'olitieke belangstelling i Australië groeit snel OEMBOLLEN Segaar&Zn. Beter met Boter Damslapen verboden y">. EMERSCOMBINATIE 1966 TIMMERLIEDEN ttiger houding tegenover immigranten Heel gewoon boter is echte boter m 0 Raad besluit lintulpen [cissen nhyacinthen mevrouw Niet zo goedkoop als alles wat er op lijken wilmaar dat proef je dan ook duidelijkZou het niet jammer zijn om voor die enkele centen per boterham mrbroodmaaltijden tot een sleur 0; le maken Wees zuinig, maar bezuinig nooit op eerlijk eetplezier. r\ DAG 30 OKTOBER 1969 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 11 sn kamer vol debatteren- als de telefoon gaat: de raai der Nederlanden. Ik wel ingelicht ben, heb toor het Leidsch Dagblac het grijze verleden", lat contact weer op kun- Nederland is blijkbaar eïnformeerd aangaande de Australische regering t daar wat aan te doen aan jou". !g ik bedenkelijk, „ik heb een politiek genie, ik Kil zo maar wat luchtigs hier tegenkwam", ren achter mijn rug wor- snger hoe agressiever in over het tehuis voor wer- tuderende meisjes dat we bben en dat we gruwelijk vinden en waar we wat doen. Jij thuis", vraagt de con- ikt wel een politieke ver door de telefoon. Nou, liet langer ophouden, Je tel van. Fijn dat je in ereid bentVoor ik eren heeft hfj de telefoon dagen later krijg ik een anberra, de hoofdstad van üsche Gemenebest. Van de ran Buitenlandse Zaken, letters op de enveloppe Bovenaan en onderaan !i „Personal". tgt mijn man misprijzend, i intieme aangelegenheid", het is alleen maar voor -tferentiel Russen .zit ik dan ineens als eni- f In een kamer van een re- itnouw tussen allemaal cor- n len. Minister Freeth, de ,ct ran Buitenlandse Zaken len. Hij ziet er doodmoe ook al vijf uur en hij is van de vriendelijke hou ding die hij tegenover de aanwezig heid van de Russen in de Indische Oceaan aangenomen heeft, al heel wat dagen blootgesteld aan een sper vuur van vragen en beschuldigingen. Na de gebeurtenissen in Tsjecho- Slowakije is het anti-communis- me hier verscherpt. „Vraagt u maar", zegt hij, „ik zal mijn best doen uw vragen te beant- j woorden". „Waarom", vraagt een correspon- j dent met een Pools accent", speelt u onder éér. hoedje met de Russen i in de Indische Oceaan? „Omdat ik geloof dat de Russische j oorlogsschepen, internationaal ge zien, het recht hebben om in de Indische Oceaan te zijn. En wat an ders kan Australië doen als dat er kennen? Ook in de politiek moet men „feiten" onder het oog zien. U weet dat de Britten zich geleidelijk uit de Indische Oceaan terugtrekken, zoals de Amerikanen uit Azië. Als China werkelijk een gevaar voor de Austra lische belangen zou worden is het verstandiger in een redelijke ver standhouding met de Russen te le ven" „Gelooft u niet dat de Russen de angst voor „het gele gevaar" die bij veel Australiërs leeft, uitbuiten om ons politiek te beïnvloeden?", vraagt een ander. „Natuurlijk wel", zegt de minister, „maar vergeet u niet dat de ZOAVO Zuidoostaziatische Verdragsorga nisatie) in militair zowel als civiel opzicht, toch een belangrijke rol speelt aangaande de veiligheidstoe stand in Zuidoost-Azië. En Australië staat daar volkomen achter". Alles wat de minister zegt. hebben we in de kranten kunnen lezen en ik voel me niet veel wijzer als ik een uur later weer in de regen sta. Maar de minister is een beminnelijk man, hij geeft ons allemaal een hand en vraagt welke krant ik vertegenwoor dig. Als ik de kranten goed lees. geloof ik dat de realisten het ééns en de mo- Bjjgaand artikel is van de hand van mevrouw J. Geursen-Borst, echtgenote van de vroegere Leid6e predikant ds. M. W. J. Geursen, die van 1946 tot 1951 de Hervormde gemeente hier ter stede diende. Sindsdien is hij verbonden aan de Presbyterian Church in Melbourne. Austra lië. In een „ver verieuea" schreef mevrouw Geursen her haaldelijk voor het Leidsch