Tegen'dooie steenklompen' voor deur Van het ambtelijke kastje naar de natte muur... r TIMEX HORLOGES PIERROT 3 Winkeliers Bevrijdingsplein: Waarom ook in buitenwijken auto's op de trottoirs Mej. A. M. Roosenburg Leids hoogleraar Lector Van hoogleraar Arkel tot benoemd Promoties Groenoordhal Lap P. C. Zandbergen 40 jaar leraar BRILJANT v. d. Water Gratis controle autoverlicliting Waarde VOOR VELEN SLECHT WONEN IN LEIDEN Oud - Leidenaar aartsbisschop Oud-Kat h. Kerk ONDERDAG 30 OKTOBER 1969 1ETDSCH DAGBLAD PAGINA 3 (Van één onzer stadsredacteuren) LEIDEN De bewoners en winkeliers van het Bevrijdings- lein zijn niet erg ingenomen met de plannen om twee bank- ebouwen op dit plein neer te zetten. Ze vrezen dat deze „dooie ieenklompen" alle levendigheid aan het plein zullen ontne men. Er is een actie op touw gezet onder de betrokkenen en e bewoners van Zuidwest, die ruim 800 handtekeningen heeft ipgeleverd. Morgenochtend worden deze lijsten in het Stad- uis aan wethouder Piena overhandigd, met het verzoek er bij, fte zien van de bouw van de twee banken op het Bevrijdings- ilein, althans op de voorgenomen plaats. „Ik heb hier zelf zo'n bankgebouw oor de deur", zegt drogist A. var; secretaris van de winkeliers- ereniging Vijf Mei- en Bevrijdings- lein „De Luifelbaan". „Het levert en naar gezicht op. Het geeft geen ven. zo zonder etalages. Juist op .oogtijdagen van de verkoop zyn ze ssloten. Wjj zouden geen bezwaar L lebben tegen dagwinkels, als er maar fl at meer levendige zaken zouden ko- len." 4 Een alternatief-voorstel van de 1 ;eer Van Dorp, waar kapper R. K. E. [ort, de „grote man" achter de hand- fkemngenactie. zich volkomen ach- fr kan stellen, behelst het neerzet- tn van de bankgebouwen in het ver- mgde van Albert Heijn's supermarkt, aar nu een groenstrook ligt. ,In het algemeen hebben we hele- ïaal geen bezw ar tegen bankgebou- en op het Bevrijdingsplein. Ze be- alen mede het beeld van het win- elcentrum, al vind ik persoonlijk dat r nu wel wat veel banken in deze uurt komen. Maar dat is hun zaak •atuurlyk." De heer Kort windt er een doekjes om dat hij weinig ge- ukkig is met de plaats die de archi- :t aan de bankgebouwtjes heeft toe- ;edacht op het plein (zie fotoi. Hij elooft dat deze stenen laagbouw loor zijn karakter een dood element jp het plein gaat vormen, vooral HU hij vlakbij de andere winkelrijen zou (omen te staan (op 8% meter af- ttand;. de heer Kort. „De jeugd mietert ei- natuurlijk van alles op. Dat zou ik ook doen als ik jong was. Zeer waar schijnlijk zal de waarde van de hui zen er omheen door dat uitzicht da len. Ik wil er wél bij zeggen, dat ik het protest van deze mensen die bó ven de winkels op het Bevrijdings plein wonen, even zwaar vind wegen als het protest van de winkeliers." De actie van de winkeliers geniet een enorme steun van de buurt, be weert de heer Kort. „U hebt er geen idee van hóe dit leeft. Men wil geen kale kantoorgebouwen op het Bevrij dingsplein. Tot op dit moment heb ik zo'n 800 spontaan gezette hand tekeningen verzameld" In het hart van het Bevrydings- plein is een werkploeg al enkele da gen bezig met de aanleg van riole ring. een karwei dat. zoals de heer Kort van stadsarchitect Post vernam, „toch moest gebeuren, ook al zouden de bankgebouwen daar niet komen." Ach. zegt de heer Kort daarvan „dat ze toch al aansluitingen hebben ge maakt voor het geval dat de banken er komen, dat kan ik ze niet eens zo erg kwalijk nemen." ■zeró