Blokkade maakte LENINGRAD tot massagraf Maar ook de helden zouden sterven Als hongerige wolven Stalin legde waarschuwingen naast zich neer rs BELEG 25 OKTOBER 1969 LEIDSCB DAGBLAD PAGINA 11 oktober 1941 en nalf [1942 heeft zich een van de elükste drama's uit ie schiedenis afgespeeld, winter, met zijn tempe- van 20 tot 30 graden on- I stierf de helft van ie lljoen i nwoners van Le- dat belegerd werd door e troepen en gebombar- door de Luftwaffe. In de [ras geen water, geen eten, i verwarming. De elegante loers van Ruslands meest opese" stad vervielen tot ergste dat beschaafde men jan overkomen: kannibalis- i walgelijkheid van dit be- jerd na de oorlog nog ver- 1 rftoen Stalin, die Lening- Da 01 zÜn bewoners diep haat- fc leiders van het heldhaftige S van de stad de een na de I om het leven bracht in en- jaren durende politieke «Assen. Hierbij dient men te 'j 3 dat Stalin en de herhaal- -.aarschuwing uit Leningrad Hitier een oorlog tegen Sowjet-Unie in zin had. als naast zich neergelegd en integendeel de Russische Ul leveranties aan nazi-Duits- juj j tot vlak voor de Duitse in- nog opvoerde. zijn boek „De 900 dagen, Beleg van Leningrad" dat enkort ook in een Neder- ie vertaling zal verschijnen j. Tijl in Zwolle, doet de p -emde Amerikaanse journa- Harrison Salisbury het koele oj, jag van het vreselijkste be- van alle tijden. Salisbury t daartoe een zich over 25 uitstrekkend onderzoek ge il in, ook in tot dusver geheim ;n Russische archieven. „Je zag dat je lichaam veranderde. Je benen werden zo dun als tandenstokers, je armen verdwenen in je mouwen, je borsten werden lege holtes. Je broek zakte af. Je nek was te dik voor je kraag, je voeten te gezwollen voor je schoenen. Dat was alleen water en lucht. Je had geen kracht. De ene helft van Leningrad schrompelde weg, het andere deel zwol op door het waterdrinken". In oktober-november vielen de eer ste doden: oude mensen die er plot seling niet meer waren. Doordat het voedsel steeds meer onverteerbare elementen ging bevatten, kaf, stof, zaagsel, kalk, etc., kwamen de eer ste gevallen van dysenterie voor. De jongeren van 16 tot 18 jaar gingen het eerst, want hun rantsoen was het kleinst: 200 gram per dag. „Je gaat tegenwoordig zo gemakkelijk Foto hieronder: Slachtoffers van een luchtaanval op Liteiny Prospekt in Leningrad. dood," schreef een meisje. „Eerst ga je op bed liggen en kom je er nooit meer uit." Op straat zag men steeds meer mensen zomaar in el kaar zakken De ratten werden bru taler. Die hadden ook honger. Er gingen geruchten dat op de markt worst te koop was van mensenvlees. Andere geruchten wilden dat kinde ren gekidnapt waren. Sex verdween bijna geheel. Geslachtskenmerken werden onduidelijk. De menstruatie hield op. De vrouwen deden geen moeite er aardig uit te zien. Ze aten hun lipstick liever op dan het op dan het op hun uitgeteerde gezichten te smeren. Het geboortegetal zakte. Het geboortecijfer was in 1940 2.5 per 100; in 1941 was het nog 1.8 en in 1942 was het nog maar 0.6 per 100. De enige verbinding tussen Le ningrad en de bewoonde wereld be stond uit het Ladoga-meer, een van de grootste binnenmeren van Euro pa, ten noordoosten van de stad. Maar half november vormde zich het eerste ijs en eind november kon er geen schip meer door Per dag stierven 3.000 mensen van de honger Katten, kraaien en spreeuwen waren er bijna niet meer: ze waren opge geten. Op 12 oktober telegrafeerde Stalin dat de troepen rond Leningrad een tegenoffensief