Van Schaik neemt „motie-Breda" de terug Twintig geeist Gerrit jaar tegen Beernink treedt niet af S. Verzilting bedreigt tuinbouw Beperkende bepaling voor zweefvliegerij Wie zei er ook weer dat alle verpakte tarwebrood hetzelfde was? Schut wacht met aanleg oefenterreinen Moord op Tante Bet je SLACHTOFFERS KOLENDAMP King Corn...'t enige dat u weggooit, is de verpakking. (Vervolg van Dagina I) pc toestand Is spannend," stelde H. de Groot, directeur van de tonische dienst van Rijnland gis- nvond bezorgd. „Eens zullen we (b weer vers water moeten inlaten dat water zal dan uitermate scha ak zijn voor de tuinbouw." Om een kritieke noodtoestand te jorkomen, wordt slechts één uit- mst gezien. Water-specialist de ter Riemens: „Het enige is, dat rt een paar dagen in de bovenloop m de rivieren, in West-Duitsland ink gaat regenen. Maar de kans it dit zal gebeuren, is uiterst ge- ing. Een geluk is, dat er byGouda de afgelopen dagen nauwelijks jeer is ingelaten. Maar een uitvloei- [1 daarvan is natuurlijk, dat het wa in Zuid-Holland daardoor minder lurstofrijk is en binnen enkele da rn eenvoudig aar. verversing toe Technisch directeur ir. De Groot net de nodige vrees over die nood- ikelijke verversing straks: „De si- aatle kan ook nog aanzienlijk ver ben. Als het eens zou gaan naien of zelfs stormen, zal er nóg jter zoutwater uit de zee binnen togen Voor de huidige noodtoestand is tcor de drie hoogheemraadschappen «rigens reeds enkele jaren ge- jeesd. By de regering en het parle- Dcnt is dit jaar opnieuw aangedron- p op de aanleg van twee kanalen, peciaal voor de aanvoer van vers net water "naar West-Nederland uit tt IJsselmeer. Door de grote kosten nele tientallen miljoenen guldens) (r met de voorzieningen zyn ge loeid, is er over dat project nog al- Kjd niet beslist. Niet alleen de tuinbouw en vis- und in West-Nederland wordit ove- sgens bedreigd, maar óók voor (otterdam en de scheepvaart in het osten van het land dreigen proble- len. De lage waterstand van de Ijjn kan in de Maasstad de kwali- eit van het drinkwater gaan aantas- en, terwyl op de Gelderse IJssel het ervoer per schip van grint zand en mnent voor de bouwnijverheid reeds [deeltelyk is stil komen te liggen, joordat de schepen, die nog kunnen «ren, slechts voor de helft kunnen geladen, zyn ook de vracht prijzen aanzienlijk opgelopen. DEN HAAG (GPD) Minister Schut (Ruimtelijke Ordening) heeft woensdag de Tweede Kamer be loofd dat hij met de inrichting an de militaire oefenterreinen, waar voor de regering de Lauwerszee, het Kuinderbos en de omgeving van Oirschot heeft gereserveerd, tal wachten totdat de kamer zich over die plannen heeft uitgespro ken. fto regering is daartoe vanzellspre- iend bereid", zei de minister, die door de vaste kameroommissie voor Ruimtelyke Ordening, CRM en De fensie op het matje was geroepen vooi zyn uitspraak dat onmiddel lijk met dt uitvoering van de plan nen zal worden begonnen. De minister ontkende nu dat hy ooit van plan zou zyn geweest de Ka mer in deze zaak te passeren. Hy iet dat zyn woorden op de pers conferentie, waarop hij de plannen had toegelicht, die hy had gehe ugd, verkeerd waren weergegeven, maar deed wel 'n beroep op de Ka mer „deze dringende aangelegen heid op korte termyn te behande len". Kamer besloot gisteren tot in- «elling van een bijzondere com missie die voor de parlementaire behandeling van de regeringsplan- nen moet zorgen. De commissie die 21 leden, afkomstig uit alle pro vincies telt, is van plan hoorzittin gen te uouden om alle betrokken- nen in de gelegenheid te stellen hun