When De Fluims come marching in... gaat overal de plck-up uit Eerste Aksie: opmerkelijk Terug uil Amerika: wat is het in sommige opzichten een rot land IE0de wereld «roering DRIE AKKOORDEN LEIDSCfl DAGBLAD PAOINA 27 BESTAAT een verband tussen systemen en seksualiteit. De n actiegroep Sexpol opgericht nber> gaat dat verband bestu- Itgegaan wordt daarbij o.a. van als Reiches „Sexualitat und impf," waarbij het acfcnt zal het eerste hoofdstuk. Aan de den onder meer gesteld homofi- ncipatie van de vrouw, het hu- kommune. Dit alles in samen- problemen als wetgeving, re- opvoeding. Sexpol wordt geen eel instituut. Waar nodig zal ac- ien opgetreden „om zo de doel vrijheid in een democratische nng dichter bij te brengen." ingen Sjoerd de Jong, tel. 22203, RDER: .K en O. (telefoon iganiseert enkele interessante op 5 dinsdagavonden i va..ai zi ok tober in de Kweekschool, Vliet 8, waar bij een werkgroep zal trachten een ana lyse te geven van actuele maatschappe lijke verschijnselen aan de hand van enige kernbegrippen. De groep zal zich bezighouden met o.m. het begrip demo cratie, rechtvaardigheid, kreatieve vrij heid. Het geheel zal worden uitgewerkt aan de hand van kranten, televisie e.d. met als doel een poging tot vaststellen welke rechtvaardigheidsbegrippen in onze samenleving gelden en tot welke conflicten dit kan leiden. OP 6 MAANDAGAVONDEN vanaf 27 oktober) om 20 uur in het Academie gebouw Rapenburg 73. over informatie verspreiding in de democratie. Met spre kers als dr. P. Hofstede omroepsocio- loog) en Laurens ten Cate (van de Frie se Koerier) en veel documentaires. OP 3 WOENSDAGAVONDEN van af 29 oktober in het Academiegebouw: Moderne Maatschappijkritiek in de geest van Marx, Marcuse, Markovic. Sprekers prof. dr. R. C. Kwant en prof. Dubbink. Inlichtingen bij K. en O. O IN SAMENWERKING met het Biafra-Actie-Comité wordt door het Nes bic ieen studentenorganisatie) een werkgroep gevormd die zich zal bezig houden met een in overleg met de deel nemers aan de werkgroep te bepalen as pect van de strijd tussen Nigerië en Biafra. Aan de orde zouden o.a. kunnen komen de rol van de internationale on dernemingen in Biafra; Biafra in ver band met. de Afrikaanse vrijheidsbewe gingen. Wie wil deelnemen kan contact opnemen met Ria Ubbink, telefoon 33597. EEN ANDERE WERKGROEP die binnenkort van start gaat is de werk groep Brazilië die in samenwerkirig met Amnesty International wordt georgani seerd door de RKSV Augustinus. Opge ven bij het bestuur van Augustinus tele foon 21531. CHIJNT als jongerenpagina Leidsch Dagblad, tereld wil een medium zijn Bgeren dichterbij elkaar Daarom Is kopij van teder- tom Bijdragen kunnen geho- worden RED AKSIE VAN: Hen- der Hoeven Bert Paauw Kat en Bram van Leeuwen Ucsie: Hein El brink waarden worden al of niet te- pangen door nieuwe, wie studeren wil. is er genoeg de winkel, speciaal in een aderende maatschappij het zaak goed uit te kijken Je kiest, want veel zal in de nekomst verdwijnen Zelfs tal- disten zullen op den duur nodig zijn: zoals mijninge- benauwend. dat zo ontzaglijk foare tijd met discussiëren ver- De mening van bijv ieirand "ctor-magnificus van de Am- universiteit prof. mr Belin toch zeker als uiterst progres- tnd staat, was in dit verband •chokkend Sprekend over de toestand op die universiteit, (t veel benoemingen van hoog- «P het ogenblik niet kunnen omdat er nog geen nieuwe lis. kar zitten we nu met het pro- inerzijds een maatschappij die Studeerden schreeuwt, ander universiteit, die binnenkort geen afgestudeerden meer •en. Wt het een afbraak in plaats "opbouw waarvan velen zeggen "tors te zijn. De popmuziek ligt op apegapen. Zowel op de plaat als bij live-optre- dena gebeurt niks nieuws. De vonk van de Beatles en de Stones, die eens alles in lichterlaaie zette, is gedoofd. Opzienbarende platen verschijnen er nauwelijks. In de top 40 wemelt het van de gladde maak-muziek, twee trompetten en een sax. die braaf een arrangement] e blazen. De "temming in de dancings is vreugdeloos aan het worden, drom men jongens staan vlak voor het po dium de hele avond naar de musici te kijken, zonder verder één poot te verzetten. In veel Provadya?