(oorschoten bouwt verder Voorhouter reed scheve schaats" irische gemeente werd nplaats van forensen 'roeide van 1945 van 1 naar 20564 zielen Onder invloed van alcohol C.W.Coimbee F oto's Jan Holvast Eervol ontslag mej. Verbrugge Auto „gesloopt" tijdens bezoek Beroofd van handtasje Gau wdief aan het werk DAGVERBLIJF 14 NOVEMBER OPEN JUSTITIE VERKOOPT HET BELEID WD8CH DAGBLAD PAGINA 5 K 11 3 28 OKTOBER 1069 DEN HAAG VOORHOUT Een feestzaal was verdachte ook al op de HOTEN Rond het im van Voorschoten, •md door landerijen. £8l945 moderne, nieuwe i verrezen. Het Voor- ,n toen is niet meer. hoofdzaak agrarische >3ap is het een forensen- geworden. Een dorp, jjjgoed wonen is en waar kig) nog kan bogen ;n. Het nieuwe Voor al nog lang niet voltooid. J en fraai centrum, met o andere gebouwen, wat van het oude zal jonserveerd en het at om ook langs de e richting Leidschen- in bouwen. Eerst moet het structuurplan voor gemeente worden vast- 5 at kan wel even duren. jrschoten van 1945 telde j oners met een huizenbe- in tegen de 2300 en op 1 bedroeg het aantal inwo- 14 en het aantal wonin- 17. waarbij aangetekend worden, dat er 600 in uit- jawaren: 344 in het com- 5 wd-Hofland, 41 is Bosch- Ig 8 in Adegeest en 67 in het Oranjekade. De gemeen de toekomst groeien naar 000 inwoners. de cijfers van Juli 1968 de woningvoorraad voor ent uit flats en voor 76 uit laagbouw, waarbij kan aangetekend, dat het ei- op 1 Juli 1968 niet min- 2563 woningen bedroeg, kele cijfers: in 1955 kon oten bogen op 907 hectare 108 hectare tuinbouw- n 23 hectare bouwland. In tere cijfers zijn helaas niet baar") waren deze hectare- ÜJ espectievelijk 437, 58 en 0. blijkt dus wel overduide- ïrjat Voorschoten van in agrarische gemeen- geworden tot een ge- van forensen. n te: In 1965 heeft men eens t ling gemaakt van de in M oten werkende beroepsbe- (de gemeente telde toen inwoners». Deze bedroeg I, rsonen en daarvan werk- 3441 buiten de gemeente, Likevoer 58 procent van de bevolking. Van de foren- 44.4 procent op Den Haag teerd. 22.2 procent op Lei- 33.4 procent op de overige aj'en de (nabije en verre) in die byna 25 jaar na de reldoorlog heel wat veran- Jiorschoten. En we mo. eggen ten goede, want er j| rijken tot stand gekomen, m ezellig en rustig" wonen in T ifke omgeving in de naby- grote steden waarborgen. I N.S.-station. Dat was, zei gemeente secretaris J. Eveleens, één van de fijnste dingen dit jaar en het is ver heugend, dat er voor het reizen per spoor van de zijde van de Voorscho tenaren behoorlijke belangstelling bestaat. Helaas hebben we nu nog niet de beschikking over vervoers cijfers. Daarvoor is de tijd van de opening tot heden te kort geweest. Kan" De heer Eveleens lachendEr is heel wat gebeurd nadat wethou der De Graaf zo omstreeks 1947 in een raadsvergadering de histo rische ivoorden er was toen al een gebrek aan woningen sprak: „Ik meen dat er goedkope koopwoningen moeten komen, 't Kan en we zullen er alles aan moeten doen om deze te realise ren". De vroede vaderen gingen met het later ter tafel gekomen plan de huizen kostten f 11.000 en daarvan moest de koper aan eigen geld f1300 op tafel leggen akkoord. Zij verbonden, gelet op de uitspraak van wethouder De Graaf, aan dit (kleine) plan de naam ,.'t Kan". Het was de voorloper van Vlietwijk! Sinds die historische woorden is er veel gebeurd. Dank zy het goede sa menspel tussen B. en W„ de raads leden en de gemeentelijke instellin gen, die deze „uitbouw" moesten voorbereiden. Het was allemaal niet zo eenvoudig. Burgemeester L. de Kool, die in zijn vorige gemeente Zuidland door zijn activiteiten na de watersnoodramp van 1953 ook al de aandacht op