bezwaren tegen de regerings plannen naar voren te brengen. De i (Van onze parlementaire decdactie) DEN HAAG (GPD) De KVPer dr. Van Schaik heeft gistermiddag in de Tweede Kamer ter elfder ure zijn motie over de „drie van Breda" ingetrokken. De heer van Schaik nam dit besluit nadat dui delijk was geworden dat zijn mo tie waarschijnlijk net niet of net wel zou zijn aangenomen. Ook minister Polak (Justitie) deed een dringend beroep op het kamerlid om de motie in te trekken. De motie Van Schaik, waarin een zodanige wijziging van het artikel 15 van het Wetboek van Strafrecht werd bepleit dat levenslang gestraf ten „in de eeste plaats de drie Duit sers" voorwaardelijk in vrijheid kun nen worden gesteld, kreeg in eerste termijn slechts verdeelde steun. De groep-Aarden en de onafhankelijke mr. Kronenburg waren de enigen die unaniem waren. By KVP. PvdA, VVD, CHU, ARP en D'66 lagen de stemmen verdeeld. Alleen bij de KVP stond een grote meerderheid achter Van Schaik. PSP, CPN, Groep Harmsen, SGP en GPV waren over de hele linie tegen de motie. Minister Polak keurde de recente acties voor vrijlating van Fischer, Kotalla en Aus der Ftinten af. Hy meende dat hierdoor bü de drie ver wachtingen zyn gewekt en vond dat het leed van de nabestaanden van oorlogsslachtoffers extra is vergroot. Wanneer de motie Van Schaik zou worden aanvaard, voorspelde minis ter Polak nog een lange discussie die zich wellicht tot in de verkie zingsstrijd van 1971 zou voortslepen Hy was daar tegen. De bewindsman sprak zich verder uit tegen gelegen heidswetgeving ten behoeve van de Duitse oorlogsmisdadigers. Hij acht te een wetswijziging wel juist, maar niet urgent. Minister Polak verdedigde zyn handelwyze door eerst de kamer te polsen over de kansen van een even tueel wetsontwerp. Het had hem on juist en onbehoorlijk geleken om het wetsontwerp zonder ruggespraak in te dienen. De minister had de zaak vertrouwelijk willen afdoen en be treurde het dat de discussie in de openbaarheid is gekomen. Een volks- referendum, waar de boeren om had den gevraagd, vond minister Polak een ondeugdelijk middel. Mr. Polak noemde het gratiever zoek van de oorlogsmisdadigers „de moeilijkste beslissing in mijn loop baan." Hy meende dat hy het gratie- recht zou hebben misbruikt, wanneer hij het verzoek had toegestaan. Dr. Van Schaik stelde vast dat als Aalmoezenier Verheven van de minister een eventueel aanvaarde de strafgevangenis in Breda in gesprek met minister Polak j motie niet zou uitvoeren, een initia- tiefwe* van zijn kant ook weinig kans zou hebben. Mevrouw Singer-Dekker 'PvdA) en de heren Geertsema 'WD) en Wiebenga 'PSP» zeiden blij te rijn dat de motie was inge trokken. In gebied tussen Castricum en Valkenburg DEN HAAG (ANP) Op het en hulpmiddelen. aldU6 het ministe rie. (rechts) vlak voor de motie Vart Schaik werd ingetrokken. Inbraken in Boskoop AMSTERDAM 'ANP» De procureur-generaal bij het Am sterdamse gerechtshof, mr. H. W Folmer, heeft gisteravond twin tig jaar gevangenisstraf met af trek van voorlopige hechtenis geeist, tegen de 45-jarige mon teur Gerrit S.. wegens het mede- plegen van moord op de Amster damse caféhoudster Betje Sche- venhoven in 1956. Zoals bekend is het stoffelijk overschot van het slachtoffer nimmer gevon den. „De vo6 verliest wel zijn haren maar niet zyn streken", zei gis teravond de procureur-generaal. In eerste instantie had de of ficier van Justitie ook deze straf geëist en de rechtbank had de monteur wegens doodslag en be roving veroordeeld tot elf jaar met aftrek. De procureur rele veerde dat reeds eerder