Brandt biedt de DDR besprekingen aan Verbeten de jacht op ontvoerder(s) De voor Block pleit Euratom 0LGA SOPHIE WEER THUIS BIJ OUDERS ma zet ?50 man op straat biefstuk met champignons REGERINGSVERKLARING WESTDUITSE COALITIE HEER WIND Met elkaar Meisje bracht granaat- gooier land in ÉW Qlteuws lUROPESE miMISSIE RE1GT AF E TREDEN In Pisa vele gewonden bij relletjes jerlcKt 1 maart 1SSÖ DINSDAG 28 OKTOBER 1969 No. 32928 EIDSCH DAGBLAD E. A. E van Dishoeok «redacteur: Drs. J. R. Soetemhorst DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 14,85 per kwartaal (postabonnementen f 17,25), f 4,95 per maand (bij vooruitbetaling), losse nummers f 0,25 Witte Singel 1. Leiden - Giro 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 (MEGEN (GPD) Zevenhon- rijftig van de negenhonderd nemers bij de Nijmeegse kunst- ipinnerij „Nyma" zullen op kor- rmiin worden ontslagen. Vóór 1 tan het volgend jaar zullen alle afdelingen worden gesloten, n de chemische sector met ïfrkgelegenheid voor 150 man j(t behouden. bedrijf, dat inmiddels zit met ichuld van twaalf miljoen gul- stond al twee jaar onder sur- te van betaling. De enige hoop de toekomst van Nyma was ge- ;d op een overneming door een bedrijf. Hoewel met diverse jiigden werd onderhandeld heb- de pogingen van de bewind iers gefaald. tragische kant van de fabrieks- ng is het feit, dat het bedrijf oudere werknemers had, die ge- de arbeidsmarkt in Nijmegen mgeving moeilijk weer aan het zullen komen. De afvloeiingsre- g is in dit opzicht ook niet ge- tellend. De ontslagen werkne- krijgen maximaal zesentwintig i loon uitbetaald. Wie daarna geen werk heeft gevonden beroep moeten doen op de Wer- nsheidswet. t personeel vreest voor ernstige nciele moeilijkheden, ook al om- de salarissen, de laatste twee bij Nyma niet zijn verhoogd in «nd met de moeilijkheden. (zie ook pag. 7) Maryam hielp Taisir 1 (Van onze correspondent) XEMBURG (GPD) „Wan- half november de ministerraad ie EEG geen besluiten heeft ge- over het wegwerken van de wnwoverschotten kan de Euro- Commissie niet langer de ver- oordelijkheid blijven dragen". waarschuwing heeft dr. Mans één van de vice-voorzitters van hisselse commissie vanochtend en aan de raad van landbouw ers van de EEG. Een woord ier van de commissie verklaar- os, dat het de eerste keer is dat de commissie een verklaring in dergelijke zin wordt afgelegd. wilde echter niet bevestigen, tegelijkertijd een dreiging tot den inhield, hoewel het aanbly- m het niet dragen van de ver- oordelijkheid door hem als een gelijkheid werd beschouwd. Mansholt zei, dat de raad van sters „in welke samenstelling ook,, een besluit zal dienen te n. Hij wilde daarmee zeggen dat misters van Financiën zeker ook ezig zouden moeten zijn. „Wij en ons voorbereiden op verre de compromissen. Wanneer het stuk van de overschotten niet geregeld blijft er een zware theek op de financiering van het touwbeleid rusten, o moet bij de regeringen goed begrijpen wat er aan de orde Mansholt heeft verder nog toe- !d dat de commissie nog zal na- in hoeverre vroegere besluiten in worden herzien en of er tueel nog nieuwe voorstellen van zijde zullen moeten komen. (Van onze correspondent BONN (GPD) De Westduitse Bondskanselier Brandt heeft vanochtend in zijn regeringsverklaring voor de Bondsdag, de Westduitse Tweede Kamer, de DDR een nieuw aanbod gedaan voor onderhandelingen zonder enige discriminatie. Zulke on derhandelingen zullen echter niet kunnen leiden tot volken rechtelijke erkenning van de DDR, omdat beide Duitse staten geen buitenland voor elkaar zijn, aldus de Westduitse regerings leider. Bilt verwacht van heden- tot enavond zwaar bewolkt met la- ?!aatselijii een bui. Matige, aan 'H, vrij krachtige wind tussen •*est en west. Weinig verande- ta temporat uur. (opgemaakt om 11.40 u.) 29 OKTOBER a op 07.29 onder- 17.18, maan 1-02 onder: 12.38. ögwater in Katwijk 519 en laagwater: 1.15 en 13.25. Hij legde zijn verklaring