IBANON OP AND CHAOS Verzilting bedreigt water in Randstad PIJPLEIDING DOOR NEGER ER IS WEER Weer iets nieuws van DKQSTE Laird is tegen een eenzijdig bestand morgen gekookt of uitgebakken spek en worst ibieren in bres voor Palestijnen ïïa! iLARINGEN NIET MEER SLAPEN BIJ MONUMENT Voorlopig noodbestand afgekondigd 7 'N WATERSNOOD IN TUNES1E HOUDT AAN Raiffeisen-Spaarweek 27 t/m 31 oktober rondo's JAMIN Kandidaten rechterlijke macht worden allen getest euivo I VAROPA BAKKERIJEN TILBURG 'J refïclit T maart 1SG9 DONDERDAG 23 OKTOBER 1969 No. 32924 EIDSCH DAGBLAD E. A. E. van Dishoeck 5teur: Drs. J. R. Soetenhorst DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 14.85 per kwartaal (postabonnementen f 17,25), f 4,95 per maand (bij vooruitbetalinglosse nummers f 0,25 Witte Singel 1, Leiden - Giro 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 11507 (Reuter, AFP, AP) bevindt zich op de rand chaos. Het conflict tussen lese leger en de Pales- jrrillastrijders heeft het 'van de kleine mohamme- thristelijke staat inge- tussen Syrië en Israël jerd in een slagveld en de itelling onder de Libanezen toegespitst dat een bur- |og niet meer uitgesloten worden geacht. neh al wankele zakenkabinet Kara mi is afgetreden, nchten tussen de Palestijnse «rijders en het geregelde Li- leger, die tot gisteren nog een karakter droegen, hebben niter van een veldslag aan- De commando's zeggen dat tanks, artillerie en bom- pers in de strijd heeft ge- Volgens het persbureau van Hen-Oosten heeft Israël van jenheid gebruik gemaakt en lanees dorp bezet, zodat de strijders op twee fronten vechten. Woede bn tussen Palestijnen en hebben gisteren een in woede en ergernis in de I» wereld losgemaakt. Van- I vrorg deden guerrillastrij- d aanval op een aantal Liba- rensposten, die de weg van naar Damascus controleren egen daarbij duidelijk steun Syriscb grondgebied. Syrië eerder de grenzen met Liba- Lybië, waar gisteren len betoogden tegen de :van het Libanese leger, heeft itieke betrekkingen met |ook verbroken. Nasser van Egypte deed ilijk beroep op president zyn invloed ter beëindiging jevecnten aan te wenden. In protesteerden gisteren hon- enden Irakezen. De Iraakse heeft gedreigd tussenbeide a. De Iraakse strijdkrachten van paraatheid gebracht He elke aanval op de Arabi- nmando's het hoofd te bie- Soortgelijke reacties kwamen ke Arabische landen. Liba- om een bijzondere zitting raad van de Arabische Liga om de situatie te vespreken. al eerder besloten een Üj deze raad in te dienen. Situatie militaire situatie valt oo sblik moeilijk een beeld te a de guerrillastrijders zou- I atijnen en vijf Libanese bur- 3 gesneuveld. Berichten uit If melden, dat de guerrilla- tich hebben teruggetrokken reis langs de grens met Is- een zou kunnen betekenen ianese leger aan de win- is. Zowel Israël als Li- Heft iet verontwaardiging a als zouden de Israëliërs een dorp hebben bezet, van de *ezen. Bron van het conflict moet ge- Wen in de Libanese vrees (ADVERTENTIE) (KA l verwacht van heden- tot tod HelijK veel bewolking met Wge regen. Morgen over- to opklaringen en slechts een bui. Tot matig of toenemende zuidwestelijke lagere middagtempera - I vandaag. (Opgemaakt te 12.40 uur) 14 OKTOBER <20 uur; onder: 17.28 uur. 16.49 uur; onder: 6.12 uur. Hte Katwijk te 2.08 en 14.28 r te 10.29 en 22.44 uur. het Libanese leger al eens eerder op getreden tegen Palestijnen. die naar de mening van de Libanese regering hun boekje te buiten gingen. Libanon met zijn gedeelde moham medaanse en christelijke bevolking, -dat wel eens het Zwitserland van het Midden-Oosten ls genoemd, heeft zich slechts schoorvoetend aan de Arabische kant opgesteld. Het aftreden van de premier Kara- mi, een krachtige persoonlijkheid, vormt