Jntslag voor 750 man „Ik ben 'w mannetje met wilde ideeën Totaal nieuw en mild* amerikaans Golden Fiction Hoe krijgen wij Paulien terug? SKDDA Koningin Willielmina hielp persoonlijk Joodse vluchtelingen burgemeester: „Sluiting Nijma amp voor Ni jmegen Ontvoerd dochtertje in islamitisch klooster FILTER Brings Nieuwe kaartjes STUDENTEN PROTEST TEGEN WACHTLIJST GORKUMSE SOCIALISTEN UIT PVDA wacht nog even - de nieuwe komt! >AG 28 OKTOBER 1989 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 7 IUMEGEN (GPD) „Een istige zaak voor de gehele regio een ramp voor de stad Nijme- i". Met deze uitspraken kwali- •erden gisteravond respectieve- burgemeester Th. de Graaf en ihouder Th. Peters het besluit de Nijmeegse kunstzijdespin- 'Nyma' om een groot deel de fabriek, die al twee jaar tfer surséance van betaling at, te sluiten en 750 van de 900 rlmemers te ontslaan. n een communiqué hadden be- hdvocrders van de Nyma eerde» de dag meegedeeld dat massaal Hlag vooral de laatste maanden Utkoombaar is gebleken vanwege steeds groter wordende verliezen, enerzijds van onvoldoen- prijsherstel en stijgende loonkos- en structurele factoren ander- de bewindvoerders zul- vöör 1 mei 1970 alle rayon-af- worden geslaten .Slechts chemische sector blijft behouden, ar zal werkgelegenheid worden ge- ,apen voor ongeveer 150 man. Be- idvoerders hopen dat met dit be- rkbe aantal werknemers de Nyma, nu zit opgescheept met een totale van 12 miljoen, als chemisch weer gezond en winstgevend worden gemaakt, ligt in de bedoeling van de be- de diverse rayon-afde- jen successievelijk te sluiten. Ge wordt aan een uitloop van zes inden. In deze periode kunnen bestaande orders worden afge- •kt en de 750 personeelsleden ge- lelijk en met inachtneming van wettelijke opzegtermijn afvloeien )e bewindvoerders beseffen dat het speciaal voor de ou- e garde (564 van de arbeiders die ontslagen zijn boven een hard gelag betekent, de moeilijkheden om el- werk te vinden. De directeur van gewestelijk arbeidsbureau in megen, de heer J. Dekker, be- mtoonde dit gisteravond desge- agd door te zeggen dat in en om megen de werkgelegenheidsituatie mate slecht is dat moet worden of een groot deel van deze garde ooit elders weer aan de zal komen, ook al omdat volgens werkgevers de werknemers ou- dan 40 Jaar veel als onbruikbare beschouwen. [et bericht rond de ingrijpende rganisatie is bij de werknemers als bom ingeslagen. Men wist dat de na al meerdere jaren in ernstige cilijkheden verkeerde, maar ze iden nog hoop dat een periode van zou volgen, ook al omdat in een laatste kwar- aan de rechtbank (in van dit jaar) spraken over een bezette orderportefeuille, een be- liquiditeitspositie en een perspectief voor 1970. De be- dvoerders hebben meerdere malen egd dat de Nyma slechts dan kon den gered als overname door der- i zal volgen. Herhaaldelijk zijn de tste jaren pogingen in die richting lemomen. Twee maanden geleden werden vergaande besprekingen met een Amerikaans bedrijf, besprekingen liepen echter stuic de Nyrna geïnteresseerde be drijven weinig gunstige vooruitzich ten kon voorschotelen. Met betrekking tot de afvloeiings regeling voor het personeel zeg gen bewindvoerders dat doorbetaling van het loon garant kan worden ge steld voor de wettelijk voorgeschreven opzegtermijn, die kan uitlopen tot maximaal 26 weken. De werknemers die daarna elders geen werk heb ben gevonden, krijgen geen geld meer uitbetaald en zullen een beroep moe ten doen op de Werkloosheidswet. Dat laatste zit de personeelsleden bijzonder hoog. Men vreest in ernsti ge financiële moeilijkheden te zullen geraken, omdat ze dan 80 tot 90 pro cent krijgen uitgekeerd van een loon dat 8 tot 10 procent lager ligt dan dat in vergelijkbare textielbedrijven. ae ou- de 40 i Nobelprijswinnaar prof. Tinbergen DEN HAAG (GPD) „Er zijn ln de wetenschap twee soorten mannetjes: de precieze en de wilde. Ik hoor meer tot die laat ste categorie. Tot degenen die met ideeën komen, die de exac te mannetjes dan kunnen toet sen". Dat zegt de nieuwe Nobel prijswinnaar economische we tenschappen, prof. dr. J. Tin bergen. Idereen had