EMMEN, lichtend voorbeeld voor planologen Inspraak van bewoners bij bouw PAGINA 8 LEIDSCH DAGBLAD HET DRENTSE EMMEN. dat qua allure en omvang een stad kon zijn, wil nog altijd dorp blijven. En welk een dorp! Vergeleken bij 25 jaar gele den heeft hier een enorme ontwikkeling plaats gehad. Door de vestiging van grote industrieën heeft de woningbouw een revolutie doorgemaakt. Er zijn nieuwe wijken ontstaan, waarvan de stedebouwkundige opzet de aan dacht van velen heeft getrokken. De twee nieuwste woonoorden zijn An- gelslo en Emmerhout. In deze wiiken is gebeurd, wat in de meeste steden achterwege is gebleven, doordat de architecten gewoon niet op het idee ge komen zijn, dat het ook anders kan. Men heeft gestreefd naar zoveel moge lijk leefruimte voor de bewoners. Dit is onder meer bereikt door zo weinig mogelijk hoogbouw in de opzet op te nemen. In Angelslo bijvoorbeeld, lan ge tijd een lichtend voorbeeld voor vele stedebouwkundigen, zijn maar een paar flats. Toegegeven, men heeft hier en in Emmerhout de ruimte, maar men heeft er ook enkele offers voor over gehad. Op 25 maart 1963 besloot de gemeenteraad van Emmen, met meerderheid van stemmen, maar zonder al te groot enthousiasme het plan voor de woon wijk Emmerhout 3200 woningen goed te keuren. Er werd toen een stroom van protesten ontketend, omdat vijftig hectare van de Emmer Den nen, een prachtig bosterrein, zou moeten worden gekapt. Op 13 oktober 1964 bedaarden de gemoederen toen bekend werd dat het gemeentebestuur, het college van Gedeputeerde Staten van Drenthe en Staatsbosbeheer tot een compromis waren gekomen door maar 25 hectare bos voor de wijk Emmerhout op te offeren. Sinds 1966 toen de eerste bouw activiteiten aan de dag werden gelegd, is de wijk nog steeds in het nieuws. Er gaat al drie jaar lang geen week voorbij of er is wel een excursie uit binnen- en buitenland naar deze „stad in het groen". Op de luchtfoto van Emmerhout (links) is slechts voor een deel te zien, dat er een groot aantal woningen in de Emmer Dennen is gebouwd a®a De Laan van de Bork (boven aan de foto) wordt voor een belangrijk deel door het bos aan het gezicht onttrokken. Links beneden woningen aan de Vosackers, die met de telefooncentrale de grens van Emmerhout en An gelslo bepalen. [tko iwe iwf •en der kc be .dei In Angelslo (foto rechts boven) is aandacht besteed aan de afronding van het centrum met hoge flats aan beide zijden van de dubbelbaans Sta- tenweg (midden op de foto). Op de hoek van de Statenweg en de Land schapslaan is een dertien etages hoge kantoren- en woonflat gebouwd, waar door het winkelcentrum aan de Statenweg en de Landschapslaan meer al-èent; lure heeft le ttioi r.a nja Het winkelcentrum, dat Emmens Lijnbaan wordt genoemd, vormt één se: ikt geheel met het cultureel- en maatschappelijk wijkcentrum De Marke, dat vorig jaar is geopend (1.). Met man en macht wordt momenteel gewerkt de realisering van een groot parkeerterrein (2). Het aantal parkeerplaatsen op de strook langs de Statenweg is namelijk veel te gering. Rechts onderop de foto het hervormd wijkcentrum De Voorhof met groot parkeerterrein. Aan deze parkeerplaats grenst een aantal autoboxen, behorende bij de in aanbouw zijnde huurflat, die staat op de hoek van de Wendeling (3) en de Holtlaan. Rechts boven op de foto ziet men de hockeyvelden van de ge meente Emmen, welke grenzen aan het unieke zwembadcomplex met het gemeentelijk kampeerterrein. (LUCHTFOTO'S AEROPHOTO EELDE) Architect H. van Leeuwen, o.a. als lector in de leer van de woning en haar bewoning aan de Landbouwhogeschool in Wageningen verbonden, ha mert al jaren op hetzelfde aam beeld. Al diverse malen heeft hij knuppels in hoenderhokken gegooid. Van zün kritiek op zijn collega architecten, stedebouwers en plano logen heeft hü nimmer een geheim gemaakt. Vaak voelt hij zich als een roepende in de woestijn wanneer hij ziet hoe men stug doorgaat met het bouwen van stadswijken en wonin gen waarvan de bewoners later de indruk krijgen dat men vergeten heeft dat er ook nog in gewoond moest worden. Dat architecten en 6tedebouwkundigen over het alge meen dus te weinig rekening houden met de wensen en verlangens van de bewoners zelf De heer Van meeuwen pleit dan ook voor een vorm van inspraak. Een inspraak waar de bewoners recht op hebben. De moeilijkheid is echter dat de bewoners pas een oor deel kunnen vellen wanneer het te laat is, wanneer de woningen er al staan. De foutjes worden honderden malen vermenigvuldigd en over vijf tig jaar zitten de bewoners er nog mee. aldus lector Van Leeuwen. De inspraak zou gerealiseerd moe ten worden voor men gaat bouwen. In het ontwerp-stadium dus. Maar kan een leek, die de bewoner toch is, een goed oordeel vellen aan de hand van tekeningen en maquettes? Ook de heer Van Leeuwen trekt dit ernstig in twijfel. In een methodiek, die is ontwik keld in de afdeling landbouwhuis- houdkunde van de Landbouwhoge school weet hü echter de mogelijk heid wel te verwezenlijken. Bij deze methodiek wordt uitgegaan van het