een extra complicatie. In Bei roet wordt druk gespeculeerd over de mogelijkheid, dat Karami niet op de hoogte was van de beslissing om te gen de guerrillastrijders op te treden. Achter dit optreden vermoedt men het beruchte „Tweede Bureau" van de Libanese inlichtingendienst, dat een grote politieke invloed heeft en gesteund wordt door oud-president Chamoun, een zeer ambitieus, zeer pro-Amerikaanse politicus achter de schermen. Compromis Een compromis tussen Palestijnen en Libanezen lijkt voorlopig uitgeslo ten. Jasser Arafat, leider van de Pa lestijnse Bevrijdingsbeweging (PLO) heeft de mogelijkheid van een com promis via overleg van de hand ge wezen en gezegd dat de Palestijnen zullen blijven vechten tot de laatste man. Voor de komende dagen wordt een aantal betogingen verwacht in alle Arabische hoofdsteden. In Bei roet vond er gisteren al een plaats, die door politie uiteen werd gedreven. Een groot aantal Libanese politieke partijen en organisaties hebben opge roepen tot een algemene staking. Een pijp van driehonderd kilometer lengte en een door snee van een dikke meter, goed voor 25 miljoen ton ru we olie per jaar, die van Ei- lat aan de Rode Zee naar Asjkelon aan de Middelland se Zee loopt, dwars door de Negeb-woestijn dat is het antwoord van Israël op het sinds de juni-oorlog van 1967 door Cairo gesloten Suezkanaal. Nassers „kanaal-politiek" slaat als een boemerang te rug op Egypte, dat er nu toch wel sterk rekening mee moet gaan houden, dat de goud mijn ter waarde van 110 mil joen Egyptische ponden per jaar, die het Suezkanaal toas, nimmer meer de politieke en economische betekenis van voor de laatste Arabisch- Israëlische oorlog zal krijgen. De grote Westerse afnemers van Arabische olie hebben hun toevlucht genomen tot de veel voordeliger Kaap route met reuzetankers. Egypte, dat inmiddelds de gevolgen van een heilloze po litiek maar moeilijk kan ver werken, heeft voortdurend gesuggereerd het verlies van het Suezkanaal op te vangen met een oliepijpleidingmaar tot op heden is dit plan niet uitgevoerd. Daniel Rosenblujti maakte als eerste fotograaf ter we reld foto's van de pijpaanleg. Palestijnse guerrilla-organi saties wachten ongetwijfeld op het momentdat zij hun slag kunnen slaan. Zij zullen echter rekening moeten hou~ den met verregaande beveili gingsmaatregelen. (ADVERTENTIE) EX-PREMIER KARAMt voor represailles van Israël na ac ties van Palestijnen die vanuit Li banon opereren. In het verleden is Amsterdam wijzigt APV: AMSTERDAM (GPDj Het sla pen bij het Nationale Monument op de Dam in Amsterdam is bijna verleden tijd. B. en W. hebben de gemeenteraad een aantal wijzigingen van de Algemene Politie Verordening voorgesteld, die een eind moeten maken aan deze situatie, die vooral veel niet-Amsterdammers de afge lopen maanden een doorn in het oog is geweest. Deze wijzigingen houden in, dat (het verboden is zioh te bevinden op of tegen een gedenkteken op of aan de openbare weg en voorwerpen tegen of op een dergelijk monument te zetten. De ^nige uitzondering dis gemaakt wordt is voor het leggen van kransen en bloemen tea* huldi ging of herdenking. Een verdere verandering van de APV maakt het burgemeseter en wethouders mogelijk voor bepaalde delen van de openbare weg met de daaraan gelegen portieken, galerijen, arcaden of nissen in de omgeving van gedenktekens een sl aapverbod af te kondigen. Van jong tot ond met sparen vertrouwd bestaat uit 32 pagina's. ADVERTENTIE water kan er binnen dringen. Vooral als het water laag staat en er weinig stroom is". De tweede en hoofdoorzaak is. dat (Van één cmzer redacteuren) LEIDEN (GPD) Het hoogheemraadschap Rijnland heeft gisteren in Leiden, in overleg met de hoogheemraadschappen Delfland