gedacht dat hij die hoge eer te danken had aan zijn bulldozer-werk voor de ontwik kelingslanden. Maar die strategie heeft niet de doorslag gegeven. Ach ter de duinen van het stille Kijk duin zegt hij in zijn onopvallende huis: „Mijn vriend Frisch en ik hebben die prijs gekregen omdat wij dynamische modellen hebben ont worpen, die het economisch leven ADVERTENTIE verklaren. Ze waren bedoeld als ba sis voor de conjunctuur- en ontwik kelingspolitiek". Diep in zijn hart had hy liever gehad, dat de toepassing van zijn denkbeelden was onderscheiden. Maar ja. zo vroeg hij zich kort na het telegram uit Zweden af. wat zijn voor zo'n prijs de criteria? ..Ik zou bij de beoordeling niet graag in de schoenen van de Zweedse acade mie hebben gestaan". Zodra prof. Tinbergen de Nobel prijs op 10 december in Stockholm in ontvangst genomen heeft, krijgt hij een Jaar vrijaf. Dat betekent dat hij voor die periode zijn hoog leraarschap in Rotterdam onder breekt om zich geheel te kunnen wij den aan de strategie van het twee de ontwikkelingsdecennium. Na de aanloop uit de eerste tien jaren, waarin de hoofdlijnen voor de vernauwing van de kloof tussen arme en rijke landen werden vast gelegd, is hij nu toe aan de harde praktijk. In zijn sobere werkkamer, geeft hij aan waar de kem zit. De bevolking van de ontwikkelingslan den groeit onrustbarend snel, vindt hij. Daar moet iets tegen worden ge daan. De groei zou van 2.5 pet. per Jaar moeten worden verminderd tot 1,5 pet. Tenminste, datis aan de hand van een model becijferd. Er varingsgegevens op Puerto Rico en ergens in een stadsconcentratie in India hebben uitgewezen dat het kan. In januari zal moeten blijken of dat in het algemeen een haal bare zaak is. Dan moet de plannen- commissie van de Verenigde Naties, waarvan prof. Tinbergen voorzit ter is, één concreet voorstel doen. „Ik probeer de openbare mening in die rijke landen ervan te overtui gen dat wij in de eerstkomende ja ren een sprong vooruit moeten ma ken. De aanpak moet forser worden en DELFT (ANP) De Ne derlandse Speciaaldrukkerij (NSD) N.V. in Delft, die on langs kaarten heeft gedrukt voor de wedstrijd Feijenoord Ajax. heeft daaraan een strop overgehouden van ruim 800 gulden. De NSD heeft toen alle 60.000 kaartjes moe ten overdrukkennadat was gebleken, dat een 18-jarige werknemer van het bedrijf enkele exemplaren had ont vreemd. Hoewel het slechts ging om enkele exemplaren, eiste de stadiondirectie in Rotterdam dat de gehele oplaag zou icor- den overgedrukt. De kaarten, die zaterdag j.l. in omloop kwamen, hebben nu een gro ter formaat gekregen. De jongeman is inmiddels ont slagen. er is meer eenheid noodzakelijk in de politiek van rijke en arme lan den samen om tot snelle ontwikke lingen in de arme landen te komen Daarbij moet beseft worden dat we er met politiek alleen niet komen. D* wetenschap moet de basis zijn voor een afgewogen politiek. Ontwikkelingswerk Wat gaat Prof. Tinbergen met de f 130.000 doen. die de onderscheiding hem oplevert? Hij wil het weer be steden aan ontwikkelingswerk. Net als het bedrag, dat twee jaar gele den aan de Erasmusprijs was ver bonden. Om „welstand" in de vorm van allerlei uiterlijkheden geeft de ze Nobelprijswinnaar niets. Hij houdt er niet eens een auto op na. Rijden kan hij niet. Hij zweert bij het openbaar vervoer, omdat hij een hekel heeft aan de auto doolhof, die ons leven zo gecompli ceerd dreigt te maken. De fabrieksgebouwen van Nyma. Door het gemeentebestuur van Nij megen is in verband met de Nyma- affaire inmiddels een brief verzon den aan de ministers De Block (Eco nomische Zaken) en Roolvink (So ciale Zaken). Hierin wordt voor de zoveelste maal aangedrongen op overheidssteun UTRECHT (ANP) Op een ver gadering van de juridische studen tenvereniging Utrecht is gisteravond een motie aangenomen, waarin wordt geprotesteerd tegen het instellen van een wachtlijst voor de faculteit der rechtsgeleerdheid aan de Rijks universiteit in Utrecht. Het bestuur van de faculteit heeft ongeveer veertien dagen geleden met j het oog op een plaatstekort aan deze 1 faculteit bepaald, dat ongeveer 40 eerstejaars