moesten ontketenen Vier dagen voordat de Russen hun offensief zouden beginnen lanceer den de Duitsers hun eigen aanval. In de laatste novemberdagen 1941, toen het om drie uur in de middag duister werd en het een graad of 20 vroor, ging het éerste transport over het ys van het Ladoga-meer. De stad gebruikte in die tyd dagelijks 510 ton meel. net genoeg voor enke le boterhammen per persoon. Over het meer kwam per dag tussen de 100 en 200 ton. Net voldoende om het uitsterven van Leningrad iets te ver tragen. In de eerste dagen zakten heel veel vrachtwagens door het ys. Pas half december kwam de ijsweg redelijk op gang Op het ijs stonden eerste-hulpposten, benzinestations, bruggenbouwwerkplaatsen en ver keerscontrolestations met in totaal zo'n 19.000 man. De rantsoenen wa ren 100 gram per dag. Bij de begraafplaatsen van de stad maar ook elders, ontstonden bergen lijken, gewikkeld in een oud gordijn of zelfs in papier. De dichteres Vera Imber zag een lichaampje 1 iggen, kennelijk dat van een k'nd, gewik keld in pakpapier en wat touw. De wachtkamers van de ziekenhuizen waren opslagplaatsen, voor doden. De grond was zo hard bevroren, dat op de begraafplaatsen greppels ge graven werden met behulp van dy namiet. De lichamen waren diepge vroren en maakten een metaalachtig geluid als ze op vrachtwagens wer den geladen. De geur in de stad begon te veran deren. Je rook niet langer benzine, ta bak, paarden en mensen. Je rook al leen terpentijn, die gebruikt werd om de lijken te ontsmetten. Oude mensen, die in de rij stonden voor eten. werden plotseling overval len door bleke jongens, die het te doen was om bonkaarten of om een homp brood. De mensen verander den in beesten. Ouders slachtten el kaar of hun kinderen om die op te eten. De waterleiding viel uit. Elek triciteit was er niet meer. Lening rad. eens de trotse parel aan de Oost zee, werd een massagraf. Aan het eind van de winter lagen de straten bezaaid met lichamen. Men nam niet meer de moeite de lij ken te begraven van mensen, die thuis stierven. Men liet ze gewoon liggen op de vloer. De eerste voor jaarsdagen waren afschuwelijk van stank. Half maart werd de bevolking van de stad die nog was overgeble ven, opgeroepen tot een grote schoon maak. De rantsoenen konden iets stijgen en langzaam kwam in april- mei 1942 het leven ln de stad weer op gang. Een gevangengenomen Duitse korporaal zei dat hij het ge loof in Hitier verloor, toen hy op 15 april de eerste tram in Leningrad weer hoorde rijden. Maar inmiddels werd de ijsweg over het Lactoga-meer steeds gevaar lijker. Tussen 22 januari en 12 april waren 539.000 mensen via de weg uit Leningrad geëvacueerd. Er was 356 000 ton vracht naar de stad ge bracht ondanks de helse Duitse be schietingen. De honger leek voorlo pig geweken. Er waren 671.635 doden gevallen: meer dan tienmaal het aantal van Hirosjima of van de op stand in Warschau. Maar de blokkade ging door, al hoewel niemand meer vreesde voor een aanval van de Duitsers op Le- Een vrouw vervoert een door honger verzwakte man op een kinder sleetje. ningrad. De Russen versterkten zioh steeds meer en op 12 Januari 1943 be gon het Russische offensief, dat uit eindelijk de stad zou bevrijden. Op 18 januari lanceerden de Duitsers nog een zwak tegen-offensief, maar hun posities waren niet meer te handhaven. Na enkele uren moesten zij terugtrekken. In Leningrad werd op straat ge danst. De blokkade had 506 dagen geduurd. Na drie weken reed de eerste trein via