ksuele doding: oorzaken gen in vroegste jeugd voor beginners en gevorderden in de RUITERSPORT Werkende jeugd ziet haar problemen niet efschrift Groninger zenuwarts Klachten in Leiden: Kerkgangers mogen preek onderbreken Leidse dames op dievenpad Dit jaar meer dan honderd roofovervallen dei- Bevolking te Leiden Diverse accessoires VROOM DREESMANN uw prijsbewuste warenhuis Leiden DAG 23 OKTOBER 1969 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA lt 3. JIGEN (GPD) „Ik had een literatuurstudie over X Igemaakt. Dat was het begin." Voor het eindresultaat m oefschrift over „seksuele doding" werd de zenuw- Hoekstra bekroond met het doctoraat in de Genees- n [i de Groninger universiteit. onderwerp van zijn pro- z gt hij: „Ik heb het loc oord dat ik liever wil omdat het een morele inhoudt uitgebreid tn van doding moord Ij tware mishandeling met Hoop waarby sexuele ffct of indirect een rol eflnst is een motief. Maar Jr n te doden behoeft niet 21 dd bij moord uit jaloezie Ji« leboeksverhouding, waar die er vandoor gaat iele gelaten partner doodt, ook voor een homofiel die t wil verleiden, maar uit ijj wordt betrapt de keel dichtknijpt. Bstische spelletjes die per de hand lopen. Diep- lioek hierover leek mij bappelijk oogpunt nood- meer omdat ik als psy- it bij het ryksasiel dr. S. In Groningen vaak met a werd geconfronteerd" Agressief Hoekstra komt in zijn tot de conclusie, dat aan loding stoornissen in de gidsontwikkeling ten jjgen die in de zeer vroe- het het algemeen voor levensjaar zijn ont- ls openlijk agressief ge- ouderlijk milieu, zoals hevige vechtpartijen, de factor. gewelddadige handeling een oplossing te vinden diep emotioneel conflict, ware aard voor het he rborgen blijft, wordt van delicten, die g van verstandsverbijs- i begaan. patiënten die hij onder den zich geen van allen Iplooien. Op het werk en imleving pasten ze zich üok bleken ze niet iD moeilijkheden en span- hoofd te beiden. Voorts wat men van het vorige lossen in de ontwikkeling ütmatige leven en de ge- alng blijven steken. tra: „De stoornissen Doral tot uiting in een zeer Termogen om d uurzame leggen. Dat werkte door Inerkeuze bij geslachtsge- Homoseksuele relaties en t zeer jonge personen of ifden hadden de over- inger zenuwarts heeft het „profiel" dat hij van Benten schetste, uitge- bestaande gegevens, ge- Hmeen medisch en psy onderzoek. teen afwijkingen hmateriaal ontnam de zijn veronderstelling, dat itoornissen in de herse- toorbeeld epileptische aan- - op seksuele doding van invloed zouden kunnen zijn. De pa tiënten hadden in dit opzicht geen afwijkingen. Bovendien bleken ze een normale of superieure intelligen tie te hebben. Voor de heer Hoekstra komt dit resultaat niet onverwacht. „Op grond van mijn praktijkerva ring leek het me aannemelijk. Maar het was toch een verrassing dat er geen enkele uitzondering bij was". Ligt in het gebruik van ouderlijk geweld als diepere achtergrond van seksuele doding niet tevens besloten dat erfelijke aanleg een zekere rol kan spelen? De heer Hoekstra