studenten slechts beperkt I onderwijs kunnen volgen en niet I kunnen worden ingedeeld in de voor de meeste vakken gevormde werk groepen. De faculteit heeft het ministerie van onderwijs en wetenschappen in juni al gewaarschuwd voor een mo gelijke crisissituatie. Vermiste Amerikaanse terug De sinds twee maanden vermiste doch ter van de oud-zwaargewichtkam pioen boksen en miljonair, Gene Tunney, vertoeft in een ziekenhuis te Marseille. De 30-jarige mevrouw Joan Tunney-Wilkinson wordt ver pleegd wegens ondervoeding en ge heugenverlies. Zij werd sinds 3 sep tember vermist. Op die dag was zU per schip uit Scandinavië in Cuxha- ven aangekomen. De echtelieden wa ren in Bergen uiteengegaan en zou den elkaar in Hamburg weer ont moeten. Doodstraf voor Bask Een Spaan se krijgsraad in Burgos heeft gisteren de Baskische nationalist Antonio Arrizabalaga wegens „banditisme en militaire rebellie" ten dienste van de Baskische nationalistische organisa- tc ..Eta" ter dood veroordeeld. Twee andere leden van de Eta zijn elk tot 25 Jaar gevangenisstraf veroor deeld. VENLO (GPD) Me vrouw Peggy Turpijn-Wed ding (35) in Venlo is rade loos. Drie jaar en zeven maanden heeft ze niets meer van haar dochtertje Paulien gehoord of gezien. Het kind werd op 23 maart 1966 in Soerabaja ontvoerd. De verontruste moeder heeft sterke aanwijzingen, dat Paulien, die de Neder landse nationaliteit heeft, zit opgesloten in een islamitisch klooster. Zy vreest dat haar dochter over twee jaar, wanneer zy 13 jaar wordt, zal worden uitge- huwelykt aan een islamitische hogepriester. Dat wil zy niet. „Hoe krijg ik myn kind voor die tijd terug?", barst zy in tranen uit. Elke avond bidden Willie, Nico, Frankie, Philip en Ich- tiander voor een behouden te rugkeer van hun zusje. „Als ik groot ben en myn diploma's heb, ga ik haar zoeken", troost Willie zyn moeder. Willie, de oudste van haar kinderen, herinnert zich de ont voering van Paulien nog goed „Myn zusje en ik moesten bood schappen doen. Onderweg riep ons een man. Over een van de ogen had hy een grote pleister. We kregen geld van hem als we over een akker naar huis liepen. Hy zette myn zusje in een bet- Jak (driewielige fiets) en reed hard weg". Sedertdien is Pau lien spoorloos. Echtscheiding Paulien is het tweede kind uit het huwelyk van Peggy Wedding en André Lotz. De rechtbank in Soerabaja ontbond dit huwelyk op 21 december 1965. De moeder had de echt scheiding gevraagd, omdat de vader een tweede huwelyk had gesloten met een 18-jarig meis je. Weken had hy zyn eerste vrouw en vyf kinderen zonder middelen van bestaan aan hun lot overgelaten. Peggy Wedding, die ruim vier maanden na de huweiyksontbinding met chauf feur Cor Turpyn trouwde, kreeg de jongens toegewezen, haar eerste man het meisje. Vry kort nadien onthief de rechtbank André Lotz van het voogdyschap. Hy bekommerde zich nauwelyks om zyn doch tertje, dat hy aan derden had toevertrouwd. Op voorstel van de voogdyraad werd het meisje alsnog aan de moeder toegewe- ben. die het weer liefdevol op nam. Nog geen maand na de hereniging verdween Paulien spoorloos. Volgens mevrouw Turpyn- Wedding weet haar eerste man meer van de ontvoering. ,.Hy was door zyn tweede huwelyk diep in de schulden geraakt. Voor zes miljoen roepiah, onge veer 5000 gulden, stond hy in het kryt by Kjai Djakfar, een islamitische hogepriester in de dessa Ploso-Wonoaju by Sido- ardjo. Deze Djakfar kwam wel eens by ons in huis. Eens stelde hy myn eerste man voor zyn schuld van 5000 gulden met Paulien te vereffenen", aldus mevrouw Turpyn-Wedding. Cor Turpyn (40), haar tweede man. zocht in de dessa Ploso- Wonoaju, waar hy tot de ont dekking kwam. dat Djakfar een klooster had. „Met geen mitrail leur kom je daar binnen", aldus Cor Turpyn. „Ok politie en mi litairen niet. Meisjes worden daar streng islamitisch opge voed. zyn ze 13, dan kunnen ze door islamitische geestelyken worden gehuwd, werd my ver teld. Ik heb uit die dessa moe ten vluchten, omdat myn leven in gevaar was. Ik werd voor communist aangezien, die in die tyd als beesten werden afge slacht". Rapport Voor zyn vertrek naar Neder