-klups wordt helemaal niet gereageerd op de (underground) muziek: als het goeie muziek ls niet. als het shit is evenmin. Kortom, hot is een apatiese toestand waar voorlopig nog geen eind aan lijkt te komen. Beatles en andere groepen van Het Eerste Uur diepen zo nu en dan hun prestaties weer wat uit. Knap, maar niet revolutionair meer. Het zelfde is het geval met de live muziek. Technisch wordt er veel geper fectioneerd, maar echt wat nieuws wordt er nauwelijks ten gehore ge bracht. De toepassing van een lichtpro- jector of een vervormingsfilter is voor even aardig, maar de lol gaat ook daar snel van af. Ik geloof dat dit allemaal komt door de kloof die er is ontstaan tussen de luisteraar en de musicus. Dat bedoel ik zo: in de jaren '63 zat iedereen enthou siast te klooien op een gitaar van 50 piek of een tweedehands drumstelletje. Allemaal in navolging van de Beatles. Kinks en Stones die eenvoudige, maar uiterst spontane muziek maakten. De vijf mans-groepjes die toen in het weekend voor een paar tientjes uren lang speelden, wisten vaak niet meer dan drie akkoorden uit hun instrumen ten te halen, maar dat gaf allemaal niks. De bandjes die de moordende con currentie echter wilden overleven, moesten wel nét een akkoordje meer kennen én met goede gimmicks voor de dag komen Hang haar, uitzonderlijke kleding, quasi nonchalant spelen). Als groot pluspunt van die jaren zie ik. dat ledereen lekker BEZIG was Langzamerhand werd het peil van de beatmuziek beter. Zowel in Nederland als in het buitenland werkten zich de groepen op, die ook nu nog de toon aan geven. De talloze semi-amateur bandjes gaven de strijd één voor één op. En daarmee ontstond de kloof waar ik het net al over had. Wie nu een serieuze gooi wil doen ln het Nederlandse hitwezen krijgt nauwe lijks een kans, zo onaantastbaar is de positie van de machthebbende popgroe pen. Z\j stapelen eindeloos ingewikkel de apparatuur op het podium, die voor beginners niet te betalen ziin. Dit ver klaart volgens mij waarom er eigenlijk geen ene echte jonge topgroep is op dit •ogenblik De animo om met een paar vrienden fijne popmuziek te maken, is aan het weg ebben. Kansen om het „te maken" zijn er toch niet. redeneren velen. Het grote verveelde luisterpubliek is daar mee geboren. Maar er is wat aan het veranderen, en steeds meer mensen krijgen dat door Een voorbeeld daarvan is een Delftse groep die zich De Fluims noemt. Zij zyn de lange weg van de beat-ontwikkeling teruggegaan, en zijn nu aangekomen op het punt waar het allemaal begon: het ZELF maken van onbeholpen, maar spontane muziek. Dure apparatuur en lichtshows xijn dan ineens niet belangrijk meer. Met een tamboerijntje, een stel sambabal len. een stuk of wat onversterkte gita ren, een trompet en een accordeon kun je eindeloze feesten voor je vrienden bouwen. Er is geloof ik maar één figuur onder De Fluims (een groep die steeds weer wisselt) die vroeger een paar mu zieklessen heeft gehad. De rest slaat maar wat ritmies mee en zingt tweede en derde „close-harmony" in nummers als Cotton Fields, Kom mee naar bui ten allemaal (jawel), Zeg ken jij de mosselman. Whsn Vhe Fluims (Saints) come marching ln, en het hele verders oud-vaderlandse repertoire. Engelss