Klap voor Feijenoord Je moet je op de motor beh Amateurteam werd snel eenheid Van Hanegem heeft wedstrijden Bestuurslid Aarsen treedt af bij Sparta Boudsoefenmeester Arie de Vroet Vreselijk onrechtvaardig Wim Schalks: 'Geen belang' Film van de wedstrijd Van Heeswijk van SC Cambuur naar Holland Sport Geen steun voor GVAV en Veendam KAMPIOEN KEES BOUWMEESTER (21): DONDERDAG 30 OKTOBER 1969 PAGINA 21 LEIDSCH DAGBLAD SPORT LEIDSCH DAGBLAD - SPORT LEIDSCH DAGBLAD SPORT LEIDSCH DAGBLAD SPORT LEIDSCH DAGBLAD SPORT LEIDSCH DAGBLAD UTRECHT (GPD) Met spierwitte, vertrokken gezichten kwamen Guus Couwenberg en Wim van Hanegem uit zaal 8 van hotel Terminus in Utrecht, waar de strafcommissie van de KNVB zojuist tot een vonnis was gekomen. De voorzitter en speler van Feijenoord liepen in één ruk door naar de bui tendeur. „Ik wil hier onmiddellijk weg", riep de heer Couwen berg verontwaardigd. En hij ging, een verbeten Wim van Ha negem voor zich uit duwend. De klap was keihard aangekomen voor Feijenoord. De officiële waarschuwing, die Van Hanegem afgelopen zondag van scheids rechter Wim Schalks had ontvangen, leverde hem een schorsing voor drie wedstrijden op, plus een boete van driehonderd gulden. Drie wedstrijden. Feijenoords spelverdeler kan er dus zondag tegen Ajax en in de Europa Cup tegen AC Milan niet bij zijn, terwijl hij ook de competitie-wedstrijd tegen Haarlem zal moeten missen. Uren na het vonnis was Van Hanegem nog verontwaardigd. De Feijenoorder: „Dat het gemis van die wedstrijden me een hoop geld gaat kosten, kan me geen zier schelen. Maar ik vind het vreselijk onrechtvaardig, dat ik gestraft wordt terwijl ik niets gedaan heb. Misschien heb ik Pijs in de val geraakt. Misschien. Maar dan was het per ongeluk. Eerlijk waar. Ik ben vroeger bij Velox vier keer ge schorst geweest. Ik heb er geen woord tegenin gebracht, want het was terecht. Dan is een straf reëel. Bovendien ben ik nu extra zwaar gestraft, omdat ik in die interland tegen Bulgarije een officiële waarschuwing zou heben opgelopen. Maar daar weet ik niets van. De scheidsrechter heeft er zelfs tegen Hans Eijkenbroek niets over gezegd. Als er één het zou moeten weten, is het toch de aanvoerder". Die waarschuwing tegen Bulgarije. Guus Couwenberg en manager Guus Brox van Feijenoord waren er ook stomverbaasd over. Brox: „Wij weten er niets van". Maar mr. J. W. Schutte, voorzitter van de strafcommissie zei simpel: „Wij hebben bericht gekregen van die officiële waarschuwing. Bij de bepaling van de strafmaat heeft dit beslist een rol gespeeld". Dat de heer Schutte de straf niet eens zo zwaar vond bleek uit het feit dat hij beweerde, dat de strafcommissie verzachtende omstandigheden in aanmerking had genomen. Mr. Schutte: „Van Hanegem had het voordeel, dat hij na 1965 geen straf meer had opgelopen. Bovendien bracht de heer Schalks naar voren, dat Van Hanegem vlak voor de bewuste over treding onheus bejegend was". Scheidsrechter Schalks was uiteraard een van de hoofdrol spelers bij de vele getuigen. De Leidse arbiter: „Ik heb geen belang bij de zaak, maar verklaar louter wat ik gezien heb. Ik zeg dat Van Hanegem viel, overeind kwam en met het rechterbeen een trappende beweging maakte". Van de 16! getuigen had de Feijenoorder er nog twee „tegen". Aanvoerder Ger Donners van NEC, die de situatie overigens anders kenschetste als de heer Schalks. Donners: „Van Hanegem trapte naar Pijs en viel toen om. Het was geen ongeluk". Verder had grensrechter