land, waar zyn vrouw en stief kinderen zich reeds hadden ge vestigd, bracht hy op de con sulaire afdeling van de ambas sade rapport uit van zyn bevin dingen. Op verzoek van de wees- en boedelkamer in Soerabaja gaf de toenmalige comman dant van de in deze Indonesi sche stad gelegerde militaire politie, begin maart 1967 op dracht de hogepriester en twee andere islamitische geestelyken te arresteren. Van die arresta tie kwam evenwel niets terecht. Sedert haar vertrek uit In donesië heeft mevrouw Turpyn- Wedding veel met Indonesiërs gecorrespondeerd. „Iemand van de voogdijraad, die zei via via met enkele islamitische hoge- De familie Turpijn-Wed- ding ivacht nog steeds op cje dochter Paublen Clinks bo ven). priesters in contact te hebben gestaan, beloofde dat het meis je voor 1000 gulden terecht zou komen. vyfhonderd gulden moesten we vooraf voor zyn be middeling betalen. De rest na de terugkeer van Paulien. Wy zyn daarop niet durven ingaan" Ten einde raad heeft het echt paar Turpyn-Wedding zyn pro- bleme aan de Stichting van uit Indonesië gerepatrieerde Neder landers (S.I.G.N.) voorgelegd. Het hoofdbestuur van de SIGN opende onmiddellyk een corres pondentie met het ministerie van Buitenlandse Zaken. „Een staflid van Harer Majesteits ambassade in Djakarta heeft in het byzyn van Indonesische po- litie-autoriteiten mede in de dessa Ploso een uitgebreid onderzoek naar de verblyfplaats van het meisje ingesteld. Het kind biyft echter spoorloos", werd begin dit jaar laatstehjk bericht. „We hebben de indruk dat van Nederlandse zyde nagenoeg niets is ondernomen om het kind by de moeder terug te krygen", zegt in Heerlen SIGN- voorzitter G. Simon. „Is er nu niemand, die kan zorgen dat het meisje voor Kerstmis terecht is? Het heeft toch lang genoeg ge duurd". GORKUM (ANP) De drie Gor- kumse socialisten, dde op 13 oktober jl. in de gemeenteraad bleven zit ten, terwijl hun zes fractiegenoten het vertrouwen in burgemeester Van Rappard opzegden en ontslag namen hebben hun lidmaatschap van de afdeling Gorkum van de PvdA opge zegd. Zij namen dit besluit gister avond na een emotionele afdelings vergadering in Gorkum die tot van nacht half twee duurde. Het beleid van de fractie kwam langdurig aan de orde, maar na ver warde discussies kwam tenslotte een voorstel in stemming om begrip te hebben voor het optreden van de zes uitgetreden raadsleden. Dit voor stel kreeg een vrij grote meerderheid. Daarna werd eenzelfde voorstel ten aanzien van het niet heengaan van de drie fractieleden ingediend, waar- by een kleine meerderheid hun han delwijze afkeurde. Deze drie zyn wet houder A. C. Tuinenburg, mevrouw C. van Emmerik—V iveen en de heer G. J. Kroef. De vergadering werd onder meer bijgewoond door het tweede-kamer lid drs. A. J. Lems, die over de Gor- kumse affaire onlang» vragen stelde aan de minister. DEN HAAG <GPD> De laatste maanden is herhaaldeiyk de houding van Koningin Willielmina tegenover de Duits-Joodse vluchtelingen de pe riode van 1933 tot 1939 in discussie geweest. Aanleiding daartoe was een bespreking van prof. mr. I.Kisch ln „Studia Rosenthaliana". waarin hy constateerde dat in het eerste deel van de serie „Het Ko ninkrijk der Nederlanden in de twee de wereldoorlog". „Voorspel" van dr. L. de Jong met betrekking tot deze periode by Koningin Wilhelmi- na nimmer was gebleken van enig medegevoel met de Duits-Joodse vluchtelingen. Prof, Klsch heeft meegedeeld dat volgens door dr. L. de Jong ontvan gen informaties koningin Wilhelmi- na zich wel degeUjk heeft gekeerd tegen het enghartige vluchtelingen beleid van de vooroorlogse kabinet ten, echter tevergeefs. Tevens heeft hy vernomen dat Ko ningin Wilhelmina in de bovenge noemde periode herhaaldeiyk finan ciële steun heeft verleend aan di verse instellingen, belast met de zorg voor Duits-Joodse vluchtelin gen. Dr. L. de Jong zal in een van de volgende delen van „Het Koninkrijk der Nederlanden in de Tweede We reldoorlog" uitvoerig op de houding van Koningin Wilhelmina ten aan zien van de Duitse Joden ingaan. ADVERTENTIE zet maar plus achter skoda

Leidsch Dagblad | 1969 | | pagina 7