een geïmproviseer de spoorlijn naar de rest van Rus land. Maar de Leningraders die dachten dat de blokkade nu geheel was opgeheven, vergisten zioh. Al hoewel de Duitsers bij Stalingrad verslagen waren, stonden *i) nog steeds op de heuvels bij Leningrad, waar zij met het blote oog de oude gebouwen van de stad konden zien. Het duurde nog tot 22 januari 1944. voordat de Duitsers verdreven kon den worden. Maar toen ging het ook snel. Volgens sommige Russen had den de Sowiets moeite de vluchtende Duitsers by te houden. Maar hiermee was het lijden van Leningrad nog niet voorbij. a ERWIJL DE DUITSERS in grote groepen als hongerige 'en de Baltische staten binnentrokken, kwam in Leningrad eraal Meretsow aan, die daar zou moeten optreden als ver- )f igingscommissaris, voor het geval dat de Duitsers zouden J ivallen. i, 63 Meretsow het nieuws hoorde i partijleden naar het front stuurde i de Duitse aanval, keek hy erg om het militaire moreel te stimule- sd. Hij had in Spanje kennisge- met de kracht van de nazi-le- Middags om vier uur kwam Ra- Moskou in de lucht. Molotow k „Onze zaak is rechtvaardig, dland zal worden verslagen. Wij B overwinnen." de parken en op straat luisterde «eaigte naar de koele stem van tow. Een enkeling vroeg zich af rwn Molotow de toespraak hield Stalin. En niemand durfde »eden dat Stalin, de ijzeren ti- van de grote zuiveringen van de i "30, aan een zenuwinstorting die dagen en weken zou duren bleef in zijn kamer, onwillig of in staat, zich met regeringsza- te bemoeien. Dagenlang was de W-Unie. stuurloos. Stalin's kroon- uitvoerder van Ruslands Qdschapspolitiek tegenover Duits- l Zjadow. had alle prestige ver- i zijn baas te kunnen verte- ligen. Als revanche voor de 1 dite diensten die hij had bewezen, S hy uit Moskou weggestuurd. trekend naar Leningrad enkele dagen meldden meer 300.000 vrijwilligers zich in Le id aan voor wat de Prawda noemde „De Grote Patriotti- Oorlog." De meeste mensen bezorgd aan de Blitzkrieg Londen. Er waren weliswaar steeds geen Duitse vliegtuigen jn gekomen boven de stad. maar ssren a) enkele malen gezien. Op ani was het eerste luchtalarm. een gevechtsgroep van twaalf •fó's over de stad vlogen. Op 25 begonnen de enorme Kirow-fa- de serie-produktie van KV- k De omschakeling van de pro &ie kostte niet meer dan tien uur 37 juni kwam Zjadow in Lenin- H aan, waar hy onmiddellijk 4.000 ren. Daarna vormde Zjadow een bur- gerleger, dat Leningrad moest verde digen. In enkele dagen had men 200.000 vrijwilligers bijeen van 18 tot 50 jaar. Officieren haalde men uit de verslagen divisies. Uniformen waren er niet. wapens veel te weipig. Hoewel de inwoners van Leningrad schrokken van de Duitse invasie, wa ren ze niet in Daniek geraakt. Jaren lange verhalen over de enorme macht van de Sowjet-legers hadden hen in slaap gewiegd. En iedereen was van mening dat de Duitsers na enkele dagen zouden worden terug geslagen. Een enkele fabriekskrant. behandelde de oorlog zelfs als een goede grap. Maar intussen trok het Rode Leger met grote snelheid terug onder de druk van de Duitse over macht aan materiaal, mensen en plannen. In enkele maanden leek het machtige Sowjet-Rusland „kaput." Op 31 augustus hadden de Duitsers de Newa bereikt en begonnen Le ningrad te omsingelen. Het spoor wegknooppunt Mga viel. De Pinnen drongen op uit het noorden, waar de Russische defensie nog zwakker was dan ten zuiden van -Leningrad. Half september viel Shlisselburg in tun handen. De enige verbinding van