Van der Akker een bezwarende verklaring, al zag ook hij de situatie weer anders. De grensrechter: „Van Ha negem lag op de grond en trapte". En wat vond Pijs er zelf van? De oud-Spartaan: „Ik lag op de grond en toen raakte Van Hanegem mij aan de borst. Maar ik weet beslist niet of het opzet was of niet". De andere getuigen hadden Van Hanegem niets zien doen. Zij konden helaas moeilijk als neutraal worden beschouwd, want het waren allen Feijenoorders: van ere-voorzitter Cor Kieboom in Nijmegen op de tribune tot de spelers die in de onmiddellijke nabijheid van het incident hadden gestaan, zoals Wim Jansen, Franz Hasil en Coen Moulijn. Eén belangrijke getuige ontbrak gisteravond volgens Feijenoord op het appèl: de film van de wedstrijd NECFeijenoord. Mr. J. L. Jans sen van Raay, die Feijenoord traditiegetrouw verdedigde: „Die film toont aan dat Van Hanegem niets gedaan heeft". Maar de straf commissie vond het niet eens noodzakelijk de film af te draaien. Mr. Schutte: „Kun je op een film zien, dat er getrapt wordt, dan is het een bewijs. Kun je het niet zien, dan is het geen bewijs. Wel, de Feijenoorders beweren, dat je er niets op kunt zien. Due hoeven wij hem niet af te draaien". Het Feijenoord-gezelschap was na het vonnis verpletterd. Mr. Janssen van Raay: „Ik vind de straf onjuist en onverstandig. On juist, omdat het bewijs niet overtuigend geleverd is en onverstandig vanwege het feit, dat men die waarschuwing tegen Bulgarije waar ik overigens ook niets van wist laat meespreken. Het wordt voor een voetballer nu niet bepaald aantrekkelijk om voor het Ne derlands elftal uit te komen". Wat kan Feijenoord nu nog doen? Mr. Janssen van Raay: „In hoger beroep gaan. En dat doen wij onmiddellijk. Het is te hopen, dat de commissie van beroep in afwachting van de behandeling van de zaak de straf opschort'". Mr. Schutte: „Het valt niet te zeggen hoe de commissie van beroep reageert. Ik bedoel, of men de straf opschort of niet". Al met al is één ding zeker: de overwinning op NEC heeft Feijen oord zwaar verlies opgeleverd. WIM SCHALKS .een van de hoofdrolspelers. WIELRENNEN De 22-jarige Friese renner Piet Hoekstra, die in het afgelopen seizoen tot 29 overwin ningen kwam en bovendien de natio nale titel amateur achtervolging ver overde. heeft een profcontract gete kend bij Caballero. LEEUWARDEN «GPD» De mo gelijkheid is niet uitgesloten dat ex- Cambuurdoelverdediger Rob van Heeswijk in de tweede competitie- helft voor Holland Sport zal uitko men. Van Heeswyk maakte reeds vo rig seizoen het bestuur van de Frie se club duidelijk wegens te drukke werkzaamheden niet langer aan de verplichtingen van eerste elftalspe ler te kunnen voldoen. In de trans ferperiode bestond voor Van Hees wijk echter geen belangstelling en daarmee leek het einde van zijn voetbalcarrière in zicht. Dirk Nijs, manager van Holland Sport, waar men op het ogenblik kampt met een keepersprobleem Martin van Vianen is zodanig aan zijn knie geblesseerd, dat hij geope reerd zal moeten worden —heeft vo rige week contact met SC Cambuur opgenomen over een mogelijke „overname" van Rob van Heeswijk. De laatste heeft zelf verklaard graag op het aanbod in te gaan, mits trai ner Van der Hart hem wil ontslaan van de verplichting drie avonden per week in Den Haag te komen trainen. Van Heeswijk is inmiddels weer in training gegaan bij de Leeuwarder amateurclub Friesland. WIM VAN HANEGEM .spierwit. VOETBAL Leeds United heeft gisteravond op eigen terrein