en Schieland, een voorlopige noodtoestand afgekon digd. Door de te sterke verzilting van de Rijn en de Nieuwe Waterweg is het water in de Hollandse IJssel zodanig ver slechterd, dat gisteren rond het middaguur de inlaat bij Gouda volledig is afgesloten. Vanmiddag werd bi) een lichte verbetering van de situatie via het gemaal in Gouda op beperkte schaal wat water met een chloride-gehalte van even boven de grens van 300 milligram per liter ingelaten. Ryn- land-staffunctionaris Riemens over het waarom: „Het is een profiteren van de omstandigheden. We moeten natuurlijk afwachten hoe de boezem reageert, maw als we nu nog enke le dagen niet inlaten, moeten we straks misschien wel yvater met een percentage van 400, misschien wel 500 inlaten. En met dit relatief droge weer ontstaat er langzaam maar ze- ker een grote behoefte aan „vers" water". De randstad Holland, het gebied tussen het Noordzeekanaal en de Nieuwe Waterweg, zal het dus voor lopig zonder vers zoet water moeten stellen. Een gevolg van een samen loop van omstandigheden: door de langdurige droogte is het peil in de Nieuwe Waterweg sterk gezakt,, waardoor de „zouttong" uit zee steeds verder landinwaarts dringt. De afvoer van het Rijnwater ls de laatste dagen gedaald tot minder dan duizend kubieke meter per se conde. wat nauwelijks een kwart van de normale afvoer is. Volgens Rijkswaterstaat spelen de Rot terdamse havenwerken en het ver diepen van de mond van de Nieuwe Waterweg daarin ook een rol: ,Hoe groter een zeegat is, des te meer asut uit West-Dultsland grote hoeveelhe-"" slecht® in beperkte mate zal kunnen den chloriden via de Rijn ons land binnendringen. De chloriden zijn af komstig uit de kaliuin-mijtten in de Elzas. Het chloride-gehalte van de rivier was gisteravond al tot meer dan 300 miligram per liter gestegen. In de Hollandse IJssel, waar de hoogheemraadschappen Rijnland, Delfland en Schieland via de water- inlaat bij Gouda, hun verse zoet wa ter uit betrekken, was het chloride gehalte gisteren reeds opgelopen tot ver boven de 400 miligram. Bij de stormstuw in Krimpen aan de IJssel werd bii hoog water een gehalte van 580 miligram per liter gemeten. En nu een doos met 400 gram bonbons-assortis voor 6,55( Smaakvol verpakt. Koninklijke Droste kwaliteit. TUNIS (Reuter) De Tunesische radio heeft de bevolking van de in het noorden van het land gelegen dorpen Jendouba en Medjez el Bab aangeraden hun toevlucht in hoger gelegen land te zoeken, omdat hun woonplaatsen gevaar lopen over stroomd te worden. Sommige rivieren vertonen een waterstand, die zeven meter boven het normale peil ligt. In I de omgeving van Bizerta zijn ver- j scheidene plaatsen in het water ko- men te liggen. Een groot aantal stre- ken is geïsoleerd en verscheidene boeren hebben een totaal verlies van hun oogst gemeld. Ten zuiden van de hoofdstad keerde vandaag de nor- j male toestand terug, nadat dit ge- bied dinsdag door overstromingen en een zware storm was getroffen. De spoorwegverbindingen van Tunis met plaatsen in de omgeving zijn echter nog niet hersteld. Begin van deze maand kwamen bij overstromingen, waaronder het ge hele land te lijden had, ongeveer 450 Tunesiërs om het leven. dat. terwijl de drie hoogheemraad schappen zich een grens van 300 mi ligram stellen. Deskundigen van de proefstations, de hoogheeii raad schappen èn het KNMI hebben gisteren druk overleg over de voorlopige noodsituatie ge pleegd. Het boezempeil In Rijnland U op het ogenblik weliswaar n»Dg vol doende hoog via het gemaal by Leidschendam kon zelfs nog water ln Delfland worden ingelaten maar over hooguit zes dagen zal men toch zout water moeten binnenlaten. Aan gezien er in de komende dagen nog worden doorgespoeld in een spoed- sohrijven