zich had gevestigd. geest gestalte te geven, in 1959 kwam Vlietwijk n van de grond ('t Kan en Langerhorst waren de voorlopers van de Vlietwijken), in 1962 begon men aan het riante plan Boschgeest en tenslotte werd in 1965 een begin ge maakt met Noord-Hofland, waar men thans volop aan het bouwen is en waar reeds vele woningen zijn bewoond. Tc Kan. merkte de heer Eveleens op, nog wel wat cijfers geven van de stand van het aantal woningen op 1 juli 1968: Adegeest 1014, Krimwijk 188, Vlietwijken 1648, Bloemenwijk (tussen Wijngaardenlaan en Papen laan) 520, Nassau-wyk 607. Bosch geest 651 en in Noord-Hofland ko men in totaal zo'n 2200 woningen het is het tot nu toe grootste plan en daarvan zijn er nu 783 bewoond of in aanbouw. En dan tenslotte wat recentere cijfers betreft: op 1 okto ber v^n dit jaar waren 600 woningen in uitvoering, waarvan 344 in Noord- Hofland, 41 in Boschgeest. 148 in Adegeest en 67 in Oranjewijk. Financiën Wie daartoe in df gelegenheid is, moet beslist eens door Voorschotens nieuwe wijken rijden. Stedebouw kundig geven ze een ruime aanblik. Men treft er afwisselend hoog- en laagbouw aan. Er zyn op allerlei ge bieden voorzieningen in aangebracht. Op het gebied van winkels, speel terreinen voor de jeugd, parkeerha vens en noem maar op. Natuurlijk, er blijven wensen. In welke stad of welk dorp niet? Men moet nu eenmaal nood. hooguit zijn er wat verschil len in behoefte en aanbod in de goed kopere sector. Dit jaar zijn er 163 verkoopwoningen gebouwd. Ze zijn weggegaan als „een pond suiker". Als er meer gebouwd waren, dan zouden ze ook verkocht zijn. Voorts is er een sterke tendens merkbaar, dat bewo ners van huizen, die rond de f 120 huur per maand doen. door de vaak betere financiële omstandigheden overstappen naar een woning van zo'n f200 tot f 250. Er kwamen bij voorbeeld in 1969 maar liefst 138 goedkope woningen door doorstro ming vrij. Gerealiseerd Er Is, vertelde Voorschotens ge meentesecretaris dankbaar, in 1969 weer heel wat tot stand gekomen of in uitvoering genomen: sporthal, bouw scholencomplex in Noord-Hof land. r.-k. basisschool in Boschgeest, reconstructie Leidseweg, opening sta- aauuovui, mv.ii nou (cicawfu, roeien met de (financiële) riemen, tjon me( parkeervoorzieningen, de kwam in 1960 naar Voorschoten en fterk^tfhankH^k ^an gemeenteflat aan het begin van de heeft. Hftar in He vnnrhlie laren (het ,s namelijk OOK sterk arnanKeiija van heeft daar in de voorbije Jaren (het is geen man die zich op de voor grond plaatst, maar toch als goed burgervader weet wat er In zijn ge meente leeft en het liefst rustig zijn gang gaat) heel wat gedaan. Mede aan hem is het te danken, dat Voor schoten een „nieuw gezicht" heeft nameljjk wat hogere overheidsinstanties be slissen. Voor elk plan moet provinci ale goedkeuring worden verkregen. Financieel is men dus ook al gebon den. Burgemeester De Kool en zijn wet- v - i j houders zeggen het in de aanbie- n"blj wéTaangestlpt Gemeentesecretaris Eveleens leen dE fÜHncïe- "e heropen'n8 van b^'eZThet tortTaWuwg^hS-j''^middelen voor allerlei noodza- 'toschgeest" is men thans nis van het dorp van de zilverfabrielt I teliflie Investeringen en de ontwikke- eind gevorderd met de na: Zo omstreeks 1949 werden de ün8 van de rentestand vervullen het zogenaamde drive-in- plannen 't Kan. Langerhorst en Nas- college, evenals de besturen van wel- Deze worden opgetrok- sau-wijk onder handen genomen, in haast alle andere Nederlandse ge- omgeving van de Pa- 1956 volgde Vlietwijk I, in 1958 werd meenten, met grote zorg. De rente- een begin gemaakt met aan Ade- stand heeft een voor onze generatie 1 van bestuurders bijna