heeft een sterk tegenargument: „Uit de literatuur is bekend dat apen en an dere diersoorten die vlak na de ge boorte werden geïsoleerd, later ge heel normaal sociaal en seksueel ge drag kuinnen aanleren. Dat wil zeggen, dat de ouder-kind verhouding in de eerste levensfase, waarin men moet leren omgaan met agressie en seksualiteit van doorslaggevende betekenis is". In een toekomstig onderzoek over seksuele doding „Dit was maar een kleine steekproef" moeten volgens hem ook andere delinquenten als roofmoordenaars en oplich ters. worden betrokken, maar bovendien „normale" mensen. „Voor naamste conclusie zou dan misschien zijn, dat mensen die misdrijven ple gen, teleurstellingen en verdriet min der goed kruinen verwerken dan anderen. „Ik meen dit te mogen zeggen op grond van ervaringen, die ik in m^Jn vroegere huisartsenpraktijk met psychische problemen op deed. Daar door benader ik patinten waar schijnlijk anders dan een psychia ter met een louter universitaire op leiding", aldus dr. Hoekstra. De heer Hoekstra is van mening dat zij er zich niet kunnen handha- die een seksuele doding hebben ge pleegd, levenslang in een inrichting moeten blijven. „Dat klinkt hard, maar deze mensen stellen terugkeer naar de maatschappij niet op prijs. Integendeel. Zij zouden zich er dood- ongelukkig voelen omdat zij weten dat zü er zich nietkunnen handha ven". LEIDEN Gaat Leiden mee doen aan de „dag voor de werken de jongeren" op zaterdag 1 no vember? Het is nog een open vraag, zeker na de bijeenkomst van gisteravond in het vormings centrum aan de Tweede Haver- straat. De opzet van deze avond was, dat er zoveel mogelijk wer kende jongeren zouden komen die wat aan hun maatschappelijke groepspositie willen doen. Bijvoor beeld door volgende week zater dag per bus naar Den Haag te gaan, waar werkende jeugd uit het hele land bij de regering met de vuist op tafel gaat slaan om haar eisen kracht bij te zetten. De opkomst was echter minimaal. Het aantal jeugdleiders overtrof nog het aantal jongeren. Dat ontlokte één van de medewerkers aan een vormingsinstituut de verzuchting „Ze zien de problemen niet. Ze doen hun werk. maar ze zien bijvoorbeeld niet dat ze recht hebben op een dag vorming in de week." Hij kreeg de bijval van enkele an dere medewerkers aan vormingscen tra. Er zou een algemeen bewust- wordings-proces op gang moeten worden gebracht onder de werkende Jeugd, zo werd gemeend. Men kwam er niet helemaal uit hoe dat precies zou moeten gebeuren. Eén van de aanwezigen merkte op dat de werkende jeugd nauwelijks op de hoogte is met bijvoorbeeld de ar beidsvoorwaarden. Bovendien is een groot deel van deze jongeren niet in staat om hun problemen in een rui mer verband te zien. Een andere klacht was, dat de jeugd die proble men dan vaak ook slechts op onbe holpen wijze onder woorden kan brengen. De conclusie luidde, dat hier een duidelijke taak ligt voor de scholen en beroepen-begeleiding. Op de vor mingscentra (zoals de Levensschool) komt het werk nog niet verder dan- de werkende jeugd duidelijk