aan de polderbesturen ad viseerde Rijnland zo min mogelijk water aan de boezem te onttrekken— dreigt er door de uitlozing van de ve le rioleringen niet alleen een ernsti ge vervuiling van het water, maar tevens een gevaar voor de visstand door gebrek aan voldoende zuurstof Verder hebben de proeftuinen in Naaldwijk alle tuinders in het West- land gewaarschuwd tegen het ge bruik van opgepompt water. Voorts heeft het hoogheemraad schap Delfland de directie van de Nederlandse Gist- en Spiritusfabriek in Delft verzocht eveneens geen grondwater meer te gebruiken, maar oppervlakte-water. De gistfabriek loost namelijk grote hoeveelheden zout in het water. («ie ook pagina 7) ADVERTENTIE morgen pak 6 stuks 98 voor 88 niet te geloven voor die prijs! 1 WASHINGTON (AP) Ame rikaanse minister van Defensie, Met» vin R. Laird, is tegen staken tm het vuren in Vietnam als de Noord- vietnamezen niet eveneens hiertoe overgaan. Laird zei dit gisteren ie een verklaring voor de pers. Hg voegde hieraan toe, dat een eenzij dig bestand geen middel ls om M i een einde van de oorlog te geraken. Volgen» het Franse persbureau AFF heeft deze verklaring ten doel de po- I gingen van sommige leden van het i Amerikaanse Congres in de kiem ts smoren, die beogen president Nhou ertoe t« bewegen in zijn reden van 3 november a.6. een eenzijdig: ba- stand aan te kondigen. i (.Van onze parlemenfcafta» redactMS DEN HAAG (GPD) Kandidaten voor functies baj de rechterlijke macht worden sedert een jaar onge veer psychologisch getest bil de Rijkspsychologische Dienst.. „Alle kandidaten hebben dus gelajfke kan» sein", aldus zei gistermiddag mtalste* Polak van Justitie tijdens de behan deling van de begroting van zijn de partement ki de Tweede Kamer. De rechterlijke macht is volgens de be windsman enthousiast over des» se lectie. Hij verwierp dan ook de stel» ling van die KVP'er Van Scfcaik da* er in ons land een selectieve justitie ls, en slechte uit een bepaalde groep Juristen kandidaten voor de rechtse» lijke macht naar voren komen. Hoewel hijzelf de term establish» mentjustit» niet wikte gebruikecx wees de minister erop dat inderdaad veel leden van de rechterlijke macht afkomstig zijn uit hogere an middel bare milieus. Hij weet. dit verschiji»- sel echter niet aan de rechtertijto» macht zelf, maar aan het feit dot het aantal studenten bij het weten schappelijk onderwijs, dat wit een laag milieu komt, zeer klein ts. Minister Polak vond het voorstag van mevr SingerDekker tPvdAl om de toga's voor rechters, advoca ten en officieren van justitie te ver plichten niet erg belangrijk. Volgen» de minister stellen de leden van de rechterlijke macht er self prijs op de toga's t» dragen. ADVERTENTIE een goed stuk vlees hoort erbl) t Is weer tijd voor zuurkool met je kunt 1 slechter treffen! ADVERTENTIE ©ucl Qlie. WIJ/ Al werd een deel van onze bakkerijen ver woest, de gloednieuwe geroosterd brood-oven, de modernste van Europa, is gelukkig In tact gebleven. Dank zij razendsnelle hulp en de bewonderens waardige inzet van honderden medewerkers Is het mogelijk geworden de originele Varopa weer te fabriceren. vers geroosterd vers verpakt vers op tafel Uit het Leidsch Dagblad van 21 Oktober 1869: De Schoonhovense Ct. deelt mede, dat onder de 100 sollicitatie-brieven voor de betrekking van gemeente ontvanger aldaar een briefje gevonden werd, letterlijk van onderstaanden inhoud: ..Waarde raad van de gem. te Schoonhoven ik ben on- derrigt dat U Ed. een ge meente-ontvanger zoekt dus vervoegt ik mij met een woord en komt bij U lieden dat ik in die vost Zenie zou hebben en borg van 4 dui zend gulden aan eigen goed behalve geldZoo noem ik mij U geachte Vrind". ent.

Leidsch Dagblad | 1969 | | pagina 1