Dagblad. Hierbij na zoveel ja ren opnieuw een artikel, dat verscheidene facetten van de Australische gemeenschap be licht. rallsten het Freeth zijn. bneens met minister Graan Evenals de Verenigde Staten. Ar gentinië en Canada zit Australië met een enorm teveel aan graan. Er lig gen 42 miljoen bushels graan waar voor geen silo's beschikbaar zijn. De regering weigert silo's te bouwen voor het surplus, beschuldigt de tar weboeren, die natuurlijk al lang za gen aankomen, dat ze ver boven hun quota zouden zijn, dat ze de verant woording voor het opslaan gewoon aan de regering overgelaten hebben. De minister van Handel, Mc Ewan. probeert voor alles aan de prijs vast te houden, maar veel tarweboeren zijn geneigd het surplus op de zwarte markt te brengen. Hoe het zal eindigen? I*i elk geval niet ten voordele van de huisvrouw, die hoopvol haar spit se oortje opstak en naief vroeg: „Worden onze levensmiddelen nu wat goedkoper met zo'n graanoverschot?" Het lieve kind zal nog meer belas ting moeten betalen om al die tarwe boeren in het leven te houden. De minister van Immigratie, Snedden, is erg hoopvol over de toe voer van immigranten. Verleden Jaar kwamen er 175.000 binnen, hij hoopt dit in vijf Jaar tot 200.000 op te voeren. Men beweert dat in het jaar 2000 Australië een bevolking van 26 miljoen zal hebben (nu 12) En in 2040 zal de bevolking 50 milj- Joen zyn. De houding tegenover immigran ten heeft zich aanmerkelijk gewij zigd. Men is er nu wel van overtuigd dat de immigrant, waar hij ook van daan komt. een heel speciale bijdra ge te leveren heeft aan de Australi sche samenleving en dat het waan zin is om te proberen van alle immi granten keurige „Aussies" te maken. Het zyn vast niet de meest intelli gente Hollanders die na een paar Jaar hun moedertaal radbraken Men heeft zich gerealiseerd, dat het „hostel" als opvangcentrum vol komen verouderd is en men probeert het te moderniseren en geschikt te maken om er als gezin enige tijd te verblijven. Bijzonder belangrijk vind ik. dat er veel meer aandacht wordt ge schonken aan het probleem van im migrantenkinderen in de scholen. Tot voor kort moesten ze maar zien dat ze de taal oppikten en meekwa men, nu is men begonnen met spe ciale cursussen. Als men hier al bijna twintig Jaar woont, is het interessant de hele om mezwaai van „ze moeten maar doen zoals wij" tot „brengen ze misschien nog iets meer mee behalve hun werkkracht en hun waarde als con sument dat van belang is voor de opbouw van Australië"? Armzalig Nog maar enkele weken en de fe derale verkiezingen staan voor de deur. Welke resultaten eruit de bus zullen komen? De tegenwoordige re gering is een coalitie tussen de libe ralen en de plattelandspartij. Ze zit ten al jaren in het zadel. Labour probeert stemmen aan te trekken door verreikende beloften van sociale voorzieningen. Maar de arbeiders- AMSTERDAM (ANP) De Am sterdamse gemeenteraad h eeft zich gisteravond met alleen de PSP fractie en het provo-raadslid Van Duyn tegen, akkoord verklaard met het voorstel van B. en W. tot wijzi ging der Algemene Politieverorde ning, waardoor een einde kan wor den gemaakt aan hinderlijk gedrag rondom het Nationaal Monument op de Dam. Deze wijziging is in het bijzonder gericht tegen de zogenaamde Dam- slapers. maar werkt ook corrigerend ten aanzien van alle herdenkings- en en bevrijdingsmonumenten en fu- 6iale plaatsen in de markt. Aan de beslissing is een debat van vier uur voorafgegaan, waarin de meeste fracties hun instemming betuigden, zij het soms met reserves, ten aan- eien van de zorg voor het Nationaal Monument op de Dam. waarvoor Amsterdam, zoals burgemeester Samkalden herhaaldelijk betoogde, de verantwoordelijkheid draagt. partij vormt allesbehalve een krach tige eenheid. Intussen is er een groeiend verzet tegen de militaire steun aan Vietnam. Grote ontevredenheid over