maken dat zij wordt achtergesteld bü de stu derende jeugd. Levthon Na de betrekkelijke flop van gis teravond wordt er nog een poging gedaan om jonge werknemers in Lei den op de been te krijgen voor hun rechten. De stichting Leython zal proberen zo snel mogelijk een discus sie-avond te organiseren, met als in leiders een paar mensen die vlot de wei-kende- jeugdproblematiek weten aan te snijden. Deze avond zou vóór 1 november moeten worden gehou den, opdat men ook in Leiden en omgeving alsnog mee kan doen aan de landelijke tocht naar Den Haag. LEIDEN Aan de dienst, die dr. P L. Schoonheim van het experi menteel kerkewerk zondagochtend om tien uur in de Hooglandse Kerk' houdt zal ditmaal een bijzonder ka rakter worden gegeven. Tijdens de preek kunnen door de kerkgangers vragen en opmerkingen worden ge maakt. Deze onderbrekingen kunnen ertoe leiden, dat dr. Schoonheim niet uitsluitend zijn gedachtengang zal kunnen volgen. Het is zelfs mogelijk dat zijn preek door de vragen een andere richting uitgaat. Vcorts zal in deze dienst, die tevens het karakter van een oogstdienst draagt, enkele minuten aandacht worden gevraagd voor de scholierenactie „Stop moord op Indianen." Bij de uitgang kan men deze actie steunen door het plaatsen van handtekeningen. LEIDEN —De politie heeft drie inwoonsters van Leiden, resp. 26, 28 en 46 Jaar oud, aangehouden, die en kele weken geleden i een juweliers zaak aan de Nieuwe Rijn sieraden hadden gestolen. Toen de drie dames gisteren de winkel binnenstapten herkende de juwelier in het drietal de klanten die op de dag dat hij een aantal ringen miste de zaak bezoch ten. Op hetzelfde moment dat de ju welier de politie belde zag een van de vrouwen nog kans een gouden armband uit de winkel weg te nemen. Twee van de dames konden door de politie ter plaatse worden aangehou den. de andere werd even later elders opgespoord. De sieraden, die inmid dels zijn teruggevonden, zouden een waarde van ongeveer duizend gulden hebben. DEN HAAG (ANPi Het aan tal diefstallen met geweld (in het al gemeen gewapende roofovervallen za'. dit jaar wellicht de honderd overschrijden. Minister mr. C. H F Polak (Justitie» heeft dit gistermid dag in de Tweede Kamer meege deeld. Het aantal overvallen steeg gedurende de jaren 1964 tot en mei 1968 van 30 rot 87 per jaar. Ofschoon de toename van het aan- tui overvallen op banken e.d. instel lingen „van betekenis' 'is en „de aller - srherpste aandacht vereist", is een kwalificatie a's zou een golf van mis daad over ons land zijn losgeslagen, niet op zijn plaats, zo zei minister Polak. Hij wees er op, dat banken en dergelijke instellingen zelf maatrege- j le n moeten en ook kunnen nemen cm het overvdlrisico zoveel mogelijk j te beperken. GEVESTIGD week van 8 t/m 15 okt. F. G P. Jaquet, Topaas- N. Wong-Cheung, Pletersk. 26; M M. P. HaalebOB. de D Helaha, Topaasln. 70: (ee. Wagnerpl. 32. W J. Boerhaaveln. 29; P. Weer- «Utraat 195; P. J. Voogd. Mg 187; R. Jairam. Oost- E Douidi-van de Poll. 4; G. F. P. Heremans. ir. 23; B Powdrill. de Ba ll H. de Lange, Roombur- 0. A Kok, Kanaalweg 83; ITrompstr. 