de com petitiewedstrijd voor de Engelse league tegen Nottingham Forest met 61 gewonnen. SCHAKEN Rob Hartoch heeft zijn partij uit de achttiende ronde van het zoneschaaktoernooi in Raach tegen de Oostduitser Hecht afgebro ken. Leider Uhlmann «O.Dld.» speel de remise tegen zijn landgenoot Es- pig en heeft nu anderhalve punt voorsprong op de 18-jarige Zweed Andersson. GRONINGEN «ANP» De aan vragen van eredivisieclub GVAV en eersteklasser Veendam bij de provin ciale staten van Groningen tot het verkrijgen van subsidie zijn gisteren afgewezen. GVAV had de staten een steun van drie keer 50.000 gulden ge vraagd. Veendam vroeg een financiële bijdrage van 25.000 gulden per seizoen voor een tijd van drie jaar. Op dergelijke aanvragen van beide clubs is door de respectievelijke ge meentes positief gereageerd. (Van onze sportcorrespondent ABBENES In een huisje aan de voet van de Huigsloter- dijk in Abbenes woont Neder lands wegracekamnioen 500 cc.. Kees Bouwmeester. Kees is 21 jaar. bijzonder rustig, rookt niet. drinkt niet („nou ja wél bak ken koffie maar dat is toch niet wat je bedoelt met drin ken") en heeft verkering. Dat laatste niet met een blonde of zwarte schone, maar met zijn glimmende motor fiets: een Hon da-standaard, met een motorisch hart van vier- handerden vijftig kubieke cen timeter inhoud. En de Abbenes- ser zal niet gauw vergeten dat hij er een tijdje terug kampioen van Nederland op werd. ..En dat met een motor waar je ge woon mee op de weg mag rij den. Aan de races om dat kam pioenschap namen peperdure racemachines deel. Met wat ge luk en veel sleutelen, kon ik ze dit jaar achter me houden", zegt Kees. die wel moeite heeft zijn trots te verbergen. „Dat mc'o rrijden betekent nu eenmaal zoveel voor me. Op school had ik geen zin om te leren. De l.ta. kon ik niet doen omdat bet huiswerk me niet in teresseerde. Het spijt me, slech te rapportcijfers raakten me evenmin. Na schooltijd waren we vroeger altijd in de weer met oude brommertjes. Met jongens hier uit de buurt gingen we op zandwegen crossen. Daar zag ik nu eenmaal het nut van in. Ik ging werken bij een kweker en ben daar nog steeds in dienst. Van begin af voelde ik er ge woon weini gvoor mijn sleutel drift ook overdag af te reage ren in de een of andere garage Een hobby dient hobby te blij ven. nietwaar? Doordat ik al op jonge leeftijd werkte, kreeg ik geld omnanden dat ik groten deels besteedde aan motoren". In '65 reed Kees Bouwmeester Kees Bouwmeester <21 „De hele buurt weet dat ik motor rijdt. Maar bijna nie mand weet dat ik Nederlands kampioen ben. zijn eerste wedstrijd. Op de openbare weg mocht hij toen nog niet eens rijden omdat hij geen achttien jaar was. Mei 1966 kwam het eerste succesje voor de blonde Abbenesser Hij had met een BMW ingeschreven voor een race op Zandvoort. Tijdens de training draaide hij snel genoeg om te mogen star ten in de A-klasse. In een veld van ongeveei dertig .gevestig de" motorrenners legde hij be slag op de tiende plaats. Tot betere prestaties kwam hij dat jaar niet en 1967 bracht ook al weinig voortva ren. .Aan het begin van dat sei zoen draaide ik op de training in Tubbergen zo'n flitsende tijd dat ik voor de race een derde startplaats kreeg. De vlag ging omlaag en ik was als eerste weg. Ik ging in m'n enthousasme zo hard dat ik er de eerste bocht al uit lag. Kijk, van dat mo ment af besefte ik wat motor racen is. Je moet jezelf beheer sen. Je mag geen risico's nemen om een goede plaats