Le ningrad met de rest van Rusland was het Ladoga-meer of de lucht. Tn de tweede week van september kon de Duitse commandant veldmaar schalk Von Leeb de prachtige gebou wen van Leningrad zien. het paleis van Catharina, het gehavende Her mitage-paleis, de St. Isaac en het Peter en Paul Fort. Onder de leiders deed zich nu in middels de vraag of voor Leningrad verdedigd zou worden of niet. Alleen de Jongeren waren vast besloten. Zij bereidden dr stad voor op straatge vechten. Straatnamen, huisnummers en richtingaanwijzers werden verwij derd of overgeschilderd. De nazi's zouden, zo dachten de jongeren, de weg kwijt raken in de wirwar van stegen, straten en boulevards. In de straten en op straathoeken werden verdedigingsnesten gebouwd, de bruggen werden ondermijnd en de stad werd verdeeld in gevechtszones. De fabrieken werden voorzien van springladingen en ook in de prachti ge gebouwen lagen explosieven ge reed. TALRIJKE spionnen, officië le vertegenwoordigers, diplo maten en particulieren be zwoeren in 1939, '40 en '41 in hun waarschuwingen aan het Kremlin dat Hitier zich voor bereidde op de uitvoering van zijn grote droom: het vestigen van een rijk dat naar het oos ten reikte tot de Oeral. Al in september 1940 spraken Russi sche officieren aan de Russi sche westgrens over Hitiers Drang nach Osten en over zijn merkwaardige gewoonte een portret bij zich te dragen van Frederik Barbarossa. zich dat hy hem zolang had laten wachten, omdat hy „bezig was met militaire zaken." Op 29 december had de Russische inlichtingendienst een gedetailleerd overzicht over het geheime Duitse oorlogsplan. Een Japanse diplomaat, die in januari 1941 uit Beriyn in Mos kou aankwam op doorreis naar To kio voorspelde de Russische maar schalk Worosjilow dat Duitsland na zijn teleurstellende ervaringen met Italië van plan was zich tegen de Sowjet-Unie te keren. Langzaam maar zeker kon nie mand meer twyfelen aan Hitiers plannen. Maar de Russische leider Stalin sloot zich af voor de zeker heid. Natuuriyk, ook hy was bang op vredessterkte gehouden. De enige oorlogsplannen die er waren, behels den een oorlog op het gebied van de vyand. De staat van bewapening van de Russen was hopeloos. Tanks wa ren sterk verouderd en moesten drin gend worden gerepareerd. Vliegtuigen konden al jaren niet meer vliegen. Bunkers waren niet afgebouwd. Lichte wapens waren er te weinig. Het leger en zyn bevelvoeerders wa ren ongeoefend. Toen de Duitse inval begon, moes- I ten sommige generaals, zoals maar- Pas uien na de inval wisten ze con tact te krygen met het hoofdwkartie» van het Rode Leger. Het hoofdkwar tier droeg de grenswachters op „de nazi-invallers te vernietigen en niet in paniek te raken." De Russen de den him best by het „vernietigen,"* maar de Duitse aanval was zó zwaar en massaal dat verscheidene Russi sche posten gewoon overreden wer den door de tanks. In een paar uur was de 125ste divisie van het Rode Leger ontdaan van haar tanks en ge schut. Er waren nauweiyks meer handgranaten. Hulpeloos sloeg de di visie op de vlucht. De 125ste divisie maakte deel uit van het Elfde Sow- jet-leger onder generaal Morozow. een bekwaam en ervaren officier schalk Rokossowski, uit hun Siberi- met een uitstekende staf. Het elfde sche verbanningsoorden worden op gehaald om in actieve dienst te ko men. Maar het Duitse leger had zich voor een Duitse aanval. En hy zag zorgvuldig voorbereid, toen het in ju- uiteraard hoe die naderde. Maar hy ni 1941 in beweging