een slachtoffer is gevallen door het optreden van S. ..Dikke Hannes" waarvoor de monteur in 1958 tot anderhalf jaar werd veroordeeld. Bi) zijn recente ontvluchting heeft hij er blijk van gegeven hoe gevaarlijk hij is. Het is ieders goed recht om te ontvluchten en we mogen ons gelukkig prijzen te levMi in een land waar een ontvluchting mogelijk is', maar als dat gebeurt met een wapen, een pistool, zo merkte mr. Fol mer op. die daarop het spreek woord van de vos en zijn haren citeerde. Betje is volgens hem door de gewelddadigheden van Schutte om het leven gebracht. Dese mysterieuze ondoorgrondelijke man heeft zich niet ontzien op een weerzinwekkende, laagharti ge beestachtige wijze deze dove en byziende vrouw af te slach ten". aldus de procureur-gene raal. Hij merkte nog op dat wat S. in de zaak gedaan heeft al leen maar ontkennen is geweest en pogen rookgordijnen te ver spreiden. De voorbedachten rade voor de mord achtte mr. Folmer be wezen. Hy citeerde nog een ver klaring van de ex-vrouw van verdachte tegen wie S. had ge zegd „Ik heb die temele (pro stituee) de hersens ingeslagen", alsmede een verklaring van S. waarin dat zijn medeverdachte van H. de man was geweest die een eind aan het lijden van Bet je had gemaakt door haar te wurgen. Op de vraag van de president aan het begin der zitting waar om hy in hoger beroep was ge komen zei S. „Ik ben onschul dig" Ook hem hield de president de by de politie en rechter-com- missarLs afgelegde bekentenissen voor. U zou een bekentenis heb ben afgelegd om de aandacht voor andere feiten die u begaan zou hebben af te leiden, die dan verjaard zouden zyn", vroeg de president. S. bevestigde dit maar zei zich in de verjaringstermyn te heb ben vergist omdat deze pas in gaat na het ontdekken van het miedry f. U bent het slachtoffer van een rechtsdwaling merkte de presi dent op. BOSKOOP De Rijkspolitie stelt een onderzoek in naar twee in- j braken in badryfskantoren in Den i Ham. In het kantoor van fa. Felix en j Dijkhuis is alle6 overhoop gehaald en j kasten met geweld geforceerd. Voor i zover men kon nagaan wordt er niets vermist. Eveneens is een beaoek gebracht aan het kantoor van fa. W. v. d. ogenblik bestaan er beperkende maat regelen voor de zweefvliegery in het gebied ten westen van Schiphol In de kuststrook tussen Castricum en Valkenburg (Zh). Deze maatrege len, zo deelt hel ministerie van Ver keer en Waterstaat mede, houden ondermeer in, dat het zweefvliegen is beperkt tot een maximum vlieg hoogte van 1.500 voet (ongeveer 450 meer). Maar afhankeiyk van de in gebruik zijnde banen op Schip hol kan voor Castricum toestemming DEN HAAG (ANP) Mej. A. A. Kessel van de Groep-Aarden in de Tweede Kamer heeft staatssecretaris Akker en Co. Ook hier is men nog Kruising» van Sociale Zaken en al ruw te werk gegaan. Uit dit kan- Volksgezondheid gevraagd ruimere toor wordt een bedrag van ongeveer overheidsvoorlichting te geven over f 50,- vermist. Toen die debatten dins dagmiddag begonnenhad ik nog goede hoop. Ik rekende op een meerderheid van 15 tot 20 stemmen voor mijn motie. Vandaag begreep ik dat er een pat-opstelling (on beslist eindresultaat in de Kamer ontstaan was. Als de motie aanvaard zou zijn. was dat met maar een paar stem men gebeurd." Een afgang? De heer Van Schaik vindt van niet. „Ik geef toe, dat ik wel een beet je gezichtsverlies heb gele>- den. Ik heb gevochten »oor|worden vcr,ecnd 2.500 voet (on wat ik kon, maar het is he laas niet gelukt. Je kunt al- l?eveer 800 roL leen zeggendat ik een beet- ADVERTEN'I'IE je teleurgesteld ben." Dr. Van