te behou den. Met bombarie bereik je geen fluit". Een jaar later viel de Abbe nesser bij heel wat wedstrijden in de prijzen. Ook reed hij met succes een 24-uursrace op Zand voort. De resultaten logen er niet om. Bouwmeesters toekomst voor dit seizoen was rooskleu rig. En de verwachtingen kwamei uit. Hij reed dit'jaar (met een Honda» uitstekend en tenslotte werd hij nu zo'n twee maanden geleden in Hengelo eerste in het algemeen klasse ment van het nationale kam pioenschap. En Kees' moeder, wat vind zdj van de „hobby" van zoonlief, die rapper is dan „zoef-zoef"? ..Hij moet zorgen dat hij verke ring krijgt en dat hij dat mo torbeest weg doet. Dan maar geen Nederlands kampioen. Die racerij kost een mud geld en is nog heel gevaarlijk ook". In dit opzicht luistert Kees Bouwmeester niet naar zijn moeder. Hü is zelf „weg" van de woor den vai. de importeur van La- verda. die hem heeft beloofd dat hij volgend seizoen op een be taalde motor kan gaan rijden. ROTTERDAM (GPD) Drs. I Drs. Aarsen: Sportief en fl- Hilbert Aarsen is bij Sparta uit I nancieel gezien vind ik het niet het stichtingsbestuur getreden. Het motief: hij kan zich niet ver enigen met het beleid ten aanzien van trainer Wiel Coerver. verantwoord om Coerver te hand haven. Aangezien Coerver blijft, heb ik de consequenties daaruit getrokken. Coerver is een enthou siaste. toegewijde trainer. Maar hij faalt in enkele opzichten en dit komt nu pijnlijk tot uiting bij Sparta. Sparta moest dinsdag een nieêr we tegenslag incasseren. Het plan van Van Beveren om zondag weer in het doel te staan, gaat niet door. Dinsdagmiddag heeft de specialist beslist dat Van Be- veren nog minstens veertien da gen rust moet houden. „Daar heb ik mij maar bij neer te leggen", aldus een teleurge stelde Jan van Beveren. ZEIST (GPD) Bondsoefenmeester A. de Vroet had geen flauw idee. waartoe de topamateurs voetbaltechnisch en -tak- tisch in staat waren, toen hij begin augustus werd belast met de technische leiding van de oranjeliefhebbers. Tot dan toe immers had De Vroet zich uitsluitend met UEFA-jeugd en ge selecteerden van 16 en 17 jaar bemoeid. De Vroets eerste daad was dan ook niet opzienbarend: hij besloot tot een persoonlijke inventarisatie van het beschikbare spelersmateriaal. Na de urenlange gesprekken met voorganger Plooyer. overbelast ge raakt door het steeds meer uren vergende cursuswerk, wenste De Vroet met eigen ogen de top van het amateurvoetbal, zaterdag- zowel als zondag-voetbal, op waarde te schatten. Daarvoor doorkruiste hij het hele land. zag hij districtteams aan het werk van Zuid-II tot noord en maakte hij ritsen notities. Aan het eind van die schouwdagen stelde de nieuw benoemde leider van het Ne derlands amateurelftal de uiteinde lijke selectie van 18 spelers samen: de besten van zaterdag- en zondag amateurs. een vroege beslissing zorgen in pou- le-1. De Vroet hoopt daar op. Wordt de ontmoeting in Glasgow met een gunstige score afgesloten, dan is de coach van de amateurs van plan de geselecteerden zo gedegen mogelijk voor te bereiden op de eindronde. Van een goede vooorbereiding voor de wedstrijd van afgelopen za terdag tegen Wales was eigenlijk geen sprake. Er werden drie trai ningswedstrijden gespeeld en maar twee keer kwamen de geselecteerden bijeen voor een centrale training. Een preparatie die De Vroet niet ideaal noemt, maar hij voegt er di rect aan toe: „Je moet natuurlijk En met die achttien ging De Vroet j niet proberen de maatstaven