fabelachtige hoogte bereikt en enige blijvende kentering valt vooralsnog niet te ontdekken. Dit nationale probleem zal ongetwijfeld ernstige gevolgen hebben voor het voorzieningenpeil van de Nederlandse gemeenten Ook voor Voorschoten, ofschoon onze ge meente er tot nu toe met heel veel passen en meten aardig in geslaagd is de „financiële molen" draaiende te houden. Het overgrote deel van de investeringen kon namelijk nog steeds intern gefinancierd worden, waarbij de opbrengst van de grond Leidseweg en de aanleg van de In tergemeentelijke waterleiding Den HaagWassenaarVoorschoten. Voor 1970 staat er weer heel wat op stapel (mits de financieringsmidde len beschikbaar komen en met in achtneming van de beperking, die de begrotingspositie oplegt)verdere studie voorbereiding bouw nieuw raadhuis, bouw ambtswoning bur gemeester. reconstructie derde ge deelte provinciale weg 16 (tussen Papelaan en grens bebouwde kom), verdere doorlichting van de oude wij ken in verband met het treffen van parkeervoorzieningen, aanleg sport veldencomplex in Adegeest. scholen bouw en 3e gezondheidscentrum in Noord-Hofland, voorbereiding res- stauratie Ambachts- en Baljuwhuis en wegenaanleg en -verbetering in diverse delen van het dorp. Ten aanzien van de samenwerking in het Streekgewest Leiden zijn B en W van Voorschoten van mening dat dit gewest goed op weg is zijn plaats te vinden in de agglomeratie en dat er veel en belangrijk werk in het belang van de daarbij samenwer kende gemeenten kan worden gedaan de burgery. uiteraard niet met voor bijlopen van de gemeenteraad. We fungeren als opvanggemeente voor hen. die leuk willen wonen en weren daarom een te veel aan bedrijfsbe- bouwingen. Het terrein daarvoor, ten noordwesten van de spoorlijn, is vol. Voorschoten is vooral aantrekkelijk door zyn gunstige ligging. We heb ben onder onze bevolking relatief heel vee) jonge gezinnen. Dat brengt talloze extra voorzieningen mee. vooral op het gebied van de scholen bouw. Er is geen sprake van woning- Of dat alles echter nog gerealiseerd zal worden in mijn Voorschotensc tijd, daarover valt geen „zlnnic woord" te zeggen, besloot de heer Eveleens het aangename onderhoud. Enwjj gingen daarna nog even de uitbreidingen bekijken! I 26-jarige benzinepompbediende uit I Voorhout had in Sassenheim een ge noeglijke avond doorgebracht. Het genoegen zat ook in het bier dat hij I dronk. Ondanks waarschuwingen om zijn auto maar te laten staan, met het oog op de gevolgen van het gebruik van drank, nam verdachte toen achter het stuur plaats. Maar nau welijks honderd meter verder, kwam hij tegen de rand van het trottoir. raakte de macht over het stuur kwijt j en sloeg over de kop. „Ik wilde het radiotoestel aanzet- ten." zo gaf de verdachte als oor zaak van de rare slinger te kennen, doch de Officier nam aan. dat het meer de schuld van het bier zou zijn geweest. By het verlaten van de In het jongsteuitbreidings plan Noord-Hoflandwordt hard gebouwd, maar ook in „Adegeest" en andere delen van Voorschoten. De foto boven toont de fraaie flats aan het Schubert Plantsoen in Adegeesten de onderste foto geeft een beeld van een „flat in wording" in het plan „Noord- Hofland". Deze flat wordt opge trokken uit bouwelementen. LEIDEN Aan mejuffrouw G. J. Verbrugge, arts in Leiden, is op haar verzoek met ingang van 1 no vember door het hoofdbestuur van het Nederlandse Roode Kruis eervol ontslag verleend als toegevoegd arts bij de colonne Leiden van het Rode Kruis Korps, tevens adviserend be stuurslid van de afdeling Leiden en Omstreken. Als waardering voor het vele en "belangrijke werk, dat mejuffrouw "Verbrugge gedurende een lange reeks