ócltrüoeH Het statussymbool en tegelijkertijd en de voetganger moet over de het zorgenkind van de gemeente Lei- Op zijn initiatief hebben tien win keliers van het Bevrijdingsplein zich rerenigd ir; een „Belangengemeen schap Bevrijdingsplein". Morgen zul len zij zich nog juist vóór de slui tingstermijn met een bezwaar schrift tot B, en W. wenden. „Het gaat er niet om dwars tegen elkaar te gaan", weert de heer Kort af, .Maar om samen naar een oplossing te zoeken." Volgens de tien winkeliers ligt die oplossing voor de hand: de bankgebouwen op de groenstrook. De heer Kort heeft niet alleen een tctie ontketend onder de midden standers, maar ook onder de bewo ners van het Bevrijdingsplein en ver dere sympathysanten met zijn streven uit heel Zuidwest. Alle „Bevrijdings pleiners" hebben zich eensgezind té gen de bouwplannen verklaard, en dat ook aan B. en W. laten weten. Bij zijn bezwaarschrift heeft de heer Kort tevens enkele honderden hand- tekeningen ingesloten van Zuidweste naren die het evenmin eens zijn met voorgenomen bouw. Wat zyn de bezwaren van de par ticuliere bewoners van het Bevry- dingsplein? ,Kyk u moet zich dat ro voorstellen", zegt de heer Kort daarop: „De twee bankgebouwtjes, die door een luifel met elkaar worden verbonden, vormen tezamen een .winkelhoek" van ruim 650 vierkante meter". (Later, als we na het gesprek met de heer Kort diens kapperszaak hebben verlaten en nog even de si tuatie op het plein in ogenschouw nemen, komt hij ons achterna en beent precies de omtrek af van de twee bankgebouwen. „Moet u eens kijken", roept hy daarbij uit, „wat «en lap grond dat is". WARMOND LEIDEN SASSENHEIM De heer P. C. Zandbergen, die van 1949 tot 1954 onderwijzer was aan de r.k. opleidingsschool aan het ka- penburg in Leiden en thans als le raar is verbonden aan de Don Bos- co-mavo in Sassenheim, viert zater dag zyn veertigjarig onderwysjubi- leum, met o.a. een receptie, die van 11 tot 12 uur in de aula van de school aan de Anthoniuslaan wordt gehouden. De jubilaris, die in Warmond woont, doceert thans al weer 15 jaar Frans en geschiedenis aan de Don Bosco- school. Zijn loopbaan by het onder wijs begon de heer Zandbergen in Rotterdam, waar hy van 1929 tot 1949 les gaf. Geruime tijd was hij ook als leraar werkzaam in de Bischoppelijke Nijverheidsschool in Voorhout. LEIDEN By K B. is mejuffrouw A. M. Roosenburg. zenuwarts en di ngend geneeskundige van de Dr. H. van der Hoevenkliniek te Utrecht, aan de Leidse Universiteit benoemd tot buitengewoon hoogleraar in de forensische psychiatrie. Mejuffrouw Roosenburg, die haar functie aan de Utrechtse kliniek zal blijven uitoe fenen, is met deze benoeming de op volgster van prof. dr. D. Wiersma. die in mei van dit Jaar met emeri taat is gegaan. Prof. Roosenburg werd in 1918 te Makassar geboren en behaalde in 1937 het eindexamen H.B.S. B te Utrecht, waar zij vervolgens medi cijnen studeerde. Na in 1945 het artsexamen te hebben afgelegd, spe cialiseerde zy zich in de psychiatrie. In 1949 werd nu als zenuwarts in het specialisten-register ingeschreven en volgde haar benoeming tot chef de clinique van de observatiekliniek van het ministerie van Justitie te Utrecht. In 1957 werd prof. Roosen burg, die twee jaar tevoren als part time-medewerkster in dienst van de toen geopende Dr. H. van der Hoe- ADVERTENTIE juwelier - horloger Haarlemmerstraat 181 venkliniek was getreden, benoemd tot dirigerend geneeskundige van de ze