Vele doden bij aardschok in Bosnië Witte veen: toch geen revaluatie Grote schade aan gebouwen in Ban ja Loeka Jobelprijs oor prof. inbergen Na Belgische speculaties Karstens levert urine van chauffeur Leys in Q N.v. v. d. velde Citroën RUSSEN NIET NAAR MAAN Nederlaag Couve de Murville m ym (9uc/ QÊieuwo koord Russen ;n Tsjechen Kat zet Utrecht zonder stroom Sla om arm ZACHT Strijdkrachten Ook die was positief PIJNLIJKE KLAP VOOR GAULLISTEN Lricht 1 maart 1860 MAANDAG 27 OKTOBER 1969 No. 32927 EIDSCH DAGBLAD ir: E. A. E. van Dishoeck jdacteur: Drs. J. R. Soetenhorst DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 14,85 per kwartaal (postabonnementen f 17,25). f4,95 per maand (bij vooruitbetaling), losse nummers f 0,25 Witte Singel 1, Leiden - Giro 57058 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 BANJA LOEKA (AP) In de Bosnische industriestad Ban ja Loeka zijn tenminste tien personen om het leven gekomen tengevolge van een aardbeving, die deze Joegoslavische stad vanochtend om kwart over negen trof. De slachtoffers werden bedolven onder het puin van ingestorte, huizen. De Maarschalk Tito-straat, de hoofdverkeersweg van Banja Loeka, is voor een groot deel vernield. De uit de middeleeuwen date rende Ferhat Pasja-moskee vertoont scheuren maar is staande ge bleven. PROF DR. J. TINBERGEN S HAAG (ANP) De Nobel- roor economie is voor dit jaar ind aan prof dr. J. Tinbergen, I iraar aan de Nederlandse Eco- he Hogeschool in Rotter- •n de Noorse prof. Ragnar Het is de eerste maal dat fobelprys speciaal voor de eco- wordt uitgereikt. Tinbergen werd op 12 april M In Den Haag geboren. Na de ilbare school studeerde hij aan jversiteit in Leiden, waar hij in ,j promoveerde tot doctor in de tn natuurkunde. 1945 tot 1955 was hij direc- van het Centraal Planbureau. :aal zeven universiteiten heb- rof. Tinbergen een eredocto- erleend. Hij is lid van de Ko- jke Nederlandse en van de ase academie van wetenschap- 1967 kreeg prof. Tinbergen, in- Sonaal expert op het gebied :e Ontwikkelingshulp, als eerste lander uit handen van Prins lard de Erasmusprijs 1967 uit- i. Prof. Tinbergen is comman- de orde van Oranje Nassau, atste maal dat een Nederlander Nobelprijs kreeg, was in 1953, lijk prof. dr. F. Zernike. Ook gisteren hadden rich schokken voorgedaan 'rij het lichter dan die var vanochtend, die een kracht had van 8 op de 12-puntsschaal van Richter), waarna een groot deel van de bevolking de stad, die 65.000 in woners telt, verliet en een nachtleger inrichtte op straat en in de parken. Het stadsziekenhuis werd gisteren zwaar beschadigd, maar kon dienst blijven doen voor de ruim tweehon derd gewonden van gisteren. Toen werd ook de waterleiding beschadigd en het gebruik van drinkwater ver boden. Ofscnoon velen de stad had den verlaten, kwam de schok van vanochtend hevig aan: onder de be volking brak paniek uit. Ook in het westelijk deel van Joego-Slavië is de schok vanochtend gevoeld, maar er werd geen schade aangericht Vol gens een verslaggever van het Joego slavische persbureau Tan joeg maakt de verwoesting in Banja Loeka de zelfde indruk als die in Skoplje na de aardbeving van 1963. BKOU (AFP) —In het Krem- 5 Tanochtend een belang- Russisch-Tsjechoslowaaks do- l getekend, zo is van welinge- zljde in Moskou vernomen. Dit de ip de laatste zitting van esprekingen waarvoor vorige maandag een Tsjechoslowaak- tij- en regeringsdelegatie naar (jet-Unie kwam. de conferentietafel zaten par- ler Hoesak, premier Tsemik. ftident Swoboda met hun ad- I aan de ene kant en de Sow- Bische partijleider Brezjnew. er Kosigin en president Podgor- i de andere zijde.. ens het officiële communiqué, de twee afvaardigingen het er lens, dat 't bezoek van de par- staatsdelegatie uit Tsjecho- ije „een prachtige bevesti- ïormde van de vriendschap ius- Sowjet-Unie en Tsjecho-Slo- UTRECHT (GPD) Een kat, die vanmorgen vroeg is binnen gedrongen in een elektriciteits centrale in Utrecht, heeft de binnenstad van Utrecht en de Wijk Overvecht een uur lang stroomloos gemaakt. De kat heeft zichzelf geëlektrocuteerd en zat bekneld tussen de brok stukken van gesmolten isolato ren. Personeel van het Provinciaal- en gemeentelijk Utrechts stroomleveringsbedrijf Pegus N.V. vond de totaal verbrande kat tussen de schakelinstalla ties. Het is niet bekend