van jaren voor de afdeling Leiden en omstreken heeft verricht werd haar bij deze gelegenheid door het hoofdbestuur de medaille van ver dienste in zilver toegekend, welke hoge onderscheiding tydens een be stuursvergadering aan haar werd uit gereikt door professor dr. P. J. Gail- lard. voorzitter van de afdeling Lei den. In de functie van mejuffrouw Ver brugge werd, eveneens met ingang van 1 november, benoemd mevrouw D. W. Tichler-Moerman, arts in Lei derdorp. WARMOND Het niet af sluiten van zyn auto is een bezoeker van Warmond „noodlottig" geworden. Hij had zijn wagen bij de Padoxbrug geparkeerd en nadat hy enige tyd in het dorp had doorgebracht zocht nij zyn auto weer op. Tot zijn stomme verbazing bemertke hij dat deze was verdwenen. De eigenaar van de pezsonenwa- gen deed aangifte by de politie die direct een speurtocht inzette. Dit had al spoedig resultaat. In de Mathe- nesserstraat werd hy teruggevon den. Hier bleek dat de auto goed was „gesloopt". De politie nam de wagen mee naar het bureau om hem aan een verder onderzoek te onderwerpen. Van de daders ont breekt tot nog toe elk spoor. LEIDEN Een 32-jarige inwoon ster van Zoeterwoude is in de nacht van zondag op maandag beroofd van een handtas met ruim tweehonderd gulden. De vrouw liep op de Lange Mare. toen een achterop komende bromfietser haar de handtas met één enkele greep ontrukte. Zy heeft de politie slechts een vaag signalement van de straatrover op kunnen geven. Tentoonstelling over Zoeterivoude in voorbereiding ZOETERWOUDE Op initiatief van Oranje vereniging Zoeterwoude, had gisteravond in het gemeente huis een bespreking plaats van ver schillende dames en heren om te ko men tot een coördinering van ge schriften en voorwerpen, betrekking hebbende op de historie van de ge meente Zoeterwoude. Burgemeester J. A. Detmers die als gespreksleider optrad deelde mee dat er plannen bestaan om omstreeks mei 1970 een tentoonstelling over de gemeente te houden Men wil dan ook een hoek je speciaal inrichten over de jaren 1940 1945. Men doet dan ook een dringend beroep op een ieder die iets over Zoeterwoude bezit hetzij documenten hetzjj foto's, of ander- zins dit te melden by mevr. A. Kort- mann-Keulen Miening 2 Tel. 01715 219 of by de de heer H. Th. van der Lans Nassaustraat 61 HR tel 01710—142310. verkopen wel de belangrykste kurk wanneer de plannen eenmaal gereali was. waarop werd gedreven. Van 1 seerd zyn. oktober 1968 tot 1 oktober 1969 werd °P de valreep komt gemeente- nameiyk voor f 6 550.000 een beroep 1 secretaris Eveleens nog met een ïyst- gedaan op eigen financiering en Je. waarop aangegeven staat hoeveel werd slechts f 1.920.000 via de centra- bewoners de verschillende wyken tel le middelen geleend Deze geldlening 'en- Hier v°tet bet: Adegeest 3308. was voor 50 procent bestemd voor Bosc^effj; 2rJ°'MU!Ien" aanleg van de intergemeenteiyke ,0° Tr~1 watertransportleiding en voor de an dere helft ten behoeve van de con solidatie. t Dan komt het gesprek weer op het staan. Het bouwt aan zyn toekomst wonen in Voorschoten De heer Eve- Dat bouwen kan kortere of langere leens: We voeren hier een modern tjJd al naar de behoefte duren bestuur met de nodige inspraak van Vast staat- dat het straks zal uit groeien tot een woongemeente voor 30 a 35.000 inwoners. Dat aantal zit er. zo merkte secretaris Eveleens op zeker wel in. voorde 138, Krimwyk 1138, wijk 4478. Noord-Hofland 2780 en VUetwyk 5560, in totaal 20.564. Voorschoten biyft echter niet stil- Een flat in spiegelbeeld in Noord-HoflandZo'n plaatje kan men maken, omdat men in dit nieuwe uitbreidingsplan ook aan waterpartijen en veel groen I heeft gedacht. •grond