kliniek. De richting, die bij res pectievelijk de observatie en de be handeling van ter beschikking van de regering gestelde delinquenten in de genoemde klinieken wordt gevolgd en die in vakkringen als de „Utrecht se School" bekend staat, geniet inter nationale belangstelling. De nieuw benoemde hoogleraar heeft tal van publikaties in binnen- en buitenland se vaktijdschriften over deze rich ting op haar naam staan. Deze foto laat de hoek van het Bevrijdingsplein zien. waar de bankgebouwtjes idoor een lui fel verbonden) zouden moeten komen. De zwarte ingetekende lijn geeft ten naaste bij de op pervlakte aan die de gebouwen zouden beslaan. Rechts op de foto ontwaart men nog een stuk van de AH- supermarkt. ..Waarom de bank gebouwen niet in het verlengde daarvan gezet", vragen de winke liers en bewoners van het Bevrij dingsplein. (Foto LD Holvast By de vele problemen in Leiden wil ik graag het volgende toevoegen Kranten zyn er reeds volgeschreven over het parkeren in de binnenstad. Maar hoe is het in de woonwijken? Treurig! Alom hoort men bij ac ties van Veilig Verkeer de voetgan ger en fietser zijn het meest kwets baar! Hier in Leiden staan de trottoirs vol. rijweg lopen. bijv. op een normale maandagmiddag staat de Hooglandse Kerkgracht zó vol, dat je als voet ganger midden over de kinderhoofd jes mag lopen. Op de drukke Bree- j straat staat degelijks het trottoir bij I de leeszaal vol fietsen. Nu de buiten- wijken. Ik woon in de Da Cast ast raat. Links is een parkeerverbod. Daarom zet men hier de auto's maar op de stoep! Met de fiets kan ik amper naar buiten. Herhaaldelijk belde ik de politie. Die belooft te kijken, neemt je adres op en verder niets, slechts dat het euvel hand over hand toe neemt. Behalve genoemde bezwaren, is het alles behalve „woonbaar" de hele dag auto's op je stoep te heb ben, en tenslotte worden de trottoirs tot puin gereden. 'En Leiden is al zo arm!>. De ellende is dat de mees te automobilisten te lui zijn om 50 meter te lopen. In de buitenwijken is heus nog wei een plaatsje te vin den. Ze hoeven echt niet hun wagen op andermans stoep te zetten. Ik schreef ook reeds wethouder mevr den Haan-Groen, waarom de borden van parkeerverboden niet worden weggehaald. De politie houdt er toch de hand niet aan 't Is toch belache lijk. onder een levensgroot parkeer verbod. de auto's zich aaneen te zien sluiten? Mevr. v. d. Meijden. Da Costastra&t 32. Leiden. Onder auspiciën van het Verbond voor Veilig Verkeer wordt in de ko mende dagen in de bedrijven van dc firma Kamsteeg gelegenheid geboden aan alle autobezitters de autover- lidhtimg gratis te laten controleren. Meten, afsteken en repareren ge schiedt ter pJ?atse. Ook de autoban den krijgen een kosteloze inspectie- beurt. Het Verbond voor Veilig Ver keer „waardeert" elke goedgekeurde semitisni in Austria' auto met een speciaal embleem op n& enkele jaren verbonden te zijn de voorruit. Iedere automobilist geweest aan het tijdschrift „Histori- ongeacht het merk van zijn auto Cal Abstracts", was hij van 1957 tot kan morgenavond (7 tot 10 uur) en 1959 leraar geschiedenis en maat- zaterdag a.s. '1017 uuri zijn licht sohappijleer aan het Incrementum laten opsteken bij Kamsteeg in Lei- van het Baarns Lyceum In 1966 derdorp en Noordwijkerhout. In werd prof. Van Arkel, die in 1959 Voorschoten kan men vrijdag en m dienst van de Leidse Universiteit zaterdag van 10 tot 17 uur terecht, was getreden, benoemd tot lector in In