62; L. M. Parijs, 180; H S. Bras. Verdlstr «den: A. M. R. van 't Gru- «ewoerd 87; J. van Ame- ioutln 25; E. L. Herfkens. teslngel 93; M. J. E. Beuk. llekade 3, R F Posthumus lt«8teeg 2a; H. N. Brouwer. Uk 43; M A. van Drunen «Singel 97; A E. Koppe- Catsln. 12; J A. Leijder o. Hoge Rijndijk 134; M. BMngel 10; W. A van De- Ommeren. Rijnsburgerweg fc*. Vreewljkstr. 14; J. W. Gerecht 12; H. G J. van [ewoerd 154; J v. d. Hel, 16; M. L. Begemann, S). K R. Hortsing. H. de •0; R. M. Bergval, Narmstr. Suijser, Roomburgerweg 2; openolle. Boerhaaveln. 242; «gewoerd 76; H. D. A Hock. 14; L. W. van Dintere. 14; J. G. Boorsma. Bil- 1; O. W. Wolters, Morsweg Ruys, Rapenburg 20; J 'J Pm. Plantsoen 51; W J. M. ontlaai 145. H. E M. Hage- ■burgerweg 10; M. C Kul- E- Kerkgrt 16; M. Wilde- kgaalln. 6; R J G. La- Wljn, Rijn en Schiekade 110; W M. L. H. van Essen, Noordelnde 50; E R. Baldal, Rijnsburgerweg 10; J. P. van der Meulen, Wasstr. 2c; J. W. Pronk, Breestr. 163; H. N. Swaak, Leeuwerik- str 3; D Bouman, Witte Singel 49; T. A M van der Vaart. Witte Ro- zenstr. 26; E F. Hasrat. Flanorpad 4; J. C Portier. Jacq. Urlusplantsoen 165; E. G. van Trigt, Hoge Rijndijk 44; R. C. M. de Kort. Noordeinde 2a. M D. van Wijk, Haagweg 20a. C L. Plate, J. van Goljenkade 17; L. M. van den Brink. Brahmsln. 50; E. Glganto Chi- meno. Oude Singel 18; A J. Ooster huis. Rijn en Schiekade 25; R E O. Ekkart. J van Goijenkade 1; J. S. Vo gelaar. Boerhaaveln, 9; I. T J. Tseng- Hsiang, Rijnsburgerweg 193; L. J. M. van Appel. Marienpoelstr. 23a; B Nieuwpoort, Houtmarkt 8; G Ben schop. Houtln. 6; E W. Gülcher. 4e Blnnenvestgrt. 37; L. W. van der Tho- len. Rijndijk 170; B. J, Koster. Kool laan 24; E Stelnert, Hoge woerd 87; I. Hoogendljk. Merelstr. 18; L T. Tim mer. Noordelnde 2a; C. Seyffert-Stahl, Kennedyln 104; E Leenders. Haagweg 72; K M. C Hoogeboom. Beethovenln. 102; G C M. Akkermans. Noordeinde 2a; A. J. M. van der Zon-Lubbe. Ama- llastr 1; P J M. Vonken, Franchi- montln. 18; J. M Hage. Thorbeckestr 52; W L. F Groeneveld. Noordeinde 2a; M. E T. van Stekelenburg-Sche- pers. Schubertln. 203; J A van Fruchten, Dijkstr. 34; M H M. Swaak. Rijnsburgerweg 10; A. T. J Hooijboer. Noordeinde 2a; M A, A. Molders-Wij- nants. Wasstr. 49; I M van Dullink, Boerhaaveln. 12; A. M Damen. Kllk- spaanweg59; M. Kuljl .Noordeinde 2a; H. J. Hartgerink. Vreewljkstr. 23. A, M. A van Dullink, Boerhaaveln. 12; A. Lammens. Rijnsburgerweg 10; H. Kuij- pers, Noordelnde 2a; J. P Bakker. Vrouwensteeg 16; W. A. H. Banzlger. Morsweg 48a; W. E. J van der Valk van der Vossen. Molensteeg 29; A H. Mik, Noordelnde 2a; M. A. M. G Rljs- dljk. Pasteurstr 40a; H. H. A. Bonnet- Brongers. Haarlemmerweg 51a; J. W. M de Groot-van Veen. Haarlemmerweg 50; B J. H M Rave. Noordelnde 2a; J E Weekenstroo. Nieuwe Beesten markt 21a; H M C. M. van Veen- Beuk. Hooglandsek. Choorsteeg 8; H. W. E. Vlletstra-Bakema. Lammen- schanspl. 