gevallen. „Ik werd ziek," al dus de mededeling van de Voorhou- tei„Dat warden meer mensen na drinken van bier," antwoordde de rechter. De collega, die verdachte ln hel Ned. herv. jeugdcentrum had gade geslagen. had wel de indruk gekre gen. dat hy beter niet had kunnen rilden. Daarom had ze hem om de sleuteltjes gevraagd, hetgeen hy wei gerde. De off.cier vond het niet ge heel vaststaan, of verdachte nu echt onder invloed van drank verkeerde, maar nam we' aan dat de drank by het gebeurde een rol heeft gespeeld. Hy eiste 1 250,- boete en intrek king van het rybewys gedurende zes maanden mti aftrek van de tijd waarin het rybewys reeds is inge nomen, voorts f50,- omdat verdachte niet in het bezit was van een ken- tekenbewys en f 40.- boete voor een gladde band van de auto. De rech te* veroordeelde verdachte overeen komstig die eis. LEIDEN Een gauwdief heeft zich gistermiddag in een Leids wa renhuis meester gemaakt van een handtas met een bedrag van onge veer f325.—. De handtas behoort toe aan een 56-jarige inwoonster van Koudekerk, die door haar op de mantelafdeling even was neergezet. Collecte geestelijk gehandicapt kind LEIDEN Deze week wordt de Jaarlykse collecte voor het geeste- ïyk gehandicapte kind gehou den. Het gaat hier om een groep van 300.000 mensen. Er zyn voor deze kinderen tehuizen nodig voor de tyd dat de ouders te oud worden om voor hen te zorgen. Voorts zyn er zgn. dagverblyven nodig, waar in voor hen voor passende arbeid wordt gezorgd. Het eerste dagverbiyf in Lelden wordt geopend op 14 november a s. in het pand Hoge Ryndyk 19. De opening van een tweede dagverbiyf in Oegstgeest is in voorbereiding. Voor dit alles is veel geld nodig Denk aan die gezinnen, die door een groot leed getroffen zyn. Laat hen niet in de kou staan by al hun op offeringen voor hun gehandicapte kind. Toon belangstelling door me dewerking aan deze financiële actie. Colelctanten voor de op zaterdag te houden straatcollecte kunnen zich vanaf 9.30 uur melden op het col lectebureau Jeugdhuis, Breestraat 19 in Leiden. Secretaris van het collecte-comi té is de heer J. A. Smits, Lange Voort 217 )n Oegstgeest. Primeur in Zutphen (Van onze correspondent» ZUTPHEN (GPD) Het arrondis sementsparket in Zuphen heeft gistermiddag voor een landeiyke primeur gezorgd. Voor het eerst in de geschiedenis van het Nederlands recht heeft het hoofd van het par ket. Jhr. mr. Th. W. van den Bosch aan de hand van een jaarverslag dat hy aan de procureur-generaal in Arnhem heeft uitgebracht, een visie gegeven op het gevoerde en te voeren beleid. Jhr. Van den Bosch zette ter toe lichting uiteen dat een ge dachten wisseling over een beleid, zoals dat in een Jaarverslag is neergelegd, niet alleen voor het openbaar ministerie van belang is. maar ook voor rechters, politie, reclassering en pers, „die zo'n be- langryke rol speelt ln de vorming van de openbare mening". Uit het Zuphense Jaarverslag biykt o.m. dat in dit arrondissement het nogal omstreden voorarrest gunstig afsteekt by andere delen van het land: in byna 90 procent van de gevallen lag het vorig Jaar net voorarrest beneden de drie maan den. terwyi dat landeiyk 61 pro cent was Er wordt ook een weg gewezen om de duur van de voorlopige hech tenis aanzieniyk te bekorten. In totaal wordt nameiyk zo'n 15 pro cent van die voorlopige detentie- duur doorgebracht met het wach ten op een vonnis Meestal wordt zo'n vonnis nameiyk pas uitgespro ken veertien dagen na de eis van de officier Volgens het Jaarverslag kan dat worden bespoedigd en moet het mogeiyk worden al op de dag van de behandeling voor de rechtbank uitspraak te f

Leidsch Dagblad | 1969 | | pagina 9