hoge be lastingen, over de toestand van het onderwijs, over sociale voorzieningen De minister-president, Gorton, heeft bij de laatste begroting gezegd, dat hij de Australiër niet wil bescher men van de wieg tot het graf. en dat i6 duidelijk zichtbaar!! De ouder- doms-, wezen- en weduwen voorzie ningen. om er maar een paar te noe men, zijn nog steeds armzalig. Toen we hier kwamen, vonden we de Australiër politiek weinig geïnte resseerd. Men liet dat maar over aan mensen die daar verstand van had den. Er hing een sfeer van lui opti misme. „Sh'll be all right, Jack, als we ons er maar niet teveel mee be moeien lassen de moeilijkheden zich vanzelf wel op". Men is er nu veel meer by betrokken, protesteert en wil mede verantwoordelijk zijn. Ik schrijf u dit terwijl we van een paar dagen vakantie genieten in een dorpje aan een inham van de Oceaan. Het is Ineens een paar da gen lente het water is zo prachtig blauw en de golven slaan in wit schuim tegen de rotsen. Moedige mensen surfen al in de branding. Te gen de rotsen liggen de talloze vakan tiehuizen, soms eenvoudig, maar ve len ook heel mooi en luxueus. Het ziet er allemaal zo ontzettend welva rend uit. alsof er met Australië geen vuiltje aan de lucht i6 en we altijd zo luxueus verder zullen leven. Ik leg een ijzeren rooster op het vuur in de open haard, we roosteren het vlees er op en drinken er een glas van de goedkope en lekkere De militaire muziek zweeg, de Engelse koningin was in aan tocht en aanstonds zouden cbe duizenden langs de weg in don derend gejuich losbarsten. In die stilte klonk plotseling het magere geluid van een kindertrompetje. Een lid van de Garde keek ver baasd vanonder zijn kolbak naar de kb>me concurrent. Hoe nu? Was dit nummertje wel goedge keurd door de Directeur van de Militaire Muziek? Australische wijn bij.. Ik zou bij na met mijn buurman zeggen: „Best country of the worldGods own country". Mevr. J. Geursen-Bom. I I ide collecties voor tuin, balkon, en hui6- J kamer. 100% kwaliteit tegen ^ONGELOOFLIJK LAGE PRIJZEN. A Pakket F orten, met ver- bloeitijden In IÜ wrten. nderlijk verpakt Kt* f 14,50 B met verschil - itüden. js ijk verpakt. f 12,50 diverse kleu- n nderlyk verpakt. f 12,50 loemde 3 pakket- -bu f 37,50 intercultuur Paperwhites Fulpen, vroeg iclnthen in 4 kleuren Krokussen f 7,50 10 Tulpen, rood 10 Tulpen, geel 10 Tulpen, oranje 10 Tulpen, rose Tulpen, rood m. geel Trompetnarcissen Dichtersnarcissen Trosnarcissen Hyacinthen, blauw Hyacinthen, rood 10 Hyacinthen, rose 10 Krokussen, gemengd 10 Blauwe Druifjes 10 Sneeuwroem 10 SciUa Siberica Totaal 150 stuks, alles af zonderlijk verpakt. Slechts f 22,50 Pakket G Voortuin collectie Bevat 49 tulpen in 7 uit gezochte soorten met op volgende bloeitijden. Slechts f 7,50 Pakket H Balkon collectie 10 Tulpen, rood 10 Tulpen, geel 10 Tulpen, oranje. Alles laagblyvende soor ten voor bloembakken. Slechts f 4,50 ten zijn incl. B.T.W. en afgehaald aan onze winkel. «zorgen ln Leiden, Oegstgeest en Leiderdorp f 1.— per zending extra. 's Maandags geopend. ZAADHANDEL SINDS 1887 8 - Leiden - Telefoon 21195 i -•••- V r. e v..* Aanneming Mij. J. P. van Hesteren H.B.M. Nederland N.V.) bouw werk „Ziekenhuis Leyenburg" aan de Leyweg te 's-Gravenhage. '®n bij de hr. F. Montanus, Kapteynstraat 35. Leiden (na 6 uur). Losgeklopte echte boter met weinig zout en met cayenne peper op uw boterham. Déérop weer - om en om - reepje» jonge kaas en reepjes rode biet. Met een druppeltje citroen en geknipte peterselie afnjaken en het u laten smaken. Eigeel krentebrood, kruimig. Glanzende krenten, schemerend door een smedig laagje echte boter. Zo at a nergens In het buitenland. Waarom heet een croissant in 1 Hollands: botermaantje? Hoe eet a dat? Simpel recept om te genieten: zomaar - hap om hap - een likje puikbeste boter erop.

Leidsch Dagblad | 1969 | | pagina 11