teksten worden afschuwelijk kreupel ge zongen, maar niemand die zich er aan ergert. Op feesten waar De Fluims komen, gaat tegenwoordig de plck-up uit. Je moet het zelf ook maar eens proberen, om de boel mee te slepen met Marijke (van Peter Koelewijn», Als de klok van Arnemuiden, Drie maal drie is negen. Twee reebruine ogen en Hou Je echt nog van mij. Rocking Billy. Kijk een* of er nog een ouwe mondharmonica of een accordeon bi) je op zolder ligt. En schrijf *116 een keer naar Jouw Wereld als het Je lukt om een pear mensen mee te krijgen. HKNK IN VERSCHILLENDE boekwinkels ln Nederland ligt finds kort het blad Aksie, uitgegeven door een groep linkse stu denten en enkele sqholieren. Het is de bedoeling, dat bet blad. dat wordt ge drukt in samenwerking met de NSR en het Onderwijsfront in Leiden, eens in de veertien dagen zal verschijnen. Aksie (f 1.25) is volgens de redactie „een blad voor kat-uit-de-boom-kijkers, raddraaiers, zogenaamde anti-autoritai re autoriteiten, schijnprogressieve (hoog)leraren en ander onbetrouwbaar tuig." Aksie wil proberen een Inventari satie te geven van de vorderingen op de verschillende demokratiseringsfronten. zowel binnen als buiten de Universiteit. Als tweede taak stelt de redaktie: Het aandragen van theoreties verwerkte er varingen uit binnen- en buitenland ten dienste van specifieke aksies. De Twickelaksie is uitgewerkt in een zeer uitgebreid verslag, waarin ook de Scholieren Actiegroep Leiden nog ter sprake komt. Dit eerste nummer is echt opmerkelijk. Met o.a. drie belangrijke artikelen behalve over de Twickelaksie nog over Subcultuur en Oppositie en een stuk over de Bond van Beeldende Kunstenaars (BBKi. Vooral het artikel over subcultuur en oppositie is zeer de moeite waard. Om een indruk te geven siteren wij: DE MASSALE AKTIES in mei juni 1969 (Tilburg, Amsterdam. Nijmegen. Utrecht, Leiden) hebben waarschijnlijk meer drop-outs opgeleverd, dan nieuwe aktivisten. Ondanks de vele kolommen in de burgerlijke pers. ondanks de vele interviews via radio en TV. kortom on danks alle schijnsuksessen in de publi citeit. is het afgelopen jaar slechts een aaneenschakeling geweest van ontnuch terende ervaringen De ernstige feilen in de eigen organisatie, in de techniek van de massale aktie, in het op gang gebrachte politiserings- en aktiverings- proces hebben intern de mystifikaties rondom het fenomeen studentenopposi tie kunnen doorbreken. Pas dit jaar werd de studentenrevolte, die hard op weg was ln zijn eigen mythe te gaan geloven, in de massa-akties gekonfron- teerd met het werkelijk bewustzünsnivo van de studenten. De gehouden massa- verga deringen zijn door hun aktieloo6- heid en hun onwerkelijk karakter eigen lijk al herinneringen op het moment dat ze bezig zijn: de genomen „besluiten" hebben geen enkele praktische konse- kwentie, zij kunnen ook niet worden te ruggevonden in de inhoud van het dage lijks werk. De gestelde ultimata dwin gen tot afwachten, laten t initiatief aan de autoriteiten; en de algemene begin selverklaringen over medebeslissings recht en openbaarheid wekken een vals beeld van overeenstemming en een be vredigend gevoel van een bereikt resul taat op. „Ik heb een fijne tyd gehad ln Ameri ka. maar wat is het in sommige opzich ten toch een rot land." Renée Bodt, 19 jaar, tegenwoordig Spaans studerend in Amsterdam, vertelt ln haar ouderlijk huis aan de Oegstgeester Marelaan over haar in de States opgedane ervaringen Zij behoorde, evenals haar oud-school- genoot Willem Gert Aldershof (beiden zaten op het Rijnlands Lyceum in Oegstgeest) tot de gelukkigen die in het kader van een jaarlijks uitwisselings programma twaalf maanden (van augustus '68 tot