Schaik verzet zich fel tegen de beschuldiging van de andere kamerleden, dat hij met zijn motie een stukje gelegenheidswetgeving op het oog had. „Al in 1924 en 1927 werd er over gespro ken om levenslang gestraften voorioaardelijk in vrijheid te stellen. Het is in ons land nooit zo een actuele zaak ge weest. Behalve de „drie van Breda" zijn er nog maar twee die levenslang hebben gekre gen: dr. O. en Van Z Dr. Van Schaik ziet voorlo pig van verdere acties voor de oorlogsmisdadigers af, hoewel dinsdagavond nog re- classeringsambtenaren en een aalmoezenier hem erom gevraagd hebben. Het KVP- kamerlid wil wachten tot bij voorbeeld de volgende ka merverkiezingen. Wellicht liggen de verhoudingen in de Kamer dan anders en ik acht het bovendien niet uitgeslo ten, dat de opvattingen on der de bevolking zich zullen wijzigen." In verband met het snel toene mende verkeer op de burgerlucht havens is het noodzakelijk gebleken, terwille van de verkeersveiligheid, maatregelen te nemen die verdere, be perkingen voor de zweefvliegery in een groter gebied in het westen van het land tot gevolg kunnen hebben. Over deze kwestie zal de ryks- luchtvaartdienst overleg plegen met de Koninklyke Nederlandse Vereni ging voor Luchtvaart, waarby onder andere de zweef vliegclubs zyn aan gesloten. En eventueel invoeren van beperkende maatregelen voor de zweefvliegery in een groter gebied dan tot dusverre het geval was, be tekent niet dat er veranderingen zul len komen in het voorkomen van kolendampvergif tiging. waarby ook aandacht zou moeten worden besteed aan het ge bruik van eenvoudige apparaten die de aanwezigheid van kolendamp in een woning tydig signaleren. MeJ. Kessel bepleit daarvoor de medewerking te vragen van pers, ra dio en televisie en van de organisaties en instellingen die ln het kader van de bejaardenzorg werkzaam zyn. Gisteren zyn er opnieuw slacht offers gevallen. De heer K. Keyzer '73» en rijn huisgenote A Zoetehout-Bets (64) in Zaandam werden gistermorgen om streeks tien uur levenloos in htm wo ning aangetroffen De 81-jarige alleenwonende mevr» A. van Rechteren is gisteren dood in haar woning in Hoogeveen aangetrof fen. Een buurman die haar miste, ging kyken en trof haar levenloos in een stoel aan. In de kamer stond een brandende kachel. Eveneens ten gevolge van lcoten - dampvergiftiging is in het GTote Gasthuis in Haarlem overleden de 78- jarige A. van der Mey-Roetnor. Z<) werd met haar echtgenoot bewuste loos ln hun woning in Zand voort aan getroffen. De toestand van de man ie niet meer verontrustend. De 64-jarige alleenwonende wedu we mevr. J. W. M. Voorhorst uit Utrecht is in haar woning in de Nol- theniusstraat het slachtoffer gewor den van koolmonoxide-vergiftiging. ADVERTENTIE Een aardige mevrouw in Axel zei dat. Maar die kon het niet weten, want ze had nog nooit King Corn Stout gegeten. De meeste mensen weten wél dat King Corn Stout tarwebrood zichtbaar lekkerder en gezonder is. Omdat de hele tarwekorrel erin wordt verwerkt. King Corn, overal in Nederland elke nacht vers gebakken, dagelijks vers op tafel en dagenlanger vers. - King Corn kan tku zeggen (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG (GPD) In politieke kringen wordt niet verwacht dat de mi nister van Binnenlandse Zaken, mr. H. K. J. Beernink, tot aftreden zal worden gedwongen. De minister heeft aange voerd dat hij geheel ter goeder trouw de sigaretten heeft meegenomen uit Bel gië. De affaire heeft echter zijn positie, die na zijn uitspraak, dat de regering tegenover het parlement de harde lijn zou gaan volgen, toch al