kwam. De communistische zendamateur I Richard Sorge zond in 1939 en '40 I rapporten met een totale lengte van De Duitsers begonnen intussen in 53.000 woorden naar Rusland, waar- september een berichtenstroom, die I in hy de Russische leiders smeekte suggereerde dat Leningrad op het zich voor te bereiden op een grote hoopte tot het laatste moment op de mogeiykheid de aanval te kunnen voorkomen door de een of andere di plomatieke manoeuvre. Stalin wist dat hy te doen had met een uiterst gevaarlyke tegenstander. punt stond te vallen. De Fiihrer had I aanval. De Duitse kranten schreven j Daarom deed hy alles om te voorko- Von Leeb instructie gegeven dat een j openlyk over de plannen o m na de overgave van de stad niet geaccep- overwinning op Rusland de hele be teerd zou worden. De bevolking j volking naar Siberië te deporteren moest sterven in de verdoemde stad en het vrijgekomen land te laten be- Hitler wilde geen overwinningspa- volken door blonde Germanen. rade langs het Winterpaleis of een glorieus banket in het Astoria-hotel Alles wat gebouwd was, alles wat het glorieuze Rusland symboliseer de, het werk van Peter en Cathari na, de Alexanders en de Nikolazen, alles dat was gebouwd door de hel den van Lenin en de slaven van Sta- Op 18 december 1940 besloot Hit- Ier tot de Operatie Barbarossa. de Blitzkrieg tegen de Sowjet-Unie. Die zelfde dag ontving hy de nieuwe Rus sische ambassadeur in Beriyn. De- kanozow, die al bijna een maand had moeten wachten om zyn geloofsbrie men dat Hitier tot een aanval gepro- j voceerd kon worden. In april 1941, toen het Kremlin al een maand of vier wist van de Duitse aanvalsplannen, stegen de contrac tuele graanverladingen aan Duits land tot 208.000 ton. De Russen I stuurden de Duitsers 90.000 ton olie, 6.340 ton koper, nikkel, tin en andere metalen en 4000 ton rubber met spe- I ciale exprestreinen. Later werden In de nacht van 21 juni 1941 hoor den de grenspolitiemannen van over ste Golowkin in Taurage aan de Oera in Litauen in de verte het grommen I van zware motoren, vermoedelyk I tanks. Het was een kille nacht. Om vier uur 's ochtends sloeg een gra- I naat in, de eerste. Over de veldtele foon riep een nerveuze uitkykpost aan de grens: „Hier post Osaka, hier post Osaka. De Duitsers zyn de ri vier overgestoken. Hier post Osaka. Er is oorlog. Ik zie tanks. Veel tanks." De grenswachten bliezen de l brug over de Oeral op, maar konden verder geen tegenstand van beteke nis bieden. Terwyi laag vliegende I Duitse vliegtuigen met hun boordwa- pens een hel van staal over hen uit- ven te kunnen overhandigen. Hitier deze goederen onder meer gebruikt j stortten, vuurden zy terug met pisto- lln moest worden vernietigd in een j ontving de ambassadeur zeer hoffe- voor de Operatie Barbarossa. len en machinegeweren. Luchtdoel- twintigste-eeuwse godenschemering. I lyk en opgewekt en verontschuldigde I Het Russische leger werd intussen geschut hadden zy niet. leger vormde met twee andere Sow jet-legers het Baltische commando onder generaal Koesnetsow, een oude re officier, die echter geen gevechts ervaring had. De Duitsers waren in hun Infante rie ongeveer driemaal en in hun ar tillerie ongeveer tweemaal sterker dan Koesnetsow. De bewapening van de twee strydmachten was niet erg verschillend. Maar Koesnetsows troepen lagen verspreid over een groot gebied. Sommige onderdelen lagen 150 tot 450 kilometer in het achterland. Slechts zeven divisies la gen langs de grens en de meesten