Katwijk, Oegstgeest en Lisse is de sociale geschiedenis, welk ambt men welkom op vrijdagavond 14 no- hij in juni 1967 aanvaardde met een vember (7 tot 10 uurt en zaterdag openbare les, getiteld „Clio en Mi- 15 november (10 tot 17 uur). nerva". LEIDEN Bij K B. is dr. D. van Prof Van Arkel. die onder meer Arkel, tot dusverre lector in de so- regelmatig voordrachten houdt aan ciale geschiedenis aan de Leidse Uni- het Institute of Social Studies in Den versiteit, benoemd tot hoogleraar Haag en voorzitter is van de com- aan deze universiteit met dezelf- missie ter voorbereiding van het vol de leeropdracht. gend jaar door de Leidse Universi- Prof Van Arkel. die in 1924 is ge- teit te houden lustrumcongres over boren, studeerde geschiedenis aan de Leidse Universiteit, alwaar hij in 1952 cum laude het doctoraal exa men aflegde. Van 1953 tot 1956 ver richtte hy als fellow van de Rocke feller Foundation in Frankrijk, En geland, Oostenrijk en Duitsland we tenschappelijk onderzoek inzake het antisemitisme aldaar In mei 1966 promoveerde hij bij prof dr. Th. J. G. Locher tot doctor in de letteren op een proefschrift, getiteld „Anti- .Wetenschap en welzijn", heeft en- kele studie* op het gebied van de sociale geschiedenis het licht doen zien. Officiële publikatie GEMEENTE LEIDEN Burgemeester en Wethouders van de gemeente Lelden brengen ter algemene kennis, dat zij voornemens zijn met toepassing van artikel 20 van de We- deropbouwwet vergunning te verlenen voor de bouw van een bedrijfsgebouw n et twee bovenwoningen op een ter rein aa.n de Hoge Morsweg 82 ten be hoeve van A M. Wagemaker, Lage Morsweg 41, alhier, zulks met afwij king van het geldende bestemmings plan „Uitbreidingsplan ln hoofdzaak gemeente Oegstgeest 1934" De rekeningen van het bouwplan lig gen gedurende veertien dagen ten Stadhulze 1 kamer 111) ter Inzage. Be langhebbenden kunnen binnen ge noemde termijn schriftelijk bij hun College eventuele bezwaren Indienen Leiden. 30 oktober 1969. den. de Groenoordhal. dreigt v»Dor de zaalsporten een fiasco te worden. In de praktijk is gebleken, dat het 's avonds na de vrydagse vee markt vrijwel niet doenlijk is sport, i.e. basketbal, te beoefenen. De be lemmeringen zijn: a. de toch al voor sport niet ideale vloer kan niet voldoende gereinigd worden b. de vloer is nog nat; c. een onwelriekende geur blijft ln de hal hangen Helaas is dit het bewijs van de ver wachting. dat veemarkt en sport el kaar moeilijk verdragen. Inmiddels verschijnen in de pers berichten, dat het gemeentebestuur pogingen in het werk stelt de Rotterdamse veemarkt hier naar toe te halen. Dit zou be tekenen, dat behalve vrijdag ook op maandag en dinsdag veemarkt wordt gehouden. Indien deze plannen door gaan. dan kan de sport z'n biezpn wel pakken Dit is geen pessimisti sche veronderstelling, maar realiteit. De vraag ryst hoe dit te rymen is met de door B en V gedane toe zegging. dat de sport in de Groen oordhal volop aan zyn trekken zal komen. En waarom zyn de sport bonden verenigingen niet op de hoogte gebracht c.q. hun mening ge vraagd? Men ziet kennelyk geheel over het hoofd, dat er voor de zaal sporten geen alternatief is, nu niet en over 5 jaar niet! Meer sporthallen zullen in Leiden voorlopig wel droom kastelen blyven. Het zou geen kwaad kunnen, als de belanghebbenden eens inspraak krijgen in een zaak die elke Leidse sportbeoefenaar aangaat. Kan de voorzitter van de Sport stichting, drs. J. P. v. d. Reyden, die