hoe de kat naar binnen is gekomen. De deuren naar de schakelinstalla ties worden altijd zorgvuldig ge sloten gehouden. Door het smelten van een schakelgroep vielen in de bin nenstad en in de' wijk Over vecht alle elektrische opparaten en de straatverlichting uit. De politie moest tijdens de ochtendspits op de kruispunten dertig agenten extra inzetten om het verkeer in goede banen te leiden. Er ontstonden enkele kleine opstoppingen. (Van onze correspondent) I LUXEMBURG (GPD) Het besluit van de Nederlandse regering niet te revalueren is onherroepelijk. Dit heeft de Ne derlandse minister van Financiën Witteveen vanochtend zijn collega's in de ministerraad van de EEG, te Luxemburg bijeen om de gevolgen van de Duitse revaluatie te bespreken, mee gedeeld. De Nederlandse minister heeft daarmee gelyk een einde gemaakt aan geruchten die waren ontstaan als gevolg van verklaringen van de Belgische minister-president Eys- kens zaterdag, die op Benelux-sa- menwerking had gezinspeeld en die een mogelijke revaluatie van de Bel gische frank, van de Luxemburgse frank en ook van de gulden niet k priorie als een onmogelijkheid had gezien. Zowel de Belgische als de Luxem burgse minister van Financiën heb ben trouwens vanochtend een slag om de arm gehouden. Ze zeiden dat de economieën van him land zo met elkander en met de Duitse waren verweven dat de Duitse revaluatie een diepgaande invloed daarop zou hebben. Met name België wil dan ook eerst afwachten wat er ten aan zien van de gemeenschappelijke land bouwprijzen zal worden besloten al vorens verdere besluiten inzake een revaluatie van de frank te nemen. De Belgische regering had zater dag nog geen beslissing genomen over een mogelijke wijziging in de pariteit van de frank. België wilde eerst af wachten wat de ministerraad van de Bilt verwacht van heden tot «avond - ht en overwegend droog weer olkenvelden. maar ook opkla- en vootnamelijk in de nacht itend hier en daar mist. Wel- ind. (Opgemaakt te 12.40 uur) 28 oktober op: 7.27 uur; onder: 17.20 uur. op: 18.17 uur; onder: 11.33 uur. Prater te Katwijk te 4.39 en Mr, laagwater te 0.39 en 12.51 •Mnmer bestaat nit 22 pagina's) EEG. vandaag in Luxemburg bijeen, komt zal beslissen ten aanzien van de begeleidende maatregelen die Duitsland denkt te nemen. Binnen Benelux-verband is de laatste da gen steeds overleg geweest. Uit de uitlatingen van minister president Eyskens werd duidelijk dat België liever niet zou revalueren, maar graag met de andere Benelux- landen een correctie zou toepassen, zij het geringer dan de 8'2 procent van Duitsland. Een van de aspecten van de Duit-1 se revaluatie is dat België meer j franks zou moeten betalen voor de Belgische strijdkrachten in Duits land. Per jaar zal die toeneming on geveer 1 miljoen gulden bedragen. Bovendien heeft de Belgische staat in marken geleend. De kortlopende schuld bedraagt ongeveer 1021 mil joen Duitse mark en dat bedrag moet dus met VA procent verhoogd worden bij terugbetaling. De aanbieding van de ..Opera Omnia" van Erasmus. de uitreiking van de Eras mus-prijs en de opening van een Erasmus-congres van morgen in de Grote- of Sint- Laurenskerk in Rotterdam vormden het hoogtepunt van een reeks van evenementen, die dit jaar in de Maasstad wordt gehouden ter herden king van de vijfhonderdste geboortedag van Desiderius Erasmus. Prof. dr. J. N. Bakhuizen van den Brink, voorzitter van de internationale raad voor de uitgave van de complete werken van Erasmus. bood vanmorgen Koningin Juliana het eerste deel aan van de nieuwe tekstkritische uitgave. Verwacht wordt dat de nieu we uitgave die verschijnt bij de Noordhollandsche uit gevers-maatschappij in Am sterdam. 35 delen zal omvat ten. Prins Bernhard reikte van morgen de Erasmus-prijs 1969 uit aan twee vertegen woordigers van het Europese filosofische denken: de Fransman Gabriel Marcel en de Duitse hoogleraar dr. Carl- Friedrich von Weizsacker. ADVERTENTIE Fa. J. v. d. STOK VAN 1861 BREESTR. 