19; E Relnklngh, D de Roo- de, G Schuppers. G J Soesarwij, J van Someren Brand. T. P Swinckels. F Troost. A. Verhoeven. Noordelnde 2a. VERTROKKEN Gezinnen: Baron R. J van Harden- broek van Ammerstol, Plantsoen 71, A dam, Cllostr 14; H. Korswagen. Ou de Singel 210. Oegstgeest. Rljnzlchtweg 58; J. J. Magulre. Rosslnistr. 2. Ver Staten van Amerika; G Keunlng, ab ws t/o Kllk6paanweg. Woubrugge, 3a- leweg 22; A. G M M Sips. Jac Ur lusplantsoen 344, Bodegraven, Groene Zoom 75; C. P. Mlrani. Merelstr. 43. Groningen. Goudln. 53; T. Kooien. To- paasln. 12. Woubrugge. Bateweg 46; C. B J van Dinten, Haarlemmerweg 257, Geleen, Beneluxln. 15, J E. MooiJ, Utrechtse Jaagpad 20. Voorschoten, Gerbrandyln. 11; L. J. van der Meer, Hasebroekstr. 2, Warmond. Padoxln. 8; D van der Sande, Jan v Goljenkade 5, Oegstgeest. Rljnzlchtweg 33; A G A M. Snljers, Haarl.str 246a, Cas- tricum, Jan v. Galenln 29; C. Ver hoog. Oude Singel 4. Warmond, Bea- trlxln. 1; H G Vooljs-Kromhout, Han- senstr. 20. Katwijk, Langeveldstr 154. J R. H Kuyper. Rijnsburgerweg 105. Leiderdorp. Koekoekstr. 37; L F M Kroffle, Lage Morsweg 79. Doetinchem, Caenstr 260; H. R Grlmme, de Ge- nestetstr. 30. Meppel. Adr. v. Ostade- stra-at 40 III. Alleenstaanden: M van Amsterdam -Wolters. Atjehstr 93. 's-Gravenhage, Diamanthorst 177; H. Brunsting, Noordelnde 2a. Leek, Hoofdstr 266; G van den Heuvel. Tornatenstr 52. Woerden. Primulastr 21: B J. Krul. Vrouwenkerksteeg 18. Vllsslngen. Hen- drlkstr 12; A. Grit, Noordelnde 2a. Wateringen, Heulweg 14; F A Graaf- mans. Rijnkade 7. Oegstgeest. Plet Helnln. 32; P M. Koole. Topaasln 178, Hilversum. Noodweg 37; A H. J F. S Munnlnghoff. Klokstetg 10. Apeldoorn. Welselse Kampweg 78; M H Moba- rek, Haarl str. 83, 's-Gravenhage. Ren- baanstr 21: M I F. Prins-Bakker. Kort Galgewater 10a, Hulzen NH. Hui- weg 36; D. M. A P de Kruljk-Hou- wing. Rapenburg 122. Voorburg. West einde 35; M. R. van Zeist. Utrechtse Jaagpad 120. 's-Gravenhage, Nieuwe Parkin 57; A. Vledder-Bosselaar, Uh- lenbeckkade 19, Voorschoten, Schuber plantsoen 3; J. H. Griffioen, Zoeterw - singel 81. Alkmaar, Rulsbroeckhof 36; J J. Bruens, Stadhoudersin. 21, Bel gië; M. J. Griffioen-Bakker, v Blan- kenburgerstr 5. Alkmaar, Rulsbroeck hof 36; Jkh. S E. Beelaerts van Blok land. Plet Paaltjenspad 5. Leidschen- dam. Prinses Anneln 380; M. H de Ridder- de Heiden. Coornhertstr 4. Al phen a. d Rijn. Sterrenln, 109; M. J Molenaar- Laurier. Jac Urlusplantsoen 320. Oegstgeest. Jan Steenln 13; J H. La Poutré. Rijn en Schiekade 9. Am sterdam. Sikkelstr. 15 I; C. de Wilde. Witte Singel 27, Delft. v. d Dussen- weg 14; S. G. Jonker, Vreewijkstr. 16, A dam. van Eeghenstr. 40; W H. G M Maussen. Witte Rozenstr 30. Schae6- berg. Heerlenseweg 17: P C. Akkerman Witte Singel 57 a, Nijmegen, Dr de Blecourtstr. 8; M Fruman-van Va rlek. Evertsenstr 57, Oegstgeest, Duln- zlchtstr. 7; G. Scheffler-Reislng, Rijn dijk 136. Duitsland; S B Wollnetz. Groenhovenstr. 13. Ver St. v Ameri ka; O B Onnes, Joh de Wlttstr. 55 A'dam. Spanderswoudstr. 160; M J Los, Houtln 66. Oegstgeest, Pr. Bern- hardln. 