verscheidene malen het „Groenoord- halbeleid" heeft bekritiseerd. eens het initiatief nemen tot het hou den van een hearing met de bin nensportvertegenwoordigers Want één ding staat onomstotelijk vast: de Rotterdamse veemarkt kan elders ln het land worden onderge bracht. de Leidse binnensporten daarentegen niet. Th. G. Loc he*, Ravelstraat 15. Leiden. H Kagl* Kloksteeg 1, Leiden. (Door Hans Melkert) LEIDEN Maak eens een wandeling door Leiden. Nee, niet één uit de boekjes, die u leiden langs bezienswaardigheden en mooie stadsgezichten. Ga de Nieuwe Rijn af, laat de eerste grachten in het saneringsplan letterlijk en figuurlijk links lig gen en ga de Waardgracht op, wel de meest armetierige in deze oude omgeving. Het water in het grachtje is zwart, er drijven planken en andere rommel in en het stinkt. te kunnen schrijven. Dat ls niet mo gelijk en daarom vandaag een voor beeld. In leder geval: Je kunt het de be woners vËtn' het Bevrijdingsplein niet aandoen om midden op het plein zo'n stuk laagbouw neer te zetten, vindt ADVERTENTIE 1 JAAR VOLLEDIGE GARANTIE Horloger - Juwelier MAARSMANSSTEEG 21 LEIDEN TEL. 20778 De huizen rijen zich niet meer aaneen. Er zijn flinke gaten gesla gen. Gelukkig, want elk gat betekent een verdwenen oude woning. Daar zijn we af! Die gaten verhogen an derzijds de armoedige aanblik. Er groeit gras, waarmee de enige plekjes groen zijn ontstaan in dit stenen stadsdeel, maar de grasveld jes tussen oude wc-muren en onder overhangende gevels en schoorste nen zijn weinig recreatief. Ze dienen als opslagplaats van een kar, van een auto op zyn kop, nog een auto op zijn kop. Waardgracht Waardgracht 130A. Een niet meer bewoond benedenhuis. Het is een schuur geworden met een wat een contrast in deze omgeving in felle kleuren beschilderde deur. Een trap. waarop je je achterover voelt gaan achter een deur, die niet meer in het slot past. voert naar boven. Daar is een woning: kamertje, I slaapkamer, keukentje, wc en een zol der. Het ziet er op het eerste oog netjes uit, want de bewoners hebben in de vyf jaar, dat ze hier wonen, veel opgeknapt. Er staan keurig onder houden meubels. Maar het behang „druipt" van de muur door Er staan nog huizen, met dichtge spijkerde vensters, dode ramen. Er staan ook nog bewoonde huizen. Om dat de rest is gesloopt, staan er ver scheidene „alleenstaande huizen", maar andere dan de woongelegenhe- den, die makelaars onder deze naam te koop aanbiedenvocht. De buitenmuur van de wc Dat is „te bevragen" by de faml- wordt door een plaatje board op zyn lie Bavelaar, één van de vele gezin- plaats gehouden. In de slaapkamer nen. waarvoor helaas nog altijd de 1 slapen vader en moeder tegen de I kreet geldt .,'t Is slecht wonen in j drijfnatte muur, omdat er anders Leiden". Wij weten, dat er nog hon derden gezinnen moeten leven als dit, keurd en dat is ernstiger De haard kan niet meer branden. De winter staat voor de deur en het tochtige, natte huis moet worden verwarmd het met een oliekacheltje. De eigenaar doet niets. Het huis is onbewoonbaar verklaard. dat de woningnood, de woonellende en de inwoningsmoeilijkheden één van Leidens grootste problemen vor men. We maken ons sterk elke dag. geen plaats Jvoor het bed van de zoon van zes. Op zolder speelt de wind door de gaten, die bijna geen dak meer hebben overgelaten Leidinggas is er niet meer. Flessen- gas brengt uitkomst. Maar nu heeft „We hebben al drie jaar een ur