augustus '69) ln de ge legenheid werden gesteld Amerika te „verkennen De 18-jarige Willem-Gert. nu student politocologie in Amsterdam, reisde via de International Christian Die stilstand zal toch beslist opgehe vep moeten worden, opdat we in weten schappelijk opzicht niet nóg meer ach ter raken bij Amerika en Rusland Laat een ieder die hierbij betrokken is goed beseffen, dat een regelmatig functioneren van de universiteiten een absolute noodzaak is, wil ons land zich kunnen handhaven in de maalstroom van gebeurtenissen, waaraan de onder wijswereld niet alleen die van de universiteiten —thans onderhevig is. Slechts groeperingen, die het er op aanleggen ons land zo snel mogelijk naar de bliksem te helpen, kunnen zich daarin verheugen OOM THEC Youth Exchange, Renée via de Ameri can Field Service. Over het verblijf in het „rijkste land .er wereld' zijn beiden erg enthousiast. Renée; „Ik woonde bij een fantastisch gezin in een voorstadje van New York. De mensen hadden vijf kinderen en wa ren welgesteld Ik werd helemaal in het gezin opgenomen, terwijl ze me toch de nodige vrijheid lieten. Ik heb veel ge zien. voornamelijk van het oosten van Amerika." Willem-Gert over „zijn" gezin: „Ik heb het niet zo getroffen als Renée Ik woonde bij een familie op het platte land in Iowa. ongeveer 320 mijl ten W van Chicago. De mensen waren erg conservatief en redeneerden bijvoor beeld over de Vietnam-oorlog als volgt „Ze hadden een paar jaar geleden heel Hanoi moeten platgooien, dan hadden we nu niet zoveel narigheid gehad.' Dat ergerde me. Met de kerst bracht ik een bezoek aan m'n oom in Chicago Daar beviel de sfeer me beter. Toen ik weer terugkeerde in Iowa verlangde ik erg naar Chicago. De laatste maanden ben ik per bus gaan reizen, vooral dooi het Westen Ik wilde graag naar Califor- nië. Dat was gewoon een droom van me. Ik ben o.a ln Los Angelos en San Francisoo geweest San Francisco is een geweldige stad met een volkomen eigen karakter en een sfeer die je ner gens vindt. Berkelev met z'n hippies (wat een rot woord is dat toch) was een verademing na de familie in Iowa. Wat ook een enorme indruk op me heeft ge maakt, was het gebied van de Grand Canyon. Misschien klinkt het wat ge zwollen. maar ik wist niet dat de natuur zo mooi kon zijn." Beiden bezochten een Highschool. wat in Nederland wel wordt vergeleken met een mulo. Wat l.en heeft gefrappeerd, is dat er erg veel wordt gediscussieerd op school. Willem-Gert: „Ze zijn ons. wat betreft praten in het algemeen, de baas. Alle mogelijke onderwerpen wor den behandeld Er wordt ook veel ge schreven op school. In Nederland maak te je misschien drie opstellen per jaar. daar was het elke maand raak, essays, gedichten, van alles. Het was erg leuk, maar aanvankelijk -ook erg moeilijk. M'n ogen zijn daar echt open gegaan. Renée: „Volgens mij leest de Ameri kaanse jeugd veel meer dan hier en kij ken ze ook meer naar het nieuws. Ik heb het daar toen ook maar gedaan. Op den duur ga je veel dieper nadenken over alles." Over de omgang met hun medescho lieren zeggen ze: „Je wordt goed opge vangen. Het contact komt van twee kanten. Ze nemen je gelijk in de kring op. In Nederland is dat anders. Daar wacht men af en moet in het begin alles van één kant komen.' Willem-Gert: „Er worden door de Jon geren ontzettend veel verdovende mid delen gebruikt, als Je marihuana en hasjiesj daar tenminste onder wilt rang schikken. Ik had vrienden die LSD ge bruikten en zich inspoten. Men doet het natuurlijk allemaal in het geheim want het is nu eenmaal verboden. De politie houdt zo nu en dan „raids" maar men kan toch niet voorkomen dat er heel wat wordt afgerookt, vooral in de auto's: „Cheap thrills in the