hadden maar één regiment naar vo ren geschoven, terwyl de overige op een 40 kilometer afstand in kazernes lagen. Van de 170 Russische divisies, die tegen Duitsland in het veld wa ren, lagen er op 22 Juni slechts 56 in de eerste linie. Dat dit zo was. kan niet Koesnetsow worden aangere kend. Stalin had verzoeken van Koesnetsow om zyn troepen aan de grens te mogen concentreren, afge wezen. NA DE BLOKKADE hoopten de jonge intellectuelen in Leningrad op een vernieuwde maatschappy. De honger, de saamhorigheid en de hel denmoed uit de oorlog werden gero mantiseerd. Men nam gewoon aan dat het alledaagse leven van voor de oorlog niet meer zou terugkeren, maar dat in Leningrad een nieuw Rusland zou worden geboren, zoals dat in 1917 ook was gebeurd. Partysecretaris Zjdanow, eens de gestruikelde beschermeling van Sta lin, nu het mikpunt van de haat van Beria en Molotow, hield op 11 april 1944 een twee uur durende rede, waarin hij zei dat Leningrad niet herbouwd zou worden zoals de stad er vroeger uitzag. „Onze taak is een stad te bouwen die nog comfortabe ler en schoner is dan zy was." In de stad zou geriefelyke woon ruimte moeten komen voor 3!» mil joen mensen, meer dan voor de oor log. Hiervoor was een grandioos plan ontworpen. Ook de historische gebou wen, die nu grotendeels verwoest wa ren, zouden worden herbouwd (de totale schade in de stad werd ge raamd op f 162 miljard) Maar hoewel ook in Moskou steun bestond voor de ambitieuze her bouwplannen, kwan er nauweiyks geld voor. Stadsuitbreidingen moes ten worden uitgesteld. In 1916 diende burgemeester Popkow by Moskou een nieuw plan in voor de stad. Het duurde 15 jaar eer er antwoord kwam. Dat was geen toeval De hele oorlog was de machtsstryd in het Kremlin d^reegaan. Later zou maarschalk Boelganin tegen Nikita Chroesjtsjow over deze tijd zeggen „Als je naar het Kremlin geroepen werd, wist je niet of Je er weer le vend uit zou komen." Zjdanow was inmiddels weer te ruggereisd naar Moskou om zyn car rière te hervatten. In 1946 had hy zyn oude positie heroverd als tweede man na Stalin. In augustus van dat jaar viel de eerste klap. De schry- vers van Leningrad moesten de bril- jantste uit hun midden verwyderen. Zoals steeds begonnen de zuiveringen het eerst met aanvallen op de schry- vers. Zjdanow begon steeds meer grond te verliezen. Stalin gaf hem de schuld van de breuk met maarschalk Tito Op 31 augustus 1948 werd zyn dood bekendgemaakt. Nu begon de ge schiedenis opnieuw. Stuk voor stuk verdwenen de helden van het verzet van Leningrad: burgemeester Pop kow, alle partysecretarissen, de lei ders van de industrie in de stad, allen die in nauw contact met Zjdanow hadden gestaan en vele anderen, mo gelijk zo'n 2000 mensen. Het oorlogsmuseum in Leningrad werd gesloten. De directeur werd ge arresteerd. Langzaam werd de held haftige geschiedenis van de stad ui# de boekjes verwyderd. De heldhafti ge blokkadeleiders van de stad wer den beschuldigd, Leningrad aan da Duitsers te hebben willen overleve ren. De stad werd pas als laatste her bouwd, na Moskou, Kiëw, Odessa, Minsk en, uiteraard, Stalingrad. Nu, 25 jaar na de bevryding van Lenin grad, is de bevolking het leed haar aangedaan door de Duitsers, maar ook door Stalin nog niet te boven. Weinig uiterlyke tekenen herinneren er meer aan. Vrijwel het enige zyn de blauw-witte borden op de Newskl Prospekt: Burgers in geval van bom bardement is deze kant van de straat de gevaarlykste.

Leidsch Dagblad | 1969 | | pagina 11