af ln een uiterst rumoerige vergadering De kennelijke onwennigheid aan de rol van oppositiepartijen verleidde CDU- en CSU-afgevaardigden tot herhaal delijk langdurig gelach en geroep hetgeen de kanselier tenslotte bracht tot de uitroep: „U zult er ook nog aan moeten wennen dat u naar mijn regeringsverklaring dient te luis teren". De kanselier noemde als kenmer ken voor het beleid van zijn rege- ring continuïteit en vernieuwing. Tot dat laatste hoor 'n verder uitdiepen van de democratie. De regering hoopt dat door uitgebreider voorlichting van de regeringspolitiek o.a. het gevoel van mede-verantwoordelijkheid ook onder de jongeren zal groeien Hier aan moet meewerken het verlagen van de kiesgerechtigde leeftijd van 21 tot 18 jaar. De gevolgen die de Tweede We reldoorlog voor het Duitse volk heeft gehad, zullen in een Europese vredes regeling moeten worden weggenomen, aldus Brandt. „Niemand kan een ech ter ontzeggen dat de Duitsers een recht op zelfbeschikking hebben, net als alle andere volken" Deze laatste opmerking betrof ook de bevolking van de DDR„We moeten van een georganiseerd naast elkaar tot een mèt elkaar leven ko men'. aldus de kanselier, die hier- Intussen heeft de Sowjetrussische aan toevoegde, dat de houding van partijleider Brezjnew gisteren ver- de Westelijke landen op dit punt niet j klaard. dat de Sowjet-Unie begrip in de laatste plaats afhangt van de en steun zal opbrengen voor het be- j houding van Oost-Berlijn. leid van de nieuwe bondsregering Met de Verenigde Staten, Enge- a[s dat rekening houdt met de wer- land en Frankrijk zal Bonn overleg kelyke situatie in Europa en met plegen over verbetering van de situa- de belangen van een duurzame vre- tie in Berlijn. De status van die stad j de. Brezjnew sprak op een bijeen- mag niet veranderen, maar getracht komst van Russiseh-Tsjechoslo- waakse vriendschap in Moskou. Hij kingen tussen de beide delen van Duitsland bij te dragen. Andere onderwerpen van de bui tenlandse politiek, die Brandt al eer der had onthuld, zijn: zo spoedig mogelijk opnemen van contacten met Polen, met het doel tot diplomatieke betrekkingen te ko men; zo snel mogelijk ondertekenen van het kemstopverdrag, waarover be sprekingen met Amerika reeds zijn begonnen de actieve politiek om op de ko mende topconferentie van EEG-lan- den in Den Haag te komen tot verde re uitbreiding en verdieping van de economische gemeenschap. Het grootste deel van de rege ringsverklaring, handelend over de binnenlandse politiek, betrof in vele opzichten het voortzetten van her vormingsplannen economisch, cul tureel en bijvoorbeeld ook op justitieel gebied die onder de grote coali tie al begonnen zijn. Brandts rede was vooral daardoor verre van op windend. De nadruk lag inderdaad op continuïteit en vemieuwing.ver- op continuïteit en vernieuwing, ver nieuwingen die echter wat de bin nenlandse politiek betreft doorgaans aansluiten by het beleid van de vo rige regering. Moskou - Bonn SOISSONS (AP, Reuter) De Franse politie heeft een 42-jarige Noordafrikaan aangehouden die in eenzelfde auto reed als waarin de ontvoerder van de driejarige Sophie Duguet zou zijn gezien. Ook gaan er geruchten dat nog twee personen, een man en een vrouw verhoord worden. Het meisje dat vrijdag werd ontvoerd is gezond en wel terug bij haar ouders. De vader van Sophie, een rijke hereboer, had het geëiste losgeld van een miljoen franks (ongeveer 640.000 guldenbetaald. was neergelegd wachtte de familie in spanning op nieuws van Sophie. Telefoon ttmmer bestaat uit 16 pagina's 8ophie werd vannacht om vier uur bfj het politiebureau aangetroffen. Zij was door de ontvoerder (s) in een auto op het plein voor het politie bureau achtergelaten. Direct na haar terugkomst zette de Franse politie een klopjacht in op de mogelijke daders. Overal in de omgeving werden versperringen aan gebracht. waarbij auto's werden ge controleerd. Naar verluidt zou men op zoek zijn geweest