155 - TEL. 21823 SERVIEZEN Kom ze eens bewonderen. Wonder boven wonaer is er vanmorgen vroeg niemand ernstig gewond toen een zware splinter nieuwe vrachtwagen met aanhan ger van het viaduct bij de Van Brienenoordbrug stortte, op zijn kop acht meter lager terecht kumm en geheel uitbrandde. De chauffeur, de 23-jarige W. E. Boekensteijn uit Meghelen Lim burg.werd met een shock in het Zuiderziekenhuis opgenomen. De oorzaak van dit ongeluk is voor de politie volkomen onbegrijpelijk. In zijn val sleurde de vrachtwa gen ongeveer veertig meter vang rail mee. De chauffeur kon toen zijn wagen beneden was tijdig de cabine verlaten Door het ongeluk kwamen duizenden pendelaars in de Randstad veel te laat op het werk. BREDA Gerben Karstens po sitief reagerende op een dopingcon trole na afloop van de Ronde van Lombardije lijkt niet meer aan een schorsing door de UCI (interna tionale wielrenunie) te kunnen ont komen. De 27-jarige Leidenaar 'OU na afloop van de door hem gewonnen (laatste) klassieker fraude hebben gepleegd, door zijn urine te verwis selen voor die van wielerchauffeur Jan Leys uit Prinsenbeek. De verwisseling kwam dit week einde in Breda aan het licht, doordat de eveneens in Prinsenbeek wonende Leys „Karstens positief? Het was m ij n urine") in 't bijzijn van enke le getuigen o.w. Cees Haast aan ADVERTENTIE V. 2UYLEN V. NUEVELTSTR. 372. WASSENAAR. TEL. 3013. 70r.TERW0Ur>SEWEG 23 LEIDEN TELEFOON 21156 de voormalige ploegleider Kees Pel- lenaars vertelde wat er zich precies in Italië had afgespeeld. Leys her haalde zijn verklaring gisteravond voor de directie van de extra-spor tieve groepering Caballero voor welk merk hij de Ronde van Lom bardije „deed." Kees Pellenaars, die overigens de laatste tijd op minder goede voet met zijn „pupil" Karstens staat, over de „bekentenis" van zijn vroe gere soigneur Leys en over het feit dat diens urine positief was: „Ik vind het enorm dom van Gerben Hy kon toch weten, dat Leys heus wel eens wat „pakt" als hij zoveel kilo meters achter het stuur moet zitten. Hy heeft het spul altyd in zijn porte- monnaie zitten De donkere wolk die boven Kar stens' zege in de Ronde van Lombar dije is komen te hangen het zijn de woorden van KNWU-voorzitter dr. Van Dijk op de receptie van Swift (zie de sportpagina) blijkt zich te gaan ontladen in een wel heel onwelriekend buitje STOCKHOLM (Reuter) De Sowjet-Unie heeft haar plan nen voor een maanlanding met een bemand ruimtevaartuig voor onbepaalde tijd opge schort en concentreert zich op kunstmanen en bemande ruim testations die in banen om de aarde worden samengesteld. Dit heeft de Russische ge leerde prof. Keldisj, voorzitter van de Akademie van Weten schappen. tijdens een bezoek aan Zweden gezegd. k (Van onze correspondent) PARIJS (GPD) Maurice Couve de Murville de laatste premier van president De Gaulle en gedurende tien jaar diens minister van Buiten landse Zaken, heeft gisteren in de tweede ronde van de tussentijdse verkiezingen in het district Yvelines bij Parijs een nederlaag geleden te gen zyn linkse rivaal, de 35-jarige se cretaris-generaal der Onafhankelijk Socialistische party Michel Rocard (Couve: 13.063, Rocard: 15.200). Parlementair - rekenkundig ge sproken legt het verlies van die ene zetel voor de gaullisten, die ruim driekwart van de Kamer bezetten, weinig gewicht in de schaal. Niette min is het voor de gaullisten een pijnlijke klap, dat een staatsman van het aanzien van Couve de Mur ville in een gebied, dat eerder rechte den links is georiënteerd, in het zand heeft moeten byten door toe doen van een concurrent, die zijn re volutionaire aspiraties nooit onder stoelen of banken heeft gestoken. De flegmatieke Couve van huisuit econoom en diplomaat, heeft zich in de politieke arena, waarin president De Gaulle hem tegen zyn zin gewor pen had, nooit bijzonder thuis ge voeld en op de kiezers maakte het dan ook geen beste indruk, dat hij een uitnodiging voor een openbaar debat van zijn tegenstander vorige week van de hand meende te kunnen wijzen. In elk geval schijnt de rol van Couve in de binnen- en dus ook buitenlandse politiek definitief te zyn uitgespeeld, hoewel hijzelf dit tegen sprak. j Uit het Leidsch Dagblad van 25 October 1869: Gedurende deze week zijn dagelijks in het werkhuis al hier opgenomen van 126 tot 140 volivasseji personen en van 52 tot 69 kinderen. AdvertentieSchoen- en laarzenmagazijn van B. Paanakker, Leiden, Maars- mansteeg, Wijk 4. no. 90 (thans no. 5). Bij het nade rend Winterseizoen heb ik de eer aan Heeren en Dames te berigtendat mijn Maga zijn ruim gesorteerd is van al hetgeen tot het vak be hoort.

Leidsch Dagblad | 1969 | | pagina 1