gentieverklaring. Verscheidene malen heb ik een leegstaand huis „aange bracht" op huisvesting. Ik ben by de wethouder geweest, myn vrouw en ik komen regelmatig op het bureau huisvesting. Ook ln Leiderdorp, waar ik werk. heb lk vergeefs geprobeerd van het kastje naar de muur", ver telt de heer R Bavelaar en zijn jonge vrouw knikt Instemmend. Ze zijn moedeloos geworden. Zeer slecht Van het ambtelijke kastje naar de natte muur. Dat is de weg van vele bewoners van oude huizen in Leiden. Wat zegt één van die „ambtelijke kastjes" het bureau huisvesting van dit geval? Dit. Het gezin zit in de hoogste urgentiegroep en krijgt zo elke woning toegewezen, waarvan de eigenaar een bereidverklaring afgeeft een jaar lang, een verhaal als dit i de brandweer de schoorsteen afg«- 1 een huls te krijgen. Ze sturen ons j en waarvan de huur tusser. de 85 en Waardgracht 130A alleen staand huis", onbewoonbaar ver klaarde woning, nog steeds be woond huis. Foto LD/Holvast) t 120 ligt. De woning Waardgracht 130A Is in 1966 onbewoonbaar ver klaard en ls een zeer slechte woon gelegenheid. Nadeel voor de bewoners is, dat de eigenaar het pandje niet wil verkopen aan de gemeente maar wacht op onteigening. Dat be tekent. dat de gemeente niet kan af breken Gaan de huidige bewoners er vandaag uit, dan zyn er morgen nieuwe. UTRECHT LEIDEN Prof M. Kok die 8 februari 1916 in Leiden werd geboren en thans president is van het Oud-Katholiek seminarie ln Amersfoort. i6 met grote meerder heid van stemmen gekozen tot co adjutor van de 80-jarige aartsbis schop Utrecht, mgr. dr. Andreas Rinkel.. Aan deze benoeming is het recht van opvolging verbonden. Prof. Kok heeft zijn verkiezing nog m be raad gehouden. Prof Kok doceert reeds 25 jaar algemene- en vader landse kerkgeschiedenis en kerk recht aan het seminarie, was pas toor in 's Gravenhage en neemt thans het pastoraat in Amersfoort waar. Prof. Kok is voorzitter van 1 de studiecommissie Rome-Utrecht en één van de oud-katholieke vertegen- j woordigers in de Raad van Kerken I in Nederland. In 1949 richtte hU de j broederschap St. Willibrord op, waarvan hij nog rector is. LEIDEN Aan de Leidse Uni versiteit is de heer N D. Bessem, vrouwenarts in Den Haag. tot doc tor ln de geneeskunde gepromoveerd op een proefschrift, getiteld „De keizersnede". Promotor was prof. dr A Sikkel. Voorts ls de heer F. J. Bekker, we tenschappelijk medewerker op het Psychologisch Instituut van de Leid se Universiteit, tot doctor in de so ciale wetenschappen gepromoveerd op een proefschrift, getiteld „Dwerg- groei en sexueel infantilisme". Pro motor was prof. dr. A. M. J. Cho rus. Tenslotte promoveerde de heer K. van der Molen, wetenschappelijk me dewerker aan de Technische Hoge school Twente, tot doctor in de wis kunde en natuurwetenschappen op een proefschrift, getiteld „Magneti sche spin spinrelaxatie in enige koper- en chroomzouten". Promotor was prof. dr. C. J. Gorter. Ontvoerder van Tsjombe vry De Fransman Francis Bodenan, die meer dan twee jaar geleden de voormalige Kongolese premier M01- se Tsjombe naar Algerije ontvoerde, is in dat land uit hechtenis ontsla gen en naar Zwitserland uitgeweken, aldus de Algerijnse autoriteiten. De 45-jarige Bodenan zou de man zijn. die in juni 1967 de piloot van het vliegtuig van Tsjombe met een pis tool in de rug dwong koers te eetten naar Algerije. Tsjombe bleef daar tot zijn dood op 28 Juni van dit Jaar onder huisarrest.

Leidsch Dagblad | 1969 | | pagina 3