aan te aan het werk. Het was kort dag. „In j leggen die we bij de profs kennen, zoverre", vertelt De Vroet in het j voor een centrale training van de sportcentrum in Zeist, „dat we de A-sectie nuaet je k la minute over laatste zaterdag van oktober in Ban- een Speier kunnen beschikken. Bij de gor tegen Wales moesten spelen amateurs is dat anders. Die hebben Een wedstrijd die meetelde voor de plaatsing in de eindronde van het Europa Cup-toernooi voor landen- amateur)-ploegen". Die wedstrijd tegen Wales is in middels met 2—0 gewonnen, en Ne derlands uitzicht op een eerste hetzelfde. Bij de professionals tellen clubbelangen zwaar. Bij de amateurs zijn dat de belangen van een pa troon. In beide gevallen dus belan gen van een werkgever". Voordcel De Vroet trekt gratis zijn voordeel uit de mogelijkheid om zaterdag- en eondagamateurs in zijn slagorde op te nemen. Hij zegt: „Er is een verschil tussen die twee groepen. Zaterdag- wDetballers zijn vaak meer enthou siast, hebben een grotere inzet dan hun collega's van de zondag. Maar die op hun beurt beschikken weer over wat meer techniek". De Vroet zoekt het evenwicht tussen die twee. zoals ook Plooyer dat al deed. Beiden lijken in dat streven geslaagd te zijn. getuige tenminste de twee eers te Europa Cup-resultaten. In die twee duels werd vijf keer gescoord, terwijl de laatste Oranje- lijn niet één keer werd gepasseerd Waarop steunt dat succes? De Vroet 50„De ploeg is snel tot een een heid geworden. Toen ik mijn eerste selectie samenstelde, bleken er negen nieuwelingen op de lijst te staan van achttien. Dat vergt aanpassing van heel wat kanten. Bovendien hun werk of hun studie" was de conditie in het begin nog niet Ook een leider van de amateurse- zo best. Maar in een paar weken lectie kampt zo met problemen. De tijd was én de conditie én de een- Vroet: „Ze liggen in een heel ander heid er". vlak dan die van Kessleimaar ze Het belangrijkste wapen van de bemoeilijken Je werk in feite precies i oranje-amateurs lijkt die conditie te zyn en de opofferingsgezindheid In Wales, afgelopen zaterdag, werd de winst pas in het laatste kwartier behaald. Toen scoorde één van de tweelingbroers v. d. Kerkhoff twee keer in een paar minuten. De tegen stander kwam aan alle kanten adem te kort in de fase. waarin Nederland juist het tempo opschroefde onder aanvoering van de energieke cap- ARIE DE VROET tain en zaterdagvoetballer Kies van Go Ahead Kampen. De Vroet: „Na die eerste goal vroegen ze me: meneer De Vroet. I moeten we nu gaan verdedigen? Ik zei: ben Je gek. Doorgaan, want ze lopen nu met hun tong op de schoen. Dan moet je meteen de ge- I nadeslag uitdelen". plaats in de poule ls riant. De voor sprong op de twee tegenstanders. Wales en Schotland, bedraagt 3 pun- jpvjDK ATK ten, terwijl er nog maar twee wed- VviTll\13 V.S\rk A strijden te spelen zijn. De Vroet: j „De beslissing kan heel snel val len. Winnen we op 19 november ln Glasgow van de Schotten, dan zijn we zeker van de eindronde. Die wordt juni volgend jaar gespeeld Waar is nog niet bekend". De Vroet nam Plooyers werk in feite op een weinig gelukkig moment over. Plooyer immers had de eer ste partij in het Europa Cup-toer nooi, nog voorbereid. Die eerste 'wedstrijd was op 30 april in Leiden tegen Schotland. Het werd toen 30 winst voor Oranje. Later speelden de Schotten nog eens gelijk tegen Wales <1-1). De ontmoeting in Glasgow kan voor Spor+strip door Dick Bruynettein

Leidsch Dagblad | 1969 | | pagina 21