principe, dat de bewoner een indruk moet krijgen van de toekomstige realiteit. Dat hü duidelük moet kun nen zien hoe het zal worden. Dan weet hü waarover hü praat en zal hü een gefundeerd oordeel kunnen for muleren. Aangezien een groot woonklimaat voornamelük afhankelijk is van twee elementen, namelük de woning zelf en de omgeving, wordt bü deze methodiek dan ook gebruik gemaakt van twee hulpmiddelen. Deze waren oorspronkelük opgezet en ontwikkeld on. de Wageningse studenten tot steun te zijn het vak „Woning en haar bewoning" onder de knie te krügen. Maar de heer Van Leeuwen is van oordeel dat deze hulpmidde len ook bij de realisering van een goede inspraak van de bewoners ge bruikt kunnen worden. Het gaat hier om een simpel groot model blokkendoos en een vernuftig en ook büzonder ingewikkeld appa raat dat de naam enthescoop heeft gekregen. De bedoeling van de blok kendoos is niet moeilük te raden. Men kan er zonder veel moeite en tüd een woning op ware grootte mee bouwen. Bevalt het huis niet. dan verzet men doodgewoon een paar muurtjes, net zo lang tot men meent zijn ideale woning te hebben verkregen. Lector van Leeuwen wil niet pra ten over de ideale woning, omdat dit afhangt van de persoonlijke smaak. Het gaat erom wat de bewo ner zelf als ideaal beschouwt. In het gebouw van landbouw-huis- houdkunde „speelt" men al geruime tüd met deze blokken. Ofschoon het nog een betrekkelük nieuw ge bouw is, heeft men kennelük niet gerekend op dergelüke bouw-activi- teiten. Zo moet de woning die thans te bewonderen valt het doen met halve slaapkamers, omdat er een voudig geen ruimte voor is. De wensdroom van de lector gaat uit naar een groot ..opdrachtcen trum" waar gemeenteraadsleden, leden van woningbouwverenigingen, dames van vrouwenverenigingen en andere groepen uit de bevolking naar hartelust kunnen stoeien met deze blokkendoos tot zü de woning die zü als ideaal beschouwen heb ben gevonden. Een centrum waar meerdere woningen opgetrokken kunnen worden en waar de gemeen te bü het uitwerken van de plannen voor nieuwe stadswüken ook gebruik kunnen maken van de enthescoop. Een vrü duur apparaat geschatte kosten f 50.000); vele gemeenten zul len de aanschaf daarvan dus nogal bezwaarlijk vinden. Deze enthescoop dient om een werkelükheidsindruk te geven van een toekomstige woonwük. De ge- bruikelüke methode is dat men deze werkelükheid probeert na te bootsen door middel van maquettes. De er varing leert echter dat vaak bü een keuze uit verschillende ontwerpen niet het beste plan, maar de mooiste maquette wordt uitverkoren Tevens krijgt de toekomstige bewoner slechts een primitieve indruk van ho. het gaat worden. De enthescoop nu schept een realistisch beeld. Via het televisiescherm is het of men door een woonwük wandelt. De ca mera dwaalt door de straten en er is weinig verbeelding voor nodig om zich voor te stellen hoe het er straks in werkelükheid zal uitzien. En toch is die werkelükheid niet meer dan een tot in de kleinste details uitge werkte maquette. Een buis. waarin zich een lenzenstelsel bevindt, wordt door de maquette gestuurd. Het beeld wordt opgevangen door een te levisiecamera, die het op haar beurt weer doorgeeft aan het t.v.-toestel. Het klinkt allemaal heel simpel maai de heer W. van Ingen, die de enthe scoop heeft ontwikkeld, heeft er toch jaren voor nodig gehad. Hy heeft uitgbereide speurtochten onderno men in de medische en elektronische wereld. Zün enthescoop leverde ech ter tot voor kort een nogal duister beeld op (zoiets als een woonwük bü nacht) tot hij door technici van Philips uit de brand werd geholpen met een helderheidsversterker, die nog nergens in de handel is en die tot op dit moment alleen voor mili taire doeleinden werd gebruikt. Het beeld is nu zeer behoorlük. Toch is de heer Van Ingen nog niet tevreden. De volgende stap is het zwart-wit-beeld te vervangen door kleur, terwül het tevens moge- lük wordt geacht dat de nu nog strak voor zich uit kükende enthe scoop door middel van een opti kogel 'n grotere wendbaarheid b a Dat men büvoorbeeld ook kan küken, hetgeen bü geprc teerde hoogbouw van belang is. Het is aan geen twüfel ondfldj dat beide hulpmiddelen goede ten kunnen bewüzen bü de str Lector Van Leeuwen staat standpunt dat dit ook het geval zün bü de door hem ontwikkelde spraakmethodiek. Niettemin wilde de methodiek nog aan de toetsen en daarvoor heeft hi) tegenwoordigers van het gemeea bestuur van Wageningen en de die van gemeentewerken, vrouwen^ viesraden en ook van de Nel landse huishoudraad uitgenodigd I de proef op de som te nemen, 4 zün ontwerp voor de bouw van woningen in het Nudeplan te W geningen te komen beoordelen, j Later wil lector Van Leeuwen I methodiek op grotere schaal toai sen. Bü voorkeur uiteraard in 1 door hem voorgestane „opdrachW trum" dat zo'n vüf miljoen g^ zal moeten kosten. „Gezien het toti bedrag dat voor de woningbouw Nederland wordt uitgegeven niet zo veel", zo redeneert hü «Pj miljoenen moeten toch wel ergeni vinden zün".

Leidsch Dagblad | 1969 | | pagina 8