naar de „rode Renault", waarvan de Noordafri- kaanse eigenaar nu is aangehouden. Uit alles blijkt, dat de familie Du guet en ook de politie vermoedens hadden wie de dader(s) zou (den) kunnen zijn. Eén van de politieagen ten, die bij het huis van de Duguets de kleren van de kleine Sophie, die naar het politielaboratorium gaan. ophaalde, vertelde de wachtende journalisten dat de dader al bekend was. De kleine Sophie had de politie veel aanwijzingen kunnen verstrek ken. Haar grootvader vertelde dat alle nummers v. d biljetten van 500 frank, waarmee het losgeld gedeelte lijk werd betaald, bekend zijn. Drama Met de terugkeer van de kleine So phie vannacht naar de woning van haar ouders, kwam een einde aan een drama, dat het afgelopen week einde in Frankrijk veel beroering heeft gewekt. Vrijdag werd de kleine Sophie uit de armen gerukt van haar kinder meisje, dat met haar boodschappen had gedaan. De dader was een man van ongeveer dertigjarige leeftijd met een zwarte baard en snor. Een buurvrouw, die toevallig getuige was I In de vierde angstige nacht ging plotseling de telefoon in het kan toor van Duguet. De klok wees kwart over drie aan. Het was de officier van justitie, die meedeelde dat het meisje gezond en wel was terugge vonden voor het politiebureau in Soissons. „Ik had de wacht met een colle ga", vertelde de politieman die So phie ontdekte. „Plotseling hoorde ik een zacht geluid. Ik zag een scha duw en hoorde geluid van iemand die wegvluchtte. Ik haastte mij, na myn revolver voor de dag te heb ben gehaald, naar de plaats waar het geluid vandaan was gekomen van de ontvoering, waarschuwde de politie, zonder dat de vader van So phie daar iets aan kon doen. De ont voerders waarschuwden in een brief de ouders de politie niet in de zaak te mengen. In een dramatische tele visie-uitzending vertelde vader Du guet daarop, dat het niet zijn schuld was dat de politie van de ontvoering I T"™ meter van af st0,nd een op de hoogte was gebracht en ver- Citroen. Er zat tete roods in. Het was zocht de ontvoerders met hem in I contact te treden om de verdere voorwaarden voor de invrijheidsstel- ling van zijn dochtertje bekend te maken. Mevrouw Duguet pleitte voor de radio: „Laat haar niet in het donker achter. Ze is bang in het donker. Geef haar geen melk, daar kan ze niet tegen. Maar geef me haar voor allea levend terug." de keline Sophie. Zij huilde. Ik nam haar in mijn armen, zy was vuil. maar scheen niet te hebben geleden. De schaduw was ln de duisternis verdwenen". De onmiddellyk ge waarschuwde familie Duguet kwam naar het politiebureau, waar zy met de ontroering op het gezicht het klei ne verdwenen meisje terugvond. zal moeten worden te komen tot ver betering van het verkeer in en naar Berlyn. Het westelijk stadsdeel moet bovendien de mogelijkheid krijgen aan verbetering van de politieke, economische en culturele betrek- Ongeveer honderd gewonden en 42 arrestanten: dat is de balans van hevige botsingen, die zich gister avond hebben voorgedaan tussen linkse en rechtse demonstranten in de Italiaanse stad Pisa. Aan deze straatgevechten was zondagavond een schermutseling tussen neo-fascis- ten en Mao-gezinde communisten voorafgegaan. Toen gisterochtend ongeveer tweeduizend demonstran ten het gebouw van de neo-fascisti- sche Italiaanse Sociale Beweging iMSI) wilden bestormen, kwam het tot incidenten die de gehele dag heb ben voortgeduurd. Brandende auto's, ingegooide ramen en opengebroken wegdek waren 's avonds de getuigen van deze uitbarsing van politie ke harstochten in de stad van de hellende toren. Voor een 22-jarige student was de opwinding van deze dag te veel: met een hartinfarct werd hy d-3od naar een ziekenhuis ge bracht. wees op „aanmerkelijke verande ringen" ln de politieke machtsver houdingen in West-Duitsland en op een reeks verklaringen waaruit het verlangen naar een „realistische in stelling" duidelijk blykt. De leiden de kringen in de