen. Als het even kan, komen we el ke morgen by elkaar. We doen het zo van half mei, begin juni tot begin november, al naar gelang de tempe ratuur van het water. Vorig jaar hebben we het tot 5 november volge houden. Nu hopelyk wat langer. Door het koude voorjaar zijn we ook wat later begonnen. De temperatuur ls nog goed. Vijftien graden denk ik. De dames Van Beelen. Van Egmond, Van Ryn en Guljt doen het al jaren. Ze zijn de voorloopsters van „zeebadclub." Mevrouw Guyt-van der Plas na drukkelijk: „Voorgaande jaren had den de dames het heel wat moeilij ker. Toen moesten ze zich thuis om kleden. Met de winterjas over het badpak gingen we naar de boule vard bij Seinpost en in het natte bad pak met weer de Jas er overheen trokken we naar huis. Nu mogen we van mevrouw Den Duik het zomer huisje op de duinreep gebruiken. Een van de dames heeft de sleutel en we zorgen er voor, dat we er allemaal precies om kwart voor acht zyn. Vyf minuten later liggen we te spartelen in de golven. Heerlijk! We zouden het niet willen missen t Was gisteren een beetje feeet," ten ze naar hartelust de branding te gen hun ruggen beuken. Hoelang weet ik niet. 't Badpartijtje is nog niet afgelopen als mijn bus ver trekt." Eerlijk moeten we het bekennen, dat we vol bewondering naar die da mes in zee hebben gekeken. Wat langer dan die Katwyker. die met de bus mee moest. Een klem half uur tje bleven ze in het water. En het veertiental „moedige" vrouwen had de grootste lol. Ze variëren in leef tyd van 23 tot 05 jaar. hoorden we Er zijn er zelfs zes bij van zes tig jaar en ouder Na afloop van de „badparty" was mevrouw J. Gutft-van der Plas be reid ons het een en ander te vertel len over dit groepje Katwijksa da mes, dat nog dagelijks een zeebad neemt. Haar eerste woorden: „Me neer je moet het ook gaan doen. Het is heerlyk. Je voelt Je een heel an der mens, sterker en fitter en Je hebt sporadisch last van verkoud heid. Heus, probeer het maar eens. Het is bovendien een fyne ontspan ning en een „injectie" om je werk met plezier te verrichten. W« weten het uit ervaring." Veertien Katwijkse dames vermaken zich iedere morgen goed in zee. Het is een hecht vriendinnenclubje geworden. Daarom huldigden zij ook spon taan met een rondedans in het water, mevrouw Van Egmond, die haar veertigjarig huwelijksfeest vierde (foto van de bruid in de kop van dit verhaal Foto LD/J. v. Duyn, Katwijk aan Z.) ging mevrouw Guijt verder. „Een van onze „baadsters." mevrouw Van Egmond, vierde haar veertigjarig huwelijksfeest. Maar desondanks was ze toch op tyd aanwezig. In zee hebben we met de bruid in het mid- onze I den een rondedans gemaakt. Ge lachen dat we hebben. Mevrouw Van Egmond vond het erg leuk. Kunnen al de dames zwemmen? „Nee, de meeste dames niet. Tc Ge loof, dat het er maar een stuk of vijf, zes zijn. Die zwemmen ook 's win ters in het sport fondsen bad." vertel de mevrouw Guijt. We dachten: Hie® ligt een taak voor sportfondsenbad- bedrijfsleider Dick Timmermans, Misschien slaagt hU er <door een leuk stunt Je) in de andere dames t» bewegen zwemles te nemen. Morgenochtend zyn de veertien dames weer present op de duinreep. Hoe lang nog? „Tot de watertempe ratuur 't baden in zee niet meer ver antwoord doet zijn," zei mevrouw GuUt. na» - -..mm KATWIJK AAN ZEE LEIDEN De kotter WR 33 van de Katwijkse rederij H. Groen is op de Katwijk se werf van Zwitser voorzien van een sterkere motor. Het schip is gisteren binnendoor naar IJmuiden „gestoomd". Deze foto (LD J. van Duijn, Katwijk aan Zee» werd ge maakt bij de brug in de Sandtlaan op de grens van Katwijk en Rijns- burg.

Leidsch Dagblad | 1969 | | pagina 11