verzwakt was, er niet beter op gemaakt. In een Interview in het Algemeen Dag- de aanvlieghoogter» ^lad zegt de minister vanochtend: „Ik treed - n.et af De hele sigaret,tensmokkelaffaire te een opgeblazen zaak". De overtreding van de minister, die door loslippigheid van de douane in de publici teit schijnt te zijn gekomen, is vooral in de kring van de CHU nogal hoog opgenomen. Mevrouw Wttewaal van Stoetwegen liet zich in een eerste reactie ontvallen, dat zij, als haar zoiets was overkomen, zou zijn afgetreden. Later, toen de minister zijn le zing van het geval had gegeven, trok zij haar woorden weer in en verklaarde, dat wat haar betrof de zaak als afgedaan kon worden beschouwd. Ook de voorzitter van de CHU. prof. Van Hulst, reageerde io eerste instantie nogal ontsteld. CH-fractievoorzitter Mellema liet namens zijn fractie weten dat hij de zaak hoogst onplezierig vond maar van de goede trouw van de minister overtuigd was. De anti-re volutionaire fractieleider mr. Biesheuvel vond het optreden van de minister onver standig, maar niet om zich over op te win den. Zowel Mellema als Blesheuvel stelde gisteravond het verdere lot van de minis ter nog afhankelijk van de buitenparlemen taire reacties op het gebeurde. De kwestie, waar gisteravond na de ver klaring van minister Beernink nog een ant woord op moest worden gegeven, was of de minister tegenover de douane van zijn posi tie (hij als minister van Binnenlandse Za ken tevens hoofd van de politie) misbruik had gemaakt. Om elk misverstand hierover uit te slui ten stelden de liberale fractieleider mr. Geertsema en de christelijk-historische mr. Scholten de ministers van Financiën en van Justitie schriftelijk de vraag of mr. Beer nink anders was behandeld dan een gewone burger. Nog gisteravond lieten de minis ters weten dat dit niet het geval is geweest. Volgens de ministers heeft de douane mr. Beernink na het tonen van zijn paspoort laten passeren, overeenkomstig de instruc tor het verkeer naar schiphol en andere luchthavens. De ze aanvlieghoogte is minimaal 2.000 voet (ongeveer 650m), tot het ogenblik dat de vliegtuigen de lan dingsprocedure in zetten, op onge veer 15 kilometer van de landings baan. Door de ryksluchtvaartdienst worden de aanvlieg- en vertrekrou- tes zodanig vastgesteld, dat de vlieg tuigen minimale geluidshinder ver oorzaken. Hierby wordt gebruik ge maakt van de modernste navigatie- toe. die voorschrijft dat leden van het Ko ninklijk Huis, ministers, staatssecretarissen, ambassadeurs aan de grens ongemoeid moeten worden gelaten. Zijn zij in overtreding, dan wordt de zaak niet ter plaatse afgehandeld, maar langs administratieve weg afgewikkeld Normaal wordt in dit soort zaken niet al leen een boete opgelegd, maar ook de ge smokkelde waar ln beslag genomen, tenzy men van de goed trouw van de grrnspas- sant overtuigd is. Minister Beernink zelf heeft gisteravond, hoewel hij nog door griep wordt gekweld, MR H K. J. BEERNINK geen zware pijp? voor de radio het voorval toegelicht en ook zijn uitspraken over de harde lijn. wat gerelativeerd. Volgens de minister heeft h\j in het interview alleen maar willen beklem tonen. dat in het komende „oogstjaar" het kabinet een aantal zaken zal moeten af doen. waarbij het wel eens nodig kan zijn dat van regeringszijde een duidelijk stand punt wordt ingenomen. Dat de regering het gebrek aan een alternatief voor dit kabinet zou uitbuiten om het parlement onder druk te zetten, wierp de minister verre van ziclu pOKDERDAG 23 OKTOBER 1962 LEIDSCD DAGBLAD PAGINA

Leidsch Dagblad | 1969 | | pagina 7