Bondsrepubliek d<- mogelykhe- ••'1 om deze meningen in daden om te zetten, aldus Brezjnew. DEN HAAG (ANP) —De dader van de op 8 september gepleegde bomaanslag op het gebouw van de kanselarij van de ambassade van Is raël aan de Klatteweg in Den Haag blijkt zondag 7 september in gezel schap van een vrouw per KLM- vliegtuig vanuit Beiroet op Schiphol te zijn aangekomen. Beiden hebben, zo heeft de Haag se politie vandaag meegedeeld, de nacht in een Amsterdams hotel doorgebracht. De vrouw, Maryam Khalik al-Badri. in 1947 geboren in Bagdad en aldaar wonend, blykt maandagmorgen 8 september per vliegtuig naar Beiroet te zyn terug gereisd. Na de aanslag heeft de Haagse po litie een jongeman aangehouden, die zei Taisir Ali el Attar te heten, ge boren in 1953 in Jericho. By zyn verhoor vertelde hy samen met een 62-jarige man met de trein naar Nederland te zyn gekomen. Ge durende deze reis, waar hy vyf da gen over heeft gedaan, zou hy de handgranaten, waarmee hy de aan slag moest plegen, by zich in een koffer hebben gehad. De politie trok dit verhaal in twyfel en besloot in Amsterdam een onderzoek in te stellen. LUXEMBURG «GPD» „Het I hetgeen zij de afbraak en het failliet komt er voor onze zes regeringen op van Euratom noemen, aan het er over eens te worden, dat I Voorts heeft minister De Block er niet wordt afgebroken wat wy ge- nog op gewezen dat zelfs wanneer zamenlyk op grondslag van het Eu- I het zo is dat het nucleaire onderzoek ratom-verdrag hebben gesticht I thans de fase van de industriële toe maar dat deze gemeenschap ons al- passing heeft bereikt en dat dien ten- Contact ADVERTENTIE Zondagavond kwamen de ouders j van Sophie voor het eerst in contact met de ontvoerder(s). In een reeks van telefoongesprekken kondigden zy de komst aan van een tweetal j brieven met instructies. De brieven kwamen inderdaad. Een met de post uit Parys, de ander vond vader Duguet in een ka thedraal in de buurt van Soissons. Vader Duguet vertelde: „De stem van de man van de telefoon was ernstig en kalm. Hy leek me een evenwichtig persoon. In die brieven stond dat ik het losgeld moest neer leggen by een hek aan een weg hier in de buurt. Aan dat hek zou een witte zakdoek zyn opgehangen. Na dat het losgeld maandagavond om elf uur op de voorgeschreven plaats lekker eten tips als voorzien in het Euratom-verdrag zal, eenmaal afgebroken, nooit meer kunnen worden opgebouwd, zelfs niet ten behoeve van doeleinden bui ten het nucleaire gebied. Juist daar om stel ik een drie-jarenplan voor. drie jaar die gebruikt moeten wor den om de huidige tekortkomingen te verbeteren. Aldus minister De Block vanoch tend in de zitting van de minister raad van Euratom te Luxemburg. Niet ver van het grote gebouw an het Europese centrum op de Kirch - berg waar de zitting werd gehouden vergaderden in de nieuwe schouw burg van het groothertogdom op dat zelfde vroege uur een paar honderd personeelsleden van Euratom, die met bussen uit de onderaaekcentra waren gekomen om te betogen tegen nancieerde autocentra zich aan nieu were omstandigheden aan te passen, er ontegenzeggelijk veel voor deze centra te doen blyft. Biefstuk op z'n best! Opdienen met champignons op de biefstuk en fijne doperwtjes en Iriten in de schaaf. Of gewoon met brood. een goed stuk vlees hoort erbij ADVERTENTIE PERFOLATEX matras super aktiverende nachtrust Uit het Leidsch Dagblad van 26 October 1869: In Nederland zijn velen bang voor leer- of school plicht, en verbeelden zich dat die arme Duitsche hin ders door de gendarmen met geweld naar de school ivor den gesleurd of dat het boe ten regent. Dc eenvoudigste hutbewoner weet niet anders of het spreekt vanzelf dat hij zijne kinderen naar school moet zenden. Hedenochtend te 9 uren marcheerden de onderof ficieren e korporaals der Leidsche d.d. schutterij naar Katwijk onder komman- do van den luit.-adjud. Van Leeuwen, ten einde prijs te schieten.

Leidsch Dagblad | 1969 | | pagina 1