17; M. Janssen. Fagelstr 46, R'dam. Pasteursingel 25a; G. Koste lijk. Zijlsingel 67. Heemstede. Oude Posthuisstr 32; A Klinkenberg, Julla- nakade 22. s-Gravenhage. Sportln. 600; C G J Drlessen. Storm Buyslngstr. 15, Leiderdorp. Koekstr 43; J de la Rle, Soplilastr 12, Katwijk, B J Blommers- straat 1: Chou Pang-Chu, Pletersk Choorsteeg 9. Alphen a. d. Rijn. Pr Hendrikstr. 120. O M RomljnBronsgeest. Jacob Catslaan 42. Voorburg. Marcelius Emantslaan 65. G. van Winkel. Nieuwe Rijn 107. Alblasserdam. Cort- gene 70, A E Bras Verschoor. Ma- rlënpoelstr 39. 's-Gravenhage. Huls- horststr 319; E M Veldkamp-Dekker van Swietenstr 31. Leiderdorp. Willem de Zwijgerln. 39; J. F. Hansen, Nach- tegaalln. 10. Delft. Thorbeckestr. 28; H C. Cornelisse, Houtln. 11. Leider- dorp. Laan vdn Poelgeest 51; A M Gerritsen, Hoolgrt 15, Leiderdorp. Mo- lenaarstr 4; J. P Bolle, Witte Sin gel 36. R'dam, Jan v Ghestelln. 35; I D Rledstra-Popken, Vondelln. 20. Delft. Nassauln. 48; A. Ottenhof, Lee- mansstr 63, 's-Gravenhage, Poeldijk- I straat 100; M. M. Albada Jelgersma- Hekert, v d Tasstr. 10. Zuld-Afrlka; W. M L C. M Schellekens. da Costa- straat. 13. Oegstgeest. Frans Halsin 49: A. J. M. van der Sprong. Schubert- laan 167. Rijswijk ZH. Vondelln. 26; J. C Kooi. Plantsoen 67. R'dam. Oost- zeedljk 47a; A D Flohil. Hooigracht 97a. Oegstgeest, Mauritsln. 1; H. C. M. Ruygrok-van Wezel. Schagensteeg l. Oegstgeest. Gerberaln 22; A. W van Barneveld, Hoolgrt 87a. Monster. He- renstr 25a; D. de Jeu. Abr. Crljnssen- str. 8, Hilversum, Noodweg 37; M de Graaf, Oude Vest 35, Alphen a d. Rijn. Noordelnde 90, C. Blom. Hoge Rijndijk 316, Breda, Lange Dijk 75: M. H A Gerrlts. Noordelnde 2a. Den Helder. Het Nieuwe Diep 5; M Mon- real Brave, Jan v Goijenkade 28. Sp C. S. van Wlnkel-Overduin. J Ver- hulststr 9. Alblasserdam. Cortgene 70; E .J. W. Brokaar, Lieven de Keystr. 13. Breukelen, Straatweg 25; A. de Boer, Storm Buyslngstr 15. Leiderdorp. Koe koekstr. 43; H K Ganpatsingh. Rijnsburgerweg 10. Katwijk, Laan van Nieuw Zuid 50; J C Dorrepaal. Plet Paaltjenspad 5, Terneuzen. Sclieldeka- de 28; J. F. Veldkamp, van Swietenstr. 31. Leiderdorp. Willem de Zwijgerln. 39; J. P. Hop. Haarlemmerweg 44d, Leiderdorp. Koekoekstr. 44; C M. Hop- Nleuwenhuis, Boshuizerkade 25. Idem; C. Roggeveen. Haarlemmerstr. 26a, 's- Gravenhage. Waalsdorperweg 269; G M Roggeveer-Lambers. Burggravenln. 222. Idem; M. J Kortekaas-van Bllt- terdljk, Noorderstr. 18a, Voorhout, Mgr Broerestr. 29; D. J. Holtland, Ulter- stegrt. 137a, Bathmen, Zuldloo 17; W. A Linschooten. Kon ln 17. Ned. Ant S Clements. Llngestr 4. Iran; A J i S G. Overdevest. de Sltterln. 87, 's-G venhage. Maastrlchtsestr 46. Ruitercap met geperste fiberbol en voorzien van ventilatie- knop. 32.90 Rundlederen rulter- laars klassiek model met een uitstekende pasvorm en solide uitvoering. De laars Is geheel gevoerd. 77.50 Rijzweepjes reeds vanaf 5.90 zoals: laarzenknechten laarzentrekkers laarzenspanners rad- en knopsporen etc. ontdekt U op de afdeling Ruitersport 4e etage

Leidsch Dagblad | 1969 | | pagina 15