back of the car." Renée: „Met de z.g. vrije sex valt het wel mee. Men was erg jaloers, veel er ger dan hier. Wanneer de vriend van een meisje met een ander meisje stond tf praten, had Je gelijk kwade gezichten." Willem-Gert: „In bepaalde staten mag beneden de 21 jaar geen sterke drank worden geschonken. Een grote groep jongens en meisjes ging vaak per auto naar een bos. vooral tn het week einde. en bedronk zich daar. Daar wa ren ze erg trots op. Had je ze de vol gende dag op school eens moeten horen opscheppen: „Oh man. I was so drunk." Willem-Gert: „Als ik uit school kwam. stond altijd de tv aan en dat ging dan door tot 12 uur 's avonds. Daar kon ik maar niet aan wennen. Renée: „Er worden veel art-festivals en openluchtconcerten gehouden, de he le zomer door. Dat is iets geweldigs. Dat zouden ze toch ook in het Vondel park kunnen doen." Willem-Gert: „Sport is er erg belang rijk. Ik heb er maar weinig aan gedaan hoewel ik er dus ruim de kans voor had. Ik vind wel dat de sport er wordt overdreven. Er heerst een waanzinnige rivaliteit tussen de scholen. Als Je goed bent in sport ben Je ook automatisch po pulair." Renée: ..Omdat er zo veel gelegen heid was, deed ik daar veel aan sport, in Nederland voerde ik bijna niets uit Willem-Gert: „Amerikanen zijn enorm nationalistisch. Het volkslied sle pen ze overal bij. Ik zat op een keer bi) de een of andere optocht Telkens als er dan een vlag voorbij kwam. ging ieder- een staan Van de oudere generatie viel me op dat ze zichzelf erg goed vinden.' Renée: „Er heersen daar zeer grote tegenstellingen in opvattingen tussen de ouderen en de jeugd Ik heb veel Jonge ren gesproken die echt van hun land hielden, maar erg teleurgesteld waren over de gang van zaken ln Amerika. Heus, ze waren soms gewoon een beetje wanhopig." Renée „Van rassendiscriminatie neb ik niet veel gemerkt. Er zijn betrekke lijk weinig negers ln New York Je eest er wel veel over maar echt oon- tact met negers heb ik niet gehad." Willem-Gert: „Ik heb drie weken ln «en „black neighbourhood" In Philadel phia gewerkt. Ik had toen veel contact met de .zwartenHet was wel eens «ng Je te realiseren dat Je tot de weini ge „witten" ln de buurt behoorde 's Avonds was het gevaarlijk. Evenals tn de andere grote steden had ook ln Philadelphia elke wijk z'n eigen gang Wanneer twee gangs het met elkaar aan de stok kregen vielen er veel doden Dat zijn dingen die ln Amerika tegen woordig doodnormaal zijn. Verder neb ik nog eens een kerkdienst voor negers meegemaakt. Dat was steengoed en ook angstig tegelijk. Een orkestje speel de vlotte muziek terwijl een medewer ker van dominee King een preek hield Hij zweepte de mensen helemaal op met uitroepen als „I am black and I am beautiful" wat de gemeente dan overnam. Dan voel Je Je als blanke wei wat huiverig." Renée: ..Tegen het einde van m'n verblijf in Amerika dacht ik: „Hé. toch wel weer fijn om naar huis te gaan Maar ik had bij terugkomst in Neder land meer moeite me aan te passen dan bij m'n komst in Amerika. Ik heb erg veel contact met de mensen hier verlo ren. zelfs met m'n familie al gaat dat weer wat beter. Ik mis op het ogenblik m'n vrienden in Amerika wel." Willem-Gert: ..De eerste weken tn Nederland had ik het moeilijk Ik voelde me hier niet op m'n plaats. Ik mis hier het internationale sfeertje, niet die fa milie of mn vrienden. Echte goede vrienden heb ik daar trouwens toch niet gehad hoewel ik met de meeste mensen goed kon opschieten. Misschien lag het aan mij, zat ik nog teveel aan Holland vast. M'n ouders vinden me. geloof lk. innerlijk ontzettend veranderd Renée: „Dat vinden mijn oudera niet. maar ik ben het wel."

Leidsch Dagblad | 1969 | | pagina 27